"Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 01 Αύγ 2020, 18:48

Ζαποτέκος έγραψε:
01 Αύγ 2020, 12:54

Μα στο Γένεσις 34, 3 δεν αναφέρεται η λέξη almah , έτσι δεν είναι ; Οπότε δεν βοηθάει στην συγκριτική μελέτη. Αναφέρεται η λέξη για το κορίτσι που είναι σε ηλικία γάμου , αυτό πρέπει να είναι παρθένο και έτσι στους στίχους αυτούς τονίζεται η παρθενοφθορία. Γι' αυτό ακολούθησε ότι ακολούθησε με τους φόνους παρόλο που ο διακορευτής ερωτεύτηκε και θέλησε να νυμφευθεί την Δείνα. Πώς καταλήγει το σχετικό κεφάλαιο ;
ἀλλ᾿ ὡσεὶ πόρνῃ χρήσονται τῇ ἀδελφῇ ἡμῶν; = Αλλά τι; Επρεπε να μεταχειρισθούν την αδελφήν μας ως πόρνην;

"Εμμανουήλ" τον ονομάζει ο Ματθαίος , αφού του αποδίδει την σχετική προφητεία. Δεν μπορεί το Παρθένος να αναφέρεται στην Θεοτόκο και το Εμμανουήλ να μην αναφέρεται στον Ιησού Χριστό.

Ποιες ήταν οι άλλες 22 προϋποθέσεις που δεν εκπλήρωσε ο Ιησούς Χριστός ;
Το κειμενο των 70 χρησιμοποει την λεξη παρθενος για οποιαδηποτε λεξη σημαινει νεαρη κοπελλα, αδιαφορο αν ειναι οντως παρθενα ή οχι. Στο παραδειγμα του 34,3 βασικα χρησιμοποειται η λεξη na`arah που ειναι συνωνυμο του almah. https://jewsforjudaism.org/knowledge/ar ... ption-myth Π.χ. στο κειμενο των 70 Γεν. 24,16 γραφει: "ἡ δὲ παρθένος ἦν καλὴ τῇ ὄψει σφόδρα· παρθένος ἦν, ἀνὴρ οὐκ ἔγνω αὐτήν", το οποιο ειναι οξυμωρο. Το εβραικο ομως κειμενο γραφει: "ἡ δὲ κοπελλα (na‘arah) ἦν καλὴ τῇ ὄψει σφόδρα· παρθένος (betulah) ἦν, ἀνὴρ οὐκ ἔγνω αὐτήν."

+++

Πουθενα δεν τον αναφερει ο Ματθαιος σαν Εμμανουηλ, παρα μονο περιγραφοντας την "προφητεια. Και το Παρθενος για την Θεοτοκο, ειπαμε δεν ηταν για αυτην. Δεν υπηρχαν βασιλειαδες την εποχη του Ιησου που απειλουσαν την Ιουδαια και για τους οποιους γραφτηκε η προφητεια. Αντ' αυτου γραφει ο "Ματθαιος", "τέξεται δὲ υἱὸν καὶ καλέσεις τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἰησοῦν". Παραμυθι του συγγραφεα του κατα Ματθαιον ηταν για να προσελκυσει οσο το δυνατον περισσοτερους Εβραιους.

+++

Προυποθεσεις για τον Μεσσια συμφωνα με τους προφητες.

1. Πρεπει να ειναι Εβραιος (Δευτ 17:15, Αριθ 24:17) - Η μονη προυποθεση που εκπληρωσε ο Ιησους.

2. Πρεπει να είναι κατευθειαν απόγονος του Βασιλιά Δαβίδ (Ησαΐας 11:1) μέσω του βασιλια Σολομωντα (Α Παραλ.22:8-10), εαν και μονο εαν ο Σολομων κρατουσε την πιστην του προς τον Θεον Γιαχβε (Β' Παραλ 7:19) που ομως δεν κρατησε τελικα (Γ' Βασ.11:4).

3. Το Μεγάλο Σανχεντρίν (Μεγάλο Συνέδριο) θα αποκατασταθεί (Ησαΐας 1:26)

4. Από τη στιγμή που θα είναι βασιλιάς, οι ηγέτες των άλλων εθνών θα κοιταζουν σ 'αυτόν για καθοδήγηση. (Ησαΐας 2:4)

5. Όλος ο κόσμος θα λατρεύει τον Ένα Θεό του Ισραήλ (Ησαΐας 2:17)

6. Ο Μεσσίας θα είναι ένας άνθρωπος του κόσμου, ένας παρατηρητικός Εβραίος με το «φόβο του Θεού». Δεν θα ειναι θεικος. (Ησαΐας 11:2)

7. Το κακό και η τυραννία δεν θα είναι σε θέση να σταθουν μπροστα στην ηγεσία του. (Ησαΐας 11:04)

8. Η γνώση του Θεού, θα γεμίσει τον κόσμο. (Ησαΐας 11:9)

9. Θα προσελκύσει ανθρώπους από όλους τους πολιτισμούς και έθνη. (Ησαΐας 11:10)

10. Όλοι οι Ισραηλίτες θα επιστρεψουν στην πατρίδα τους. (Ησαΐας 11:12)

11. Δεν θα υπάρξει αλλη πείνα ή ασθένεια, και ο θάνατος θα τελειωσει. (Ησαΐας 25:8)

12. Όλοι οι νεκροί θα αναστηθουν. (Ησαΐας 26:19)

13. Ο εβραϊκός λαός θα δοκιμάσει την αιώνια χαρά και αγαλλίαση. (Ησαΐας 51:11)

14. Θα είναι ένας αγγελιοφόρος της ειρήνης. (Ησαΐας 52:7)

15. Τα εθνη θα αναγνωρίσουν τα λάθη που έκαναν στο Ισραήλ. (Ησαΐας 52:13-53:5)

16. Οι λαοί του κόσμου θα στραφούν προς τους Εβραίους για πνευματική καθοδήγηση. (Ζαχαρίας 8:23)

17. Οι ερειπωμένες πόλεις του Ισραήλ θα αποκατασταθουν. (Ιεζεκιήλ 16:55)

18. Τα όπλα του πολέμου θα καταστραφουν. (Ιεζεκιήλ 39:9)

19. Ο Ναός θα ξαναχτιστεί. (Ιεζεκιήλ 40)

20. Ολος ο κόσμος θα υπηρετει τον Θεό μαζί. (Σοφονίας 3:9)

21. Οι Εβραίοι θα ξέρουν την Τορά (Π.Διαθηκη), χωρίς μελέτη. (Ιερεμίας 31:33)

22. Θα πάρει άγονη γη και θα την κανει καρποφόρα και εν άφθονια. (Ησαΐας 51:3, Αμώς 9:13-15, Ιεζεκιήλ 36:29-30, Ησαΐας 11:6-9).

23. Καθολική αποδοχή σε όλο τον κόσμο του Εβραϊκού Θεού και της εβραϊκής θρησκείας (Ησαΐας 2:3 11:10 66:23 Μιχαίας 4:2-3 Ζαχαρίας 14:9)

Ζαχαριας 8:23 "τάδε λέγει Κύριος παντοκράτωρ· ἐν ταῖς ἡμέραις ἐκείναις, ἐὰν ἐπιλάβωνται δέκα ἄνδρες ἐκ πασῶν τῶν γλωσσῶν τῶν ἐθνῶν καὶ ἐπιλάβωνται τοῦ κρασπέδου ἀνδρὸς Ἰουδαίου λέγοντες· πορευσόμεθα μετὰ σοῦ, διότι ἀκηκόαμεν ὅτι ὁ Θεὸς μεθ᾿ ὑμῶν ἐστι."

Ειδικα στο τελευταιο, φαινεται οτι ο Ιησους (ως Θεος) ειπε στους προφητες Ζαχαρια, Μιχαια και Ησαια να γραψουν οτι η Εβραικη θρησκεια ειναι η μονη αληθινη θρησκεια.

Εαν αποτυχει σε ενα απο αυτα η σκοτωθει, τοτε δεν μπορει να ειναι ο Μεσσιας (Χριστος).
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 01 Αύγ 2020, 19:25

nik_killthemall έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:09
Μαν ρίξε αημπαν, πληρώνω όσο όσο για να ξαναδιαβάσω πως η ίδια λέξη, γενεά (32)

- την μια, αναφερόμενη στην ισοπέδωση της Ιερουσαλήμ (20,24) μεταφράζεται ως πραγματική γενεά, γιατί όντως το 65μ.χ. η Ιερουσαλήμ ισοπεδώθηκε απ'τους Ρωμαίους και η πρόβλεψη τους τζίζας εκπληρώθηκε πριν η γενεα τους παρέλθει,

- ενώ την άλλη, η ίδια λέξη (γενεά), αναφερόμενη στην Δευτέρα παρουσία του τζίζας "με νεφέλη και δόξης πολλής" (27,28) μεταφράζεται ως ανθρώπινο είδος και γι'αυτό την περιμένετε ακόμα να εκπληρωθεί στην άγνωστη αιώνιοτητα ...

και 100 και 200 ευρώ να σου σκάσω αξίζει τον κόπο.
Δεν χρειαζεται να σκασεις λεφτα. Ολα τα ευαγγελια γραφτηκαν μετα την καταστροφη της Ιερουσαλημ, οποτε στην πρωτη περιπτωση εγραφαν ..ιστορια και για αυτο βγηκε η προφητεια. :lol:

Αλλωστε υπαρχει και αλλη ρηση του Ιησου για την επιστροφη του που δεν σηκωνει αμφισβητηση.

Ματθ. 10,23 ὅταν δὲ διώκωσιν ὑμᾶς ἐν τῇ πόλει ταύτῃ, φεύγετε εἰς τὴν ἄλλην· ἀμὴν γὰρ λέγω ὑμῖν, οὐ μὴ τελέσητε τὰς πόλεις τοῦ Ἰσραὴλ ἕως ἂν ἔλθῃ ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Αύγ 2020, 20:31

Alphabet έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:45
stavmanr έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:21
Βασικά έπρεπε να γράφει Atheists created god in their image.
Με όλα τα από κάτω που εκείνοι αποδίδουν στο προϊόν της δικής τους φαντασίας που ονομάζουν θεό.
Ολοι ηταν αθεοι πριν δημιουργηθει ..ο θεος.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 01 Αύγ 2020, 21:33

Alphabet έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:25
nik_killthemall έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:09
Μαν ρίξε αημπαν, πληρώνω όσο όσο για να ξαναδιαβάσω πως η ίδια λέξη, γενεά (32)

- την μια, αναφερόμενη στην ισοπέδωση της Ιερουσαλήμ (20,24) μεταφράζεται ως πραγματική γενεά, γιατί όντως το 65μ.χ. η Ιερουσαλήμ ισοπεδώθηκε απ'τους Ρωμαίους και η πρόβλεψη τους τζίζας εκπληρώθηκε πριν η γενεα τους παρέλθει,

- ενώ την άλλη, η ίδια λέξη (γενεά), αναφερόμενη στην Δευτέρα παρουσία του τζίζας "με νεφέλη και δόξης πολλής" (27,28) μεταφράζεται ως ανθρώπινο είδος και γι'αυτό την περιμένετε ακόμα να εκπληρωθεί στην άγνωστη αιώνιοτητα ...

και 100 και 200 ευρώ να σου σκάσω αξίζει τον κόπο.
Δεν χρειαζεται να σκασεις λεφτα. Ολα τα ευαγγελια γραφτηκαν μετα την καταστροφη της Ιερουσαλημ, οποτε στην πρωτη περιπτωση εγραφαν ..ιστορια και για αυτο βγηκε η προφητεια. :lol:

Αλλωστε υπαρχει και αλλη ρηση του Ιησου για την επιστροφη του που δεν σηκωνει αμφισβητηση.

Ματθ. 10,23 ὅταν δὲ διώκωσιν ὑμᾶς ἐν τῇ πόλει ταύτῃ, φεύγετε εἰς τὴν ἄλλην· ἀμὴν γὰρ λέγω ὑμῖν, οὐ μὴ τελέσητε τὰς πόλεις τοῦ Ἰσραὴλ ἕως ἂν ἔλθῃ ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου.
Σωστός μαν ! Αλλά τα λεφτά θέλω να τα σκάσω για να τα ακούσω από πιστό χριστιανό που υποτίθεται πως πιστεύει στο υπέρλογο = παράλογο που είναι πέραν της λογικής, προσπαθώντας να πείσει τους άλλους όμως, σε μέσον λογικής (φόρουμ).
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2020, 21:40

nik_killthemall έγραψε:
01 Αύγ 2020, 21:33
(...) πιστό χριστιανό που υποτίθεται πως πιστεύει στο υπέρλογο = παράλογο που είναι πέραν της λογικής, προσπαθώντας να πείσει τους άλλους όμως, σε μέσον λογικής (φόρουμ).
Πέραν της λογικής των αρχαίων προγόνων σου είναι η κβαντική μηχανική. Πέραν της δικής σου λογικής υπάρχει εξίσου ένας απέραντος κόσμος για να ανακαλύψεις.
Αυτό που εσύ αποκαλείς "λογική" θα είναι κάτι παράλογο για τις επόμενες γενιές, οι οποίες θα κρίνουν τις θέσεις σου όπως εσύ κρίνεις τις θέσεις αυτών που πίστευαν ότι η γη πατά επάνω σε ελέφαντες... Επί τούτου δεν διαφέρεις με το χριστιανό που σου λέει ότι αυτό που αποκαλείς παράλογο (εκτός των λογικών σου δυνατοτήτων) είναι το μέλλον της ίδιας της λογικής.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 01 Αύγ 2020, 22:00

stavmanr έγραψε:
01 Αύγ 2020, 21:40
nik_killthemall έγραψε:
01 Αύγ 2020, 21:33
(...) πιστό χριστιανό που υποτίθεται πως πιστεύει στο υπέρλογο = παράλογο που είναι πέραν της λογικής, προσπαθώντας να πείσει τους άλλους όμως, σε μέσον λογικής (φόρουμ).
Πέραν της λογικής των αρχαίων προγόνων σου είναι η κβαντική μηχανική. Πέραν της δικής σου λογικής υπάρχει εξίσου ένας απέραντος κόσμος για να ανακαλύψεις.
Αυτό που εσύ αποκαλείς "λογική" θα είναι κάτι παράλογο για τις επόμενες γενιές, οι οποίες θα κρίνουν τις θέσεις σου όπως εσύ κρίνεις τις θέσεις αυτών που πίστευαν ότι η γη πατά επάνω σε ελέφαντες... Επί τούτου δεν διαφέρεις με το χριστιανό που σου λέει ότι αυτό που αποκαλείς παράλογο (εκτός των λογικών σου δυνατοτήτων) είναι το μέλλον της ίδιας της λογικής.


:smt005: μλκα μου τι πίπες ειναι αυτές που γράφεις ?
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Αύγ 2020, 22:22

Aκριβώς εξαιτίας αυτής της λογικής (κβαντική μηχανική κλπ) δεν μπορώ να αποδέχομαι κάθε ιστορία του παρελθόντος που έγινε θρησκεία. Υπήρχαν από τότε πολλά υλικά, φάρμακα, ουσίες με τα οποία θα μπορούσε να εξαπατηθεί ο κόσμος, όπως ακριβώς υπάρχουν και σήμερα πολλά περισσότερα. Εξάλλου ήταν πάντα γνωστή η επιθυμία του ιερατείου να κρατάει μυστικά. Οι Έλληνες σ΄αυτή την περίπτωση συμπεριφέρονταν πιο τίμια, αφού έθεσαν τις βάσεις των επιστημών. Ο Αριστοτέλης (σε ένα χωρίο που διάβασα κάποτε) κάνει γεωλογική ανάλυση του εδάφους της Αττικής. Μοιάζει τόσο σύγχρονη η προσέγγιση.
Όσα αναφέρθηκαν παραπάνω είναι η επιθυμία ενός λαού να επικρατήσει σε όλο τον κόσμο. Δεν βλέπω τίποτα παραπάνω.
Είναι ευτύχημα που ο κόσμος ξαναβρήκε αυτή την γραμματεία, παρόλο που έγινε μεγάλη προσπάθεια, με μεγάλη μανία, καταστροφής της.
Τα υπόλοιπα αποτελούν προσωπική επιλογή του καθενός, στο αν πιστεύει ή δεν πιστεύει. Εγώ πιστεύω στο αόρατο σε εμάς και σε πολλά άλλα. Δεν τα αποκλείει η φυσική. Αλλά καταλαβαίνω και την απάτη.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8564
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 01 Αύγ 2020, 23:14

Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην
η εποχή που διαχώριζαν τους Εθνικούς σε Έλληνες και τους άλλους ως Χριστιανούς πέρασε. ... :smt023
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 02 Αύγ 2020, 02:57

Μιας και λίγες σελίδες πριν έγινε αναφορά στην χρονολόγηση τμημάτων της Βίβλου, οι ενδιαφερόμενοι ας τσεκάρουν το πολύ ωραίο βιβλίο γραμμένο από επιστήμονες αρχαιολόγους The Bible Unearthed που κυκλοφορεί και στην ελληνική αγορά. Το είχα διαβάσει παλιότερα και με είχε συναρπάσει με την σοβαρή επιχειρηματολογία και την προσεκτική ανάλυση των αρχαιολογικών ευρημάτων της Μέσης Ανατολής.

https://www.politeianet.gr/books/978960 ... fes-152216
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 02 Αύγ 2020, 08:31

Alphabet έγραψε:
01 Αύγ 2020, 18:48
Το κειμενο των 70 χρησιμοποει την λεξη παρθενος για οποιαδηποτε λεξη σημαινει νεαρη κοπελλα, αδιαφορο αν ειναι οντως παρθενα ή οχι. Στο παραδειγμα του 34,3 βασικα χρησιμοποειται η λεξη na`arah που ειναι συνωνυμο του almah. https://jewsforjudaism.org/knowledge/ar ... ption-myth Π.χ. στο κειμενο των 70 Γεν. 24,16 γραφει: "ἡ δὲ παρθένος ἦν καλὴ τῇ ὄψει σφόδρα· παρθένος ἦν, ἀνὴρ οὐκ ἔγνω αὐτήν", το οποιο ειναι οξυμωρο. Το εβραικο ομως κειμενο γραφει: "ἡ δὲ κοπελλα (na‘arah) ἦν καλὴ τῇ ὄψει σφόδρα· παρθένος (betulah) ἦν, ἀνὴρ οὐκ ἔγνω αὐτήν."

+++

Πουθενα δεν τον αναφερει ο Ματθαιος σαν Εμμανουηλ, παρα μονο περιγραφοντας την "προφητεια. Και το Παρθενος για την Θεοτοκο, ειπαμε δεν ηταν για αυτην. Δεν υπηρχαν βασιλειαδες την εποχη του Ιησου που απειλουσαν την Ιουδαια και για τους οποιους γραφτηκε η προφητεια. Αντ' αυτου γραφει ο "Ματθαιος", "τέξεται δὲ υἱὸν καὶ καλέσεις τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἰησοῦν". Παραμυθι του συγγραφεα του κατα Ματθαιον ηταν για να προσελκυσει οσο το δυνατον περισσοτερους Εβραιους.

+++

Προυποθεσεις για τον Μεσσια συμφωνα με τους προφητες.

1. Πρεπει να ειναι Εβραιος (Δευτ 17:15, Αριθ 24:17) - Η μονη προυποθεση που εκπληρωσε ο Ιησους.

2. Πρεπει να είναι κατευθειαν απόγονος του Βασιλιά Δαβίδ (Ησαΐας 11:1) μέσω του βασιλια Σολομωντα (Α Παραλ.22:8-10), εαν και μονο εαν ο Σολομων κρατουσε την πιστην του προς τον Θεον Γιαχβε (Β' Παραλ 7:19) που ομως δεν κρατησε τελικα (Γ' Βασ.11:4).

3. Το Μεγάλο Σανχεντρίν (Μεγάλο Συνέδριο) θα αποκατασταθεί (Ησαΐας 1:26)

4. Από τη στιγμή που θα είναι βασιλιάς, οι ηγέτες των άλλων εθνών θα κοιταζουν σ 'αυτόν για καθοδήγηση. (Ησαΐας 2:4)

5. Όλος ο κόσμος θα λατρεύει τον Ένα Θεό του Ισραήλ (Ησαΐας 2:17)

6. Ο Μεσσίας θα είναι ένας άνθρωπος του κόσμου, ένας παρατηρητικός Εβραίος με το «φόβο του Θεού». Δεν θα ειναι θεικος. (Ησαΐας 11:2)

7. Το κακό και η τυραννία δεν θα είναι σε θέση να σταθουν μπροστα στην ηγεσία του. (Ησαΐας 11:04)

8. Η γνώση του Θεού, θα γεμίσει τον κόσμο. (Ησαΐας 11:9)

9. Θα προσελκύσει ανθρώπους από όλους τους πολιτισμούς και έθνη. (Ησαΐας 11:10)

10. Όλοι οι Ισραηλίτες θα επιστρεψουν στην πατρίδα τους. (Ησαΐας 11:12)

11. Δεν θα υπάρξει αλλη πείνα ή ασθένεια, και ο θάνατος θα τελειωσει. (Ησαΐας 25:8)

12. Όλοι οι νεκροί θα αναστηθουν. (Ησαΐας 26:19)

13. Ο εβραϊκός λαός θα δοκιμάσει την αιώνια χαρά και αγαλλίαση. (Ησαΐας 51:11)

14. Θα είναι ένας αγγελιοφόρος της ειρήνης. (Ησαΐας 52:7)

15. Τα εθνη θα αναγνωρίσουν τα λάθη που έκαναν στο Ισραήλ. (Ησαΐας 52:13-53:5)

16. Οι λαοί του κόσμου θα στραφούν προς τους Εβραίους για πνευματική καθοδήγηση. (Ζαχαρίας 8:23)

17. Οι ερειπωμένες πόλεις του Ισραήλ θα αποκατασταθουν. (Ιεζεκιήλ 16:55)

18. Τα όπλα του πολέμου θα καταστραφουν. (Ιεζεκιήλ 39:9)

19. Ο Ναός θα ξαναχτιστεί. (Ιεζεκιήλ 40)

20. Ολος ο κόσμος θα υπηρετει τον Θεό μαζί. (Σοφονίας 3:9)

21. Οι Εβραίοι θα ξέρουν την Τορά (Π.Διαθηκη), χωρίς μελέτη. (Ιερεμίας 31:33)

22. Θα πάρει άγονη γη και θα την κανει καρποφόρα και εν άφθονια. (Ησαΐας 51:3, Αμώς 9:13-15, Ιεζεκιήλ 36:29-30, Ησαΐας 11:6-9).

23. Καθολική αποδοχή σε όλο τον κόσμο του Εβραϊκού Θεού και της εβραϊκής θρησκείας (Ησαΐας 2:3 11:10 66:23 Μιχαίας 4:2-3 Ζαχαρίας 14:9)

Ζαχαριας 8:23 "τάδε λέγει Κύριος παντοκράτωρ· ἐν ταῖς ἡμέραις ἐκείναις, ἐὰν ἐπιλάβωνται δέκα ἄνδρες ἐκ πασῶν τῶν γλωσσῶν τῶν ἐθνῶν καὶ ἐπιλάβωνται τοῦ κρασπέδου ἀνδρὸς Ἰουδαίου λέγοντες· πορευσόμεθα μετὰ σοῦ, διότι ἀκηκόαμεν ὅτι ὁ Θεὸς μεθ᾿ ὑμῶν ἐστι."

Ειδικα στο τελευταιο, φαινεται οτι ο Ιησους (ως Θεος) ειπε στους προφητες Ζαχαρια, Μιχαια και Ησαια να γραψουν οτι η Εβραικη θρησκεια ειναι η μονη αληθινη θρησκεια.

Εαν αποτυχει σε ενα απο αυτα η σκοτωθει, τοτε δεν μπορει να ειναι ο Μεσσιας (Χριστος).
Το κείμενο των Ο΄ χρησιμοποιεί την λέξη παρθένος όπου θέλει να τονίσει την παρθενία. Έτσι η Μαρία , η αδελφή του Μωυσή αναφέρεται ως alma , αλλά απ' τους Ο΄ μεταφράζεται ως "νεάνις" , καθώς δεν θέλουν να τονίσουν κάτι σχετικό με την παρθενία της : ἐλθοῦσα δὲ ἡ νεᾶνις ἐκάλεσε τὴν μητέρα τοῦ παιδίου ( Έξοδος Β 8 ). Το παράδειγμα απ' το Γένεσις 24,16 ενισχύει αυτή την άποψη καθώς τόσο η λέξη bethula αποδίδεται ως παρθένος , αλλά και η λέξη na‘arah που σημαίνει το κορίτσι σε ηλικία γάμου αποδίδεται ως παρθένος . ( Έτσι κι αλλιώς ένα κορίτσι που ήταν σε ηλικία γάμου επιβαλλόταν να είναι παρθένος ). Παρακάτω η Ρεβέκκα αναφέρεται ως alma ( Γεν. ΚΔ 43 ) και πάλι οι Ο΄ αποδίδουν "παρθένος" για να τονίσουν την αγνότητα της παρθενίας της. Απ' τα παραπάνω συνάγεται πως η alma της χριστολογικής προφητείας του Ησαΐα δεν θα είναι μια απλή νεάνις , αλλά μια παρθένος και συγκεκριμένα η Παρθένος.

Το Εμμανουήλ και το Παρθένος του Ματθαίου αναφέρονται ξεκάθαρα στον Χριστό και στην Παναγία , αφού υπάρχουν στο Κεφάλαιο 1 με το οποίο ξεκινάει το Ευαγγέλιό του. Αμέσως μετά το όνομα Ιησούς αναφέρεται η προφητεία που ταυτίζει τον Ιησού με τον Εμμανουήλ. Φυσικά και υπήρχαν βασιλιάδες - τόσο επίγειοι όσο και βασιλείς των σκοτεινών δυνάμεων - που την εποχή του Ιησού απειλούσαν τόσο την Ιουδαία όσο και το ανθρώπινο γένος.

1) Ήταν λοιπόν Εβραίος.
2) Καταγόταν απ' τον Δαβίδ και τον Σολομώντα . Οι τιμωρίες για την αποστασία του Σολομώντος ήταν συγκεκριμένες.
3) Θα γίνει και αυτό κατά την Δευτέρα Παρουσία. Είναι συμβολικό.
4) Μερικώς έχει γίνει με τους πιστούς χριστιανούς ηγέτες. Οριστικώς θα γίνει στο μέλλον.
5) Ομοίως με το παραπάνω.
6) Στην ανθρώπινή του φύση ο Θεάνθρωπος έτσι ήταν.
7) Ισχύει για τις σκοτεινές δυνάμεις. Οριστικά το καλό θα επικρατήσει στην Δευτέρα Παρουσία.
8) Το έχει ήδη κάνει μερικώς και θα γίνει πλήρως στο μέλλον.
9) Ήδη έγινε.
10) Και αυτό θα γίνει. Ο Νέος Ισραήλ θα καταλήξει στη Νέα Σιών.
11) Θα γίνει με την δεύτερη έλευση του Χριστού.
12) Ομοίως κατά την Δευτέρα Παραουσία.
13) Έγινε όταν επέστρεψαν απ' την Βαβυλώνια αιχμαλωσία. Θα γίνει με όλους τους πιστούς ( Νέος Ισραήλ ).
14) Ἐγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς.
15) Οι ασεβείς άνθρωποι στους πιστούς ανθρώπους.
16) Οι πεπλανημένοι στους ευσεβείς.
17) Συμβολικό ( βλ. αναφορά στα Σόδομα ).
18) Όντως θα επέλθει αιώνια ειρήνη.
19) Έγινε και θα γίνει.
20) Μερικώς έγινε και θα γίνει οριστικά στο μέλλον.
21) Στο μασοριτικό κείμενο. Ήθελα να 'ξερα ποιο αντιχριστιανικό βιβλίο έχεις μπροστά σου. :D Στο κείμενο των Ο΄ Ιερεμίας ΛΗ 33 κατά την επιστροφή απ' την βαβυλώνια αιχμαλωσία ( και παράλληλα μεσσιανικό κήρυγμα ) : ὅτι αὕτη ἡ διαθήκη μου, ἣν διαθήσομαι τῷ οἴκῳ Ἰσραὴλ μετὰ τὰς ἡμέρας ἐκείνας, φησὶ Κύριος· διδοὺς δώσω νόμους εἰς τὴν διάνοιαν αὐτῶν καὶ ἐπὶ καρδίας αὐτῶν γράψω αὐτούς· καὶ ἔσομαι αὐτοῖς εἰς Θεόν, καὶ αὐτοὶ ἔσονταί μοι εἰς λαόν. = Αυτή είναι η Διαθήκη μου, την οποίαν εγώ θα συνάψω με τον ισραηλιτικόν λαόν έπειτα από τας ημέρας εκείνας, λέγει ο Κυριος. Θα δώσω ασφαλώς και βεβαίως Νομους κατανοητούς και δεκτούς εις την διάνοιάν των· θα γράψω αυτούς εις την καρδίαν των. Θα είμαι δι' αυτούς ο Θεός των και αυτοί θα είναι δι' εμέ ο λαός μου.
22) Όντως έγινε και θα ολοκληρωθεί.
23) Έχει γίνει μερικώς και θα γίνει οριστικώς. Οι απόστολοι ήταν κυρίως Εβραίοι , από αυτούς ξεκίνησε η διάδοση του χριστιανισμού και τους ακολούθησε ο κόσμος. Δεν είναι η εβραϊκή θρησκεία η αληθινή θρησκεία. Μία είναι η αληθινή πίστη και τα υπόλοιπα είναι κακοδοξίες , μεταξύ αυτών και η εβραϊκή θρησκεία. Ο Χριστός νίκησε τον θάνατο και αναστήθηκε.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 02 Αύγ 2020, 08:42

Jimmy81 έγραψε:
02 Αύγ 2020, 02:57
Μιας και λίγες σελίδες πριν έγινε αναφορά στην χρονολόγηση τμημάτων της Βίβλου, οι ενδιαφερόμενοι ας τσεκάρουν το πολύ ωραίο βιβλίο γραμμένο από επιστήμονες αρχαιολόγους The Bible Unearthed που κυκλοφορεί και στην ελληνική αγορά. Το είχα διαβάσει παλιότερα και με είχε συναρπάσει με την σοβαρή επιχειρηματολογία και την προσεκτική ανάλυση των αρχαιολογικών ευρημάτων της Μέσης Ανατολής.

https://www.politeianet.gr/books/978960 ... fes-152216
Εμένα από όσα μου είχε πει ο Nandros μου είχε φανεί μάπα. Βγάζει άκριτα πολύ βεβιασμένα συμπεράσματα . Π.χ. λέει ότι ο Ben-Hadad Α΄ αναφέρεται μόνο στην ΠΔ, άρα η ιστορία γι' αυτόν είναι αναξιόπιστη. Λες και είναι η πρώτη φορά που έχουμε ιστορική αναφορά από μία μόνο πηγή.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gedaliah,_son_of_Pashhur
https://en.wikipedia.org/wiki/Nebo-Sarsekim_Tablet
https://en.wikipedia.org/wiki/Jezebel#Historicity
https://en.wikipedia.org/wiki/Adonizedek
Υπάρχουν άλλοι επιστήμονες που λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν στοιχεία όπως τα παραπάνω και τα θεωρούν δυνητικές αποδείξεις.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 02 Αύγ 2020, 10:31

Ζαποτέκος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 08:31
Το κείμενο των Ο΄ χρησιμοποιεί την λέξη παρθένος όπου θέλει να τονίσει την παρθενία. Έτσι η Μαρία , η αδελφή του Μωυσή αναφέρεται ως alma , αλλά απ' τους Ο΄ μεταφράζεται ως "νεάνις" , καθώς δεν θέλουν να τονίσουν κάτι σχετικό με την παρθενία της : ἐλθοῦσα δὲ ἡ νεᾶνις ἐκάλεσε τὴν μητέρα τοῦ παιδίου ( Έξοδος Β 8 ). Το παράδειγμα απ' το Γένεσις 24,16 ενισχύει αυτή την άποψη καθώς τόσο η λέξη bethula αποδίδεται ως παρθένος , αλλά και η λέξη na‘arah που σημαίνει το κορίτσι σε ηλικία γάμου αποδίδεται ως παρθένος . ( Έτσι κι αλλιώς ένα κορίτσι που ήταν σε ηλικία γάμου επιβαλλόταν να είναι παρθένος ). Παρακάτω η Ρεβέκκα αναφέρεται ως alma ( Γεν. ΚΔ 43 ) και πάλι οι Ο΄ αποδίδουν "παρθένος" για να τονίσουν την αγνότητα της παρθενίας της. Απ' τα παραπάνω συνάγεται πως η alma της χριστολογικής προφητείας του Ησαΐα δεν θα είναι μια απλή νεάνις , αλλά μια παρθένος και συγκεκριμένα η Παρθένος.
Με ολο τον σεβασμο γραφεις ...σαχλαμαρες. Σου εδειξα οτι οι Ο' χρησιμοποιουν την λεξη παρθενος ακομα και για μια βιασμενη.
Κατ' αρχας η νεανις του Ησαια ηταν ηδη εγκυος ( ἰδοὺ ἡ "παρθένος" ἐν γαστρὶ ἕξει). Ο Ησαιας αναφερει οτι δινει την προφητεια ως σημαδι για να αποδειξει στον Αχαζ οτι ο Κυριος θα τον προστατεψει απο τους συγκεκριμενους εχθρους του, τον Ρασείμ, βασιλέα των Αραμαίων και τον Φακεέ, υιόν του Ρομελίου που ηθελαν να επιτεθουν στο Ισραηλ.
Τι νοημα εχει να δωσει στον Αχαζ σημαδι για να πιστεψει, που ΘΑ πραγματοποιηθει μετα απο ...αιωνες; :fp:
Αυτο ειναι το ακρον αωτον της διαστρεβλωσης.

Ζαποτέκος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 08:31
Το Εμμανουήλ και το Παρθένος του Ματθαίου αναφέρονται ξεκάθαρα στον Χριστό και στην Παναγία , αφού υπάρχουν στο Κεφάλαιο 1 με το οποίο ξεκινάει το Ευαγγέλιό του. Αμέσως μετά το όνομα Ιησούς αναφέρεται η προφητεία που ταυτίζει τον Ιησού με τον Εμμανουήλ. Φυσικά και υπήρχαν βασιλιάδες - τόσο επίγειοι όσο και βασιλείς των σκοτεινών δυνάμεων - που την εποχή του Ιησού απειλούσαν τόσο την Ιουδαία όσο και το ανθρώπινο γένος.
Επαναλαμβανω, πουθενα στα ευαγγελια δεν ονομαζεται ο Ιησους Εμμανουηλ. Κανενας δεν τον γνωριζε, ουτε τον καλεσε ποτε με αυτο το ονομα. Το οτι καποιος απατεωνας ειπε οτι οτι μια αρχαια προφητεια ηταν για τον Ιησου, ενω δεν υπηρχε ουτε ΜΙΑ ενδειξη για αυτο, ενω υπαρχουν δεκαδες ενδειξεις για το αντιθετο, δεν σημαινει οτι ο Ιησους λεγοταν Εμμανουηλ.
Και οι βασιλιαδες της προφητειας εχουν ονοματα και ειναι συγκεκριμενοι. Τι στον διαολο, δεν καταλαβαινετε τι διαβαζετε;
Ζαποτέκος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 08:31
1) Ήταν λοιπόν Εβραίος.
2) Καταγόταν απ' τον Δαβίδ και τον Σολομώντα . Οι τιμωρίες για την αποστασία του Σολομώντος ήταν συγκεκριμένες.
3) Θα γίνει και αυτό κατά την Δευτέρα Παρουσία. Είναι συμβολικό.
4) Μερικώς έχει γίνει με τους πιστούς χριστιανούς ηγέτες. Οριστικώς θα γίνει στο μέλλον.
5) Ομοίως με το παραπάνω.
6) Στην ανθρώπινή του φύση ο Θεάνθρωπος έτσι ήταν.
7) Ισχύει για τις σκοτεινές δυνάμεις. Οριστικά το καλό θα επικρατήσει στην Δευτέρα Παρουσία.
8) Το έχει ήδη κάνει μερικώς και θα γίνει πλήρως στο μέλλον.
9) Ήδη έγινε.
10) Και αυτό θα γίνει. Ο Νέος Ισραήλ θα καταλήξει στη Νέα Σιών.
11) Θα γίνει με την δεύτερη έλευση του Χριστού.
12) Ομοίως κατά την Δευτέρα Παραουσία.
13) Έγινε όταν επέστρεψαν απ' την Βαβυλώνια αιχμαλωσία. Θα γίνει με όλους τους πιστούς ( Νέος Ισραήλ ).
14) Ἐγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς.
15) Οι ασεβείς άνθρωποι στους πιστούς ανθρώπους.
16) Οι πεπλανημένοι στους ευσεβείς.
17) Συμβολικό ( βλ. αναφορά στα Σόδομα ).
18) Όντως θα επέλθει αιώνια ειρήνη.
19) Έγινε και θα γίνει.
20) Μερικώς έγινε και θα γίνει οριστικά στο μέλλον.
21) Στο μασοριτικό κείμενο. Ήθελα να 'ξερα ποιο αντιχριστιανικό βιβλίο έχεις μπροστά σου. :D Στο κείμενο των Ο΄ Ιερεμίας ΛΗ 33 κατά την επιστροφή απ' την βαβυλώνια αιχμαλωσία ( και παράλληλα μεσσιανικό κήρυγμα ) : ὅτι αὕτη ἡ διαθήκη μου, ἣν διαθήσομαι τῷ οἴκῳ Ἰσραὴλ μετὰ τὰς ἡμέρας ἐκείνας, φησὶ Κύριος· διδοὺς δώσω νόμους εἰς τὴν διάνοιαν αὐτῶν καὶ ἐπὶ καρδίας αὐτῶν γράψω αὐτούς· καὶ ἔσομαι αὐτοῖς εἰς Θεόν, καὶ αὐτοὶ ἔσονταί μοι εἰς λαόν. = Αυτή είναι η Διαθήκη μου, την οποίαν εγώ θα συνάψω με τον ισραηλιτικόν λαόν έπειτα από τας ημέρας εκείνας, λέγει ο Κυριος. Θα δώσω ασφαλώς και βεβαίως Νομους κατανοητούς και δεκτούς εις την διάνοιάν των· θα γράψω αυτούς εις την καρδίαν των. Θα είμαι δι' αυτούς ο Θεός των και αυτοί θα είναι δι' εμέ ο λαός μου.
22) Όντως έγινε και θα ολοκληρωθεί.
23) Έχει γίνει μερικώς και θα γίνει οριστικώς. Οι απόστολοι ήταν κυρίως Εβραίοι , από αυτούς ξεκίνησε η διάδοση του χριστιανισμού και τους ακολούθησε ο κόσμος. Δεν είναι η εβραϊκή θρησκεία η αληθινή θρησκεία. Μία είναι η αληθινή πίστη και τα υπόλοιπα είναι κακοδοξίες , μεταξύ αυτών και η εβραϊκή θρησκεία. Ο Χριστός νίκησε τον θάνατο και αναστήθηκε.
Με το "θα" και "στο μελλον" δεν γινεται δουλεια. Οταν και αν λοιπον τα εκπληρωσει στο μελλον, τοτε μπορει να γινει Μεσσιας. Στη ζωη του παντως δεν τα καταφερε να εκπληρωσει σχεδον καμμια, οποτε δεν ηταν.

Παντως αν οι προφητες μιλαγαν εκ μερους του Θεου, τοτε ειναι βεβαιο γιατι ειναι καταγεγραμμενο, οτι ο Ιησους (ως Θεος) ειπε στους προφητες Ζαχαρια, Μιχαια και Ησαια να γραψουν οτι η Εβραικη θρησκεια ειναι η μονη αληθινη θρησκεια. (Ησαΐας 2:3 11:10 66:23 Μιχαίας 4:2-3 Ζαχαρίας 14:9).

Τωρα το τι κατεβαζουν τα μυαλα των απολογητων και το τι λενε, ουδεμια αξια εχει.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 02 Αύγ 2020, 10:51

Alphabet έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:31
Με ολο τον σεβασμο γραφεις ...σαχλαμαρες.
Εδώ γίνεσαι προσβλητικός και σταματάω να διαβάζω. Θα μπορούσα να σε χαρακτηρίσω πανηλίθιο ημιμαθή αρλουμπολόγο αλλά δεν έχει νόημα να το κάνουμε ροντέο.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 02 Αύγ 2020, 11:01

Ζαποτέκος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:51
Alphabet έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:31
Με ολο τον σεβασμο γραφεις ...σαχλαμαρες.
Εδώ γίνεσαι προσβλητικός και σταματάω να διαβάζω. Θα μπορούσα να σε χαρακτηρίσω πανηλίθιο ημιμαθή αρλουμπολόγο αλλά δεν έχει νόημα να το κάνουμε ροντέο.
Εχεις δικιο. Ζητω συγνωμη. Αλλα το πηρα σαν κοροιδια το " ...Απ' τα παραπάνω συνάγεται πως η alma της χριστολογικής προφητείας του Ησαΐα δεν θα είναι μια απλή νεάνις , αλλά μια παρθένος και συγκεκριμένα η Παρθένος. "
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alphabet την 02 Αύγ 2020, 11:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 02 Αύγ 2020, 11:02

Alphabet έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:01
Ζαποτέκος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:51
Alphabet έγραψε:
02 Αύγ 2020, 10:31
Με ολο τον σεβασμο γραφεις ...σαχλαμαρες.
Εδώ γίνεσαι προσβλητικός και σταματάω να διαβάζω. Θα μπορούσα να σε χαρακτηρίσω πανηλίθιο ημιμαθή αρλουμπολόγο αλλά δεν έχει νόημα να το κάνουμε ροντέο.
Εχεις δικιο. Ζητω συγνωμη. Αλλα το πηρα σαν κοροιδια.
Ζητώ και εγώ συγνώμη, αλλά δεν έχω μάθει να κοροϊδεύω. Τουλάχιστον όχι χωρίς να βάζω φατσούλες ... :8)
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών