Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Νηστεύετε κατά τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Ναι
31
50%
Όχι
31
50%
 
Σύνολο ψήφων: 62

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 23 Απρ 2019, 18:06

Δεν νηστεύω, αντιθέτως, τρώω επιτήδεια και εντελώς
προκλιτικά μπροστά σε άλλους. Σουβλάκια και κρεατικά,
γενικά το τσικνίζω όσο μπορώ.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Απρ 2019, 18:08

Βινόσαυρος έγραψε:
23 Απρ 2019, 18:06
Δεν νηστεύω, αντιθέτως, τρώω επιτήδεια και εντελώς
προκλιτικά μπροστά σε άλλους. Σουβλάκια και κρεατικά,
γενικά το τσικνίζω όσο μπορώ.
Και ;μας κάνεις τα τρια δυο; ή όχι;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 23 Απρ 2019, 18:10

Naida έγραψε:
23 Απρ 2019, 18:08
Βινόσαυρος έγραψε:
23 Απρ 2019, 18:06
Δεν νηστεύω, αντιθέτως, τρώω επιτήδεια και εντελώς
προκλιτικά μπροστά σε άλλους. Σουβλάκια και κρεατικά,
γενικά το τσικνίζω όσο μπορώ.
Και ;μας κάνεις τα τρια δυο; ή όχι;
Έτσι και έτσι.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 23 Απρ 2019, 18:18

-71 έγραψε:
23 Απρ 2019, 17:42
.Έχω κάνει και άθεος όταν ήμουνα πιο μικρός με τον καιρό όμως μου πέρασε.
Φιλοσοφική ή βιωματική ήταν η μεταστροφή σου;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Απρ 2019, 18:21

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
23 Απρ 2019, 18:18
-71 έγραψε:
23 Απρ 2019, 17:42
.Έχω κάνει και άθεος όταν ήμουνα πιο μικρός με τον καιρό όμως μου πέρασε.
Φιλοσοφική ή βιωματική ήταν η μεταστροφή σου;
Έτσι όπως το περιγράφει, μάλλον εμβόλιο έκανε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 23 Απρ 2019, 18:32

Η επίσημη θέση της Εκκλησίας είναι πως ο Χριστιανός δεν κάθεται να διαβάζει συστατικά, α, δεν έχει γάλα, είναι μόνο σόγια, ας πιω. Κάνει μια γενική αποχή από κάποια προϊόντα, δεν βγάζει τα μάτια του στα κουτιά να δει τι έχουνε. Μου θυμίζει, Φάε καλέ, είναι γλυκό, εγώ το έκανα, . -Χρυσή μου, νηστεύω. -Μα δεν έχει βούτυρο, -Ε, τότε, φέρε τρία ταψιά να φάμε.
Ordem e Progresso.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 23 Απρ 2019, 18:42

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
23 Απρ 2019, 18:18
Φιλοσοφική ή βιωματική ήταν η μεταστροφή σου;
Η αλήθεια είναι ότι μεγάλωσα σε μια μικροαστική οικογένεια της Β' Αθηνών με μητέρα θρήσκα και πατέρα χαλαρά θρησκευόμενο με έντονη επιρροή της αθείας και του υλισμού πάνω του.Όσο μεγάλωνα δεχόμουν πέραν των γονιών μου και τις επιρροές του αθεο-ταλιμπάν αδερφού της μάνας μου που δούλευε στην οικογενειακή επιχείρηση του πατέρα του τότε και προσπαθούσε να με μυήσει στον αθεϊσμό.Συχνά στο σπίτι πάταγε και η αδερφή της γιαγιάς μου,που είχε παντρευτεί έναν δεξιό μεγαλέμπορο και είχε μετατραπεί η ίδια σε χρηματοδότη τοπικών εκκλησιών ξεπλένοντας μαύρο χρήμα.Η τελευταία βίωνε τη θρησκεία με αρρωστημένο τρόπο όπως και όλοι οι περισσότεροι όμοιοί της στο στρατόπεδο της δεξιάς.Όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά με οδήγησαν στο να πιστεύω μεν,αλλά μετ'ερεύνης και να διαβάζω εκκλησιαστικά βιβλία και άλλα σχετικά.Στο σχολείο μια κοπέλα με μεγάλα βυζιά την οποία ήθελα να καβαλήσω με είχε χαρακτηρίσει ως το παιδί του θρησκευτικού,επειδή συνήθως ήξερα όλα όσα ερχόταν να διδάξει ο θεολόγος.Ένας άλλος συμμαθητής στο γυμνάσιο με αποκαλούσε Χριστόδουλο.Κάπου στο 3ο έτος σπουδών και για μεγάλο διάστημα ασπάστηκα τον αθεϊσμό και περπάτησα σε χυδαία υλιστικά μονοπάτια μέχρι που το βαρέθηκα και αυτό.Τώρα είμαι χριστιανός αλλά έχω διώξει από πάνω μου τυπολατρείες και ότι άλλο σκαρφίζονται οι παπάδες για να καταδυναστεύουν και να ελέγχουνε τον κόσμο...έχω ηρεμήσει πλέον βιώνω το θέμα της πίστης εντελώς προσωπικά.Όταν ήμουν μαθητής για να καταλάβεις είχα πάει μια φορά να δείρω τον πατέρα μου επειδή βλαστημούσε χριστοπαναγίες,μια άλλη είχα γραπώσει ένα αλητάκο στο σχολείο που έκανε το ίδιο.Τον είχα πιάσει από το γιακά και τον κόλλησα στον τοίχο.Μετά που έγινα άθεος για ένα διάστημα αποδομούσα τη θρησκεία και προσπαθούσα να κάνω άθεους και όλους όσους ήταν γύρω μου ή παρόντες σε τέτοιες κουβέντες.Θεωρώ εαυτόν τυχερό σ'αυτόν τον τομέα γιατί πλέον έχω δει και τις δυο πλευρές του λόφου.Είμαι ισορροπημένος και κατέχω αυτό που οι αρχαίοι αποκαλούσαν ως μέτρον.

Ακούω πολλούς να το λένε αυτό με το φιλοσοφικό και το βιωματικό.Για μένα είναι και τα δυο αδιάφορα γιατί πρώτον φιλοσοφία υπήρξε και πριν το Χριστό,και βιώματα μπορεί να θεωρήσει κάποιος εντελώς τυχαία γεγονότα.Αυτό που πραγματικά μετράει και έχει νόημα στη χριστιανική κοσμοαντίληψη είναι ο βίος και οι πράξεις του Χριστού όπως είναι καταγεγραμένα στα Ευαγγέλια.Είναι κάτι που είτε το δέχεσαι είτε όχι.Δε με απασχολεί το να αποδειχτεί η ύπαρξη του Θεού ή η νεκρανάσταση και τα άλλα που λένε οι επιστημονιστές.Αδιαφορώ πλήρως.

Και κάτι άλλο...μίλησες για πασιφιστή Θεό και άλλα πολλά.Ο Χριστός ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο,είπε ήρθα να σπείρω το μίσος και τη διχόνοια...
Aυτό είναι μια άλλη ιστορία όμως.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 23 Απρ 2019, 20:43

Highlander έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:39
Νηστεύετε κατά τη Μεγάλη Εβδομάδα;
Η νηστεία ξεκινάει από την Κυριακή τής Αποκρέω με αποχή από κρέας και αρχίζει με πλήρη ασιτεία και αποσεία από καθαρά Δευτέρα, καθαρά Τρίτη, καθαρά Τετάρτη (όπου και κοινωνούμε στην πρώτη Προηγιασμένη Θ. Λειτουργία) και για ορισμένους μέχρι και την καθαρά Παρασκευή. (Όλη η πρώτη εβδομάδα της Σαρακοστής ονομάζεται "Καθαρά Εβδομάδα")
Γενικά κατά τη διάρκεια τής Μ. Σαρακοστής, οι καθημερινές όλες είναι αλάδωτες. Τα ΣΚ έχει λάδι, μαλάκια, οστρακοειδή κλπ. Μόνο δύο φορές σ' αυτή την περίοδο καταλύουμε ψάρι. Ευαγγελισμός και Βαΐων. Αν ο Ευαγγελισμός πέσει Μ. Παρασκευή ή Μ. Σάββατο, τότε καταλύουμε μόνο λάδι.

Γενικά αυτή είναι η νηστεία τής Μ. Σαρακοστής.
Επειδή η νηστεία είναι παθοκτόνος και όχι σωματοκτόνος, ο καθένας που ορέγεται να νηστέψει, είτε είναι ασθενής στο σώμα είτε λόγο βαριάς εργασίας ή ότι άλλο, την κάνουμε κατά τις δυνάμεις μας.
Εδώ και 20 χρόνια προσπαθώ να την τηρήσω ως έχει.
Καλό είναι επίσης ότι εξοικονομούμε από τα έξοδα που θα κάναμε αν δε νηστεύαμε, να τα δίνουμε ελεημοσύνη.

Καλό υπόλοιπο τής Μ. Εβδομάδας, τα άγια Πάθη του Χριστού, και με το καλό να φτάσουμε στην Αγία Ανάσταση!

Καλό Πάσχα!

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 23 Απρ 2019, 20:48

-71 έγραψε:
23 Απρ 2019, 18:42
Και κάτι άλλο...μίλησες για πασιφιστή Θεό και άλλα πολλά.Ο Χριστός ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο,είπε ήρθα να σπείρω το μίσος και τη διχόνοια...
:smt017

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 23 Απρ 2019, 22:17

Rocco Siffredi έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:59
bluerose έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:43
Έμεινα εκεί. Κανονικά πρέπει κάθε φορά να προχωρούμε λίγο. Δλ στο αλαδο όλη τη σαρακοστή. Γνωρίζω πάρα πολύ κόσμο που το κάνει αλαδο
Δεν μπορώ προσωπικά
αλαδο ολη την σαρακοστη η΄ τεταρτες παρασκευες;
πολυ εξτριμ μου φαινεται
Αλαδο όλη τη σαρακοστή εκτός Σαββάτου Κυριακής που είναι με λάδι και των Βαΐων που τρώγεται ψάρι

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 23 Απρ 2019, 22:33

-71 έγραψε:
23 Απρ 2019, 18:42
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
23 Απρ 2019, 18:18
Φιλοσοφική ή βιωματική ήταν η μεταστροφή σου;
Η αλήθεια είναι ότι μεγάλωσα σε μια μικροαστική οικογένεια της Β' Αθηνών με μητέρα θρήσκα και πατέρα χαλαρά θρησκευόμενο με έντονη επιρροή της αθείας και του υλισμού πάνω του.Όσο μεγάλωνα δεχόμουν πέραν των γονιών μου και τις επιρροές του αθεο-ταλιμπάν αδερφού της μάνας μου που δούλευε στην οικογενειακή επιχείρηση του πατέρα του τότε και προσπαθούσε να με μυήσει στον αθεϊσμό.Συχνά στο σπίτι πάταγε και η αδερφή της γιαγιάς μου,που είχε παντρευτεί έναν δεξιό μεγαλέμπορο και είχε μετατραπεί η ίδια σε χρηματοδότη τοπικών εκκλησιών ξεπλένοντας μαύρο χρήμα.Η τελευταία βίωνε τη θρησκεία με αρρωστημένο τρόπο όπως και όλοι οι περισσότεροι όμοιοί της στο στρατόπεδο της δεξιάς.Όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά με οδήγησαν στο να πιστεύω μεν,αλλά μετ'ερεύνης και να διαβάζω εκκλησιαστικά βιβλία και άλλα σχετικά.Στο σχολείο μια κοπέλα με μεγάλα βυζιά την οποία ήθελα να καβαλήσω με είχε χαρακτηρίσει ως το παιδί του θρησκευτικού,επειδή συνήθως ήξερα όλα όσα ερχόταν να διδάξει ο θεολόγος.Ένας άλλος συμμαθητής στο γυμνάσιο με αποκαλούσε Χριστόδουλο.Κάπου στο 3ο έτος σπουδών και για μεγάλο διάστημα ασπάστηκα τον αθεϊσμό και περπάτησα σε χυδαία υλιστικά μονοπάτια μέχρι που το βαρέθηκα και αυτό.Τώρα είμαι χριστιανός αλλά έχω διώξει από πάνω μου τυπολατρείες και ότι άλλο σκαρφίζονται οι παπάδες για να καταδυναστεύουν και να ελέγχουνε τον κόσμο...έχω ηρεμήσει πλέον βιώνω το θέμα της πίστης εντελώς προσωπικά.Όταν ήμουν μαθητής για να καταλάβεις είχα πάει μια φορά να δείρω τον πατέρα μου επειδή βλαστημούσε χριστοπαναγίες,μια άλλη είχα γραπώσει ένα αλητάκο στο σχολείο που έκανε το ίδιο.Τον είχα πιάσει από το γιακά και τον κόλλησα στον τοίχο.Μετά που έγινα άθεος για ένα διάστημα αποδομούσα τη θρησκεία και προσπαθούσα να κάνω άθεους και όλους όσους ήταν γύρω μου ή παρόντες σε τέτοιες κουβέντες.Θεωρώ εαυτόν τυχερό σ'αυτόν τον τομέα γιατί πλέον έχω δει και τις δυο πλευρές του λόφου.Είμαι ισορροπημένος και κατέχω αυτό που οι αρχαίοι αποκαλούσαν ως μέτρον.

Ακούω πολλούς να το λένε αυτό με το φιλοσοφικό και το βιωματικό.Για μένα είναι και τα δυο αδιάφορα γιατί πρώτον φιλοσοφία υπήρξε και πριν το Χριστό,και βιώματα μπορεί να θεωρήσει κάποιος εντελώς τυχαία γεγονότα.Αυτό που πραγματικά μετράει και έχει νόημα στη χριστιανική κοσμοαντίληψη είναι ο βίος και οι πράξεις του Χριστού όπως είναι καταγεγραμένα στα Ευαγγέλια.Είναι κάτι που είτε το δέχεσαι είτε όχι.Δε με απασχολεί το να αποδειχτεί η ύπαρξη του Θεού ή η νεκρανάσταση και τα άλλα που λένε οι επιστημονιστές.Αδιαφορώ πλήρως.

Και κάτι άλλο...μίλησες για πασιφιστή Θεό και άλλα πολλά.Ο Χριστός ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο,είπε ήρθα να σπείρω το μίσος και τη διχόνοια...
Aυτό είναι μια άλλη ιστορία όμως.
Σύμφωνα με τη διαθήκη που μας άφησε ο Χριστός : Χωρίς εξομολογηση, Θεία κοινωνία και εκκλησιασμό τις Κυριακές δεν κάνεις βήματα δε πας παράδεισο

Δε τα λέω εγώ.
Και δε τα κάνω κι εγώ επίσης


Ο Χριστός ήρθε να σπείρει διχόνοια, σημαίνει (Κατά Ματθαίου ι 32-36)

νομίζω ή Κατά Μάρκον τώρα ξέχασα...
Σημαινει ότι κάποιος πάει με το ψέμα κάποιος με την αλήθεια, μια είναι η αλήθεια. Κάποιος πάει σύμφωνα με τις εντολές κάποιος όχι κι άρα, γίνονται φασαρίες. Συγκεκριμένα γράφει ο στίχος, ήρθα να φερω μαχαιρα( είναι ο λογος) μεταξύ θυγατέρας και μάνας, νύφης και πεθεράς και τοις οικειοις αυτού

Τι πρέπει να κάνεις. Αν είναι για θέματα πίστης δεν πιέζεις το πατέρα σου δε μιλάς
Αν είναι αλλα, παίρνεις το μέρος της αλήθειας και του δικαίου.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 23 Απρ 2019, 22:38

Αν είναι πεθερά την εβαψες: P
Κλείδωσε το στόμα

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 23 Απρ 2019, 23:40

bluerose έγραψε:
23 Απρ 2019, 22:33
Σύμφωνα με τη διαθήκη που μας άφησε ο Χριστός : Χωρίς εξομολογηση, Θεία κοινωνία και εκκλησιασμό τις Κυριακές δεν κάνεις βήματα δε πας παράδεισο

Δε τα λέω εγώ.
Και δε τα κάνω κι εγώ επίσης


Ο Χριστός ήρθε να σπείρει διχόνοια, σημαίνει (Κατά Ματθαίου ι 32-36)

νομίζω ή Κατά Μάρκον τώρα ξέχασα...
Σημαινει ότι κάποιος πάει με το ψέμα κάποιος με την αλήθεια, μια είναι η αλήθεια. Κάποιος πάει σύμφωνα με τις εντολές κάποιος όχι κι άρα, γίνονται φασαρίες. Συγκεκριμένα γράφει ο στίχος, ήρθα να φερω μαχαιρα( είναι ο λογος) μεταξύ θυγατέρας και μάνας, νύφης και πεθεράς και τοις οικειοις αυτού

Τι πρέπει να κάνεις. Αν είναι για θέματα πίστης δεν πιέζεις το πατέρα σου δε μιλάς
Αν είναι αλλα, παίρνεις το μέρος της αλήθειας και του δικαίου.
ΟΚ εσύ κάνε ότι λένε οι παπάδες ή ότι νομίζεις τέλος πάντων :8)

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 24 Απρ 2019, 14:31

fagano3 έγραψε:
23 Απρ 2019, 17:24

Περα απο οτι ειναι υποκρισια , θες να το κανεις για αποτοξινωση καντο αλλα μην λες οτι ειναι νηστεια,

δεν ξερω κατα ποσο ειναι υγιεινο.

Αλλο να φας φρουτα αντι για χοιρομερια

και αλλο να φας σοκολατες χωρις γαλα,κιμα χωρις κρεας κλπ κλπ.

Αυτο μου θυμιζει κολα ζερο που ειναι χειροτερη και απο την κανονικη.

Για να εχει το χαμπουργκερ απο σογια παρομοια γευση με κανονικο ε κατι του ριχνουνε μεσα.
Δεν είναι υποκρισία.
Είναι σαν να λες ότι στη νηστεία πρέπει να τρως μόνο άνοστα πράγματα, για να υποφέρεις.
Ε, δεν είναι έτσι. Μια χαρά μαγειρική γίνεται στη νηστεία και μια χαρά νηστίσιμα πεντανόστιμα φαγητά υπάρχουν.

Η νηστεία είναι ακριβώς να μην φας κατι ζωικό ή ζωικής προέλευσης. Τελεία.
Αν φας τυρί που είναι φυτικό, με γειά σου με χαρά σου.

Όπως είπα και πιο πάνω, κάντο δοκιμή.
Κάνε νηστεία με υποκατάστατα, κάνε νηστεία χωρίς υποκατάστατα, το ίδιο effect θα έχεις στον οργανισμό σου

Επίσης, είναι νηστεία, με την κυριολεκτική έννοια του όρου.
Δεν είναι αποτιξίνωση. Δεν είναι αποτοξινωτικές οι σουπιές με το σπανάκι πχ. Νηστίσιμες είναι.

Α, και το ξεχωρίζω εντελώς- μα εντελώς όμως με τη θρησκευτικότητα.
Ότι ας πούμε αν νηστέψεις θα έχεις 20 παρθένες και 40 τσουβάλια ρύζι στον παράδεισο.

Θεωρώ όμως ότι είναι μια πάρα πολύ καλή ευκαιρία να κάνεις ένα διάλλειμα στον οργανισμό σου.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 24 Απρ 2019, 14:36

εγώ σαν αριστερός και άθεος τρώω κάθε μέρα μπριζόλες σουβλάκια
και διασκεδάζω με τους βλάκες που κάνουν νηστεία

είχαμε βγει χτες και μπεκροπίναμε σε μια ταβέρνα και είχαμε παρέα μια χαζοχαρούμενη θεούσα που νόμιζε ότι θα μας προσηλυτίσει
άσε που μας την έλεγε όλο το βράδυ για τα τσίπουρα και τα μεζεκλίκια που μπεκροπίναμε, είχαμε και τη καθυστερημένη να την ψάχνει να μας κάνει κήρυγμα...
ρε χρυσό μου άθεος είμαι τι θέλεις και με κουράζεις;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών