Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

...όταν ακούτε ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

1. Είμαι Χριστιανός και προσβάλλομαι
13
25%
2. Δεν είμαι Χριστιανός, πιστεύω σε άλλη θρησκεία αλλά και πάλι προσβάλλομαι σαν θρήσκος άνθρωπος
1
2%
3. Δεν είμαι Χριστιανός, είμαι άθεος/αγνωστικιστής αλλά και πάλι προσβάλλομαι σαν άνθρωπος
14
26%
3. Δεν είμαι Χριστιανός και δεν μου καίγεται καρφάκι, δεν με απασχολεί καθόλου
10
19%
4. Δεν είμαι Χριστιανός και την καταβρίσκω όταν κάποιος τους βρίζει τον Χριστό και την Παναγία τους
10
19%
5. Άλλο. ΔΓ, ΔΑ
5
9%
 
Σύνολο ψήφων: 53

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10694
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 06 Σεπ 2023, 15:51

έργο_μακέτο έγραψε:
05 Σεπ 2023, 22:37
Αν βρίσω δηλαδή των Batman είμαι τελειωμένος βλάκας ;
Η υποβάθμιση που κανεις δεν σου αξίζει. :102:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Σεπ 2023, 16:13

έργο_μακέτο έγραψε:
05 Σεπ 2023, 22:37
Αν βρίσω δηλαδή των Batman είμαι τελειωμένος βλάκας ;
Αν βρίσεις τον Θωρ πάντως σε πάτησα κάτω λέμε. Σε προειδοποιώ.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 07 Σεπ 2023, 21:32

Ναύτης έγραψε:
06 Σεπ 2023, 10:21
O I έγραψε:
06 Σεπ 2023, 09:17
Ναύτης έγραψε:
06 Σεπ 2023, 08:23

Έγραψα και πιο πάνω, ότι μερικοί εξ' υμών εκλαμβάνετε την κριτική στον χριστιανισμό, και φυσικά στα πρόσωπα που εσείς θεωρείτε ως ιερά, σαν ad hominem επιχειρήματα. Ως αποτέλεσμα, θεωρείτε σχεδόν κάθε κριτική σαν βλασφημία ή προσωπική προσβολή. Διάβασα, ας πούμε, το πρωτοφανές -νομίζω μάλιστα ότι το έγραψες εσύ- πως η Μαρία είναι "η μάνα σας" (!) κι επομένως κάθε αφήγημα που θίγει τον χριστιανικό μύθο της σάς θίγει σε προσωπικό επίπεδο ή/και συνιστά βλασφημία, επομένως δεν επιτρέπεται να διατυπώνεται. Εμμέσως, δηλαδή, κάποιοι επιχειρείτε να αποκλείσετε κάθε κριτική στη θρησκεία και κάθε αντίλογο στις χριστιανικές παραμυθίες. Αυτές οι πρακτικές, ωστόσο, ανήκουν σε άλλες, μεσαιωνικές εποχές, όχι στην σημερινή.
Διάβασα τι έγραψες πιο πάνω
Δεν θα εκλάμβανα γενικά ως ad hominem επιχειρήματα όλες τις κριτικές και μάλιστα μια έλλογη κριτική που σέβεται τον συνομιλητή και όσα από παράδοση και Πίστη θεωρεί Ιερά. Στο νήμα που σβήστηκε υπήρχαν αρκετές επιθέσεις με απαξίωση δια των Ιερών προσώπων προς τους Χριστιανός από μέλη που δηλώνουν Άθεοι (αυτό θα έπρεπε να προβληματίσει τους όντως Άθεους) και αυτό αποδεικνύεται αν θες
SpoilerShow
Εικόνα
και αυτό δεν είναι ότι το θεωρώ απλά αλλά είναι ακριβώς αυτό που συζητάμε. Η δια των Ιερών προσώπων προσβολή προς τους ανθρώπους που τα πιστεύουν. Οπότε, ad hominem επιχειρήματα.
Μάλλον δεν γνωρίζεις την Ορθοδοξία για να σου φαίνεται πρωτοφανές κάτι που είναι ευρέως διαδεδομένο. ακόμα και στη wikipedia αναφέρεται: "Οι Έλληνες τιμούν με μεγαλοπρέπεια, λαμπρότητα, αλλά και ευλάβεια την Κοίμηση της Θεοτόκου σε όλη τη χώρα. Αμέτρητα τελετουργικά, ήθη, έθιμα και παραδόσεις αναβιώνουν σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, όπου περισσότερα από 500 «Θεοτοκωνύμια» δηλώνουν τη λατρεία στο πρόσωπο της Παναγίας στο οποίο όλοι αναγνωρίζουν ότι πρόκειται για την μητέρα όλων των Χριστιανών."

Κριτική κάνε όση θες απευθείας στο πρόσωπό μου αν θέλεις να με κριτικάρεις. Ακόμα μπορείς άνετα να εκφράσεις την αντίθεσή σου στα Πιστεύω μου που προέρχονται από την παράδοσή μας και την Πίστη μας, με το μέτρο που προανέφερα και που νομίζω ότι αρμόζει σε μια υγιή δημόσια αντιπαράθεση. το να λέει κάποιος αυτά που λέει ο ακατονόμαστος και άλλοι, είναι ακριβώς αυτό που λες και εγώ θα το κατέτασσα στις τάξεις τού όντως σκοταδισμού μέσω τού Διαφωτισμού. είναι δυστυχώς ακριβώς αυτό που λες. ότι "οι πρακτικές, ανήκουν σε άλλες, μεσαιωνικές εποχές". Απλά οι εν λόγω ακατονόμαστοι βγάζουν το μένος τους απροκάλυπτα χωρίς να σέβονται τίποτα (και ξέρεις πολύ καλά τι λέω).
Οπότε κρίνε μόνος σου αν είναι έτσι ή όχι :102:

Ο.Ι.
Φάσκεις και αντιφάσκεις.
Δεν θα εκλάμβανα γενικά ως ad hominem επιχειρήματα όλες τις κριτικές και μάλιστα μια έλλογη κριτική που σέβεται τον συνομιλητή και όσα από παράδοση και Πίστη θεωρεί Ιερά
Η δια των Ιερών προσώπων προσβολή προς τους ανθρώπους που τα πιστεύουν. Οπότε, ad hominem επιχειρήματα.
Κατ' αρχάς, δεν οφείλω κανέναν σεβασμό σε πρόσωπα που εσύ θεωρείς ως "ιερά". Αντιθέτως, οφείλω σεβασμό -ή έστω κοσμιότητα- σ' εσένα όταν συνομιλούμε. Αν οι απόψεις μου είναι κατ' εσέ προσβλητικές προς τα "ιερά πρόσωπα" της θρησκείας σου, είναι δικό σου πρόβλημα και πάντως δεν μπορεί να συνιστά το κανονιστικό πλαίσιο μιας συζήτησης σε μια ενότητα θρησκειολογίας το τι θεωρεί ο καθένας σαν προσβλητικό για τη θρησκεία του και για τα ιερά πρόσωπα της θρησκείας αυτής ή/και σαν βλασφημία.
Για παράδειγμα, αν εγώ υποστηρίξω τη γνώμη, όπως γράφτηκε και πιο πάνω, ότι ο Ιησούς ήταν ο εξώγαμος καρπός της συνεύρεσης της Μαρίας και του Πάνθηρα, και όλο το σκηνικό με τον Ιωσήφ έγινε για να κουκουλωθεί το σκάνδαλο, εσύ μπορεί να το θεωρήσεις σαν προσβολή της θρησκείας σου και των ιερών της προσώπων, αλλά αυτό δεν μπορεί να είναι λόγος απαγόρευσης της έκφρασης της γνώμης μου. Αν ήταν έτσι, σε κάθε κριτική που ασκείται στη θρησκεία, σε οποιαδήποτε θρησκεία, ο άλλος θα πρόβαλε ως ένσταση ότι θίγονται τα θρησκευτικά του πιστεύω ή/και τα ιερά πρόσωπα της θρησκείας, επομένως ουδεμία συζήτηση θα μπορούσε να γίνει. Ας πούμε, πιο πάνω ένας συμφορουμίτης έγραψε ότι ο Μωάμεθ ήταν παιδεράστης, αν τύχαινε κάποιος άλλος συμφορουμίτης να είναι μουσουλμάνος μήπως θα είχε το δικαίωμα να απαιτήσει τη διαγραφή τέτοιων απόψεων;
Αναγνωρίζω το δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι νομίζεις, όπως ας πούμε ότι η Μαρία είναι η μητέρα σου, αλλά δεν σου αναγνωρίζω κανένα δικαίωμα να μου επιβάλλεις περιορισμούς στη διατύπωση των δικών μου ενστάσεων πάνω στο θέμα αυτό, όπως και σε κάθε άλλο θρησκευτικό, δογματικό, θρησκειολογικό ζήτημα.
Στο μόνο που συμφωνούμε είναι το θέμα της κοσμιότητας του διαλόγου. Προσοχή, αναφέρομαι στον τρόπο που απευθύνεται ο ένας συμφορουμίτης στον άλλον και όχι γενικά στο ύφος γραφής του καθενός μας. Εγώ, για παράδειγμα, έγραψα πιο πάνω ότι η ΠΔ είναι, μεταξύ άλλων, ένα τριμπούρδελο, που οι πάντες πηδάνε τους πάντες. Αυτό είναι το ύφος της γραφής μου στην συγκεκριμένη περίπτωση και διεκδικώ το δικαίωμά μου να γράφω όπως εγώ νομίζω, εφόσον δεν προσβάλλω επί προσωπικού κάποιον άλλον συμφορουμίτη.
Δεν φάσκω ούτε αντιφάσκω (αν ξαναδιαβάσεις την άποψή μου ίσως το καταλάβεις).
τεσπα

Δε σου είπα να σεβαστείς ως Ιερά αυτά που είναι για μένα Ιερά αλλά το συνομιλητή σου άρα και τις ευαισθησίες του σε μια δημόσια συζήτηση όπως αυτή. Αν δεν γίνει έτσι, τότε η κόντρα που θα εξελιχθεί θα έχει να κάνει με τα πρόσωπα που συνομιλούν, εκτός αν είναι αυτός ο στόχος. Κράτα την κοσμιότητα και το έμμετρο λεξιλόγιο που χρησιμοποιείς για να πεις τη γνώμη σου όπως στο πρώτο παράδειγμα, (που προφανώς θα έχει πηγές στην αρχαία βιβλιογραφία) εφόσον βρισκόμαστε στην ενότητα "Θρησκειολογία" και όλα καλά κατά τη γνώμη μου. Αν πάλι χρησιμοποιείς λεξιλόγιο τού δρόμου για Ιερά κείμενα - για κάποιους και όχι για σένα - πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι θίγεις το συνομιλητή σου και όχι τα πρόσωπα των κειμένων. Οπότε η συζήτηση θα καταλήξει σε ad hominem αντιπαράθεση και άκρη δε θα βγει αν αυτό επιζητάς.
Για το "Ας πούμε", αυτός που έγραψε για τον Μωάμεθ ότι ήταν παιδεραστής ή άλλος που έγραψε το ίδιο για τον Ιωσήφ, τους διαφεύγουν οι λεπτομέρειες και οι συνήθειες λαών και εποχών. Αυτά τα κείμενα δεν ερμηνεύονται με τις σημερινές συνήθειες αλλά τής εποχής και των παραδόσεων. Και πάλι όμως οι εκφράσεις πρέπει να είναι έμμετρες για να μη θίγονται οι αντιπαρατιθέμενοι και οι αναγνώστες των σχολίων. Νομίζω ότι γίνεται κατανοητό ότι αυτός που έχει Ιερό και Όσιο βρίσκεται σε ευάλωτη θέση σε τέτοιες αντιπαραθέσεις διότι αν δε ληφθεί υπ' όψιν αυτό, τότε η κουβέντα μπορεί να στραφεί εκεί που πονάει και αυτός που δεν έχει τέτοια Ιερά και Όσια αλλά άλλα, μπορεί να τ' ακούσει από αγανάκτηση. Νομίζω ο στόχος μιας τέτοιας αντιπαράθεσης στη Θρησκειολογία είναι η κατανόηση και όχι η αγανάκτηση. Οι αντιπαραθέσεις που ξεκινούν με υβρεολόγιο έχουν άλλου είδους ερεθίσματα και αυτό γίνεται αντιληπτό από αρκετούς όπως είδα στο νήμα.
Καταλαβαινόμαστε πιστεύω.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Σεπ 2023, 21:47

ksk έγραψε:
06 Σεπ 2023, 15:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 22:42
ksk έγραψε:
05 Σεπ 2023, 22:36


Γενικά θαπρεπε να αναφέρεσαι ...όχι μόνο των χριστιανών. :)
Ευχαριστώ για τη σύσταση. Στους αλλούτερους το' πες; :lol:
Παρακαλώ...
Μαζί σου μιλάω... :P
Eπειδή ακριβώς μιλάς μαζί μου, μ' έχεις δει πολλές φορές να χρησιμοποιώ βρισιές για άλλες θρησκείες ή να υποστηρίζω τις βλάσφημες πράξεις εναντίον της οποιασδήποτε θρησκείας;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10694
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 07 Σεπ 2023, 23:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Σεπ 2023, 21:47
ksk έγραψε:
06 Σεπ 2023, 15:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 22:42


Ευχαριστώ για τη σύσταση. Στους αλλούτερους το' πες; :lol:
Παρακαλώ...
Μαζί σου μιλάω... :P
Eπειδή ακριβώς μιλάς μαζί μου, μ' έχεις δει πολλές φορές να χρησιμοποιώ βρισιές για άλλες θρησκείες ή να υποστηρίζω τις βλάσφημες πράξεις εναντίον της οποιασδήποτε θρησκείας;
Ώπα...στακα...κάτι κατάλαβες λάθος...
Η σύσταση* ήταν γενική και όχι μόνο για τους χριστιανούς και το μαζί σου μιλάω ήταν για τους αλλουτερους...
Η συζήτηση γίνεται με σενα...
Σχετικά με το αν χρησιμοποιείς βρισιές κλπ δεν έχω άποψη γιατί για να πω την μαύρη μου αλήθεια έχω σχετικά διαβάσει λίγες δημοσιεύσεις σου στην θρησκειολογια και αυτές γιατί έτυχε να συμπέσουν σε νήμα που με ενδιέφερε. :oops:
*Η σύσταση δεν είναι η κατάλληλη λέξη ...κρίση εξέφρασα.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3596
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 08 Σεπ 2023, 21:41

ksk έγραψε:
07 Σεπ 2023, 23:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Σεπ 2023, 21:47
ksk έγραψε:
06 Σεπ 2023, 15:50


Παρακαλώ...
Μαζί σου μιλάω... :P
Eπειδή ακριβώς μιλάς μαζί μου, μ' έχεις δει πολλές φορές να χρησιμοποιώ βρισιές για άλλες θρησκείες ή να υποστηρίζω τις βλάσφημες πράξεις εναντίον της οποιασδήποτε θρησκείας;
Ώπα...στακα...κάτι κατάλαβες λάθος...
Η σύσταση* ήταν γενική και όχι μόνο για τους χριστιανούς και το μαζί σου μιλάω ήταν για τους αλλουτερους...
Η συζήτηση γίνεται με σενα...
Σχετικά με το αν χρησιμοποιείς βρισιές κλπ δεν έχω άποψη γιατί για να πω την μαύρη μου αλήθεια έχω σχετικά διαβάσει λίγες δημοσιεύσεις σου στην θρησκειολογια και αυτές γιατί έτυχε να συμπέσουν σε νήμα που με ενδιέφερε. :oops:
*Η σύσταση δεν είναι η κατάλληλη λέξη ...κρίση εξέφρασα.
:smt005:
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10694
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 09 Σεπ 2023, 15:30

student έγραψε:
08 Σεπ 2023, 21:41
ksk έγραψε:
07 Σεπ 2023, 23:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Σεπ 2023, 21:47


Eπειδή ακριβώς μιλάς μαζί μου, μ' έχεις δει πολλές φορές να χρησιμοποιώ βρισιές για άλλες θρησκείες ή να υποστηρίζω τις βλάσφημες πράξεις εναντίον της οποιασδήποτε θρησκείας;
Ώπα...στακα...κάτι κατάλαβες λάθος...
Η σύσταση* ήταν γενική και όχι μόνο για τους χριστιανούς και το μαζί σου μιλάω ήταν για τους αλλουτερους...
Η συζήτηση γίνεται με σενα...
Σχετικά με το αν χρησιμοποιείς βρισιές κλπ δεν έχω άποψη γιατί για να πω την μαύρη μου αλήθεια έχω σχετικά διαβάσει λίγες δημοσιεύσεις σου στην θρησκειολογια και αυτές γιατί έτυχε να συμπέσουν σε νήμα που με ενδιέφερε. :oops:
*Η σύσταση δεν είναι η κατάλληλη λέξη ...κρίση εξέφρασα.
:smt005:
Τι να κατάλαβες τωρα κι εσυ... :c020:
Υ.Γ ξυδάκι.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 16:10

Η ιδέα της Παρθένου που γεννά Υιό συναντάται χρονικά και ιστορικά πρώτα στους Χαλδαίους.
Σύμφωνα με την Χαλδαϊκή θεολογία στην Αρχή υπήρχε αυθύπαρκτος ένα πνεύμα που ήταν άυλο, ασώματο αλλά σαν Ουσία ήταν μόνο Νους.
Αυτό το πρώτο Ον το ονόμασαν Πατήρ.
Ο Πατήρ νοεί το άλλο του μισό και δημιουργεί από την Ουσία του ένα κλώνο αλλά θηλυκό την Μεγάλη Θεά.
Στην συνέχεια η θεολογία συνεχίζει και αναφέρει ότι η Μεγάλη Θεά χωρίς την Νόηση του Πατρός γεννά ένα Πνεύμα-Ον το Υιό.
Από αυτήν την ενέργεια μετατρέπεται από Μεγάλη Θεά σε Μεγάλη Μητέρα Θεά και μάλιστα την Μεγάλη Παρθένο.

Όπως βλέπετε οι Χαλδαίοι ήταν οι Πρώτοι που δημιούργησαν την Αγία Τριάδα Πατήρ-Υιός-Παρθένα Θεά.
Αυτήν την ιδέα την έχει δανειστεί ο Χριστιανισμός και την έχει μεταλλάξει σύμφωνα με το νέο Δόγμα. Δεν είναι όμως τίποτα άλλο από μια αρχαία αντιγραφή των θεολογίών.

Στην ουσία οι Χριστιανοί πιστεύοντας στην Μαρία Παρθένο Παναγία αναφέρονται στην αρχαία Θεότητα της Μεγάλης Μητέρας Παρθένου των Χαλδαίων.
Εκεί καταλήγουν οι προσευχές τους και η πνευματική τους ενέργεια.

Υβρίζοντας κάποιος την Παναγία των Χριστιανών υβρίζει ουσιαστικά το Πνευματικό Ον που είναι η Μεγάλη Μητέρα Θεά των αρχαίων Χαλδαίων και όλων των άλλων παγανιστικών Εθνών που δανειστήκαν αυτήν την θεολογική ιδέα...

Οπότε προσοχή ποιον ή ποια βρίζετε διότι μπορεί να μην υπάρχει άνθρωπος Μαρία Παναγία αλλά υπάρχει κάποιο Πνευματικό Ον από πίσω που δεν ξέρετε....
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 11 Σεπ 2023, 16:18

tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:10
Η ιδέα της Παρθένου που γεννά Υιό συναντάται χρονικά και ιστορικά πρώτα στους Χαλδαίους.
Σύμφωνα με την Χαλδαϊκή θεολογία στην Αρχή υπήρχε αυθύπαρκτος ένα πνεύμα που ήταν άυλο, ασώματο αλλά σαν Ουσία ήταν μόνο Νους.
Αυτό το πρώτο Ον το ονόμασαν Πατήρ.
Ο Πατήρ νοεί το άλλο του μισό και δημιουργεί από την Ουσία του ένα κλώνο αλλά θηλυκό την Μεγάλη Θεά.
Στην συνέχεια η θεολογία συνεχίζει και αναφέρει ότι η Μεγάλη Θεά χωρίς την Νόηση του Πατρός γεννά ένα Πνεύμα-Ον το Υιό.
Από αυτήν την ενέργεια μετατρέπεται από Μεγάλη Θεά σε Μεγάλη Μητέρα Θεά και μάλιστα την Μεγάλη Παρθένο.

Όπως βλέπετε οι Χαλδαίοι ήταν οι Πρώτοι που δημιούργησαν την Αγία Τριάδα Πατήρ-Υιός-Παρθένα Θεά.
Αυτήν την ιδέα την έχει δανειστεί ο Χριστιανισμός και την έχει μεταλλάξει σύμφωνα με το νέο Δόγμα. Δεν είναι όμως τίποτα άλλο από μια αρχαία αντιγραφή των θεολογίών.

Στην ουσία οι Χριστιανοί πιστεύοντας στην Μαρία Παρθένο Παναγία αναφέρονται στην αρχαία Θεότητα της Μεγάλης Μητέρας Παρθένου των Χαλδαίων.
Εκεί καταλήγουν οι προσευχές τους και η πνευματική τους ενέργεια.

Υβρίζοντας κάποιος την Παναγία των Χριστιανών υβρίζει ουσιαστικά το Πνευματικό Ον που είναι η Μεγάλη Μητέρα Θεά των αρχαίων Χαλδαίων και όλων των άλλων παγανιστικών Εθνών που δανειστήκαν αυτήν την θεολογική ιδέα...

Οπότε προσοχή ποιον ή ποια βρίζετε διότι μπορεί να μην υπάρχει άνθρωπος Μαρία Παναγία αλλά υπάρχει κάποιο Πνευματικό Ον από πίσω που δεν ξέρετε....
Σου συνέβη κάτι καιρό είχα να σε δω εδώ καλώς ήρθες πίσω. :wave:

Τα γραφόμενα σου στο νήμα τα βρίσκω αρκετά ενδιαφέροντα και ομολογώ
πως δεν γνώριζα κάτι τέτοιο μέχρι πρότινος.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 16:21

plouf έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:18
tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:10
Η ιδέα της Παρθένου που γεννά Υιό συναντάται χρονικά και ιστορικά πρώτα στους Χαλδαίους.
Σύμφωνα με την Χαλδαϊκή θεολογία στην Αρχή υπήρχε αυθύπαρκτος ένα πνεύμα που ήταν άυλο, ασώματο αλλά σαν Ουσία ήταν μόνο Νους.
Αυτό το πρώτο Ον το ονόμασαν Πατήρ.
Ο Πατήρ νοεί το άλλο του μισό και δημιουργεί από την Ουσία του ένα κλώνο αλλά θηλυκό την Μεγάλη Θεά.
Στην συνέχεια η θεολογία συνεχίζει και αναφέρει ότι η Μεγάλη Θεά χωρίς την Νόηση του Πατρός γεννά ένα Πνεύμα-Ον το Υιό.
Από αυτήν την ενέργεια μετατρέπεται από Μεγάλη Θεά σε Μεγάλη Μητέρα Θεά και μάλιστα την Μεγάλη Παρθένο.

Όπως βλέπετε οι Χαλδαίοι ήταν οι Πρώτοι που δημιούργησαν την Αγία Τριάδα Πατήρ-Υιός-Παρθένα Θεά.
Αυτήν την ιδέα την έχει δανειστεί ο Χριστιανισμός και την έχει μεταλλάξει σύμφωνα με το νέο Δόγμα. Δεν είναι όμως τίποτα άλλο από μια αρχαία αντιγραφή των θεολογίών.

Στην ουσία οι Χριστιανοί πιστεύοντας στην Μαρία Παρθένο Παναγία αναφέρονται στην αρχαία Θεότητα της Μεγάλης Μητέρας Παρθένου των Χαλδαίων.
Εκεί καταλήγουν οι προσευχές τους και η πνευματική τους ενέργεια.

Υβρίζοντας κάποιος την Παναγία των Χριστιανών υβρίζει ουσιαστικά το Πνευματικό Ον που είναι η Μεγάλη Μητέρα Θεά των αρχαίων Χαλδαίων και όλων των άλλων παγανιστικών Εθνών που δανειστήκαν αυτήν την θεολογική ιδέα...

Οπότε προσοχή ποιον ή ποια βρίζετε διότι μπορεί να μην υπάρχει άνθρωπος Μαρία Παναγία αλλά υπάρχει κάποιο Πνευματικό Ον από πίσω που δεν ξέρετε....
Σου συνέβη κάτι καιρό είχα να σε δω εδώ καλώς ήρθες πίσω. :wave:

Τα γραφόμενα σου στο νήμα τα βρίσκω αρκετά ενδιαφέροντα και ομολογώ
πως δεν γνώριζα κάτι τέτοιο μέχρι πρότινος.
όχι είμαι μια χαρά....ασχολούμαι με τα χόμπυ μου και είπα να απέχω λίγο από τα τετριμένα του φόρουμ....
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 16:23

στην ουσία ο Χριστιανισμός αναμασά παγανιστικούς μύθους δεν έχει τίποτα μα τίποτα καινούριο... όποιος έχει μελετήσει τις αρχαίες θρησκείες το ξέρει...

από την άλλη το να πιστεύεις ότι υπήρξε άνθρωπος γυναίκα παρθένα που γέννησε καταργεί την λογική και τους νόμους του Θεού-Φύσης και είναι μια δεισιδαιμονία....

δυστυχώς ο Χριστιανισμός είναι γεμάτος με τέτοιες δεισιδαιμονίες γιατί έχει υποβιβάσει την αρχαία Φιλοσοφία-Θεολογία...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tanipteros την 11 Σεπ 2023, 16:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 11 Σεπ 2023, 16:24

tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:21
plouf έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:18
tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:10
Η ιδέα της Παρθένου που γεννά Υιό συναντάται χρονικά και ιστορικά πρώτα στους Χαλδαίους.
Σύμφωνα με την Χαλδαϊκή θεολογία στην Αρχή υπήρχε αυθύπαρκτος ένα πνεύμα που ήταν άυλο, ασώματο αλλά σαν Ουσία ήταν μόνο Νους.
Αυτό το πρώτο Ον το ονόμασαν Πατήρ.
Ο Πατήρ νοεί το άλλο του μισό και δημιουργεί από την Ουσία του ένα κλώνο αλλά θηλυκό την Μεγάλη Θεά.
Στην συνέχεια η θεολογία συνεχίζει και αναφέρει ότι η Μεγάλη Θεά χωρίς την Νόηση του Πατρός γεννά ένα Πνεύμα-Ον το Υιό.
Από αυτήν την ενέργεια μετατρέπεται από Μεγάλη Θεά σε Μεγάλη Μητέρα Θεά και μάλιστα την Μεγάλη Παρθένο.

Όπως βλέπετε οι Χαλδαίοι ήταν οι Πρώτοι που δημιούργησαν την Αγία Τριάδα Πατήρ-Υιός-Παρθένα Θεά.
Αυτήν την ιδέα την έχει δανειστεί ο Χριστιανισμός και την έχει μεταλλάξει σύμφωνα με το νέο Δόγμα. Δεν είναι όμως τίποτα άλλο από μια αρχαία αντιγραφή των θεολογίών.

Στην ουσία οι Χριστιανοί πιστεύοντας στην Μαρία Παρθένο Παναγία αναφέρονται στην αρχαία Θεότητα της Μεγάλης Μητέρας Παρθένου των Χαλδαίων.
Εκεί καταλήγουν οι προσευχές τους και η πνευματική τους ενέργεια.

Υβρίζοντας κάποιος την Παναγία των Χριστιανών υβρίζει ουσιαστικά το Πνευματικό Ον που είναι η Μεγάλη Μητέρα Θεά των αρχαίων Χαλδαίων και όλων των άλλων παγανιστικών Εθνών που δανειστήκαν αυτήν την θεολογική ιδέα...

Οπότε προσοχή ποιον ή ποια βρίζετε διότι μπορεί να μην υπάρχει άνθρωπος Μαρία Παναγία αλλά υπάρχει κάποιο Πνευματικό Ον από πίσω που δεν ξέρετε....
Σου συνέβη κάτι καιρό είχα να σε δω εδώ καλώς ήρθες πίσω. :wave:

Τα γραφόμενα σου στο νήμα τα βρίσκω αρκετά ενδιαφέροντα και ομολογώ
πως δεν γνώριζα κάτι τέτοιο μέχρι πρότινος.
όχι είμαι μια χαρά....ασχολούμαι με τα χόμπυ μου και είπα να απέχω λίγο από τα τετριμένα του φόρουμ....
Και γιατί δεν δίνεις το εναρκτήριο λάκτισμα ξεκινώντας ένα νήμα για τα χόμπυ
σου;
Θα χει ενδιαφέρον να μάθουμε.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 16:32

plouf έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:24
tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:21
plouf έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:18


Σου συνέβη κάτι καιρό είχα να σε δω εδώ καλώς ήρθες πίσω. :wave:

Τα γραφόμενα σου στο νήμα τα βρίσκω αρκετά ενδιαφέροντα και ομολογώ
πως δεν γνώριζα κάτι τέτοιο μέχρι πρότινος.
όχι είμαι μια χαρά....ασχολούμαι με τα χόμπυ μου και είπα να απέχω λίγο από τα τετριμένα του φόρουμ....
Και γιατί δεν δίνεις το εναρκτήριο λάκτισμα ξεκινώντας ένα νήμα για τα χόμπυ
σου;
Θα χει ενδιαφέρον να μάθουμε.
παλιά το χόμπυ μου ήταν η Φιλοσοφία και η Θεολογία των αρχαίων και σύγχρονων Θρησκειών....
Αυτός ο κύκλος όμως έκλεισε...ύστερα από πολύ μελέτη νομίζω κάλυψα τα κενά μου και τώρα ασχολούμαι με άλλα χόμπυ όπως η πληροφορική.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 11 Σεπ 2023, 16:34

tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:32
plouf έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:24
tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:21


όχι είμαι μια χαρά....ασχολούμαι με τα χόμπυ μου και είπα να απέχω λίγο από τα τετριμένα του φόρουμ....
Και γιατί δεν δίνεις το εναρκτήριο λάκτισμα ξεκινώντας ένα νήμα για τα χόμπυ
σου;
Θα χει ενδιαφέρον να μάθουμε.
παλιά το χόμπυ μου ήταν η Φιλοσοφία και η Θεολογία των αρχαίων και σύγχρονων Θρησκειών....
Αυτός ο κύκλος όμως έκλεισε...ύστερα από πολύ μελέτη νομίζω κάλυψα τα κενά μου και τώρα ασχολούμαι με άλλα χόμπυ όπως η πληροφορική.
Tι γνώμη έχεις για το λίνουξ; :smt047

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 16:36

plouf έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:34
tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:32
plouf έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:24

Και γιατί δεν δίνεις το εναρκτήριο λάκτισμα ξεκινώντας ένα νήμα για τα χόμπυ
σου;
Θα χει ενδιαφέρον να μάθουμε.
παλιά το χόμπυ μου ήταν η Φιλοσοφία και η Θεολογία των αρχαίων και σύγχρονων Θρησκειών....
Αυτός ο κύκλος όμως έκλεισε...ύστερα από πολύ μελέτη νομίζω κάλυψα τα κενά μου και τώρα ασχολούμαι με άλλα χόμπυ όπως η πληροφορική.
Tι γνώμη έχεις για το λίνουξ; :smt047
Debian Trixie 13 testing rolling release και τα μυαλά στα κάγκελα... :smt023
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών