"Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Αύγ 2020, 09:40

Οι άθεοι προφανώς θεωρούν ότι οι πολιτικοί είναι πιο αξιόπιστοι από τους κληρικούς και ότι τα κομματικά ιδεολογήματα ή δόγματα περισσότερο απτά από τις θρησκείες.

Είναι; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 05 Αύγ 2020, 12:33

Marios έγραψε:
05 Αύγ 2020, 01:13
Alphabet έγραψε:
03 Αύγ 2020, 23:35
Τα δογματα τα συγκροτει, τα διατηρει και τα διαφυλασσει η εκκλησια (ο κληρος).
Η μεγαλη πλειοψηφια των λαικων πιστευει οτι θελει (cherry picking).

Εδω η πλειοψηφια των Ελληνων δεν πιστευει σε μετα θανατον ζωη, τελικη κριση και σε παραδεισους, θα πιστευει στους πρωτοπλαστους και στον κατακλυσμο του Νωε;
Οι έρευνες λένε άλλα. Στην Ελλάδα το 92% πιστεύει στον Θεό,μεγάλα ποσοστά λένε ότι η θρησκεία παίζει το αυτούς σημαντικό ρόλο και το 76% θεωρεί ότι για να είσαι έλληνας πρέπει να είσαι Ορθόδοξος ενώ η πλειοψηφία θεωρεί πως για να είναι κάποιος ηθικός χρειάζεται πίστη στον Θεό/μεταφυσικό: https://www.tilestwra.com/to-92-ton-ell ... ypoloipon/ .Επειδή όμως η πλειοψηφία των χριστιανών στον κόσμο δεν είναι ορθόδοξοι και μπορεί να διαφωνήσει σε αυτό κάποιος με την έννοια ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικό ανέφερα την παγκόσμια έρευνα του pew ππυ ερεύνησε συνολικά χριστιανους από Βόρεια Αμερική, Λατινική Αμερική, Δυτική Ευρώπη, Ανατολική Ευρώπη και Φιλλιπινες.Με εξαίρεση τη Δυτική Ευρώπη και τον Καναδά (στην Βόρεια Αμερική) στις υπόλοιπες περιοχές που ερευνήθηκαν η πλειοψηφία των χριστιανών απάντησαν ότι η Παλαιά Διαθήκη είναι αναπόσπαστο κομμάτι της πίστης τους.Επίσης εντελώς ενημερωτικά ο κλήρος(όλων των δογμάτων και θρησκειών) προέρχεται από τον λαό.
Δεν γνωριζω τι λεει τελευταια η PEW η οποια κανει παγκοσμιες δημοσκοπησεις για τα παντα, παντως η τελευταια συγκεκριμενη δημοσκοπηση για την Ελλαδα της Kapa Research το 2015, δειχνει τα ακολουθα ενδιαφεροντα. Και μην ξεχναμε οτι η συζητηση μας ειναι αν πιστευουν οι Ελληνες στην ΠΔ. Απο δικες μου συζητησεις σε πολλα μερη της Ελλαδας θα ελεγα οτι περιπου το 80-90% δεν πιστευει την ΠΔ.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

https://kaparesearch.com/en/survey-on-e ... in-greece/
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2020, 12:35

Alphabet έγραψε:
05 Αύγ 2020, 12:33
Δεν γνωριζω τι λεει τελευταια η PEW η οποια κανει παγκοσμιες δημοσκοπησεις για τα παντα, παντως η τελευταια συγκεκριμενη δημοσκοπηση για την Ελλαδα της Kapa Research το 2015, δειχνει τα ακολουθα ενδιαφεροντα. Και μην ξεχναμε οτι η συζητηση μας ειναι αν πιστευουν οι Ελληνες στην ΠΔ. Απο δικες μου συζητησεις σε πολλα μερη της Ελλαδας θα ελεγα οτι περιπου το 80-90% δεν πιστευει την ΠΔ.
Το αντίστοιχο ποσοστό δεν πιστεύει και τον αθεισμό όμως. Τον απορρίπτει.
Πώς το εξηγείς σε μία Ελλάδα που οι περισσότεροι πλέον έχουν πρόσβαση σε βασική εκπαίδευση ή ακόμα και σε ανώτατη;

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 05 Αύγ 2020, 12:37

stavmanr έγραψε:Γιατί οι άθεοι παραμένουν στο 13%; :p2:
Πώς το εξηγείς, τώρα, που εδώ και δεκαετίες η πλειονότητα των νέων μας έχει πτυχίο ή έστω πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση;
Μήπως πέρασε πια η μόδα "είμαι επιστήμονας είμαι άθεος";
Πιστεύω έχει να κάνει με τη δυσκολία να αποτινάξει κάποιος ισχυρές, χρόνιες και καλά ριζωμένες ιδέες του πολιτισμού μας ειδικά όταν αυτές συνδέονται και με ψυχολογικούς παράγοντες.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 05 Αύγ 2020, 12:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Αύγ 2020, 09:40
Οι άθεοι προφανώς θεωρούν ότι οι πολιτικοί είναι πιο αξιόπιστοι από τους κληρικούς και ότι τα κομματικά ιδεολογήματα ή δόγματα περισσότερο απτά από τις θρησκείες.

Είναι; :lol:
Σαφώς. Το ΠΑΣΟΚ μας έβαλε στο δημόσιο.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2020, 12:41

Jimmy81 έγραψε:
05 Αύγ 2020, 12:37
stavmanr έγραψε:Γιατί οι άθεοι παραμένουν στο 13%; :p2:
Πώς το εξηγείς, τώρα, που εδώ και δεκαετίες η πλειονότητα των νέων μας έχει πτυχίο ή έστω πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση;
Μήπως πέρασε πια η μόδα "είμαι επιστήμονας είμαι άθεος";
Πιστεύω έχει να κάνει με τη δυσκολία να αποτινάξει κάποιος ισχυρές, χρόνιες και καλά ριζωμένες ιδέες του πολιτισμού μας ειδικά όταν αυτές συνδέονται και με ψυχολογικούς παράγοντες.
Δηλαδή, όπως και να διαβάσουμε τα ποσοστά κερδάτε!
Καλό... :smt023

Θα μπορούσαμε απλά να πούμε ότι ο αεθιστικός λόγος δεν πείθει κανέναν. Έγινε μόδα για κάποια 20ετία, πούλησε από μπλουζάκια μέχρι best sellers και επιστρέφει στις ρίζες του.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 05 Αύγ 2020, 12:44

Δηλαδή μια γενικότερη έννοια όπως ο Θεός παραμένει δημοφιλής. Ωστόσο άλλες δοξασίες όπως η ανάσταση νεκρών, η σημασία των ιεροπραξιών κλπ έχουν δεχθεί πλήγμα. :smt023
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 05 Αύγ 2020, 12:52

stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2020, 12:35
Alphabet έγραψε:
05 Αύγ 2020, 12:33
Δεν γνωριζω τι λεει τελευταια η PEW η οποια κανει παγκοσμιες δημοσκοπησεις για τα παντα, παντως η τελευταια συγκεκριμενη δημοσκοπηση για την Ελλαδα της Kapa Research το 2015, δειχνει τα ακολουθα ενδιαφεροντα. Και μην ξεχναμε οτι η συζητηση μας ειναι αν πιστευουν οι Ελληνες στην ΠΔ. Απο δικες μου συζητησεις σε πολλα μερη της Ελλαδας θα ελεγα οτι περιπου το 80-90% δεν πιστευει την ΠΔ.
Το αντίστοιχο ποσοστό δεν πιστεύει και τον αθεισμό όμως. Τον απορρίπτει.
Πώς το εξηγείς σε μία Ελλάδα που οι περισσότεροι πλέον έχουν πρόσβαση σε βασική εκπαίδευση ή ακόμα και σε ανώτατη;
Αυτο που βλεπω απο την συγκεκριμενη δημοσκοπηση, ειναι οτι η θρησκεια εχει μια αρκετα μεγαλη πτωτικη ταση σε σχεση με το 2001 και το 2006. Αν δε υπολογισουμε και οτι εχουν περασει 5 χρονια απο αυτη την δημοσκοπηση, λογικα η πτωση σημερα θα πρεπει να ειναι ακομα μεγαλυτερη.
Η μορφωση και η πληροφορηση παιζουν πολυ μεγαλο ρολο, αλλα οι ανθρωποι δυσκολα σπανε δεσμους αιωνων ιδιως με τις οικογενειες τους, για αυτοκηρυχθουν αθεοι. Αφηνουν καλου-κακου ενα "πιστευω οτι υπαρχει μια θεικη δυναμη", αλλα απεχουν απο ολα τα θρησκευτικα γενομενα, με εξαιρεση γαμους, βαφτισια και κηδειες, επειδη σκεπτονται τι θα πει ο κοσμος.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2020, 12:56

Jimmy81 έγραψε:
05 Αύγ 2020, 12:44
Δηλαδή μια γενικότερη έννοια όπως ο Θεός παραμένει δημοφιλής.
Ωστόσο άλλες δοξασίες όπως η ανάσταση νεκρών, η σημασία των ιεροπραξιών κλπ έχουν δεχθεί πλήγμα. :smt023
Δες το διαφορετικά. Με άλλη ανάγνωση...

Ποτέ η ιδέα της ανάστασης νεκρών δεν ήταν τόσο δημοφιλής σε μία χώρα όσο είναι τώρα.
Αυτό σημαίνει ότι σταδιακά, ο χριστιανικός λόγος "χωνεύεται", οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται ότι οι έννοιες δεν είναι τόσο ρηχές, έχουν βάθος και ουσία.
Πλέον, οι άνθρωποι αρχίζουν να προσεγγίζουν το χριστιανικό λόγο ουσιαστικά, όχι επιφανειακά, όχι ρηχά, όπως συνέβαινε τόσους αιώνες που ζούσε στο σκοτάδι.

Διότι, ο ποτισμένος από προφάνεια άνθρωπος δεν μπορούσε να αντιληφθεί πως ο άνθρωπος δεν πεθαίνει, είναι ουσιαστικά αθάνατος. Αυτό που πεθαίνει είναι μία υλική έκφρασή του μέσα στον κόσμο: το σώμα, η βιολογική δραστηριότητα. Όσο περνά ο καιρός, όσο οι επιστήμες αποκαλύπτουν τον κόσμο που κρύβεται πίσω από την ύλη, τόσο ο άνθρωπος αντιλαμβάνεσαι καλύτερα την αλήθεια που φυσικά δεν είναι προφανής.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Αύγ 2020, 13:02

Jimmy81 έγραψε:
05 Αύγ 2020, 12:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Αύγ 2020, 09:40
Οι άθεοι προφανώς θεωρούν ότι οι πολιτικοί είναι πιο αξιόπιστοι από τους κληρικούς και ότι τα κομματικά ιδεολογήματα ή δόγματα περισσότερο απτά από τις θρησκείες.

Είναι; :lol:
Σαφώς. Το ΠΑΣΟΚ μας έβαλε στο δημόσιο.
Μια και το ανέφερες, θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια στατιστική αναφορικά με την επαγγελματική ενασχόληση όσων δηλώνουν άθεοι.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 05 Αύγ 2020, 13:04

.
Χριστιανοί, να τί σας περιμένει αν δεν είστε καλά παιδιά!



Φωνές από την κόλαση... ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ! :g030:
.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 05 Αύγ 2020, 13:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Αύγ 2020, 13:02

Μια και το ανέφερες, θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια στατιστική αναφορικά με την επαγγελματική ενασχόληση όσων δηλώνουν άθεοι.

:lol:
Ανα πολιτικη ιδεολογια εχω...

Εικόνα
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Αύγ 2020, 13:17

Alphabet έγραψε:
05 Αύγ 2020, 13:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Αύγ 2020, 13:02

Μια και το ανέφερες, θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια στατιστική αναφορικά με την επαγγελματική ενασχόληση όσων δηλώνουν άθεοι.

:lol:
Ανα πολιτικη ιδεολογια εχω...

Εικόνα
Αυτά είναι γενικότητες, που δεν παίρνω υπ' όψιν.

Ούτως ή άλλως, μόνον και μόνον οι θρησκευτικοί γάμοι που έχουν κάνει οι λέφτεροι άνθρωποι, είναι το πιο σαφές δείγμα για το πως αντιλαμβάνονται την ουσία των πραγμάτων.

Σίδερα μασάνε ο Κουταλιανοί...

Με το μαλακό βρε, θα σας φύγει η επαναστατική μασέλα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 05 Αύγ 2020, 15:51

jey_pap έγραψε:
01 Αύγ 2020, 09:27
jey_pap έγραψε:
30 Ιούλ 2020, 21:33
lonelyrider έγραψε:
30 Ιούλ 2020, 21:23
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί συγχέεται ένας προσδιορισμός έθνους (π.χ. είμαι Έλλην) με έναν θρησκευτικό προσδιορισμό (π.χ. είμαι χριστιανός). Άλλο πράμα το ένα άλλο το άλλο.
Είναι για παράδειγμα σα να λέμε είμαι μπακάλης άρα δεν μπορώ να είμαι Παναθηναϊκός. Καμία σχέση.
Υφίσταται και μια άλλη ισχυρή άποψη για την υιοθέτηση του Χριστιανισμού από το έθνος μας. Η παρακμή των θεοτήτων και η στασιμότητα των φιλοσοφικών ρευμάτων.
...
O Joseph Bidez περιέγραψε την περίοδο* που εξετάζουμε («Εποχή Αγωνίας» ) ως περίοδο κατά την οποία οι άνθρωποι έπαψαν να παρατηρούν τον εξωτερικό κόσμο και να προσπαθούν να τον κατανοήσουν, να τον χρησιμοποιήσουν ή να τον βελτιώσουν. Στράφηκαν στο υπαρξιακό ζήτημα του εαυτού τους... Η ιδέα της ομορφιάς του ουρανού και του κόσμου βρέθηκε εκτός μόδας κι αντικαταστάθηκε από εκείνη του Απείρου. Πώς προήλθε αυτή η αλλαγή; Μήπως ο Φρόυντ είχε δίκιο όταν την συνέδεε με τη «μικρή εκτίμηση που προσέδωσε η χριστιανική διδασκαλία στην επίγεια ζωή»;;
Ας αρχίσουμε φέρνοντας στη μνήμη τη φυσική εικόνα του σύμπαντος που η ύστερη αρχαιότητα κληρονόμησε από τον Αριστοτέλη και τους αστρονόμους της ελληνιστικής εποχής με τη Γη να ήταν πλέον μια σφαίρα που αιωρείτο στο διάστημα ευρισκόμενη στο κέντρο ενός σύστήματος από ομόκεντρες κινούμενες σφαίρες...

.............

(*)
... Έτσι έκρινα ωριμότερο να επικεντρώσω την προσοχή μου στην κρίσιμη αυτή περίοδο - ανάμεσα στην ανάρρηση του Μάρκου Αυρηλίου και τη θρησκευτική μεταστροφή του Κωνσταντίνου--ήτοι, την περίοδο κατά την οποία η υλική παρακμή ήταν πιο απότομη και η ζύμωση των νέων θρησκευτικών αισθημάτων πιο έντονη.
........................
Από το μελέτημα του Ε. R. DODDS «ΕΘΝΙΚΟΊ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΊ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΉ ΑΓΩΝΙΑΣ» (από τον Μάρκο Αυρίλιο ως τον Μ. Κωνσταντίνο)
συνέχεια
................
Όλο αυτό το καινοφανές ευρύ κατασκεύασμα δεν έμοιαζε παρά μ'αυτήν την έκφραση μιας τάξεως. Μ' αυτές του τις ιδιότητες, έδινε την αίσθηση της ομορφιάς και αρμονίας, προκαλώντας θαυμασμό· κι επειδή ήταν αυτόκινούμενο, θεωρήθηκε ότι περικρατείται από ένα ζωντανό Πνεύμα. Η εικόνα αυτή αποτελούσε κοινό τόπο για όλες τις φιλοσοφικές σχολές - εκτός από τους επικούρειους - και για τους περισσότερους ανθρώπους οι οποίοι είχαν εκπαιδευτεί μέσα στην ελληνική παιδεία, παρέμεινε κοινός τόπος κατά τη διάρκεια όλης αυτής της περιόδου (εποχή αγωνίας) και πιο πέρα ςπ' αυτήν.
...........
Από το ίδιο ως άνω μελέτημα.


Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 05 Αύγ 2020, 16:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Αύγ 2020, 19:40

Nandros έγραψε:
05 Αύγ 2020, 13:04
.
Χριστιανοί, να τί σας περιμένει αν δεν είστε καλά παιδιά!



Φωνές από την κόλαση... ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ! :g030:
.
Ξέρω γίνομαι ψεκασμένη, αλλά θα μπορούσαν να μας βάλουν και τσιπάκια (στο κρανίο, πίσω από τα αυτιά, έχω διαβάσει τέτοια ιστορία) ή άλλα εμφυτεύματα, για να ακούμε dolby surround. Χωρίς την γνώση μας εννοείται. Μεγαλειώδες κόλπο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών