Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Απρ 2019, 12:05

Εφόσον ο Χριστός είναι ο Λόγος του Θεού και ο Θεός είναι ένας ανεξάρτητα από τις ονομασίες που του έδωσαν οι διάφοροι λαοί (όπως λέει και ο Πλούταρχος), ο Χριστός είναι η ενανθρώπηση του Λόγου, δηλαδή του ίδιου του Θεού.
Το τι σημαίνουν αυτά σε μένα τουλάχιστον δεν είναι σαφές, η τριαδικότητα του Θεού είχε ήδη προταθεί από τον Πλάτωνα και τους νεοπλατωνικούς αργότερα, σαν καλοί Χριστιανοί εμείς δεν θα έπρεπε να τους μελετάμε αυτούς;
Βέβαια ήδη τους είχαν μελετήσει και θα μπορούσαμε να πάρουμε έτοιμες τις απαντήσεις από την Ορθοδοξία, εγώ τουλάχιστον δεν έχω πάει στο κατηχητικό παρόλα αυτά και δεν έχω μεγάλη επαφή με την θρησκεία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Απρ 2019, 23:19

urbilum έγραψε:
09 Απρ 2019, 21:20
αντίφαση στα λόγια του Ιησου ή των προφητών δεν υπάρχουν, ούτε αντιφατικά στην ΠΔ και ΚΔ, απλά ήρθε ο Χριστός και άλλαξε η οικονομία, δηλαδή σαν να λέμε άλλαξε η εποχή
απλά πέφτεις στην προπαγάνδα των περίεργων και δεν το ψάχνεις, δέχεσαι άκριτα ότι σου λένε και τα επαναλαμβάνεις
τι δουλειά έχει το ταλμούδ με τον χριστιανισμό; μήπως εννοείς τορά;
τορά είναι η πεντάτευχος, ή τα πρώτα πέντε βιβλία της Παλαιάς, το ταλμούδ είναι παράδοση των Εβραίων και γράφτηκε 500 χρόνια μ.Χ
το πως μελετάμε την ΠΔ μας το λέει ο Χριστός και η ΚΔ για το πως χρησιμοποιεί τα διάφορα εδάφια της Παλαιάς, και ο διάβολος πήγε να πειράξει τον Ιησού με εδάφια αλλά πήρε την κατάλληλη απάντηση πάλι με εδάφια
Οι Γραμματείς και Φαρισαίοι πάντως πριν από την εποχή του Ιησού ακολουθούσαν άλλη θρησκεία (αν θα μπορούσε να την πει κανείς έτσι) βασισμένη στο Βαβυλωνιακό Ταλμούδ (τις προφορικές παραδόσεις αρχικά). Η σχέση τους με τους Ισραηλίτες δεν ήταν καλή, όσους δεν γνώριζαν αυτόν τον νόμο τους θεωρούσαν άξεστους και βέβηλους. Αφού σταύρωσαν τον Ιησού συνέχισαν με αυτή την παράδοση η οποία καταγράφηκε 500 χρόνια μ.χ. όπως λες. Η Κ.Δ. είναι συνέχεια της Π.Δ. ο Γιαχβέ είναι ο Θεός της Π.Δ. και ο Ιησούς ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Κ.Δ.
Όποιος δεν έχει ασχοληθεί, δεν έχει διαβάσει τα βασικά, μπερδεύεται μεταξύ Φαρισαίων και Π.Δ. Για τους Φαρισαίους η Π.Δ. ήταν για τους βέβηλους (αν και οι βέβηλοι είναι οι Φαρισαίοι, αλλά ψεύδονται όπως και ο πατέρας τους σύμφωνα με τα λόγια του Ιησού). Εξάλλου πολλοί έχουν πέσει ή πέφτουν στο ίδιο λάθος ακόμη και λόγιοι.
Έχω καταλάβει σωστά έως εδώ;

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 13 Αύγ 2020, 17:06

Η Κυριακή που προηγείται της Κυριακής προ των Χριστουγέννων δύναται να κυμανθεί μεταξύ 11ης και 17ης Δεκεμβρίου και ονομάζεται Κυριακή των Προπατόρων.

Εορτάζονται οι Πατριάρχες , οι Προφήτες , οι Δίκαιοι κ.λπ. Αναφέρονται και ασεβείς Ιουδαίοι βασιλείς οι οποίοι δεν εορτάζονται ως Άγιοι ούτε συγκαταλέγονται στους Δικαίους , αλλά τους μνημονεύουμε επειδή αποτελούν μέρος της γενεαλογίας του Χριστού.

Η υμνολογία της ημέρας και τα συναξάρια της Εκκλησίας αναφέρουν :

α) τους προφήτες Νάθαν , Ηλία , Ελισσαίο , Ησαΐα, Ιερεμία , Βαρούχ , Ιεζεκιήλ , Δανιήλ , 12 Μικρούς Προφήτες ( Ωσηέ , Αμώς , Μιχαία , Ιωήλ, Οβδιού , Ιωνά , Ναούμ , Αββακούμ ή Αμβακούμ , Σοφονία , Αγγαίο , Ζαχαρία , Μαλαχία ), Ζαχαρίας ( πατέρας του Ιωάννη του Προδρόμου ) , Ιωάννης ο Βαπτιστής .

β) τους Κριτές Βαράκ, Σαμψών , Σαμουήλ και την Δεβόρρα

γ)τον Μωυσή , τον αδελφό του Μωυσή Ααρών , τον συνεργάτη του Μωυσή Ώρ ( Έξοδος ΛΑ2, ΛΕ30 , ΙΖ10-12 ) και την Μαρία ( αδελφή του Μωυσή ).

δ) τους πρωτόπλαστους Αδάμ και Εύα και τους δικαίους απογόνους τους Άβελ , Σηθ , Ενώς , Καϊνάν ( τον γιο του Ενώς , γιατί υπήρχε και άλλος Καϊνάν για τον οποίο βλ. παρακάτω ), Μαλελεήλ , Ιάρεδ , Ενώχ , Μαθουσάλα , Λάμεχ * , Νώε , Σημ , Ιάφεθ , Αρφαξάδ , Καϊνάν ( γιος του Αρφαξάδ ), Σαλά , Έβερ ( ίσως από αυτόν πήραν το όνομα τους οι Εβραίοι ), Φαλέγ , Ραγαύ, Σερούχ , Ναχώρ και Θάρα ( πατέρας του Αβραάμ ).



*
SpoilerShow
Ου τον φονευτήν, δηλαδή πρόκειται για τον Λάμεχ τον γιο του Μαθουσάλα και απόγονο του Σηθ ( Γένεσις Ε25 ) και όχι τον Λάμεχ τον γιο του άλλου Μαθουσάλα ( Γένεσις Δ18 ) που ήταν απόγονος του Κάιν και ήταν φονιάς. Ο κακός Λάμεχ είχε καυχηθεί πως φόνευσε έναν άνδρα γιατί τον πλήγωσε και ότι σκότωσε έναν νεανία γιατί του έκανε έναν μώλωπα. Απείλησε ακόμη ότι επτά φορές τιμωρήθηκε ο Κάιν για τον φόνο του Άβελ και εβδομήντα επτά φορές θα τιμωρήσει αυτός εκείνον που θα τολμήσει να τον θίξει. Γι'αυτό και στην καινή Διαθήκη αναφέρεται ( Ματθαίος 18, 21 -22 ) :
Τότε προσελθὼν αὐτῷ ὁ Πέτρος εἶπε· Κύριε, ποσάκις ἁμαρτήσει εἰς ἐμὲ ὁ ἀδελφός μου καὶ ἀφήσω αὐτῷ; ἕως ἑπτάκις;
Τοτε επλησίασε προς αυτόν ο Πετρος και είπε· “Κυριε, πόσες φορές θα φταίξη εις εμέ ο αδελφός μου και θα τον συγχωρήσω; Εως επτά φορές;”
λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· οὐ λέγω σοι ἕως ἑπτάκις, ἀλλ᾿ ἕως ἑβδομηκοντάκις ἑπτά.
Είπεν εις αυτόν ο Ιησούς· “Δεν σου λέγω έως επτά φορές, αλλά έως εβδομήκοντα επτά φορές, πάντοτε δηλαδή θα συγχωρής”.
ε) τους πατριάρχες Αβραάμ , Ισάακ , Ιακώβ και τους γιους του τελευταίου ( Ρουβήν , Συμεών , Λευί , Ιούδας , Δαν , Νεφθαλείμ , Γαδ, Ασήρ , Ισσάχαρ, Ζαβουλών , Ιωσήφ και Βενιαμίν ) , τον Φαρές , τον Ζαρά , τον Εσρώμ ( Γεν. ΜΣΤ 12 , Α΄Παραλ. Β 5-24 ), τους Αράμ ( Α΄Παραλ. Β9 , ΡΟΥΘ Δ 19 ), Αμιναδάβ , Ναασσών ( Αριθμοί Α7 , Β3, Ζ12 , Ι4 , Έξοδος ΣΤ 23 , Α΄Παραλ. Β4-10 ) , Σαλμών ( Α΄Παραλ. Β 10-11, ΡΟΥΘ Δ 20-21 ), Βοόζ , Ωβήδ ( ΡΟΥΘ Δ 21-22 ) και Ιεσσαί ( πατέρας του Δαβίδ ).

στ) τους βασιλείς Δαβίδ , Σολομών ( έπεσε σε ασέβεια κατά την ΠΔ , αλλά κατά την παράδοση μετανόησε - δικά του θεωρούνται τα διδακτικά/ποιητικά βιβλία της ΠΔ Σοφία Σολομώντος , Εκκλησιαστής , Άσμα Ασμάτων και Παροιμίαι ) , Ροβοάμ ( έπεσε σε ασέβεια κατά την ΠΔ ), Αβιά ή Αβιού ( έπεσε σε ασέβεια κατά την ΠΔ ), Ασά , Ιωσαφάτ , Ιωράμ ( έπεσε σε ασέβεια κατά την ΠΔ ), Οζίας, Ιωάθαμ , Άχαζ ( έπεσε σε ασέβεια κατά την ΠΔ ), Εζεκίας, Μανασσής ( έπεσε σε ασέβεια κατά την ΠΔ , αλλά μετανόησε - προσευχή του διαβάζεται απ' την εκκλησία μας στο Μεγάλο Απόδειπνο ), Αμών ( έπεσε σε ασέβεια κατά την ΠΔ ) , Ιωσίας και Ιεχονίας ( Α΄Παραλειπ. Γ 16 -19 ).

ζ) Προπάτορες μετά την Βαβυλώνια Αιχμαλωσία : Σαλαθιήλ ( Α΄Παραλειπ. Γ 16 -19 ) , Ζοροβάβελ , Αβιούδ , Ελιακείμ , Αζώρ , Σαδώκ , Αχείμ , Ελιούδ , Ελεάζαρ , Ματθάν , Ιακώβ ( γιος του Ματθάν ) και ο Ιωσήφ ο Μνήστωρ.

η) τους δίκαιους Ιησού του Ναυή ( διάδοχος του Μωυσή ) , Ιώβ , Μελχισεδέκ και τους 3 παίδες εν καμίνω.

θ) τις δίκαιες Σάρρα , Ρεβέκκα , Λέία , Ραχήλ , Ασινέθ * Ρουθ, Άννα ( μητέρα του Σαμουήλ ) , Σωμανίτις ( φιλοξένησε τον Ελισσαίο ) , Εσθήρ , Ιουδίθ , Σωσάννα

*
SpoilerShow
Ασινέθ ή Ασεννέθ : σύζυγος του Ιωσήφ , γιου του Ιακώβ και κόρη του Πετεφρή , όχι του αρχιμάγειρου , αλλά του ιερέα της Ηλιουπόλεως. Με τον Ιωσήφ η Ασεννέθ απέκτησε δυο γιους , τον Μανασσή και τον Εφραίμ.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 02 Μαρ 2022, 13:07

Χωρία της Παλαιάς Διαθήκης που δείχνουν πως ο Θεός ενδιαφέρεται για όλους τους λαούς και όχι μόνο για τους Ισραηλίτες ( νεοελληνική ερμηνευτική απόδοση Κολιτσάρα ).


Απ' την Πεντάτευχο ( Νόμος ) :

  • Δεν θα αδικήσετε και δεν θα στενοχωρήσετε ξένον, διότι και σεις υπήρξατε κάποτε ξένοι εις την Αίγυπτον.


  • Δεν θα στενοχωρήσετε ξένον. Διότι και σεις γνωρίζετε την ζωήν του ξένου, επειδή και οι ίδιοι εζήσατε ως ξένοι εις την Αίγυπτον.


  • Εάν ξένος τις έλθη εις την χώραν σας, δεν θα τον θλίψετε.


  • Ο ξένος αυτός ο ερχόμενος από άλλην χώραν προς σας θα είναι, όπως ο εντόπιος, ο συμπατριώτης σας. Θα αγαπήσης και αυτόν όπως τον εαυτόν σου, διότι και σεις υπήρξατε ξένοι εις την Αίγυπτον. Εγώ είμαι ο Κυριος ο Θεός σας, που διατάσσω αυτά.


  • Μια και η αυτή θα είναι η απόδοσις δικαιοσύνης και η επιβολή κυρώσεων δια τον ξένον και δια τον εντόπιον. Εγώ δίδω αυτάς τας εντολάς, διότι εγώ είμαι Κυριος ο Θεός σας.


  • Είναι Θεός δίκαιος, ο οποίος κρίνει δικαίως και αποδίδει το δίκαιον στον ξένον, στο ορφανόν, εις την χήραν, και αγαπά τον ξένον, ώστε να δίδη και εις αυτόν άρτον και ένδυμα. Και σεις πρέπει να αγαπήσετε τον ξένον, διότι κάποτε, εκεί εις την Αίγυπτον, υπήρξατε και σεις ξένοι.



Απ' το Δωδεκαπρόφητο :

  • Είπε τότε ο Θεός προς τον Ιωνάν· “πράγματι, τόσον πολύ συ ελυπήθης δια την κολοκύνθην;” Ο Ιωνάς απήντησε· “πάρα πολύ έχω λυπηθή μέχρι θανάτου”. Ο Κυριος του είπε· “συ ελυπήθης δια μίαν κολοκύνθην, δια την οποίαν δεν εκοπίασες και την οποίαν δεν έθρεψες. Αυτή εφύτρωσε μίαν νύκτα και την άλλην νύκτα εχάθη. Εγώ δεν έπρεπε να λυπηθώ δια την μεγάλην πόλιν την Νινευή, εις την οποίαν, έκτος των ωρίμων κατά την ηλικίαν ανθρώπων, κατοικούν και περισσότερα από εκατόν είκοσι χιλιάδες νήπια, που δεν μπορούν να διακρίνουν το δεξί των χέρι από το αριστερόν των, όπως επίσης και ζώα πολλά ; :!:


Η Παλαιά Διαθήκη είναι γεμάτη προφητείες κατά των ειδωλολατρικών εθνών. Οι προφητείες όμως κατά των Εβραίων είναι περισσότερες :

  • Αμώς Γ 2 πλὴν ὑμᾶς ἔγνων ἐκ πασῶν τῶν φυλῶν τῆς γῆς· διὰ τοῦτο ἐκδικήσω ἐφ᾿ ὑμᾶς πάσας τὰς ἁμαρτίας ὑμῶν.

    γνωρίζετε καλά, ότι εγώ σας εξέλεξα ως λαόν μου από όλας τας φυλάς της γης και απηλαύσατε πολλά εκ μέρους μου τα υλικά και πνευματικά αγαθά. Επειδή όμως σεις κατεφρονήσατε τον Νομον μου και ημαρτήσατε, δια τούτο θα σας τιμωρήσω δι' όλας τας αμαρτίας σας περισσότερον, παρ' όσον τα άλλα έθνη.




Απ' τα βιβλία των Βασιλειών. Λέει ο βασιλιάς Σολομώντας :

  • Ακόμη δε και την προσευχήν εκείνου του ξένου, ο οποίος δεν είναι Ισραηλίτης, θα έλθη όμως εις τον τόπον αυτόν να προσευχηθή, συ, Κυριε, θα την εισακούσης από τον ουρανόν, από το τέλειον κατοικητήριόν σου, και θα δώσης εις αυτόν όλα όσα σε παρακαλεί ο ξένος ούτος. Ετσι δε όλοι οι λαοί θα γνωρίσουν το Ονομά σου, θα σε σέβωνται και θα σε φοβούνται, όπως ο ισραηλιτικός λαός.


- Η Ρουθ , πρόγονος του Δαβιδ και του Μεσσία , ήταν Μωαβίτισσα. Οι Μωαβίτες ήταν εχθρικός λαός για τους Εβραίους.

- Ο Ιώβ ήταν Ιδουμαίος ( Εδωμίτης ) , απόγονος του Ησαύ, και εθνοτικός πρόγονος του Ηρώδη. Οι Ιδουμαίοι ήταν εχθροί των Ισραηλιτών.

Απ' το Δευτερονόμιο. Ο Θεός ενδιαφέρεται για τους απογόνους του Λωτ , τους Αμμωνίτες και τους Μωαβίτες που ήταν εχθροί των Ισραηλιτών :

  • Είπε δε προς εμέ ο Κυριος· Μη τρέφετε εχθρικάς διαθέσεις κατά των Μωαβιτών και μη αναλάβετε πόλεμον εναντίον των· διότι εγώ δεν θα σας δώσω κληρονομίαν από την χώραν αυτών, επειδή στους απογόνους του Λωτ έχω δώσει ως κληρονομίαν την Αροήρ, την Μωάβ.


  • Θα φθάσετε πλησίον των Αμμανιτών. Μη δείξετε εχθρικάς διαθέσεις εναντίον των και ούτε να αναλάβετε πόλεμον κατ' αυτών, διότι από την χώραν των υιών Αμμάν δεν θα σας δώσω κανένα μέρος προς κληρονομίαν σας, διότι έχω δώσει αυτήν την χώραν ως κληρονομίαν στους απογόνους του Λωτ.


Ο Θεός ενδιαφέρεται όχι μόνο για τους Ισραηλίτες , αλλά και για τους Αιθίοπες , τους Φιλισταίους ( αλλόφυλους ) και τους Αραμαίους ( Σύρους ). Μάλιστα οι δυο τελευταίοι λαοί φαίνεται να είχαν την δική τους ... Έξοδο.

  • Αμώς Θ 7 οὐχ ὡς υἱοὶ Αἰθιόπων ὑμεῖς ἐστε ἐμοί, υἱοὶ Ἰσραήλ; λέγει Κύριος. οὐ τὸν Ἰσραὴλ ἀνήγαγον ἐκ γῆς Αἰγύπτου καὶ τοὺς ἀλλοφύλους ἐκ Καππαδοκίας καὶ τοὺς Σύρους ἐκ βόθρου; -

    Σεις ω Ισραηλίται, μήπως τάχα και δεν είσθε δι' εμέ όπως οι Αιθίοπες; Λέγει ο Κυριος. Δεν είμαι εγώ εκείνος, ο οποίος σας ανεβίβασα ελευθέρους από την χώραν της Αιγύπτου; Δεν είμαι εγώ αυτός, που ανέσυρα τους Φιλισταίους από την Καππαδοκίαν [ Καφθόρ , κατ' άλλους η Κρήτη ] και τους Συρους [ Αραμαίους ] από βόθρον;


Υ.Γ.1 Έτσι έφτασε ο Ιωάννης ο Πρόδρομος να λέει στους Ιουδαίους :
  • Μὴ δόξητε λέγειν ἐν ἑαυτοῖς, πατέρα ἔχομεν τὸν Ἀβραάμ· λέγω γὰρ ὑμῖν ὅτι δύναται ὁ Θεὸς ἐκ τῶν λίθων τούτων ἐγεῖραι τέκνα τῷ Ἀβραάμ.
Και φυσικά είναι χαρακτηριστικό το περιστατικό με τον Χριστό :
  • Σας υπενθυμίζω - λέει ο Χριστός - δε και αυτήν την αλήθειαν, ότι πολλαί χήραι εζούσαν μεταξύ του Ισραηλιτικού λαού κατά την εποχήν του Ηλιού, όταν εκλείσθη ο ουρανός και δεν έβρεξε επί τρία έτη και εξ μήνας, τότε που απλώθηκε μεγάλη πείνα εις όλην την χώραν της Παλαιστίνης. Και εις καμμίαν από τας πτωχάς χήρας των Ιουδαίων δεν εστάλη από τον Θεόν ο Ηλίας, ει μη μόνον εις τα Σαρεπτα της Σιδωνίας προς κάποιαν άγνωστον και άσημον χήραν γυναίκα. Και πολλοί λεπροί ήσαν κατά την εποχήν του προφήτου Ελισαίου στο ισραηλιτικόν έθνος και κανείς από αυτούς δεν εθεραπεύθη, ει μη μόνον ο Νεεμάν, που κατήγετο από την Συρίαν.
    Και όλοι μέσα εις την συναγωγήν, όταν ήκουσαν αυτά, κατελήφθησαν από ασυγκράτητον οργήν. Εσηκώθησαν, τον ήρπασαν και τον έβγαλαν έξω από την πόλιν, τον έφεραν έως το χείλος ενός κρημνού του όρους, επάνω στο οποίον είχεν οικοδομηθή η πόλις των, με τον σκοπόν να τον κρημνίσουν κάτω.
Y.Γ.2 Aλλά και μεταγενέστερα κείμενα των Εβραίων αναφέρουν πως ο Θεός ενδιαφέρεται για όλους τους ανθρώπους.

Όταν έγινε η διάβαση της Ερυθράς Θάλασσας, οι Αιγύπτιοι πνίγηκαν στα κύματα. Ο Μωυσής τότε άρχισε να ψάλλει ύμνο στον Θεό για την διάσωση του εβραϊκού λαού. Κατά μια εβραϊκή παράδοση ( η οποία υπάρχει και στον χριστιανισμό ) :

Την στιγμή που ο Μωυσής έψαλλε τον ύμνο του, οι άγγελοι άρχισαν και αυτοί να ψάλλουν. Αλλά ο Ύψιστος , ευλογημένο να είναι το όνομά του , τους είπε : Τα έργα της χειρός μου ( = οι Αιγύπτιοι ) πνίγονται στην θάλασσα και σείς θέλετε να ψάλετε μπροστά μου ;

( Ταλμούδ, Sanhedrin 39b )
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 02 Μαρ 2022, 21:18

Ο κόσμος ολόκληρος, είναι η ευρύτερη περιοχή της Μεσοποταμίας και η Αίγυπτος.
Δεν γίνεται καμία αναφορά για καμία χώρα, έθνος ή λαό, που βρίσκεται μακρύτερα από αυτήν την περιοχή.
Και δεν λέμε για την Ιαπωνία ή την Αυστραλία...ούτε καν η νότια Ευρώπη δεν αναφέρεται.
Ή ο Θεός δεν ήξερε γεωγραφία ή δεν ενδιαφερόταν για κανέναν λαό/άνθρωπο που δεν ζούσε στην περιοχή που έζησαν οι Εβραίοι...
:lol:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 02 Μαρ 2022, 23:33

Λοξίας έγραψε:
02 Μαρ 2022, 21:18
Ο κόσμος ολόκληρος, είναι η ευρύτερη περιοχή της Μεσοποταμίας και η Αίγυπτος.
Δεν γίνεται καμία αναφορά για καμία χώρα, έθνος ή λαό, που βρίσκεται μακρύτερα από αυτήν την περιοχή.
Και δεν λέμε για την Ιαπωνία ή την Αυστραλία...ούτε καν η νότια Ευρώπη δεν αναφέρεται.
Ή ο Θεός δεν ήξερε γεωγραφία ή δεν ενδιαφερόταν για κανέναν λαό/άνθρωπο που δεν ζούσε στην περιοχή που έζησαν οι Εβραίοι...
:lol:
μα τι περιμένεις την εποχή εκείνη όλα είχαν τοπικιστική εμβέλεια...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 03 Μαρ 2022, 08:52

Λοξίας έγραψε:
02 Μαρ 2022, 21:18
ούτε καν η νότια Ευρώπη δεν αναφέρεται.
Αναφέρονται Ελλάδα , Ιωνία , Κύπρος , Ρόδος , Κρήτη, Ρώμη , Μακεδονία, Θαρσείς ( Ταρτησσός στη Νότια Ισπανία ) κ.α.

ΗσαΪας ΞΣΤ΄19 : καὶ καταλείψω ἐπ᾿ αὐτῶν σημεῖα καὶ ἐξαποστελῶ ἐξ αὐτῶν σεσωσμένους εἰς τὰ ἔθνη, εἰς Θαρσὶς καὶ Φοὺδ καὶ Λοὺδ καὶ Μοσὸχ καὶ εἰς Θοβὲλ καὶ εἰς τὴν Ἑλλάδα καὶ εἰς τὰς νήσους τὰς πόῤῥω, οἳ οὐκ ἀκηκόασί μου τὸ ὄνομα οὐδὲ ἑωράκασί μου τὴν δόξαν, καὶ ἀναγγελοῦσι τὴν δόξαν μου ἐν τοῖς ἔθνεσι.

Θα κάμω και θα δώσω εις αυτούς θαυμαστά γεγονότα, θα αποστείλω από αυτούς σεσωσμένους εις τα έθνη, εις Θαρσίς και Φουδ και Λουδ και Μοσόχ, εις Θοβέλ και εις την Ελλάδα και εις τας μακρυνάς νήσους της Μεσογείου και τα παράλια, προς ανθρώπους, οι οποίοι δεν έχουν μέχρι σήμερον ακούσει το Όνομά μου ούτε και έχουν ίδει την δόξαν μου. Οι απόστολοί μου αυτοί θα κηρύξουν την δόξαν μου εις αυτά τα έθνη.

Γένεσις Ι4 : καὶ υἱοὶ Ἰωύαν· Ἐλισὰ καὶ Θάρσεις, Κίτιοι, Ῥόδιοι.

Υιοί και απόγονοι του Ιωύαν οι Ελισά, Θαρσείς, Κιτιοι και Ροδιοι

Εικόνα
Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Μαρ 2022, 13:32

Ζαποτέκος έγραψε:
03 Μαρ 2022, 08:52
Λοξίας έγραψε:
02 Μαρ 2022, 21:18
ούτε καν η νότια Ευρώπη δεν αναφέρεται.
Αναφέρονται Ελλάδα , Ιωνία , Κύπρος , Ρόδος , Κρήτη, Ρώμη , Μακεδονία, Θαρσείς ( Ταρτησσός στη Νότια Ισπανία ) κ.α.

ΗσαΪας ΞΣΤ΄19 : καὶ καταλείψω ἐπ᾿ αὐτῶν σημεῖα καὶ ἐξαποστελῶ ἐξ αὐτῶν σεσωσμένους εἰς τὰ ἔθνη, εἰς Θαρσὶς καὶ Φοὺδ καὶ Λοὺδ καὶ Μοσὸχ καὶ εἰς Θοβὲλ καὶ εἰς τὴν Ἑλλάδα καὶ εἰς τὰς νήσους τὰς πόῤῥω, οἳ οὐκ ἀκηκόασί μου τὸ ὄνομα οὐδὲ ἑωράκασί μου τὴν δόξαν, καὶ ἀναγγελοῦσι τὴν δόξαν μου ἐν τοῖς ἔθνεσι.

Θα κάμω και θα δώσω εις αυτούς θαυμαστά γεγονότα, θα αποστείλω από αυτούς σεσωσμένους εις τα έθνη, εις Θαρσίς και Φουδ και Λουδ και Μοσόχ, εις Θοβέλ και εις την Ελλάδα και εις τας μακρυνάς νήσους της Μεσογείου και τα παράλια, προς ανθρώπους, οι οποίοι δεν έχουν μέχρι σήμερον ακούσει το Όνομά μου ούτε και έχουν ίδει την δόξαν μου. Οι απόστολοί μου αυτοί θα κηρύξουν την δόξαν μου εις αυτά τα έθνη.

Γένεσις Ι4 : καὶ υἱοὶ Ἰωύαν· Ἐλισὰ καὶ Θάρσεις, Κίτιοι, Ῥόδιοι.

Υιοί και απόγονοι του Ιωύαν οι Ελισά, Θαρσείς, Κιτιοι και Ροδιοι
Α, αναφέρεται και η Ελλάδα μια φορά...δεν το ήξερα. Πάλι καλά...
Και τι γίνεται με άλλους, πιο μακρινούς λαούς; Αυτοί δεν υπήρχαν ή απλώς δεν νοιαζόταν ο Θεός για αυτούς;

Καλά...ας μην πιάσουμε τώρα μεμονωμένα εδάφια από τον Ησαΐα ή άλλους, διότι μπορώ έτσι να βγάλω όποια ερμηνεία με βολεύει...

Από την άλλη, τους χάρτες που φέρνεις, δεν πιστεύω να θέλεις να τους πάρω στα σοβαρά! Χάρτες θρησκο-εβραϊκοί που δείχνουν τους απογόνους των Σημ, Χαμ και Ιάφεθ ως λαούς που κατέληξαν να καταλάβουν εδάφη στην Μεσογειακή Ευρώπη και Εγγύς Ανατολή;
Ε όχι βρε συμφορουμίτη... :lol:
Δηλαδή στ' αλήθεια πιστεύει κάποιος πως ο Ιάφεθ είναι ο προπάτορας των Ινδοευρωπαίων;
Και οι λαοί της Αμερικής ή της Αυστραλίας, ποιανού απόγονοι είναι;

Αλλά τι ρωτάω, ε; :003:

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 03 Μαρ 2022, 15:51

Λοξίας έγραψε:
03 Μαρ 2022, 13:32
Δηλαδή στ' αλήθεια πιστεύει κάποιος πως ο Ιάφεθ είναι ο προπάτορας των Ινδοευρωπαίων;
Και οι λαοί της Αμερικής ή της Αυστραλίας, ποιανού απόγονοι είναι;
Ιάφεθ = Ιαπετός :003:

Για τους λαούς του Νέου Κόσμου έχουν προταθεί διάφορες θεωρίες. Πως δηλαδή οι Αμερικανοί είναι απόγονοι του Σημ , επειδή ο Σημ είναι πρόγονος όλων των Ασιατών και οι Αμερικανοί πήγαν στην Αμερική απ' την Ασία. :a0452:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Μαρ 2022, 16:29

Ζαποτέκος έγραψε:
03 Μαρ 2022, 15:51
Λοξίας έγραψε:
03 Μαρ 2022, 13:32
Δηλαδή στ' αλήθεια πιστεύει κάποιος πως ο Ιάφεθ είναι ο προπάτορας των Ινδοευρωπαίων;
Και οι λαοί της Αμερικής ή της Αυστραλίας, ποιανού απόγονοι είναι;
Ιάφεθ = Ιαπετός :003:
Για τους λαούς του Νέου Κόσμου έχουν προταθεί διάφορες θεωρίες. Πως δηλαδή οι Αμερικανοί είναι απόγονοι του Σημ , επειδή ο Σημ είναι πρόγονος όλων των Ασιατών και οι Αμερικανοί πήγαν στην Αμερική απ' την Ασία. :a0452:
Ναι δεν λέω...όλα αυτά είναι "πιστευτά" για τους χριστιανούς.
Αλλά η επιστήμη έχει άλλη γνώμη...

Π.χ., παγκόσμιος κατακλυσμός δεν έγινε ποτέ. Για να αφήσουμε την Ιστορία απ' έξω, δεν υπάρχουν γεωλογικά στοιχεία για κάτι τέτοιο.
Και ένας παγκόσμιος κατακλυσμός, στο μέγεθος που περιγράφεται στην Βίβλο, δεν ήταν μία απλή μπόρα...ούτε καν μία τρομερή καταιγίδα.
Άσε που η περιγραφή του κατακλυσμού του Νώς είναι κλεψίτυπη από ένα αποδεδειγμένα παλαιότερο της Βίβλου έπος.

Τέσπα, αυτό πιστεύετε οπότε δεν μου πέφτει λόγος. Απλώς μια παρέμβαση έκανα.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 05 Νοέμ 2022, 09:40

Ο Θεός κατά των άδικων δικαστών. Τους έκανε "θεούς" , αλλά αυτοί ήταν ανάξιοι.

Ψαλμός 81

Ψαλ. 81,1 Ὁ Θεὸς ἔστη ἐν συναγωγῇ θεῶν, ἐν μέσῳ δὲ θεοὺς διακρινεῖ.

{ Ψαλ. 81,1 Ο Θεός εστάθη ανάμεσα εις συγκέντρωσιν των κριτών και αρχόντων της Ιουδαίας. Εν μέσω δε αυτών ως υπέρτατος Θεός- κριτής θα κρίνη αυτούς, που έχουν αναλάβει και διαχειρίζονται θείαν εξουσίαν. Θα τους ερωτήση και θα τους ελέγξη λέγων· }

Ψαλ. 81,2 ἕως πότε κρίνετε ἀδικίαν καὶ πρόσωπα ἁμαρτωλῶν λαμβάνετε; (διάψαλμα).

[ Ψαλ. 81,2 Εως πότε θα δικάζετε αδίκως και θα λαμβάνετε υπ' όψιν πρόσωπα χαριζόμενοι εις αμαρτωλούς, πλουσίους και ισχυρούς; ]

Ψαλ. 81,3 κρίνατε ὀρφανῷ καὶ πτωχῷ, ταπεινὸν καὶ πένητα δικαιώσατε·

[ Ψαλ. 81,3 Φροντίσατε να εκδίδετε δικαίας αποφάσεις υπέρ του ορφανού και του πτωχού να αποδίδετε το δίκαιον στον αθώον, στον ταπεινόν και πτωχόν άνθρωπον. ]

Ψαλ. 81,4 ἐξέλεσθε πένητα καὶ πτωχόν, ἐκ χειρὸς ἁμαρτωλοῦ ῥύσασθε αὐτόν.

[ Ψαλ. 81,4 Ελευθερώσατε τον αξιοδάκρυτον και πτωχόν από τους εκμεταλλευομένους αυτόν, γλυτώσατέ τον από τα χέρια του αδίκου και αμαρτωλού. ]

Ψαλ. 81,5 οὐκ ἔγνωσαν οὐδὲ συνῆκαν, ἐν σκότει διαπορεύονται· σαλευθήσονται πάντα τὰ θεμέλια τῆς γῆς.

[ Ψαλ. 81,5 Οι άδικοι όμως κριταί, σκοτισμένοι εις την ηθικήν αναλγησίαν των, δεν είχαν και δεν ηθέλησαν να έχουν επίγνωσιν των καθηκόντων, που τους επιβάλλει το αξίωμά των. Ούτε αντελήφθησαν με ποίαν σύνεσιν πρέπει να ασκούν το έργον των. Περιπατούν εις τα σκοτάδια των αδίκων κρίσεων. Εξ αιτίας των αδίκων αποφάσεών των συνεκλονίσθησαν τα θεμέλια της κοινωνίας των. ]

Ψαλ. 81,6 ἐγὼ εἶπα· θεοί ἐστε καὶ υἱοὶ Ὑψίστου πάντες·

[ Ψαλ. 81,6 Εγώ δε είπα προς σας, ω δικασταί. Ολοι σεις είσθε αντιπρόσωποι του δικαίου Θεού, υιοί του Υψίστου, του ενός και μοναδικού Θεού. ]

Ψαλ. 81,7 ὑμεῖς δὲ ὡς ἄνθρωποι ἀποθνήσκετε καὶ ὡς εἷς τῶν ἀρχόντων πίπτετε.

[ Ψαλ. 81,7 Σεις όμως, αναίσθητοι εις την τιμήν του αξιώματός σας, αδικείτε, δι' αυτό και θα αποθάνετε ωσάν ένας από τους κοινούς και συνήθεις και χωρίς υπόληψιν άρχοντας. ]

Ψαλ. 81,8 ἀνάστα, ὁ Θεός, κρίνων τὴν γῆν, ὅτι σὺ κατακληρονομήσεις ἐν πᾶσι τοῖς ἔθνεσι.

[ Ψαλ. 81,8 Ακούων αυτά εγώ, ο εμπνευσμένος ποιητής, κράζω προς τον Θεόν· Σηκω, λοιπόν, ω Θεέ, και εφάρμοσε την δικαίαν σου κρίσιν και απόφασιν επί της γης, διότι κάτω από την ιδικήν σου κυριότητα και κατοχήν ευρίσκονται όλα τα έθνη. ]
https://orthodoxoiorizontes.gr/Palaia_D ... Psalmos_81
https://www.saint.gr/26/81/biblebooks.aspx
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 05 Νοέμ 2022, 14:33

τελικά ο Ιησούς το σίγουρο που ξέρουμμε είναι ότι ήταν άνθρωπος με μητέρα την Μαρία και πατέρα τον Ιωσήφ.... ή φήμες λένε Ρωμαίο στρατιώτη....

ο μύθος τον θέλει Υιό Ανθρώπου, Υιό Θεού και ενσάρκωση του ίδιου του Γιαχβέ.....
εγώ πιστεύω ότι τα μυαλά του πήραν αέρα και έφτασε στην οίηση να ταυτίζεται ίσος με Θεό.... αρχίκά άνθρωπος (υιός ανθρώπου) μετά Υιός Θεού και τέλος ο ίδιος ο Θεός....
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Νοέμ 2022, 22:43

Κάθε Θεός είναι αυτό που έχουν στο μυαλό τους οι οπαδοί του που τον πιστεύουν..με τον τρόπο που θέλουν προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες του δικού τους προσωπικού θρησκευτικού συναισθήματος..

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 16 Νοέμ 2022, 11:51

Η θεολογική ερμηνεία ενός χωρίου της Παλαιάς Διαθήκης.

Η ίδια η αγάπη του Θεού, η ίδια ενέργεια θα επιπίπτει σε όλους τους ανθρώπους, αλλά θα ενεργεί διαφορετικά. Πώς όμως θα γίνεται αυτή η διαφορά; Ό Θεός είπε στον Μωυσή: «ελεήσω όν αν ελεώ, καί οίκτειρήσω ον αν οικτείρω» ("Εξ. λγ', 19). Ό Απόστολος Παύλος, αναφέροντας αυτό το χωρίο της Παλαιάς Διαθήκης, συμπεραίνει: «άρα ουν ον θέλει ελεεί, ον δε θέλει σκληρύνει» (Ρωμ. θ', 18). Χρειάζεται να ερμηνευθεί αυτό μέσα σε ορθόδοξα πλαίσια. Πώς ο Θεός τον ένα θέλει να ελεήσει και τον άλλο θέλει να σκληρύνει; Υπάρχει προσωποληψία στον Θεό;

Κατά την ερμηνεία του Θεοφύλακτου Βουλγαρίας, αυτό συνδέεται με την φύση του ανθρώπου και όχι με την φύση και την ενέργεια του Θεού. Λέγει ο ιερός Θεοφύλακτος: «Καθώς ο ήλιος το μεν κηρί, απαλύνει, τον δε πηλόν σκληρύνει, όχι καθ' εαυτόν, αλλά δια την διαφορετική ύλην του κηρού και του πηλού• έτζι και ο Θεός την πηλίνην καρδίαν του Φαραώ λέγεται πώς σκληρύνει». Επομένως, ανάλογα με την πνευματική κατάσταση του ανθρώπου θα ενεργή και η Χάρη του Θεού, δηλαδή η αγάπη Του, η οποία θα ακτινοβολεί σε όλους.

https://www.sostis.gr/blog/item/604-par ... kolasi-mni
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 16 Νοέμ 2022, 22:26

Ζαποτέκος έγραψε:
05 Νοέμ 2022, 09:40
Ο Θεός κατά των άδικων δικαστών. Τους έκανε "θεούς" , αλλά αυτοί ήταν ανάξιοι.

Ψαλμός 81

Ψαλ. 81,1 Ὁ Θεὸς ἔστη ἐν συναγωγῇ θεῶν, ἐν μέσῳ δὲ θεοὺς διακρινεῖ.

{ Ψαλ. 81,1 Ο Θεός εστάθη ανάμεσα εις συγκέντρωσιν των κριτών και αρχόντων της Ιουδαίας. Εν μέσω δε αυτών ως υπέρτατος Θεός- κριτής θα κρίνη αυτούς, που έχουν αναλάβει και διαχειρίζονται θείαν εξουσίαν. Θα τους ερωτήση και θα τους ελέγξη λέγων· }

Ψαλ. 81,2 ἕως πότε κρίνετε ἀδικίαν καὶ πρόσωπα ἁμαρτωλῶν λαμβάνετε; (διάψαλμα).

[ Ψαλ. 81,2 Εως πότε θα δικάζετε αδίκως και θα λαμβάνετε υπ' όψιν πρόσωπα χαριζόμενοι εις αμαρτωλούς, πλουσίους και ισχυρούς; ]

Ψαλ. 81,3 κρίνατε ὀρφανῷ καὶ πτωχῷ, ταπεινὸν καὶ πένητα δικαιώσατε·

[ Ψαλ. 81,3 Φροντίσατε να εκδίδετε δικαίας αποφάσεις υπέρ του ορφανού και του πτωχού να αποδίδετε το δίκαιον στον αθώον, στον ταπεινόν και πτωχόν άνθρωπον. ]

Ψαλ. 81,4 ἐξέλεσθε πένητα καὶ πτωχόν, ἐκ χειρὸς ἁμαρτωλοῦ ῥύσασθε αὐτόν.

[ Ψαλ. 81,4 Ελευθερώσατε τον αξιοδάκρυτον και πτωχόν από τους εκμεταλλευομένους αυτόν, γλυτώσατέ τον από τα χέρια του αδίκου και αμαρτωλού. ]

Ψαλ. 81,5 οὐκ ἔγνωσαν οὐδὲ συνῆκαν, ἐν σκότει διαπορεύονται· σαλευθήσονται πάντα τὰ θεμέλια τῆς γῆς.

[ Ψαλ. 81,5 Οι άδικοι όμως κριταί, σκοτισμένοι εις την ηθικήν αναλγησίαν των, δεν είχαν και δεν ηθέλησαν να έχουν επίγνωσιν των καθηκόντων, που τους επιβάλλει το αξίωμά των. Ούτε αντελήφθησαν με ποίαν σύνεσιν πρέπει να ασκούν το έργον των. Περιπατούν εις τα σκοτάδια των αδίκων κρίσεων. Εξ αιτίας των αδίκων αποφάσεών των συνεκλονίσθησαν τα θεμέλια της κοινωνίας των. ]

Ψαλ. 81,6 ἐγὼ εἶπα· θεοί ἐστε καὶ υἱοὶ Ὑψίστου πάντες·

[ Ψαλ. 81,6 Εγώ δε είπα προς σας, ω δικασταί. Ολοι σεις είσθε αντιπρόσωποι του δικαίου Θεού, υιοί του Υψίστου, του ενός και μοναδικού Θεού. ]

Ψαλ. 81,7 ὑμεῖς δὲ ὡς ἄνθρωποι ἀποθνήσκετε καὶ ὡς εἷς τῶν ἀρχόντων πίπτετε.

[ Ψαλ. 81,7 Σεις όμως, αναίσθητοι εις την τιμήν του αξιώματός σας, αδικείτε, δι' αυτό και θα αποθάνετε ωσάν ένας από τους κοινούς και συνήθεις και χωρίς υπόληψιν άρχοντας. ]

Ψαλ. 81,8 ἀνάστα, ὁ Θεός, κρίνων τὴν γῆν, ὅτι σὺ κατακληρονομήσεις ἐν πᾶσι τοῖς ἔθνεσι.

[ Ψαλ. 81,8 Ακούων αυτά εγώ, ο εμπνευσμένος ποιητής, κράζω προς τον Θεόν· Σηκω, λοιπόν, ω Θεέ, και εφάρμοσε την δικαίαν σου κρίσιν και απόφασιν επί της γης, διότι κάτω από την ιδικήν σου κυριότητα και κατοχήν ευρίσκονται όλα τα έθνη. ]
https://orthodoxoiorizontes.gr/Palaia_D ... Psalmos_81
https://www.saint.gr/26/81/biblebooks.aspx
Βρε πουλάκι μου Ζαποτεκε, γιατί καταστρέφεις το μυαλό σου και την λογική σου; Μέσα το κείμενο, οι ψαλμοί που παρέθεσες, μιλάει ΞΕΚΑΘΑΡΑ για θεούς με το θήτα μικρό που διαχωριζονται από τον Θεό με το θήτα κεφάλαιο!
Επειδή δεν μπορείς να καταλάβεις τι εννοεί, δίνεις άλλη σημασια στις λέξεις και αλλοιώνεις το νόημα;
Και δεν το κάνεις μονον εσύ, αλλά και όλοι οι θεολογοι και φιλόλογοι που εχουν ασχοληθεί!
Έλεος ρε γμτ μου.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών