"Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 02 Αύγ 2020, 22:39

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 20:49
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
02 Αύγ 2020, 20:32
Η ομοφυλοφιλία των αρχαίων Σωκράτη κτλ. πως δικαιολογείται από τους ελληνοχριατιανούς;

Για πείτε.
Έχω τη δική μου υπόθεση.
Μπορείς να μάς φέρεις τό κείμενο πού λέει γιά την πουστοσύνη τού Σώκρατες ;;;
Η στόπε κάποιος φίλος σου καί σένα ;;;
Το ψάρι πώς είπαμε οτι τό ψήνεις ;;;



https://mondrian.mashable.com/uploads%2 ... zonaws.com
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 03 Αύγ 2020, 08:13

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:48
.

Τι μαλάκες κι αυτοί οι Αρχαίοι Αθηναίοι πάντως.....

Νά βάζουν τά γέλια μέ τίς φλαμπούτσες τού Παύλου..... :p3:

.
Πολλοί πίστεψαν πάντως : Διονύσιος Αρεοπαγίτης , Δάμαρις κ.α.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 03 Αύγ 2020, 08:14

jey_pap έγραψε:
02 Αύγ 2020, 20:20
Ζαποτέκος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:51
Alphabet έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:31
Με ολο τον σεβασμο γραφεις ...σαχλαμαρες.
Εδώ γίνεσαι προσβλητικός και σταματάω να διαβάζω. Θα μπορούσα να σε χαρακτηρίσω πανηλίθιο ημιμαθή αρλουμπολόγο αλλά δεν έχει νόημα να το κάνουμε ροντέο.
https://mondrian.mashable.com/uploads%2 ... zonaws.com
Τι σημαίνει αυτό ; :p2:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 03 Αύγ 2020, 12:01

Ζαποτέκος έγραψε:
03 Αύγ 2020, 08:14
jey_pap έγραψε:
02 Αύγ 2020, 20:20
Ζαποτέκος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:51

Εδώ γίνεσαι προσβλητικός και σταματάω να διαβάζω. Θα μπορούσα να σε χαρακτηρίσω πανηλίθιο ημιμαθή αρλουμπολόγο αλλά δεν έχει νόημα να το κάνουμε ροντέο.
https://mondrian.mashable.com/uploads%2 ... zonaws.com
Τι σημαίνει αυτό ; :p2:
Για αυτο εγω τουλαχιστον τον εχω μονιμα στο ignore.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 03 Αύγ 2020, 13:51

Ζαποτέκος έγραψε:
03 Αύγ 2020, 08:13
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:48
.

Τι μαλάκες κι αυτοί οι Αρχαίοι Αθηναίοι πάντως.....

Νά βάζουν τά γέλια μέ τίς φλαμπούτσες τού Παύλου..... :p3:

.
Πολλοί πίστεψαν πάντως : Διονύσιος Αρεοπαγίτης , Δάμαρις κ.α.

.

Ζαποτέκα μου.....

Καί τα παιδιά πιστεύουν στά Παραμύθια..... :102:


Καί ίσως νά είναι καί μαλάκες όλοι οι άλλοι άνθρωποι καί Λαοί

πού άκουσαν τήν Εβραική ιστορία τού Τζίζας καί δέν πίστεψαν οι πτωχοί.....

Καί ο Ζαποτέκος μας βρίσκει Λογικό κ Δίκαιο

τό νέο σενάριο της Κρίσης καί της Αιώνιας τιμωρίας τών ανθρώπων..... :011: ...... :e040:

Ωιμέ..... :cry

Εν το μεταξί προκύπτει καί το έρώτημα οι Λαοί πού υπήρξαν πρίν τόν Τζίζας

καί είχαν τήν Παλιά Συμφωνία μέ το Θεό γιά Θάνατο καί όχι γιά ΚολασοΠαράδεισο...

Τί γίνεται μ αυτούς ;;;

Τούς ξαναξύπνησαν καί τους είπαν.....Αλλαξαν τά μυαλά τού Θείου και τώρα θά πάτε

Κόλαση καί Παπαράδεισο ή θά κρατήσει τη Συμφωνία καί αυτοί έχασαν

τή μεγάλη Ευκαιρία ;;;...... :roll:

Ολα μπερδεύονται γλυκά γαμώτο.....

επίτηδες το κάνουν οι πούστηδοι..... :011:

πρέπει νά πάω νά βρώ τούς Μάγους τής Φυλής..... :p2:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Marios
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 13 Φεβ 2019, 14:41
Phorum.gr user: Μάριος

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Marios » 03 Αύγ 2020, 14:38

Alphabet έγραψε:
30 Ιούλ 2020, 12:02
Ζαποτέκος έγραψε:
30 Ιούλ 2020, 09:12
Συμφωνώ . Η ΠΔ είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Αγίας Γραφής και της Ορθοδοξίας γενικότερα. Εκεί που διαφωνώ είναι είναι πως έφερε και φέρνει δεινά στην Εκκλησία.
καθως οι περισσοτεροι χριστιανοι δεν αποδεχονται την ΠΔ. Η οποια εδω που τα λεμε, οταν γραφτηκε τον 6ο π.χ. αιωνα ηταν περισσοτερο ενα ιστορικο-νομοθετικο (βασισμενο στα λογια του θεου) δημιουργημα των Εβραιων, παρα ενα θρησκευτικο εργο.
Η συντριπτική πλειοψηφία των χριστιανικών δογμάτων και των χριστιανών (από τις πιο παραδοσιακές ομολογίες όπως Ορθόδοξοι,Καθολικοί μέχρι τις νεότερες φονταμενταλιστικές όπως Πεντηκοστιανοί, Αντβεντιστές) αποδέχεται την Παλαιά Διαθήκη ως μέρος της θρησκείας τους.Ομως θεωρούν ότι είναι κατώτερη σε σχέση με την Καινή Διαθήκη που είναι η εκπλήρωση της Παλαιάς Διαθήκης.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν την δέχονται θεολογικά.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 03 Αύγ 2020, 21:16

Τα δογματα την αποδεχονται, οι ανθρωποι συνηθως δεν την αποδεχονται, εκτος βεβαια των φονταμενταλιστων.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Marios
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 13 Φεβ 2019, 14:41
Phorum.gr user: Μάριος

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Marios » 03 Αύγ 2020, 21:18

Alphabet έγραψε:
03 Αύγ 2020, 21:16
Τα δογματα την αποδεχονται, οι ανθρωποι συνηθως δεν την αποδεχονται, εκτος βεβαια των φονταμενταλιστων.
Με βάση έρευνες που έχει κάνει η pew η πλειοψηφία των χριστιανών του κόσμου και φυσικά και των ΗΠΑ αποδέχονται την Παλαιά Διαθήκη θεωρώντας την μέρος της θρησκείας τους.
Ενημερωτικά τα δόγματα τα συγκροτούν οι άνθρωποι. Χωρίς τους ανθρώπους δεν υφίστανται δόγματα ούτε θρησκείες ούτε τίποτα από αυτά.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 03 Αύγ 2020, 23:35

Τα δογματα τα συγκροτει, τα διατηρει και τα διαφυλασσει η εκκλησια (ο κληρος).
Η μεγαλη πλειοψηφια των λαικων πιστευει οτι θελει (cherry picking).

Εδω η πλειοψηφια των Ελληνων δεν πιστευει σε μετα θανατον ζωη, τελικη κριση και σε παραδεισους, θα πιστευει στους πρωτοπλαστους και στον κατακλυσμο του Νωε;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70055
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Αύγ 2020, 23:51

Marios έγραψε:
03 Αύγ 2020, 21:18
Alphabet έγραψε:
03 Αύγ 2020, 21:16
Τα δογματα την αποδεχονται, οι ανθρωποι συνηθως δεν την αποδεχονται, εκτος βεβαια των φονταμενταλιστων.
Με βάση έρευνες που έχει κάνει η pew η πλειοψηφία των χριστιανών του κόσμου και φυσικά και των ΗΠΑ αποδέχονται την Παλαιά Διαθήκη θεωρώντας την μέρος της θρησκείας τους.
Ενημερωτικά τα δόγματα τα συγκροτούν οι άνθρωποι. Χωρίς τους ανθρώπους δεν υφίστανται δόγματα ούτε θρησκείες ούτε τίποτα από αυτά.
Έχει μηδαμινή σχέση η πίστη στις ΗΠΑ με την πίστη στην Ελλάδα. Και είναι απολύτως φυσικό, γιατί εκεί παίζουν σε πρώτο πλάνο οι ευαγγελιστές και γενικώς η θρησκεία θυμίζει αμερικάνικη κονσέρβα, δηλαδή ένα τελείως τυποποιημένο και ρηχό πράγμα χωρίς κανένα ενδιαφέρον.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 04 Αύγ 2020, 00:50

Alphabet έγραψε:
03 Αύγ 2020, 12:01
Ζαποτέκος έγραψε:
03 Αύγ 2020, 08:14
Τι σημαίνει αυτό ; :p2:
Για αυτο εγω τουλαχιστον τον εχω μονιμα στο ignore.
https://mondrian.mashable.com/uploads%2 ... zonaws.com
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Marios
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 13 Φεβ 2019, 14:41
Phorum.gr user: Μάριος

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Marios » 05 Αύγ 2020, 01:13

Alphabet έγραψε:
03 Αύγ 2020, 23:35
Τα δογματα τα συγκροτει, τα διατηρει και τα διαφυλασσει η εκκλησια (ο κληρος).
Η μεγαλη πλειοψηφια των λαικων πιστευει οτι θελει (cherry picking).

Εδω η πλειοψηφια των Ελληνων δεν πιστευει σε μετα θανατον ζωη, τελικη κριση και σε παραδεισους, θα πιστευει στους πρωτοπλαστους και στον κατακλυσμο του Νωε;
Οι έρευνες λένε άλλα. Στην Ελλάδα το 92% πιστεύει στον Θεό,μεγάλα ποσοστά λένε ότι η θρησκεία παίζει το αυτούς σημαντικό ρόλο και το 76% θεωρεί ότι για να είσαι έλληνας πρέπει να είσαι Ορθόδοξος ενώ η πλειοψηφία θεωρεί πως για να είναι κάποιος ηθικός χρειάζεται πίστη στον Θεό/μεταφυσικό: https://www.tilestwra.com/to-92-ton-ell ... ypoloipon/ .Επειδή όμως η πλειοψηφία των χριστιανών στον κόσμο δεν είναι ορθόδοξοι και μπορεί να διαφωνήσει σε αυτό κάποιος με την έννοια ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικό ανέφερα την παγκόσμια έρευνα του pew ππυ ερεύνησε συνολικά χριστιανους από Βόρεια Αμερική, Λατινική Αμερική, Δυτική Ευρώπη, Ανατολική Ευρώπη και Φιλλιπινες.Με εξαίρεση τη Δυτική Ευρώπη και τον Καναδά (στην Βόρεια Αμερική) στις υπόλοιπες περιοχές που ερευνήθηκαν η πλειοψηφία των χριστιανών απάντησαν ότι η Παλαιά Διαθήκη είναι αναπόσπαστο κομμάτι της πίστης τους.Επίσης εντελώς ενημερωτικά ο κλήρος(όλων των δογμάτων και θρησκειών) προέρχεται από τον λαό.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 05 Αύγ 2020, 02:29

Από μια παλιότερη έρευνα.
https://www.tanea.gr/2011/04/23/greece/ ... iki-pisti/

Λιγότεροι Έλληνες, από ότι πριν από τρία χρόνια, είναι αυτοί που έχουν πίστη στα Θεία και την ανάσταση νεκρών, ενώ το Πάσχα το αντιμετωπίζουν περισσότερο ως έθιμο, συνήθεια και περίοδο για ξεκούραση, παρά ως μία βαθιά θρησκευτική εορτή.

Σύμφωνα με έρευνα της Κάπα Research που έγινε για λογαριασμό του Βήματος της Κυριακής, στο ερώτημα «Πιστεύετε στην ανάσταση των νεκρών;» σημειώνεται πτώση 10 μονάδων, αφού το 2008 δήλωνε «ναι» και «μάλλον ναι» το 51,3% ενώ εφέτος το 41,8%, με το 26,5% να δηλώνει «ναι» και το 15,3% «μάλλον ναι».

Αντιθέτως, το 48,1% λέει «όχι» και «μάλλον όχι», ενώ το 10,1% απάντησε «δεν γνωρίζω» ή «δεν απαντώ». Αντίστοιχη τάση παρατηρείται και στο ερώτημα «Πιστεύετε ότι τα τελευταία χρόνια οι Έλληνες πιστεύουν στα Θεία;», όπου μόλις το 28,8% δηλώνει «το ίδιο με πριν», το 18,9% «περισσότερο» και το 46,1% «λιγότερο».

Εντύπωση προκαλούν και οι απαντήσεις στην έρευνα για τη γιορτή του Πάσχα. Στο ερώτημα «Για σας προσωπικά, το Πάσχα είναι...» το 36% δήλωσε «μια περίοδος θρησκευτικής κατάνυξης» και το 11,1% «μια ευκαιρία να πάω στην εκκλησία». Αντίθετα, το 42,5% δηλώνει «μια ευκαιρία επιστροφής στα ήθη και στα έθιμα», το 39,9% «μια ευκαιρία για διακοπές και ξεκούραση», το 15,1% «μια ευκαιρία να βρεθώ με τους συγγενείς μου» και το 11,9% «μια ευκαιρία να επισκεφθώ τον τόπο μου».

Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και οι απαντήσεις που δίδονται στην ερώτηση «Το βράδυ της Ανάστασης παρακολουθείτε όλη τη Θεία Λειτουργία, πηγαίνετε από την αρχή της Λειτουργίας και αποχωρείτε μετά το “Χριστός Ανέστη” ή προτιμάτε να πηγαίνετε απλά όταν ακούγεται το “Χριστός Ανέστη”;» το 48,4% λέει «πηγαίνω απλά όταν ακούγεται το “Χριστός Ανέστη”», το 28,8% «πηγαίνω από την αρχή της Θείας Λειτουργίας και αποχωρώ μετά το “Χριστός Ανέστη”» και το 8,5% δηλώνει ότι «δεν πηγαίνω στην εκκλησία». Μόνο το 13,6% λέει ότι παρακολουθεί όλη τη Θεία Λειτουργία.

Ενθαρρυντικές για την Εκκλησία είναι όμως οι απαντήσεις που δίνουν οι ερωτηθέντες για τον αν πιστεύουν στον Θεό, αφού το 56,3% λέει «ναι» και το 20% «μάλλον ναι». Αντίθετα, «όχι» απαντά το 13% και «μάλλον όχι» το 7,7%.

................................................................................................................

Τυπολάτρες και διακοπολάτρες λοιπόν οι Ελληνες παρά...βαθιά θρησκευόμενοι. :8)

Κατά τ'άλλα είναι λογικό η πίστη έτσι γενικά στο Θεό να βρίσκεται ακόμα σε υψηλά ποσοστά κυρίως λόγω του άγνωστου εκεί έξω (π.χ. προέλευση ζωής και σύμπαντος). Συνήθως η αμφισβήτηση ξεκινάει από ειδικότερα θέματα π.χ. τα θαύματα, τα ιερά μυστήρια, τα εδάφια των ιερών κειμένων κλπ και μετά επεκτείνεται στο Θεό (το έγραψα με κεφαλαίο γιατί φοβάμαι ότι θα μου πάρουν οι δαίμονες την τυρόπιτα) ο οποίος είναι το τελευταίο ανάχωμα μεταφυσικής σκέψης.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 05 Αύγ 2020, 08:13

Στατιστικές και πράσινα άλογα :smt005:
Η Γεωργαντά που αποκάλυψε τα «πειραγμένα» στατιστικά της ΕΛΣΤΑΤ του μνημονίου...
Και μια μελέτη για μαγειρεμένος Στατιστικές.
https://www.ellinikahoaxes.gr/2015/11/1 ... a_numera/Υ
https://www.cnn.gr/kosmos/story/112387/ ... in-anergia

Αυτό που λέμε ξεκάθαρα είναι πως η μεγαλύτερη πλειοψηφία του τύπου κάνει επιλεκτική χρήση των στοιχείων και βγάζει συμπεράσματα που δεν αποτυπώνουν την ουσιαστική πραγματικότητα.
https://www.motomag.gr/news/epikairotit ... kleta-stin

Πρόστιμο στην Ισπανία για «μαγειρεμένα» στατιστικά στοιχεία | Διεθνής Οικονομία | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ - Kathimerini
May 8, 2015 · Καλείται να πληρώσει 19 εκατ. ευρώ, καθώς επί σειρά ετών οι αρχές της Βαλένθια υπέβαλαν λανθασμένα στατιστικά στοιχεία. | Ημερήσια Πολιτική και Οικονομική Εφημερίδα.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2020, 09:30

Jimmy81 έγραψε:
05 Αύγ 2020, 02:29
Από μια παλιότερη έρευνα.
Ενθαρρυντικές για την Εκκλησία είναι όμως οι απαντήσεις που δίνουν οι ερωτηθέντες για τον αν πιστεύουν στον Θεό, αφού το 56,3% λέει «ναι» και το 20% «μάλλον ναι». Αντίθετα, «όχι» απαντά το 13% και «μάλλον όχι» το 7,7%.
Γιατί οι άθεοι παραμένουν στο 13%; :p2:
Πώς το εξηγείς, τώρα, που εδώ και δεκαετίες η πλειονότητα των νέων μας έχει πτυχίο ή έστω πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση;
Μήπως πέρασε πια η μόδα "είμαι επιστήμονας είμαι άθεος";

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών