3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 13 Απρ 2019, 11:34

stavmanr έγραψε:
12 Απρ 2019, 21:27
Κουρκούας έγραψε:
10 Απρ 2019, 15:00
Χμμμ, για το IQ και θρησκεία, πιο πλάκα έχει ο πίνακας από δω


Εικόνα

Αφορά αμερική και λευκούς αποκλειστικά βέβαια. Αν ήταν να το πάρει κανείς σοβαρά, υπάρχει πολύ πιο σαφής συσχετισμός ευφυίας συγκεκριμένων θρησκειών με ευφυία.
Ενδιαφέρον έχει ότι οι δογματικοί άθεοι έχουν υψηλότερο δείκτη από τους θεωρητικά μη δογματικούς αγνωστικιστές. :p2:
Καλά, η μελέτη είναι ψιλογελοία στην ανάλυση που κάνει. την έβαλα επειδή είναι η μόνη που επιχειρεί να ακολουθήσει την κοινή λογική και να αναλύσει την ευφυία σε πραγματικές ομάδες πεποιθήσεων, όχι σε δύο επιλογές τσουβάλιασμα. Μάλιστα, μου κάνει εντύπωση ότι δεν είναι το στάνταρ αυτό, εννοώ στην αμερική είναι κοινός τόπος σαν αφήγηση ότι οι πεντηκοστιανοί/βαπτιστές είναι αμόρφωτοι ενώ οι επισκοπαλιανοί το πιο μορφωμένο (και ευκαταστατο) τμήμα της κοινωνίας. Κανείς να μην τσεκάρει αν αυτό είναι μύθος, δεν είναι περίεργο;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Απρ 2019, 13:34

Άσε να τους τρολάρω λίγο, Κουρκούα. :smt047

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 13 Απρ 2019, 14:06

Καλά άμα είναι να τρολάρεις, πιάσε δω. συσχετισμός θρησκείας και εκπαίδευσης στις ηπα.

Εικόνα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Απρ 2019, 14:12

Πάλι ο δογματικός άθεος πάνω από τον μη δογματικό αγνωστικιστή ; :p2:

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 13 Απρ 2019, 14:39

Και αυτό έχει πλάκα: θρησκεία και εκπαίδευση παγκόσμια.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 17 Απρ 2019, 23:22

Εικόνα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 18 Απρ 2019, 00:46

Μόνο ο Θεός είναι σταθερός κι άξιος εμπιστοσύνης δλ;

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 18 Απρ 2019, 09:38

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:22
Εικόνα
Δεν ξέρω αν το μιμίδιο πετυχαίνει τον (προφανή) σκοπό του.

Μέχρι πρότινος, και στη μαύρη τρύπα η δεύτερη φωτό κενή θα ήταν.
Αυτό δεν αφήνει περιθώρια σε κάποια στιγμή να γεμίσει και η δεύτερη φωτό του Θεού;


Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 11 Οκτ 2022, 14:59

Διαβάζω μεταξύ άλλων αυτή την περίοδο αυτό το βιβλίο. https://www.politeianet.gr/books/978960 ... ato-169891 Μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα για τα οποία δεν έχει δοθεί απάντηση απ' τους πατέρες.

1) Ο θάνατος των βρεφών. Όταν πεθαίνουν τα μικρά παιδάκια πηγαίνουν στον Παράδεισο γιατί δεν έχουν προλάβει να αμαρτήσουν. Γιατί να έρθουν στην ζωή αν είναι να φύγουν τόσο γρήγορα ; Μια εξήγηση που έχει δοθεί είναι πως ο Θεός δεν επιτρέπει να ζήσουν πολύ γιατί θα κάνουν φοβερές αμαρτίες και έτσι τα προστατεύει. Ναι , αλλά αυτό δεν είναι άδικο για τους ανθρώπους που ζουν ως τα βαθιά γεράματα , αμαρτάνουν και τελικά καταδικάζονται ; Σε αυτό δεν έχει δοθεί απάντηση ακόμη. Ο Κύριος ξέρει.

2) Μετά τον θάνατο δεν υπάρχει μετάνοια. Τότε γιατί προσευχόμαστε για τους κεκοιμημένους ; Σίγουρα η προσευχή για τους νεκρούς κάνει καλό στην δική μας την ψυχή. Αλλά σε αυτούς τι προσφέρει ; Δεν γνωρίζουμε. Γνωρίζουμε μόνο ότι τους ωφελεί , αλλά δεν ξέρουμε πώς τους ωφελεί .
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 11 Οκτ 2022, 16:42

Γάταρος έγραψε:
03 Απρ 2019, 23:22
5. Αν ο Θεός είναι παντογνώστης γιατί διέταξε τον Αβραάμ να σκοτώσει το παιδί του; Δε θα έπρεπε να γνωρίζει από πριν την αφοσίωση του Αβραάμ; Όταν ο Αβραάμ έβαλε το μαχαίρι στον λαιμό του παιδιού του ο Θεός έστειλε άγγελο και τον σταμάτησε λέγοντάς του it's a prank bro. Μπορείτε να φανταστείτε τα ψυχολογικά προβλήματα με τα οποία θα έζησε το υπόλοιπο της ζωής του το παιδί του Αβραάμ;
Για να γίνει γνωστό για την Ιστορία της ανθρωπότητας.
Ήξερε ο Αβραάμ πως κάτι θα συνέβαινε και θα συνέχιζε η γενιά του, όπως αντιχούσαν τα λόγια του Θ. στ' αυτιά του, πριν συμβούν όλ' αυτά με την "θυσία".

όταν ο Άβραμ ήταν 99 χρόνων, ο Κύριος φάνηκε στον Άβραμ, και του είπε: Εγώ, δες, η διαθήκη μου είναι σε σένα· και θα γίνεις πατέρας πλήθους εθνών· και δεν θα αποκαλείται πλέον το όνομά σου Άβραμ, αλλά το όνομά σου θα είναι Αβραάμ·….
..........
7 και θα στήσω τη διαθήκη μου ανάμεσα σε μένα και σε σένα, και στο σπέρμα σου μετά από σένα στις γενεές τους, σε μια αιώνια διαθήκη, για να είμαι Θεός σε σένα και στο σπέρμα σου μετά από σένα·

8 και θα δώσω σε σένα, και στο σπέρμα σου μετά από σένα, τη γη τής παροικίας σου, ολόκληρη τη γη Χαναάν, σε αιώνια κατάσχεση· και θα είμαι ο Θεός τους.

(Γεν 17/1-11).
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 11 Οκτ 2022, 17:34

jey_pap έγραψε:
11 Οκτ 2022, 16:42
Γάταρος έγραψε:
03 Απρ 2019, 23:22
5. Αν ο Θεός είναι παντογνώστης γιατί διέταξε τον Αβραάμ να σκοτώσει το παιδί του; Δε θα έπρεπε να γνωρίζει από πριν την αφοσίωση του Αβραάμ; Όταν ο Αβραάμ έβαλε το μαχαίρι στον λαιμό του παιδιού του ο Θεός έστειλε άγγελο και τον σταμάτησε λέγοντάς του it's a prank bro. Μπορείτε να φανταστείτε τα ψυχολογικά προβλήματα με τα οποία θα έζησε το υπόλοιπο της ζωής του το παιδί του Αβραάμ;
Για να γίνει γνωστό για την Ιστορία της ανθρωπότητας.
Ήξερε ο Αβραάμ πως κάτι θα συνέβαινε και θα συνέχιζε η γενιά του, όπως αντιχούσαν τα λόγια του Θ. στ' αυτιά του, πριν συμβούν όλ' αυτά με την "θυσία".

όταν ο Άβραμ ήταν 99 χρόνων, ο Κύριος φάνηκε στον Άβραμ, και του είπε: Εγώ, δες, η διαθήκη μου είναι σε σένα· και θα γίνεις πατέρας πλήθους εθνών· και δεν θα αποκαλείται πλέον το όνομά σου Άβραμ, αλλά το όνομά σου θα είναι Αβραάμ·….
..........
7 και θα στήσω τη διαθήκη μου ανάμεσα σε μένα και σε σένα, και στο σπέρμα σου μετά από σένα στις γενεές τους, σε μια αιώνια διαθήκη, για να είμαι Θεός σε σένα και στο σπέρμα σου μετά από σένα·

8 και θα δώσω σε σένα, και στο σπέρμα σου μετά από σένα, τη γη τής παροικίας σου, ολόκληρη τη γη Χαναάν, σε αιώνια κατάσχεση· και θα είμαι ο Θεός τους.

(Γεν 17/1-11).
κι ολο αυτο το ειπε στα ελληνικα ο θειος; :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 11 Οκτ 2022, 17:42

taxalata xalasa έγραψε:
11 Οκτ 2022, 17:34
jey_pap έγραψε:
11 Οκτ 2022, 16:42
Γάταρος έγραψε:
03 Απρ 2019, 23:22
5. Αν ο Θεός είναι παντογνώστης γιατί διέταξε τον Αβραάμ να σκοτώσει το παιδί του; Δε θα έπρεπε να γνωρίζει από πριν την αφοσίωση του Αβραάμ; Όταν ο Αβραάμ έβαλε το μαχαίρι στον λαιμό του παιδιού του ο Θεός έστειλε άγγελο και τον σταμάτησε λέγοντάς του it's a prank bro. Μπορείτε να φανταστείτε τα ψυχολογικά προβλήματα με τα οποία θα έζησε το υπόλοιπο της ζωής του το παιδί του Αβραάμ;
Για να γίνει γνωστό για την Ιστορία της ανθρωπότητας.
Ήξερε ο Αβραάμ πως κάτι θα συνέβαινε και θα συνέχιζε η γενιά του, όπως αντιχούσαν τα λόγια του Θ. στ' αυτιά του, πριν συμβούν όλ' αυτά με την "θυσία".

όταν ο Άβραμ ήταν 99 χρόνων, ο Κύριος φάνηκε στον Άβραμ, και του είπε: Εγώ, δες, η διαθήκη μου είναι σε σένα· και θα γίνεις πατέρας πλήθους εθνών· και δεν θα αποκαλείται πλέον το όνομά σου Άβραμ, αλλά το όνομά σου θα είναι Αβραάμ·….
..........
7 και θα στήσω τη διαθήκη μου ανάμεσα σε μένα και σε σένα, και στο σπέρμα σου μετά από σένα στις γενεές τους, σε μια αιώνια διαθήκη, για να είμαι Θεός σε σένα και στο σπέρμα σου μετά από σένα·

8 και θα δώσω σε σένα, και στο σπέρμα σου μετά από σένα, τη γη τής παροικίας σου, ολόκληρη τη γη Χαναάν, σε αιώνια κατάσχεση· και θα είμαι ο Θεός τους.

(Γεν 17/1-11).
κι ολο αυτο το ειπε στα ελληνικα ο Θειος;
Αν συμπεράνει κανείς ότι πρόσφατα η Μάνα μας απευθυνόμενη στη Σοφία (Κλεισούρα) μίλησε στην Ποντιακή διάλεκτο!!!!!!!!!
:a108:
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Sandstorm
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Οκτ 2022, 22:53
Phorum.gr user: Sandstorm

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sandstorm » 11 Οκτ 2022, 18:46

με τον χρυσο εξαγωραζουν τον θεο ? εχει και καποιου ειδους χρηματηστιριο με την οικογγενεια του; ρε τι αλλο θα σκαρφιστουν αυτου που των σκωτοσαν και των εκαναν οιι ιδιοι των εκαναν θρησκια

katinasalamaki
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 26 Αύγ 2021, 11:50

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από katinasalamaki » 11 Οκτ 2022, 22:25

Ζαποτέκος έγραψε:
11 Οκτ 2022, 14:59
Διαβάζω μεταξύ άλλων αυτή την περίοδο αυτό το βιβλίο. https://www.politeianet.gr/books/978960 ... ato-169891 Μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα για τα οποία δεν έχει δοθεί απάντηση απ' τους πατέρες.

1) Ο θάνατος των βρεφών. Όταν πεθαίνουν τα μικρά παιδάκια πηγαίνουν στον Παράδεισο γιατί δεν έχουν προλάβει να αμαρτήσουν. Γιατί να έρθουν στην ζωή αν είναι να φύγουν τόσο γρήγορα ; Μια εξήγηση που έχει δοθεί είναι πως ο Θεός δεν επιτρέπει να ζήσουν πολύ γιατί θα κάνουν φοβερές αμαρτίες και έτσι τα προστατεύει. Ναι , αλλά αυτό δεν είναι άδικο για τους ανθρώπους που ζουν ως τα βαθιά γεράματα , αμαρτάνουν και τελικά καταδικάζονται ; Σε αυτό δεν έχει δοθεί απάντηση ακόμη. Ο Κύριος ξέρει.

2) Μετά τον θάνατο δεν υπάρχει μετάνοια. Τότε γιατί προσευχόμαστε για τους κεκοιμημένους ; Σίγουρα η προσευχή για τους νεκρούς κάνει καλό στην δική μας την ψυχή. Αλλά σε αυτούς τι προσφέρει ; Δεν γνωρίζουμε. Γνωρίζουμε μόνο ότι τους ωφελεί , αλλά δεν ξέρουμε πώς τους ωφελεί .
Ο παραντάιζ έχει πολλά λεβελς.
Ας πούμε ένα πολύ δυνατό παραντάιζ τσαίαρ είναι αυτό που ζήτησε η μάμη δύο μαθητών του Χριστού για να τοποθετηθούν δεξιά και αριστερά Του στην βασιλεία των ουρανών οι γιοι της.
Η χιουμάνιτη παίζει σε χαμηλά λεβελ νάου. Κοπυ παστε βγαίνουν οι αμαρτίες. Νοου ματερ τα λάιβς. Ναθινκ του σι χιαρ. Ας πουμε το λαιβ του Μωυσή είχε αξία στο σχέδιο Του.
2} το κόλπο καρλεονε είναι να πετύχει η ανθρωπότητα μια περίοδο με λιγότερες αμαρτιες για να ανέβει λεβελ.
Στην ιδανική αυτή κοινωνία που και τα δέντρα θα βγάζουνε λεφτά, δεν θα υπάρχει ανάγκη να κλέψει κάποιος.
Ο αφανισμός του κλέφτη θα επηρεάσει αυτομάτως όλους τους απ αιώνος κλέφτες, την ημέρα της κρίσης.
Κάπως έτσι πρέπει να είναι, ελπίζω.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: 3 ερωτήσεις προς Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 11 Οκτ 2022, 22:40

Ζαποτέκος έγραψε:
11 Οκτ 2022, 14:59
Διαβάζω μεταξύ άλλων αυτή την περίοδο αυτό το βιβλίο. https://www.politeianet.gr/books/978960 ... ato-169891 Μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα για τα οποία δεν έχει δοθεί απάντηση απ' τους πατέρες.

1) Ο θάνατος των βρεφών. Όταν πεθαίνουν τα μικρά παιδάκια πηγαίνουν στον Παράδεισο γιατί δεν έχουν προλάβει να αμαρτήσουν. Γιατί να έρθουν στην ζωή αν είναι να φύγουν τόσο γρήγορα ; Μια εξήγηση που έχει δοθεί είναι πως ο Θεός δεν επιτρέπει να ζήσουν πολύ γιατί θα κάνουν φοβερές αμαρτίες και έτσι τα προστατεύει. Ναι , αλλά αυτό δεν είναι άδικο για τους ανθρώπους που ζουν ως τα βαθιά γεράματα , αμαρτάνουν και τελικά καταδικάζονται ; Σε αυτό δεν έχει δοθεί απάντηση ακόμη. Ο Κύριος ξέρει.

2) Μετά τον θάνατο δεν υπάρχει μετάνοια. Τότε γιατί προσευχόμαστε για τους κεκοιμημένους ; Σίγουρα η προσευχή για τους νεκρούς κάνει καλό στην δική μας την ψυχή. Αλλά σε αυτούς τι προσφέρει ; Δεν γνωρίζουμε. Γνωρίζουμε μόνο ότι τους ωφελεί , αλλά δεν ξέρουμε πώς τους ωφελεί .
1. Αφορά όσους βρίσκονται στο μεταίχμιο.
2. Μπορούν για λίγο να δουν τους συγκολαζομένους και να νιώσουν ελπίδα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών