Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 17 Απρ 2021, 22:47

Και κάτι ακόμα
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Φεβ 2021, 09:15
SpoilerShow
O I έγραψε:
24 Απρ 2019, 15:32

Δεν ξέρω για τα εσχατολογικά, ούτε πείθομαι στα λεγόμενα του Ζουρναζόγλου αλλά από προσωπική εμπειρία έχω γνώση..
Άκου λοιπόν την ιστορία μου που μου συνέβη στην Παναγούδα, όταν είχα πάει με ένα φίλο μου επίσκεψη στο όρος από περιέργεια (πρώτη φορά) της "προ Χριστού" επιστροφής μου.

Ήταν άνοιξη του 89΄ και ενώ είχαμε επισκεφτεί μερικά Μοναστήρια, μάθαμε για τον Γ. Παΐσιο (μέχρι τότε δεν ξέραμε τίποτα γι᾿ αυτόν), μας έλεγαν ότι ήταν Άγιος άνθρωπος κι ότι πάει πολύς κόσμος για να τον επισκεφτεί για να ακούσουν τη συμβουλή του κι ότι έχει προορατικό χάρισμα.
Δε δώσαμε και μεγάλη σημασία. Εξάλλου δεν είχαμε σχέση με την Εκκλησία τότε.
Με τα πολλά, ενώ ήμασταν στις Καρυές ρωτήσαμε από που πάει για την Παναγούδα και μας είπαν.
Εξάλλου οι γείτονες είχαν βάλει ταμπέλες για να μη τους ενοχλούν οι πολλοί επισκέπτες που έχαναν τον δρόμο κι έτσι ήταν εύκολο να τη βρεις.

Μόλις φτάσαμε εξω από το συρματόπλεγμα, είδαμε από μέσα στο υπαίθριο αρχονταρίκι του με τα κούτσουρα τον Γέροντα να μιλάει με τέσσερις επισκέπτες και μόλις μπήκαμε μέσα, γυρίζοντας το κεφάλι κάρφωσε τον φίλο μου. Σηκώθηκε και μας καλωσόρισε εγκάρδια. Μας ρώτησε από που ήμαστε και μας κέρασε ένα λουκούμι κι ένα ποτήρι νερό. Κάποια στιγμή κι ενώ πείραζε τον φίλο μου επειδή είχε πολύ μακρυά μαλλιά, τον πήρε και πήγαν στα πλάγια από το κελί, σ᾿ ένα σημείο που δεν είχαμε οπτική επαφή απ᾿ εκεί που καθόμασταν με τους άλλους επισκέπτες.
Αργότερα έμαθα ότι εκεί συνήθιζε να πηγαίνει όταν ήθελε να μιλήσει με κάποιον ιδιαιτέρως.
Μετά από καμιά 30ρια λεπτά βλέπω τον Γέροντα μαζί με τον φίλο μου να έρχονται προς το μέρος μας, αλλά τον φίλο μου κουρεμένο και με ένα χαμόγελο μέχρι τ᾿ αυτιά!
Κουφάθηκα!
Ο φίλος μου είχε τέτοια λόξα με τα μαλλιά, που όποιος του τα πείραζε, ήταν ικανός να τον σκοτώσει και τώρα ήταν κουρεμένος και μάλιστα άτσαλα... Χρειάστηκε να πάει στον κουρέα όταν φύγαμε για να του τα ισιώσει...
Τι είχε συμβεί;
Όπως μου διηγήθηκε ο φίλος μου όταν φύγαμε, μόλις πήγε με τον Γέροντα πίσω από το κελλί κι έκατσαν εκεί, ο φίλος μου φόραγε ένα πουκάμισο με τσεπάκια στο στήθος όπου είχε ένα πακέτο τσιγάρα. Τότε απλώνει το χέρι του ο Γέροντας επιδεικτικά και του παίρνει το πακέτο ανοίγοντάς το, βγάζει ένα τσιγάρο από μέσα και το βάζει στο στόμα.
-Δώσε φωτιά (του λέει)
-Μα γέροντα, δε καπνίζεις..
Τότε βγάζει ο Γέροντας το τσιγάρο από το στόμα και του λέει:
-Το βλέπεις αυτό; (δείχνοντάς του το τσιγάρο)
-Ναι Γέροντα..
-Αυτό αν το φυτέψεις, θα βγάλει πολλά τέτοια και θα έχεις για καιρό πολύ...
(Μόλις του έκανε αυτό το σκηνικό ο Γέροντας, ο φίλος μου σάστισε και κατάπιε τη γλώσσα του).
Τι είχε συμβεί;
Εκείνα τα χρόνια πίναμε κανα τζιβιτζιλίκι.. :a108:
Αυτός ο φίλος μου όμως ήταν αυτός που μας προμήθευε κι έπινε συστηματικά. Ήταν αυτός που είχε τις άκρες...
Απ᾿ ότι μου είπε όταν τον ρώτησα τι έπαθε, είχε ετοιμαστεί από πριν να πάμε στο όρος για όταν γυρίσουμε πίσω, να πάει στο χωριό του (Πελοπόννησο) να φυτέψει μερικά δενδράκια για "προσωπική" του χρήση.
Αυτό δεν το ήξερε κανείς πριν το συγκεκριμένο συμβάν. Ούτε εγώ.
Ρώτησε τον Γέροντα τότε:
-Τι να κάνω Γέροντα;
-Να το κόψεις ρε παιδί και να βγάλεις απ᾿ το μυαλό σου αυτά που σχεδιάζεις.
Είχαν μια μακρά συζήτηση για διάφορα θέματα που αφορούσαν τα της ηλικίας (ήταν 26) και διάφορες απορίες περί πίστεως κλπ και με τα πολλά του είπε και για τα μαλλιά, όπου από μόνος του ο φίλος μου μετά απ᾿ αυτό που του συνέβη, του ζήτησε να του τα κόψει ως ένδειξη μετάνοιας.
Είχε αλλοιωθεί τελείως!
Όταν γυρίσαμε έκανε προσπάθειες και τα έκοψε όλα! Ούτε τσιγάρο άσπρο, ούτε τσιγάρο "μαύρο"...
Όταν τον ρώταγαν παραξενεμένοι όλοι όσοι τον γνώριζαν τι έγινε με τα μαλλιά, έλεγε με καμάρι: "Με κούρεψε ο Γ. Παΐσιος!"

"Αύτη η αλλοίωσις της δεξιάς Του υψίστου" δηλαδή...
Με τέτοια περιστατικά είναι γεμάτη η Ορθοδοξία μας και όσους Γνωρίσαμε τον Γέροντα!

Όλοι εμείς (αν όχι όλοι οι περισσότεροι) δεν είχαμε καμιά σχέση με θρησκεία. Ήμασταν κυριολεκτικά στον κόσμο μας κι όμως, σ᾿ εμάς, τις τότε ανεξάρτητες πηγές περί Ορθοδόξου Χριστιανικής πίστεως, συνέβησαν τα εν λόγω παράδοξα.
Είναι κάτι σα να πάει κάποιος σε ένα Μοναστήρι και ν᾿ αρχίσει να του αφηγείται ένας Γέροντας πράγματα της ζωής του που δε τα ξέρει κανένας και να του τα λέει με τέτοιο τρόπο που να τα καταλαβαίνει μόνο αυτός, ακόμα κι αν του μιλάει μέσα σε πλήθος που τον ακούν όλοι με προσοχή!!!

Ένα τέτοιο περιστατικό μου συνέβη μια άλλη φορά που είχα επισκεφτεί τον Γ. Παΐσιο, λίγα χρόνια μετά την πρώτη μου επίσκεψη κι ενώ είχα αρχίσει να έχω αμεσότερη σχέση με την Ορθοδοξία και τα μυστήρια της Εκκλησίας.
Με τα πολλά, καθόμασταν στο υπαίθριο αρχονταρίκι πέντε επισκέπτες κι εγώ ήθελα να τον ρωτήσω μερικά πράγματα. Κάποια αδιέξοδά μου σε κάποιες υποθέσεις που αφορούσαν το μέλλον μου.
Δεν ξέρω για ποιόν λόγο, (ίσως επειδή κατά κάποιον τρόπο απαιτούσα να εκμαιεύσω ευλογία να γίνει το δικό μου που δεν ήταν συμφέρον τελικά να γίνει και αποδείχθηκε μετά..) αλλά εκείνη τη μέρα γενικά με απέφευγε ενώ τους άλλους επισκέπτες επέμενε να τους ρωτάει αν θέλουν να τον ρωτήσουν κάτι και εξ᾿ αυτής του της στάσης είχα γίνει Τούρκος...
Με το ζόρι τον είχα πάρει στην άκρη να του πω αυτά που ήθελα, αλλά δε μου είχε δώσει ξεκάθαρη απάντηση.
Εκεί που καθόμασταν μαζί με τους άλλους επισκέπτες, ξαφνικά και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια ερώτηση επί του θέματος, άρχισε να αφηγείται μια ιστορία για κάποιον που τον είχε ρωτήσει κάποτε, ο οποίος ζούσε σε μια πόλη και ήταν επίτροπος σε μια εκκλησία και ήθελε να εξομολογηθεί αλλά οι πνευματικοί που ήταν στην ενορία του δεν τον ανάπαυαν και δεν εμπιστευόταν να εξομολογηθεί σ᾿ αυτούς μη διαρρεύσουν τα κρυφά του και δυσανασχετούσε στο τι να κάνει κι αν ήταν σωστό να πάει στη διπλανή ενορία που βρισκόταν ένας ενάρετος πνευματικός για να εξομολογείται σ᾿ αυτόν κι ότι του είχε απαντήσει τότε ο Γ. Παΐσιος, ότι φυσικά και μπορεί να το κάνει, αλλά δεν υπήρχε λόγος διότι γνώριζε προσωπικά τους πνευματικούς της ενορίας του και δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.
Συνέχισε μετά απ᾿ αυτό να λέει ότι το μυστήριο της εξομολογήσεως είναι προσωπική υπόθεση του εξομολόγου με τον εξομολογούμενο κι ότι αν ο πνευματικός έχει καλή ομολογία, δεν υπάρχει περίπτωση να αποκαλύπτει σε τρίτους τα της εξομολογήσεως και μάλιστα ποιος είναι αυτός που τα εξομολογήθηκε.
Μόλις τέλειωσε αυτή την αφήγηση, ρώτησε και τον τελευταίο που είχε μείνει, που δε τα είχε πει προσωπικά μαζί του αν θέλει να συζητήσουν κάτι, αν θέλει να πάνε πιο πέρα να του πει κάτι προσωπικά. Αυτός αρνιόταν λέγοντας ότι δεν θέλει να ρωτήσει τίποτα.
Επέμενε ο Γέροντας αλλά αυτός πάλι αρνιόταν.
Εγώ αγανάκτησα μαζί με τον επισκέπτη σκεπτόμενος: "Καλά μωρέ.. τόσο κόπο κάνουμε κι ερχόμαστε εδώ να δούμε λίγο το Γέροντα να πάρουμε μια συμβουλή κι αυτός, ενώ επιμένει ο Γέροντας να τα πούνε, λέει ότι δεν έχει τίποτα να ρωτήσει;;;"
Φεύγοντας, στο δρόμο του εξέφρασα αυτή μου την αγανάκτηση, στον εν λόγω επισκέπτη, και μου είπε ότι ήταν επίτροπος σε μια ενορία και ότι αυτή την αφήγηση που έκανε ο Γέροντας ήταν ακριβώς αυτά που ήθελε να τον ρωτήσει χωρίς καν να τον γνωρίζει. Πρώτη φορά επισκεπτόταν τον Γέροντα...
Κουφάθηκα!

Τώρα, δεν ξέρω αν αυτά είναι απλά "συμβουλές πνευματικού περιεχομένου οι οποίες είχαν απήχηση στο κοινό γι'αυτό και είχε ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ αναγνωρισιμότητα" ή αν "Τα υπόλοιπα περί προφητειών κλπ είναι κατασκευάσματα του θρησκευτικού συστήματος για την κονόμα", διότι αν αναφέρονται για τον Ζουρναζόγλου δεν θα διαφωνήσω, αν αναφέρονται όμως γενικότερα για τη μαρτυρία τής αγιώτητας του Γέροντα απ' ότι καταλαβαίνεις, διαφωνώ κάθετα. Παρ' ολ' αυτά δεν θα προσπαθήσω να πείσω κανέναν διότι η εμπειρίες μου είναι αναφαίρετες από μένα διότι τις έζησα.

ΥΓ
Αγαπητή bluerose βλέπω ότι τελικά άρχισες να ψάχνεσαι στα περί τής Ορθοδοξίας μας.. (Τα είχαμε πει σε άλλο πνεύμα πριν 5 χρόνια σε άλλο "Fofums gr" απ' ότι θυμάμαι)

Καλή Ανάσταση!

Ο.Ι.
Σωστός ο Παΐσιος, όντως αφού μπαίναμε στα 90ς μπαφοι και μαλλί ήταν κάπως εκτός μόδας. Μετά ο φίλος σου κουρεμένος, πήγαινε σταα Οινόφυτα για ρειβ πάρτυ, άρχισε τα εκστασι, γνώρισε τόσο κόσμο, ειδε και τον Ιησού σε ένα τριπακι, και όλα καλά. Βρε τελικά λέτε ο Παΐσιος να έβλεπε όντως μπροστά;
:p2:




Ε; :smt017

Καλή η προσπάθεια αλλά πέφτει 6-7 χρονάκια έξω και αμφιβάλω αν το 89 είχες δει έστω αγριόφουντα που φυτρώνει στις νερατζιές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης... :D

Τα πρώτα έκσταση στην Ελλάδα
SpoilerShow
H πρώτη φορά που το έκσταση απασχόλησε την ελληνική αστυνομία ήταν το 1996, οπότε είχαν κατασχεθεί 650 δισκία του ναρκωτικού.
https://www.kathimerini.gr/society/1483 ... in-ellada/
Καλό ξημέρωμα

»
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 24 Μάιος 2021, 22:11

The Rebel έγραψε:
24 Μάιος 2021, 22:06
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Φεβ 2021, 09:02
Ανορθολογικες απατεωνιστικες σαχλαμάρες για κορόιδα και ημιτρελους. Ένας μοναχός ήταν που είπε κάνα δυο εξυπνάδες και πέθανε, τέλος.
Ο συγκεκριμένος μοναχός έχει πρόβλημα υγείας και αναγκάζεται λόγω αυτού να παραμένει κλινήρης. Δεν είναι τεμπέλης.
Αλλά τέτοια ποσταρίσματα κάνει κάποιος όταν περισσότερο φέρνει σε bot παρά σε πραγματικό χρήστη.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 14 Ιούλ 2021, 15:25

Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20166
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 07 Δεκ 2021, 14:42

Η σειρά του Άγιου Παΐσιου απ’ ό,τι φαίνεται έρχεται σύντομα στην ελληνική τηλεόραση και βλέπουμε το τρέιλερ

https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/i-sei ... azomastan/
Εικόνα


Η νέα αυτή σειρά, λέγεται πως θα προβληθεί στο Mega τον Φεβρουάριο του νέου έτους. Γνωρίζουμε μέχρι στιγμής, ότι θα διηγείται τη ζωή του Παϊσιου, από την Καππαδοκία που γεννήθηκε, μέχρι το Άγιο Όρος που πέθανε. Επίσης έχει γίνει γνωστό πως το σενάριο ανήκει στον Γιώργο Τσιάκκα και η σκηνοθεσία στον Στάμο Τσάμη και πρόκειται για μια παραγωγή του Ινστιτούτου Άγιος Μάξιμος ο Γραικός (εκτέλεση παραγωγής από την Green Olive).
Το καστ

Ύστερα από τον κινηματογραφικό Άγιο του Θεού, στον οποίο πρωταγωνίστησε ο Άρης Σερβετάλης και ο Μίκι Ρούρκ, θα περίμενε κανείς να υπάρξει έστω κάποια crossover σύνδεση με τη νέα σειρά του Mega. Όμως τα νέα δεν ήταν αυτά που περιμέναμε: Τον ίδιο τον Παΐσιο θα ενσαρκώσει ο Προκόπης Αγαθοκλέους

Εικόνα

ενώ στο καστ βλέπουμε ακόμη τους Νικήτα Τσακίρογλου, Γιάννη Στάνκογλου, Σμαράγδα Σμυρναίου, Δημήτρη Ξανθόπουλο, Χριστίνα Παυλίδου, Δημήτρη Ήμελλο, Δρόσο Σκότη, Δέσποινα Γκάτζιου, Μαρθίλια Σβάρνα και άλλους

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20166
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 07 Δεκ 2021, 14:50

https://www.orthodoxianewsagency.gr/epi ... sto-megka/


Εικόνα
Τηλεοπτική σειρά βασισμένη στον βίο του Αγίου Παϊσίου, πρόκειται να προβάλει το Mega

Εικόνα

από τον Φεβρουάριο.
Η σειρά που δείχνει όλες τις πτυχές της ζωής του Αγίου, αρχίζει από την Καππαδοκία εκεί όπου γεννήθηκε ο άγιος Παΐσιος και ακολουθεί όλα τα βήματα της οικογένειάς του, μέχρι που φτάνουν στην Ελλάδα για να καταλήξουν στην Κόνιτσα όπου και ανατράφηκε ο Άγιος μέχρι που έφυγε για το μέτωπο του πολέμου και τελικά για το Άγιο Όρος.
Εικόνα

Εικόνα
Η ζωή του Αγίου Παϊσίου έγινε τηλεοπτική σειρά και φιλοδοξεί να φέρει στα σπίτια μας τις σημαντικότερες στιγμές του Αγίου από την στιγμή που γεννήθηκε, μέχρι και την κοίμησή του. Ο πρώτος κύκλος αφορά την πορεία του Αγίου μέχρι την στιγμή που μπήκε στο Άγιος Όρος.

Από τα Φάρασα της Καππαδοκίας μέχρι την Αθήνα, την Κόνιτσα αλλά και άλλα μέρη τα οποία σχετίζονται με την ζωή του Αγίου, το ταξίδι θα είναι μεγάλο και ιδιαίτερα συγκινητικό.
Το σενάριο είναι του Γιώργου Τσιάκκα, η σκηνοθεσία του Στάμου Τσάμη, η παραγωγή του Ινστιτούτου Άγιος Μάξιμος ο Γραικός και η εκτέλεση παραγωγής της Green Olive.
Εικόνα

Εικόνα
H σειρά προσπαθεί να προσεγγίσει το τεράστιο πνευματικό μέγεθος του Αγίου Παϊσίου. Ενός ανθρώπου της εποχής μας που με την μοναχική του άσκηση και την θυσιαστική αγάπη που έδειξε στους συνανθρώπους του, έφτασε στην Θέωση και σήμερα τιμάται ως άγιος της εκκλησίας μας .
Στον πρώτο κύκλο παρακολουθούμε τη ζωή του Αγίου και της οικογένειας του, από την γέννηση του μέχρι την μοναχική κουρά όπου παίρνει και το όνομα Παΐσιος.
Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

greekgreek
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Δεκ 2021, 01:11

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από greekgreek » 08 Φεβ 2022, 21:58

Κάποια στιγμή ,πριν είκοσι ,τριάντα χρόνια έβλεπα κάποια άτομα διαφορετικά από ότι ήταν .
Έβλεπα κάποιους με μάτια δακρυσμένα και όταν τους ξανακοιτούσα ,έβλεπα ότι τα μάτια τους ήταν κανονικά και όχι δακρυσμένα.
Μετά από λίγο καιρό έχανα (πέθαινε) κάποιο οικείο πρόσωπο.
Αυτά τα οράματα (μηνύματα, από το μέλλον ) μου έδειχναν τι θα γίνει .

Υπήρξαν χιλιάδες τέτοιες περιπτώσεις με οράματα (μηνύματα) και όνειρα που "έβγαιναν" μετά από λίγο καιρό.
Τα τελευταία χρόνια κοίταξα να βρω επιστημονική εξήγηση ,και όπως έχω γράψει σε άλλο νήμα ,είναι ότι η ψυχή μέσω της διαστολής του χρόνου βλέπει το μέλλον.

Αυτήν την ικανότητα την έχουν όλοι οι άνθρωποι.
Κάποιοι δεν πιστεύουν σε αυτά ,κάποιοι δεν είναι τόσο παρατηρητικοί .

Τα μηνύματα αυτά αφορούν τον καθένα ,φίλους συγγενείς κ.τ.λ
Κάποια στιγμή ,στο στρατό, είχα γνωρίσει τον αδελφό κάποιου φαντάρου , όταν κάποια στιγμή τον κοίταξα είδα πολύ σκοτάδι πάνω του ,σαν να να ερχόταν κάποιο κακό.
Μετά τέσσερις ,πέντε μήνες σκοτώθηκε σε στρατιωτική άσκηση.
Μπορεί δηλαδή να αφορά και κάποιο άτομο που ξέρεις ελάχιστα.

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις προσευχές ,οράματα μπορούν να έχουν επιτυχία όλοι ,ανεξαρτήτου θρησκείας .
Ποια είναι τα μυστικά , το ένα όπως καταλαβαίνετε είναι η πίστη.
Το άλλο είναι να αφαιρέσεις τις περιττές σκέψεις ή ερεθίσματα.

Σε αυτήν την εξίσωση (προσευχών , προβλέψεων) ,όσο το δυνατών λιγότερα είναι τα μέλη της εξίσωσης, τόσο καλύτερα είναι τα πράγματα .
Θα μπορούσες και με τον διαλογισμό να είχες παρόμοια αποτελέσματα .
Όμως στον διαλογισμό τα μέλη της εξίσωσης είναι περισσότερα , γιατί υπάρχει έστω και ελάχιστα το "εγώ".
Στην ουσία ο Θεός είναι μια επινόηση του ανθρώπου να βγάλει το "εγώ" από την εξίσωση.
Τα θαύματα ,προβλέψεις τα κάνουν οι ίδιοι οι άνθρωποι ( οι ψυχές τους , ο Θεός που είναι μέσα τους).

Όμως για να είμαι δίκαιος , δεν σημαίνει ότι με μια συμφεροντολογική προσευχή ή μοιρολατρική προσευχή θα έχεις σίγουρα αποτελέσματα.
Εκεί (σε τέτοιες περιπτώσεις) και ο διαλογισμός μπορεί να φέρει καλύτερα αποτελέσματα .
Για αυτό κάποιοι πατέρες τις εκκλησίας που δεν ήταν συμφεροντολόγοι ή δεν υπήρχε μέσα τους το "εγώ" είχαν αυτές τις ικανότητες.

Υ.Γ 1:Σας δίνω ένα τρόπο προσευχής/διαλογισμού/ αυτοσυγκέντρωσης που έχω .
Λέτε λοιπόν από μέσα σας :"δεν σφίγγομαι , δεν αγχώνομαι (προσπαθείτε να το εφαρμόσετε και όχι μόνο να το λέτε) , ο Θεός ή ο νους ή η ψυχή ...(λέτε αυτό που πιστεύετε) μπορεί να με βοηθήσει ...(λέτε αυτό που ζητάτε)
Το λέτε συνέχεια τρεις ,τέσσερις φορές ...

Υ.Γ 2:Θα μπορούσε το παραπάνω να το χρησιμοποιήσετε και για κάποια πρόβλεψη .
Λέτε λοιπόν από μέσα σας :"δεν σφίγγομαι , δεν αγχώνομαι (προσπαθείτε να το εφαρμόσετε και όχι μόνο να το λέτε) , ο Θεός ή ο νους ή η ψυχή ...(λέτε αυτό που πιστεύετε) μπορεί να με βοηθήσει ...(λέτε αυτό που θέλετε να μάθετε )
Το λέτε συνέχεια τρεις ,τέσσερις φορές ...
Δεν σημαίνει ότι μετά από λίγο θα δείτε σε όραμα κάποιο καβαλάρη με άσπρο ή μαύρο να σας λέει το μέλλον.
Κάποια στιγμή τις επόμενες μέρες θα δείτε κάποια πράγματα διαφορετικά από ότι είναι , κάποιο "μήνυμα" από το μέλλον.


Πάνω κάτω αυτά ανακάλυψα αυτά τα χρόνια.
Ελπίζω κάποιους να τους βοηθήσουν .
Τέλος

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Φεβ 2022, 13:51

.

Εικόνα

:smt077:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26906
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 13 Φεβ 2022, 13:53

Μονο που ο συγκεκριμένος ποτε δεν ειπε ημερομηνιες η χρονιά.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 16 Σεπ 2022, 05:06

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Σεπ 2022, 06:13

Παϊσιστάν...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 17 Σεπ 2022, 00:03

παρακολουθησα λιγο απο το βιντεο, <<για να μην πω πως είμαι και άθεος!>>

το σωμα στον πλατωνα, ειναι η σαρκα στον χριστιανισμο.

ο μεν σωμα λεει, ο δε σαρκα.

πλειστακις και στον χριστιανισμο,
αντι σαρκος σωμα λεγεται,
δηλ. το σωμα λεγεται με
την εννοια της σαρκος

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 18 Σεπ 2022, 13:09

....

– Άκου να σου πω π. Νικόδημε, είπε ο Άγ. Παΐσιος: Μου λέει ο λογισμός, πως ο καλός Θεός θα πάρει τις ψυχές αυτών των παιδιών που στερήθηκαν το δώρο της ζωής και θα τις βάλει στον Παράδεισο.
Στη συνέχεια θα πάρει τις ψυχές των
Πάλι τα μπέρδεψαν με κάνα παλαιού ημερολογίου ("ψυχουλες")
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών