Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Απρ 2019, 14:38

Nero έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:49
καμιά σχέση με την καραφλή κοντή μύγα
Ποιόν χαρακτηρίζεις έτσι ρε; Επίσης δεν είναι όλοι ηλίθιοι ούτε έχουν χρόνο να ακούν το λέγειν του καθενός, εκτός και αν έχουν συμφέρον. Μια ακόμη "αρετή" του παράσιτου, το λέγειν.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16283
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 19 Απρ 2019, 14:47

Antares έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:38
Nero έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:49
καμιά σχέση με την καραφλή κοντή μύγα
Ποιόν χαρακτηρίζεις έτσι ρε; Επίσης δεν είναι όλοι ηλίθιοι ούτε έχουν χρόνο να ακούν το λέγειν του καθενός, εκτός και αν έχουν συμφέρον. Μια ακόμη "αρετή" του παράσιτου, το λέγειν.
Τον μπογδάνο λεει καραφλη κοντη μυγα. Εσύ τι μυγιάζεσαι;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Απρ 2019, 15:00

Yochanan έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:47
Τον μπογδάνο λεει καραφλη κοντη μυγα. Εσύ τι μυγιάζεσαι;
Γιατί δεν έχω μαλλιά λόγω χημειοθεραπείας, είμαι σχετικά κοντή και δεν είμαι της φλυαρίας. Ευχαριστημένος; :003:

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16283
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 19 Απρ 2019, 15:09

:-?:cry
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Nero

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 19 Απρ 2019, 15:14

Antares έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:00
Yochanan έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:47
Τον μπογδάνο λεει καραφλη κοντη μυγα. Εσύ τι μυγιάζεσαι;
Γιατί δεν έχω μαλλιά λόγω χημειοθεραπείας, είμαι σχετικά κοντή και δεν είμαι της φλυαρίας. Ευχαριστημένος; :003:
έκανα τον συνειρμό αλλά είπα να μην απαντήσω γιατί μου φάνηκε τραβηγμένο: το "σχετικά κοντή" πχ πως θα μπορούσα να το ξέρω? :lol:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Απρ 2019, 15:41

Δεν θέλω να συνεχίσω σε κάτι τέτοιο. Αν δεν ήταν το συγκεκριμένο νήμα ή δεν είχα διαβάσει και αλλού στο phorum σε διάφορες περιόδους, περίεργα πράγματα, που η σύμπτωση φαίνεται τραβηγμένη από τα μαλλιά, δεν θα ασχολούμουν καθόλου.
Αλλά ούτε αξίζει να ασχολείται κανείς, τουλάχιστον μ' αυτό τον τρόπο.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 19 Απρ 2019, 19:40

Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:41
Κοίτα πρεμούρα ο Γάτος με το τι κάνουν οι άλλοι στο μπούτσο τους.

Και οι μουσουλμάνοι το κάνουν γιατί δεν έγραψες "Έτσι ταπεινώσαμε τα αλλαχοκμπαράκια";
Αν έγραφα για τον ισλαμισμό θα μπορούσες να μου πεις γιατί δεν έγραψα για τον εβραϊσμό και θα είχες δίκαιο διότι η περιτομή είναι εβραϊκή επινόηση. Δεν το κάνουν στον μπούτσο τους, το κάνουν στον μπούτσο ανήλικων παιδιών και το γεγονός ότι είναι παιδιά τους δεν είναι ελαφρυντικό αλλά επιβαρυντικό.

Η δική σου νοοτροπία, δηλαδή η ανοχή σε τέτοιου είδους πρακτικές όπως η περιτομή και η κλειτοριδεκτομή, ενθαρρύνει τα εγκλήματα που σχετίζονται με την παιδική κακοποίηση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 19 Απρ 2019, 19:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 19 Απρ 2019, 19:42

Εμένα μου το κόψανε αν και δεν είμαι Jewish.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Al Bundy

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 19 Απρ 2019, 19:55

Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:40


Η δική σου νοοτροπία, δηλαδή η ανοχή σε τέτοιου είδους πρακτικές όπως η περιτομή και η κλειτοριδεκτομή, ενθαρρύνει τα εγκλήματα που σχετίζονται με την παιδική κακοποίηση.
Όντως...είμαι για φυλακή ο πούστης...

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 19 Απρ 2019, 19:58

Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:55
Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:40


Η δική σου νοοτροπία, δηλαδή η ανοχή σε τέτοιου είδους πρακτικές όπως η περιτομή και η κλειτοριδεκτομή, ενθαρρύνει τα εγκλήματα που σχετίζονται με την παιδική κακοποίηση.
Όντως...είμαι για φυλακή ο πούστης...
Όχι με την τρέχουσα ηθική, όπως δε θα ήσουν φυλακή αν μαστίγωνες σκλάβους, με την τρέχουσα ηθική εκείνης της εποχής.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Al Bundy

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 19 Απρ 2019, 20:00

Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:58
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:55
Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:40


Η δική σου νοοτροπία, δηλαδή η ανοχή σε τέτοιου είδους πρακτικές όπως η περιτομή και η κλειτοριδεκτομή, ενθαρρύνει τα εγκλήματα που σχετίζονται με την παιδική κακοποίηση.
Όντως...είμαι για φυλακή ο πούστης...
Όχι με την τρέχουσα ηθική, όπως δε θα ήσουν φυλακή αν μαστίγωνες σκλάβους, με την τρέχουσα ηθική εκείνης της εποχής.
Ακριβώς αυτό είμαι εγώ...δουλέμπορος ή μαστιγωτής σε φυτείες του Νότου.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 19 Απρ 2019, 22:04

Τελείως διαφορετικά πράγματα η περιτομή και η κλειτοριδεκτομή.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 19 Απρ 2019, 23:47

Spiros252 έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:04
Τελείως διαφορετικά πράγματα η περιτομή και η κλειτοριδεκτομή.
To ίδιο είναι. Όπως λέει κι ο Michel Onfray, οι νοητικές λογικές, οι οντολογικές προκαταλήψεις, οι δόσεις μαγικής σκέψης είναι ακριβώς οι ίδιες.
Είναι περίεργο πώς η περιτομή -η κλειτοριδεκτομή, σε πολλές γλώσσες χρησιμοποιείται η ίδια λέξη και για τους δύο ακρωτηριασμούς- των μικρών κοριτσιών προκαλεί το βδελυγμό της Δύσης, αλλά δεν προκαλεί καμία καταδίκη όταν γίνεται σε μικρά αγόρια. Η συναίνεση μοιάζει απόλυτη, έως ότου καλέσει κανείς το συνομιλητή του να προβληματιστεί ως προς το βάσιμο αυτής της χειρουργικής επέμβασης, η οποία συνίσταται στην αφαίρεση ενός υγιούς μέρους του σώματος ενός μη συναινούντος παιδιού και χωρίς να συντρέχουν ιατρικοί λόγοι - ιδού ο νομικός ορισμός του ακρωτηριασμού.

[...] Δέσιμο των ποδιών στους Κινέζους, επιμήκυνση του λαιμού με χαλκάδες στους Πανταούγκ, λιμάρισμα των δοντιών, τρύπημα της μύτης, των αυτιών, ή των χειλιών στις φυλές του Αμαζονίου, σκαριφησμοί και τατουάζ των Πολυνησίων, περίσφιξη του κρανίου στους Περουβιανούς, όλα αυτά προέρχονται από τις ίδιες μαγικές σκέψεις όπως και η κλειτοριδεκτομή και η συρραφή των χειλέων του αιδοίου στην Αφρική, ή η περιτομή των Εβραίων και των μουσουλμάνων. Μαρκάρισμα του σώματος για θρησκευτικούς λόγους, τελετουργικά μαρτύρια προκειμένου να κερδίσει κανείς την ένταξή του στην κοινότητα, πρακτικές των φυλών που αποσκοπούν στο να προσελκύσουν την εύνοια των θεών, οι λόγοι δεν λείπουν - χωρίς να επικαλεστούμε ψεχαναναλυτικές υποθέσεις.

Γιατί να υπομειδιούμε με το σφήνωμα της βαλάνου στην Ωκεανία, τον ευνουχισμό των Ρώσων Σκόπζι -μιας χριστιανικής αίρεσης που λειτουργούσε μεταξύ 18ου αιώνα και δεκαετίας του 1920- την εντομή του πέους στην Αυστραλία -όπου το πέος τέμνεται από το στόμιο ως το όσχεο σε όλο του το μήκος-; Διότι οι νοητικές λογικές, οι οντολογικές προκαταλήψεις, οι δόσεις μαγικής σκέψης είναι ακριβώς οι ίδιες. Εκτός και αν βρίσκουμε βάρβαρο ό,τι δεν ανήκει στα δικά μας ήθη -όπως ο Μοντέν...- πώς να αποδεχτούμε και να νομιμοποιήσουμε τους ακρωτηριασμούς μας και κατόπιν να αποκηρύξουμε του διπλανού;

Michel Onfray, Πραγματεία περί αθεολογίας, εκδόσεις Εξάντας, 2006, σελ. 144 - 145.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 21 Απρ 2019, 00:31

:popc:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Pam
Δημοσιεύσεις: 1487
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2018, 01:10

Re: Έτσι ταπεινώσαμε τον εβραϊσμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pam » 21 Απρ 2019, 00:38

Γάταρος έγραψε:
19 Απρ 2019, 23:47
Spiros252 έγραψε:
19 Απρ 2019, 22:04
Τελείως διαφορετικά πράγματα η περιτομή και η κλειτοριδεκτομή.
To ίδιο είναι. Όπως λέει κι ο Michel Onfray, οι νοητικές λογικές, οι οντολογικές προκαταλήψεις, οι δόσεις μαγικής σκέψης είναι ακριβώς οι ίδιες.
Είναι περίεργο πώς η περιτομή -η κλειτοριδεκτομή, σε πολλές γλώσσες χρησιμοποιείται η ίδια λέξη και για τους δύο ακρωτηριασμούς- των μικρών κοριτσιών προκαλεί το βδελυγμό της Δύσης, αλλά δεν προκαλεί καμία καταδίκη όταν γίνεται σε μικρά αγόρια. Η συναίνεση μοιάζει απόλυτη, έως ότου καλέσει κανείς το συνομιλητή του να προβληματιστεί ως προς το βάσιμο αυτής της χειρουργικής επέμβασης, η οποία συνίσταται στην αφαίρεση ενός υγιούς μέρους του σώματος ενός μη συναινούντος παιδιού και χωρίς να συντρέχουν ιατρικοί λόγοι - ιδού ο νομικός ορισμός του ακρωτηριασμού.

[...] Δέσιμο των ποδιών στους Κινέζους, επιμήκυνση του λαιμού με χαλκάδες στους Πανταούγκ, λιμάρισμα των δοντιών, τρύπημα της μύτης, των αυτιών, ή των χειλιών στις φυλές του Αμαζονίου, σκαριφησμοί και τατουάζ των Πολυνησίων, περίσφιξη του κρανίου στους Περουβιανούς, όλα αυτά προέρχονται από τις ίδιες μαγικές σκέψεις όπως και η κλειτοριδεκτομή και η συρραφή των χειλέων του αιδοίου στην Αφρική, ή η περιτομή των Εβραίων και των μουσουλμάνων. Μαρκάρισμα του σώματος για θρησκευτικούς λόγους, τελετουργικά μαρτύρια προκειμένου να κερδίσει κανείς την ένταξή του στην κοινότητα, πρακτικές των φυλών που αποσκοπούν στο να προσελκύσουν την εύνοια των θεών, οι λόγοι δεν λείπουν - χωρίς να επικαλεστούμε ψεχαναναλυτικές υποθέσεις.

Γιατί να υπομειδιούμε με το σφήνωμα της βαλάνου στην Ωκεανία, τον ευνουχισμό των Ρώσων Σκόπζι -μιας χριστιανικής αίρεσης που λειτουργούσε μεταξύ 18ου αιώνα και δεκαετίας του 1920- την εντομή του πέους στην Αυστραλία -όπου το πέος τέμνεται από το στόμιο ως το όσχεο σε όλο του το μήκος-; Διότι οι νοητικές λογικές, οι οντολογικές προκαταλήψεις, οι δόσεις μαγικής σκέψης είναι ακριβώς οι ίδιες. Εκτός και αν βρίσκουμε βάρβαρο ό,τι δεν ανήκει στα δικά μας ήθη -όπως ο Μοντέν...- πώς να αποδεχτούμε και να νομιμοποιήσουμε τους ακρωτηριασμούς μας και κατόπιν να αποκηρύξουμε του διπλανού;
Michel Onfray, Πραγματεία περί αθεολογίας, εκδόσεις Εξάντας, 2006, σελ. 144 - 145.
Το ίδιο πράγμα η περιτομή και η κλειτοριδεκτομη;IQ τζατζικιου...
Τάδε έφη Αρίστος:
ΧΑ και ΚΚΕ θα παρουν μαζι 20%.

Συριζα και ΝΔ θα παρουν μαζι 65%.

Θα μεινουν εκτος Βουλης κομματα που πηραν ψηφους 15%.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών