Επιστολή προς αθέους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40883
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Μαρ 2019, 01:36

Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
28 Φεβ 2019, 23:42
1. Πότε ακριβώς μεταστραφήκατε στην αθεΐα; Σε ποια ηλικία;
2. Ποιος ήταν ο λόγος ή οι λόγοι απάρνησης του Χριστιανισμού;
Ήταν μια διαρκής διαδικασία που ξεκίνησε περίπου από τα 6 και ολοκληρώθηκε κάπου μεταξύ 19-21. Δεν υπάρχει ακριβής στιγμή που ξύπνησα και είπα ότι είμαι άθεος, ακριβώς γιατί συνέβη σταδιακά. Για πολλά χρόνια ήμουν ντεϊστής. Αλλά ξεκίνησα να αποστρέφομαι την θρησκεία από πολύ μικρός, γιατί είχα πρόβλημα με πολλές από τις βιβλικές ιστορίες. Γιατί ένας υποτιθέμενα καλός θεός να ξεπαστρέψει αμέτρητα βρέφη επειδή και καλά οι άνθρωποι είχαν γίνει αμαρτωλοί (Νώε); Γενικά η ιστορία αυτή δεν μου έβγαζε νόημα από τότε ακόμα. Όσο πιο πολύ διδασκόμασταν την θρησκεία στο σχολείο, τόσο περισσότερα προβλήματα έβρισκα. Η Παλαιά Διαθήκη είναι γεμάτη ανηθικότητα και έχει έναν θεό εκδικητικό, μοχθηρό, σαδιστή. Η ΚΔ είναι πιο ευκολοχώνευτη, αλλά περιέχει ουκ ολίγα αποσπάσματα που είναι τουλάχιστον στρεβλά με βάση την σύγχρονη ηθική. Η ιστορία του Ηρώδη είναι ακόμη-ακόμη στην εισαγωγή της ΚΔ και ξεκινάει με θυσία χιλιάδων βρεφών.

Κάπου στα 12 πρέπει να αποφάσισα ότι ο χριστιανισμός είναι μια διαστρεβλωμένη εκδοχή της ζωής του Ιησού και παλιότερων ιστοριών μέσα από το πρίσμα ανθρώπων της εποχής που κατέγραψαν τα γεγονότα και περιέχει ένα μάτσο παραμύθια, διαστρεβλώσεις και ξεκάθαρες παπαριές. Έτσι ονόμασα τον εαυτό μου πιστό ενός χριστιανικού θεού αλλά θεωρούσα ότι ο ίδιος ο χριστιανισμός είναι αίρεση της πραγματικότητας.

Στην διάρκεια του γυμνασίου απομακρύνθηκα ακόμη περισσότερο και κάπου στα 16 μου εγκατέλειψα την ιδέα ενός χριστιανικού θεού και κατέληξα σε μια ιδιότυπη ιδέα ντεϊσμού που ονόμασα ιδιοθεϊσμό, όπου η θέση μας στο σύμπαν είναι παρόμοια με την βακτηριακή χλωρίδα του ανθρώπου. Δηλαδή το σύμπαν είναι ο θεός και εμείς είμαστε κομμάτια του, όπως ο άνθρωπος είναι ο οργανισμός και τα βακτήρια της φυσιολογικής χλωρίδας είναι αναπόσπαστο μέρος του οργανισμού.

Είχα αναπτύξει σε βάθος την θεωρία μου περί ιδιοθεϊσμού και έχω κρατημένο ημερολόγιο απ' αυτό. Γρήγορα βέβαια συνειδητοποίησα ότι κάτι τέτοιο είναι αναπόδεικτο κι έτσι δεν έχει ουσία σαν υπόθεση. Τα επόμενα χρόνια μέχρι να παραδεχθώ στον εαυτό μου ότι ήμουν άθεος, έλεγα ότι ήμουν άθρησκος ντεϊστής -μερικές φορές έλεγα αγνωστικιστής. Η παραδοχή της αθεΐας είναι κάτι δύσκολο ακόμη και για τον ίδιο τον άθεο, όταν μεγαλώνει σε μια κουλτούρα που η λέξη άθεος και μόνο είναι κακόσημη και συνώνυμη του αμοραλιστή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24647
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Μαρ 2019, 01:43

Παρ' όλα αυτά αναπόφευκτα ερχόμαστε περισσότερο σε τριβή με το Χριστιανισμό.

Αυτά που θεωρώ πιο ανόητα από δογματικής άποψης είναι όλα όσα λέει στο Σύμβολο της Πίστεως και δευτερευόντως το όλο τσίρκο με τους Άγιους, τα κειμήλια κλπ. Από ηθικής άποψης έχουν σαφέστατα ένα γιγάντιο σκάλωμα με το σεξ [ακριβέστερα με τη χρήση της γυναίκας ως μηχανή τεκνοποίησης, στις καθολικές χώρες που ακόμα περνάει το Πάπα η έκτρωση απαγορεύεται ακόμα και αν είσαι 11χρονη που τη βίασε ο παππούς της και κινδυνεύει να πεθάνει από την κύηση) και μια μάλλον αποκρουστική εμμονή να προσηλυτίζουν μωρά με τη βία. Η ορθόδοξη παραλλαγή καταφέρνει να βάζει και τον εθνικισμό στο μίγμα (λογικό βέβαια για μια βασικά βαλκανική θρησκεία, τι θα έβαζε, τα διαπλανητικά ταξίδια; ). Τέλος ιστορικά ο χριστιανισμός είναι με διαφορά η πιο μισαλλόδοξη και ελάχιστα ανεκτική στο διαφορετικό αβρααμική θρησκεία. Είναι η μόνη θρησκεία στην παγκόσμια ιστορία που το παράκανε σε τέτοιο βαθμό ώστε να δημιουργηθεί κοσμικό κίνημα που την έβαλε σε τάξη (ουσιαστικά τη "δάμασε", οι παπάδες του 1600 έμοιαζαν πολύ περισσότερο με τον Αμβρόσιο παρά με τον Ιησού από τη Ναζαρέτ).

Άβαταρ μέλους
Ιωάννης Ειρηναίος
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 25 Ιουν 2018, 00:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ιωάννης Ειρηναίος » 01 Μαρ 2019, 01:47

foscilis έγραψε:
01 Μαρ 2019, 01:43
Παρ' όλα αυτά αναπόφευκτα ερχόμαστε περισσότερο σε τριβή με το Χριστιανισμό.

Αυτά που θεωρώ πιο ανόητα από δογματικής άποψης είναι όλα όσα λέει στο Σύμβολο της Πίστεως και δευτερευόντως το όλο τσίρκο με τους Άγιους, τα κειμήλια κλπ. Από ηθικής άποψης έχουν σαφέστατα ένα γιγάντιο σκάλωμα με το σεξ [ακριβέστερα με τη χρήση της γυναίκας ως μηχανή τεκνοποίησης, στις καθολικές χώρες που ακόμα περνάει το Πάπα η έκτρωση απαγορεύεται ακόμα και αν είσαι 11χρονη που τη βίασε ο παππούς της και κινδυνεύει να πεθάνει από την κύηση) και μια μάλλον αποκρουστική εμμονή να προσηλυτίζουν μωρά με τη βία. Η ορθόδοξη παραλλαγή καταφέρνει να βάζει και τον εθνικισμό στο μίγμα (λογικό βέβαια για μια βασικά βαλκανική θρησκεία, τι θα έβαζε, τα διαπλανητικά ταξίδια; ). Τέλος ιστορικά ο χριστιανισμός είναι με διαφορά η πιο μισαλλόδοξη και ελάχιστα ανεκτική στο διαφορετικό αβρααμική θρησκεία. Είναι η μόνη θρησκεία στην παγκόσμια ιστορία που το παράκανε σε τέτοιο βαθμό ώστε να δημιουργηθεί κοσμικό κίνημα που την έβαλε σε τάξη (ουσιαστικά τη "δάμασε", οι παπάδες του 1600 έμοιαζαν πολύ περισσότερο με τον Αμβρόσιο παρά με τον Ιησού από τη Ναζαρέτ).
Δεν έχεις καθόλου άδικο. Το παράκαναν οι θεοκράτες. Σε ευχαριστώ για την κριτική σου.
Ο παλαιός των ημερών...

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 01 Μαρ 2019, 01:48

Δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος διαγραφής του νήματος.

Τις ενστάσεις που διατυπώθηκαν από όσους έγραψαν τις βρίσκω κι εγώ λογικές.
Αυτό που με ξενίζει είναι ο τρόπος με τον οποίο τις ξεπερνούν οι θρησκευόμενοι.

Π.χ. από τη μία ο Θεός σε 40 μέρες εξαλείφει όλους τους ανθρώπους επί γης πλην 3-4 οικογενειών και από την άλλη στέλνει τον Υιό του τον μονογενή να θυσιαστεί για να πάνε στον Παράδεισο τελικά μόνο 144.000 ψυχές. Η αξία μιας και μόνο ανθρώπινης ζωής έχει νόημα (μη-λιθοβολισμός) αλλά η κατά συρροή δεν έχει.

Αποκορύφωμα της ΠΔ είναι η φράση του «Θεού»: «θα στείλω άγρια ζώα να φάνε τα παιδιά σας...» συν η εμπλοκή του σε πολέμους και αιματοχυσίες.
Υπάρχουν τεράστιες αντιφάσεις, ασυμβίβαστες κατά τη γνώμη μου.
Με μία φράση που αντιπροσωπεύει τη δική μου αντίληψη: «Ο Θεός εξ ορισμού δεν μπορεί να είναι έτσι».
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 01 Μαρ 2019, 01:56

hellegennes έγραψε:
01 Μαρ 2019, 01:36
Είχα αναπτύξει σε βάθος την θεωρία μου περί ιδιοθεϊσμού και έχω κρατημένο ημερολόγιο απ' αυτό. Γρήγορα βέβαια συνειδητοποίησα ότι κάτι τέτοιο είναι αναπόδεικτο κι έτσι δεν έχει ουσία σαν υπόθεση.
Ανθρωπική αρχή; Πού κόλλησες;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7949
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 01 Μαρ 2019, 02:06

Ήμουν Χριστιανός και είμαι άθεος. Στο γυμνάσιο διάβασα την καινή διαθήκη και ξεκίνησα να σημειώνω αντιφάσεις. Ένα θεόπνευστο κείμενο δε θα έπρεπε να έχει αντιφάσεις. Είδα ότι η μυθολογία πίσω από τη θρησκεία δεν είναι κάτι το καινούριο, είναι αντιγραφή από άλλες θρησκείες και παραδόσεις. Διάβασα Anatole France, Michel Onfray, Richard Dawkins και Λιαντίνη. Ως Έλληνα με ξενίζει ότι οι Εβραίοι είναι εκλεκτός λαός. Ποτέ κανείς δεν κατάλαβε τι σημαίνει τριαδικός Θεός. Ο Θεός είπε να μην κάνουμε είδωλα κι εμείς προσκυνούσαμε τις εικόνες. Ο Θεός θυσίασε τον γιό του για να σωθούν οι άνθρωποι από τις αμαρτίες τους. Το να πληρώνει ένας αθώος για κάτι που έκανε κάποιος άλλος δεν ταιριάζει με αυτό που αντιλαμβάνομαι ως δικαιοσύνη. Ο Θεός διέταξε τον Αβραάμ να σφάξει τον γιό του για ν' αποδείξει την πίστη του. Ο παντογνώστης Θεός δεν ήξερε ποια είναι η πίστη του Αβραάμ; Έπρεπε να τον στείλει να σφάξει τον γιό του για να μείνει το παιδάκι με ψυχολογικά σε όλη του τη ζωή; Γενικά η θεολογία του χριστιανισμού είναι γελοία από κάθε άποψη.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 01 Μαρ 2019, 02:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 01 Μαρ 2019, 02:08

Στο παλιό Φόρουμ είχα ανοίξει ένα θέμα, το οποίο νομίζω ότι σβήστηκε, στο οποίο υποστήριζα ότι τα μεγαλύτερα πνεύματα του φόρουμ Α είναι άθεα, σβηστει δε σβηστεί αυτό που θα γράψω, πρώτον το κρατάω σκρινσοτ και δεύτερον τα δύο μεγάλα άθεα πνεύματα του παλιού αλλά και του νέου φόρουμ δεν έχω πρόβλημα να τα κατονομάσω
φοσκιλις και χελεγγενές
τότε που είχε μπει βαθμολογία μηνυμάτων παιρνάνε τα Πιό πολλά αστέρια από όλους ,δεν ειναι ρουφιανιά αυτό που λέω μάλλον έπαινος είναι.
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40883
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Μαρ 2019, 03:05

Spiros252 έγραψε:
01 Μαρ 2019, 01:56
hellegennes έγραψε:
01 Μαρ 2019, 01:36
Είχα αναπτύξει σε βάθος την θεωρία μου περί ιδιοθεϊσμού και έχω κρατημένο ημερολόγιο απ' αυτό. Γρήγορα βέβαια συνειδητοποίησα ότι κάτι τέτοιο είναι αναπόδεικτο κι έτσι δεν έχει ουσία σαν υπόθεση.
Ανθρωπική αρχή; Πού κόλλησες;
Στην αρχή της διαψευσιμότητας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

User_601

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 01 Μαρ 2019, 07:03

Οι άθεοι παρακαλούνται να απαντήσουν με συγκεκριμένα επιχειρήματα και όχι με αοριστολογίες. Επιθυμώ από τον καθένα συγκεκριμένα επιχειρήματα κατά του Χριστιανισμού και όχι κατά των χριστιανών.

Λογικά ο καθένας σας θα είχε τους λόγους του, εφόσον ήταν προηγουμένως χριστιανός.
Τι ήταν αυτό που σας «χάλασε»; Τι σας απώθησε από την ορθόδοξη Εκκλησία;

Να σημειώσω ότι επιθυμώ από τους άθεους επιχειρηματολογία, θεολογική, φιλοσοφική, κοινωνιολογική, ή ό,τι άλλο επιθυμείτε, αποκλειστικά κατά του Ιουδαιοχριστιανισμού και του Ιουδαίου θεού που επονομάζεται «Ιησούς Χριστός» - τριαδικός θεός. Το θέμα δεν αφορά κριτική γενική κατά όλων των θρησκειών.
Τουαλετα μπορω να παω κυριε; :roll:

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6433
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 01 Μαρ 2019, 07:35

Οταν ανακάλυψα ότι ο κατακλυσμός του Νώε είναι δάνειο από τους παλιότερους σουμεριακούς και ασσυροβαβυλωνιακούς κατακλυσμικούς μύθους (άρα χάθηκε η γνησιότητα της θεοπνευστίας). :8)
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 01 Μαρ 2019, 08:39

Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
01 Μαρ 2019, 00:59
Και τρίτον, διότι δεν πιάνω το τζόκερ.
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 01 Μαρ 2019, 08:49

Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
01 Μαρ 2019, 00:59
Εγώ για δύο λόγους.

Πρώτον, διότι επέλεγε μόνο τους Ιουδαίους ως εκλεκτό λαό, άρα είναι ρατσιστής και μεροληπτεί.

Δεύτερον, πολλά σημεία των γραφών είναι μυθικά όπως εκεί που λέει ότι ο Χριστός κατέβηκε στον άδη.

Και τρίτον, διότι δεν πιάνω το τζόκερ.
Φτιάξε καλύτερη θρησκεία που να σε εξυπηρετεί ή βρες μια από τις υπάρχουσες.
Γιατί με αυτά που γράφεις ούτε Άθεος, ούτε άθρησκος είσαι, αντιχριστιανός μόνο.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Μαρ 2019, 09:01

Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
28 Φεβ 2019, 23:42


1. Πότε ακριβώς μεταστραφήκατε στην αθεΐα; Σε ποια ηλικία;
2. Ποιος ήταν ο λόγος ή οι λόγοι απάρνησης του Χριστιανισμού;

1. 10 χρονων, η καπου τοσο.
2. η κοινη λογικη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11638
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 01 Μαρ 2019, 09:13

Ο χριστιανισμός με ενοχλούσε από παιδάκι ακόμα, το πως προσπαθούσε με την εικονογραφία και τις μυστικιστικές ιστορίες να κάνει τον άνθρωπο να αισνθανθεί ένοχος για κάτι και όχι καλά με τον εαυτό του. Μέχρι την πρώτη ή δευτέρα δημοτικού δεν είχα δώσει σημασία, αλλά η πρώτη ενόχληση ήρθε κάπου στην τρίτη δημοτικού, όταν το βιβλίο θρησκευτικών είχε μία τεράστια μονοσέλιδη απεικόνιση της σταύρωσης. Εκεί σκάλωσα, διότι ένιωσα επιβολή, ένιωσα ψυχολογικό εκβιασμό του τύπου "πίστευε γιατί κοίτα τι έγινε". Οι γλαφυρές λεπτομέρειες του μαθήματος εκείνου δεν βοήθησαν.

Μέχρι την εποχή εκείνη είχα μεγαλώσει μόνο με τα βιβλία ελληνικής μυθολογίας που μου αγόραζαν από τις εκθέσεις βιβλίου στο δημοτικό (όλοι τα θυμόμαστε), στα οποία οι ιστορίες ήταν απλές - οι άνθρωποι έκαναν κάτι, έπρατταν ύβρη τις περισσότερες φορές, και τιμωρούνταν, ενώ αν έκαναν κάτι καλό οι θεοί έβρισκαν τρόπο να τους ανταμείψουν. Ξαφνικά έπρεπε να δεχτώ πως ένας αθώος τύπος τιμωρείτο επειδή έκανε κάτι... καλό;

Δεν χωρούσε στο κεφάλι μου τότε. Μεγαλώνοντας, κατάλαβα πως δεν υπήρχε ούτε λογική να βάλεις κάποιον να σκοτωθεί από κάποιους, για να σωθούν οι τελευταίοι κάποιοι από ένα αμάρτημα που δεν ήξεραν ότι έκαναν.

Πολλά χρόνια μετά, λόγω σπουδών, είδα γεωλογικά sequences και απολιθώματα ζώων που έζησαν εκατομμύρια χρόνια πριν.

Και ένα απόσπασμα κειμένου μου από ένα παλαιότερο τόπικ, στο παλιό φόρουμ: :)
...τα οποία δεν είναι επιχειρήματα για το οτιδήποτε, και ουσιαστικά είναι το αρχαιότερο τρικ των θρησκειών. Το ίδιο θα σου πει και ένας πιστός εβραίος, ένας μουσουλμάνος, ένας ινδουϊστής, ένας βουδιστής, ένας δωδεκαθεϊστής, που θα πάει σε οποιοδήποτε ναό της θρησκείας του, θα μπει μέσα με την σκέψη και την ψυχική κατάσταση της υποταγής και του χρέους, και τότε οι αισθήσεις του θα κατακλυστούν από αυτό που οι ναοί είναι φτιαγμένοι να κάνουν, να γεμίζουν δέος τον άνθρωπο, να τον κάνουν να νομίζει ότι βρίσκεται σε ιερό μέρος, πως είναι μικρός μπροστά σε κάθε μεγαλύτερο και ανώτερο. Το ζήτημα βεβαίως, είναι ότι όλα αυτά είναι ταχυδακτυλουργία, θεουργία αν θέλεις, διότι αν ο ναός αυτός γκρεμιστεί, όλα τελείωσαν, η "θεότητα" που έκρυβε μέσα του εξατμίζεται, και μένουν μόνο μπετά και κεραμίδια, γκρεμισμένα αγάλματα, σπασμένες εικόνες. Αυτό είναι ένα από τα κύρια προβλήματα που έχω με τις θρησκείες, το ότι αν τις απογυμνώσεις από το υλικό footprint που έχουν δημιουργήσει, δεν μένει τίποτα ουσιώδες από άποψη πνεύματος πέρα από ένα πυρήνα σκληρής πειθαρχίας και μίσους (όλες λίγο-πολύ από αυτο το πράγμα έχουν ξεκινήσει, αφού είναι εργαλεία εθνικής δημιουργίας), κεκαλυμμένο από ένα πέπλο ευγένειας και συμπόνοιας λόγω της κοσμικότητας που αναγκάστηκαν να υιοθετήσουν όταν άρχισαν να εδραιώνονται καλά.

Ο χριστιανισμός, για τον οποίο μιλάμε σε αυτό το τόπικ, είναι εξαιρετικά ένοχος για την θεουργία και τον ψυχολογικό εκβιασμό που ποτέ δεν σταμάτησε να προπαγανδίζει, τόσο στους ναούς του όσο και σε αυτό που αποκαλούμε doctrine. Από μικρό παιδάκι ακόμα, με πήγαιναν οι γονείς μου στην εκκλησία του χωριού του πατέρα μου, και θυμάμαι πως με το που έμπαινες μέσα, στα δεξιά ήταν ο χώρος εκείνος που μπορούσες να πάρεις κερί. Λοιπόν, σε μία κολώνα μεταξύ της πόρτας της εισόδου και αυτού του ξύλινου πάγκου, είχε κάποιος την φαεινή ιδέα να κρεμάσει μία εικόνα που έδινε το στίγμα του χριστιανισμού ξεκάθαρα. Η εικόνα έδειχνε λίγο-πολύ, τις διαφορές μεταξύ Παραδείσου, Επίγειας Ζωής, και Κολάσεως. Στο πάνω 1/3, ψηλά-ψηλά, ήταν ο Χριστός, ντυμένος στα λευκά, από την μία του πλευρά η Παναγία και από την άλλη ένα περιστέρι, και από πάνω του, σύννεφα ή κάτι παρόμοιο. Από κάτω τους ήταν αγγελάκια που πετούσαν χαρωπά στον ουρανό, και διάφοροι λευκοντυμένοι κύριοι που κάθονταν στην σειρά με βιβλία στα χέρια τους, γαλήνιοι, χαρούμενοι, με φωτοστέφανα, μέλι και γάλα και γιασεμί, και κοιτούσαν προς τα έξω, προς αυτόν που έβλεπε την εικόνα. Στο μεσαίο 1/3, στην ζωή επί της γης, έδειχνε κόσμο να εργάζεται, να οργώνει χωράφια, να κουβαλάει πράγματα κλπ.

Και πάμε στο τελευταίο 1/3, κάτω-κάτω, κάτω από την γη. Τι υπήρχε εκεί; Σκότος. Θάνατος. Φωτιά. Κόσμος πάνω σε σταυρούς, σε ξύλινα εργαλεία βασανιστηρίων, σε κρεμάλες, μέσα σε καζάνια. Μαύρα κερασφόρα τριβόλια με τρίαινες και δόρατα να τρυπάνε τους εσσαεί βασανιζόμενους, να ταϊζουν τις φλόγες κάτω από τα καζάνια, και διάφορα άλλα πράγματα που τώρα πια έχω ξεχάσει, διότι έχω να πάω πολλά χρόνια. Δεν έχω ξεχάσει όμως τον δράκο. Ένα τεράστιο κεφάλι δράκου, που εξείχε από την κάτω αριστερή γωνία της εικόνας, και έφτυνε φλόγες, και μπροστά από τις φλόγες, μαύρα τριβόλια με τρίαινες έσπρωχναν κόσμο προς αυτές. Η εικόνα μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, διότι αρκετές φορές μπαίνοντας μέσα σταματούσαμε εκεί, λόγω της πολυκοσμίας, και σχεδόν πάντα στεκόμουν από κάτω και την κοίταζα.

Λοιπόν, η σημειολογία είναι πιστεύω ξεκάθαρη, όπως και ο ψυχολογικός εκβιασμός, για τον οποίο μιλούσα. Αν μπορείς να τρομάξεις τον άνθρωπο με κάτι, είναι με το να νιώθει αβοήθητος, να μην μπορεί να αντιδράσει, να είναι φυλακισμένος ή παγιδευμένος κάπου, έρμαιο των ορέξεων κάποιου κακόβουλου όντος. Η τρομοκρατία αυτή έχει ταϊστεί με τέτοιο ύπουλο τρόπο στον χριστιανισμό, που τα βασανιστήρια και οι μαρτυρικοί θάνατοι έχουν γίνει βασικό συστατικό κάθε βίου αγίου, και έχουν ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα, να τρομάξουν, να επηρεάσουν τον απλό κόσμο, ανεξάρτητα της εποχής στην οποία κηρύττονται. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο επηρεάζαν τον απλό λαό του Μεσαίωνα, που έβλεπε αίμα και βασανιστήρια συχνά-πυκνά, ήταν κάτι αληθινό για αυτούς, και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και τον απλό κόσμο του 2016 που δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με αίμα και τέτοιες βάρβαρες καταστάσεις, δεν είναι καθημερινό φαινόμενο, αλλά που μπορεί να συγκλονιστεί με αυτές τις εικόνες, που εισέρχονται με ψυχολογικώς βίαιο τρόπο στον ψυχισμό του ανθρώπου που μπαίνει σε ανήλιαγους, σκοτεινούς, φωτισμένους με κεριά ναούς, και βλέπει ανθρώπους σταυρωμένους, δεμένους στον τροχό, κομμένα χέρια πάνω στο κρεβάτι της Παναγίας, μουσάτους κύριους να στέκονται πάνω σε μαύρα τριβόλια, κομμένα κεφάλια σε πιατέλες, μαρτυρικούς θανάτους και αιματηρές τιμωρίες, και πράγματα που ξεχνάω. Μία εικόνα έχει τρομακτικές ιδιότητες, ειδικά μία εικόνα που έχει από πίσω της ολόκληρη μυθολογία, τέτοιο υπόβαθρο που ακόμα και αν δεν θέλεις να το δεχθείς, σου το δίνουν με το κουτάλι, η οικογένεια, το σχολείο, οι ταινίες, τα βιβλία, οι συνάνθρωποι σου, από τότε που είσαι μικρό παιδί. Αν δεν έχεις κάποια ιδιαίτερη προδιάθεση να αντισταθείς ή δεν έχεις μορφωθεί αρκετά, καταλήγεις να τα πιστεύεις.

Όλα αυτά βεβαίως δεν είναι αποκλειστικά τις ορθοδοξίας. Την περασμένη εβδομάδα ήμουν στο Παρίσι, το Σάββατο το πρωί πέρασα ένα πεντάωρο στο Λούβρο και το απόγευμα πήγα Μονμάρτη, στην Sacre Coeur. Γενικώς αποφεύγω να πηγαίνω στην εκκλησία διότι δεν με εκφράζει και δεν έχω λόγο να το κάνω, πατάω μόνο σε επιλεγμένες κοσμικές εκδηλώσεις που δεν μπορώ να αποφύγω (κηδείες, κάνα βαφτίσι, καμιά ανάσταση, τέτοια πράγματα, δυστυχώς το δισχιλιετές ψεύδος είναι βαθιά ριζωμένο στην καθημερινότητα μας). Μπήκα όμως, διότι μου το ζήτησε εκείνη τη στιγμή η σύντροφος. Μπαίνοντας μέσα ήταν ένας ψηλός μαύρος κύριος που έλεγε δυνατά σε κοπέλες που έβλεπε πως τα σορτσάκια τους δεν πρέπει να είναι πολύ κοντά (διότι θα σκανδαλίζονταν τα ξόανα), και μετά ο κόσμος γύρω μου άλλαξε. Ήταν περίπου 17:00 έξω, η μέρα εξαιρετική και φωτεινή, μέσα στην εκκλησία όμως είχε σκοτάδι, και το μόνο φως ήταν των κεριών. Εικόνες του Πάπα να κρατάει εκείνο το ραβδί με τον εξαθλιωμένο και γονατισμένο Χριστό πάνω στον σταυρό, περισσότερες εικόνες του Χριστού, και πολλά αγάλματα του με Άρια μορφή, και περισσότεροι σκαλισμένοι σταυροί, και να σου και ως Νυμφίος, έκανα έναν κύκλο και μέχρι να βγω έξω νόμιζα ότι όλα είχαν τελειώσει, δεν θα ξαναέβλεπα το φως της ημέρας.

Λοιπόν, οι εκκλησίες, με τέτοια εικονογραφία και τόσο μαρτύριο και αίμα, δεν προσφέρονται για καμία πνευματική ανάταση, αν είσαι καλά στα λογικά σου και δεν έχεις εξαθλιωθεί πνευματικά για να αισθάνεσαι τιποτένιος και άθλιος, αμαρτάνων, με μία ψεύτικη ελεύθερη βούληση μέχρι να έρθει μία δεύτερη παρουσία και να γίνουν πραγματικότητα όσα εξέμεσε η νοσηρή φαντασία ενός άρρωστου τύπου στην Πάτμο. Δεν μπαίνεις κάπου όπου θα δεις βασανιστήρια και κομμένα κεφάλια κλπ., για να νιώσεις καλά. Δεν διαβάζεις βίους αγίων για να νιώσεις καλά. Είναι τόσο νιχιλιστικός και εσχατολογικός ο χριστιανισμός, που η λειτουργία του είναι για να σου φτιάξει κεφάλι, να σε κουράσει, να σε αποπροσανατολίσει, να ακούς ιστορίες χωρίς να μπορείς να διακόψεις, να σου κάνει κήρυγμα, να σε μπερδέψει, και μετά να σου πετάξει και ένα ξεροκόμματο στο τέλος της παράστασης λέγοντας σου πως έρχεται η στιγμή που όλα θα πάνε καλά, η στιγμή του αναχωρητισμού, η στιγμή που αν κάνεις όσα σου λέει να κάνεις, θα είσαι και εσύ ένας από εκείνους τους μουσάτους κύριους με τους λευκούς χιτώνες και τα βιβλία στα χέρια, και όλα θα έχουν πάει καλά. Αλλιώς, θα γίνεις σούπα για τους δαίμονες στα καζάνια.

Και φυσικά με ύπουλο τρόπο, αποφεύγει να πει το προφανές, διότι αν το παραδεχτεί, το σαθρό οικοδόμημα θα γκρεμιστεί - το ότι ο θάνατος κάποιου για τα πιστεύω του, δεν αποδεικνύει πως τα πιστεύω του ήταν αληθινά. :)
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Επιστολή προς αθέους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 01 Μαρ 2019, 09:14

Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
01 Μαρ 2019, 00:59


Και τρίτον, διότι δεν πιάνω το τζόκερ.
Αυτό το έχεις ξαναγράψει.
Δεν είδες το βίντεο το τελευταίο που έβαλα; Καταγεγραμμένο στη Σουρωτή
Το κέρδισε. Άκουσε τι λέει
Όλο εκεί είμαι, χαζή ήταν; Ή προβληματική;....
Ήρθε κι έκλαιγε πριν. Μετά καθ οδόν γινηκε το θαύμα. Δες το βίντεο
Κολλησες με το τζόκερ
Βασικά δε κάνει να παίζεις συστηματικά
Και μη πεις γιατί τότε το κέρδισε.
Ανθρωπινως ήταν αδύνατο να ξεφύγει απ' το οικονομικό αδιέξοδο, κι έτσι έγινε να κερδίσει το συγκεκριμένο που αν το έπαιρνε άλλος μπα.

Και αν θες τέτοια απόδειξη, θα κάνει οτιδήποτε για να έρθεις κοντά
Πρόσεξε μόνο μην χάσεις κι αυτά που έχεις. Δλ.....αν τοχεις ανάγκη πραγματική θα τοχεις.
Αλλιώς είναι αυτό ειδικά ένα θέμα για το οποιο σίγουρα δεν είναι απόδειξη ότι υπάρχει Θεός και δεν πρέπει να επιμένεις


Ας αρχίσουμε απ' τη πρώτη εντολή. Πιστεύεις; Τι; Έτσι απλά είσαι καλός;
Αυτό. Η βασική εντολή η πρώτη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών