Αποριες για Αθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.
Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Phorum.gr user: lonelyrider

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 11 Ιαν 2019, 14:51

Saliveros έγραψε:
04 Ιαν 2019, 16:40
Nandros έγραψε:
04 Ιαν 2019, 13:02
Το θέμα της "πίστης" είναι δική σας υπόθεση, που νομίζετε πως έχετε την "όραση" και όχι των αθέων.
Τα υπόλοιπα, περί μετρήσιμης από την Επιστήμη αγάπης, είναι για πολλά γέλια. Η αγάπη δεν μετριέται, αλλά αποδεικνύεται έμπρακτα.
Αλλά φαίνεται μάλλον δεν την έχεις νοιώσει ποτέ και δεν την καταλαβαίνεις.
Μα κι ο Θεός, στην άπειρη καλωσύνη Του, αποδεικνύει έμπρακτα διαρκώς την ύπαρξή του.
Δεν επιτρέπει επ' ουδενί να υποφέρουν φτωχοί, αδύναμοι, παιδιά κλπ.

Μόνο ισχυροί και πλούσιοι. Και καλά να πάθουν οι παλιοαμαρτωλοί.
"Τα έβαλες με το Θεό για τον ντουνιά τον άπονο".
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Phorum.gr user: Jimmy81

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 13 Ιαν 2019, 07:08

Πηγαινετε σε θρησκευτικους γαμους;Ναι. Είναι κρίμα να χάσεις ένα ωραίο φαγοπότι μετά το γάμο.

Σε Βαφτισεις;Βλέπε προηγούμενη απάντηση.

Γινεστε νονοι;Το αποφεύγω. Κοστίζει πολύ.

Βαφτισατε τα παιδια σας;Δεν θα είχα πρόβλημα. Ο λόγος που το κάνουν οι μη θρησκευόμενοι είναι για να αποφύγουν τη μουρμούρα και τον στιγματισμό από τα συνήθως θρησκευόμενα συγγενικά πρόσωπα και τον (όποιο) συντηρητικό περίγυρο.

Σε Κηδειες;Προφανώς. Ο τελευταίος αποχαιρετισμός ενός περισσότερο ή λιγότερο κοντινού προσώπου είναι πιο σημαντικός από την αποδοχή η μη της θρησκευτικής τελετουργίας.

Εχετε κανει ποτε τον σταυρο σας;Πολύ πολύ παλιά, όταν υπήρξα θρησκευόμενος. Πάντως ακόμα κάνω ξξ, ξξ, ξξ όταν η αντίπαλη ομάδα στη μπάλα σεντράρει έξω από την περιοχή της ομάδας μου. Τα εξελικτικά κατάλοιπα του "να κάνεις κάτι, είναι καλύτερο απ' το να μην κάνεις" δεν αποβάλλονται τόσο εύκολα.

Μεταλαβατε ποτε;Πολύ παλιά, όταν υπήρξα θρησκευόμενος. Ομως οφείλω να ομολογήσω ότι επειδή ήμουν λίγο σταρ@ιδιστής χριστιανός μπορεί πριν τη θεία κοινωνία να είχα καταναλώσει και κανά μιλκομπούκαλο.

Εχετε εξομολογηθει ποτε;Όχι. Περίμενα να συσσωρευτούν κι άλλες αμαρτίες για να τις ξεπλύνω όλες με τη μία, αλλά τελικά έφτασε η εποχή που εγκατέλειψα τη θρησκεία και η εξομολίγηση έμεινε στην ιδέα.

Πηγατε ποτε στο κατηχητικο;Όχι. Το θεωρούσα υπερβολικό (και βαρετό) ακόμα και όταν ήμουν θρησκευόμενος.
πάλαι γὰρ τῆς νῦν καλουμένης Ἑλλάδος βάρβαροι τὰ πολλὰ ᾤκησαν»(Παυσανίας, Αττικά, 41, 8)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών