Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 14 Ιουν 2020, 18:53

shrike έγραψε:
18 Απρ 2019, 14:47
ΟΚ, άσχετο με το θέμα, αλλά λόγω κιβωτού θα το πω γιατί θα σκάσω.

Το κορυφαίο που έχω δει σχετικά με την κιβωτό είναι εκείνο του Αρκά, που μιλάει ο Νώε με τον γιο του την ώρα που έχει αρχίσει η καταιγίδα.
- Πω πω, κωλόκαιρος.
- Ρινόκερος είναι, απλά τον βλέπεις από πίσω.
:lol:
Ένα ακόμα:
Μπαίνουν δυο πρόβατα και λέει το κριάρι στον Νώε "έχουμε κάνει κράτηση", οκ περάστε.
Πιο πέρα ε\ένα ζευγάρι δεινόσαυροι που ακούνε και ο Δεινόσαυρος λέει "κράτηση, τι κράτηση;" και η δεινοσαυρίνα με φαρμακερό ύφος "πες μου ότι δεν έκανες".
Και το άλλο:
Η κιβωτός,μαύρα σύννεφα, αστραπές, βροντές κι ένας δεινόσαυρος που κοιτάζει από την άλλη και φωνάζει "άντε, αργείς, κλείνουν την πόρτα όπου να 'ναι".
Και μια φωνή "σε πέντε λεπτά είμαι έτοιμη".
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 14 Ιουν 2020, 19:34

Έχει δοθεί εξήγηση πώς ενώ σώθηκε ένα ζευγάρι από το κάθε είδος ζώου, σώθηκαν πολλές ράτσες κάθε ζώου;
Για παράδειγμα πως υπάρχουν τόσες ράτσες σκύλων μετά τον κατακλυσμό; :D

Antigeist

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 14 Ιουν 2020, 21:34

Cavaliere έγραψε:
14 Ιουν 2020, 18:15
Antigeist έγραψε:
14 Ιουν 2020, 18:13
Εσύ ορθόδοξος δεν είσαι; Τι μιλάς;
Γιατί, εσύ τι είσαι, λογοκρισία;
Τι στιγμή που πιστεύεις και εσύ σε μαλακίες της εποχής του χαλκού δεν μπορείς να κοροϊδεύεις τους Amish και τους Μορμόνους. Δεν μπορεί να κοροϊδεύει ο γάιδαρος τον πετεινό.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 14 Ιουν 2020, 21:35

Antigeist έγραψε:
14 Ιουν 2020, 21:34
Cavaliere έγραψε:
14 Ιουν 2020, 18:15
Antigeist έγραψε:
14 Ιουν 2020, 18:13
Εσύ ορθόδοξος δεν είσαι; Τι μιλάς;
Γιατί, εσύ τι είσαι, λογοκρισία;
Τι στιγμή που πιστεύεις και εσύ σε μαλακίες της εποχής του χαλκού δεν μπορείς να κοροϊδεύεις τους Amish και τους Μορμόνους. Δεν μπορεί να κοροϊδεύει ο γάιδαρος τον πετεινό.
Την εποχή του χαλκού δεν υπήρχε Χριστιανισμός. Τώρα υπάρχει.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6344
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 15 Ιουν 2020, 02:57

Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 15 Ιουν 2020, 05:25

Λεγεών έγραψε:
18 Απρ 2019, 14:34
...με τη βοήθεια των κακών αγγέλων, αλλά λογάριαζαν χωρίς τους καλούς άγγελους και γι' αυτό δεν σώθηκαν.

Είναι VERIFIABLE SCIENTIFIC FACT.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Η αλήθεια είναι ότι ο Γιαχβέ έσωσε μόνο τον Gon (από το they are all gone που είπε ο Νώε στην γυναίκα του όταν τον ρώτησε που είναι ο Τ-ΡΕΞ που τάιζε στην αυλή της), ο οποίος πάλεψε κυριολεκτικός με νύχια και με δόντια ώστε να πλεύση η κιβωτός. Φυσικά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να ξεπλύνει το αμάρτημα του είδους του, οπότε χωρίς δεινοσαυρήνα δεινοσαυράκια δεν υπάρχουν
και έτσι τελειώσαμε με δαύτους. Η συνέχεια του manga που πόσταρες

Εικόνα
Εικόνα

Μόνος επιζών δεινόσαυρος
Εικόνα
Εικόνα

Ήθελα να ξερα, τα μισά σας μαθαίνουν ή τα μισά λέτε; Που πάτε κατηχητικό, η bluerose τα ξέρει αυτά στάνταρ
Μηχανικός έγραψε:
14 Ιουν 2020, 19:34
Έχει δοθεί εξήγηση πώς ενώ σώθηκε ένα ζευγάρι από το κάθε είδος ζώου, σώθηκαν πολλές ράτσες κάθε ζώου;
Για παράδειγμα πως υπάρχουν τόσες ράτσες σκύλων μετά τον κατακλυσμό; :D
Μετά τον κατακλυσμό διασπάστηκαν, με την συνεχόμενη τριβή τους με το ανθρώπινο γένος
Εικόνα
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 15 Ιουν 2020, 18:50

Jimmy81 έγραψε:
15 Ιουν 2020, 02:57
100.000.000 - ΕΚΑΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ!

Δεν γίνεται, πρέπει να βρω αγοραστές και να πουλήσω την Ακρόπολη. Έχει πολλά κορόιδα εκεί έξω. Όποιος την πάρει θα χεστεί στο τάλαρο από τα εισιτήρια.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 15 Ιουν 2020, 20:44

Εικόνα
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Ιουν 2020, 10:25

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
21 Απρ 2019, 11:59

Τώρα, είναι προφανές ότι οι Ευαγγελιστές στην Αμερική το έχουν "κάψει" τελείως. Αυτά παθαίνεις αν ερμηνεύεις την Βίβλο κατά γράμμα από την πρώτη ως την τελευταία λέξη.
ετσι δεν πρεπει να ερμηνευεται καθε γραπτο κειμενο; ετσι δεν ερμηνευουμε οτι αλλο διαβαζουμε;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 16 Ιουν 2020, 11:59

Ασέβαστος έγραψε:
16 Ιουν 2020, 10:25
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
21 Απρ 2019, 11:59

Τώρα, είναι προφανές ότι οι Ευαγγελιστές στην Αμερική το έχουν "κάψει" τελείως. Αυτά παθαίνεις αν ερμηνεύεις την Βίβλο κατά γράμμα από την πρώτη ως την τελευταία λέξη.
ετσι δεν πρεπει να ερμηνευεται καθε γραπτο κειμενο; ετσι δεν ερμηνευουμε οτι αλλο διαβαζουμε;
Φυσικα κατα γραμμα ερμηνευεται καθε κειμενο. Αλλοιως οι ερμηνειες ειναι οχι μονο κατα το δοκουν, αλλα πολλες φορες επιτηδες αλλαζουν και το νοημα ωστε να παραπλανησουν το ποιμνιο. Τουλαχιστον οι Ευαγγελιστες στην Αμερικη, αν και σιγουρα καμενοι, φαινονται να ειναι πιο τιμιοι.

Παραδειγμα:
1) Κειμενο και ερμηνεια (ὑπό Ι. Κολιτσάρα)
Ματθ 1:25 καὶ οὐκ ἐγίνωσκεν αὐτὴν ἕως οὗ ἔτεκε τὸν υἱὸν αὐτῆς τὸν πρωτότοκον....
Ματθ. 1,25 Και ποτέ δεν εγνώρισεν αυτήν ως σύζυγον ούτε και όταν εγέννησεν αυτή τον πρώτον και μοναδικόν υιόν της ούτε και μετά ταύτα..
http://www.imgap.gr/file1/AG-Pateres/AG ... 20Math.htm

2) Σωστη Μεταφραση (Συναξαριστης)
καὶ δὲν εἶχε καμίαν σχέσιν μαζί της μέχρις ὅτου ἐγέννησε τὸν υἱόν της τὸν πρωτότοκον..
https://www.synaxarion.gr/cms/gr/conten ... ion_1.aspx

Παρα πολλα τετοια παραδειγματα.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 16 Ιουν 2020, 12:54

...
και τη Μελχόλ θυγατρί Σαούλ ουκ εγένετο παιδίον έως της ημέρας του αποθανείν.(2Βασιλειών 6, 16/23).
Έτσι λοιπόν αν ερμηνεύετε περί της Παρθένου, ερμηνεύσατε τότε κι αυτό. Τραγικό! Ξέρω πως δε με διαβάζετε, αλλά παρ' όλο που τα' χαμε σχολιάσει στο παλιό, επανέρχεσθε στην ίδια λάθος απόδοση. Εδώ λοιπόν η Μελχόλ, σύμφωνα με την ερμηνεία σας πάντα, δεν απέκτησε παιδί μέχρι τη θανή της, άρα, μετά τη θανή της απέκτησε παιδί!!!
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 16 Ιουν 2020, 13:34

Chainis έγραψε:
14 Ιουν 2020, 18:53
shrike έγραψε:
18 Απρ 2019, 14:47
ΟΚ, άσχετο με το θέμα, αλλά λόγω κιβωτού θα το πω γιατί θα σκάσω.

Το κορυφαίο που έχω δει σχετικά με την κιβωτό είναι εκείνο του Αρκά, που μιλάει ο Νώε με τον γιο του την ώρα που έχει αρχίσει η καταιγίδα.
- Πω πω, κωλόκαιρος.
- Ρινόκερος είναι, απλά τον βλέπεις από πίσω.
:lol:
Ένα ακόμα:
Μπαίνουν δυο πρόβατα και λέει το κριάρι στον Νώε "έχουμε κάνει κράτηση", οκ περάστε.
Πιο πέρα ε\ένα ζευγάρι δεινόσαυροι που ακούνε και ο Δεινόσαυρος λέει "κράτηση, τι κράτηση;" και η δεινοσαυρίνα με φαρμακερό ύφος "πες μου ότι δεν έκανες".
Και το άλλο:
Η κιβωτός,μαύρα σύννεφα, αστραπές, βροντές κι ένας δεινόσαυρος που κοιτάζει από την άλλη και φωνάζει "άντε, αργείς, κλείνουν την πόρτα όπου να 'ναι".
Και μια φωνή "σε πέντε λεπτά είμαι έτοιμη".
Πω πω, που το βρήκες αυτό βρε τυμβωρύχε; :lol:


Γεια χαρά στην παρέα του πχόρουμ, είπα να μπω για ένα "τζα" μετά από κανά-χρόνο, έτσι να δω αν είστε όλοι καλά.


Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 16 Ιουν 2020, 13:55

jey_pap έγραψε:
16 Ιουν 2020, 12:54
...
και τη Μελχόλ θυγατρί Σαούλ ουκ εγένετο παιδίον έως της ημέρας του αποθανείν.(2Βασιλειών 6, 16/23).
Έτσι λοιπόν αν ερμηνεύετε περί της Παρθένου, ερμηνεύσατε τότε κι αυτό. Τραγικό! Ξέρω πως δε με διαβάζετε, αλλά παρ' όλο που τα' χαμε σχολιάσει στο παλιό, επανέρχεσθε στην ίδια λάθος απόδοση. Εδώ λοιπόν η Μελχόλ, σύμφωνα με την ερμηνεία σας πάντα, δεν απέκτησε παιδί μέχρι τη θανή της, άρα, μετά τη θανή της απέκτησε παιδί!!!
Καποιος μου σφυριξε τις παπαριες που γραφεις και ειπα για μια τελευταια φορα να σου απαντησω. Σου ορκιζομαι δεν θα το ξανακανω γιατι εισαι τραγικο νουμερο.

Δεν εφαγα μεχρι που ηρθε η γυναικα μου. Εφαγα αφου ηρθε.
Δεν διαβασα το μαθημα μου μεχρι που μου εβαλε τις φωνες ο πατερας μου. Ας εκανα κι αλλοιως.
Δεν γαμησα μεχρι που πηγα φανταρος. Στο στρατο ομως μια χαρα.
Δεν ειχαν σχεσεις (λογω θαυματος) μεχρι που γεννηθηκε ο πρωτοτοκος.

Δεν γαμησε μεχρι που πεθανε. Πηγε αγαμητος . Σου θυμιζει κατι;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 16 Ιουν 2020, 14:46

Alphabet έγραψε:
16 Ιουν 2020, 13:55
jey_pap έγραψε:
16 Ιουν 2020, 12:54
...
και τη Μελχόλ θυγατρί Σαούλ ουκ εγένετο παιδίον έως της ημέρας του αποθανείν.(2Βασιλειών 6, 16/23).
Έτσι λοιπόν αν ερμηνεύετε περί της Παρθένου, ερμηνεύσατε τότε κι αυτό. Τραγικό! Ξέρω πως δε με διαβάζετε, αλλά παρ' όλο που τα' χαμε σχολιάσει στο παλιό, επανέρχεσθε στην ίδια λάθος απόδοση. Εδώ λοιπόν η Μελχόλ, σύμφωνα με την ερμηνεία σας πάντα, δεν απέκτησε παιδί μέχρι τη θανή της, άρα, μετά τη θανή της απέκτησε παιδί!!!
Καποιος μου σφυριξε τις παπαριες που γραφεις και ειπα για μια τελευταια φορα να σου απαντησω. Σου ορκιζομαι δεν θα το ξανακανω γιατι εισαι τραγικο νουμερο.

Δεν εφαγα μεχρι που ηρθε η γυναικα μου. Εφαγα αφου ηρθε.
Δεν σταμάτησα να δουλεύω , ώσπου κάποια στιγμή γνώρισα τη γυναίκα μου.
Δεν διαβασα το μαθημα μου μεχρι που μου εβαλε τις φωνες ο πατερας μου. Ας εκανα κι αλλοιως.
Δε διάβασα το μάθημά μου μέχρι που ήρθε η ώρα για το σχολείο.
Δεν γαμησα μεχρι που πηγα φανταρος. Στο στρατο ομως μια χαρα.
...
Δεν ειχαν σχεσεις (λογω θαυματος) μεχρι που γεννηθηκε ο πρωτοτοκος.
Δεν είχαν σχέσεις, μέχρι που γεννήθηκε ο πρωτότοκος ( στους Εβραίους ήταν σημαντικό να δίδεται ο τίτλος, άσχετα αν δεν κάνουν άλλο τέκνο. Έτσι θα διασφαλιζόταν τα δικαιώματα του).

...........
Βλέπε για τα εβραϊκά πρωτοτόκια:
https://books.google.gr/books?id=Soh2BQ ... %B1&f=true
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι δεινόσαυροι επιτέθηκαν στην κιβωτό του Νώε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιουν 2020, 16:33

jey_pap έγραψε:
16 Ιουν 2020, 12:54
...
και τη Μελχόλ θυγατρί Σαούλ ουκ εγένετο παιδίον έως της ημέρας του αποθανείν.(2Βασιλειών 6, 16/23).
Έτσι λοιπόν αν ερμηνεύετε περί της Παρθένου, ερμηνεύσατε τότε κι αυτό. Τραγικό! (***)Ξέρω πως δε με διαβάζετε, αλλά παρ' όλο που τα' χαμε σχολιάσει στο παλιό, επανέρχεσθε στην ίδια λάθος απόδοση. Εδώ λοιπόν η Μελχόλ, σύμφωνα με την ερμηνεία σας πάντα, δεν απέκτησε παιδί μέχρι τη θανή της, άρα, μετά τη θανή της απέκτησε παιδί!!!
Η Μελχόλ, η κόρη του Σαούλ και γυναίκα του Δαβίδ, επειδή έτσι μίλησε στο Δαβίδ, σε όλη της τη ζωή δεν απέκτησε παιδί (Β' Βασιλειών 6,16. 6,20-23. Α' Παραλειπομένων 15,29).
http://users.sch.gr/aiasgr/Biblos/Prosw ... Melxol.htm

Αυτά παθαίνει ο κάθε ρωσοπόντιος που σκέφτεται ρωσικά και - σαν κακός γνώστης της ελληνικής - τα μεταφράζει επακριβώς στα Ελληνικά!


(***) Δεν αναρωτήθηκες ποτέ το γιατί;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών