Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38110
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Δεκ 2019, 11:34

Cavaliere έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:23
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:17
Cavaliere έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:10
Το Μυστήριο δεν αντικαθιστά την ψυχοθεραπεία, και αν κανείς έχει σοβαρό πρόβλημα πρέπει να πάει στον γιατρό, να πάρει φάρμακα, κλπ. Η Εξομολόγηση συγχωρεί αμαρτίες. Λειτουργεί φυσικά ψυχοθεραπευτικά, πολλοί εξομολόγοι έχουνε και ικανότητες, ακόμα και σπουδές, κι αυτό βοηθάει. Γνώρισα κάποτε Εξομολόγο, που νόμιζες πως ήσουν στον ψυχαναλυτή, λειτουργούσε πολύ με την ψυχανάλυση. Αλλά αφορά όσους πιστεύουν στον Χριστό, στην έννοια της αμαρτίας, και στο Μυστήριο το ίδιο. Αν δεν πιστεύεις, ΟΚ.
Κάνεις λάθος. Στην εξομολόγηση μπορεί να πάει οποιοσδήποτε και είναι πολλοί αγνωστικιστές ή άθεοι που προτιμούν παπά παρά ψυχολόγο. Επίσης στην Ελλάδα ο ψυχολόγος δεν συνταγογραφεί. Μπορεί μόνο να συζητήσει μαζί σου κι αν κρίνει ότι χρειάζεσαι φαρμακευτική αγωγή σε παραπέμπει σε ψυχίατρο.
Για αυτό είπα, γιατρό, όχι ψυχολόγο. Ο ψυχίατρος, δηλαδή. Τώρα, αν μερικοί άθεοι, κλπ αισθάνονται ανακούφιση στον Πνευματικό, και το βλέπουν ως βοήθεια, αυτό δεν το αμφισβητώ, ΟΚ. Μονάχα ήθελα να πω πως είναι διαφορετικά πράγματα. Ήταν κάποτε ένα παιδί με διαταραχές πανικού, έπρεπε να πάρει ένα χαπάκι να ησυχάσει, του είπε ο Γέροντάς του, παιδάκι μου, πήγαινε σε έναν γιατρό να σου δώσει κάτι να μην υποφέρεις τσάμπα. Η Εξομολόγηση η ίδια βοηθά και κλινικά, από τη άποψη πως ένας καλός Πνευματικός σε ξαλαφρώνει, σε ηρεμεί, σε αναπαύει, που λεν οι Γέροντες. Αλλά αν έχεις θέμα ψυχική υγείας, πρέπει να πας σε ψυχίατρο να βρεις την υγειά σου και να χαρείς τη ζωή σου, αντί να τραβιέσαι άδικα.
Είδες ρε φίλε; μόνος σου τα λες!
Ο πνευματικός το είπε το παιδάκι να πάει στο γιατρό να πάρει το ****μένο το κουμπί να πάει στο διάλο, ο ****μένος ο ψυγείατρος δε θα το έλεγε ποτέ πάνε παιδί μου σε έναν πνευματικό, θα το άρμεγε μέχρι να βγει στη σύνταξη.
Τελικά νομίζω ότι όλοι οι ψυγείατροι καλό θα ήταν να πάνε σε έναν πνευματικό, αν όχι για το δικό τους καλό για το δικό μας.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14906
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 04 Δεκ 2019, 11:36

Antares έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:31
Ο ψυχίατρος είναι για σοβαρές περιπτώσεις, αν έχεις υποστεί κάποιο τραύμα, κακοποίηση, έχεις βιώσει κάτι άσχημο, περιπτώσεις φόνων ...
Διάβασα φόρων γιατί με έχουν ξεσκίσει τόσο ώστε να χρειάζομαι ψυχίατρο
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 04 Δεκ 2019, 11:36

sys3x έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:26

Η επιλογή πνευματικού ή ψυγείατρου πρακτικά θεωρώ ότι είναι εκατό τα εκατό ταξική.
Σηλαδη πιστευεις οτι αν εχει καποιος μετατραυματικο στρες, η κρισεις πανικου εστω, οταν τον ευλογησει ο πνευματικος θα ειναι οκ;


Εμενα ο πνευματικος μου ειχε πει να τα ξαναβρω με την πρωην γυναικα μου, γιατι η οικογενεια, ο γαμος , ο θεος κλπ
Δεν ξαναπηγα....

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14906
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 04 Δεκ 2019, 11:38

sys3x έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:34

Τελικά νομίζω ότι όλοι οι ψυγείατροι καλό θα ήταν να πάνε σε έναν πνευματικό, αν όχι για το δικό τους καλό για το δικό μας.
Ήθελα να πάω σε ψυχίατρο αλλά έψαχνα να βρω κάποιον που πιστεύει στον Χριστό, αλλιώς τον θεωρούσα αλμπάνη και κακόμοιρο και τύπο που απλώς σπούδασε πολύ ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38110
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Δεκ 2019, 11:39

stargazer έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:36
sys3x έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:26

Η επιλογή πνευματικού ή ψυγείατρου πρακτικά θεωρώ ότι είναι εκατό τα εκατό ταξική.
Σηλαδη πιστευεις οτι αν εχει καποιος μετατραυματικο στρες, η κρισεις πανικου εστω, οταν τον ευλογησει ο πνευματικος θα ειναι οκ;


Εμενα ο πνευματικος μου ειχε πει να τα ξαναβρω με την πρωην γυναικα μου, γιατι η οικογενεια, ο γαμος , ο θεος κλπ
Δεν ξαναπηγα....
Που να ξέρω ρε συ, ούτε στον έναν ούτε στον άλλον έχω πάει, έχουν έρθει αυτοί σε μένα δο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 04 Δεκ 2019, 11:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Δεκ 2019, 11:40

sys3x έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:34
Είδες ρε φίλε; μόνος σου τα λες!
Ο πνευματικός το είπε το παιδάκι να πάει στο γιατρό να πάρει το ****μένο το κουμπί να πάει στο διάλο, ο ****μένος ο ψυγείατρος δε θα το έλεγε ποτέ πάνε παιδί μου σε έναν πνευματικό, θα το άρμεγε μέχρι να βγει στη σύνταξη.
Τελικά νομίζω ότι όλοι οι ψυγείατροι καλό θα ήταν να πάνε σε έναν πνευματικό, αν όχι για το δικό τους καλό για το δικό μας.
Κατ'αρχάς υπάρχουν και ψυχίατροι πιστοί, αλλά δεν θεωρούν δουλειά τους να στείλουν τον κόσμο στην Εκκλησία. Ούτε γω παίρνω πρωτοβουλία να στείλω κάποιον να εξομολογηθεί, το θεωρώ πολύ λεπτό θέμα. Πρέπει να το χρειαστεί ο ίδιος συνειδητά. Όμως η ψυχική υγεία είναι άλλο. Πάντως θυμάμαι έναν Γερμανό ψυχίατρο, βουδιστή κιόλας, που έλεγε στους ασθενείς του εάν πιστεύετε σε οποιαδήποτε θρησκεία, μην παραλείπετε να προσεύχεστε και να συμμετέχετε σε αυτήν, βοηθά.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7953
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Δεκ 2019, 11:43

Μπίστης έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:36
Antares έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:31
Ο ψυχίατρος είναι για σοβαρές περιπτώσεις, αν έχεις υποστεί κάποιο τραύμα, κακοποίηση, έχεις βιώσει κάτι άσχημο, περιπτώσεις φόνων ...
Διάβασα φόρων γιατί με έχουν ξεσκίσει τόσο ώστε να χρειάζομαι ψυχίατρο
Θέματα με τα οικονομικά μπορούν να προκαλέσουν πολλές ασθένειες. Για τις περιπτώσεις που γράφω έχει δράσει άλλος θεσμός πριν. Η δικαιοσύνη. Όταν δεν έχει δράσει η δικαιοσύνη πριν και σου συνιστούν ψυχίατρο χωρίς να λαμβάνουν υπόψη αυτά που έχεις να πεις, κάτι δεν πάει καλά.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8205
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 04 Δεκ 2019, 11:47

.
Ρε μαλάκες τά πράγματα είναι απλά.....

Οταν μιλάς γιά τά προβλήματά σου σε ένα φίλο σου.....σού φεύγει ένα κάποιο βάρος.....

αυτή τήν απλή διαπίστωση παρατήρησε η θρησκεία....καί τήν μυστηριοποίησαν οι μυστήριοι....

Αλλα μετά τήν χρησιμοποιούσαν καί σάν εκβιασμό .... τά μσύρα κοράκια ..... . :8) ....... :fp:

Οι Ψυχίατροι παίζουν κι αυτοί τό ρόλο ενός Φίλου....πού σε ακούει ....

οού παίρνει ένα κάποιο βάρος καί σε συμβουλεύει.....υπάρχουν πολλοί πού δέν έχουν φίλους....



Αν συνδυαστεί τώρα εξομολόγηση καί γαμήσι....έχεις υπερατού καί τζάκ πότ.... . :102: .στηρίζω.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38110
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Δεκ 2019, 11:48

Cavaliere έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:40
sys3x έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:34
Είδες ρε φίλε; μόνος σου τα λες!
Ο πνευματικός το είπε το παιδάκι να πάει στο γιατρό να πάρει το ****μένο το κουμπί να πάει στο διάλο, ο ****μένος ο ψυγείατρος δε θα το έλεγε ποτέ πάνε παιδί μου σε έναν πνευματικό, θα το άρμεγε μέχρι να βγει στη σύνταξη.
Τελικά νομίζω ότι όλοι οι ψυγείατροι καλό θα ήταν να πάνε σε έναν πνευματικό, αν όχι για το δικό τους καλό για το δικό μας.
Κατ'αρχάς υπάρχουν και ψυχίατροι πιστοί, αλλά δεν θεωρούν δουλειά τους να στείλουν τον κόσμο στην Εκκλησία. Ούτε γω παίρνω πρωτοβουλία να στείλω κάποιον να εξομολογηθεί, το θεωρώ πολύ λεπτό θέμα. Πρέπει να το χρειαστεί ο ίδιος συνειδητά. Όμως η ψυχική υγεία είναι άλλο. Πάντως θυμάμαι έναν Γερμανό ψυχίατρο, βουδιστή κιόλας, που έλεγε στους ασθενείς του εάν πιστεύετε σε οποιαδήποτε θρησκεία, μην παραλείπετε να προσεύχεστε και να συμμετέχετε σε αυτήν, βοηθά.
Κακώς δεν παίρνεις πρωτοβουλίες, μπορείς να τον πεις να πάει, μετά από 3 δευτερόλεπτα να τον πεις να μην πάει με τίποτα κοκ, γενικά υπάρχουν πολλοί τρόποι να αφήσεις στο άλλον να κάνει την επιλογή σύμφωνα με τις ανάγκες του.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Δεκ 2019, 11:50

Παιδιά, δεν έχετε καταλάβει, δεν πας στην Εξομολόγηση να πεις τα βάσανά σου, πας να πεις τις αμαρτίες σου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Δεκ 2019, 11:51

sys3x έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:48
Κακώς δεν παίρνεις πρωτοβουλίες, μπορείς να τον πεις να πάει, μετά από 3 δευτερόλεπτα να τον πεις να μην πάει με τίποτα κοκ, γενικά υπάρχουν πολλοί τρόποι να αφήσεις στο άλλον να κάνει την επιλογή σύμφωνα με τις ανάγκες του.
Με τα θρησκευτικά είμαι προσεκτικός, θέλω τουλάχιστον.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9759
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 04 Δεκ 2019, 11:51

Μπίστης έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:38
sys3x έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:34

Τελικά νομίζω ότι όλοι οι ψυγείατροι καλό θα ήταν να πάνε σε έναν πνευματικό, αν όχι για το δικό τους καλό για το δικό μας.
Ήθελα να πάω σε ψυχίατρο αλλά έψαχνα να βρω κάποιον που πιστεύει στον Χριστό, αλλιώς τον θεωρούσα αλμπάνη και κακόμοιρο και τύπο που απλώς σπούδασε πολύ ...
Πολλοί είναι αυτοί που πιστεύουν στον Θεό και εκκλησιάζονται συχνά. Αυτός που επισκέπτομαι τώρα είναι πολύ θρήσκος και πολύ καλός γιατρός. Με ρωτάει συχνά αν εκκλησιάζομαι και αν μεταλαμβάνω και εξομολογούμαι. Λέει ότι αυτά από μόνα τους είναι μεγάλη βοήθεια στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Επίσης, είναι από εκείνους που δεν σου κλείνουν ραντεβού κάθε εβδομάδα για να τα παίρνουν αλλά εμένα π.χ. με βλέπει μια φορά στους δυο μήνες. Είναι σημαντικό να μην πέσεις σε εγωιστή πανεπιστημιακό που θεωρεί ότι η πρώτη θεραπεία που θα προτείνει είναι κι η καλύτερη ή τα παίρνει από κάποια φαρμακοβιομηχανία για να σπρώξει συγκεκριμένη αγωγή.
Το θέμα είναι να είναι ευλύγιστος και να αλλάζει γρήγορα την αγωγή όταν βλέπει ότι δεν λειτουργεί. Εγώ έπρεπε να περάσω από 4 ειδών φάρμακα για να καταλήξω σε εκείνο που με βοήθησε πραγματικά. Επιπλέον, επειδή γνωρίζει ότι δεν έχω πρόθεση να ακολουθώ την αγωγή για όλη μου τη ζωή γιατί απεχθάνομαι τα φάρμακα θα βρει τρόπο με τον καιρό να μου τα περιορίσει. Αυτό λέει ότι θα γίνει και με τη βοήθεια του Θεού καθώς και με την βοήθεια του πνευματικού μου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38110
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Δεκ 2019, 11:54

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:47
.
Ρε μαλάκες τά πράγματα είναι απλά.....

Οταν μιλάς γιά τά προβλήματά σου σε ένα φίλο σου.....σού φεύγει ένα κάποιο βάρος.....

αυτή τήν απλή διαπίστωση παρατήρησε η θρησκεία....καί τήν μυστηριοποίησαν οι μυστήριοι....

Αλλα μετά τήν χρησιμοποιούσαν καί σάν εκβιασμό .... τά μσύρα κοράκια ..... . :8) ....... :fp:

Οι Ψυχίατροι παίζουν κι αυτοί τό ρόλο ενός Φίλου....πού σε ακούει ....

οού παίρνει ένα κάποιο βάρος καί σε συμβουλεύει.....υπάρχουν πολλοί πού δέν έχουν φίλους....



Αν συνδυαστεί τώρα εξομολόγηση καί γαμήσι....έχεις υπερατού καί τζάκ πότ.... . :102: .στηρίζω.....

.
Πως είναι απλά ρε μλκ, τόση ώρα αυτό λέμε, ότι δεν είναι.
Πάντως κ από την ανάποδη να το πάρεις όπως λες κ συ πάλι ταξικό είναι το ζήτημα, η σπουδαγμένη η ψυγειατρίνα κ το πενηντάρικο τσιμπάει κ δε σου κάθεται, η άλλη που δεν έχει σπουδάσει με ένα εικοσαρικάκι μέχρι κ τσιμπούκια σε παίρνει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38110
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Δεκ 2019, 11:55

Cavaliere έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:50
Παιδιά, δεν έχετε καταλάβει, δεν πας στην Εξομολόγηση να πεις τα βάσανά σου, πας να πεις τις αμαρτίες σου.
Σωστά, σιγά μην σε βασανίζουν οι αμαρτίες σου για να πας κάπου να τις εξομολογηθείς, κ γω γι αυτό δε πάω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9759
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 04 Δεκ 2019, 11:57

Cavaliere έγραψε:
04 Δεκ 2019, 11:50
Παιδιά, δεν έχετε καταλάβει, δεν πας στην Εξομολόγηση να πεις τα βάσανά σου, πας να πεις τις αμαρτίες σου.
Δεν είναι έτσι. Τουλάχιστον ο δικός μου πνευματικός ξεκινά πάντα με πράγματα και σκέψεις που με ταράζουν και με ενοχλούν για να καταλήξει στις αμαρτίες μου που πάντα συνδέονται. Κάθε εξομολόγηση διαρκεί πάνω από 2 ώρες και επειδή με γνωρίζει καλά και γνωρίζει και την οικογένειά μου μπαίνει κατευθείαν στο θέμα.
Να σημειωθεί ότι ο ψυχολόγος που σε βλέπει μια φορά τον μήνα στις περισσότερες περιπτώσεις ούτε θυμάται ποιος είσαι. Έχει ένα σημειωματάριο που έχει γραμμένες κάποιες σκέψεις και κάποια πράγματα του χαρακτήρα σου αλλά δεν σε γνωρίζει πραγματικά όπως σε ξέρει ο πνευματικός σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών