Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 23 Απρ 2022, 12:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2022, 12:25

Δηλαδή, το ίδιο ακριβώς που συμβαίνει και στις πολιτικές ιδεοληψίες με ορθολογικό :) υπόβαθρο ή κάτι τέτοιο.
Ναι το ίδιο, αλλά με 2 χαοτικές διαφορές που αποσιωπας :

1) Κανείς δεν αναγνωριζει στις πολιτικές ιδεοληψίες πως ό,τι γίνεται σε αυτές γίνεται στη βάση του ορθολογισμού, αλλά στη βάση του συμφέροντος και μόνο !

2) Ο πολιτικές ιδεοληψίες δεν ζητούν εξαίρεση απόδειξης στη κλαπαρχιδιά που διατείνονται - πρεσβεύουν με τη δικαιολογία πως εκπροσωπούν τον ιερό αφαντο θεό που αποκαλύφθηκε ειδικά σε αυτούς, αλλά προσπαθουν να τεκμηριωσουν την κλαπαρχιδια τους οικοιοποιούμενες αρκετά πιο πεζά και ταπεινά επινοήματα, δηλ. τον λαό, το κοζμάκι, τον εργαζόμενο, τον συνταξιούχο κλπ και οχι άφαντους θεους.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71956
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Απρ 2022, 12:46

nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 12:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2022, 12:25

Δηλαδή, το ίδιο ακριβώς που συμβαίνει και στις πολιτικές ιδεοληψίες με ορθολογικό :) υπόβαθρο ή κάτι τέτοιο.
Ναι το ίδιο, αλλά με 2 χαοτικές διαφορές που αποσιωπας :

1) Κανείς δεν αναγνωριζει στις πολιτικές ιδεοληψίες πως ό,τι γίνεται σε αυτές γίνεται στη βάση του ορθολογισμού, αλλά στη βάση του συμφέροντος και μόνο !

2) Ο πολιτικές ιδεοληψίες δεν ζητούν εξαίρεση απόδειξης στη κλαπαρχιδιά που διατείνονται - πρεσβεύουν με τη δικαιολογία πως εκπροσωπούν τον ιερό αφαντο θεό που αποκαλύφθηκε ειδικά σε αυτούς, αλλά προσπαθουν να τεκμηριωσουν την κλαπαρχιδια τους οικοιοποιούμενες αρκετά πιο πεζά και ταπεινά επινοήματα, δηλ. τον λαό, το κοζμάκι, τον εργαζόμενο, τον συνταξιούχο κλπ και οχι άφαντους θεους.
:lol:

Μάλλον εσύ ζεις πέραν του κόσμου τούτου, nik.

Προσγειώσου.



Και όταν θελήσεις να συζητήσουμε διεξοδικά γι' αυτά που ...αποσιωπώ, σφύρα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 23 Απρ 2022, 13:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2022, 12:46


Προσγειώσου.
:smt005:

Αν διαφωνεις με αυτο που εγραψα σημαινει πως πιστευεις πως η πολιτικη γινεται στη βαση καποιου ορθολογισμου και καποιου αφαντου θεου ... αλλα εγω πρεπει να προσγειωθω ? :smt005:

αστο καλυτερα που να μπλεκω ... ο,τι πεις.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9672
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Απρ 2022, 13:28

H διατύπωση της ερώτησης πάντως είναι λάθος. Λογική και θρησκεία δεν συμβαδίζουν. Οπου σταματάει η λογική αρχίζει η μεταφυσική και η θρησκεία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71956
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Απρ 2022, 13:45

nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 13:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2022, 12:46


Προσγειώσου.
:smt005:

Αν διαφωνεις με αυτο που εγραψα σημαινει πως πιστευεις πως η πολιτικη γινεται στη βαση καποιου ορθολογισμου και καποιου αφαντου θεου ... αλλα εγω πρεπει να προσγειωθω ? :smt005:

αστο καλυτερα που να μπλεκω ... ο,τι πεις.
Πιστεύω απλώς αυτό που έγραψα δεκάδες φορές. Ότι η συντριπτική πλειοψηφία των άθεων, απλώς επιδιώκει ή αποδέχεται αδιαμαρτύρητα τις καθημερινές σπονδές στους θεούς των πολιτικών ιδεολογιών. Τη μεταφορά του μεταφυσικού παράλογου στο κοινωνικοπολιτικό πεδίο.

Αυτό το κατιτίς, το υπεράνω, το υπερανθρωπιστικόν βρε παιδί μου, αυτήν την βαθιά και πλέρια αγάπη για την ανθρωπότης, την άσπιλη από κάθε ψήγμα βίας, απόρριψης και εκκαθαρίσεων. Την ανθρωπιστικών προθέσεων τρομοκρατία. Την πολιτική ορθολοξία. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9672
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Απρ 2022, 14:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2022, 13:45
nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 13:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2022, 12:46


Προσγειώσου.
:smt005:

Αν διαφωνεις με αυτο που εγραψα σημαινει πως πιστευεις πως η πολιτικη γινεται στη βαση καποιου ορθολογισμου και καποιου αφαντου θεου ... αλλα εγω πρεπει να προσγειωθω ? :smt005:

αστο καλυτερα που να μπλεκω ... ο,τι πεις.
Πιστεύω απλώς αυτό που έγραψα δεκάδες φορές. Ότι η συντριπτική πλειοψηφία των άθεων, απλώς επιδιώκει ή αποδέχεται αδιαμαρτύρητα τις καθημερινές σπονδές στους θεούς των πολιτικών ιδεολογιών. Τη μεταφορά του μεταφυσικού παράλογου στο κοινωνικοπολιτικό πεδίο.

Αυτό το κατιτίς, το υπεράνω, το υπερανθρωπιστικόν βρε παιδί μου, αυτήν την βαθιά και πλέρια αγάπη για την ανθρωπότης, την άσπιλη από κάθε ψήγμα βίας, απόρριψης και εκκαθαρίσεων. Την ανθρωπιστικών προθέσεων τρομοκρατία. Την πολιτική ορθολοξία. :lol:
Δηλαδή σε μια προσπάθεια μετάφρασης αυτών που γράφεις το να πιστεύεις σε μια ιδεολογία πχ σοσιαλισμός, φιλελευθερισμός έστω και με φανατισμό είναι το ιδιο με το να πιστεύεις σε θρησκευτικά δόγματα, "απόλυτες αλήθειες" των θρησκειών, θαύματα κτλ κτλ? Δηλαδή το ίδιο είναι να πιστεύεις στην ταξική πάλη πχ με το να πιστεύεις οτι ο Χριστός είναι ο υιος του Θεού που έκανε θαύματα και αναστήθηκε? Οι πολιτικές ιδεολογίες δεν είναι θεοί. "Θεοί" είναι τα κατασκευάσματα των θρησκειών.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71956
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Απρ 2022, 14:05

Arisvilla έγραψε:
23 Απρ 2022, 14:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2022, 13:45
nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 13:19


:smt005:

Αν διαφωνεις με αυτο που εγραψα σημαινει πως πιστευεις πως η πολιτικη γινεται στη βαση καποιου ορθολογισμου και καποιου αφαντου θεου ... αλλα εγω πρεπει να προσγειωθω ? :smt005:

αστο καλυτερα που να μπλεκω ... ο,τι πεις.
Πιστεύω απλώς αυτό που έγραψα δεκάδες φορές. Ότι η συντριπτική πλειοψηφία των άθεων, απλώς επιδιώκει ή αποδέχεται αδιαμαρτύρητα τις καθημερινές σπονδές στους θεούς των πολιτικών ιδεολογιών. Τη μεταφορά του μεταφυσικού παράλογου στο κοινωνικοπολιτικό πεδίο.

Αυτό το κατιτίς, το υπεράνω, το υπερανθρωπιστικόν βρε παιδί μου, αυτήν την βαθιά και πλέρια αγάπη για την ανθρωπότης, την άσπιλη από κάθε ψήγμα βίας, απόρριψης και εκκαθαρίσεων. Την ανθρωπιστικών προθέσεων τρομοκρατία. Την πολιτική ορθολοξία. :lol:
Δηλαδή σε μια προσπάθεια μετάφρασης αυτών που γράφεις το να πιστεύεις σε μια ιδεολογία πχ σοσιαλισμός, φιλελευθερισμός έστω και με φανατισμό είναι το ιδιο με το να πιστεύεις σε θρησκευτικά δόγματα, "απόλυτες αλήθειες" των θρησκειών, θαύματα κτλ κτλ? Δηλαδή το ίδιο είναι να πιστεύεις στην ταξική πάλη πχ με το να πιστεύεις οτι ο Χριστός είναι ο υιος του Θεού που έκανε θαύματα και αναστήθηκε? Οι πολιτικές ιδεολογίες δεν είναι θεοί. "Θεοί" είναι τα κατασκευάσματα των θρησκειών.
Οκ, για να μην ψάχνεσαι με μεταφράσεις, αποσαφηνίζω το μπολντ.

Φυσικά και δεν πιστεύω ότι είναι το ίδιο. Πιστεύω ότι είναι πολύ πιο αφελές*.



*Χρησιμοποίησα την πιο σοφτ έκφραση, ένεκα ημερών.

Καλή Ανάσταση βρε, σε ό,τι και αν πιστεύεις ότι θα αναστηθεί. :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9672
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Απρ 2022, 14:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2022, 14:05
Arisvilla έγραψε:
23 Απρ 2022, 14:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2022, 13:45


Πιστεύω απλώς αυτό που έγραψα δεκάδες φορές. Ότι η συντριπτική πλειοψηφία των άθεων, απλώς επιδιώκει ή αποδέχεται αδιαμαρτύρητα τις καθημερινές σπονδές στους θεούς των πολιτικών ιδεολογιών. Τη μεταφορά του μεταφυσικού παράλογου στο κοινωνικοπολιτικό πεδίο.

Αυτό το κατιτίς, το υπεράνω, το υπερανθρωπιστικόν βρε παιδί μου, αυτήν την βαθιά και πλέρια αγάπη για την ανθρωπότης, την άσπιλη από κάθε ψήγμα βίας, απόρριψης και εκκαθαρίσεων. Την ανθρωπιστικών προθέσεων τρομοκρατία. Την πολιτική ορθολοξία. :lol:
Δηλαδή σε μια προσπάθεια μετάφρασης αυτών που γράφεις το να πιστεύεις σε μια ιδεολογία πχ σοσιαλισμός, φιλελευθερισμός έστω και με φανατισμό είναι το ιδιο με το να πιστεύεις σε θρησκευτικά δόγματα, "απόλυτες αλήθειες" των θρησκειών, θαύματα κτλ κτλ? Δηλαδή το ίδιο είναι να πιστεύεις στην ταξική πάλη πχ με το να πιστεύεις οτι ο Χριστός είναι ο υιος του Θεού που έκανε θαύματα και αναστήθηκε? Οι πολιτικές ιδεολογίες δεν είναι θεοί. "Θεοί" είναι τα κατασκευάσματα των θρησκειών.
Οκ, για να μην ψάχνεσαι με μεταφράσεις, αποσαφηνίζω το μπολντ.

Φυσικά και δεν πιστεύω ότι είναι το ίδιο. Πιστεύω ότι είναι πολύ πιο αφελές*.


*Χρησιμοποίησα την πιο σοφτ έκφραση, ένεκα ημερών.

Καλή Ανάσταση βρε, σε ό,τι και αν πιστεύεις ότι θα αναστηθεί. :)
Βέβαια ειναι πιο αφελές να πιστεύεις στον Σοσιαλισμό ή στον φιλελευθερισμό παρά στην Ανάσταση του Χριστού. Οκ.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 15:22

Λοξίας έγραψε:
23 Απρ 2022, 11:00
stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 22:36
Έλα, Νικ. Πες ότι δεν κατάλαβες τι σημαίνει εκδίκηση στην αρχαία γλώσσα... :D

Εκδίκηση = εκδίκαση = απονομή δικαιοσύνης.
stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 23:00

Επαναλαμβάνω: εκδίκηση στην αρχαία ελληνική και λόγια βυζαντινή σημαίνει εκδίκαση, απονομή δικαιοσύνης, και ελαστικά σημαίνει ικανοποίηση του αδικηθέντος.
Χρόνια Πολλά.
Παρετυμολογείς ελαφρά...
Εκδίκηση δεν σημαίνει "η εκδίκαση μιας υπόθεσης".
Η λέξη "εκδίκαση προέρχεται από το εκδικάζω (αρχαίο, εκδίδω απόφαση -ως δικαστής)
Η λέξη "εκδίκηση" προέρχεται από το εκδικέω (επίσης αρχαίο), το οποιον σημαίνει ότι και σήμερα: εκδικώ-εκδικούμαι, τιμωρώ.
Και στην αρχαία και στην Ελληνιστική και στην Βυζαντινή, η λέξη "εκδίκηση" σημαίνει ακριβώς ότι και σήμερα: τιμωρία.
Εκδικέω είναι η βυζαντινή απόδοση του εκδικάζω.
Όταν την εποχή εκείνη ήθελαν να αποδώσουν την έννοια της αυτοδικίας χρησιμοποιούσαν το "εκδικών εαυτόν", δηλαδή "παίρνω το νόμο στα χέρια μου".

"Μη εαυτους εκδικουντες , αγαπητοι , αλλα δοτε τοπον τη οργη · "


* Χρόνια πολλά, Λοξία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 15:26

nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 11:17
Βασικά δεν καταλαβαίνουν πως όταν ο "λόγος του θεού" περνάει μέσα από καφενειακή δικηγορία αλα κούγια για να του αλλαξουν το νοημα, μόνοι τους ξεφτιλίζουν τον άφαντο θεό τους.
Στη πραγματικότητα για έναν απλό και έντιμο χριστιανό, αυτη η υπερασπιστική γραμμή των απανταχου σταβ θα ήταν ασέβεια βλασφήμια ευτελισμός για την όποια πίστη του.

Για να συνοψίσουμε : Ο πυρήνας του χριστιανισμού είναι αγαπατε αλληλους, αλλα οσοι μη οιδοσι τον αφαντο θεο, θα φανε εκδικητικο και αιωνιο ολεθρο απο πυρωμενο θεο x-men :smt005:
Το ίδιο ισχύει παντού. Αν δε σεβαστείς τη φύση θα φας χημικά (από τη φύση) που θα σου βγει το αφτί από τον αστράγαλο.
Αυτό σημαίνει ότι ο σεβασμός είναι κάτι κακό ή η φύση είναι xmen;
Υπάρχει νόμος που διέπει τα πάντα στον κόσμο. Αν τον παραβείς, τον πληρώνεις.

Σοβαρέψου, επιτέλους.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 15:29

Arisvilla έγραψε:
23 Απρ 2022, 13:28
H διατύπωση της ερώτησης πάντως είναι λάθος. Λογική και θρησκεία δεν συμβαδίζουν. Οπου σταματάει η λογική αρχίζει η μεταφυσική και η θρησκεία.
Ποια λογική ακριβώς; Η δική σου, του διπλανού ή γενικά αυτό το μεταφυσικό αντικείμενο του οποίου ορίζουμε αξιωματικά κανόνες;

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9672
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Απρ 2022, 15:35

stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:29
Arisvilla έγραψε:
23 Απρ 2022, 13:28
H διατύπωση της ερώτησης πάντως είναι λάθος. Λογική και θρησκεία δεν συμβαδίζουν. Οπου σταματάει η λογική αρχίζει η μεταφυσική και η θρησκεία.
Ποια λογική ακριβώς; Η δική σου, του διπλανού ή γενικά αυτό το μεταφυσικό αντικείμενο του οποίου ορίζουμε αξιωματικά κανόνες;
Ο ορθολογισμός. Η Επιστήμη. Η κοινή λογική. Ολα αυτά έρχονται σε αντιθεση με τη θρησκεία και την μεταφυσική. Δεν μπορεί πχ ένας επιστήμονας να πιστεύει στα σοβαρά οτι ο Χριστός αναστήθηκε ή οτι υπάρχει παράδεισος και κόλαση. Ούτε στον Αη Βασίλη και στα φαντάσματα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 15:46

Arisvilla έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:35
stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:29
Arisvilla έγραψε:
23 Απρ 2022, 13:28
H διατύπωση της ερώτησης πάντως είναι λάθος. Λογική και θρησκεία δεν συμβαδίζουν. Οπου σταματάει η λογική αρχίζει η μεταφυσική και η θρησκεία.
Ποια λογική ακριβώς; Η δική σου, του διπλανού ή γενικά αυτό το μεταφυσικό αντικείμενο του οποίου ορίζουμε αξιωματικά κανόνες;
Ο ορθολογισμός. Η Επιστήμη. Η κοινή λογική. Ολα αυτά έρχονται σε αντιθεση με τη θρησκεία και την μεταφυσική.
Όλα όσα ανέφερες αποτελούν αντικείμενα της μεταφυσικής.
Οι έννοιες αποτελούν μεταφυσικά εργαλεία.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE ... E%BA%CE%AE

Ξέρεις, φτάσαμε στο 2022 κι ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να διακρίνουν τι είναι φυσικό και τι μεταφυσικό στις μελέτες και αναλύσεις...

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9672
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Απρ 2022, 16:00

stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:46
Arisvilla έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:35
stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:29


Ποια λογική ακριβώς; Η δική σου, του διπλανού ή γενικά αυτό το μεταφυσικό αντικείμενο του οποίου ορίζουμε αξιωματικά κανόνες;
Ο ορθολογισμός. Η Επιστήμη. Η κοινή λογική. Ολα αυτά έρχονται σε αντιθεση με τη θρησκεία και την μεταφυσική.
Όλα όσα ανέφερες αποτελούν αντικείμενα της μεταφυσικής.
Οι έννοιες αποτελούν μεταφυσικά εργαλεία.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE ... E%BA%CE%AE

Ξέρεις, φτάσαμε στο 2022 κι ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να διακρίνουν τι είναι φυσικό και τι μεταφυσικό στις μελέτες και αναλύσεις...
Το χειρότερο είναι οτι φτάσαμε στο Ελλαδιστάν το 2022 και κάποιοι θεωρούν μη φυσιολογικό να απορρίπτει καποιος με βάση την επιστήμη θρησκευτικά δόγματα και αντιλήψεις που έρχονται σε σύγκρουση με την κοινή λογική.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Απρ 2022, 16:07

stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:22
Λοξίας έγραψε:
23 Απρ 2022, 11:00
stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 22:36
Έλα, Νικ. Πες ότι δεν κατάλαβες τι σημαίνει εκδίκηση στην αρχαία γλώσσα... :D

Εκδίκηση = εκδίκαση = απονομή δικαιοσύνης.
stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 23:00

Επαναλαμβάνω: εκδίκηση στην αρχαία ελληνική και λόγια βυζαντινή σημαίνει εκδίκαση, απονομή δικαιοσύνης, και ελαστικά σημαίνει ικανοποίηση του αδικηθέντος.
Χρόνια Πολλά.
Παρετυμολογείς ελαφρά...
Εκδίκηση δεν σημαίνει "η εκδίκαση μιας υπόθεσης".
Η λέξη "εκδίκαση προέρχεται από το εκδικάζω (αρχαίο, εκδίδω απόφαση -ως δικαστής)
Η λέξη "εκδίκηση" προέρχεται από το εκδικέω (επίσης αρχαίο), το οποιον σημαίνει ότι και σήμερα: εκδικώ-εκδικούμαι, τιμωρώ.
Και στην αρχαία και στην Ελληνιστική και στην Βυζαντινή, η λέξη "εκδίκηση" σημαίνει ακριβώς ότι και σήμερα: τιμωρία.
Εκδικέω είναι η βυζαντινή απόδοση του εκδικάζω.
Όταν την εποχή εκείνη ήθελαν να αποδώσουν την έννοια της αυτοδικίας χρησιμοποιούσαν το "εκδικών εαυτόν", δηλαδή "παίρνω το νόμο στα χέρια μου".

"Μη εαυτους εκδικουντες , αγαπητοι , αλλα δοτε τοπον τη οργη · "


* Χρόνια πολλά, Λοξία.
Με συγχωρείς αλλά λανθάνεις...ή, αλλέως, πλανάσαι πλάνην οικτράν, όπως θα έλεγαν κάποτε...
Πρώτον, το εκδικέω (όπως και το εκδικάζω) είναι αρχαία ρήματα και όχι βυζαντινά!
Δεύτερον, το "εκδικών εαυτόν", το λέμε και σήμερα: "μην εκδικείσαι τον εαυτό σου ρε φίλε". Δεν σημαίνει την εκδίκαση!
Τρίτον, θέλεις για την λέξη "εκδίκηση" και το ρήμα "εκδικέω", να σου ανεβάσω screenshots από τα πιο κάτω τέσσερα λεξικά;

1. Ιωάννης Σταματάκος (Λεξικόν της Αρχαίας)
2. Άνθιμος Γαζής (τρίτομο λεξικό της ελληνικής, των Βυζαντινών λέξεων/νεολογισμών συμπερλαμβανομένων)
3. Σκαρλάτος Δ. του Βυζαντίου (Λεξικό που καταγράφει όλες τις μέχρι τον 18ο αιώνα ελληνικές λέξεις, των Βυζαντινών περλαμβανομένων)
4. Ησύχιος ο Αλεξανδρεύς (Λεξικό της Ελληνιστικής, γλώσσας που γράφτηκαν τα ευαγγέλια)

ή θα με πιστέψεις, γλυτώνοντάς με από τον κόπο;

ΥΓ.
Τέταρτον...θα απαντήσω μετά την απάντησή σου...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών