"Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 31 Ιούλ 2020, 21:49

Alphabet έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:45
stavmanr έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:21
Βασικά έπρεπε να γράφει Atheists created god in their image.
Με όλα τα από κάτω που εκείνοι αποδίδουν στο προϊόν της δικής τους φαντασίας που ονομάζουν θεό.
Ολοι ηταν αθεοι πριν δημιουργηθει ..ο θεος.
Ναι.
Και η βαρύτητα δεν υπήρχε μέχρι να την σκεφτεί κάποιος...

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 31 Ιούλ 2020, 21:51

Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:20
Ζαποτέκος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 08:42
Η ΠΔ είναι γεμάτη ηθικά διδάγματα , προφητείες για την έλευση του Χριστού κ.λπ. Δεν εννοείται χριστιανισμός και Καινή Διαθήκη χωρίς την Παλαιά Διαθήκη. Τι κακό έχουν οι ηθικές εντολές του Θεού των Εβραίων , του Θεού των Χριστιανών δηλαδή ; Δεν βλέπω τα παραδείγματα που μου έδωσες , αλλά θα σου δώσω εγώ δυο παραδείγματα για να δεις πως ΚΔ και ΠΔ συνδέονται άρρηκτα.
. . . .
Ηθικά διδάγματα:
ο θεός ΜΕΤΑΝΟΕΙ (άκουσον-άκουσον) και κάνει κατακλυσμό. κάποιοι μας περνάνε για μαλάκες!
εξαπάτησε τον αδελφό σου για τα πρωτοτόκια με την ευλογία του θεού.
πήδα την σκλάβα σου και μετά δίωξε την μαζί με το παιδί.
πάσαρε την γυναίκα σου - δις - για να τα κονομήσεις με την ευλογία του θεού.
πάσαρε την κόρη σου στους σοδομίτες.
οι κόρες του Λωτ πηδιούνται με τον πατέρα τους.
ολοκληρωτική βρεφοκτονία στην Αίγυπτο και τιμωρία αθώου λαού.
γενοκτονία άλλων λαών με την απαίτηση του θεού.
Τζογάρισμα με τον διάβολο στις πλάτες του Ιώβ.

ο Alphabet που τα ξέρει καλύτερα, ας συμπληρώσει.
.
Χρειαζομαστε ενα βιβλιο για να περιγραψουμε τα ..."ηθικα διδαγματα" της ΠΔ.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 31 Ιούλ 2020, 21:52

διαχρονικο νημα :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 31 Ιούλ 2020, 21:55

stavmanr έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:49
Alphabet έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:45
stavmanr έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:21
Βασικά έπρεπε να γράφει Atheists created god in their image.
Με όλα τα από κάτω που εκείνοι αποδίδουν στο προϊόν της δικής τους φαντασίας που ονομάζουν θεό.
Ολοι ηταν αθεοι πριν δημιουργηθει ..ο θεος.
Ναι.
Και η βαρύτητα δεν υπήρχε μέχρι να την σκεφτεί κάποιος...

Υπηρχαν αποδειξεις για την βαρυτητα και ας μην ηξεραν οι ανθρωποι τι ακριβως ειναι.
Θυμασαι που χτυπησες το κεφαλι σου οταν επεσες απο το δενδρο και απο τοτε........ γραφεις οτι οι αθεοι δημιουργησαν τον θεο; :003:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 31 Ιούλ 2020, 21:58

Alphabet έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:55
stavmanr έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:49
Alphabet έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:45

Ολοι ηταν αθεοι πριν δημιουργηθει ..ο θεος.
Ναι.
Και η βαρύτητα δεν υπήρχε μέχρι να την σκεφτεί κάποιος...

Υπηρχαν αποδειξεις ενδείξεις για την βαρυτητα και ας μην ηξεραν οι ανθρωποι τι ακριβως ειναι.
Ακριβώς.
Θυμασαι που χτυπησες το κεφαλι σου οταν επεσες απο το δενδρο και απο τοτε........ γραφεις οτι οι αθεοι δημιουργησαν τον θεο; :003:
Για μία ακόμη φορά μπερδεύεις δημιουργήματα της φαντασίας σου με πραγματικά γεγονότα και πρόσωπα.
Μην το κάνεις. Προσπάθησε να μείνεις στα απλά.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Ιούλ 2020, 23:17

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:25
Απροσμέτρητες ανακρίβειες και μπούρδες!
Δεν θα μας διαφωτίσεις πάνσοφε; :smt077:
.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Ιούλ 2020, 23:19

stavmanr έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:49
Alphabet έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:45
stavmanr έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:21
Βασικά έπρεπε να γράφει Atheists created god in their image.
Με όλα τα από κάτω που εκείνοι αποδίδουν στο προϊόν της δικής τους φαντασίας που ονομάζουν θεό.
Ολοι ηταν αθεοι πριν δημιουργηθει ..ο θεος.
Ναι.
Και η βαρύτητα δεν υπήρχε μέχρι να την σκεφτεί κάποιος...
Η βαρύτητα υπήρχε, θεός δεν υπήρχε και τον έφτιαξαν οι άνθρωποι! :g030:

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 01 Αύγ 2020, 09:27

jey_pap έγραψε:
30 Ιούλ 2020, 21:33
lonelyrider έγραψε:
30 Ιούλ 2020, 21:23
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί συγχέεται ένας προσδιορισμός έθνους (π.χ. είμαι Έλλην) με έναν θρησκευτικό προσδιορισμό (π.χ. είμαι χριστιανός). Άλλο πράμα το ένα άλλο το άλλο.
Είναι για παράδειγμα σα να λέμε είμαι μπακάλης άρα δεν μπορώ να είμαι Παναθηναϊκός. Καμία σχέση.
Υφίσταται και μια άλλη ισχυρή άποψη για την υιοθέτηση του Χριστιανισμού από το έθνος μας. Η παρακμή των θεοτήτων και η στασιμότητα των φιλοσοφικών ρευμάτων.
...
O Joseph Bidez περιέγραψε την περίοδο* που εξετάζουμε («Εποχή Αγωνίας» ) ως περίοδο κατά την οποία οι άνθρωποι έπαψαν να παρατηρούν τον εξωτερικό κόσμο και να προσπαθούν να τον κατανοήσουν, να τον χρησιμοποιήσουν ή να τον βελτιώσουν. Στράφηκαν στο υπαρξιακό ζήτημα του εαυτού τους... Η ιδέα της ομορφιάς του ουρανού και του κόσμου βρέθηκε εκτός μόδας κι αντικαταστάθηκε από εκείνη του Απείρου. Πώς προήλθε αυτή η αλλαγή; Μήπως ο Φρόυντ είχε δίκιο όταν την συνέδεε με τη «μικρή εκτίμηση που προσέδωσε η χριστιανική διδασκαλία στην επίγεια ζωή»;;
Ας αρχίσουμε φέρνοντας στη μνήμη τη φυσική εικόνα του σύμπαντος που η ύστερη αρχαιότητα κληρονόμησε από τον Αριστοτέλη και τους αστρονόμους της ελληνιστικής εποχής με τη Γη να ήταν πλέον μια σφαίρα που αιωρείτο στο διάστημα ευρισκόμενη στο κέντρο ενός σύστήματος από ομόκεντρες κινούμενες σφαίρες...

.............

(*)
... Έτσι έκρινα ωριμότερο να επικεντρώσω την προσοχή μου στην κρίσιμη αυτή περίοδο - ανάμεσα στην ανάρρηση του Μάρκου Αυρηλίου και τη θρησκευτική μεταστροφή του Κωνσταντίνου--ήτοι, την περίοδο κατά την οποία η υλική παρακμή ήταν πιο απότομη και η ζύμωση των νέων θρησκευτικών αισθημάτων πιο έντονη.
Από το μελέτημα του Ε. R. DODDS «ΕΘΝΙΚΟΊ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΊ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΉ ΑΓΩΝΙΑΣ» (από τον Μάρκο Αυρίλιο ως τον Μ. Κωνσταντίνο)
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Αύγ 2020, 12:54

Alphabet έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 19:28

Γενεση 34:1-3 "Ἐξῆλθε δὲ Δείνα ἡ θυγάτηρ Λείας, ἣν ἔτεκε τῷ Ἰακώβ, καταμαθεῖν τὰς θυγατέρας τῶν ἐγχωρίων.
καὶ εἶδεν αὐτὴν Συχὲμ ὁ υἱὸς Ἐμμὼρ ὁ Εὐαῖος, ὁ ἄρχων τῆς γῆς καὶ λαβὼν αὐτήν, ἐκοιμήθη μετ᾿ αὐτῆς καὶ ἐταπείνωσεν αὐτήν καὶ προσέσχε τῇ ψυχῇ Δείνας τῆς θυγατρὸς Ἰακὼβ καὶ ἠγάπησε τὴν παρθένον καὶ ἐλάλησε κατὰ τὴν διάνοιαν τῆς παρθένου αὐτῇ
.

Προφανως αφου η Δεινα κοιμηθηκε και ..ταπεινωθηκε απο τον Συχεμ, δεν θα μπορουσε στην συνεχεια να λεγεται παρθενος, αν η λεξη ειχε την σημερινη της σημασια.

Αλλωστε και ο Ιησους ποτε δεν ονομασθηκε Εμμανουηλ. Τωρα το τι σημαινει Εμμανουηλ δεν μας ενδιαφερει. Υπαρχουν δεκαδες Εβραικα ονοματα που εχουν σχεση με το Θεο. Τελος ο Ιησους δεν ηταν ο προβλεπομενος Μεσσσιας απο τους προφητες, αφου εκπληρωσε μονο μια απο τις 23 προυποθεσεις του Μεσσια. Οτι ηταν Εβραιος.

Αυτα και δεν συνεχιζω.
Μα στο Γένεσις 34, 3 δεν αναφέρεται η λέξη almah , έτσι δεν είναι ; Οπότε δεν βοηθάει στην συγκριτική μελέτη. Αναφέρεται η λέξη για το κορίτσι που είναι σε ηλικία γάμου , αυτό πρέπει να είναι παρθένο και έτσι στους στίχους αυτούς τονίζεται η παρθενοφθορία. Γι' αυτό ακολούθησε ότι ακολούθησε με τους φόνους παρόλο που ο διακορευτής ερωτεύτηκε και θέλησε να νυμφευθεί την Δείνα. Πώς καταλήγει το σχετικό κεφάλαιο ;
ἀλλ᾿ ὡσεὶ πόρνῃ χρήσονται τῇ ἀδελφῇ ἡμῶν; = Αλλά τι; Επρεπε να μεταχειρισθούν την αδελφήν μας ως πόρνην;

"Εμμανουήλ" τον ονομάζει ο Ματθαίος , αφού του αποδίδει την σχετική προφητεία. Δεν μπορεί το Παρθένος να αναφέρεται στην Θεοτόκο και το Εμμανουήλ να μην αναφέρεται στον Ιησού Χριστό.

Ποιες ήταν οι άλλες 22 προϋποθέσεις που δεν εκπλήρωσε ο Ιησούς Χριστός ;
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Αύγ 2020, 13:11

Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:27
Πολύ βολική αυτή η "τυχαία ανακάλυψη" για τα συμφέροντα του γιαχβικού ιερατείου! :g030:
.

Εγώ δεν είμαι συνωμοσιολόγος. :102:

Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:20
ο θεός ΜΕΤΑΝΟΕΙ (άκουσον-άκουσον) και κάνει κατακλυσμό. κάποιοι μας περνάνε για μαλάκες!
εξαπάτησε τον αδελφό σου για τα πρωτοτόκια με την ευλογία του θεού.
πήδα την σκλάβα σου και μετά δίωξε την μαζί με το παιδί.
πάσαρε την γυναίκα σου - δις - για να τα κονομήσεις με την ευλογία του θεού.
πάσαρε την κόρη σου στους σοδομίτες.
οι κόρες του Λωτ πηδιούνται με τον πατέρα τους.
ολοκληρωτική βρεφοκτονία στην Αίγυπτο και τιμωρία αθώου λαού.
γενοκτονία άλλων λαών με την απαίτηση του θεού.
Τζογάρισμα με τον διάβολο στις πλάτες του Ιώβ.
- Ανθρωπομορφισμός
- Τέλος καλό όλα καλά. ο Θεός τους βοήθησε όλους και πρόκοψαν και συμφιλιώθηκαν.
- Ο Θεός όμως δεν την άφησε έτσι , αλλά την έκανε Μητέρα λαών.
- Εξαιτίας της κακίας των ανθρώπων. Στο τέλος όμως όλοι προστατεύτηκαν και ζήσαμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα.
- Δείγμα ύψιστης αυταπάρνησης και αλτρουισμού προκειμένου να προστατευτούν οι καλεσμένοι.
- Αυτές φταίνε που τον μέθυσαν γιατί φοβήθηκαν μην μείνουν στο ράφι. Εξαιτίας της κακιάς τους πράξης προέκυψαν σκληροί ειδωλολατρικοί λαοί. Φυσικά έχουμε και εβραϊκή προπαγάνδα για να δείξουν πως ο λαός των Μωαβιτών και των Αμμανιτών προέκυψε από παράνομη ένωση. :a108: Και για τους Μωαβίτες και τους Αμμανίτες φρόντισε όμως ο Ύψιστος.
Είπε δε προς εμέ ο Κυριος· Μη τρέφετε εχθρικάς διαθέσεις κατά των Μωαβιτών και μη αναλάβετε πόλεμον εναντίον των· διότι εγώ δεν θα σας δώσω κληρονομίαν από την χώραν αυτών, επειδή στους απογόνους του Λωτ έχω δώσει ως κληρονομίαν την Αροήρ, την Μωάβ.
Θα φθάσετε πλησίον των Αμμανιτών. Μη δείξετε εχθρικάς διαθέσεις εναντίον των και ούτε να αναλάβετε πόλεμον κατ' αυτών, διότι από την χώραν των υιών Αμμάν δεν θα σας δώσω κανένα μέρος προς κληρονομίαν σας, διότι έχω δώσει αυτήν την χώραν ως κληρονομίαν στους απογόνους του Λωτ.
- Εξαιτίας της σκληρότητας των Αιγυπτίων έγινε αυτό. Εξηγείται και επιστημονικά. Οι Αιγύπτιοι έδιναν την μεγαλύτερη μερίδα φαγητού στα πρωτότοκα. Όμως το νερό και το φαγητό ήταν μολυσμένα. Έτσι με περισσότερο φαγητό γινόταν η λοίμωξη μεγαλύτερη για το παιδάκι.
- Πού διέταξε ο Θεός γενοκτονία λαών ; Την περίπτωση των Αμαληκιτών λες ; :xena:
- Ανθρωπομορφισμός σε μία ψυχοφελή και άκρως διδακτική ιστορία.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Αύγ 2020, 15:33

Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 23:17
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:25
Απροσμέτρητες ανακρίβειες και μπούρδες!
Δεν θα μας διαφωτίσεις πάνσοφε; :smt077:
.
Αν θέλετε θεολογικοφιλοσοφική διάλεξη, ευχαρίστως, αλλά μιας και είμαι άνεργος, θα πρέπει να με πληρώσετε.

Συνεννοηθείτε οι ενδιαφερόμενοι να σας δώσω IBAN, αν είναι. :D
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2020, 15:36

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 15:33
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 23:17
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:25
Απροσμέτρητες ανακρίβειες και μπούρδες!
Δεν θα μας διαφωτίσεις πάνσοφε; :smt077:
.
Αν θέλετε θεολογικοφιλοσοφική διάλεξη, ευχαρίστως, αλλά μιας και είμαι άνεργος, θα πρέπει να με πληρώσετε.

Συνεννοηθείτε οι ενδιαφερόμενοι να σας δώσω IBAN, αν είναι. :D
Ενώ άμα είχες γνωριμίες με τους Άριστους θα είχες δουλίτσα τώρα. Είδες ο Άντερ; Κάθε μέρα μεροκάματο,
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 01 Αύγ 2020, 15:42

Έπος το νήμα...
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Αύγ 2020, 15:47

Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 15:36
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 15:33
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 23:17

Δεν θα μας διαφωτίσεις πάνσοφε; :smt077:
.
Αν θέλετε θεολογικοφιλοσοφική διάλεξη, ευχαρίστως, αλλά μιας και είμαι άνεργος, θα πρέπει να με πληρώσετε.

Συνεννοηθείτε οι ενδιαφερόμενοι να σας δώσω IBAN, αν είναι. :D
Ενώ άμα είχες γνωριμίες με τους Άριστους θα είχες δουλίτσα τώρα. Είδες ο Άντερ; Κάθε μέρα μεροκάματο,
:lol:
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 01 Αύγ 2020, 16:09

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 15:33
Συνεννοηθείτε οι ενδιαφερόμενοι να σας δώσω IBAN, αν είναι. :D
9 ὅταν δὲ ἀκούσητε πολέμους καὶ ἀκαταστασίας, μὴ πτοηθῆτε· δεῖ γὰρ ταῦτα γενέσθαι πρῶτον, ἀλλ᾿ οὐκ εὐθέως τὸ τέλος.

20 ὅταν δὲ ἴδητε κυκλουμένην ὑπὸ στρατοπέδων τὴν ῾Ιερουσαλήμ, τότε γνῶτε ὅτι ἤγγικεν ἡ ἐρήμωσις αὐτῆς.
21 τότε οἱ ἐν τῇ ᾿Ιουδαίᾳ φευγέτωσαν εἰς τὰ ὄρη, καὶ οἱ ἐν μέσῳ αὐτῆς ἐκχωρείτωσαν, καὶ οἱ ἐν ταῖς χώραις μὴ εἰσερχέσθωσαν εἰς αὐτήν,

24 καὶ πεσοῦνται στόματι μαχαίρας, καὶ αἰχμαλωτισθήσονται εἰς πάντα τὰ ἔθνη, καὶ ῾Ιερουσαλὴμ ἔσται πατουμένη ὑπὸ ἐθνῶν ἄχρι πληρωθῶσι καιροὶ ἐθνῶν.

27 καὶ τότε ὄψονται τὸν υἱὸν τοῦ ἀνθρώπου ἐρχόμενον ἐν νεφέλῃ μετὰ δυνάμεως καὶ δόξης πολλῆς.
28 ἀρχομένων δὲ τούτων γίνεσθαι ἀνακύψατε καὶ ἐπάρατε τὰς κεφαλὰς ὑμῶν, διότι ἐγγίζει ἡ ἀπολύτρωσις ὑμῶν.

32 ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι οὐ μὴ παρέλθῃ ἡ γενεὰ αὕτη ἕως ἂν πάντα γένηται.

Κατά Λουκά 21
Μαν ρίξε αημπαν, πληρώνω όσο όσο για να ξαναδιαβάσω πως η ίδια λέξη, γενεά (32)

- την μια, αναφερόμενη στην ισοπέδωση της Ιερουσαλήμ (20,24) μεταφράζεται ως πραγματική γενεά, γιατί όντως το 65μ.χ. η Ιερουσαλήμ ισοπεδώθηκε απ'τους Ρωμαίους και η πρόβλεψη τους τζίζας εκπληρώθηκε πριν η γενεα τους παρέλθει,

- ενώ την άλλη, η ίδια λέξη (γενεά), αναφερόμενη στην Δευτέρα παρουσία του τζίζας "με νεφέλη και δόξης πολλής" (27,28) μεταφράζεται ως ανθρώπινο είδος και γι'αυτό την περιμένετε ακόμα να εκπληρωθεί στην άγνωστη αιώνιοτητα ...

και 100 και 200 ευρώ να σου σκάσω αξίζει τον κόπο.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών