Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Νηστεύετε κατά τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Ναι
31
50%
Όχι
31
50%
 
Σύνολο ψήφων: 62

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 23 Απρ 2019, 09:10

hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:22
Highlander έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:54
Παιδιά, προτείνω νηστίσιμο hot dog. :lol:
Εγώ αυτό είναι από τα πράγματα που δεν καταλαβαίνω. Ή μάλλον οι χριστιανοί δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει η νηστεία για την θρησκεία τους. Το τι μου ζητάνε στις νηστείες είναι απίθανο. Οκέι, έχω νηστίσιμα τυριά, κουλουράκια και σοκολάτες. Αυτά είναι κλασικά πράγματα. Αλλά μερικοί το γαμάνε δίχως αύριο. Νηστίσιμο γιαούρτι, νηστίσιμο γάλα, νηστίσιμο κιμά (σόγιας), νηστίσιμη μερέντα, τα οποία επίσης φέρνω αλλά τα βρίσκω υπερβολικά, αλλά κάποιοι ζητάνε κουλά, όπως νηστίσιμο παγωτό, νηστίσιμα λουκάνικα και νηστίσιμο τζατζίκι.

Εννοείται ότι κανείς δεν νηστεύει από αλκοόλ.

Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι νηστεία, που το νόημά της είναι η στέρηση, είναι «τούτο το υλικό είναι τζιζ, θα το αλλάξω με ένα άλλο, που να πλησιάζει όσο γίνεται γευστικά το πρωτότυπο».

Υπάρχει βέβαια και το άλλο εξτρίμ, όπου ακούω ατάκες του στυλ «α, όχι, έχει γαλακτωματοποιητή» και «αυτή η σοκολάτα έχει βούτυρο κακάο».
σκέψου όμως την ιστορία της νηστείας,
και των άλλων θρησκειών εννοείται,
δεν ήταν η κάθε νηστεία προσαρμοσμένη
σε χρονικές και τοπικές συνθήκες;
Ε και σήμερα το ίδιο συμβαίνει.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4858
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 23 Απρ 2019, 10:29

Δεν τρώω κρέας ούτε πίνω αλκοόλ τη μεγάλη βδομάδα, αλλά πραγματική νηστεία (γαλακτοκομικά κτλ.) κάνω μόνο τη Μεγάλη Παρασκευή.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 23 Απρ 2019, 10:42

Νηστεύω. Όχι θεολογικά, αλλά για εμένα.
"Καταλαβαίνω" πολύ καλύτερα το Πάσχα, αισθάνομαι ότι κάτι γίνεται διαφορετικό από τις υπόλοιπες μέρες του χρόνου.
Όσες φορές δεν νήστεψα, ήταν σαν κάθε μέρα (δεν μας λείπει δα και το κρέας). Δεν το αισθάνθηκα σαν "γιορτή" και δεν μου άρεσε τελικά.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 23 Απρ 2019, 10:54

hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:22
Highlander έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:54
Παιδιά, προτείνω νηστίσιμο hot dog. :lol:
Εγώ αυτό είναι από τα πράγματα που δεν καταλαβαίνω. Ή μάλλον οι χριστιανοί δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει η νηστεία για την θρησκεία τους. Το τι μου ζητάνε στις νηστείες είναι απίθανο. Οκέι, έχω νηστίσιμα τυριά, κουλουράκια και σοκολάτες. Αυτά είναι κλασικά πράγματα. Αλλά μερικοί το γαμάνε δίχως αύριο. Νηστίσιμο γιαούρτι, νηστίσιμο γάλα, νηστίσιμο κιμά (σόγιας), νηστίσιμη μερέντα, τα οποία επίσης φέρνω αλλά τα βρίσκω υπερβολικά, αλλά κάποιοι ζητάνε κουλά, όπως νηστίσιμο παγωτό, νηστίσιμα λουκάνικα και νηστίσιμο τζατζίκι.

Εννοείται ότι κανείς δεν νηστεύει από αλκοόλ.

Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι νηστεία, που το νόημά της είναι η στέρηση, είναι «τούτο το υλικό είναι τζιζ, θα το αλλάξω με ένα άλλο, που να πλησιάζει όσο γίνεται γευστικά το πρωτότυπο».

Υπάρχει βέβαια και το άλλο εξτρίμ, όπου ακούω ατάκες του στυλ «α, όχι, έχει γαλακτωματοποιητή» και «αυτή η σοκολάτα έχει βούτυρο κακάο».
Κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι, και γι' αυτό έβαλα το χαρακτηριστικό παράδειγμα του μερακλίδικου νηστήσιμου χοτ ντογκ... Για τους περισσότερους χριστιανούς η νηστεία που κάνουν έγκειται στο να μη φάνε πχ κανένα κρεατικό ή κανένα γαλακτοκομικό ή δεν ξέρω τι άλλο. Αλλά παράλληλα κοιτάνε να βρουν την περισσότερο μερακλίδικη συνταγή που να μην περιέχει τέτοια υλικά και δεν το κρύβουν κιόλας ότι σκέφτονται κατ' αυτόν τον τρόπο.
Αυτή είναι νηστεία για τα μπάζα, και μάλλον εμπίπτει περισσότερο στην κατηγορία της υποκρισίας. :102:

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 23 Απρ 2019, 11:05

hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:22

Εγώ αυτό είναι από τα πράγματα που δεν καταλαβαίνω. Ή μάλλον οι χριστιανοί δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει η νηστεία για την θρησκεία τους. Το τι μου ζητάνε στις νηστείες είναι απίθανο. Οκέι, έχω νηστίσιμα τυριά, κουλουράκια και σοκολάτες. Αυτά είναι κλασικά πράγματα. Αλλά μερικοί το γαμάνε δίχως αύριο. Νηστίσιμο γιαούρτι, νηστίσιμο γάλα, νηστίσιμο κιμά (σόγιας), νηστίσιμη μερέντα, τα οποία επίσης φέρνω αλλά τα βρίσκω υπερβολικά, αλλά κάποιοι ζητάνε κουλά, όπως νηστίσιμο παγωτό, νηστίσιμα λουκάνικα και νηστίσιμο τζατζίκι.

Εννοείται ότι κανείς δεν νηστεύει από αλκοόλ.

Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι νηστεία, που το νόημά της είναι η στέρηση, είναι «τούτο το υλικό είναι τζιζ, θα το αλλάξω με ένα άλλο, που να πλησιάζει όσο γίνεται γευστικά το πρωτότυπο».

Υπάρχει βέβαια και το άλλο εξτρίμ, όπου ακούω ατάκες του στυλ «α, όχι, έχει γαλακτωματοποιητή» και «αυτή η σοκολάτα έχει βούτυρο κακάο».
Κι όμως, έχει τεράστια διαφορά στον οργανισμό αν φας νηστίσιμο, ότι κι αν είναι αυτό.
Κάντο σαν δοκιμή, αν θές. Κάνε νηστεία, με όλες αυτές τις "αντικαταστάσεις". Γάλα ζωικό με γάλα-οτιδήποτε, τυρί, κιμά, ό,τι θες.
Ε, θα δεις διαφορά στον οργανισμό σου, έχει το ίδιο effect σαν να νήστεψες χωρίς τις αντικαταστάσεις.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 23 Απρ 2019, 11:40

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
23 Απρ 2019, 07:26
Δεν υποκρισια ρε συ. Ειναι αγνωστικισμος και μη δογματικο πνευμα μαζι!
Οποιος και αν ειναι ο Θεος, δεν του δινω σοβαρη δικαιολογια να μην με συμπαθει
:D
Οι αγνωστικιστές θα σωθούν γιατί είναι αυτοί που δεν ήξεραν.

Al Bundy

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 23 Απρ 2019, 11:52

-71 έγραψε:
23 Απρ 2019, 11:40
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
23 Απρ 2019, 07:26
Δεν υποκρισια ρε συ. Ειναι αγνωστικισμος και μη δογματικο πνευμα μαζι!
Οποιος και αν ειναι ο Θεος, δεν του δινω σοβαρη δικαιολογια να μην με συμπαθει
:D
Οι αγνωστικιστές θα σωθούν γιατί είναι αυτοί που δεν ήξεραν.
:P
Οι άθρησκοι θα σωθούμε,αυτοί που δεν πιστεύουμε πως ο θεός άφησε αντιπροσωπείες στη Γη!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Απρ 2019, 11:56

the comet the course the tail έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:30
στον παράδεισο θα πάμε όλοι. δε νομίζω ο θεός να έχει μούτρα να μας τιμωρήσει κι άλλο μετά απ' όσα έχουμε τραβήξει.
για το καλο του, εμενα δεν πρεπει να με αφησει. αν μπω μεσα, θα φροντισω να τιμωρηθει για ολα οσα εχει κανει στην ανθρωποτητα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

the comet the course the tail

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 23 Απρ 2019, 11:58

Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2019, 11:56
the comet the course the tail έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:30
στον παράδεισο θα πάμε όλοι. δε νομίζω ο θεός να έχει μούτρα να μας τιμωρήσει κι άλλο μετά απ' όσα έχουμε τραβήξει.
για το καλο του, εμενα δεν πρεπει να με αφησει. αν μπω μεσα, θα φροντισω να τιμωρηθει για ολα οσα εχει κανει στην ανθρωποτητα.
σιγά μην εμφανιστεί. :smt018

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 23 Απρ 2019, 12:04

Aποχη τη μεγαλοβδομάδα απο τα τριχορδα - παράδοση - συνηθεια του σιναφιού.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Al Bundy

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 23 Απρ 2019, 12:06

Αγις έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:04
Aποχη τη μεγαλοβδομάδα απο τα τριχορδα - παράδοση - συνηθεια του σιναφιού.
Α δηλαδή Χιώτη μπορείτε να ακούτε;

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 23 Απρ 2019, 12:06

Naida έγραψε:
23 Απρ 2019, 06:31
Και εγώ νηστεύω Μ. Εβδομάδα απ' όλα εκτός από λάδι και αλκοόλ. Αυτό που με δυσκολεύει πολύ είναι ο καφές που δεν μπορώ να πιω καπουτσίνο.
Χθες παίρνω στο γρήγορη να παραγγείλω τα κλασικά.
Του λέω του παιδιού ένα καπουτσίνο χωρίς γάλα.
Δηλαδή εσπρέσσο μου λέει.
Όχι λέω καπουτσίνο αλλά χωρίς το γάλα.
Ε αυτός είναι ο εσπρέσσο
Μα δεν θέλω εσπρέσσο είναι λίγος. Θέλω να βγει σαν τον καπουτσίνο.
Έχουμε γάλα σόγιας, καρύδας κτλ να σας βάλω από αυτά;
Όχι δεν θέλω απ' αυτά. Θέλω απλά καπουτσίνο χωρίς γάλα να βγει σαν τον καπουτσίνο σε ποσότητα.
Κατάλαβα τι λέτε, θα σας στείλω εγώ.
Μου έφεραν εσπρέσσο :lol:
γιατί δεν ζητούσες με φυτική κρέμα τότε μωρέ, τόσο δύσκολο ήταν? Ή μηπως δεν σ'αρεσει? :lol: Εμενα παντως η φυτική στον καπουτσινο μ'αρεσει πολυ περισσοτερο απο το αφρογαλα, το οποιο το σιχαινομαι. Αλλα την αποφεύγω οσο μπορω μονο και μονο επειδη ειναι κι αυτη εξισου (ισως και περισσοτερο) ανθυγιεινή απο το αφρόγαλα.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 23 Απρ 2019, 12:10

Al Bundy έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:06
Αγις έγραψε:
23 Απρ 2019, 12:04
Aποχη τη μεγαλοβδομάδα απο τα τριχορδα - παράδοση - συνηθεια του σιναφιού.
Α δηλαδή Χιώτη μπορείτε να ακούτε;
Ακουμε οτιδηποτε - οι πενιές ειναι εκτος .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 23 Απρ 2019, 12:11

Από Μ. Πέμπτη βράδυ νηστεύω και το ίντερνετ.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 23 Απρ 2019, 12:12

hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:22
Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι νηστεία, που το νόημά της είναι η στέρηση, είναι «τούτο το υλικό είναι τζιζ, θα το αλλάξω με ένα άλλο, που να πλησιάζει όσο γίνεται γευστικά το πρωτότυπο»...
Και η πλάκα ειναι ότι κατι τέτοιες υποκατάστατες παπαρίτσες,στη συντριπτική τους πλειοψηφία ειναι μακράν ανθυγιεινότερες απο το οριτζιναλ προιόν. Πχ, εχω μια θεία και ενα μπάρμπα που νηστευουν όλη τη σαρακοστή, και στο τελος αντί να χάνουν κιλά, καταληγουν να κλείνουν τη σαρακοστή με περισσότερα, επειδή δεν εχουν αφήσει σαβούρα για σαβούρα ακαταβρόχθητη, που να φέρει τον τίτλο νηστίσιμο πάνω της.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών