Η αθανασία της ψυχής

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 17 Νοέμ 2019, 21:15

tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:09
bluerose έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:06
tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 20:46
η άποψη ότι ο άνθρωπος είναι προϊόν αμαρτίας με βρίσκει αντίθετο...
για μένα η ανθρπώπινη ψυχή είναι θεϊκής προελεύσεως ενσωματωμένη σε έναν υλικό δοχέα...

Κάθε άνθρωπος είναι ισόθεος με τα Αθάνατα Όντα του Αιώνιου πεδίου διότι είναι προβολή από Αυτά.
Δεν υπάρχει πτώση και αμαρτία και καμία ενοχή.
Δεν είναι προϊόν αμαρτίας! Μόνος του το αποφάσισε με την παρακοή

Τα παρακάτω δεν τα σχολιάζω, υπάρχουν αλλά ο Τριαδικός Θεός είναι αυτός για τον οποίο ενδιαφέρομαι να μάθω πράγματα
αυτή η παρακοή ήταν αμαρτία....
για μένα ο Θεός δεν είναι αποκλειστικά ντε και καλά ένα Ον... Υπάρχουν πολλά Αθάνατα Όντα τα οποία εμείς τα λέμε Θεούς.


Ναι
Αθάνατοι είμαστε κι εμείς
Αθάνατοι είναι κι Άγιοι ( όντα)
Αθάνατοι είναι κι οι άγγελοι
Αθάνατα είναι και τα όντα που λες
Αθάνατος είναι κι ο Θεός. Με την διαφορά,ότι εμείς έχουμε αρχή και δεν έχουμε τέλος. Ο Θεός δεν έχει αρχή ούτε τελος
Εμείς αν θέλουμε το φως θα πάμε (;) στο φως μαζί με τους Αγίους
Εγώ ειμί το φως είπε ο Κύριος

Για τα άλλα όντα πληροφοριακά μέσω της πατερικής κατήχησης μάθαμε κάποια πράγματα
Κυρίως εν- οριας δλ μέσα στην ενορία και για αυτήν κατηχουμαστε
Εξ-οριας δλ εκτός των ορίων του νόμου (για τους ανθρώπους) του Θεού του τριαδικου, λίγα πράγματα

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 17 Νοέμ 2019, 21:21

υπόψιν ΜπλεΡόδο δεν είμαι Χριστιανός...για αυτό δεν συμφωνώ με το δόγμα του Χριστιανισμού....για μένα δεν υπάρχει τριαδικός Θεός.
Αυτό είναι μια απόφαση που πήραν σε ένα ιερατικό συμβούλιο...μέχρι πριν δεν υπήρχε...καν...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 17 Νοέμ 2019, 21:24

tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:21
υπόψιν ΜπλεΡόδο δεν είμαι Χριστιανός...για αυτό δεν συμφωνώ με το δόγμα του Χριστιανισμού....για μένα δεν υπάρχει τριαδικός Θεός.
Αυτό είναι μια απόφαση που πήραν σε ένα ιερατικό συμβούλιο...μέχρι πριν δεν υπήρχε...καν...
Το γνωρίζω, και δικαίωμα σου
Έθεσες όμως ένα ερώτημα μέσω του νήματος σου για να απαντήσουν όλοι
Κι αυτό έπραξα
Δεν είπα ότι είσαι λάθος ή σωστός σ αυτό που πιστεύεις
Και το ίδιο θα ήθελα και για μένα,μιας κι απαντώ έπειτα από αρκετή εμπειρία και δεν μιλάω από δικής μου άποψης,αλλά από απόψεις τωρινών Πατέρων οι οποίοι γνωρίζουν από τους παλαιούς πατέρες και μας οδηγούν επειδή θέλουμε

Το ίδιο κι εσύ μέσω από εμπειρία δική σου παμπολη απαντας

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 17 Νοέμ 2019, 21:26

όποιος είναι αθάνατος δεν επιδέχεται τον θάνατο δλδ την ανυπαρξία και έτσι είναι αιώνιος που σήμαίνει δεν έχει αρχή ούτε τέλος...ζει αιωνίως...
για μένα η ψυχή είναι ισόθεη ζει αιωνίως και δεν έχει αρχή. Ενώ ο Χριστιανισμός και ο Πλάτων λέει ότι έχει αρχή(πράγμα που δεν συμφωνώ)... Επίσης δεν έχει ούτε τέλος.

ναι έβαλα το νήμα αυτό για όλους αλλά κυρίως μέσα από την διαφορετικότητα να φανούν οι διαφορές...που αναφέρω πιο πάνω...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 17 Νοέμ 2019, 21:33

tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:21

Αυτό είναι μια απόφαση που πήραν σε ένα ιερατικό συμβούλιο...μέχρι πριν δεν υπήρχε...καν...
Ξαναγράφω ότι, μαθαίνουμε πατερική κατήχηση. Αυτή ως σταθερή βάση, έχει, την Αγία γραφή
Παντού λέει μέσα ότι ο Θεός ο δικός μας (να το πω έτσι) είναι Τριαδικός. Ένα σώμα
(Η ιερατική απόφαση; Πάρθηκε βάση της Αγίας Γραφης; Και πότε;)

Πώς είναι το κεραμίδι; Από τρία συστατικά αποτελείται, κι είναι ένα

Παρεμπιπτόντως πάω και σε κατήχηση νέων Αγίων,ως βάση έχουν αυτά που άφησαν ως παρακαταθήκη πχ Αγίου Πορφυρίου. Μαθαίνουμε τα της θρησκείας μας αναλύοντας τα κείμενα του Αγίου Πορφυρίου


Ποτέ θα γίνει για τον Άγιο Παΐσιο να τρέξω;
Για να σοβαρευτώ. Αυτά δε γίνονται στο :έτσι: Ο ιερέας πρέπει να έχει ζήσει τον Άγιο,να του έχει παρρησία,για να φωτιστεί ο λόγος του ιερεα.
Σε αυτού του είδους της κατήχησης δεν μαθαίνουν πατερικα,δεν διαβάζουν την Αγία γραφή
Εγώ σου απαντώ βάση πατερικής σ ολα

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 17 Νοέμ 2019, 21:36

bluerose έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:33
tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:21

Αυτό είναι μια απόφαση που πήραν σε ένα ιερατικό συμβούλιο...μέχρι πριν δεν υπήρχε...καν...
Ξαναγράφω ότι, μαθαίνουμε πατερική κατήχηση. Αυτή ως σταθερή βάση, έχει, την Αγία γραφή
Παντού λέει μέσα ότι ο Θεός ο δικός μας (να το πω έτσι) είναι Τριαδικός. Ένα σώμα
(Η ιερατική απόφαση; Πάρθηκε βάση της Αγίας Γραφης; Και πότε;)

Πώς είναι το κεραμίδι; Από τρία συστατικά αποτελείται, κι είναι ένα

Παρεμπιπτόντως πάω και σε κατήχηση νέων Αγίων,ως βάση έχουν αυτά που άφησαν ως παρακαταθήκη πχ Αγίου Πορφυρίου. Μαθαίνουμε τα της θρησκείας μας αναλύοντας τα κείμενα του Αγίου Πορφυρίου


Ποτέ θα γίνει για τον Άγιο Παΐσιο να τρέξω;
Για να σοβαρευτώ. Αυτά δε γίνονται στο :έτσι: Ο ιερέας πρέπει να έχει ζήσει τον Άγιο,να του έχει παρρησία,για να φωτιστεί ο λόγος του ιερεα.
Σε αυτού του είδους της κατήχησης δεν μαθαίνουν πατερικα,δεν διαβάζουν την Αγία γραφή
Εγώ σου απαντώ βάση πατερικής σ ολα
ειλικρινά χαίρομαι για σένα που είσαι πνευματικός άνθρωπος και ενδιαφέρεσαι για όλα αυτά τα ζητήματα...εύγε!
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 17 Νοέμ 2019, 21:36

tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:26
όποιος είναι αθάνατος δεν επιδέχεται τον θάνατο δλδ την ανυπαρξία και έτσι είναι αιώνιος που σήμαίνει δεν έχει αρχή ούτε τέλος...ζει αιωνίως...
για μένα η ψυχή είναι ισόθεη ζει αιωνίως και δεν έχει αρχή. Ενώ ο Χριστιανισμός και ο Πλάτων λέει ότι έχει αρχή(πράγμα που δεν συμφωνώ)... Επίσης δεν έχει ούτε τέλος.

ναι έβαλα το νήμα αυτό για όλους αλλά κυρίως μέσα από την διαφορετικότητα να φανούν οι διαφορές...που αναφέρω πιο πάνω...
Τότε πολλά έγραψα. Ας γράψουν κι αλλοι

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 17 Νοέμ 2019, 21:40

bluerose έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:36
tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:26
όποιος είναι αθάνατος δεν επιδέχεται τον θάνατο δλδ την ανυπαρξία και έτσι είναι αιώνιος που σήμαίνει δεν έχει αρχή ούτε τέλος...ζει αιωνίως...
για μένα η ψυχή είναι ισόθεη ζει αιωνίως και δεν έχει αρχή. Ενώ ο Χριστιανισμός και ο Πλάτων λέει ότι έχει αρχή(πράγμα που δεν συμφωνώ)... Επίσης δεν έχει ούτε τέλος.

ναι έβαλα το νήμα αυτό για όλους αλλά κυρίως μέσα από την διαφορετικότητα να φανούν οι διαφορές...που αναφέρω πιο πάνω...
Τότε πολλά έγραψα. Ας γράψουν κι αλλοι
να γράψεις όσο θες δεν υπάρχει περιορισμός και είσαι ευπρόσδεκτη... :g094::smt023 φιλικά πάντα!
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 17 Νοέμ 2019, 21:44

tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:36
bluerose έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:33
tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:21

Αυτό είναι μια απόφαση που πήραν σε ένα ιερατικό συμβούλιο...μέχρι πριν δεν υπήρχε...καν...
Ξαναγράφω ότι, μαθαίνουμε πατερική κατήχηση. Αυτή ως σταθερή βάση, έχει, την Αγία γραφή
Παντού λέει μέσα ότι ο Θεός ο δικός μας (να το πω έτσι) είναι Τριαδικός. Ένα σώμα
(Η ιερατική απόφαση; Πάρθηκε βάση της Αγίας Γραφης; Και πότε;)

Πώς είναι το κεραμίδι; Από τρία συστατικά αποτελείται, κι είναι ένα

Παρεμπιπτόντως πάω και σε κατήχηση νέων Αγίων,ως βάση έχουν αυτά που άφησαν ως παρακαταθήκη πχ Αγίου Πορφυρίου. Μαθαίνουμε τα της θρησκείας μας αναλύοντας τα κείμενα του Αγίου Πορφυρίου


Ποτέ θα γίνει για τον Άγιο Παΐσιο να τρέξω;
Για να σοβαρευτώ. Αυτά δε γίνονται στο :έτσι: Ο ιερέας πρέπει να έχει ζήσει τον Άγιο,να του έχει παρρησία,για να φωτιστεί ο λόγος του ιερεα.
Σε αυτού του είδους της κατήχησης δεν μαθαίνουν πατερικα,δεν διαβάζουν την Αγία γραφή
Εγώ σου απαντώ βάση πατερικής σ ολα
ειλικρινά χαίρομαι για σένα που είσαι πνευματικός άνθρωπος και ενδιαφέρεσαι για όλα αυτά τα ζητήματα...εύγε!
Αν πιστεύεις κάπου...τι πιστεύεις;( Δε το λέω για σένα)
Δε θα πρέπει να μάθεις;
Πώς θα μάθεις; Μόνος; Οκ η Χάρις για μας τους ορθόδοξους υπάρχει παντού. Όπως λέει και το Ευαγγέλιο. Είμαι παντού λέει ο Χριστός,δε περιορίζομαι από τόπο και χρόνο

Αλλά...πρέπει να μπεις στην εν- όρια για να δεις τι κάνουν όλοι αυτοί εκεί μέσα

Στην αρχή σε πιάνει ύπνος, στην εκκλησία
Μετά θες να κοιμηθείς δε πας
Μέρα βρίσκεις κατηχητικό και δε σ' αρέσει
Αν θες όμως να μάθεις τι πιστεύεις τέλος πάντων, θα βρεθεί η άκρη

Και να κάνω μια παράθεση. Οι θλίψεις για αυτό παραχωρούνται. Αν δεις στις θλίψεις όλοι τρέχουν στην εκκλησία
Κι έτσι...σιγά σιγά μαθαίνουν τα της πίστης. Τους φέρνει κοντά Του ο Θεός με αυτό το τρόπο

Θέλει προσοχή όμως...κι αυτοί που είναι μέσα έχουν θλίψεις...αλλά και χαρά
Θλίψεις λόγω υπερηφάνειας..λόγω του ότι όποιος είναι κοντά....κρίνεται πιο αυστηρά διότι γνωρίζει τα της πίστης

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 17 Νοέμ 2019, 21:51

προσωπικά έχω μελετήσει αρχαία Ελληνική φιλοσοφία και πιο πολύ τα της μεταφυσικής περί Θεού, Ψυχής κτλ επίσης έχω διαβάσει άλλες θρησκείες όπως Ορθοδοξία, Βουδδισμό, Ινδουισμό, Ιαπωνικό ανιμισμό αλλά προσωπικά έχω καταλήξει να είμαι Πανθεϊστής όχι αναγκαστηκά αρχαιόθρησκος αν και έχω κάποια συμπάθεια ιδιαίτερη για αρχαία Ελλάδα.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 17 Νοέμ 2019, 21:56

tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:26
Ενώ ο Χριστιανισμός και ο Πλάτων λέει ότι έχει αρχή(πράγμα που δεν συμφωνώ)... Επίσης δεν έχει ούτε τέλος.


Ακριβώς. Με τη διαφορά ότι δεν υπήρχε η Χάρις στον Πλάτωνα,παρόλο που ήταν πολύ σοφά όσα έλεγε. Κι αυτό από τη κατήχηση

Έχω πάρει ευλογια-ευχη για να γράφω εφόσον το ρώτησα,δε μου το επέβαλλε κάνεις,είπε κιόλας δεν υπάρχει λόγος,ήδη έγραφα στο φόρουμ από το 2014 και δεν έγραφα στη θρησκειολογία,μάλιστα απέφευγα με αντίθετο τρόπο κάποιες ερωτήσεις
Μετά όπως κάθε ένας που θέλει να πει τη γνώμη του πήγα και πήρα το οκ
Εμείς οι ορθόδοξοι παίρνουμε ευχή για διάφορα

Αλλά δε προλαβαινω. Τρεις στις επτά κατήχηση
Μια για διακονία
Άλλη μια για μαζωμα και μελέτη πνευματικών βιβλίων
Ε οκ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 17 Νοέμ 2019, 22:05

tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:51
προσωπικά έχω μελετήσει αρχαία Ελληνική φιλοσοφία και πιο πολύ τα της μεταφυσικής περί Θεού, Ψυχής κτλ επίσης έχω διαβάσει άλλες θρησκείες όπως Ορθοδοξία, Βουδδισμό, Ινδουισμό, Ιαπωνικό ανιμισμό αλλά προσωπικά έχω καταλήξει να είμαι Πανθεϊστής όχι αναγκαστηκά αρχαιόθρησκος αν και έχω κάποια συμπάθεια ιδιαίτερη για αρχαία Ελλάδα.
Εμάς μας λέει, ότι δε τελειώνουν αυτά,τα δικά μας δλ
Με τόσα πολλά εσύ;

Πιάσαμε και τη κλίμακα του Ιωάννη του Σιναΐτη.
Εκεί να δεις
Αλλά όλα δένουν μεταξύ τους
Η Καινή με τη κλίμακα και τα Πατερικα βιβλία( Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος πχ)
Και δένουν και με τους λόγους των Αγίων της εποχής μας

Η κλίμακα θέλει όχι ερμηνεία απλά και πράξη, θέλει σκάλα σκαλα να προχωρεί
Εάν δε κάνεις σωστά το ένα βήμα, σίγουρα δε κάνεις και τα επόμενα
Οπότε δε μπαίνουμε στο χορό,είναι ανώτερη πνευματική πράξη(εις) η οποία κλίμακα οδηγεί στη θέωση. ΔΕ κάνουμε τίποτα χωρίς οδηγό. Μόνο διαβάζουμε
Σε κάποια φάση γράφει να μη τρωμε πολύ (να το πω απλά) για να οδηγηθεις στην επόμενη σκάλα. Αν εσύ τρως και πας στην επόμενη δε κάνεις τίποτα. Μπορεί να μπερδευτεις
Για μελέτη είναι πάρα πολύ καλή!!! Θα δεις ότι δενουν όλα που έγραψα παραπάνω,δένουν ακόμη και με τους αρχαίους σοφούς,τα λόγια τους



Απλά τη διαβάζουμε



Για εμας τους αθλίους, ως και πράξη το θέλημα του Θεού να γίνεται φτάνει. Δλ όπως ενσαρκώθηκε κι έζησε ο Ιησούς δια μέσου της απλής κοινωνίας. Πώς επρατε;
Έτσι.
Αν εμφανιζόταν ως βασιλιάς, δε θα είχε νοημα

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 17 Νοέμ 2019, 22:28

bluerose έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 22:05
Αν εμφανιζόταν ως βασιλιάς, δε θα είχε νοημα
Γιατί να μην είχε νόημα. Θα ερχόταν ως βασιλιάς και θα ίδρυε το βασίλειο με νομους ακλόνητους διαλέγοντας τους καλλιτερους στα αξιώματα.
Δεν ξέρω το λόγο που ήρθε ως απλος άνθρωπος αλλά νομίζω πως θα μπορούσε να έρθει και ως βασιλιάς με πολύ καλύτερα αποτελέσματα, γιατί όπως και να το δούμε το αποτέλεσμα που παρουσιάζει η κοινωνία δεν είναι ισάξιο της θυσίας Του.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 17 Νοέμ 2019, 22:35

Πώς θα δίδασκε τους ανθρώπους;
Έζησε...εργάστηκε...στήριξε τα αδέρφια του και απεκατέστησε....είχε ο Ιωσήφ παιδιά κι άλλα
Είχε υπομονή....έκανε υπακοή στη Μητέρα Του πχ στο γάμο της Κανά...
Ποιος; Ο ίδιος ο Θεός υπάκουσε στην Μητέρα Του
Γενικά η στάση μας πρέπει να θυμίζει τον άνθρωπο Ιησού
Δεν είναι ότι βγήκε με μια ντουντουκα κι είπε δέκα εντολές. Κι αυτές αλλά και το Θέλημα Του

Ο βασιλείας δε θα εργαζόταν....ίσως φιλονικουσε με τα αδέρφια του για το βασίλειο....γενικά δεν αντιπροσωπεύει την κοινωνία,εμάς

Μας αγαπάει,για αυτό έγινε άνθρωπος

Εμείς πέσαμε από το παράδεισο κι υποφέραμε κι υποφέρουμε,αλλά ήρθε τότε για να μας δώσει κι άλλη ευκαιρία για το παράδεισο,ακολουθοντας την στάση του

Το γιατί δεν το έκανε με πιο εύκολο τρόπο; Έχει εξήγηση. Απλά θέλει σεντονια

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Η αθανασία της ψυχής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 17 Νοέμ 2019, 22:45

tanipteros έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 21:51
προσωπικά έχω μελετήσει αρχαία Ελληνική φιλοσοφία και πιο πολύ τα της μεταφυσικής περί Θεού, Ψυχής κτλ επίσης έχω διαβάσει άλλες θρησκείες όπως Ορθοδοξία, Βουδδισμό, Ινδουισμό, Ιαπωνικό ανιμισμό αλλά προσωπικά έχω καταλήξει να είμαι Πανθεϊστής όχι αναγκαστηκά αρχαιόθρησκος αν και έχω κάποια συμπάθεια ιδιαίτερη για αρχαία Ελλάδα.
Ακόμη και αν υπάρχουν πολλοί Θεοί, δεν θα πρέπει να μας απασχολούν οι άλλοι αλλά αυτός που μας έφτιαξε μόνο. Δεν μπορεί να είμαστε προϊόν πολλών Θεών γιατί τότε δεν θα μπορούσαμε να ικανοποιησουμε τα "θέλω" (εντολές) όλων των Θεών. Εδώ με έναν Θεό και δεν εφαρμόζουμε τις εντολές Του.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών