Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 23 Απρ 2022, 18:09

stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:26


Το ίδιο ισχύει παντού. Αν δε σεβαστείς τη φύση θα φας χημικά (από τη φύση) που θα σου βγει το αφτί από τον αστράγαλο.
Αυτό σημαίνει ότι ο σεβασμός είναι κάτι κακό ή η φύση είναι xmen;
Υπάρχει νόμος που διέπει τα πάντα στον κόσμο. Αν τον παραβείς, τον πληρώνεις.

Σοβαρέψου, επιτέλους.
Τι λες βρε ντολμα, έχει η φυση συνείδηση όπως ο θεος με χαρακτηριστικα πηθικου που διατείνεστε ? Κανε μας τη χαρη
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17189
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 23 Απρ 2022, 18:24

nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 18:09
stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:26


Το ίδιο ισχύει παντού. Αν δε σεβαστείς τη φύση θα φας χημικά (από τη φύση) που θα σου βγει το αφτί από τον αστράγαλο.
Αυτό σημαίνει ότι ο σεβασμός είναι κάτι κακό ή η φύση είναι xmen;
Υπάρχει νόμος που διέπει τα πάντα στον κόσμο. Αν τον παραβείς, τον πληρώνεις.

Σοβαρέψου, επιτέλους.
Τι λες βρε ντολμα, έχει η φυση συνείδηση όπως ο θεος με χαρακτηριστικα πηθικου που διατείνεστε ? Κανε μας τη χαρη
αρχιζει το λιμπανισμα....τους εμαθε λιμπανιος ο σοφιστης να λενε αρχαιο ελληνικες σοφιστειες και αυτοι το κοτσαρανε σαν χριστινιακα θρησκευτικα διδαγματα εναντιων των αρχαιοελληνικων σοφιστειων και σημερα ο στραβομυζηθρας μας λεει αρχαιοελληνικες σοφιστειες σαν δηθεν «χριστιανισμο».

σαν τους χαμαιλεοντες που προσαρμοζονται στο περιβαλον ή

και σαν τα φιδια που αλλαζουν δερμα ανα εποχη...

ο ενδολοιμας (μεσα ολοι μας) ντολμας, δε σου φταει, εκτος αν ειναι στραβοφτιαχμενος σαν τον στραβομυζηθρα...

Σοβαρέψου, επιτέλους.!!! :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 21:27

nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 18:09
stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:26


Το ίδιο ισχύει παντού. Αν δε σεβαστείς τη φύση θα φας χημικά (από τη φύση) που θα σου βγει το αφτί από τον αστράγαλο.
Αυτό σημαίνει ότι ο σεβασμός είναι κάτι κακό ή η φύση είναι xmen;
Υπάρχει νόμος που διέπει τα πάντα στον κόσμο. Αν τον παραβείς, τον πληρώνεις.

Σοβαρέψου, επιτέλους.
(...) έχει η φυση συνείδηση όπως ο θεος (...)
Έχεις σοβαρό πρόβλημα κατανόησης, Νικ.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 21:34

Λοξίας έγραψε:
23 Απρ 2022, 16:07
stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:22
Λοξίας έγραψε:
23 Απρ 2022, 11:00
Χρόνια Πολλά.
Παρετυμολογείς ελαφρά...
Εκδίκηση δεν σημαίνει "η εκδίκαση μιας υπόθεσης".
Η λέξη "εκδίκαση προέρχεται από το εκδικάζω (αρχαίο, εκδίδω απόφαση -ως δικαστής)
Η λέξη "εκδίκηση" προέρχεται από το εκδικέω (επίσης αρχαίο), το οποιον σημαίνει ότι και σήμερα: εκδικώ-εκδικούμαι, τιμωρώ.
Και στην αρχαία και στην Ελληνιστική και στην Βυζαντινή, η λέξη "εκδίκηση" σημαίνει ακριβώς ότι και σήμερα: τιμωρία.
Εκδικέω είναι η βυζαντινή απόδοση του εκδικάζω.
Όταν την εποχή εκείνη ήθελαν να αποδώσουν την έννοια της αυτοδικίας χρησιμοποιούσαν το "εκδικών εαυτόν", δηλαδή "παίρνω το νόμο στα χέρια μου".

"Μη εαυτους εκδικουντες , αγαπητοι , αλλα δοτε τοπον τη οργη · "


* Χρόνια πολλά, Λοξία.
Με συγχωρείς αλλά λανθάνεις...ή, αλλέως, πλανάσαι πλάνην οικτράν, όπως θα έλεγαν κάποτε...
Πρώτον, το εκδικέω (όπως και το εκδικάζω) είναι αρχαία ρήματα και όχι βυζαντινά!
Δεύτερον, το "εκδικών εαυτόν", το λέμε και σήμερα: "μην εκδικείσαι τον εαυτό σου ρε φίλε". Δεν σημαίνει την εκδίκαση!
Τρίτον, θέλεις για την λέξη "εκδίκηση" και το ρήμα "εκδικέω", να σου ανεβάσω screenshots από τα πιο κάτω τέσσερα λεξικά;

1. Ιωάννης Σταματάκος (Λεξικόν της Αρχαίας)
2. Άνθιμος Γαζής (τρίτομο λεξικό της ελληνικής, των Βυζαντινών λέξεων/νεολογισμών συμπερλαμβανομένων)
3. Σκαρλάτος Δ. του Βυζαντίου (Λεξικό που καταγράφει όλες τις μέχρι τον 18ο αιώνα ελληνικές λέξεις, των Βυζαντινών περλαμβανομένων)
4. Ησύχιος ο Αλεξανδρεύς (Λεξικό της Ελληνιστικής, γλώσσας που γράφτηκαν τα ευαγγέλια)

ή θα με πιστέψεις, γλυτώνοντάς με από τον κόπο;

ΥΓ.
Τέταρτον...θα απαντήσω μετά την απάντησή σου...
Λοξία, κάπου τα μπερδεύεις.
Πχ. τι θα πει "εκδικούμαι (ανταποδίδω) τον εαυτό μου"; :lol:

Δεύτερον, ρήμα "δικέω" δεν θα βρεις να χρησιμοποιείται εκτός από συγκεκριμένες λόγιες εκφράσεις.
Η ανταπόδωση είναι μία από τις πιο συχνές ιστορικά δραστηριότητες. Και δεν θα βρεις ρήμα "εκδικέω" που να χρησιμοποιείται στα κείμενα παρά μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις.
Μπορείς όμως να βρεις δικαιόω-δικαιώ.

Σου έδωσα και φράση
"Μη εαυτους εκδικουντες , αγαπητοι , αλλα δοτε τοπον τη οργη · "

Αυτός είναι ένας από τους τρόπους που η απονομή δικαιοσύνης (εκδίκηση) μετατρέπεται σε αυτοδικία στην λόγια Βυζαντινή.
Σημαίνει "μην παίρνετε το δίκαιο στα χέρια σας" στη σύγχρονη γλώσσα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 21:42

Arisvilla έγραψε:
23 Απρ 2022, 16:00
stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:46
Arisvilla έγραψε:
23 Απρ 2022, 15:35

Ο ορθολογισμός. Η Επιστήμη. Η κοινή λογική. Ολα αυτά έρχονται σε αντιθεση με τη θρησκεία και την μεταφυσική.
Όλα όσα ανέφερες αποτελούν αντικείμενα της μεταφυσικής.
Οι έννοιες αποτελούν μεταφυσικά εργαλεία.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE ... E%BA%CE%AE

Ξέρεις, φτάσαμε στο 2022 κι ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να διακρίνουν τι είναι φυσικό και τι μεταφυσικό στις μελέτες και αναλύσεις...
Το χειρότερο είναι οτι φτάσαμε στο Ελλαδιστάν το 2022 και κάποιοι θεωρούν μη φυσιολογικό να απορρίπτει καποιος με βάση την επιστήμη θρησκευτικά δόγματα και αντιλήψεις που έρχονται σε σύγκρουση με την κοινή λογική.
Το αντίθετο! Η σύγχρονη επιστήμη μας έχει φέρει ένα βήμα πιο κοντά στη θεολογία.
Πχ. αν δεις το τί έχουν βρει μέσα στο ανθρώπινο γονιδίωμα, θα εκπλαγείς!

Σκέψου μόνο το εξής:
το γονιδίωμα του ανθρώπου είναι ένας κώδικας που συντάσσεται και "διαβάζεται" σε τέσσερα επίπεδα. Είναι ένας 4D κώδικας που για να λειτουργήσει θα πρέπει κάθε κομμάτι του 4D παζλ να βρίσκεται στη σωστή θέση στο χώρο και στην αλυσίδα. Είναι σα να έχεις ένα βιβλίο που για να το διαβάσεις θα πρέπει να διαβάζεις ταυτόχρονα οριζόντια, κάθετα και ανάμεσα από τις σελίδες!

Αυτό που σου γράφω δεν είναι καν η πιο σύγχρονη γνώση. Διδάσκεται ήδη εδώ και δεκαετίες στο Λύκειο :wink
Το πρώτο επίπεδο είναι η πρωτοταγής δομή, δηλαδή η αλληλουχία των αμινοξέων στην πολυπεπτιδική αλυσίδα.

Στο δεύτερο επίπεδο, που αποτελεί τη δευτεροταγή δομή της πρωτεΐνης, η πολυπεπτιδική αλυσίδα αναδιπλώνεται και αποκτά είτε ελικοειδή είτε πτυχωτή μορφή.

Στο τρίτο επίπεδο η πολυπεπτιδική αλυσίδα, πτυχωτή ή ελικοειδής, αναδιπλώνεται στο χώρο, ώστε να αποκτήσει μια καθορισμένη μορφή την τριτοταγή δομή.

Αν η πρωτεΐνη αποτελείται από μία μόνο πολυπεπτιδική αλυσίδα, το τελικό στάδιο της διαμόρφωσής της είναι η τριτοταγής δομή. Αν όμως αποτελείται από περισσότερες πολυπεπτιδικές αλυσίδες, το τελικό στάδιο είναι η τεταρτοταγής δομή, δηλαδή ο συνδυασμός των επιμέρους πολυπεπτιδικών αλυσίδων σε ένα ενιαίο πρωτεϊνικό μόριο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η αιμοσφαιρίνη, η οποία συντίθεται από τέσσερις πολυπεπτιδικές αλυσίδες ανά δύο ίδιες.

Η διαμόρφωση του πρωτεϊνικού μορίου στον χώρο, καθορίζεται από την αλληλουχία των αμινοξέων στην πεπτιδική αλυσίδα και σταθεροποιείται από τους δεσμούς που σχηματίζονται ανάμεσα στις ομάδες R των αμινοξέων.

http://ebooks.edu.gr/ebooks/v/html/8547 ... mg1_15.jpg

http://ebooks.edu.gr/ebooks/v/html/8547 ... ex1_2.html
Πρόσεξε τώρα το εξής:
δεν αρκεί που υπάρχει ένα μακρομόριο αυτής της πολυπλοκότητας, αλλά έχουμε ένα παρόμοιο μακρομόριο, με διαφορετική 4D κωδικοποίηση για κάθε λειτουργία που επιτελούμε!
Σύμφωνα με τους μετριοπαθέστερους υπολογισμούς, στο ανθρώπινο σώμα υπάρχουν περισσότερες από 30.000 διαφορετικές πρωτεΐνες. Καθεμιά από αυτές εμφανίζει έναν ιδιαίτερο βιολογικό ρόλο. Η αιμοσφαιρίνη, για παράδειγμα, είναι επιφορτισμένη με τη μεταφορά του οξυγόνου και του διοξειδίου του άνθρακα. Το κολλαγόνο είναι δομική πρωτεΐνη ιστών (π.χ. του συνδετικού ιστού), ενώ τα ένζυμα επιταχύνουν τις αντιδράσεις που γίνονται μέσα στο κύτταρο.

Από την ποικιλία των διαφορετικών λειτουργιών που κάνουν οι πρωτεΐνες μπορούμε να αντιληφθούμε τη μεγάλη σημασία τους για τα βιολογικά φαινόμενα. O μεταβολισμός, ο πολλαπλασιασμός και όλες οι άλλες λειτουργίες των κυττάρων, και κατ' επέκταση των οργανισμών, στηρίζονται στη δράση των εκπληκτικών αυτών «μοριακών εργαλείων».
Αν, λοιπόν, εσύ μου γράφεις φιλολογικά για επιστήμες, εγώ σου γράφω ουσιαστικά για εκείνες.
Πριν μου ξαναγράψεις για επιστήμη, απλά θαύμασε μηχάνημα:


Θα εκπλαγείς.

10.000.000.000.000 κύτταρα που το καθένα περιέχει 1,8 μέτρα συμπυκνωμένου κώδικα. :wave:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Απρ 2022, 22:48

stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 21:34
Λοξία, κάπου τα μπερδεύεις.
Πχ. τι θα πει "εκδικούμαι (ανταποδίδω) τον εαυτό μου"; :lol:

Δεύτερον, ρήμα "δικέω" δεν θα βρεις να χρησιμοποιείται εκτός από συγκεκριμένες λόγιες εκφράσεις.
Η ανταπόδωση είναι μία από τις πιο συχνές ιστορικά δραστηριότητες. Και δεν θα βρεις ρήμα "εκδικέω" που να χρησιμοποιείται στα κείμενα παρά μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις.
Μπορείς όμως να βρεις δικαιόω-δικαιώ.

Σου έδωσα και φράση
"Μη εαυτους εκδικουντες , αγαπητοι , αλλα δοτε τοπον τη οργη · "

Αυτός είναι ένας από τους τρόπους που η απονομή δικαιοσύνης (εκδίκηση) μετατρέπεται σε αυτοδικία στην λόγια Βυζαντινή.
Σημαίνει "μην παίρνετε το δίκαιο στα χέρια σας" στη σύγχρονη γλώσσα.
Και να πω ότι δεν το ήξερα! Το...
ΥΓ.
Τέταρτον...θα απαντήσω μετά την απάντησή σου...
...για αυτό το έβαλα. Ήξερα πως θα επιμένεις στην παρετυμολογία σου.

Άνοιξε λοιπόν τα στραβά σου -1
ΕικόναΑπό το Λεξικό της Αρχαίας του Ιω. Σταματάκη.
Πιστεύω τα στραβά σου, να μπορούν να διακρίνουν και το εκδικάζω και το εκδικέω και το εκδίκησις


Άνοιξε τα στραβά σου -2
Εικόνα Από τον Ησύχιο
Πιστεύω τα στραβά σου, να μπορούν να διακρίνουν την λέξη εκδίκησις


Άνοιξε τα στραβά σου -3
ΕικόναΑπό το λεξικό της ελληνικής του Γαζή
Πιστεύω τα στραβά σου, να μπορούν να διακρίνουν την λέξη εκδίκησις


Άνοιξε τα στραβά σου -4
ΕικόναΑπό το λεξικό ελληνικής του Σκαρλάτου Δ. του Βυζαντίου
Πιστεύω τα στραβά σου, να μπορούν να διακρίνουν και το εκδικέω-ώ και την λέξη εκδίκησις

Αν δεν σου έφτασαν αυτά, να σου φέρω και το Liddell Scott...αλλά και την ΠΔ που βρίθει από "εκδικήσεις".

Και ΜΗΝ παραπονεθείς για την γλώσσα...την ευκαιρια σου την πήρες. Σου είπα πως θα σου φέρω τις λέξεις από 4 καθιερωμένα λεξικά.
Αλλά ο υπέρμετρος εγωϊσμός σου δεν σε αφήνει να νιώσεις...ήθελές τα και παθές τα λοιπόν.
Η εμμονή πως είσαι αλάνθαστος, έχει την τιμή της.

Ξακαβάλα και Καλό Πάσχα...

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 23 Απρ 2022, 23:13

stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 21:27

Έχεις σοβαρό πρόβλημα κατανόησης, Νικ.
Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που έχω είναι πως συνεχίζω και ασχολούμαι με έναν επαγγελματία υποκριτή σαν και σένα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 23 Απρ 2022, 23:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 23:22

Λοξίας έγραψε:
23 Απρ 2022, 22:48
stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 21:34
Λοξία, κάπου τα μπερδεύεις.
Πχ. τι θα πει "εκδικούμαι (ανταποδίδω) τον εαυτό μου"; :lol:

Δεύτερον, ρήμα "δικέω" δεν θα βρεις να χρησιμοποιείται εκτός από συγκεκριμένες λόγιες εκφράσεις.
Η ανταπόδωση είναι μία από τις πιο συχνές ιστορικά δραστηριότητες. Και δεν θα βρεις ρήμα "εκδικέω" που να χρησιμοποιείται στα κείμενα παρά μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις.
Μπορείς όμως να βρεις δικαιόω-δικαιώ.

Σου έδωσα και φράση
"Μη εαυτους εκδικουντες , αγαπητοι , αλλα δοτε τοπον τη οργη · "

Αυτός είναι ένας από τους τρόπους που η απονομή δικαιοσύνης (εκδίκηση) μετατρέπεται σε αυτοδικία στην λόγια Βυζαντινή.
Σημαίνει "μην παίρνετε το δίκαιο στα χέρια σας" στη σύγχρονη γλώσσα.
Και να πω ότι δεν το ήξερα! Το...
ΥΓ.
Τέταρτον...θα απαντήσω μετά την απάντησή σου...
...για αυτό το έβαλα. Ήξερα πως θα επιμένεις στην παρετυμολογία σου.

Άνοιξε λοιπόν τα στραβά σου -1
ΕικόναΑπό το Λεξικό της Αρχαίας του Ιω. Σταματάκη.
Πιστεύω τα στραβά σου, να μπορούν να διακρίνουν και το εκδικάζω και το εκδικέω και το εκδίκησις


Άνοιξε τα στραβά σου -2
Εικόνα Από τον Ησύχιο
Πιστεύω τα στραβά σου, να μπορούν να διακρίνουν την λέξη εκδίκησις


Άνοιξε τα στραβά σου -3
ΕικόναΑπό το λεξικό της ελληνικής του Γαζή
Πιστεύω τα στραβά σου, να μπορούν να διακρίνουν την λέξη εκδίκησις


Άνοιξε τα στραβά σου -4
ΕικόναΑπό το λεξικό ελληνικής του Σκαρλάτου Δ. του Βυζαντίου
Πιστεύω τα στραβά σου, να μπορούν να διακρίνουν και το εκδικέω-ώ και την λέξη εκδίκησις

Αν δεν σου έφτασαν αυτά, να σου φέρω και το Liddell Scott...αλλά και την ΠΔ που βρίθει από "εκδικήσεις".

Και ΜΗΝ παραπονεθείς για την γλώσσα...την ευκαιρια σου την πήρες. Σου είπα πως θα σου φέρω τις λέξεις από 4 καθιερωμένα λεξικά.
Αλλά ο υπέρμετρος εγωϊσμός σου δεν σε αφήνει να νιώσεις...ήθελές τα και παθές τα λοιπόν.
Η εμμονή πως είσαι αλάνθαστος, έχει την τιμή της.

Ξακαβάλα και Καλό Πάσχα...
Δύο ποστς κράτησε η ευγένεια Λοξία. Βέβαια μιλάμε και πάλι για άθλο.

Από τα 4 λεξικά μόνο το 4ο είναι τη Βυζαντινής και λέει επί λέξη:
εκδικέω: λαμβάνω δίκη (εκδίκηση) παρά τινός.
Παρατήρησες ότι ως "εκδίκηση" χρησιμοποιεί το "δίκη" ή όχι;

Παρακάτω η λέξη "εκδίκησις" ορίζεται ως απόδοση του κακού, τιμωρία. Όχι ανταπόδωση. Όχι κακία.
Αυτό που δεν καταλαβαίνετε κάποιοι, μάλλον, είναι ότι η λόγια Βυζαντινή είναι μία γλώσσα που έχει εξελιχθεί από την αρχαία ελληνική κι έχει ενσωματώσει στα νοήματα των λέξεων συγκεκριμένο ήθος του ελληνοχριστιανικού πολιτισμού. Θα διαπιστώσεις πχ. ότι στη λόγια βυζαντινή, σχεδόν απουσιάζουν τα ρήματα και στη θέση τους χρησιμοποιούνται κυρίως μετοχές και απαρέμφατα. Είναι μία τεχνοτροπία γλώσσας με συγκεκριμένη σημασία μετοχής του προσώπου στα γενόμενα.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 23 Απρ 2022, 23:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2022, 13:45


Πιστεύω απλώς αυτό που έγραψα δεκάδες φορές. Ότι η συντριπτική πλειοψηφία των άθεων, απλώς επιδιώκει ή αποδέχεται αδιαμαρτύρητα τις καθημερινές σπονδές στους θεούς των πολιτικών ιδεολογιών. Τη μεταφορά του μεταφυσικού παράλογου στο κοινωνικοπολιτικό πεδίο.

Αυτό το κατιτίς, το υπεράνω, το υπερανθρωπιστικόν βρε παιδί μου, αυτήν την βαθιά και πλέρια αγάπη για την ανθρωπότης, την άσπιλη από κάθε ψήγμα βίας, απόρριψης και εκκαθαρίσεων. Την ανθρωπιστικών προθέσεων τρομοκρατία. Την πολιτική ορθολοξία. :lol:
Για να καταλαβω, επειδή λοιπόν για σένα "η συντριπτική πλειοψηφία των άθεων ... επιδιώκει ή αποδέχεται ... Τη μεταφορά του μεταφυσικού παράλογου στο κοινωνικοπολιτικό πεδίο" άρα η μεταφορά του μεταφυσικού παράλογου στο θρησκευτικό πεδίο εξαγιάζεται και ειναι κουλ ? Αυτό λες ?

Εδω το θέμα μας είναι το μεταφυσικό παράλογο και κατά βάση το θέατρο του παραλόγου στο θρησκευτικό πεδίο !

Οπότε η εμμονική σύγκριση που κάνεις ακαταπαυστα με το κοινωνικοπολιτικό πεδίο τι ακριβώς προσφέρει πέραν από την αλλαγη θέματος ?

Μήπως η ανωτερω εμμονική σύγκριση αποτελει τεκμήριο είτε διάψευσης είτε επιβεβαιωσης για το θεατρο του παραλόγου στο θρησκευτικό πεδίο όπου το "αγαπάτε αλλήλους" εναρμονίζεται με πούδρα με το "διδόντος ἐκδίκησιν τοῖς μὴ εἰδόσι Θεὸν ... ὄλεθρον αἰώνιον ἀπὸ προσώπου τοῦ Κυρίου" ?

ή μήπως δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με αυτό και απλά πατάμε κουμπάκια μπλινκ μπλονκ για να αποφύγουμε να παραδεχτούμε τον ορισμό της παράνοιας και της απάτης στο θρησκευτικό πεδίο ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 23 Απρ 2022, 23:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 23:26

nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 23:23
ή μήπως δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με αυτό και απλά πατάμε κουμπάκια μπλινκ μπλονκ για να αποφύγουμε να παραδεχτούμε τον ορισμό της παράνοιας και της απάτης ?
Απάτη υπάρχει γενικότερα Νικ.
Πχ. γνωστός βιολόγος έχει φτιάξει περιουσία από κορόιδα που ασπάζονται το αθεϊστικό δόγμα.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9672
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Απρ 2022, 23:28

stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 23:26
nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 23:23
ή μήπως δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με αυτό και απλά πατάμε κουμπάκια μπλινκ μπλονκ για να αποφύγουμε να παραδεχτούμε τον ορισμό της παράνοιας και της απάτης ?
Απάτη υπάρχει γενικότερα Νικ.
Πχ. γνωστός βιολόγος έχει φτιάξει περιουσία από κορόιδα που ασπάζονται το αθεϊστικό δόγμα.
Ονομα, διευθύνσεις παρακαλώ. Και φυσικά δεν υπάρχει "αθειστικό δόγμα". Δεν είναι θρησκεία ο αθεισμός για να έχει δόγμα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 23:29

nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 23:23
Μήπως η ανωτερω εμμονική σύγκριση αποτελει τεκμήριο είτε διάψευσης είτε επιβεβαιωσης για το θεατρο του παραλόγου στο θρησκευτικό πεδίο όπου το "αγαπάτε αλλήλους" εναρμονίζεται με πούδρα με το "διδόντος ἐκδίκησιν τοῖς μὴ εἰδόσι Θεὸν ... ὄλεθρον αἰώνιον ἀπὸ προσώπου τοῦ Κυρίου" ?
Γιατί επιμένεις σε αυτή τη φράση;
Σου εξηγήθηκε.

Δεν αναφέρεται σε επίγεια καταδίκη δεδομένου ότι περιγράφεται ως αιώνια. Τίποτα στον κόσμο αυτό δεν είναι αιώνιο.

Ξεκόλλα επιτέλους.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 23:33

Arisvilla έγραψε:
23 Απρ 2022, 23:28
stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 23:26
nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 23:23
ή μήπως δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με αυτό και απλά πατάμε κουμπάκια μπλινκ μπλονκ για να αποφύγουμε να παραδεχτούμε τον ορισμό της παράνοιας και της απάτης ?
Απάτη υπάρχει γενικότερα Νικ.
Πχ. γνωστός βιολόγος έχει φτιάξει περιουσία από κορόιδα που ασπάζονται το αθεϊστικό δόγμα.
Ονομα, διευθύνσεις παρακαλώ.
Σιγά μη σου δώσω και τηλέφωνο...
Και φυσικά δεν υπάρχει "αθειστικό δόγμα". Δεν είναι θρησκεία ο αθεισμός για να έχει δόγμα.
Πολύ ρηχή η τοποθέτησή σου.
Αν ρίξεις μία ματιά στο διάλογο θα εκπλαγείς από το πόσο δογματικοί και φανατισμένοι είναι οι αντιχριστιανοί.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 23 Απρ 2022, 23:38

stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 23:29
[
Γιατί επιμένεις σε αυτή τη φράση;
Σου εξηγήθηκε.
:smt005: χαχαχαχχα

Το μόνο δόγμα που έχω είναι πως ό,τι λεει ο σταβ είναι ή ψέμα ή παπαριά. Και το δόγμα μου ειναι όντως αληθές. Μου εξηγηθηκε λεει ο χαλβας που θα μπορουσε με ίδια "εξηγηση να αποδειξει" πως δικαιο = αδικο = κολοκυθοντολμας.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Απρ 2022, 23:40

nik_killthemall έγραψε:
23 Απρ 2022, 23:13
stavmanr έγραψε:
23 Απρ 2022, 21:27

Έχεις σοβαρό πρόβλημα κατανόησης, Νικ.
Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που έχω είναι πως συνεχίζω και ασχολούμαι με έναν επαγγελματία υποκριτή σαν και σένα
Το πρόβλημά σου είναι ότι μόλις δέχτηκες αναφορά για το "επαγγελματίας υποκριτής", Νικ.
Πρόσεχε λίγο τις εκφράσεις σου που προσβάλλουν καί την επαγγελματική κατάσταση και την προσωπικότητα του άλλου.

Καταλαβαίνω ότι είσαι φανατισμένος, αλλά κράτησε κάποια προσχήματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 23 Απρ 2022, 23:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών