"Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Αύγ 2020, 11:17

nik_killthemall έγραψε:
01 Αύγ 2020, 22:00
stavmanr έγραψε:
01 Αύγ 2020, 21:40
nik_killthemall έγραψε:
01 Αύγ 2020, 21:33
(...) πιστό χριστιανό που υποτίθεται πως πιστεύει στο υπέρλογο = παράλογο που είναι πέραν της λογικής, προσπαθώντας να πείσει τους άλλους όμως, σε μέσον λογικής (φόρουμ).
Πέραν της λογικής των αρχαίων προγόνων σου είναι η κβαντική μηχανική. Πέραν της δικής σου λογικής υπάρχει εξίσου ένας απέραντος κόσμος για να ανακαλύψεις.
Αυτό που εσύ αποκαλείς "λογική" θα είναι κάτι παράλογο για τις επόμενες γενιές, οι οποίες θα κρίνουν τις θέσεις σου όπως εσύ κρίνεις τις θέσεις αυτών που πίστευαν ότι η γη πατά επάνω σε ελέφαντες... Επί τούτου δεν διαφέρεις με το χριστιανό που σου λέει ότι αυτό που αποκαλείς παράλογο (εκτός των λογικών σου δυνατοτήτων) είναι το μέλλον της ίδιας της λογικής.
:smt005: μλκα μου τι πίπες ειναι αυτές που γράφεις ?
Σίγουρα πάντως δεν προσπαθώ να προσβάλω το συνομιλητή μου για να αποφύγω τη συζήτηση...

Επαναλαμβάνω: αυτό που εσύ (ο καθένας) αποκαλεί "λογική" είναι η δική σου λογική, η οποία δεν θα είναι καθόλου λογική για τις επόμενες γενιές, όπως ακριβώς εσύ βρίσκεις παράλογα αυτά που κάποιοι άλλοι υποστήριζαν ότι είναι λογικά κάποιους αιώνες πιο πριν (πχ. ότι η γη στηρίζεται επάνω σε ελέφαντες).
Επομένως, αυτό που εσύ θεωρείς σήμερα λογικό, αύριο θα είναι εξίσου ένα παραμύθι. Αυτό συμβαίνει επειδή υπάρχει κάτι εκτός της δικής σου λογικής που θα φανερωθεί σε κάποιους που -ευτυχώς ή δυστυχώς- δεν θα έχουν τη δική σου σημερινή λογική, όπως συνέβη και με τη κβαντική μηχανική ή οποιαδήποτε άλλη θεωρητική εφεύρεση του ανθρώπου.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 02 Αύγ 2020, 11:21

Ζαποτέκος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 08:31
Alphabet έγραψε:
01 Αύγ 2020, 18:48
Το κειμενο των 70 χρησιμοποει την λεξη παρθενος για οποιαδηποτε λεξη σημαινει νεαρη κοπελλα, αδιαφορο αν ειναι οντως παρθενα ή οχι. Στο παραδειγμα του 34,3 βασικα χρησιμοποειται η λεξη na`arah που ειναι συνωνυμο του almah. https://jewsforjudaism.org/knowledge/ar ... ption-myth Π.χ. στο κειμενο των 70 Γεν. 24,16 γραφει: "ἡ δὲ παρθένος ἦν καλὴ τῇ ὄψει σφόδρα· παρθένος ἦν, ἀνὴρ οὐκ ἔγνω αὐτήν", το οποιο ειναι οξυμωρο. Το εβραικο ομως κειμενο γραφει: "ἡ δὲ κοπελλα (na‘arah) ἦν καλὴ τῇ ὄψει σφόδρα· παρθένος (betulah) ἦν, ἀνὴρ οὐκ ἔγνω αὐτήν."

+++

Πουθενα δεν τον αναφερει ο Ματθαιος σαν Εμμανουηλ, παρα μονο περιγραφοντας την "προφητεια. Και το Παρθενος για την Θεοτοκο, ειπαμε δεν ηταν για αυτην. Δεν υπηρχαν βασιλειαδες την εποχη του Ιησου που απειλουσαν την Ιουδαια και για τους οποιους γραφτηκε η προφητεια. Αντ' αυτου γραφει ο "Ματθαιος", "τέξεται δὲ υἱὸν καὶ καλέσεις τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἰησοῦν". Παραμυθι του συγγραφεα του κατα Ματθαιον ηταν για να προσελκυσει οσο το δυνατον περισσοτερους Εβραιους.

+++

Προυποθεσεις για τον Μεσσια συμφωνα με τους προφητες.

1. Πρεπει να ειναι Εβραιος (Δευτ 17:15, Αριθ 24:17) - Η μονη προυποθεση που εκπληρωσε ο Ιησους.

2. Πρεπει να είναι κατευθειαν απόγονος του Βασιλιά Δαβίδ (Ησαΐας 11:1) μέσω του βασιλια Σολομωντα (Α Παραλ.22:8-10), εαν και μονο εαν ο Σολομων κρατουσε την πιστην του προς τον Θεον Γιαχβε (Β' Παραλ 7:19) που ομως δεν κρατησε τελικα (Γ' Βασ.11:4).

3. Το Μεγάλο Σανχεντρίν (Μεγάλο Συνέδριο) θα αποκατασταθεί (Ησαΐας 1:26)

4. Από τη στιγμή που θα είναι βασιλιάς, οι ηγέτες των άλλων εθνών θα κοιταζουν σ 'αυτόν για καθοδήγηση. (Ησαΐας 2:4)

5. Όλος ο κόσμος θα λατρεύει τον Ένα Θεό του Ισραήλ (Ησαΐας 2:17)

6. Ο Μεσσίας θα είναι ένας άνθρωπος του κόσμου, ένας παρατηρητικός Εβραίος με το «φόβο του Θεού». Δεν θα ειναι θεικος. (Ησαΐας 11:2)

7. Το κακό και η τυραννία δεν θα είναι σε θέση να σταθουν μπροστα στην ηγεσία του. (Ησαΐας 11:04)

8. Η γνώση του Θεού, θα γεμίσει τον κόσμο. (Ησαΐας 11:9)

9. Θα προσελκύσει ανθρώπους από όλους τους πολιτισμούς και έθνη. (Ησαΐας 11:10)

10. Όλοι οι Ισραηλίτες θα επιστρεψουν στην πατρίδα τους. (Ησαΐας 11:12)

11. Δεν θα υπάρξει αλλη πείνα ή ασθένεια, και ο θάνατος θα τελειωσει. (Ησαΐας 25:8)

12. Όλοι οι νεκροί θα αναστηθουν. (Ησαΐας 26:19)

13. Ο εβραϊκός λαός θα δοκιμάσει την αιώνια χαρά και αγαλλίαση. (Ησαΐας 51:11)

14. Θα είναι ένας αγγελιοφόρος της ειρήνης. (Ησαΐας 52:7)

15. Τα εθνη θα αναγνωρίσουν τα λάθη που έκαναν στο Ισραήλ. (Ησαΐας 52:13-53:5)

16. Οι λαοί του κόσμου θα στραφούν προς τους Εβραίους για πνευματική καθοδήγηση. (Ζαχαρίας 8:23)

17. Οι ερειπωμένες πόλεις του Ισραήλ θα αποκατασταθουν. (Ιεζεκιήλ 16:55)

18. Τα όπλα του πολέμου θα καταστραφουν. (Ιεζεκιήλ 39:9)

19. Ο Ναός θα ξαναχτιστεί. (Ιεζεκιήλ 40)

20. Ολος ο κόσμος θα υπηρετει τον Θεό μαζί. (Σοφονίας 3:9)

21. Οι Εβραίοι θα ξέρουν την Τορά (Π.Διαθηκη), χωρίς μελέτη. (Ιερεμίας 31:33)

22. Θα πάρει άγονη γη και θα την κανει καρποφόρα και εν άφθονια. (Ησαΐας 51:3, Αμώς 9:13-15, Ιεζεκιήλ 36:29-30, Ησαΐας 11:6-9).

23. Καθολική αποδοχή σε όλο τον κόσμο του Εβραϊκού Θεού και της εβραϊκής θρησκείας (Ησαΐας 2:3 11:10 66:23 Μιχαίας 4:2-3 Ζαχαρίας 14:9)

Ζαχαριας 8:23 "τάδε λέγει Κύριος παντοκράτωρ· ἐν ταῖς ἡμέραις ἐκείναις, ἐὰν ἐπιλάβωνται δέκα ἄνδρες ἐκ πασῶν τῶν γλωσσῶν τῶν ἐθνῶν καὶ ἐπιλάβωνται τοῦ κρασπέδου ἀνδρὸς Ἰουδαίου λέγοντες· πορευσόμεθα μετὰ σοῦ, διότι ἀκηκόαμεν ὅτι ὁ Θεὸς μεθ᾿ ὑμῶν ἐστι."

Ειδικα στο τελευταιο, φαινεται οτι ο Ιησους (ως Θεος) ειπε στους προφητες Ζαχαρια, Μιχαια και Ησαια να γραψουν οτι η Εβραικη θρησκεια ειναι η μονη αληθινη θρησκεια.

Εαν αποτυχει σε ενα απο αυτα η σκοτωθει, τοτε δεν μπορει να ειναι ο Μεσσιας (Χριστος).
Το κείμενο των Ο΄ χρησιμοποιεί την λέξη παρθένος όπου θέλει να τονίσει την παρθενία. Έτσι η Μαρία , η αδελφή του Μωυσή αναφέρεται ως alma , αλλά απ' τους Ο΄ μεταφράζεται ως "νεάνις" , καθώς δεν θέλουν να τονίσουν κάτι σχετικό με την παρθενία της : ἐλθοῦσα δὲ ἡ νεᾶνις ἐκάλεσε τὴν μητέρα τοῦ παιδίου ( Έξοδος Β 8 ). Το παράδειγμα απ' το Γένεσις 24,16 ενισχύει αυτή την άποψη καθώς τόσο η λέξη bethula αποδίδεται ως παρθένος , αλλά και η λέξη na‘arah που σημαίνει το κορίτσι σε ηλικία γάμου αποδίδεται ως παρθένος . ( Έτσι κι αλλιώς ένα κορίτσι που ήταν σε ηλικία γάμου επιβαλλόταν να είναι παρθένος ). Παρακάτω η Ρεβέκκα αναφέρεται ως alma ( Γεν. ΚΔ 43 ) και πάλι οι Ο΄ αποδίδουν "παρθένος" για να τονίσουν την αγνότητα της παρθενίας της. Απ' τα παραπάνω συνάγεται πως η alma της χριστολογικής προφητείας του Ησαΐα δεν θα είναι μια απλή νεάνις , αλλά μια παρθένος και συγκεκριμένα η Παρθένος.

Το Εμμανουήλ και το Παρθένος του Ματθαίου αναφέρονται ξεκάθαρα στον Χριστό και στην Παναγία , αφού υπάρχουν στο Κεφάλαιο 1 με το οποίο ξεκινάει το Ευαγγέλιό του. Αμέσως μετά το όνομα Ιησούς αναφέρεται η προφητεία που ταυτίζει τον Ιησού με τον Εμμανουήλ. Φυσικά και υπήρχαν βασιλιάδες - τόσο επίγειοι όσο και βασιλείς των σκοτεινών δυνάμεων - που την εποχή του Ιησού απειλούσαν τόσο την Ιουδαία όσο και το ανθρώπινο γένος.

1) Ήταν λοιπόν Εβραίος.
2) Καταγόταν απ' τον Δαβίδ και τον Σολομώντα . Οι τιμωρίες για την αποστασία του Σολομώντος ήταν συγκεκριμένες.
3) Θα γίνει και αυτό κατά την Δευτέρα Παρουσία. Είναι συμβολικό.
4) Μερικώς έχει γίνει με τους πιστούς χριστιανούς ηγέτες. Οριστικώς θα γίνει στο μέλλον.
5) Ομοίως με το παραπάνω.
6) Στην ανθρώπινή του φύση ο Θεάνθρωπος έτσι ήταν.
7) Ισχύει για τις σκοτεινές δυνάμεις. Οριστικά το καλό θα επικρατήσει στην Δευτέρα Παρουσία.
8) Το έχει ήδη κάνει μερικώς και θα γίνει πλήρως στο μέλλον.
9) Ήδη έγινε.
10) Και αυτό θα γίνει. Ο Νέος Ισραήλ θα καταλήξει στη Νέα Σιών.
11) Θα γίνει με την δεύτερη έλευση του Χριστού.
12) Ομοίως κατά την Δευτέρα Παραουσία.
13) Έγινε όταν επέστρεψαν απ' την Βαβυλώνια αιχμαλωσία. Θα γίνει με όλους τους πιστούς ( Νέος Ισραήλ ).
14) Ἐγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς.
15) Οι ασεβείς άνθρωποι στους πιστούς ανθρώπους.
16) Οι πεπλανημένοι στους ευσεβείς.
17) Συμβολικό ( βλ. αναφορά στα Σόδομα ).
18) Όντως θα επέλθει αιώνια ειρήνη.
19) Έγινε και θα γίνει.
20) Μερικώς έγινε και θα γίνει οριστικά στο μέλλον.
21) Στο μασοριτικό κείμενο. Ήθελα να 'ξερα ποιο αντιχριστιανικό βιβλίο έχεις μπροστά σου. :D Στο κείμενο των Ο΄ Ιερεμίας ΛΗ 33 κατά την επιστροφή απ' την βαβυλώνια αιχμαλωσία ( και παράλληλα μεσσιανικό κήρυγμα ) : ὅτι αὕτη ἡ διαθήκη μου, ἣν διαθήσομαι τῷ οἴκῳ Ἰσραὴλ μετὰ τὰς ἡμέρας ἐκείνας, φησὶ Κύριος· διδοὺς δώσω νόμους εἰς τὴν διάνοιαν αὐτῶν καὶ ἐπὶ καρδίας αὐτῶν γράψω αὐτούς· καὶ ἔσομαι αὐτοῖς εἰς Θεόν, καὶ αὐτοὶ ἔσονταί μοι εἰς λαόν. = Αυτή είναι η Διαθήκη μου, την οποίαν εγώ θα συνάψω με τον ισραηλιτικόν λαόν έπειτα από τας ημέρας εκείνας, λέγει ο Κυριος. Θα δώσω ασφαλώς και βεβαίως Νομους κατανοητούς και δεκτούς εις την διάνοιάν των· θα γράψω αυτούς εις την καρδίαν των. Θα είμαι δι' αυτούς ο Θεός των και αυτοί θα είναι δι' εμέ ο λαός μου.
22) Όντως έγινε και θα ολοκληρωθεί.
23) Έχει γίνει μερικώς και θα γίνει οριστικώς. Οι απόστολοι ήταν κυρίως Εβραίοι , από αυτούς ξεκίνησε η διάδοση του χριστιανισμού και τους ακολούθησε ο κόσμος. Δεν είναι η εβραϊκή θρησκεία η αληθινή θρησκεία. Μία είναι η αληθινή πίστη και τα υπόλοιπα είναι κακοδοξίες , μεταξύ αυτών και η εβραϊκή θρησκεία. Ο Χριστός νίκησε τον θάνατο και αναστήθηκε.

.

Ρε Ζαποτέκα μου.....

Είναι δυναμόν ο Θεός τής Παλαιάς Συμφωνίας.....

Νά βλέπει ότι ο Ανθρωπος είναι Κακός.....καί νά βάζει τήν Πύρινη Ρομφαία.....

τό Φωτόσπαθο τών Τζεντάι δηλαδή.....

μπροστά στό Δέντρο τής Ζωής.....δηλαδή τής Αιώνιας Ζωής.....

καί να λέει...... "μήποτε εκτείνει την χείραν αυτού καί φάγει "......

Καί να έρχεται μετά ο Γιός τού Θεού.....λέμε τώρα Γιός.....

καί νά λέει γιά Αθανασίες Κρίσεις Κολάσεις καί αλλες φλαμπούτσες ;;;...... :fp:

Πάλι ξαναάλλαξε Γνώμη.....πάλι μεταμελήθηκε ο Θιός ;;;.

Πάλι εκανε λάθος στό Θεικό Σχέδιο ;;;...Ημαρτο πχιά......

Ημαρτο Ζαποτέκε μου.....εχεις μπεί στό λάκκο με τα αγγουροδάχτυλα βλέπεις..... :e040:



Φοβού τούς θρησκολήπτους καί λιβάνια μυρίζοντες..... :a108:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 02 Αύγ 2020, 11:30

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:21
Ρε Ζαποτέκα μου.....

Είναι δυναμόν ο Θεός τής Παλαιάς Συμφωνίας.....

Νά βλέπει ότι ο Ανθρωπος είναι Κακός.....καί νά βάζει τήν Πύρινη Ρομφαία.....

τό Φωτόσπαθο τών Τζεντάι δηλαδή.....

μπροστά στό Δέντρο τής Ζωής.....δηλαδή τής Αιώνιας Ζωής.....

καί να λέει...... "μήποτε εκτείνει την χείραν αυτού καί φάγει "......

Καί να έρχεται μετά ο Γιός τού Θεού.....λέμε τώρα Γιός.....

καί νά λέει γιά Αθανασίες Κρίσεις Κολάσεις καί αλλες φλαμπούτσες ;;;...... :fp:

Πάλι ξαναάλλαξε Γνώμη.....πάλι μεταμελήθηκε ο Θιός ;;;.

Πάλι εκανε λάθος στό Θεικό Σχέδιο ;;;...Ημαρτο πχιά......

Ημαρτο Ζαποτέκε μου.....εχεις μπεί στό λάκκο με τα αγγουροδάχτυλα βλέπεις..... :e040:



Φοβού τούς θρησκολήπτους καί λιβάνια μυρίζοντες..... :a108:


.
Τον έδιωξε για να μην φάει απ' το δέντρο της ζωής και ζήσει το κακό αιώνια. Ουδέν ποιητικότερο και αλληγορικότερο τούτου. Αλλά ο Θεός που είναι Αγάπη δεν εγκατέλειψε τον άνθρωπο. Όπως συζητάγαμε αλλού :

Ἰδὼν ὁ Κτίστης ὀλλύμενον,
τὸν ἄνθρωπον χερσίν, ὃν ἐποίησε,
κλῖνας οὐρανοὺς κατέρχεται,

τοῦτον δὲ ἐκ Παρθένου θείας Ἁγνῆς,
ὅλον οὐσιοῦται,
ἀληθεία σαρκωθείς, ὅτι δεδόξασται.


Άλλο θρησκόληπτος και άλλο θρησκευόμενος. Νομίζω πως είμαι το δεύτερο.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 02 Αύγ 2020, 11:48

.

Τι μαλάκες κι αυτοί οι Αρχαίοι Αθηναίοι πάντως.....

Νά βάζουν τά γέλια μέ τίς φλαμπούτσες τού Παύλου..... :p3:


Τάλεγε κι ο Στίλπωνας ο Κυριακίδης.....

Καί στά καλύτερα μυαλά μπορεί νά κρύβονται οι δεισιδαιμονίες κ οι ιδεοληψίες..... :alright: ... :011:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 02 Αύγ 2020, 14:20

alphabet έγραψε:
2. Πρεπει να είναι κατευθειαν απόγονος του Βασιλιά Δαβίδ (Ησαΐας 11:1) μέσω του βασιλια Σολομωντα (Α Παραλ.22:8-10), εαν και μονο εαν ο Σολομων κρατουσε την πιστην του προς τον Θεον Γιαχβε (Β' Παραλ 7:19) που ομως δεν κρατησε τελικα (Γ' Βασ.11:4).
Μία από τις επινοήσειςτου " Etabeta"
Πολύ καθαρά περιγράφονται τα μετά από τις παραβάσεις του Σολωμώντα στο Γ Βασιλειών.
"... και λήψομαι την βασιλείαν εκ χειρός του υιού (Σολωμόντα) αυτού και δώσω σόι (στον Ιεροβοάμ) τα δέκα σκήπτρα, τω δε υιώ αυτού (Ροβοάμ) δώσω τα δύο (το ένα αφορά το βασίλειο Ιούδα από το οποίο προήλθε ο Μεσσίας) σκήπτρα, όπως ή θέσις τω δούλω μου Δαυίδ πάσας τας ημέρας ενώπιον εμού εν Ιερουσαλήμ τη πόλει, ήν εξελεξάμην εμαυτώ του θέσθαι το όνομά μου εκεί.
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 02 Αύγ 2020, 20:09, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Αύγ 2020, 14:50

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 15:33
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 23:17
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 15:25
Απροσμέτρητες ανακρίβειες και μπούρδες!
Δεν θα μας διαφωτίσεις πάνσοφε; :smt077:
Αν θέλετε θεολογικοφιλοσοφική διάλεξη, ευχαρίστως, αλλά μιας και είμαι άνεργος, θα πρέπει να με πληρώσετε.

Συνεννοηθείτε οι ενδιαφερόμενοι να σας δώσω IBAN, αν είναι. :D
Και ανταπαντώ ότι ο μπουρδολόγος είσαι εσύ!
Δεν υπάρχουν μακάκες να πληρώσουν για να ακούσουν παραμυθάκια της γιαγιάς.
.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Αύγ 2020, 14:55

Jimmy81 έγραψε:
02 Αύγ 2020, 02:57
Μιας και λίγες σελίδες πριν έγινε αναφορά στην χρονολόγηση τμημάτων της Βίβλου, οι ενδιαφερόμενοι ας τσεκάρουν το πολύ ωραίο βιβλίο γραμμένο από επιστήμονες αρχαιολόγους The Bible Unearthed που κυκλοφορεί και στην ελληνική αγορά. Το είχα διαβάσει παλιότερα και με είχε συναρπάσει με την σοβαρή επιχειρηματολογία και την προσεκτική ανάλυση των αρχαιολογικών ευρημάτων της Μέσης Ανατολής.

https://www.politeianet.gr/books/978960 ... fes-152216
Το έχω διαβάσει και από κει πήρα τις πληροφορίες.
Όμως οι χριστιανοί του πχόρουμ δεν τολμούν να το διαβάσουν, επειδή θα κλονιστεί η πίστη τους! :g030:

Το έχω στα αγγλικά σε ebook για όποιον ενδιαφέρεται.
.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Αύγ 2020, 15:03

Eίναι πιθανότερο να πιστέψω ότι κάποτε υπήρξαν εξωγήινοι στην Γη, είτε με τα χαρακτηριστικά των αρχαίων θεών του δωδεκάθεου, είτε των annunaki των Σουμερίων. Άλλωστε οι περιγραφές είναι παρόμοιες.
Τα υπόλοιπα είναι κατασκευάσματα για την υποδούλωση των ανθρώπων με ολίγον από αρχαία ελληνική φιλοσοφία όσον αφορά τον χριστιανισμό. Δεν είναι τυχαία η μανία με την οποία καταφέρθηκαν εναντίον του ελληνισμού και των ιερών του, αλλά και σήμερα, η μανία την οποία έχουν εναντίον του Ιράν, Ιράκ όπου πιθανόν να υπάρχουν πολλά αρχαία ευρήματα και φυσικά εναντίον του δυτικού τρόπου ζωής, των Ελλήνων δηλαδή.
Αλλά ότι περνάει στην επαρχία δεν περνάει στην big city (από ταινία όπου κάποιος σκηνοθετεί βιντεοσκόπηση φόνου για να εισπράξει 100.000 δολάρια, δεν θυμάμαι τον τίτλο). Κατά παρόμοιο τρόπο ότι απάτη περνάει στην Γη, δεν περνάει στον big planet θα έλεγα. :003:

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 02 Αύγ 2020, 15:35

Αρχικά όλες οι δημιουργίες έγιναν κατά τρόπον "λίαν καλώς", κι όχι τέλεια. Στα φυσικά κτίσματα πάντα υφίστανται φθορές, που μετά την επικράτηση της γνωμικής, έναντι της φυσικής προαίρεσης, τα ελαττώματα της ανθρώπινης φύσης έμειναν για πάντα χωρίς αναδόμηση, κληρονομούμενα. Η φυσική προαίρεση στην ανθρωπότητα έμεινε ανενεργή, πλην σε κάποιες λαμπρές εξαιρέσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 02 Αύγ 2020, 20:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 02 Αύγ 2020, 20:20

Ζαποτέκος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:51
Alphabet έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:31
Με ολο τον σεβασμο γραφεις ...σαχλαμαρες.
Εδώ γίνεσαι προσβλητικός και σταματάω να διαβάζω. Θα μπορούσα να σε χαρακτηρίσω πανηλίθιο ημιμαθή αρλουμπολόγο αλλά δεν έχει νόημα να το κάνουμε ροντέο.
https://mondrian.mashable.com/uploads%2 ... zonaws.com
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Αύγ 2020, 20:24

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:48
Τι μαλάκες κι αυτοί οι Αρχαίοι Αθηναίοι πάντως.....
Αν εξαιρέσεις κάποια φωτεινά μυαλά, ένα απέραντο τρολοforum ήταν κι αυτοί.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 02 Αύγ 2020, 20:32

Η ομοφυλοφιλία των αρχαίων Σωκράτη κτλ. πως δικαιολογείται από τους ελληνοχριατιανούς;

Για πείτε.

Έχω τη δική μου υπόθεση.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 02 Αύγ 2020, 20:41

stavmanr έγραψε:
02 Αύγ 2020, 20:24
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:48
Τι μαλάκες κι αυτοί οι Αρχαίοι Αθηναίοι πάντως.....
Αν εξαιρέσεις κάποια φωτεινά μυαλά, ένα απέραντο τρολοforum ήταν κι αυτοί.
.

Αυτό πού δημιούργησαν όμως τότενες.....η πραγματική Δημοκρατία......

καί τά άλλα της παιδιά......τήν εκαναν Αξεπέραστη στούς Αιώνας τών Αιώνων.....

Καί καμάρι τού Πλανήτη.....

Η μοναδική Υπεύθυνη κοινωνία......ανάμεσα στα ΤρολοΝηπιαγωγεία.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2020, 20:47

Εικόνα

Αγαπημένη. :)

Επειδή συμπυκνώνει τα πάντα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 02 Αύγ 2020, 20:49

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
02 Αύγ 2020, 20:32
Η ομοφυλοφιλία των αρχαίων Σωκράτη κτλ. πως δικαιολογείται από τους ελληνοχριατιανούς;

Για πείτε.

Έχω τη δική μου υπόθεση.

.

Μπορείς να μάς φέρεις τό κείμενο πού λέει γιά την πουστοσύνη τού Σώκρατες ;;;

Η στόπε κάποιος φίλος σου καί σένα ;;;


Το ψάρι πώς είπαμε οτι τό ψήνεις ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών