Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Ιουν 2021, 15:36

Καλά έκαναν. Άκου πλαστικό κουταλάκι. Όποιος δε θέλει ας μην κοινωνήσει.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 08 Ιουν 2021, 15:44

Otto Weininger έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:36
Καλά έκαναν. Άκου πλαστικό κουταλάκι. Όποιος δε θέλει ας μην κοινωνήσει.
Οποίοι θέλουν να ανταλλάξουν τα σωματικά τους υγρά εν μέσω πανδημίας να τους κλειδώσουν σε κάποιο μοναστήρι και αν νοσήσουν από τις χριστιανικες σαλιοανταλλαγες να τους θεραπεύσει το πνεύμα του παισιου

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Ιουν 2021, 15:47

George_V έγραψε:
08 Ιουν 2021, 13:28
Λεγεών έγραψε:
08 Ιουν 2021, 12:58
μην μιλάτε αν δεν πιστεύετε, και ας φορολογείστε, και ας κινδυνεύει το κοινωνικό σύνολο λόγω της ανευθυνότητας κάποιων
Ναι οκ φρι κορωνοπαρτι για όλους και δε φοράμε μάσκες αλλά κατά τα άλλα σας πείραξε το κουταλάκι που κοινωνανε 5 άτομα.

Στην Καλαμάτα Σάββατο βράδυ η Παραλία πήχτρα και το 80% δε φόραγε μάσκες.

Τώρα είμαι στην Παραλία και δε φοράει κάνεις. Και όσοι έχουν μάσκα την έχουν η στο σαγόνι η στο χέρι.

Άσε δε που οι περισσότεροι εδώ λένε "δε κάνω εμβόλιο γιατί η Μεσσηνία έχει 4-5 κρούσματα μόνο"

Η αστυνομία ούτε πρόστιμο ούτε τίποτα. Πέρασε 10 φορές και δεν κατέβηκαν από το περιπολικό ούτε για σύσταση.

Αυτα είναι οκ. Αλλά μας πείραξε το κουταλάκι. Ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του.
Προσωπικά με ενοχλεί η ανευθυνότητα και η ψέκα, γενικότερα. Η τοποθέτηση των ''ανταρτών'' ρασοφόρων τόσους μήνες, επίσης. Επανάστα με την ζωή του διπλανού, θεωρείται τουλάχιστον ανηθικότητα.
Το να υπάρχουν συνειδητοποιημένοι άνθρωποι, στα εκκλησιαστικά δρώμενα, που χρησιμοποιούν κουτάλι πλαστικό, για τη θεια κοινωνία, το βρίσκω εξαιρετικά θετικό σαν σκέψη. Για τους πιστούς, είναι μια δίοδος, έστω κι έτσι.
Οι προτεραιότητες υπάρχουν σε κάθε μετερίζι και οφείλουμε να σεβόμαστε την υγεία του συνανθρώπου.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Ιουν 2021, 15:53

Otto Weininger έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:36
Καλά έκαναν. Άκου πλαστικό κουταλάκι. Όποιος δε θέλει ας μην κοινωνήσει.
Για να καταλάβω. Εσύ θεωρείς ένεκα επαγγέλματος λογικό, να τρώει ο ένας, τον σίελο του άλλου; Πέραν της επιλογής, στη μυστηριακή τελετουργία της εκκλησίας.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Ιουν 2021, 15:55

Highlander έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:44
Otto Weininger έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:36
Καλά έκαναν. Άκου πλαστικό κουταλάκι. Όποιος δε θέλει ας μην κοινωνήσει.
Οποίοι θέλουν να ανταλλάξουν τα σωματικά τους υγρά εν μέσω πανδημίας να τους κλειδώσουν σε κάποιο μοναστήρι και αν νοσήσουν από τις χριστιανικες σαλιοανταλλαγες να τους θεραπεύσει το πνεύμα του παισιου


Τίμιο.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11916
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 08 Ιουν 2021, 15:56

να είσαι τώρα χριστιανόπουλο, γαλουχημένο από τα μικράτα σου με την ικανότητα να ξεγλιστράς των δύσκολων συζητήσεων αποδίδοντας ό,τι υπάρχει στις Διαθήκες ως κυριολεξία ή αλληγορία καταπώς σε βολεύει κάθε φορά, και να θυμώνεις ένα μεσημέρι ρέχλας στην παραλία με τον καφέ, το τσιγάρο και το κινητό ανά χείρας, επειδή αντιλαμβάνεσαι ως σκληρή πολεμική εναντίον του χριστιανισμού το να σου λένε σε ένα φόρουμ ότι δεν γίνεσαι πραγματικά κανίβαλος κάθε Κυριακή πρωί και άρα μπορείς να καταναλώσεις το απεριτίβο με πλαστικό κουταλάκι αν εκεί έξω υπάρχει μία πανδημία που έχει θερίσει κόσμο και μειώνει τις ελευθερίες σου :lol:
Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.

GoBack έγραψε:
30 Μάιος 2024, 00:31
Tι αμαρτιες πληρωνω ρε πουστη
FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27707
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Ιουν 2021, 15:57

Λεγεών έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:36
George_V έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:34
Λεγεών έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:30


Ωραία, μην μας σπας τα γκάγκανα με whataboutisms λοιπόν κάθε φορά που λέμε κάτι για την precious θρησκεία σου.
Το αυτό και δι υμάς. Πηγαίνετε στον εισαγγελέα και μη μας σπάτε τα γκαγκανα γενικώς καθε φορά.
Σιγά μην σου ζητήσω την άδεια να ανοίξω ένα τόπικ ρε καημένε. Κάνε με πλοκ αν δεν αντέχουν να με διαβάζουν οι υπερευαισθησίες σου. :lol:
Προφανώς και δεν θα ζητήσεις την άδεια μου. Δεν έχω κάποια υπερεξουσια στο Πχορουμ.

Δεν κανω ποτέ και κανέναν μπλοκ.

Αλλά μην περιμένετε μονόλογο σε ένα θέμα. Εκτός και αν δεν σας αρέσει ο αντίλογος.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11916
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 08 Ιουν 2021, 16:02

George_V έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:57
Λεγεών έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:36
George_V έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:34


Το αυτό και δι υμάς. Πηγαίνετε στον εισαγγελέα και μη μας σπάτε τα γκαγκανα γενικώς καθε φορά.
Σιγά μην σου ζητήσω την άδεια να ανοίξω ένα τόπικ ρε καημένε. Κάνε με πλοκ αν δεν αντέχουν να με διαβάζουν οι υπερευαισθησίες σου. :lol:
Προφανώς και δεν θα ζητήσεις την άδεια μου. Δεν έχω κάποια υπερεξουσια στο Πχορουμ.

Δεν κανω ποτέ και κανέναν μπλοκ.

Αλλά μην περιμένετε μονόλογο σε ένα θέμα. Εκτός και αν δεν σας αρέσει ο αντίλογος.
Ποιος αντίλογος δεν μου αρέσει ρε μεγάλε; Ένα τόπικ άνοιξα και το ριφλέξ σου ήταν να πεις "γιατί ασχολείστε με αυτά αφού δεν πιστεύετε". Εσύ είσαι αυτός που δεν θέλει τον αντίλογο, και αποδεικνύεται από το ότι έχεις μπει ως εκκλησιόμπατσος στο τόπικ να μας λες με τι πρέπει ή δεν πρέπει να ασχολούμαστε και πως αλλού τα πράγματα είναι χειρότερα και γιατί ασχολούμαστε με την εκκλησία και όχι με την αστυνομία και τα κορωνοπάρτυ.

Ε λοιπόν, ασχολούμαστε επειδή την πληρώνουμε με τους φόρους μας. Σε καλύπτει η απάντηση; Νομίζω ναι.
Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.

GoBack έγραψε:
30 Μάιος 2024, 00:31
Tι αμαρτιες πληρωνω ρε πουστη
FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27707
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Ιουν 2021, 16:18

Η αλήθεια είναι ότι Εκκλησίομπατσο είναι η πρώτη φορά που με λένε.

Το πρώτο ποστ μου είχε την μορφή ερωτηματος και όχι απαγόρευσης.

Εξέφρασα την εύλογη απορία γιατί κάποιος που είναι εκτός εκκλησίας ασχολείται με το τι πράττει η Εκκλησία.

Και το επιχείρημα "γιατί την πληρώνω" είναι εωλο καθώς και τα δημόσια θέατρα πληρώνετε με τους φόρους αλλά δεν είδα κανένα τοπικ για αυτό.

Συνεχίστε τη συζήτηση. Δεν θα σας ενοχλήσει άλλο ο "Εκκλησίομπατσος"
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 08 Ιουν 2021, 16:18

Πασιφάη έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:53

Εσύ θεωρείς ένεκα επαγγέλματος λογικό, να τρώει ο ένας, τον σίελο του άλλου;
Εγώ ξέρω ότι τις σαλάτες και τα μεζεκλίκια στα κάθε λογής φαγάδικα τα αφήνουν στη μέση και κάνουν όλοι βουρ με πηρούνια και κουτάλια στο ίδιο πιάτο.
Εκεί να δεις ανταλλαγή σάλιου :lol:
Και εντάξει,να δεχτώ ότι εσύ και οι παρέες σου δεν το κάνετε.Το κάνει όμως σχεδόν το 99% των Ελλήνων,διότι έτσι είναι η κουλτούρα μας στο φαγητό.
Γιατί τόση επιλεκτική ευαισθησία σχετικά με τους κανόνες υγιεινής ;
Μόνο στην εκκλησία δηλαδή δεν προσέχουν ; Σε όλα τα άλλα μέρη τα πάντα λειτουργούν άψογα,τι να σου πω...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Ιουν 2021, 16:26

Papa John έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:18
Πασιφάη έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:53

Εσύ θεωρείς ένεκα επαγγέλματος λογικό, να τρώει ο ένας, τον σίελο του άλλου;
Εγώ ξέρω ότι τις σαλάτες και τα μεζεκλίκια στα κάθε λογής φαγάδικα τα αφήνουν στη μέση και κάνουν όλοι βουρ με πηρούνια και κουτάλια στο ίδιο πιάτο.
Εκεί να δεις ανταλλαγή σάλιου :lol:
Και εντάξει,να δεχτώ ότι εσύ και οι παρέες σου δεν το κάνετε.Το κάνει όμως σχεδόν το 99% των Ελλήνων,διότι έτσι είναι η κουλτούρα μας στο φαγητό.
Γιατί τόση επιλεκτική ευαισθησία σχετικά με τους κανόνες υγιεινής ;
Μόνο στην εκκλησία δηλαδή δεν προσέχουν ; Σε όλα τα άλλα μέρη τα πάντα λειτουργούν άψογα,τι να σου πω...
Ποιά είναι η επιλεκτική μου ευαισθησία; Τρώμε απ'το ίδιο πηρούνι, ή ρουφάμε τη σούπα απ'το ίδιο κουτάλι;
Κατανοείς τη διαφορά της θείας κοινωνίας; Έχεις έναν όχλο που εξυπηρετείται από μια λαβίδα. Θεωρείς πως αυτό σαν πρακτική, δεν πρέπει να με προβληματίσει;
Γιατί δεν διαβάζεις τη δημοσίευσή μου, προς τον George; Πριν βγάλεις βιαστικά συμπεράσματα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Ιουν 2021, 16:57

Πασιφάη έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:53
Otto Weininger έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:36
Καλά έκαναν. Άκου πλαστικό κουταλάκι. Όποιος δε θέλει ας μην κοινωνήσει.
Για να καταλάβω. Εσύ θεωρείς ένεκα επαγγέλματος λογικό, να τρώει ο ένας, τον σίελο του άλλου; Πέραν της επιλογής, στη μυστηριακή τελετουργία της εκκλησίας.
Όπως είπα και πριν, είναι Μυστήριο. Ή πιστεύεις και κοινωνάς ή δεν πιστεύεις και δεν κοινωνάς.

Και η Πίστη λέει ότι δεν κολλάει από την Θεία Κοινωνία.

Άρα πλαστικά κουταλακια και παπαριές είναι προσβολή για το Μυστήριο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25565
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 08 Ιουν 2021, 17:14

Ξεχνα τον κορονοιο. Καταρχην ειναι σιχαμερο να βαζουν ολοι το ιδιο κουταλακι στο στομα τους

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23196
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Ιουν 2021, 17:20

Εγώ ξέρω αυτά τα μυστήρια έχουν κάποιου είδους συμβολικό χαρακτήρα, δηλαδή τρως το ψωμί και πίνεις το κρασί, και μέσα από την λειτουργία και όλη την ατμόσφαιρα, έρχεσαι πιο κοντά στην πίστη σου ξέρω γω. Να πιστεύεις πως όντως τρως τη σάρκα του Χριστού πίνοντας το αίμα του κι έτσι δεν κινδυνεύεις από αρρώστιες, είσαι ψυχοπαθής, και εύκολα μπορείς να πέσεις θύμα άλλων με μεγαλύτερες εξουσιαστικες τάσεις, όπως όλοι αυτοί που θεραπεύουν στις τηλεοράσεις, κάνουν αιρέσεις και λένε πως είναι εκλεκτοί του θεού, άλλοι που θεραπεύουν με τη βοήθεια του Θεού καρκίνους, και πάει λέγοντας. Όποιος διαδίδει τέτοιες παρανοϊκές ηλιθιότητες είναι επικίνδυνος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών