Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Νηστεύετε κατά τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Ναι
31
50%
Όχι
31
50%
 
Σύνολο ψήφων: 62

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Απρ 2019, 12:14

vantono έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:06
Naida έγραψε:
23 Απρ 2019, 06:31
Και εγώ νηστεύω Μ. Εβδομάδα απ' όλα εκτός από λάδι και αλκοόλ. Αυτό που με δυσκολεύει πολύ είναι ο καφές που δεν μπορώ να πιω καπουτσίνο.
Χθες παίρνω στο γρήγορη να παραγγείλω τα κλασικά.
Του λέω του παιδιού ένα καπουτσίνο χωρίς γάλα.
Δηλαδή εσπρέσσο μου λέει.
Όχι λέω καπουτσίνο αλλά χωρίς το γάλα.
Ε αυτός είναι ο εσπρέσσο
Μα δεν θέλω εσπρέσσο είναι λίγος. Θέλω να βγει σαν τον καπουτσίνο.
Έχουμε γάλα σόγιας, καρύδας κτλ να σας βάλω από αυτά;
Όχι δεν θέλω απ' αυτά. Θέλω απλά καπουτσίνο χωρίς γάλα να βγει σαν τον καπουτσίνο σε ποσότητα.
Κατάλαβα τι λέτε, θα σας στείλω εγώ.
Μου έφεραν εσπρέσσο :lol:
γιατί δεν ζητούσες με φυτική κρέμα τότε μωρέ, τόσο δύσκολο ήταν? Ή μηπως δεν σ'αρεσει? :lol: Εμενα παντως η φυτική στον καπουτσινο μ'αρεσει πολυ περισσοτερο απο το αφρογαλα, το οποιο το σιχαινομαι. Αλλα την αποφεύγω οσο μπορω μονο και μονο επειδη ειναι κι αυτη εξισου (ισως και περισσοτερο) ανθυγιεινή απο το αφρόγαλα.
Με φυτική θα έπαιρνα άνετα :romance-hearteyes: αλλά έχω την εντύπωση ότι με ανακατεύει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23336
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 23 Απρ 2019, 12:20

Naida έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:14
vantono έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:06
Naida έγραψε:
23 Απρ 2019, 06:31
Και εγώ νηστεύω Μ. Εβδομάδα απ' όλα εκτός από λάδι και αλκοόλ. Αυτό που με δυσκολεύει πολύ είναι ο καφές που δεν μπορώ να πιω καπουτσίνο.
Χθες παίρνω στο γρήγορη να παραγγείλω τα κλασικά.
Του λέω του παιδιού ένα καπουτσίνο χωρίς γάλα.
Δηλαδή εσπρέσσο μου λέει.
Όχι λέω καπουτσίνο αλλά χωρίς το γάλα.
Ε αυτός είναι ο εσπρέσσο
Μα δεν θέλω εσπρέσσο είναι λίγος. Θέλω να βγει σαν τον καπουτσίνο.
Έχουμε γάλα σόγιας, καρύδας κτλ να σας βάλω από αυτά;
Όχι δεν θέλω απ' αυτά. Θέλω απλά καπουτσίνο χωρίς γάλα να βγει σαν τον καπουτσίνο σε ποσότητα.
Κατάλαβα τι λέτε, θα σας στείλω εγώ.
Μου έφεραν εσπρέσσο :lol:
γιατί δεν ζητούσες με φυτική κρέμα τότε μωρέ, τόσο δύσκολο ήταν? Ή μηπως δεν σ'αρεσει? :lol: Εμενα παντως η φυτική στον καπουτσινο μ'αρεσει πολυ περισσοτερο απο το αφρογαλα, το οποιο το σιχαινομαι. Αλλα την αποφεύγω οσο μπορω μονο και μονο επειδη ειναι κι αυτη εξισου (ισως και περισσοτερο) ανθυγιεινή απο το αφρόγαλα.
Με φυτική θα έπαιρνα άνετα :romance-hearteyes: αλλά έχω την εντύπωση ότι με ανακατεύει.
γαμάει η φυτική, μόνο αν εχεις κανενα θεμα με ευερέθιστο έντερο κτλ, μπορεί να σου πεσει λίγο βαριά, διαφορετικά ειναι κομπλέ. Αλλο ενα καλό με αυτην που προσωπικά εχω παρατηρησει, είναι οτι επειδή ειναι πολύ πιο παχύρευστη απο το αφρόγαλα, σχεδόν επιπλέει στην επιφάνεια του καφέ, χωρίς να ανακατεύεται μαζί του και να επηρεάζει τη γεύση του. Αν τον πάρεις με αφρόγαλα πχ, απο το πρώτο 10λεπτο-τέταρτο και όσο τον αφήνεις και κάθεται, το γαλα ανακατεύεται ολο και περισσότερο με τον καφέ και απο ενα σημείο και μετά καταλήγεις να πινεις σκέτο γάλα. Ενω με την κρέμα, αργεί πολύ περισσότερο να συμβεί αυτό. Ειναι τόσο παχύρευστη που ουσιαστικά στέκεται σαν μόνωση πάνω απ τον καφέ σου για αρκετή ωρα, χωρις να επηρεάζεται η γεύση του.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8050
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 23 Απρ 2019, 12:25

Cavaliere έγραψε:
23 Απρ 2019, 03:19
Έκανα την προσπάθειά μου. Πολλές μέρες νήστεψα, πολλές όχι. Δεν θα φάω δύο κιλά χταπόδι με την ψευδαίσθηση ότι αυτό είναι Νηστεία. Καλύτερα να φας μια μπουκιά κρέας. Η Νηστεία συνδυάζεται με Προσευχή και φιλανθρωπία. Δε γίνεται να νηστεύω και την ίδια μέρα να γράφω στο φόρουμ, είσαι ηλίθιος, όπως εγώ κάνω (δικαίως συχνά). Η Νηστεία είναι Άσκηση, και δεν έχει να κάνει με δίαιτες, αλλά με πνευματικό training. Aυτοί που λένε Αποτοξίνωση είναι γελοίοι, αποτοξίνωση μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε περίοδο του χρόνου. Ο Άγιος Σπυρίδων είχε έναν ταξιδιώτη φιλοξενούμενο κι ήθελε να του δώσει κρέας για να συνεχίσει το ταξίδι του. Ο ταξιδιώτης αρνήθηκε επειδή ήταν Τεσσαρακοστή. Ο Σπυρίδων έφαγε ο ίδιος χοιρινό για να τον απενεχοποιήσει, και να μην κάνει κακό στην υγεία του. Είναι μια εσωτερική διαδρομή, που σχεδόν όλες οι θρησκείες εδίδαξαν, από τα αρχαία χρόνια. Όποιος εξομολογείται, ξέρει πως πολύ μεγαλύτερη σημασία έχει αν έχεις μίσος μέσα σου, από το αν έφαγες τρεις φορές κρέας. Σέβομαι απόλυτα απόψεις όπως του Al Bundy που θυσιάζει ό,τι μπορεί από τα πάθη του, -κάπνισμα και πιώμα- και δεν κοροϊδεύεται με το να φάει μια ψαριά γαρίδες αλάδωτες. Είναι ανόητο να είσαι θρησκόληπτος και να εφαρμόζεις το Γράμμα χάνοντας το Πνεύμα. Το Πνεύμα είναι να προσευχηθείς, να μετανοήσεις, να ελεήσεις. Αν δεν μιλάς με τον γείτονά σου και νηστεύεις, ποιά προκοπή έχεις; Ποιός θεός θα σε λυπηθεί; Καλύτερα πάρε 100 ευρώ και δωσ΄τα σε μια φτωχή οικογένεια, και φάε κρέας. Δεν είμαι φέτος ικανός να νηστέψω κανονικά, ωστόσο κράτησα κάποιες μέρες. Πολύ περισσότερο με απασχολεί, τι άλλες υποχρεώσεις έχω προς τους συνανθρώπους μου, παρά το τι έβαλα (κι έβγαλε αυτός) στον κώλο μου. Γιατί το κρέας θα φύγει, αλλά το μίσος θα μείνει. Ο πατέρας μου δεν νήστεψε ποτέ, δεν πήγε καν στην Εκκλησία, αλλά και ήταν μακρόθυμος, συγχωρητικός, σε αντίθεση με μένα που είμαι κέρατο (μη σε βάλω στο μάτι, και καλά κάνω). Μπράβο σε όσους νήστεψαν, αλλά δεν κρίνω όσους δεν νήστεψαν, με εξαίρεση τον μπάρμπα σκυλοπνίχτη, που ζω για να τον γρατζουνάω.
Μπράβο!

Δεν έχω να προσθέσω ούτε τελεία!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Απρ 2019, 12:26

vantono έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:20
Naida έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:14
vantono έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:06

γιατί δεν ζητούσες με φυτική κρέμα τότε μωρέ, τόσο δύσκολο ήταν? Ή μηπως δεν σ'αρεσει? :lol: Εμενα παντως η φυτική στον καπουτσινο μ'αρεσει πολυ περισσοτερο απο το αφρογαλα, το οποιο το σιχαινομαι. Αλλα την αποφεύγω οσο μπορω μονο και μονο επειδη ειναι κι αυτη εξισου (ισως και περισσοτερο) ανθυγιεινή απο το αφρόγαλα.
Με φυτική θα έπαιρνα άνετα :romance-hearteyes: αλλά έχω την εντύπωση ότι με ανακατεύει.
γαμάει η φυτική, μόνο αν εχεις κανενα θεμα με ευερέθιστο έντερο κτλ, μπορεί να σου πεσει λίγο βαριά, διαφορετικά ειναι κομπλέ. Αλλο ενα καλό με αυτην που προσωπικά εχω παρατηρησει, είναι οτι επειδή ειναι πολύ πιο παχύρευστη απο το αφρόγαλα, σχεδόν επιπλέει στην επιφάνεια του καφέ, χωρίς να ανακατεύεται μαζί του και να επηρεάζει τη γεύση του. Αν τον πάρεις με αφρόγαλα πχ, απο το πρώτο 10λεπτο-τέταρτο και όσο τον αφήνεις και κάθεται, το γαλα ανακατεύεται ολο και περισσότερο με τον καφέ και απο ενα σημείο και μετά καταλήγεις να πινεις σκέτο γάλα. Ενω με την κρέμα, αργεί πολύ περισσότερο να συμβεί αυτό. Ειναι τόσο παχύρευστη που ουσιαστικά στέκεται σαν μόνωση πάνω απ τον καφέ σου για αρκετή ωρα, χωρις να επηρεάζεται η γεύση του.
Σαν σαντιγί είναι στην ουσία αλλά στο πιο ωραιο. Και όντως μένει πιο πολύ πάνω και δεν κάθεται. Βέβαια εγώ το ανακατεύω να πάει και μέσα στον καφέ γιατί μ' αρέσει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14731
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 23 Απρ 2019, 12:44

Το θέμα δεν είναι τι δικαιολογίες θα βρεις γιά να φας κρέας, αν αντέξεις να μην φάς τον διπλανό σου τότε σου έμεινε το πιό εύκολο, δεν πάει ως πακέτο το μη ανθρωποφαγία ανεκτή η κρεατοφαγία.
Για να είναι πετυχημένη η νηστεία πρέπει να ζαλίζεσαι ελαφρώς από πείνα, να αποφεύγεις τον κορεσμό, όπως και το να παρα ασχολείσαι πως θα νηστέψεις. Παρε το απόφαση κι ότι έρθει στο πιάτο σου. Φάε τηγανητές πατάτες και σαλάτα στο φιλικό τραπέζι χωρίς να αναφέρεις πως νηστεύεις, μπορεί να είσαι τυχερός και να μην προσέξουν πως δεν άγγιξες το κοτόπουλο ...

Το χειρότερο που μπορείς να κόψεις, που σε κρατά στο επίπεδο του έξυπνου ανθρωποειδούς είναι να μην πιστέψεις στην Ανάσταση
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21433
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 23 Απρ 2019, 12:47

Ερμής έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:41
Στο παλιό είχε κάνει ένα επικό poll ο Cavaliere σχετικά.
Ειδικά η επιλογή "δε πιστεύω αλλά νηστευω γιατι σα καλός καραμπαμπας σκέφτομαι πως αν υπάρχει Θεός γιατί να μείνω στην απέξω";
:smt005:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 23 Απρ 2019, 13:49

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:47
Ερμής έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:41
Στο παλιό είχε κάνει ένα επικό poll ο Cavaliere σχετικά.
Ειδικά η επιλογή "δε πιστεύω αλλά νηστευω γιατι σα καλός καραμπαμπας σκέφτομαι πως αν υπάρχει Θεός γιατί να μείνω στην απέξω";
:smt005:
Τι γελάτε, ρε, γιατί, λίγοι το βλέπουν έτσι; Οι αρχαίοι άνθρωποι, ιδίως, πλην των Εβραίων και των Χριστιανών, τα παίζαν όλα για να΄ναι μέσα. Σου λέει, αν μας κρατήσει μούτρα ο Δίας, ας καβατζώσουμε τον Ρα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42942
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Απρ 2019, 14:21

Νόμιζα ότι δεν νηστεύω, αλλά μετά ήρθε η μάνα μου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Απρ 2019, 14:30

Cavaliere έγραψε:
23 Απρ 2019, 13:49
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:47
Ερμής έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:41
Στο παλιό είχε κάνει ένα επικό poll ο Cavaliere σχετικά.
Ειδικά η επιλογή "δε πιστεύω αλλά νηστευω γιατι σα καλός καραμπαμπας σκέφτομαι πως αν υπάρχει Θεός γιατί να μείνω στην απέξω";
:smt005:
Τι γελάτε, ρε, γιατί, λίγοι το βλέπουν έτσι; Οι αρχαίοι άνθρωποι, ιδίως, πλην των Εβραίων και των Χριστιανών, τα παίζαν όλα για να΄ναι μέσα. Σου λέει, αν μας κρατήσει μούτρα ο Δίας, ας καβατζώσουμε τον Ρα.
Οταν το ειχες γράψει στο παλιό και το ειχα πρωτοδιαβάσει ειχα πέσει στα πατώματα, όχι επειδη δεν ισχύει, για τον αντίθετο λόγο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 23 Απρ 2019, 15:20

Ερμής έγραψε:
23 Απρ 2019, 14:30
Οταν το ειχες γράψει στο παλιό και το ειχα πρωτοδιαβάσει ειχα πέσει στα πατώματα, όχι επειδη δεν ισχύει, για τον αντίθετο λόγο.
Πώς βγήκαν πρώην χωροφύλακες της Δεξιάς, το 1981 να είναι ΠαΣοΚ; Κάτι τέτοιο, σου λέγανε, αλλάζουν τα κόζα, γιατί να είμαι εκτός νυμφώνος;

Έτσι και τη θρησκεία 90% των γέρων δεν πιστεύουν, αλλά ελπίζουν να υπάρχει και να μην είναι τσαντισμένος μαζί τους σκέφτονται, αν σε λίγα χρόνια γίνω απλώς χαμομήλι, ξενερουά, αν ο Κύριος με έχει στην μπούκα, κόλαση, θα πήξει η μούνα μου, ας γίνω καλός μπας και με διορίσει στον Παράδεισο, έστω και με σύμβαση... ρε, ρουσφέτι βλέπουμε στον Θεό, τι νομίζεις; Καραβίδες είμαστε, μικρόψυχα πλάσματα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 23 Απρ 2019, 17:05

-71 έγραψε:
23 Απρ 2019, 11:40
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
23 Απρ 2019, 07:26
Δεν υποκρισια ρε συ. Ειναι αγνωστικισμος και μη δογματικο πνευμα μαζι!
Οποιος και αν ειναι ο Θεος, δεν του δινω σοβαρη δικαιολογια να μην με συμπαθει
:D
Οι αγνωστικιστές θα σωθούν γιατί είναι αυτοί που δεν ήξεραν.
Αν υπάρχει θα σωθούν όλοι ή κανένας.
Η καλή εκδοχή είναι πως ο Θεός είναι αριστερός πασιφιστής και περικλείει του πάντες με την αγάπη του. Επειδή είναι και του ανανεωτικού χώρου, δεν κολλάει σε δογματισμούς. :smt023
Μια ουδέτερη εκδοχή είναι πως ο Θεός σκυλοβαριέται και βλέπει σίριαλ με εμας πρωταγωνιστές , αλλά αδιαφορεί πλήρως.΄Oλοι πάνε στο μηδεν και αυτοί που λιβανίζουν όλη την ημέρα, είναι τα πιο κοροίδα από όλους. Παρακλαδι της φασης είναι να είναι μια φαντασίωση όλα, να μην υπάρχει Θεός :-?
Η αρνητική εκδοχή, είναι να είναι ο Θεός ένας σαδιστης νεοφιλελέρας που θέτει ανωμαλα κριτήρια, για να πας σε έναν χώρο που τιτιβίζουν πουλάκια και θα πρέπει να του παίζεις άρπα όλη την ημέρα. Αν υπάρχει Αυτός βαζουμε Black Sabbath τερμα και στηρίζουμε τον Ανένδοτο κατά της συμπαντικής Δεξιάς. :g030:

Πάντως εξακολουθώ να νηστεύω με τον τρόπο μου, για να είμαι καλυμμένος. Πριν λίγο βάρεσα ενα κιλό συκωτάκια κοτόπουλο στο αντικολλητικό χωρίς λάδι που έτσι και αλλιώς δεν μου αρεσει, αλλά σβησμένα με κρέμα βαλσάμικο. Σε άλλη περίπτωση θα είχα χτυπήσει αρνήσια ή μοσχαρίσια συκωταριά. Α, μετα έφαγα και μια σπανακόπιτα νηστίσιμη εντελώς. Καλή ήταν.
Μου φαίνεται θα πιω και μια Σουρωτη.

fagano3

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 23 Απρ 2019, 17:24

Belladonna έγραψε:
23 Απρ 2019, 11:05
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:22

Εγώ αυτό είναι από τα πράγματα που δεν καταλαβαίνω. Ή μάλλον οι χριστιανοί δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει η νηστεία για την θρησκεία τους. Το τι μου ζητάνε στις νηστείες είναι απίθανο. Οκέι, έχω νηστίσιμα τυριά, κουλουράκια και σοκολάτες. Αυτά είναι κλασικά πράγματα. Αλλά μερικοί το γαμάνε δίχως αύριο. Νηστίσιμο γιαούρτι, νηστίσιμο γάλα, νηστίσιμο κιμά (σόγιας), νηστίσιμη μερέντα, τα οποία επίσης φέρνω αλλά τα βρίσκω υπερβολικά, αλλά κάποιοι ζητάνε κουλά, όπως νηστίσιμο παγωτό, νηστίσιμα λουκάνικα και νηστίσιμο τζατζίκι.

Εννοείται ότι κανείς δεν νηστεύει από αλκοόλ.

Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι νηστεία, που το νόημά της είναι η στέρηση, είναι «τούτο το υλικό είναι τζιζ, θα το αλλάξω με ένα άλλο, που να πλησιάζει όσο γίνεται γευστικά το πρωτότυπο».

Υπάρχει βέβαια και το άλλο εξτρίμ, όπου ακούω ατάκες του στυλ «α, όχι, έχει γαλακτωματοποιητή» και «αυτή η σοκολάτα έχει βούτυρο κακάο».
Κι όμως, έχει τεράστια διαφορά στον οργανισμό αν φας νηστίσιμο, ότι κι αν είναι αυτό.
Κάντο σαν δοκιμή, αν θές. Κάνε νηστεία, με όλες αυτές τις "αντικαταστάσεις". Γάλα ζωικό με γάλα-οτιδήποτε, τυρί, κιμά, ό,τι θες.
Ε, θα δεις διαφορά στον οργανισμό σου, έχει το ίδιο effect σαν να νήστεψες χωρίς τις αντικαταστάσεις.
Περα απο οτι ειναι υποκρισια , θες να το κανεις για αποτοξινωση καντο αλλα μην λες οτι ειναι νηστεια,

δεν ξερω κατα ποσο ειναι υγιεινο.

Αλλο να φας φρουτα αντι για χοιρομερια

και αλλο να φας σοκολατες χωρις γαλα,κιμα χωρις κρεας κλπ κλπ.

Αυτο μου θυμιζει κολα ζερο που ειναι χειροτερη και απο την κανονικη.

Για να εχει το χαμπουργκερ απο σογια παρομοια γευση με κανονικο ε κατι του ριχνουνε μεσα.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 23 Απρ 2019, 17:42

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
23 Απρ 2019, 17:05
Αν υπάρχει θα σωθούν όλοι ή κανένας.
Η καλή εκδοχή είναι πως ο Θεός είναι αριστερός πασιφιστής και περικλείει του πάντες με την αγάπη του. Επειδή είναι και του ανανεωτικού χώρου, δεν κολλάει σε δογματισμούς. :smt023
Μια ουδέτερη εκδοχή είναι πως ο Θεός σκυλοβαριέται και βλέπει σίριαλ με εμας πρωταγωνιστές , αλλά αδιαφορεί πλήρως.΄Oλοι πάνε στο μηδεν και αυτοί που λιβανίζουν όλη την ημέρα, είναι τα πιο κοροίδα από όλους. Παρακλαδι της φασης είναι να είναι μια φαντασίωση όλα, να μην υπάρχει Θεός :-?
Η αρνητική εκδοχή, είναι να είναι ο Θεός ένας σαδιστης νεοφιλελέρας που θέτει ανωμαλα κριτήρια, για να πας σε έναν χώρο που τιτιβίζουν πουλάκια και θα πρέπει να του παίζεις άρπα όλη την ημέρα. Αν υπάρχει Αυτός βαζουμε Black Sabbath τερμα και στηρίζουμε τον Ανένδοτο κατά της συμπαντικής Δεξιάς. :g030:

Πάντως εξακολουθώ να νηστεύω με τον τρόπο μου, για να είμαι καλυμμένος. Πριν λίγο βάρεσα ενα κιλό συκωτάκια κοτόπουλο στο αντικολλητικό χωρίς λάδι που έτσι και αλλιώς δεν μου αρεσει, αλλά σβησμένα με κρέμα βαλσάμικο. Σε άλλη περίπτωση θα είχα χτυπήσει αρνήσια ή μοσχαρίσια συκωταριά. Α, μετα έφαγα και μια σπανακόπιτα νηστίσιμη εντελώς. Καλή ήταν.
Μου φαίνεται θα πιω και μια Σουρωτη.
Καλά αυτά είναι δικά σου σενάρια βέβαια :bored:
Ως προς τη νηστεία έκανα παλιά πλήρη σαράντα ημερών,με τον καιρό πέρασα σε άλλα στάδια θρησκευτικότητας και ο τύπος δεν υπάρχει πλέον στη ζωή μου.Τη μεγαλοβδομάδα νηστεύω πιο πολύ από ανάγκη και ανάλογα με ποιους θα βρίσκομαι για παρέα,γενικά πάντως μπορώ να ζήσω χωρίς φαγητό για πολύ καιρό.Τελευταία φορά που ήμουν νηστικός πρέπει να την είχα βγάλει μόνο με νερό για 5-7 ημέρες.Έχω κάνει και άθεος όταν ήμουνα πιο μικρός με τον καιρό όμως μου πέρασε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Απρ 2019, 17:49

Belladonna έγραψε:
23 Απρ 2019, 11:05
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:22

Εγώ αυτό είναι από τα πράγματα που δεν καταλαβαίνω. Ή μάλλον οι χριστιανοί δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει η νηστεία για την θρησκεία τους. Το τι μου ζητάνε στις νηστείες είναι απίθανο. Οκέι, έχω νηστίσιμα τυριά, κουλουράκια και σοκολάτες. Αυτά είναι κλασικά πράγματα. Αλλά μερικοί το γαμάνε δίχως αύριο. Νηστίσιμο γιαούρτι, νηστίσιμο γάλα, νηστίσιμο κιμά (σόγιας), νηστίσιμη μερέντα, τα οποία επίσης φέρνω αλλά τα βρίσκω υπερβολικά, αλλά κάποιοι ζητάνε κουλά, όπως νηστίσιμο παγωτό, νηστίσιμα λουκάνικα και νηστίσιμο τζατζίκι.

Εννοείται ότι κανείς δεν νηστεύει από αλκοόλ.

Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι νηστεία, που το νόημά της είναι η στέρηση, είναι «τούτο το υλικό είναι τζιζ, θα το αλλάξω με ένα άλλο, που να πλησιάζει όσο γίνεται γευστικά το πρωτότυπο».

Υπάρχει βέβαια και το άλλο εξτρίμ, όπου ακούω ατάκες του στυλ «α, όχι, έχει γαλακτωματοποιητή» και «αυτή η σοκολάτα έχει βούτυρο κακάο».
Κι όμως, έχει τεράστια διαφορά στον οργανισμό αν φας νηστίσιμο, ότι κι αν είναι αυτό.
Κάντο σαν δοκιμή, αν θές. Κάνε νηστεία, με όλες αυτές τις "αντικαταστάσεις". Γάλα ζωικό με γάλα-οτιδήποτε, τυρί, κιμά, ό,τι θες.
Ε, θα δεις διαφορά στον οργανισμό σου, έχει το ίδιο effect σαν να νήστεψες χωρίς τις αντικαταστάσεις.
Αφενός δεν το πολυπιστεύω, γιατί όλα αυτά χρησιμοποιούν αισχρά υποκατάστατα, όπως κορεσμένα λάδια και ένα μάτσο χρωστικές και ενισχυτικά γεύσεων και ρυθμιστές και παπαριστές. Αφετέρου, το νόημα της νηστείας είναι η στέρηση, όχι η δίαιτα ή η αποτοξίνωση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Απρ 2019, 17:51

vantono έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:12
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:22
Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι νηστεία, που το νόημά της είναι η στέρηση, είναι «τούτο το υλικό είναι τζιζ, θα το αλλάξω με ένα άλλο, που να πλησιάζει όσο γίνεται γευστικά το πρωτότυπο»...
Και η πλάκα ειναι ότι κατι τέτοιες υποκατάστατες παπαρίτσες,στη συντριπτική τους πλειοψηφία ειναι μακράν ανθυγιεινότερες απο το οριτζιναλ προιόν. Πχ, εχω μια θεία και ενα μπάρμπα που νηστευουν όλη τη σαρακοστή, και στο τελος αντί να χάνουν κιλά, καταληγουν να κλείνουν τη σαρακοστή με περισσότερα, επειδή δεν εχουν αφήσει σαβούρα για σαβούρα ακαταβρόχθητη, που να φέρει τον τίτλο νηστίσιμο πάνω της.
Tell me about it. Διαβάζω τις ετικέτες. Κι έχω πολλά τέτοια προϊόντα.

Γι' αυτό όλες αυτές οι βίγκαν παπαριές είναι ό,τι χειρότερο. Προσπαθούν να πετύχουν την υφή και την γεύση του κρέατος. Πόσο πιθανό είναι να το κάνουν με άκρως υγιεινό και φυσικό τρόπο;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών