Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Απρ 2019, 01:21

bluerose έγραψε:
13 Απρ 2019, 01:14
Από πάντα ήμουν στραβά δλ κοντά αν αυτό εννοεις
Απλώς δεν υπάρχει τίποτε αισιόδοξο στην Ελλάδα κοινωνικοοικονομικώς παρά έμεινε η θρησκεία
Για πες με τι να ασχοληθώ;
:bravo:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 13 Απρ 2019, 01:27

Στην εκκλησία της Αγίας Τριάδας είχε έρθει ο ηγούμενος της μονής Ξενοφώντος και μίλησε για τον Παίσιο τον οποίο γνώριζε προσωπικά. Τις τελευταίες στιγμές του ήταν κοντά του.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 22 Απρ 2019, 21:07

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Patriot
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 22:06

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Patriot » 22 Απρ 2019, 22:18

Εχω ακούσει ανθρώπους που τον συνάντησαν στο Αγιο Ορος.Ηξερε τα πάντα γι αυτούς πριν προλάβουν καν να πούνε λέξη (το όνομα τους,την δουλειά τους,τα ονόματα των φίλων και συγγενών τους,τον χαρακτήρα τους,τι σκεφτόταν,τους φίλους τους,τους συγγενείς τους και τους εχθρούς τους,τι τους απασχολούσε κτλ).Είχανε μείνει εντυπωσιασμένοι από αυτόν. Μερικοί από όσους τον συναντούσαν ήταν ολιγοπιστοι που πήγαιναν να τον δούνε μετά από κάποια αναποδια και γύριζαν άλλοι άνθρωποι λέγοντας όλη την ώρα πως αυτός είναι άνθρωπος του Θεού. Πάντως ριν τον θάνατο του δεν ήταν ευρύτερα γνωστός (τον ήξεραν βέβαια αυτοί που ήταν κοντά στην εκκλησία και γινόταν γνωστός σε όσους άκουγαν γι αυτόν από άτομα της εκκλησίας) καθώς κρατούσε χαμηλό προφίλ με δική του επιλογή.Μετα τον θάνατο του έγινε πολύ γνωστός. Θα ήθελα πολύ να τον συναντησω.
Υπεράνω όλων η πατρίς

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 22 Απρ 2019, 22:34

Σε πρόσφατο προσκύνημα στο όρος συνάντησα έναν γέροντα που μύριζε δυόσμο. Μου είπε ότι μετά από τις εκλογές θα έρθει το εξαμίλη και ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος αλλά η Ελλάδα θα μείνει αλώβητη. Μου είπε κι άλλα πράγματα, προσωπικά, σαν να με ήξερε. Την άλλη μέρα με παίρνει τηλέφωνο η κόρη μου και μου λέει ότι είδε τον γέροντα Παίσιο στον ύπνο της και ανησύχησε. Της είπα να μη στεναχωριέται κι ότι μάλλον θα έφαγε κάτι βαρύ το βράδυ.


bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2019, 22:45

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:34
Σε πρόσφατο προσκύνημα στο όρος συνάντησα έναν γέροντα που μύριζε δυόσμο. Μου είπε ότι μετά από τις εκλογές θα έρθει το εξαμίλη και ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος αλλά η Ελλάδα θα μείνει αλώβητη. Μου είπε κι άλλα πράγματα, προσωπικά, σαν να με ήξερε. Την άλλη μέρα με παίρνει τηλέφωνο η κόρη μου και μου λέει ότι είδε τον γέροντα Παίσιο στον ύπνο της και ανησύχησε. Της είπα να μη στεναχωριέται κι ότι μάλλον θα έφαγε κάτι βαρύ το βράδυ.
Ποτέ δεν ισχύουν τα όνειρα με Αγίους στον ύπνο
Εάν έχεις ακούσει, μεταξύ ξύπνιου και ύπνου εμφανίζονται Και πάλι σχεδόν όλα είναι ψεύτικα
Καλά της ειπες
Δε τα λέω εγώ αυτά, από τα πατερικα κείμενα είναι συν ιερείς που ρωτησα

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 22 Απρ 2019, 22:46

bluerose τι θα γίνει με εμάς; Πότε θα βγούμε;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2019, 22:52

Patriot έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:18
Εχω ακούσει ανθρώπους που τον συνάντησαν στο Αγιο Ορος.Ηξερε τα πάντα γι αυτούς πριν προλάβουν καν να πούνε λέξη (το όνομα τους,την δουλειά τους,τα ονόματα των φίλων και συγγενών τους,τον χαρακτήρα τους,τι σκεφτόταν,τους φίλους τους,τους συγγενείς τους και τους εχθρούς τους,τι τους απασχολούσε κτλ).Είχανε μείνει εντυπωσιασμένοι από αυτόν. Μερικοί από όσους τον συναντούσαν ήταν ολιγοπιστοι που πήγαιναν να τον δούνε μετά από κάποια αναποδια και γύριζαν άλλοι άνθρωποι λέγοντας όλη την ώρα πως αυτός είναι άνθρωπος του Θεού. Πάντως ριν τον θάνατο του δεν ήταν ευρύτερα γνωστός (τον ήξεραν βέβαια αυτοί που ήταν κοντά στην εκκλησία και γινόταν γνωστός σε όσους άκουγαν γι αυτόν από άτομα της εκκλησίας) καθώς κρατούσε χαμηλό προφίλ με δική του επιλογή.Μετα τον θάνατο του έγινε πολύ γνωστός. Θα ήθελα πολύ να τον συναντησω.
Έχει κάποιον στη Λαμια , Θεσσαλονίκη
Έξω στο κόσμο εννοώ όχι στο Όρος, σε Μονές είναι αυτοί και με το όνομα σε λένε κι επίθετο παρακαλώ και το ότι θα γίνεις πατέρας τεσσάρων παιδιών ενώ καν δεν είσαι σε σχέση κτλ

Κι έχει κι άλλους που έχουν γίνει πνευματικοί από τον Άγιο.

Τους δεύτερους τους γνώρισα, λόγω Παϊσίου, για τους πρώτους άκουσα

Να μη κοιτάς να ψάχνεις σα μάγο τέτοιο γέροντα ή για περιέργεια. Αν είναι και θες απλά άστο και θα οδηγηθείς
Πας να μιλησεις πνευματικά και να σε στηρίξουν με την Χάρη τους όχι να σου πουν το μέλλον, έτσι να το αντιμετωπιζεις

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2019, 22:56

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:46
bluerose τι θα γίνει με εμάς; Πότε θα βγούμε;
Έδωσα τέτοιο δικαίωμα; Όχι

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 22 Απρ 2019, 22:59

Oχι αλλο Παισιο!!
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Patriot
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 22:06

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Patriot » 22 Απρ 2019, 23:05

bluerose έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:52
Patriot έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:18
Εχω ακούσει ανθρώπους που τον συνάντησαν στο Αγιο Ορος.Ηξερε τα πάντα γι αυτούς πριν προλάβουν καν να πούνε λέξη (το όνομα τους,την δουλειά τους,τα ονόματα των φίλων και συγγενών τους,τον χαρακτήρα τους,τι σκεφτόταν,τους φίλους τους,τους συγγενείς τους και τους εχθρούς τους,τι τους απασχολούσε κτλ).Είχανε μείνει εντυπωσιασμένοι από αυτόν. Μερικοί από όσους τον συναντούσαν ήταν ολιγοπιστοι που πήγαιναν να τον δούνε μετά από κάποια αναποδια και γύριζαν άλλοι άνθρωποι λέγοντας όλη την ώρα πως αυτός είναι άνθρωπος του Θεού. Πάντως ριν τον θάνατο του δεν ήταν ευρύτερα γνωστός (τον ήξεραν βέβαια αυτοί που ήταν κοντά στην εκκλησία και γινόταν γνωστός σε όσους άκουγαν γι αυτόν από άτομα της εκκλησίας) καθώς κρατούσε χαμηλό προφίλ με δική του επιλογή.Μετα τον θάνατο του έγινε πολύ γνωστός. Θα ήθελα πολύ να τον συναντησω.
Έχει κάποιον στη Λαμια , Θεσσαλονίκη
Έξω στο κόσμο εννοώ όχι στο Όρος, σε Μονές είναι αυτοί και με το όνομα σε λένε κι επίθετο παρακαλώ και το ότι θα γίνεις πατέρας τεσσάρων παιδιών ενώ καν δεν είσαι σε σχέση κτλ

Κι έχει κι άλλους που έχουν γίνει πνευματικοί από τον Άγιο.

Τους δεύτερους τους γνώρισα, λόγω Παϊσίου, για τους πρώτους άκουσα

Να μη κοιτάς να ψάχνεις σα μάγο τέτοιο γέροντα ή για περιέργεια. Αν είναι και θες απλά άστο και θα οδηγηθείς
Πας να μιλησεις πνευματικά και να σε στηρίξουν με την Χάρη τους όχι να σου πουν το μέλλον, έτσι να το αντιμετωπιζεις
Για να μιλήσω πνευματικά θέλω να πάω κι εγώ.
Υπεράνω όλων η πατρίς

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2019, 23:16

Μπορείς να ξεκινήσεις από κάποιο κατηχητικό για μεγάλους
Μέσα από εκεί θα κάνεις γνωριμίες
Αν δεν έχεις πνευματικο μπορείς να ρωτήσεις εκεί
Ή πάνε στην ενορία σου κι ασχολησου τι κάνουν εκεί;
Θα το μάθεις μέσα από τον εκάστοτε ιερέα



Κατηγορείς ιερέα όχι καλό; Κάρβουνο πιάνεις
Κατηγορείς άξιο ιερέα; Κάρβουνο αναμμένο πιανεις

Άσχετο:P

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2019, 23:19

Northern Spirit έγραψε:
22 Απρ 2019, 22:59
Oχι αλλο Παισιο!!
Είμαι είπαμε Παϊσιακή, ας γράψει και κάποιος Πορφυριακος, Τσαλικικος, Κατουνακιώτης κτλ κτλ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Απρ 2019, 23:21

Για εσάς στην Αθήνα είναι ο Άγιος Πορφύριος που ο Παΐσιος έλεγε: Αν εγώ βλέπω ασπρόμαυρα ο Πορφύριος βλέπει έγχρωμα!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών