"Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Pam
Δημοσιεύσεις: 1487
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2018, 01:10

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pam » 16 Απρ 2019, 16:34

Al Bundy έγραψε:
16 Απρ 2019, 15:59
''Ω ταλαίπωρος Ελλάς, δεν ανεστήθης εκ του τάφου, απλώς ήλλαξες τάφον, απ' τον Τουρκικόν εις τον Χριστιανικόν'' .
"Οταν πιασαμε τα όπλα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος"
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, Στρατηγός
"Και αυτός ο σταυρός μας έσωσε μας έσωσε,μας έδωσε την νίκη... τόση μικρότητα στον σταυρό τον σωτήρα μας...Και βγήκαν κάποιοι που έλεγαν να μην μαθαίνουν τα παιδιά μας Χριστό και Παναγία γιατί θα μας παρεξηγησουν οι ισχυροί και βγήκαν ακόμα να υποτάξουν την εκκλησία γιατί είχε μεγάλη δύναμη και την φοβούνταν και βρίζουν οι πουλημενοι στους ξένους τους παπάδες μας και τους ζυγίζουν αναντρους και απολεμους,εμείς τους παπάδες τους είχα μαζί μας σε κάθε πόνο, σε κάθε νίκη όχι μόνο να εβλογαν τα όπλα αλλά να πολεμάνε και αυτοί σαν λιοντάρια... Ντροπή Ελληνες"
Στρατηγός Ιωάννης Μακρυγιάννης

Να μην κάνω αναφορά επιπλέον στους κληρικούς ήρωες Παπαφλέσσα, Παλαιών Πατρών Γερμανό, Αθανάσιο Διάκο,Σαλώνων Ησαΐα,Αρχιεπίσκοπο Κυπριανό κτλ ή στον καθαρά θρησκευτικό όρκο των Ιερολοχιτών και των φιλικών. Αυτά έλεγαν οι ήρωες του 1821 που πολέμησα στην πρώτη γραμμή εν αντίθεση με τον Κοραή που ζούσε ήρεμα και ωραία στο Παρίσι και καλοπερνουσε στις ανέσεις και που είχε δεκαετίες να πατήσει το πόδι του στην Ελλάδα.
Τάδε έφη Αρίστος:
ΧΑ και ΚΚΕ θα παρουν μαζι 20%.

Συριζα και ΝΔ θα παρουν μαζι 65%.

Θα μεινουν εκτος Βουλης κομματα που πηραν ψηφους 15%.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 16 Απρ 2019, 16:35

λληνες εσμεν και ου πτοουμεθα
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 16 Απρ 2019, 16:36

και

οσοι εκ των ελληνων παρεμειναν χριστιανοι παρεμειναν ελληνες

οι εξισλαμισθεντες ελληνες χαθηκαν και εκτουρκιστηκαν

εκανε η εκκλησια λοιπον καλη δουλεια υπερ του ελληνισμου
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Al Bundy

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 16 Απρ 2019, 16:54

Pam έγραψε:
16 Απρ 2019, 16:34
Al Bundy έγραψε:
16 Απρ 2019, 15:59
''Ω ταλαίπωρος Ελλάς, δεν ανεστήθης εκ του τάφου, απλώς ήλλαξες τάφον, απ' τον Τουρκικόν εις τον Χριστιανικόν'' .
"Οταν πιασαμε τα όπλα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος"
Δεν διαφωνώ εγώ μαζί σου και κατ'επέκτασιν με τον Γέρο...απλά παρέθεσα τη ρήση του Αδαμάντιου Κοραή.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 16 Απρ 2019, 17:08

koukouvagia έγραψε:
16 Απρ 2019, 16:21
Άλλωστε το ιερατείο φροντίζει να θυμίζει αυτό, πως χριστιανισμός και ελληνισμός δεν είναι το ίδιο, με τα Αναθέματα κατά των Ελλήνων, τα οποία ψέλνουν κάθε Κυριακή της Ορθοδοξίας στις εκκλησίες. :vp20:
Δε υπάρχουν αναθέματα κατά των Ελλήνων, το κειμενο λέγεται συνοδικό της Ορθοδοξίας. Και το συγκεκριμένο κομμάτι που παπαγαλίζουν οι διάφοροι αρχαιογκαγκά του διαδικτύου, έχει τίτλο "Κατὰ τοῦ Ἰταλοῦ Ἰωάννου".

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 18 Απρ 2019, 19:46

"Τριακόσιους χρόνους μετά την Ανάστασιν του Χριστού μας έστειλεν ο Θεός τον άγιον Κωνσταντίνον και εστερέωσε βασίλειον χριστιανικόν· και το είχαν χριστιανοί το βασίλειον 1150 χρόνους. Ύστερον το εσήκωσεν ο Θεός από τούς χριστιανούς και έφερε τον Τούρκον και του το έδωσε (το Βυζάντιο) δια ιδικόν μας καλόν, και το έχει ο Τούρκος 320 χρόνους. Και διατί έφερεν ο Θεός τον Τούρκον και δεν έφερεν άλλο γένος; Δια ιδικόν μας συμφέρον· διότι τα άλλα έθνη θα μας έβλαπτον εις την πίστιν, ο δε Τούρκος άσπρα (χρήματα) άμα του δώσης κάμνεις ο,τι θέλεις. Και δια να μη κολασθώμεν, το έδωσε του Τούρκου, και τον έχει ο Θεός τον Τούρκον ωσάν σκύλον να μας φυλάει"
Κοσμάς ο Αιτωλός, 1773

"Ιδέτε λαμπρότατα τι οικονόμησεν ο άπειρος εν ελέει και πάνσοφος ημών Κύριος, διά να φυλάξη και αύθις αλώβητον την αγίαν και ορθόδοξον πίστιν ημών των ευσεβών και να σώσει τους πάντας· ήγειρεν εκ του μηδενός την ισχυράν αυτήν βασιλείαν των Όθωμανών αντί της των Ρωμαίων ημών βασιλείας, η οποία είχεν αρχίσει τρόπον τινά να χωλαίνει εις τα της ορθοδόξου πίστεως φρονήματα.
Και ύψωσε την βασιλείαν αύτη των Οθωμανών περισσότερον από κάθε άλλην διά να αποδείξει αναμφιβόλως ότι θείω εγένετο βουλήματι και όχι με δύναμιν των ανθρώπων, και να πιστοποιήσει πάντας τους πιστούς ότι με αυτόν τον τρόπον ευδόκησε να οικονομήση μέγα μυστήριο, την σωτηρίαν δηλαδή εις τους εκλεκτούς των λαών.
"
Γρηγόριος ο Ε', 1798

"Εἰς τὸν καιρὸ τῆς νεότητος ὁποὺ ἠμποροῦσα νὰ μάθω κάτιτι, σχολεῖα, ἀκαδημίαι δὲν ὑπῆρχαν· μόλις ἦσαν μερικὰ σχολεῖα, εἰς τὰ ὁποῖα ἐμάθαιναν νὰ γράφουν καὶ νὰ διαβάζουν. Οἱ παλαιοὶ κονζαμπασῆδες, ὁποὺ ἦσαν οἱ πρώτιστοι τοῦ τόπου, μόλις ἤξευραν νὰ γράφουν τὸ ὄνομά τους. Τὸ μεγαλείτερο μέρος τῶν Ἀρχερέων δὲν ἤξευρε παρὰ ἐκκλησιαστικὰ κατὰ πρᾶξιν, κανένας ὅμως δὲν εἶχε μάθηση. Τὸ ψαλτήρι, τὸ κτωήχι, ὁ μηναῖος, ἄλλαι προφητεῖαι, ἦσαν τὰ βιβλία ὁποὺ ἀνέγνωσα. Δὲν εἶναι παρὰ ἀφοῦ ἐπῆγα εἰς τὴν Ζάκυνθο, ὁποὺ εὕρηκα τὴν Ἱστορία τῆς Ἑλλάδος εἰς τὴν ἁπλοελληνικήν. Τὰ βιβλία ὁποὺ ἐδιάβαζα συχνὰ ἦτον ἡ Ἱστορία τῆς Ἑλλάδος, ἡ Ἱστορία τοῦ Ἀριστομένη καὶ Γοργὼ καὶ ἡ Ἱστορία τοῦ Σκεντέρμπεη."
Απομνημονεύματα Κολοκοτρώνη

Καλήν Μεγάλην Εβδομάδαν
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 18 Απρ 2019, 19:57

Κάπου διάβασα ότι ο Μαρτίνος Λούθηρος γράφει " Όση σοφία περιέχεται σε τρεις μύθους του Αισώπου δεν περιέχεται σε όλα τα ιερά βιβλία των Ιουδαίων".

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Απρ 2019, 21:19

Κουρκούας έγραψε:
16 Απρ 2019, 17:08
koukouvagia έγραψε:
16 Απρ 2019, 16:21
Άλλωστε το ιερατείο φροντίζει να θυμίζει αυτό, πως χριστιανισμός και ελληνισμός δεν είναι το ίδιο, με τα Αναθέματα κατά των Ελλήνων, τα οποία ψέλνουν κάθε Κυριακή της Ορθοδοξίας στις εκκλησίες. :vp20:
Δε υπάρχουν αναθέματα κατά των Ελλήνων, το κειμενο λέγεται συνοδικό της Ορθοδοξίας. Και το συγκεκριμένο κομμάτι που παπαγαλίζουν οι διάφοροι αρχαιογκαγκά του διαδικτύου, έχει τίτλο "Κατὰ τοῦ Ἰταλοῦ Ἰωάννου".
Εδώ είναι τα 7 ανάθεμα τρις. Και για να προλάβω οποιεσδήποτε πίπες, είναι από το σάιτ της ΟΟΔΕ, των παιδιών του Μεταλληνού:

Επί τοις φρονούσι και λέγουσι κτιστήν είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενάργειαν της τρισυποστάτου θεότητος, ως κτιστήν εκ τούτου πάντως και αυτήν την θείαν ουσίαν αναγκαζομένοις δοξάζειν. Κτιστή γάρ κατά τους Αγίους ενέργεια, κτιστήν δηλώσει και φύσιν άκτιστον δε, άκτιστον χαρακτηρίζει ουσίαν. Καντεύθεν ήδη κινδυνεύουσι εις θείαν παντελή περιπίπτειν, και την ελληνικήν μυθολογίαν και την των κτισμάτων λατρείαν, τη καθαρά και αμώμω των χριστιανών πίστει προστριβομένοις. Μή ομολογούσι δε κατά τας αγίας θεοπνεύστους θεολογίας και το της Εκκλησίας ευσεβές φρόνημα, άκτιστον είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυποστάτου θεότητος ανάθεμα τρις.

Τοις τα ελληνικά διεξιούσι μαθήματα, και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις δόξαις αυτών ταίς ματαίαις επομένοις, και, και ως αληθέσι πιστεύουσι και ούτως αυταίς ως το βέβαιον εχούσαις εγκειμένοις, ώστε ετέρους ποτέ μεν λάθρα, ποτέ δε φανερώς ενάγειν αυταίς και διδάσκειν ανενδοιάστως ανάθεμα τρις.

Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων, εφ’ εαυτών και την καθ’ ημάς κλίσιν μεταπλάττουσι, και τας πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς δεχομένοις και ως αυθυπόστατον την ύλην παρά των ιδίων μορφούσθαι λέγουσι, και προφανώς διαβάλλουσι το αυτεξούσιον του Δημιουργού, του από του μη όντος εις το είναι παραγαγόντος τα πάντα, και ως ποιητού πάσιν αρχήν και τέλος επιτιθέντος εξουσιαστικώς και δεσποτικώς ανάθεμα τρις.

Τοις δεχομένοις και παραδίδουσι τα μάταια και ελληνικά ρήματα, ότι τε προΰπαρξίς εστι των ψυχών, και ουκ εκ του μη όντος τα πάντα εγένετο, και παρήχθησαν, ότι τέλος εστί της κολάσεως η αποκατάστασις αύθις της κτίσεως, και των ανθρωπίνων πραγμάτων, και δια των τοιούτων λόγων την βασιλείαν των ουρανών λυομένην πάντως, και παράγουσαν εισάγουσιν, ήν αιωνίαν και ακατάλυτον αυτός τε ο Χριστός και Θεός ημών εδίδαξε, και παρέδοτο και δια πάσης της Παλαιάς και Νέας Γραφής ημείς παρελάβομεν ότι και η κόλασις ατελεύτητος και η βασιλεία αΐδιος, δια δε των τοιούτων λόγων εαυτούς τε απολλύουσι, και ετέροις αιωνίας καταδίκης προξένους γενομένοις ανάθεμα τρις.

Τοις ευσεβείν μεν επαγγελλομένοις τα των Ελλήνων δε δυσσεβή δόγματα τη ορθοδόξω και καθολική εκκλησία περί τε ψυχών ανθρωπίνων, και ουρανού και γης, και των άλλων κτισμάτων αναιδώς ή μάλλον ασεβώς επεισάγουσιν ανάθεμα τρις.

Τοις την μωράν των έξωθεν φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμούσι, και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις, και τας τε μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, ή και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι, και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν, και κρίσιν, και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν ανάθεμα τρις.

Τοις λέγουσιν ότι οι των Ελλήνων σοφοί και πρώτοι των αιρεσιαρχών, οι παρά των επτά αγίων και καθολικών συνόδων, και παρά πάντων των εν Ορθοδοξία λαμψάντων πατέρων αναθέματι καθυποβληθέντας, ως αλλότριοι της καθολικής εκκλησίας δια την εν λόγοις αυτών κίβδηλον και ρυπαράν περιουσίαν κρείττονες εισι κατά πολύ, και ενταύθα και εν τη μελλούση κρίσει, και των ευσεβών μεν και ορθοδόξων ανδρών, άλλως δε κατά πάθος ανθρώπινον ή αγνόημα πλημμελησάντων ανάθεμα τρις.


Αυτό διαβάζεται στην Κυριακή της Ορθοδοξίας, όταν ως γνωστόν οι εικονολάτρες γιορτάζουν την νίκη τους κατά των εικονομάχων.
Σε παρόμοιες περιπτώσεις οι νικητές βρίζουν τους νικημένους, συνήθως.

Εδώ έχουμε το περίεργο φαινόμενο να αναθεματίζουν τρίτους και άσχετους με τον ενδοθρησκευτικό καυγά, τους Έλληνες φιλόσοφους. αλλά όχι τους ηττημένους εικονομάχους!

Ποιος χριστιανογκαγκά του διαδικτύου θα μας εξηγήσει τα ανεξήγητα;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 18 Απρ 2019, 21:26

μίστερ μαξ έγραψε:
16 Απρ 2019, 11:04
"Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην"

Γεννάδιος Σχολάριος, ο πρώτος Οικουμενικός Πατριάρχης μετά την Άλωση της Κωνσταντινούπολης

http://www.delphys.gr/Epistoli8.htm
Ως Έλλην εννοούσε ειδωλολάτρης Έλλην εθνικός, παγανιστής.

Με αυτό τον ορισμό ούτε οι Νεοέλληνες είναι Έλληνες. Όπως έλεγε κ ο μακαρίτης ο Λιαντίνης. :003:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 18 Απρ 2019, 21:42

Nandros έγραψε:
18 Απρ 2019, 21:19
Κουρκούας έγραψε:
16 Απρ 2019, 17:08
koukouvagia έγραψε:
16 Απρ 2019, 16:21
Άλλωστε το ιερατείο φροντίζει να θυμίζει αυτό, πως χριστιανισμός και ελληνισμός δεν είναι το ίδιο, με τα Αναθέματα κατά των Ελλήνων, τα οποία ψέλνουν κάθε Κυριακή της Ορθοδοξίας στις εκκλησίες. :vp20:
Δε υπάρχουν αναθέματα κατά των Ελλήνων, το κειμενο λέγεται συνοδικό της Ορθοδοξίας. Και το συγκεκριμένο κομμάτι που παπαγαλίζουν οι διάφοροι αρχαιογκαγκά του διαδικτύου, έχει τίτλο "Κατὰ τοῦ Ἰταλοῦ Ἰωάννου".
Εδώ είναι τα 7 ανάθεμα τρις. Και για να προλάβω οποιεσδήποτε πίπες, είναι από το σάιτ της ΟΟΔΕ, των παιδιών του Μεταλληνού:

Επί τοις φρονούσι και λέγουσι κτιστήν είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενάργειαν της τρισυποστάτου θεότητος, ως κτιστήν εκ τούτου πάντως και αυτήν την θείαν ουσίαν αναγκαζομένοις δοξάζειν. Κτιστή γάρ κατά τους Αγίους ενέργεια, κτιστήν δηλώσει και φύσιν άκτιστον δε, άκτιστον χαρακτηρίζει ουσίαν. Καντεύθεν ήδη κινδυνεύουσι εις θείαν παντελή περιπίπτειν, και την ελληνικήν μυθολογίαν και την των κτισμάτων λατρείαν, τη καθαρά και αμώμω των χριστιανών πίστει προστριβομένοις. Μή ομολογούσι δε κατά τας αγίας θεοπνεύστους θεολογίας και το της Εκκλησίας ευσεβές φρόνημα, άκτιστον είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυποστάτου θεότητος ανάθεμα τρις.

Τοις τα ελληνικά διεξιούσι μαθήματα, και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις δόξαις αυτών ταίς ματαίαις επομένοις, και, και ως αληθέσι πιστεύουσι και ούτως αυταίς ως το βέβαιον εχούσαις εγκειμένοις, ώστε ετέρους ποτέ μεν λάθρα, ποτέ δε φανερώς ενάγειν αυταίς και διδάσκειν ανενδοιάστως ανάθεμα τρις.

Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων, εφ’ εαυτών και την καθ’ ημάς κλίσιν μεταπλάττουσι, και τας πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς δεχομένοις και ως αυθυπόστατον την ύλην παρά των ιδίων μορφούσθαι λέγουσι, και προφανώς διαβάλλουσι το αυτεξούσιον του Δημιουργού, του από του μη όντος εις το είναι παραγαγόντος τα πάντα, και ως ποιητού πάσιν αρχήν και τέλος επιτιθέντος εξουσιαστικώς και δεσποτικώς ανάθεμα τρις.

Τοις δεχομένοις και παραδίδουσι τα μάταια και ελληνικά ρήματα, ότι τε προΰπαρξίς εστι των ψυχών, και ουκ εκ του μη όντος τα πάντα εγένετο, και παρήχθησαν, ότι τέλος εστί της κολάσεως η αποκατάστασις αύθις της κτίσεως, και των ανθρωπίνων πραγμάτων, και δια των τοιούτων λόγων την βασιλείαν των ουρανών λυομένην πάντως, και παράγουσαν εισάγουσιν, ήν αιωνίαν και ακατάλυτον αυτός τε ο Χριστός και Θεός ημών εδίδαξε, και παρέδοτο και δια πάσης της Παλαιάς και Νέας Γραφής ημείς παρελάβομεν ότι και η κόλασις ατελεύτητος και η βασιλεία αΐδιος, δια δε των τοιούτων λόγων εαυτούς τε απολλύουσι, και ετέροις αιωνίας καταδίκης προξένους γενομένοις ανάθεμα τρις.

Τοις ευσεβείν μεν επαγγελλομένοις τα των Ελλήνων δε δυσσεβή δόγματα τη ορθοδόξω και καθολική εκκλησία περί τε ψυχών ανθρωπίνων, και ουρανού και γης, και των άλλων κτισμάτων αναιδώς ή μάλλον ασεβώς επεισάγουσιν ανάθεμα τρις.

Τοις την μωράν των έξωθεν φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμούσι, και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις, και τας τε μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, ή και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι, και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν, και κρίσιν, και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν ανάθεμα τρις.

Τοις λέγουσιν ότι οι των Ελλήνων σοφοί και πρώτοι των αιρεσιαρχών, οι παρά των επτά αγίων και καθολικών συνόδων, και παρά πάντων των εν Ορθοδοξία λαμψάντων πατέρων αναθέματι καθυποβληθέντας, ως αλλότριοι της καθολικής εκκλησίας δια την εν λόγοις αυτών κίβδηλον και ρυπαράν περιουσίαν κρείττονες εισι κατά πολύ, και ενταύθα και εν τη μελλούση κρίσει, και των ευσεβών μεν και ορθοδόξων ανδρών, άλλως δε κατά πάθος ανθρώπινον ή αγνόημα πλημμελησάντων ανάθεμα τρις.


Αυτό διαβάζεται στην Κυριακή της Ορθοδοξίας, όταν ως γνωστόν οι εικονολάτρες γιορτάζουν την νίκη τους κατά των εικονομάχων.
Σε παρόμοιες περιπτώσεις οι νικητές βρίζουν τους νικημένους, συνήθως.

Εδώ έχουμε το περίεργο φαινόμενο να αναθεματίζουν τρίτους και άσχετους με τον ενδοθρησκευτικό καυγά, τους Έλληνες φιλόσοφους. αλλά όχι τους ηττημένους εικονομάχους!

Ποιος χριστιανογκαγκά του διαδικτύου θα μας εξηγήσει τα ανεξήγητα;
.

Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί, αλλά άμα αποκαλείς τους συνομιλητές σου γκαγκά όταν τους ρωτάς για κάτι που δεν ξέρεις, δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε ισορροπημένο.

Κατά τα άλλα, αυτό είναι από το συνοδικό της ορθοδοξίας, το οποίο ξεκινά από την 7η οικουμενική, αλλά προστίθονται κομμάτια μετά και από άλλες συνόδους. Τα συγκεκριμένα αποσπάσματα που έβαλες,είναι λίγο αρτσι μπούρτσι στη σειρά, κάποια είναι από τη καταδίκη του Ιωάννη Ιταλού τον 11ο αιώνα και κάποια από την καταδίκη του Βαρλαάμ το 14ο.

Και εφόσον έχεις το κείμενο μπροστά σου, νομίζω είναι εύκολο να αντιληφθείς ότι δεν καταδικάζουν τους αρχαιους φιλοσόφους, που είναι νεκροί ούτως ή άλλως.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Απρ 2019, 22:44

Κουρκούας έγραψε:
18 Απρ 2019, 21:42
Nandros έγραψε:
18 Απρ 2019, 21:19
Κουρκούας έγραψε:
16 Απρ 2019, 17:08
Δε υπάρχουν αναθέματα κατά των Ελλήνων, το κειμενο λέγεται συνοδικό της Ορθοδοξίας. Και το συγκεκριμένο κομμάτι που παπαγαλίζουν οι διάφοροι αρχαιογκαγκά του διαδικτύου, έχει τίτλο "Κατὰ τοῦ Ἰταλοῦ Ἰωάννου".
Εδώ είναι τα 7 ανάθεμα τρις. Και για να προλάβω οποιεσδήποτε πίπες, είναι από το σάιτ της ΟΟΔΕ, των παιδιών του Μεταλληνού:

Επί τοις φρονούσι και λέγουσι κτιστήν είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενάργειαν της τρισυποστάτου θεότητος, ως κτιστήν εκ τούτου πάντως και αυτήν την θείαν ουσίαν αναγκαζομένοις δοξάζειν. Κτιστή γάρ κατά τους Αγίους ενέργεια, κτιστήν δηλώσει και φύσιν άκτιστον δε, άκτιστον χαρακτηρίζει ουσίαν. Καντεύθεν ήδη κινδυνεύουσι εις θείαν παντελή περιπίπτειν, και την ελληνικήν μυθολογίαν και την των κτισμάτων λατρείαν, τη καθαρά και αμώμω των χριστιανών πίστει προστριβομένοις. Μή ομολογούσι δε κατά τας αγίας θεοπνεύστους θεολογίας και το της Εκκλησίας ευσεβές φρόνημα, άκτιστον είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυποστάτου θεότητος ανάθεμα τρις.

Τοις τα ελληνικά διεξιούσι μαθήματα, και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις δόξαις αυτών ταίς ματαίαις επομένοις, και, και ως αληθέσι πιστεύουσι και ούτως αυταίς ως το βέβαιον εχούσαις εγκειμένοις, ώστε ετέρους ποτέ μεν λάθρα, ποτέ δε φανερώς ενάγειν αυταίς και διδάσκειν ανενδοιάστως ανάθεμα τρις.

Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων, εφ’ εαυτών και την καθ’ ημάς κλίσιν μεταπλάττουσι, και τας πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς δεχομένοις και ως αυθυπόστατον την ύλην παρά των ιδίων μορφούσθαι λέγουσι, και προφανώς διαβάλλουσι το αυτεξούσιον του Δημιουργού, του από του μη όντος εις το είναι παραγαγόντος τα πάντα, και ως ποιητού πάσιν αρχήν και τέλος επιτιθέντος εξουσιαστικώς και δεσποτικώς ανάθεμα τρις.

Τοις δεχομένοις και παραδίδουσι τα μάταια και ελληνικά ρήματα, ότι τε προΰπαρξίς εστι των ψυχών, και ουκ εκ του μη όντος τα πάντα εγένετο, και παρήχθησαν, ότι τέλος εστί της κολάσεως η αποκατάστασις αύθις της κτίσεως, και των ανθρωπίνων πραγμάτων, και δια των τοιούτων λόγων την βασιλείαν των ουρανών λυομένην πάντως, και παράγουσαν εισάγουσιν, ήν αιωνίαν και ακατάλυτον αυτός τε ο Χριστός και Θεός ημών εδίδαξε, και παρέδοτο και δια πάσης της Παλαιάς και Νέας Γραφής ημείς παρελάβομεν ότι και η κόλασις ατελεύτητος και η βασιλεία αΐδιος, δια δε των τοιούτων λόγων εαυτούς τε απολλύουσι, και ετέροις αιωνίας καταδίκης προξένους γενομένοις ανάθεμα τρις.

Τοις ευσεβείν μεν επαγγελλομένοις τα των Ελλήνων δε δυσσεβή δόγματα τη ορθοδόξω και καθολική εκκλησία περί τε ψυχών ανθρωπίνων, και ουρανού και γης, και των άλλων κτισμάτων αναιδώς ή μάλλον ασεβώς επεισάγουσιν ανάθεμα τρις.

Τοις την μωράν των έξωθεν φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμούσι, και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις, και τας τε μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, ή και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι, και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν, και κρίσιν, και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν ανάθεμα τρις.

Τοις λέγουσιν ότι οι των Ελλήνων σοφοί και πρώτοι των αιρεσιαρχών, οι παρά των επτά αγίων και καθολικών συνόδων, και παρά πάντων των εν Ορθοδοξία λαμψάντων πατέρων αναθέματι καθυποβληθέντας, ως αλλότριοι της καθολικής εκκλησίας δια την εν λόγοις αυτών κίβδηλον και ρυπαράν περιουσίαν κρείττονες εισι κατά πολύ, και ενταύθα και εν τη μελλούση κρίσει, και των ευσεβών μεν και ορθοδόξων ανδρών, άλλως δε κατά πάθος ανθρώπινον ή αγνόημα πλημμελησάντων ανάθεμα τρις.


Αυτό διαβάζεται στην Κυριακή της Ορθοδοξίας, όταν ως γνωστόν οι εικονολάτρες γιορτάζουν την νίκη τους κατά των εικονομάχων.
Σε παρόμοιες περιπτώσεις οι νικητές βρίζουν τους νικημένους, συνήθως.

Εδώ έχουμε το περίεργο φαινόμενο να αναθεματίζουν τρίτους και άσχετους με τον ενδοθρησκευτικό καυγά, τους Έλληνες φιλόσοφους. αλλά όχι τους ηττημένους εικονομάχους!

Ποιος χριστιανογκαγκά του διαδικτύου θα μας εξηγήσει τα ανεξήγητα;
Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί, αλλά άμα αποκαλείς τους συνομιλητές σου γκαγκά όταν τους ρωτάς για κάτι που δεν ξέρεις, δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε ισορροπημένο.

Κατά τα άλλα, αυτό είναι από το συνοδικό της ορθοδοξίας, το οποίο ξεκινά από την 7η οικουμενική, αλλά προστίθονται κομμάτια μετά και από άλλες συνόδους. Τα συγκεκριμένα αποσπάσματα που έβαλες,είναι λίγο αρτσι μπούρτσι στη σειρά, κάποια είναι από τη καταδίκη του Ιωάννη Ιταλού τον 11ο αιώνα και κάποια από την καταδίκη του Βαρλαάμ το 14ο.

Και εφόσον έχεις το κείμενο μπροστά σου, νομίζω είναι εύκολο να αντιληφθείς ότι δεν καταδικάζουν τους αρχαιους φιλοσόφους, που είναι νεκροί ούτως ή άλλως.
Ποιος πρώτος χρησιμοποίησε το γκαγκά του διαδικτύου; Και στο κάτω-κάτω δεν ρωτούσα εσένα.
Αν δεν σου αρέσει η σειρά τα παράπονα σου στην ΟΟΔΕ, στα παιδιά του Μεταλληνού.
Εσύ μπορεί να νομίζεις αλλά όχι εγώ συνεχίζω να ρωτώ: Γιατί βρίζουν τους άσχετους και ούτε κιχ για τους ηττημένους εχθρούς εικονομάχους;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15009
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Απρ 2019, 22:45

μίστερ μαξ έγραψε:
16 Απρ 2019, 11:11
Ju-87 έγραψε:
16 Απρ 2019, 11:08
Συγχαρητηρια μπουφε. Ανακαλυψες την Αμερικη για δευτερη φορα μετα απο 500 χρονια...
Και εσεις ελληνορθόδοξος;
Δεν υφισταται εννοια ελληνορθοδοξος.
Οπως δεν υφισταται εννοια καθαροβρωμικου.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15009
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Απρ 2019, 22:47

Antares έγραψε:
18 Απρ 2019, 19:57
Κάπου διάβασα ότι ο Μαρτίνος Λούθηρος γράφει " Όση σοφία περιέχεται σε τρεις μύθους του Αισώπου δεν περιέχεται σε όλα τα ιερά βιβλία των Ιουδαίων".
Α καλα εισαι...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15009
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Απρ 2019, 22:48

Cavaliere έγραψε:
16 Απρ 2019, 16:26
Είμαστε τα τέκνα της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.
:scross:
Παπαρια ειστε... :g094:
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15009
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Απρ 2019, 22:49

Ο τοπος θα ανασανει μονο αν εκριζωθει το καρκινωμα του χριστιανισμου.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών