Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 02 Δεκ 2019, 17:47

bluerose έγραψε:
02 Δεκ 2019, 10:03
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
02 Δεκ 2019, 09:51
bluerose έγραψε:
02 Δεκ 2019, 09:35
Γιορτή του Αγίου 2 Δεκεμβρίου

Του Γιώργου Θεοχάρη
Τα θαυμαστά γεγονότα που συνέβησαν στο MEGA με τον Αγιο Πορφύριο – Εις μνήμη του


Με αφορμή την εορτή του Αγίου γέροντα Πορφυρίου του Καυσοκαλυβίτη δημοσιεύομε όσα θαυμαστά συνέβησαν κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων για το τηλεοπτικό αφιέρωμα στον Αγιο.

Ήταν το 2013, 5 εβδομάδες πριν το Πάσχα όταν είχα προτείνει στη σύσκεψη στην πρωινή εκπομπή του ΜEGA, ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΩΡΑ ΜΕGA, να κάνω ένα αφιέρωμα για τον γέροντα Πορφύριο. Έγινε δεκτή η πρόταση μου από τον Γιώργο Οικονομέα και τον Δημήτρη Καμπουράκη.

Είχα κάνει πρόταση στο γραφείο του Αρχιεπισκόπου να μιλήσει ενώ ταυτόχρονα έκανα επαφές και στο μοναστήρι που έχτισε ο γέροντας Πορφύριος στο Μήλεσι Αττικής.

Περνάγανε οι ημέρες, οι εβδομάδες χωρίς να έχω καταφέρει να εξασφαλίσω ούτε μία δήλωση…

Δεν σας κρύβω ότι απογοητεύτηκαν. Πλησίαζε η σύσκεψη, συγκεκριμένα γινότανε κάθε Δευτέρα στο κανάλι. Και δεν ήξερα τι να πω….

Ήταν η τελευταία ευκαιρία διότι θα έπρεπε να βρω άλλο θέμα-αφιέρωμα που θα έπαιζε την Μεγάλη Εβδομάδα.

Έφτασα λίγο πριν την απελπισία, και το λέω αυτό διότι επιθυμούσα από καρδιάς να το κάνω.

Ήταν Δευτέρα πρωί. Στην εκπομπή συνήθως όλοι οι συντάκτες πηγαίναμε από τις 5:30 καθώς στις 6:45 έβγαινε η εκπομπή. Στις 6:30 περίπου με φωνάζει μία συνάδελφος που σήκωσε το τηλέφωνο της εκπομπής και ήταν μία γυναίκα που ρωτούσε ποιός θα κάνει το αφιέρωμα στον γέροντα Πορφύριο.

Μου δίνει το τηλέφωνο η συνάδελφος και ρώτησα αρχικά ποιά είστε; Μου είπε, δεν έχει σημασία αυτό, σημασία έχει που πας να κάνεις.

Μα δεν θα γίνει κυρία μου, δυστυχώς, απάντησα.

Μα εγώ για αυτό σας πήρα τηλέφωνο διότι αυτό θα γίνει. Να έχετε την ευλογία του, ήδη ο πατήρ Πορφύριος είναι στους Οσίους πατέρες, μου εξήγησε.

Μα κυρία μου ποια είστε, τι μου λέτε πρωί πρωί, Δεν θα το κάνω το αφιέρωμα διότι δεν μιλάει κανείς.

Σας χαιρετώ με αγάπη Χριστού, αυτά μου είπε και η μελωδική φωνή της χάθηκε….

Έμεινα άναυδος. Οι συνάδελφοι μου έλεγαν καμία τρελή θα είναι πρωι πρωι, όπως συνήθως παίρνουν στα κανάλια.

Μετά από δυο ώρες περίπου μου τηλεφωνεί ο νυν Μητροπολίτης Θεσσαλίωτιδος Τιμόθεος ο οποίος τότε ήταν υπεύθυνος Τύπου της Αρχιεπισκοπής Αθηνών και μου ανακοινώνει ότι ο Μακαριώτατος θα μιλήσει για τον γέροντα Πορφύριο.

Στη συνέχεια, με παίρνουν από το μοναστήρι από το Μήλεσι και μου δώσανε το τηλέφωνο του 11χρονου κοριτσιού που έψαλλε στον γέροντα Πορφύριο και σήμερα είναι η γνωστή ψάλτρια και τραγουδοποιός Νεκταρία Καρατζή. Έφευγε όμως για εξωτερικό για μία συναυλία και μου αρνήθηκε.

Μετά την ανταπόκριση του Αρχιεπισκόπου πήρα την απόφαση πάμε με το συνεργείο στο εκκλησάκι του Αγίου Γερασίμου που είναι δίπλα από την Πολυκλινική Αθηνών στην Ομόνοια.

Ε λοιπόν, εκεί εξεπλάγησαν και τα παιδιά με το συνεργείο με αυτά που μας συνέβησαν. Παγώσανε.


Εκεί που έκανα το standup έξω από την Πολυκλινική κάποιος με χτύπησε στην πλάτη, γυρίζω και αντικρίζω μία ψηλή πανέμορφη κοπέλα. Και μου λέει, Γειά σας, είμαι η Νεκταρία Καρατζή.

Μα πως έγινε αυτό, δεν πετούσατε το πρωί;


Ακυρώθηκε η πτήση, μου απαντά. Και άρχισε με δάκρυα στα μάτια να μου μιλά για τον γέροντα Πορφύριο.

Κατευθυνθήκαμε στο εσωτερικό του Ναού και αρχίσαμε τα γυρίσματα με την Νεκταρία.

Όσο μου μιλούσε η Νεκταρία, απέναντι μου ξαφνικά ήρθε και κάθησε ένας νεαρός που είχε δεμένο το χέρι με γύψο.

Μου κοίταγε επίμονα. Μετά το γύρισμα, με πλησίασε και μου λέει; Κάνετε αφιέρωμα για τον γέροντα Πορφύριο;

Ναι κάνουμε αλλά με μεγάλη προσπάθεια για να βγει κάτι πολύ καλό.

Ο πνευματικός μου, πατέρας Γεώργιος Αλευράς, ήταν στην αδελφότητα του γέροντα Πορφύριου στο Αγιο Ορος. Στα χέρια του πατέρα Γεωργίου κοιμήθηκε ο γέροντας Πορφύριος, μου λέει.

Και που να τον βρούμε τώρα τον πατέρα Γεώργιο ; Τον ρωτώ…

Είναι εδώ πιο κάτω σε ένα Ναό και φεύγει το απόγευμα για τα Καυσοκαλύβια στο Αγιο Ορος. Να πάτε και στην Πολυκλινική να σας μιλήσουν, μου εξήγησε.

Εκεί συγκλονίστηκα. Τα λόγια είναι πολύ φτωχά να περιγράψουν αυτά που ζήσαμε στην Πολυκλινική μαζί με τον πατέρα Γεώργιο.

Αφού μας μίλησε ο πατήρ Γεώργιος στους χώρους που γύριζε ο γέροντας Πορφύριος ξαφνικά μας πλησιάζει μία ηλικιωμένη γυναίκα και με ρωτά: Μήπως κάνετε κάτι για γέροντα Πορφύριο; Και αφού της απάντησε μου είπε ότι : Παιδί μου έχω να έρθω εδώ 10 χρόνια, από τότε που συνταξιοδοτήθηκα. Και ήρθα σήμερα να πάρω κάτι χαρτιά …. τι μου λέτε…. ήμουν 30 χρόνια νοσοκόμα εδώ, ο γέροντας Πορφύριος ήταν Αγιος. Τον έβλεπαν στην Ομόνοια να ίπταται. Τον είδα κι εδώ πολλές φορές. Κι αφού της απάντησε μου είπε ότι: Παιδί μου έχω να έρθω εδώ 10 χρόνια, από τότε που συνταξιοδοτήθηκα.

Εδώ αρχίζει να στερεύουν τα λόγια….

Εν τέλει, μίλησαν ο Αρχιεπίσκοπος, ο καθηγητής Κρουσταλάκης, η Νεκταρία Καρατζή, ο π. Νικόδημος Καβαρνός, κι άλλα πνευματικά παιδιά του γέροντα που προέκυψαν….

Αυτός ήταν ο Άγιος Πορφύριος


https://www.vimaorthodoxias.gr/arthrogr ... mnimi-tou/

.
Μήπως ξέρουμε γιατί ο Γέροντας Καυσοκαλύβιας.....

έβαζε φωτιά στίς καλύβες ;;;

Κάποιο λάκκο πρέπει νά έχει η φάβα.... . :8)

.
Επειδη ασκήθηκε στα Καυσοκαλύβια του Αγίου Όρους ονομάστηκε έτσι

Άσε με τώρα είμαι από αγρυπνία
Δε μπορώ και αγρυπνία και το πρωί ξανά

Το έβαλα να διαβαστεί, όχι να πείτε, τι να πούμε εδώ έχουμε μαρτυρίες γεγονότων

Κι εχθές. Είχα κανονίσει με το Πατερ λέω πόσα κουλουράκια; Λέει τόσα, παίρνω τόσα

Κι επειδή άρχισε να γεμίζει η εκκλησία λέω παειιι δε θα φτάσουν

Και πάω έξω ετοιμάζω το τραπέζι...τρεις με είπαν να βοηθήσουμε; Ωραία
Λέω κορίτσια δεν θα φτάσουν( είχαμε κουτάκια που θα βάζαμε και τους πέντε άρτους)
Λέω ποια έκανε τους άρτους; Δε ξέρει κανείς,για να τη λέγαμε να έρθει δικοί της είναι
Ποια έκανε το σιτάρι του Αγίου; Δε ξέρουν
Αλλά είχε έτοιμα ποτηράκια κουταλάκια σε μια σακουλα. Ε μα ποια, να έρθει να δίνει δεν έχω δέκα χέρια

Ο καντηλαναφτης έφερε μια χύτρα με τσάι και ζάχαρη. Ωραία κάτσε εσύ εδώ λέω

Λέω δε θα φτάσουν.....τα κουλουράκια

Λέει δεν έχεις φέρει και τη σακούλα μέσα;; Λέω πια σακούλα; Πάει...τη φέρνει...κομματάκια κέικ με άχνη!!

Μάθαμε ποιανού ήταν οι αρτοι, το σιτάρι του Αγίου, το τσάι, σε μαθαμε ποτέ κι έφυγα τελευταία πιανου ήταν το κέικ

Για μένα θαύμα ήταν έφτασαν για το κόσμο που παράξενο αλλά ήταν πολύς. Κι άντρας επιχειρηματίας πολυάσχολος της περιοχής ...και κοινώνησε βραδυατικο. Βρε τον κρυφό. Βασικά δε με νοιάζει αυτό

Με νοιάζει ότι φτάσανε!

Κι ας έφερε το κέικ μια που νυσταξε κι έφυγε νωρίτερα κι έτσι δε μάθαμε ποιανης ήταν, αν το έφερε κάποια δλ. Εμείς το βρήκαμε έτσι μόνο του

.
Μπλέ Τραντάφυλλο .....

Μάλλον ήθελα νά σέ ρωτήσω πώς πήραν τό όνομά τους τά Καυσοκαλύβια.....

Γιατί κάτι θυμάμαι ότι ο Γέροντας πού από αυτόν πήρε τό όνομα της η περιοχή.....

έβαζε Φωτιά στά καλύβια πού ο ίδιος έφτιαχνε.....

κάθε φορά πού πλησίαζε καί ήθελε νά μονάσει στήν περιοχή ένας νεοφερμένος μοναχός....

Καί μετά σκαρφάλωνε ψηλότερα στά βράχια....

Πυρυμανής ο Τύπος καί περιεργομυστήριος..... . :102:



.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ την 02 Δεκ 2019, 17:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 02 Δεκ 2019, 17:48

Προστάτης των ηθοποιών και των ανθρωπων του θεάτρου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.


Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 02 Δεκ 2019, 18:12

Ήταν ο Άγιος Μάξιμος ο επονομαζόμενος Καυσοκαλυβίτης, δια του οποίου ονοματίστηκε η περιοχή αυτή του Αγίου Όρους
Η Σκήτη Αγίας Τριάδος ή Σκήτη των Καυσοκαλυβίων υπάγεται στη Μονή Μεγίστης Λαύρας. Απέχει γύρω στις 4:30 ώρες από την κυρίαρχη μονή. Είναι σε μορφή οικισμού. Το καθολικό της είναι αφιερωμένο στην Αγία Τριάδα. Ονομάζεται "Καυσοκαλύβια" καθώς σε αυτή την περιοχή ασκήτεψε ο Όσιος Μάξιμος ο Καυσοκαλυβίτης, ο οποίος ονομάστηκε έτσι επειδή ακριβώς δεν έμενε για πολύ καιρό σε μια καλύβα, αλλά την έκαιγε, για να μην αποκτήσει ποτέ περιουσία.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE ... E%BF%CF%82

Τις ευχές του Αγίου Πορφυρίου να έχουμε.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 02 Δεκ 2019, 20:48

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
02 Δεκ 2019, 17:48
Προστάτης των ηθοποιών και των ανθρωπων του θεάτρου.
Αυτός είναι ο Πορφύριος ο μίμος, αρχαίος μάρτυρας, όχι ο Καυσοκαλυβίτης. Συγγνώμη για την παρέμβαση, χαίρετε πάλι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 02 Δεκ 2019, 21:36

...του οποίου το όνομα έφερε και ο Άγιος Πορφύριος ο Καυσοκαλυβίτης προ τής αγιοκατάταξής του.


Βοήθειά μας ο Άγιος!

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.


Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 21 Ιαν 2020, 00:38

Μεγαλη Μορφη,τι να λεμε τωρα!!και εχουν βγει καταπληκτικα βιβλια απο τις εκδοσεις Μεταμορφωσης του Σωτηρος,το ησυχαστηριο(και οχι μονο,ενα διτομο σκληροδετο που βγηκε προσφατα με μαρτυριες ειναι εξισου καλο),που εχτισε,τα οποια αξιζει(χθες) να διαβαστουν...
για μενα ο βιος του,το ανθολογιο συμβουλων,το ανθολογιο θαυματων,το διτομο το προσφατο(δεν ειναι εκδοση του ησυχαστηριου),κανα δυο ακομα απο πνευματικα του παιδια που βγηκαν,η σειρα του Αγιου παισιου απο το μοναστηρι στην σουρωτη,ενα σκληροδετο κοκκινο/πορτοκαλι που αναφερεται σε μαρτυριες(οχι του μοναστηριου),οι μακαρισμου/απαντηση στον κοσμο του πατηρ βαρναβα,η Πατερικη θεολογια του ρωμανιδη(ιδιως αυτη!διοτι υπαρχει τοση μα τοση τρομακτικη διαστρεβλωση του χριστιανισμου,της ορθοδοξιας,λογω δυτικων επιρροων στο νου του μεσου ανθρωπου και βεβαιως με αυτο εννοω και εμας,τους ελληνες) ...για να αναφερω ενδεικτικα μερικα(υπαρχουν ποσα ακομα),ολα αυτα ειναι τελειως must στην βιβλιοθηκη.
δεν γινεται να δηλωνουμε χριστιανοι(και οχι μονο εννοειται,αλλα και οσων εχουν και πρεπει να εχουν μια αγωνια ,μια ταση προς ερευνα και αναζητηση για τα σπουδαιοτερα ερωτηματα σε αυτην την ζωη) και να μην εχουμε γνωση τοσων σημαντικων βιβλιων (περαν εννοειται της Βιβλου και ιδιως της καινης διαθηκης)

«Απόλαυση ήταν να βλέπει κανείς το πώς ο Γέροντας Παΐσιος και ο Γέροντας Πορφύριος σκεφτόντουσαν ο ένας για τον άλλο.
– Γέροντα, είπε κάποιος αδελφός στον Γέροντα Παΐσιο, θέλω να σας δω για κάποιο μου πρόβλημα που το συζήτησα και με τον Γέροντα Πορφύριο.
– Αν το συζήτησες με τον Γέροντα Πορφύριο δεν χρειάζεται και μ’ εμένα, γιατί εκείνος είναι έγχρωμη δορυφορική τηλεόραση, ενώ εγώ είμαι ασπρόμαυρη.
Έτσι ταπεινά φρονούσε ο Γέροντας.
Ο δε Γέροντας Πορφύριος μάς έλεγε:
Η Χάρη που έχει ο Γέροντας Παΐσιος έχει μεγαλύτερη αξία από τη δική μου, γιατί αυτή την απέκτησε μετά από κόπο και ασκητικούς ιδρώτες, ενώ εμένα ο Θεός μού την έδωσε εντελώς δωρεάν όταν ήμουν πολύ μικρός, μόνο και μόνο για να βοηθηθούν οι αδελφοί».
απο του μοναχου χριστοδουλου το βιβλιο οι αναφορες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 22 Ιαν 2020, 00:24, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 21 Ιαν 2020, 09:29

Κόκκορας έγραψε:
21 Ιαν 2020, 00:38
Μεγαλη Μορφη,τι να λεμε τωρα!!και εχουν βγει καταπληκτικα βιβλια απο τις εκδοσεις Μεταμορφωσης του Σωτηρος,το ησυχαστηριο(και οχι μονο,ενα διτομο σκληροδετο που βγηκε προσφατα με μαρτυριες ειναι εξισου καλο),που εχτισε,τα οποια αξιζει(χθες) να διαβαστουν...
για μενα ο βιος του,το ανθολογιο συμβουλων,το ανθολογιο θαυματων,το διτομο το προσφατο(δεν ειναι εκδοση του ησυχαστηριου),κανα δυο ακομα απο πνευματικα του παιδια που βγηκαν,η σειρα του Αγιου παισιου απο το μοναστηρι στην σουρωτη,ενα σκληροδετο κοκκινο/πορτοκαλι που αναφερεται σε μαρτυριες(οχι του μοναστηριου),οι μακαρισμου/απαντηση στον κοσμο του πατηρ βαρναβα,η Πατερικη θεολογια του ρωμανιδη(ιδιως αυτη!διοτι υπαρχει τοση μα τοση τρομακτικη διαστρεβλωση του χριστιανισμου,της ορθοδοξιας,λογω δυτικων επιρροων στο νου του μεσου ανθρωπου και βεβαιως με αυτο εννοω και εμας,τους ελληνες),το βιβλιο του anthony bloom του Χριστου ή του κοσμου τουτου...για να αναφερω μερικα,ολα αυτα ειναι τελειως must στην βιβλιοθηκη.
δεν γινεται να δηλωνουμε χριστιανοι(και οχι μονο εννοειται,αλλα και οσων εχουν και πρεπει να εχουν μια αγωνια ,μια ταση προς ερευνα και αναζητηση για τα σπουδαιοτερα ερωτηματα σε αυτην την ζωη) και να μην εχουμε γνωση τοσων σημαντικων βιβλιων (περαν εννοειται της Βιβλου και ιδιως της καινης διαθηκης)

«Απόλαυση ήταν να βλέπει κανείς το πώς ο Γέροντας Παΐσιος και ο Γέροντας Πορφύριος σκεφτόντουσαν ο ένας για τον άλλο.
– Γέροντα, είπε κάποιος αδελφός στον Γέροντα Παΐσιο, θέλω να σας δω για κάποιο μου πρόβλημα που το συζήτησα και με τον Γέροντα Πορφύριο.
– Αν το συζήτησες με τον Γέροντα Πορφύριο δεν χρειάζεται και μ’ εμένα, γιατί εκείνος είναι έγχρωμη δορυφορική τηλεόραση, ενώ εγώ είμαι ασπρόμαυρη.
Έτσι ταπεινά φρονούσε ο Γέροντας.
Ο δε Γέροντας Πορφύριος μάς έλεγε:
Η Χάρη που έχει ο Γέροντας Παΐσιος έχει μεγαλύτερη αξία από τη δική μου, γιατί αυτή την απέκτησε μετά από κόπο και ασκητικούς ιδρώτες, ενώ εμένα ο Θεός μού την έδωσε εντελώς δωρεάν όταν ήμουν πολύ μικρός, μόνο και μόνο για να βοηθηθούν οι αδελφοί».
απο του μοναχου χριστοδουλου το βιβλιο οι αναφορες.
Για τα βιβλία συμφωνώ, το πορτοκαλί του Αγίου Πορφυρίου το έχω διαβάσει, το οποίο είναι κι αναλυτικό συναξάρι συν τις συμβουλές του κι είναι εξαιρετικό

Του Αγίου Παϊσίου το συναξάρι επισης είναι εκπληκτικό και κυκλοφόρησε πιο προσφατα
Μπορείτε να ρωτήσετε και τις μοναχές...Έχουν στείλει άτομα στο Σινά, και συγκέντρωσαν μέρος απο το υλικό του βιβλίου με πολύ λεπτομέρεια στη ζωή του Αγίου Παϊσίου, ένα μεγάλο κομμάτι του βιβλίου αναφέρεται στους πολέμους,το διωγμό και τον εμφύλιο και πώς δρούσε ο Γέροντας


Τα άλλα που λες, είναι με τα θαύματα κι άλλα με τις προσωπικές εμπειρίες ανθρώπων που τον γνωρισαν, οι τόμοι της Σουρωτης,
είναι με τις συμβουλές του Αγιου

Όλοι οι Άγιοι το ίδιο είναι, με τη διαφορά πια αρετή τους ξεχώριζε και φτάσαν στη θέωση

Πηγαίνω σε παράκληση του Αγίου Πορφυρίου σε συνδιασμό με κατήχηση μέσα από τα βιβλία του( ειδικά το πορτοκαλί)
Είναι ένας μεγάλος Άγιος της εποχής μας
Μέσα στις γιορτές μου έκανε κι ένα χατηρι πράγμα που είναι δύσκολο για μένα την αμαρτωλή. Σε ένα λεπτό στη κυριολεξία πήρα την απάντηση μου.
Προφανώς μέσα από τον ιερέα που τον ευλαβειτε ιδιαίτερα της κατηχησης έγινε κι όχι μέσω εμού


Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 21 Ιαν 2020, 16:15

bluerose έγραψε:
21 Ιαν 2020, 09:31
https:// youtu.be/h4BaJC7xhRY
Σήμερα ο Πορφύριος και ο Παΐσιος Νο 2. Χτες ο Παΐσιος Νο 1.
Νήματα που τα σέρνεις από τον Απρ του '19 και βλέπεις ότι δεν τραβάνε, είναι τελείως αδιάφορα.

Τί προσπαθείς; Τάμα έχεις κάνει;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 21 Ιαν 2020, 19:44

Aπαντησα στο χρήστη Κόκκορα
Όχι δεν έχω κάνει τάμα, για να σου λύσω την απορία

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 21 Ιαν 2020, 19:47

Aυτο ισχύει όντος; Ειλικρινη απάντηση θέλω,ναυτικός ήσουν

Ἡ ἀλκυὼν εἶναι πουλὶ θαλασσινό. Αὐτὴ συνηθίζει νὰ κλωσσάει στὶς παραλίες καί νὰ τοποθετεῖ τά αὐγὰ τῆς πάνω στὴν ἄμμο. Καὶ κλωσσάει στὴ μέση περίπου τοῦ χειμῶνα, ὅταν ἡ θάλασσα ἀπὸ τοὺς πολλοὺς καί βίαιους άνεμους χτυπάει μέ ὁρμὴ πάνω στὴν ξηρά. 'Αλλ' ὅμως τὶς ἡμέρες ποῦ κλωσσάει ἡ άλκυών ήρεμουν ὅλοι οί ἄνεμοι καί ήσυχάζει τό κῦμα τῆς θάλασσας. Διότι ἑπτὰ μόνο ήμέρες θέλει, γιά νά βγάλει τά πουλάκια τῆς άπό τό τσόφλι. Ἐπειδὴ ὅμως χρειάζονται καί άνατροφή, ό μεγαλόδωρος Θεὸς ἔδωσε στὸ μικρότατο αὐτὸ ζῶο ἄλλες ἑπτὰ ήμέρες, γιά νά μεγαλώσουν οί νεοσσοί. 'Έτσι καί οί ναυτικοὶ ὅλοι γνωρίζουν τὸ γεγονός καί ὀνομάζουν τὶς ἡμέρες έκείνες αλκυονίδες. Οί φυσικοὶ αὐτοὶ νόμοι νομοθετήθηκαν άπό τὴν πρόνοια τοῦ Θεοῦ γιὰ τὰ ἄλογα ζῶα, γιὰ νὰ σὲ προτρέπουν νὰ ζητεῖς καί σύ τα πρὸς σωτηρίαν σοῦ άπο τό Θεό. Τί ἢ ποιό, ἀπὸ τὰ πιὸ παράδοξα δέν θὰ μποροῦσε νὰ Κάνει ὁ Θεὸς γιὰ σένα, ποῦ δημιουργήθηκες κατ' Εἰκόνα τοῦ Θεοῦ, ὅταν καί γιὰ πτηνὸ τόσο μικρὸ συγκρατεῖ τὴν μεγάλη καὶ φοβερὴ θάλασσα, ποὺ παίρνει διαταγὴ νὰ γαληνεύει στὴ μέση ταῦ χειμῶνα;

Μέγας Βασίλειος

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 21 Ιαν 2020, 20:12

bluerose έγραψε:
21 Ιαν 2020, 19:47
Aυτο ισχύει όντος; Ειλικρινη απάντηση θέλω,ναυτικός ήσουν

Ἡ ἀλκυὼν εἶναι πουλὶ θαλασσινό. Αὐτὴ συνηθίζει νὰ κλωσσάει στὶς παραλίες καί νὰ τοποθετεῖ τά αὐγὰ τῆς πάνω στὴν ἄμμο. Καὶ κλωσσάει στὴ μέση περίπου τοῦ χειμῶνα, ὅταν ἡ θάλασσα ἀπὸ τοὺς πολλοὺς καί βίαιους άνεμους χτυπάει μέ ὁρμὴ πάνω στὴν ξηρά. 'Αλλ' ὅμως τὶς ἡμέρες ποῦ κλωσσάει ἡ άλκυών ήρεμουν ὅλοι οί ἄνεμοι καί ήσυχάζει τό κῦμα τῆς θάλασσας. Διότι ἑπτὰ μόνο ήμέρες θέλει, γιά νά βγάλει τά πουλάκια τῆς άπό τό τσόφλι. Ἐπειδὴ ὅμως χρειάζονται καί άνατροφή, ό μεγαλόδωρος Θεὸς ἔδωσε στὸ μικρότατο αὐτὸ ζῶο ἄλλες ἑπτὰ ήμέρες, γιά νά μεγαλώσουν οί νεοσσοί. 'Έτσι καί οί ναυτικοὶ ὅλοι γνωρίζουν τὸ γεγονός καί ὀνομάζουν τὶς ἡμέρες έκείνες αλκυονίδες. Οί φυσικοὶ αὐτοὶ νόμοι νομοθετήθηκαν άπό τὴν πρόνοια τοῦ Θεοῦ γιὰ τὰ ἄλογα ζῶα, γιὰ νὰ σὲ προτρέπουν νὰ ζητεῖς καί σύ τα πρὸς σωτηρίαν σοῦ άπο τό Θεό. Τί ἢ ποιό, ἀπὸ τὰ πιὸ παράδοξα δέν θὰ μποροῦσε νὰ Κάνει ὁ Θεὸς γιὰ σένα, ποῦ δημιουργήθηκες κατ' Εἰκόνα τοῦ Θεοῦ, ὅταν καί γιὰ πτηνὸ τόσο μικρὸ συγκρατεῖ τὴν μεγάλη καὶ φοβερὴ θάλασσα, ποὺ παίρνει διαταγὴ νὰ γαληνεύει στὴ μέση ταῦ χειμῶνα;

Μέγας Βασίλειος
Όχι δεν ισχύουν.
Ο μύθος βασίστηκε στις ελλιπείς γνώσεις των αρχαίων Ελλήνων και ο αρμόδιος θεός ήταν ο Δίας, όχι ο δικός σου.
Πληροφορίες για την φυσιολογία, συνήθειες, κλπ του πουλιού, θα βρεις εδώ: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... %BD%CF%8C)

Αλκυονίδες μέρες https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... E%B5%CF%82
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 22 Ιαν 2020, 00:36

bluerose έγραψε:
21 Ιαν 2020, 19:47
Aυτο ισχύει όντος; Ειλικρινη απάντηση θέλω,ναυτικός ήσουν

Ἡ ἀλκυὼν εἶναι πουλὶ θαλασσινό. Αὐτὴ συνηθίζει νὰ κλωσσάει στὶς παραλίες καί νὰ τοποθετεῖ τά αὐγὰ τῆς πάνω στὴν ἄμμο. Καὶ κλωσσάει στὴ μέση περίπου τοῦ χειμῶνα, ὅταν ἡ θάλασσα ἀπὸ τοὺς πολλοὺς καί βίαιους άνεμους χτυπάει μέ ὁρμὴ πάνω στὴν ξηρά. 'Αλλ' ὅμως τὶς ἡμέρες ποῦ κλωσσάει ἡ άλκυών ήρεμουν ὅλοι οί ἄνεμοι καί ήσυχάζει τό κῦμα τῆς θάλασσας. Διότι ἑπτὰ μόνο ήμέρες θέλει, γιά νά βγάλει τά πουλάκια τῆς άπό τό τσόφλι. Ἐπειδὴ ὅμως χρειάζονται καί άνατροφή, ό μεγαλόδωρος Θεὸς ἔδωσε στὸ μικρότατο αὐτὸ ζῶο ἄλλες ἑπτὰ ήμέρες, γιά νά μεγαλώσουν οί νεοσσοί. 'Έτσι καί οί ναυτικοὶ ὅλοι γνωρίζουν τὸ γεγονός καί ὀνομάζουν τὶς ἡμέρες έκείνες αλκυονίδες. Οί φυσικοὶ αὐτοὶ νόμοι νομοθετήθηκαν άπό τὴν πρόνοια τοῦ Θεοῦ γιὰ τὰ ἄλογα ζῶα, γιὰ νὰ σὲ προτρέπουν νὰ ζητεῖς καί σύ τα πρὸς σωτηρίαν σοῦ άπο τό Θεό. Τί ἢ ποιό, ἀπὸ τὰ πιὸ παράδοξα δέν θὰ μποροῦσε νὰ Κάνει ὁ Θεὸς γιὰ σένα, ποῦ δημιουργήθηκες κατ' Εἰκόνα τοῦ Θεοῦ, ὅταν καί γιὰ πτηνὸ τόσο μικρὸ συγκρατεῖ τὴν μεγάλη καὶ φοβερὴ θάλασσα, ποὺ παίρνει διαταγὴ νὰ γαληνεύει στὴ μέση ταῦ χειμῶνα;

Μέγας Βασίλειος
ο Μεγας βασιλειος εβγαλε και μια (περιφημη τοτε) εξαημερο με τις γνωσεις τις επιστημονικες της εποχης.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών