Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Είμαι

Χριστιανός (Όρθόδοξος, Καθολικός, Προτεστάντης κλπ)
56
46%
Μουσουλμάνος (Σιίτης, Σουνίτης κλπ)
1
1%
Ιουδαίος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Εθνικός
2
2%
Βουδιστής
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ινδουιστής
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αλλόθρησκος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Άθρησκος
7
6%
Αγνωστικιστής
22
18%
Άθεος
35
28%
 
Σύνολο ψήφων: 123

Άβαταρ μέλους
Tigrayan
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 05 Ιαν 2019, 22:44

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tigrayan » 25 Απρ 2019, 14:13

Πάντως όσα χρόνια ζω στην Ελλάδα (αρκετά) δεν είδα παρά λίγους άθεους. Βέβαια στην Ελλάδα η σύνδεση με την θρησκεία είναι πιο χαλαρή από ότι είχα συνηθίσει στην πατρίδα μου.Ενώ η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων είναι Ορθόδοξοι στην εκκλησία πάνε συνήθως γιορτές, γάμους, κηδείες,βαφτίσεις και σε κάποιες ακόμα περιπτώσεις (δηλαδή κατά μέσο όρο πάνε εκκλησία μία φορά ανά δύο μήνες).Υπάρχουν και αυτοί που πάνε εκκλησία πιο συχνά και κάποιοι ελαγχιστοι οου δεν πάνε καθόλου.Ωστόσο πολλοί χριστιανοί στην Ελλάδα δεν τους νοιάζει να ζήσουν χριστιανικη ζωή. Στην πατρίδα μου ήταν αλλιώς τα πράγματα. Εκεί οι Αββησυνιοι ως Ορθόδοξοι που είμαστε πάμε κάθε εβδομάδα στην εκκλησία (το ίδιο ισχύει και για τους Αββησυνιος που ζούνε εδώ στην Ελλάδα) και πέρα από αυτό προσευχόμαστε συχνά και προσπαθούμε (όσο μας επιτρέπουν τα οικονομικά μας) να δύνουμε ελεημοσύνη όποτε μπορούμε και γενικά προσπαθούμε να ζούμε χριστιανικα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40756
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2019, 14:17

Cavaliere έγραψε:
25 Απρ 2019, 13:27
Παπαριές, εγώ έζησα εφηβεία στην Ελλάδα, και το να είσαι άθεος ήτανε πολύ κουλ. Έπρεπε να είσαι άθεος, αν δεν ήθελες να σε περνάνε για ηλίθιο. Όποιος έλεγε το καλύτερο τσιτάτο στον θεολόγο την ώρα των θρησκευτικών, ήταν αρχηγός. Το να τρως παϊδάκιa τη Μ. Εβδομάδα ήτανε must.
Αυτά δεν είναι αθεΐα. Για όνομα του θεού, δηλαδή. Τι βλακείες διαβάζουμε; Οι εφηβικές αντιδράσεις δείχνουν αθεΐα...
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Απρ 2019, 14:17

μίστερ μαξ έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:11
Πιο cuckservative δεν γίνεται. Αυτό έλειπε, η Εκκλησία στην Ελλάδα κάνει όργια, κατήχηση στα σχολεία, διαφορες παρανομίες, και εσυ θες να μην λέμε κιχ. Νταξ. AfD
Έκανες κιχ. Ντάξει τώρα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Απρ 2019, 14:18

hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:17


Αυτά δεν είναι αθεΐα. Για όνομα του θεού, δηλαδή. Τι βλακείες διαβάζουμε; Οι εφηβικές αντιδράσεις δείχνουν αθεΐα...
Οι Έλληνες άθεοι έχουν συμπεριφορά εφήβου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 25 Απρ 2019, 14:21

Cavaliere έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:17
μίστερ μαξ έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:11
Πιο cuckservative δεν γίνεται. Αυτό έλειπε, η Εκκλησία στην Ελλάδα κάνει όργια, κατήχηση στα σχολεία, διαφορες παρανομίες, και εσυ θες να μην λέμε κιχ. Νταξ. AfD
Έκανες κιχ. Ντάξει τώρα.
Οκ, μην πεις τίποτε για το οτι φερνουν το αγιο φως με αεροπλανο και ξοδεύουν τα λεφτα των φορολογούμενων. Μην πεις τιποτε για την κατήχηση στα σχολεία.

Μπράβο σου, ποσο σεβεσαι την θρησκεία! Τι γλυκούλης, ποσο τολεραντ!
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40756
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2019, 14:21

Ερμής έγραψε:
25 Απρ 2019, 13:56
Γενικά το να διατυμπανίζεις κάτι που είσαι, είναι αστείο.
το να διατυμπανίζεις όμως κάτι που ΔΕΝ είσαι, είναι θλιβερό.
Είναι θλιβερό να διατυμπανίζεις ότι δεν είσαι κάφρος, μισάνθρωπος, μισογύνης, ρατσιστής; Ενδιαφέρουσα άποψη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Απρ 2019, 14:25

hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:21
Ερμής έγραψε:
25 Απρ 2019, 13:56
Γενικά το να διατυμπανίζεις κάτι που είσαι, είναι αστείο.
το να διατυμπανίζεις όμως κάτι που ΔΕΝ είσαι, είναι θλιβερό.
Είναι θλιβερό να διατυμπανίζεις ότι δεν είσαι κάφρος, μισάνθρωπος, μισογύνης, ρατσιστής; Ενδιαφέρουσα άποψη.
Είναι βλακεία να διατυμπανίζεις ότι δεν είσαι ρατσιστής. Αντίθετα είναι σωστό να λες ότι είσαι αντιρατσιστής, που είναι μια τοποθέτηση στο πρόβλημα. Οπότε, αν φωνάζεις ότι δεν είσαι πιστός, το κάνεις επειδή θεωρείς πως οι πιστοί είναι πρόβλημα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40756
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2019, 14:25

Cavaliere έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:18
hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:17


Αυτά δεν είναι αθεΐα. Για όνομα του θεού, δηλαδή. Τι βλακείες διαβάζουμε; Οι εφηβικές αντιδράσεις δείχνουν αθεΐα...
Οι Έλληνες άθεοι έχουν συμπεριφορά εφήβου.
Έλα, μαλακίες λες. Αναφέρθηκες στο τι κάνατε στο σχολείο, που είναι εντελώς άσχετο με το θέμα της πίστης ως απόδειξη ότι η αθεΐα ήταν ή είναι κουλ. Για το 99% του πληθυσμού της χώρας, η αθεΐα είναι ταμπού. Σε κοιτάνε σαν εξωγήινο και ποτέ μα ποτέ δεν αποδέχονται ότι είσαι άθεος και σου κάνουν στο ράντομ ερωτήσεις. Αν είναι συγγενείς σου, προτιμούν απλώς να αποφεύγουν συζητήσεις σχετικά με την θρησκεία αν και από καιρό σε καιρό θα σου ξαναπετάξουν «πώς γίνεται να μην πιστεύεις σε τίποτα;».

Μην μου λες ότι είναι κουλ να είσαι άθεος στην Ελλάδα. Στην εξωφορουμική μου ζωή το ξέρουν ελάχιστα άτομα ότι είμαι άθεος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40756
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2019, 14:28

Cavaliere έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:25
hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:21
Ερμής έγραψε:
25 Απρ 2019, 13:56
Γενικά το να διατυμπανίζεις κάτι που είσαι, είναι αστείο.
το να διατυμπανίζεις όμως κάτι που ΔΕΝ είσαι, είναι θλιβερό.
Είναι θλιβερό να διατυμπανίζεις ότι δεν είσαι κάφρος, μισάνθρωπος, μισογύνης, ρατσιστής; Ενδιαφέρουσα άποψη.
Είναι βλακεία να διατυμπανίζεις ότι δεν είσαι ρατσιστής. Αντίθετα είναι σωστό να λες ότι είσαι αντιρατσιστής, που είναι μια τοποθέτηση στο πρόβλημα. Οπότε, αν φωνάζεις ότι δεν είσαι πιστός, το κάνεις επειδή θεωρείς πως οι πιστοί είναι πρόβλημα.
Τώρα συζητάμε χαζομάρες. Δεν υπάρχουν άθεοι που διατυμπανίζουν με κάποιον τρόπο την αθεΐα τους εκτός κι αν πρόκειται για δημόσια πρόσωπα σε πλαίσιο σχετικής συζήτησης. Δεν ξέρω κανέναν άθεο να συστήνεται και να λέει «είμαι ο Γιώργος, είμαι ζυγός με ωροσκόπο κριό και είμαι άθεος».

Εδώ μέσα κάνουμε συζητήσεις. Δεν συνιστά διατυμπανισμό η κατάθεση του τι είμαστε. Είναι σαν να λες ότι ο under διατυμπανίζει στην έξω ζωή του ότι είναι ΝΔ.

Εντάξει, κακό παράδειγμα. Ο under μπορεί και να το κάνει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Απρ 2019, 14:29

hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:25

Μην μου λες ότι είναι κουλ να είσαι άθεος στην Ελλάδα. Στην εξωφορουμική μου ζωή το ξέρουν ελάχιστα άτομα ότι είμαι άθεος.
Μπορεί στη δική σου γενιά με τους νεοορθόδοξους και τις καφετζούδες που πήγαιναν σε Γέροντες να άλλαξε το trend, εγώ μεγάλωσα σε ένα κλίμα όπου ο Χριστιανός ήταν συνδεδεμένος πάντα με απαγορεύσεις και συμπλέγματα, ενώ ο άθεος με την πρόοδο και τη σκέψη, τη μόρφωση, etc. Στον κύκλο μου στην Ελλάδα, σε μια παρέα, λέμε μιας ντουζίνας περίπου, μόνο 2 είμαστε πιστοί, όλοι είναι άθεοι. Ποτέ δεν θυμάμαι στην Ελλάδα να λένε, πάμε Εκκλησία την Κυριακή, μόνο γέροι το λένε, αν το πεις αυτό σε γκόμενα θα γελάει. Τι με λες... Η καταπίεση των άθεων είναι κλισέ στο στόμα ρακόμελων... δεν υπάρχει.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40756
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2019, 14:36

Συγχέεις την θρησκευτικότητα με την πρακτική της εξάσκηση. Φυσικά και λίγοι πηγαίνουν εκκλησία. Δεν υπάρχει καμμιά τάση αλλαγής. Προς μείωση βαίνει. Όπως και η αθεΐα βαίνει προς αύξηση και ποτέ δεν ήταν σε μεγαλύτερο ποσοστό. Σαφώς και ΔΕΝ ήταν περισσότεροι στην εποχή σου. Ο κύκλος σου δεν είναι στατιστικό δείγμα.

Καταπίεση των αθέων υπάρχει στα περισσότερα δυτικά κράτη (δεν πιάνω τους άλλους γιατί το θεωρώ δεδομένο). Ακόμη και στις πλέον φιλελεύθερες χώρες υπάρχουν χοντρά κολλήματα.

Εννοείται ότι οι άθεοι είναι γενικά υπό κρυπτό καθεστώς. Αν διατυμπάνιζα ότι είμαι άθεος, όπως είπατε και πιο πριν, θα έχανα ευθύς αμέσως το 80% του πελατολογίου μου.

Το να μην πηγαίνεις ιδιαίτερα εκκλησία και να μην τηρείς τους θρησκευτικούς κανόνες είναι κάτι με ευρεία αποδοχή. Το να είσαι άθεος όμως είναι ένα τεράστιο βήμα που θεωρείται σούπερ ταμπού στην Ελλάδα. Ακόμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Al Bundy

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 25 Απρ 2019, 14:37

hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:36
Συγχέεις την θρησκευτικότητα με την πρακτική της εξάσκηση. Φυσικά και λίγοι πηγαίνουν εκκλησία. Δεν υπάρχει καμμιά τάση αλλαγής. Προς μείωση βαίνει. Όπως και η αθεΐα βαίνει προς αύξηση και ποτέ δεν ήταν σε μεγαλύτερο ποσοστό. Σαφώς και ΔΕΝ ήταν περισσότεροι στην εποχή σου. Ο κύκλος σου δεν είναι στατιστικό δείγμα.

Καταπίεση των αθέων υπάρχει στα περισσότερα δυτικά κράτη (δεν πιάνω τους άλλους γιατί το θεωρώ δεδομένο). Ακόμη και στις πλέον φιλελεύθερες χώρες υπάρχουν χοντρά κολλήματα.

Εννοείται ότι οι άθεοι είναι γενικά υπό κρυπτό καθεστώς. Αν διατυμπάνιζα ότι είμαι άθεος, όπως είπατε και πιο πριν, θα έχανα ευθύς αμέσως το 80% του πελατολογίου μου.

Το να μην πηγαίνεις ιδιαίτερα εκκλησία και να μην τηρείς τους θρησκευτικούς κανόνες είναι κάτι με ευρεία αποδοχή. Το να είσαι άθεος όμως είναι ένα τεράστιο βήμα που θεωρείται σούπερ ταμπού στην Ελλάδα. Ακόμα.
Τι λες ρε Χέλλη...πας καλά;
Πρωθυπουργό εκλέξαμε δηλωμένο άθεο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40756
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2019, 14:39

Ναι, πως.


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.


Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Poll θρησκευτικών πεποιθήσεων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Απρ 2019, 14:41

Al Bundy έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:37

Πρωθυπουργό εκλέξαμε δηλωμένο άθεο.
Σιγά τον άθεο, παριστάν ει τον άθεο στην Αριστερά, επειδή αν δηλώνεις Χριστιανός δεν σε εμπιστεύονται τα ρακόμελα. Πουλά αθεϊσμό στο κόμμα του, και ευσέβεια στους παπάδες, σε όλα μέσα είναι.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών