Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 14 Δεκ 2019, 16:23

bluerose έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:06
Dorian έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:04
αυθεντικά κείμενα βιβλία του ξέρει κανείς;
Δες τα βίντεο του
Δε νομίζω να βάλανε ψεύτικη φωνή,άσε που μιλάει κι ο ίδιος κι είναι χαρακτηριστική η φωνουλα του
Δεν τον είχα ακουστά, πρόσφατα λίγο πριν πεθάνει, του Αγίου Μηνά στον εσπερινό σε ένα εξωκλήσι αναφέρθηκε σε συζήτηση. Μου έκανε εντύπωση σίγουρα για το ότι ήταν στις ΗΠΑ και στην Αμερική καλά και για το όνομα. θα τα κοιτάξω. αν έχεις κάτι σίγουρα αυθεντικό πες το.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 14 Δεκ 2019, 16:36

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:10
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
14 Δεκ 2019, 15:03
Δεν ξέρω. Το σκέπτομαι. Είμαι αμαρτωλός. Ποθώ το γυναικείο κορμί. Είμαι περιπαθής. Ποθώ τις γυναίκες όσο τίποτα άλλο. Όχι σαν τον antigeist που τον παίζει όλη μέρα. Εγώ τις ποθώ ουσιαστικά. Θέλω να τις βλέπω να σπαρταράνε όταν χρησιμοποιώ το ερωτικό μου εργαλείο. Θέλω να τις ακούω να βογκούν με ηδονή και πάθος. Να τις βλέπω να χαιδεύονται και να με σκίζουν με τα κοφτερά τους νύχια. Δεν μπορώ να μετρήσω τις εκδορές στην πλάτη και τα ρουφήγματα που έχω στο λαιμό. Είμαι αμαρτωλός. Αλήθεια. Εσένα το ερωτικό σου ταίρι σε ικανοποιεί;
Μια χαρά σε βλέπω

Αν και στο πχώρουμ γράφεις μλκίες
Αγαπητή γενιά της αμαρτίας. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις. Εγώ παλεύω καθημερινά με την αμαρτωλή μου φύση και είμαι ειλικρινής με αυτό. Το πχώρουμ είναι ένα απάνεμο λιμάνι αν θέλεις όπου μπορώ να είμαι ο εαυτός μου. Σου έφερα κάποια ερμηνευτικά σχόλια του καθηγητή θεολογίας Θεολόγου τα οποία άφησες ασχολίαστα. Όπως θα παρατήρησες εγώ ουδέποτε απέφυγα να απαντήσω σε ανάρτηση, όσο προσβλητική κι αν ήταν. Αυτό συμβαίνει επειδή ο Κύριος μας έχει διδάξει ότι όταν κάποιος σε χτυπάει εσύ πρέπει να γυρίζεις και το άλλο μάγουλο.
Αυτή είναι η πάλη μου. να μπορέσω να πορευτώ σύμφωνα με τα διδάγματα του Κυρίου μας Ιησού Χριστού. Να αποβάλλω τον εγωισμό μου και να πλησιάσω στο θείο πνεύμα. Αυτό διδάσκει και ο γέροντας Εφραίμ που αν τον συναντούσες δεν θα ήσουν τόσο αναθεματικός.

Η καρδιά μας έχει επτά πατωσιές, έλεγε ο γέροντας, κι ο ουρανός άλλες επτά. Μόνο η καρδιά μας χωρά τον ουρανό.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 14 Δεκ 2019, 16:48

Dorian έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:23
bluerose έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:06
Dorian έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:04
αυθεντικά κείμενα βιβλία του ξέρει κανείς;
Δες τα βίντεο του
Δε νομίζω να βάλανε ψεύτικη φωνή,άσε που μιλάει κι ο ίδιος κι είναι χαρακτηριστική η φωνουλα του
Δεν τον είχα ακουστά, πρόσφατα λίγο πριν πεθάνει, του Αγίου Μηνά στον εσπερινό σε ένα εξωκλήσι αναφέρθηκε σε συζήτηση. Μου έκανε εντύπωση σίγουρα για το ότι ήταν στις ΗΠΑ και στην Αμερική καλά και για το όνομα. θα τα κοιτάξω. αν έχεις κάτι σίγουρα αυθεντικό πες το.
Του Αγίου Μηνά του Αιγύπτιου μάρτυρα της Ορθοδοξίας τον στρατιώτη
Έκανα φετος τα κολυβα για τον Άγιο(αφού, πήρα ευχή)σε μια εκκλησία άλλη,ο Άγιος Μηνάς, κοιμήθηκε την επόμενη της ημέρας με τον νονό του Αγίου Παϊσίου,τον Άγιο Αρσένιο τον Καππαδόκη οπότε διαβάστηκε κι ο Άγιος Αρσενιος που ήταν η γιορτή του
Τον αγαπάω πολύ τον Άγιο Μηνά από μικρή,έχουμε εκκλησία στο κέντρο της Θεσσαλονικης

Αυθεντικό είδα ένα κομποσχοίνι του,που έδωσε με τα χέρια του ο Εφραίμ σε έναν συνκατηχητη μου. Το θέλω αλλά μπα

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Δεκ 2019, 16:59

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:36
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:10
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
14 Δεκ 2019, 15:03
Δεν ξέρω. Το σκέπτομαι. Είμαι αμαρτωλός. Ποθώ το γυναικείο κορμί. Είμαι περιπαθής. Ποθώ τις γυναίκες όσο τίποτα άλλο. Όχι σαν τον antigeist που τον παίζει όλη μέρα. Εγώ τις ποθώ ουσιαστικά. Θέλω να τις βλέπω να σπαρταράνε όταν χρησιμοποιώ το ερωτικό μου εργαλείο. Θέλω να τις ακούω να βογκούν με ηδονή και πάθος. Να τις βλέπω να χαιδεύονται και να με σκίζουν με τα κοφτερά τους νύχια. Δεν μπορώ να μετρήσω τις εκδορές στην πλάτη και τα ρουφήγματα που έχω στο λαιμό. Είμαι αμαρτωλός. Αλήθεια. Εσένα το ερωτικό σου ταίρι σε ικανοποιεί;
Μια χαρά σε βλέπω

Αν και στο πχώρουμ γράφεις μλκίες
Αγαπητή γενιά της αμαρτίας. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις. Εγώ παλεύω καθημερινά με την αμαρτωλή μου φύση και είμαι ειλικρινής με αυτό. Το πχώρουμ είναι ένα απάνεμο λιμάνι αν θέλεις όπου μπορώ να είμαι ο εαυτός μου. Σου έφερα κάποια ερμηνευτικά σχόλια του καθηγητή θεολογίας Θεολόγου τα οποία άφησες ασχολίαστα. Όπως θα παρατήρησες εγώ ουδέποτε απέφυγα να απαντήσω σε ανάρτηση, όσο προσβλητική κι αν ήταν. Αυτό συμβαίνει επειδή ο Κύριος μας έχει διδάξει ότι όταν κάποιος σε χτυπάει εσύ πρέπει να γυρίζεις και το άλλο μάγουλο.
Αυτή είναι η πάλη μου. να μπορέσω να πορευτώ σύμφωνα με τα διδάγματα του Κυρίου μας Ιησού Χριστού. Να αποβάλλω τον εγωισμό μου και να πλησιάσω στο θείο πνεύμα. Αυτό διδάσκει και ο γέροντας Εφραίμ που αν τον συναντούσες δεν θα ήσουν τόσο αναθεματικός.

Η καρδιά μας έχει επτά πατωσιές, έλεγε ο γέροντας, κι ο ουρανός άλλες επτά. Μόνο η καρδιά μας χωρά τον ουρανό.
Δεν έχω ελεύθερο χρόνο για το πχώρουμ
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 14 Δεκ 2019, 17:00

bluerose έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:48
Dorian έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:23
bluerose έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:06


Δες τα βίντεο του
Δε νομίζω να βάλανε ψεύτικη φωνή,άσε που μιλάει κι ο ίδιος κι είναι χαρακτηριστική η φωνουλα του
Δεν τον είχα ακουστά, πρόσφατα λίγο πριν πεθάνει, του Αγίου Μηνά στον εσπερινό σε ένα εξωκλήσι αναφέρθηκε σε συζήτηση. Μου έκανε εντύπωση σίγουρα για το ότι ήταν στις ΗΠΑ και στην Αμερική καλά και για το όνομα. θα τα κοιτάξω. αν έχεις κάτι σίγουρα αυθεντικό πες το.
Του Αγίου Μηνά του Αιγύπτιου μάρτυρα της Ορθοδοξίας τον στρατιώτη
Έκανα φετος τα κολυβα για τον Άγιο(αφού, πήρα ευχή)σε μια εκκλησία άλλη,ο Άγιος Μηνάς, κοιμήθηκε την επόμενη της ημέρας με τον νονό του Αγίου Παϊσίου,τον Άγιο Αρσένιο τον Καππαδόκη οπότε διαβάστηκε κι ο Άγιος Αρσενιος που ήταν η γιορτή του
Τον αγαπάω πολύ τον Άγιο Μηνά από μικρή,έχουμε εκκλησία στο κέντρο της Θεσσαλονικης

Αυθεντικό είδα ένα κομποσχοίνι του,που έδωσε με τα χέρια του ο Εφραίμ σε έναν συνκατηχητη μου. Το θέλω αλλά μπα
Εσύ αν μάθεις πρώτος ποιον θα αφήσει στο πόδι του να μας πεις
Δεν είναι σημαντικο;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 14 Δεκ 2019, 20:20

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:36
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
14 Δεκ 2019, 15:03

Αυτό συμβαίνει επειδή ο Κύριος μας έχει διδάξει ότι όταν κάποιος σε χτυπάει εσύ πρέπει να γυρίζεις και το άλλο μάγουλο.
Αυτή είναι η πάλη μου. να μπορέσω να πορευτώ σύμφωνα με τα διδάγματα του Κυρίου μας Ιησού Χριστού. Να αποβάλλω τον εγωισμό μου και να πλησιάσω στο θείο πνεύμα. Αυτό διδάσκει και ο γέροντας Εφραίμ που αν τον συναντούσες δεν θα ήσουν τόσο αναθεματικός.

Πορφύριε εσύ;

Δικά σου λόγια ήταν αυτά; Μπα. Κι όμως έχεις δίκιο

Δεν θα σωθεί ένας καλός ή που κάνει καλοσύνες
Ο δίκαιος θα σωθεί

Μα ο δίκαιος,δε νοιώθει ότι τον αδικούν ή δε πρέπει να το δώσει σημασία
Πρέπει να το ανέχετε ( γυρίζει και το άλλο μάγουλο)

Αν αντεπιτεθεί δεν θα είναι δίκαιος

Δύσκολο.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Δεκ 2019, 20:22

Μπλε ρόδο και η θλίψη και το αυτομαστίγωμα αμαρτίες ειναι
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 14 Δεκ 2019, 22:03

bluerose έγραψε:
14 Δεκ 2019, 20:20
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
14 Δεκ 2019, 16:36
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
14 Δεκ 2019, 15:03

Αυτό συμβαίνει επειδή ο Κύριος μας έχει διδάξει ότι όταν κάποιος σε χτυπάει εσύ πρέπει να γυρίζεις και το άλλο μάγουλο.
Αυτή είναι η πάλη μου. να μπορέσω να πορευτώ σύμφωνα με τα διδάγματα του Κυρίου μας Ιησού Χριστού. Να αποβάλλω τον εγωισμό μου και να πλησιάσω στο θείο πνεύμα. Αυτό διδάσκει και ο γέροντας Εφραίμ που αν τον συναντούσες δεν θα ήσουν τόσο αναθεματικός.

Πορφύριε εσύ;

Δικά σου λόγια ήταν αυτά; Μπα. Κι όμως έχεις δίκιο

Δεν θα σωθεί ένας καλός ή που κάνει καλοσύνες
Ο δίκαιος θα σωθεί

Μα ο δίκαιος,δε νοιώθει ότι τον αδικούν ή δε πρέπει να το δώσει σημασία
Πρέπει να το ανέχετε ( γυρίζει και το άλλο μάγουλο)

Αν αντεπιτεθεί δεν θα είναι δίκαιος

Δύσκολο.
Ναι δυστυχώς οι καλοί και οι δίκαιοι τελειώνουν τελευταίοι. Είναι δύσκολο να είσαι δίκαιος σε αυτόν τον κόσμο. Σε φθείρει. Σε λιώνει σιγά σιγά. Δίνεις ότι έχεις και δεν έχεις για να κρατηθείς. Να αντέξεις. Ιδρώνεις, αγκομαχείς. Ο δρόμος του Χριστού είναι δύσκολος. Απαιτεί θυσίες. Κάποια στιγμή πρέπει να τα πούμε από κοντά. Τι κάνεις αύριο;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 15 Δεκ 2019, 06:30

Θα πάω εκκλησία.


Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 15 Δεκ 2019, 11:11

bluerose έγραψε:
15 Δεκ 2019, 06:30
Θα πάω εκκλησία.
Μόλις γύρισα από την εκκλησία. Είμαι πολύ φορτισμένος πνευματικά; Πάμε καμιά βόλτα στο παλιό πολυβολείο;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 15 Δεκ 2019, 17:07

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Δεκ 2019, 11:11
bluerose έγραψε:
15 Δεκ 2019, 06:30
Θα πάω εκκλησία.
Μόλις γύρισα από την εκκλησία. Είμαι πολύ φορτισμένος πνευματικά; Πάμε καμιά βόλτα στο παλιό πολυβολείο;
Πιο ευαγγέλιο είπε σήμερα Πορφύριε;

Άσε μας βρε κι εσύ με το να πάμε
Ο καθένας θα δώσει λόγο για τον εαυτό του
Εσύ δώσε για το πολυβολείο

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 15 Δεκ 2019, 17:39

bluerose έγραψε:
15 Δεκ 2019, 17:07
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Δεκ 2019, 11:11
bluerose έγραψε:
15 Δεκ 2019, 06:30
Θα πάω εκκλησία.
Μόλις γύρισα από την εκκλησία. Είμαι πολύ φορτισμένος πνευματικά; Πάμε καμιά βόλτα στο παλιό πολυβολείο;
Πιο ευαγγέλιο είπε σήμερα Πορφύριε;

Άσε μας βρε κι εσύ με το να πάμε
Ο καθένας θα δώσει λόγο για τον εαυτό του
Εσύ δώσε για το πολυβολείο
Με δοκιμάζεις bluerose. Είπε το απολυτίκιον περί απολωλού προβάτου. Μίλησε στην καρδιά μου. Το ένιωσα σαν μαχαιριά. Πρέπει να βγούμε οπωσδήποτε. Τι κάνεις το βράδυ;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 15 Δεκ 2019, 17:48

Να έρθω κι εγώ;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γέροντες της εποχής μας - Εφραίμ Αριζόνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 15 Δεκ 2019, 17:50

Μοιάζεις με το αβατάρ σου;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών