Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Απρ 2019, 11:40

O I έγραψε:
25 Απρ 2019, 17:36



'Ετσι.
Χωρίς εξομολόγηση και ευλογία από τον πνευματικό (κανόνα), ακόμα και διαλογισμό, γιόγκα κλπ μπορεί να κάνεις και να νομίζεις ότι προσεύχεσαι.. :wink

Καλή Ανάσταση!

Ο.Ι.
Συμφωνώ με εσένα με αυτά που ξέρω κι εγώ
Κάποια έλεγε την ευχή κι ένας κόντεψε να της σπάσει το αμάξι( ήταν παρκαρισμένη) Μάλλον την έλεγε με πολύ προσήλωση κρυφά εννοείται

Συμφωνώ θες ευχή να λες την ευχή
Πάτερ; Να λέω την ευχή; Θα πει ναι θα σου πει πως ανάλογα κι είναι το πρώτο και κύριο,αλλά ξεχνάνε να το ρωτήσουν

Ο Άγιος έλεγε μερικούς αντί Ελέησον με να λένε Ελέησον ημάς και προφανώς αφού πήραν κι εξομολογου ευχή το εφάρμοσαν
Τη διαφορά δε καταλαβαίνω. Δλ ο ημάς δε λέει για τον εαυτό του; Αν πει εμέ, θα γίνει σεισμός; Παραδειγμα φέρνω. Οι γύρω του αντί οκ άστο; Για αυτό παίρνουν ευλογία και το λεν
Ας πει κι ένας ιερέας,τόσος κόσμος εδώ ένας ιερέας;


Και για τη γιόγκα συμφωνώ κατάλαβα πως θες να το πεις, όχι ότι ισχύει

Το μόνο λυμένο οι προσευχές απόδειπνο κτλ και οι Χαιρετισμοί χωρίς να ρωτήσουμε εξομολογο
Μια φορά την ημέρα μια στάση, είναι τέσσερις
Κι οι Χαιρετισμοί εισακουονται διότι μεσιτευουν

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 29 Απρ 2019, 12:36

Natasha έγραψε:
24 Απρ 2019, 02:14
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Απρ 2019, 09:15
Natasha έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:25


Εννοουσε τις εθνικές που μάλλον θα γίνουν τον Σεπτέμβριο, έτσι;
Εννοούσε τις εθνικές και μου είπε μάλιστα ότι ο σύριζα θα υποστεί σαρωτική ήττα. Μιλάμε για την ατομική βόμβα όλων των ταπεινώσεων.
Βρε χαμένο, άμα με τις εθνικές εκλογές γίνει ο 3ος, τότε ΟΛΑ τελειώνουν!!! Τί μας νοιάζει μετά ο συριζα και ο ξυριζα;

Πω...μέσα σε λίγους μήνες τέλος ο κόσμος μας έτσι όπως τον ξέρουμε. Τέλος και το δίκτυο...Και γω το ίδιο προαίσθημα έχω μ αυτόν τον γέροντα που λες.
Ναι. Σε λίγους μήνες έρχεται το τέλος του κόσμου Νατάσα μου. Εγώ έχω ήδη φτιάξει καταφύγιο κι άσε την οικογένεια, γνωστούς και φίλους να κοροιδεύουν. Μάντεψε ποιοι θα ταπεινωθούν εντέλει που δεν έδωσαν την πρέπουσα σημασία στα λόγια των γερόντων.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 29 Απρ 2019, 13:53

Μετά όμως την συντέλεια τι έρχετε? Η Δευτέρα Παρουσία βρε κουτά.... θα βγουν οι νεκροί από τους τάφους βρε και θα δούμε παλιούς φίλους και πάλι!
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 29 Απρ 2019, 14:26

Η έλλειψη γνώσης σας εκπλήσσει. Η δευτέρα παρουσία δεν είναι σήκουελ της πρώτης με όλους τους αγαπημένους σας χαρακτήρες. Η δευτέρα παρουσία θα είναι τρομερή. Ο θεός τιμωρός, ο Χριστός όργανό του. Τους αγαπημένους σας θα τους δείτε να χορεύουν επάνω σε γλώσσες φωτιάς και να ουρλιάζουν τις μετάνοιες τους ενώ τους βιάζουν κερατοφόροι δαίμονες. Δεν θα τα πιείτε μαζί στο μαγαζάκι της γειτονιάς με ζωντανή ορχήστρα να τραγουδά Παπάζογλου. Μόνο ελάχιστοι με τρυφερή καρδιά θα σωθούν. Τα αληθινά τέκνα του ουράνιου πατέρα. Κι εγώ. Που θα 'μαι βαθιά μέσα στο καταφύγιό μου.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 29 Απρ 2019, 17:40

Να πάρετε το βιβλίο για τον Άγιο Πορφύριο, Πνευματικές Συμβουλές, ένα πράσινο, είναι εξαιρετικό. Θα σας αλλάξει κάθε άποψη για το πώς πρέπει να βλέπει ο Χριστιανός τον Θεό και τον συνάνθρωπο, κυρίως αυτόν που δεν είναι ίδιος στις απόψεις. Ο Άγιος αυτός ήταν υπόδειγμα πραότητας.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Απρ 2019, 20:09

tanipteros έγραψε:
29 Απρ 2019, 13:53
Μετά όμως την συντέλεια τι έρχετε? Η Δευτέρα Παρουσία βρε κουτά.... θα βγουν οι νεκροί από τους τάφους βρε και θα δούμε παλιούς φίλους και πάλι!

Εικόνα

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 01 Μάιος 2019, 11:27

Keep your town tidy

Εικόνα
φιχεδ
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 05 Μάιος 2019, 07:32

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
29 Απρ 2019, 12:36
Natasha έγραψε:
24 Απρ 2019, 02:14
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Απρ 2019, 09:15



Εννοούσε τις εθνικές και μου είπε μάλιστα ότι ο σύριζα θα υποστεί σαρωτική ήττα. Μιλάμε για την ατομική βόμβα όλων των ταπεινώσεων.
Βρε χαμένο, άμα με τις εθνικές εκλογές γίνει ο 3ος, τότε ΟΛΑ τελειώνουν!!! Τί μας νοιάζει μετά ο συριζα και ο ξυριζα;

Πω...μέσα σε λίγους μήνες τέλος ο κόσμος μας έτσι όπως τον ξέρουμε. Τέλος και το δίκτυο...Και γω το ίδιο προαίσθημα έχω μ αυτόν τον γέροντα που λες.
Ναι. Σε λίγους μήνες έρχεται το τέλος του κόσμου Νατάσα μου. Εγώ έχω ήδη φτιάξει καταφύγιο κι άσε την οικογένεια, γνωστούς και φίλους να κοροιδεύουν. Μάντεψε ποιοι θα ταπεινωθούν εντέλει που δεν έδωσαν την πρέπουσα σημασία στα λόγια των γερόντων.
Ποιοί θα ταπεινωθουν;...

Δεν σε σώζει το καταφυγιο, άμα πεσουν πυρηνικά πχ δεν θα μπορέσεις να βγεις κάποια ώρα και να ζήσεις υγιής όπως παλιά.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 05 Μάιος 2019, 07:33

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
29 Απρ 2019, 14:26
Η έλλειψη γνώσης σας εκπλήσσει. Η δευτέρα παρουσία δεν είναι σήκουελ της πρώτης με όλους τους αγαπημένους σας χαρακτήρες. Η δευτέρα παρουσία θα είναι τρομερή. Ο θεός τιμωρός, ο Χριστός όργανό του. Τους αγαπημένους σας θα τους δείτε να χορεύουν επάνω σε γλώσσες φωτιάς και να ουρλιάζουν τις μετάνοιες τους ενώ τους βιάζουν κερατοφόροι δαίμονες. Δεν θα τα πιείτε μαζί στο μαγαζάκι της γειτονιάς με ζωντανή ορχήστρα να τραγουδά Παπάζογλου. Μόνο ελάχιστοι με τρυφερή καρδιά θα σωθούν. Τα αληθινά τέκνα του ουράνιου πατέρα. Κι εγώ. Που θα 'μαι βαθιά μέσα στο καταφύγιό μου.
:smt005:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Μάιος 2019, 23:47

Εικόνα


Ένα γκράφιτι σε ένα μικρό και στενό δρομάκι, πολύ κοντά στην κεντρική πλατεία των Μετεώρων, στη Θεσσαλονίκη είναι διαφορετικό από όλα τα άλλα. Εντυπωσιάζει και προκαλεί ρίγη συγκίνησης σε όσους το αντικρίζουν. Πρόκειται για μια μοναδική απεικόνιση του Αγίου Παΐσιου.
Το γκράφιτι βρίσκεται στην ομώνυμη οδό Παϊσίου Ιερομονάχου.


ΥΓ
Δεν ήταν ιερέας μόνο σκέτο μοναχός ήταν,αλλά οκ

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 06 Μάιος 2019, 23:57

bluerose έγραψε:
06 Μάιος 2019, 23:47
Εικόνα


Ένα γκράφιτι σε ένα μικρό και στενό δρομάκι, πολύ κοντά στην κεντρική πλατεία των Μετεώρων, στη Θεσσαλονίκη είναι διαφορετικό από όλα τα άλλα. Εντυπωσιάζει και προκαλεί ρίγη συγκίνησης σε όσους το αντικρίζουν. Πρόκειται για μια μοναδική απεικόνιση του Αγίου Παΐσιου.
Το γκράφιτι βρίσκεται στην ομώνυμη οδό Παϊσίου Ιερομονάχου.


ΥΓ
Δεν ήταν ιερέας μόνο σκέτο μοναχός ήταν,αλλά οκ
γιατι δεν εγινε ιερέας; ποια η διαφορα;
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 07 Μάιος 2019, 00:03

μίστερ μαξ έγραψε:
06 Μάιος 2019, 23:57
bluerose έγραψε:
06 Μάιος 2019, 23:47
Εικόνα


Ένα γκράφιτι σε ένα μικρό και στενό δρομάκι, πολύ κοντά στην κεντρική πλατεία των Μετεώρων, στη Θεσσαλονίκη είναι διαφορετικό από όλα τα άλλα. Εντυπωσιάζει και προκαλεί ρίγη συγκίνησης σε όσους το αντικρίζουν. Πρόκειται για μια μοναδική απεικόνιση του Αγίου Παΐσιου.
Το γκράφιτι βρίσκεται στην ομώνυμη οδό Παϊσίου Ιερομονάχου.


ΥΓ
Δεν ήταν ιερέας μόνο σκέτο μοναχός ήταν,αλλά οκ
γιατι δεν εγινε ιερέας; ποια η διαφορα;
Ο ίδιος ( μέσα από τη βιογραφία του) ήθελε να μονάσει στην ερημιά και για αυτό έγινε μοναχός κι όχι ιερέας. Όμως, τελικά βρέθηκε με κόσμο σύμφωνα με το θέλημα της Παναγίας( την είδε) νομίζω το διάστημα που ήταν στο Σινά

Ιερέας είναι εκείνος που εκτελεί λειτουργίες και μυστήρια της εκκλησίας
Ο ίδιος ο Άγιος ως μοναχός είχε ιερέα εξομολόγο έναν στην αρχή στο Όρος ξεχασα τώρα όνομα ,κι έπειτα τον Παπά Τύχων

Ο ιερέας είναι μες το κόσμο κι ο ιερομόναχος είναι ιερέας που εκτελεί μυστήρια και ταυτόχρονα κάνει μοναστηριακή ζωη

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 07 Μάιος 2019, 00:09

Iερέας είναι αυτός που όλη τη βδομάδα κάθεται, και η μόνη του δουλειά είναι ψέλνει 3 ώρες κάθε Κυριακή.Ο μοναχός από την άλλη δεν κάνει ούτε καν αυτό.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Άγιος Παΐσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 07 Μάιος 2019, 00:18

mao mao έγραψε:
07 Μάιος 2019, 00:09
Iερέας είναι αυτός που όλη τη βδομάδα κάθεται, και η μόνη του δουλειά είναι ψέλνει 3 ώρες κάθε Κυριακή.Ο μοναχός από την άλλη δεν κάνει ούτε καν αυτό.
Ο ιερέας δεν ψέλνει, έχει ψάλτες
Εκτελεί την Θεία λειτουργία κάθε Κυριακή και κάθε απόγευμα τον εσπερινό
Επίσης εκτελεί τις εορταστικές λειτουργίες που τελούνται στην ενορία του συν την εορτή της ενορίας του με πανηγυρικό εσπερινό τις παραμονές
Επίσης πηγαίνει και σε άλλες ενορίες
Εκτελεί όλα τα λοιπά μυστήρια και κατά κανόνα δέχεται κόσμο για εξομολόγηση
Κατά προαίρεση του ή μάλλον κατά παραχώρηση, εκτελεί καθήκοντα κατηχητή ή καθήκοντα οργανωσης διακονίας ή οργανώνει αποστολές( ιεραποστολές) ανάλογα το χάρισμα του καθένα τα παραπανω


Ο μοναχός προσεύχεται και για το κόσμο ολο
Αντί να είναι μέσα στο κόσμο, κάνει μοναστηριακή ζωη που ένα καθήκον του είναι να προσεύχεται για όλους, εξομολογητε κάθε βράδυ, έχει και την διακονία του ο καθένας στο μοναστήρι που βρίσκεται


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών