Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Απρ 2019, 14:36

Πολλοί αδελφοί μας με καλή πρόθεση μεν, αλλά ακολουθώντας λανθασμένες συμβουλές ή ακόμα...
και παρερμηνεύοντας τον Κατηχητικό λόγο του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου που ακούμε στην Αναστάσιμη Λειτουργία, θεωρούν ότι το Μεγάλο Σάββατο το βράδυ μπορούν να μεταλάβουν Σώμα και Αίμα Κυρίου, χωρίς εξομολόγηση και κανόνα.


Επί του θέματος ρωτήσαμε τον Ηγούμενο της Ι.Μ. Προσκυνήματος των Ποιμένων (Βηθλεέμ Ιουδαίας), Αρχιμ. Ιγνάτιο Καζάκο και σας μεταφέρουμε την απάντησή του.

Αγαπητοί εν Χριστώ αδελφοί,
Να είστε καλά πάντοτε, ο Θεός να σας ευλογεί και χαριτώνει. Καλή Μεγάλη Εβδομάδα και Καλό και Άγιο Πάσχα Χριστού. Στο ερώτημά σας, ερώτημα των αναγνωστών σας θα απαντήσω όπως θα απαντούσε ο μακαριστός Γέροντας Σεραφείμ, ο πνευματικός της Λαύρας του Αγίου Σάββα, Ερήμου της Ιουδαίας.


Τι θα σας έλεγε λοιπόν;


”Πολύ καλά παιδί μου, πιστεύεις, όπως λες, στο Θεό. Προσεύχεσαι, εκκλησιάζεσαι, αλλά ακόμα δεν έχεις βάλει αρχή; Δεν έχεις βάλει κανόνα στη ζωή σου; Γιατί; Πότε περιμένεις; Μετά θάνατον; Εκεί που δεν υπάρχει μετάνοια; Γιατί αναβάλλεις; Και γιατί, όπως λες, έχεις καιρό να εξομολογηθείς; Τι σε εμποδίζει; Ξέρουμε καλά ότι η εξομολόγηση είναι το μυστήριο εκείνο που μας καθαρίζει ψυχικά και που μας συμφιλιώνει με τον Θεό.


Η αμαρτία μας χωρίζει από τον Θεό, έστω και αν κάνουμε εκατό σταυρούς την ημέρα. Η εξομολόγηση, μας τα φτιάχνει και πάλι με τον Θεό.



Αν έχουμε πράξεις κακές, αμαρτίες που μας χωρίζουν και μας αφορίζουν, απομακρύνουν από το Θεό, πως θα πάμε να ανοίξουμε το στόμα μας και να δεχθούμε το Τίμιο Σώμα και Αίμα του Κυρίου μας;


Και ρωτάς…”Μπορώ να κοινωνήσω, το Μέγα Σάββατο, έστω και αν δεν είμαι έτοιμος και δεν έχω εξομολογηθεί για καιρό;”
Μα αυτό είναι άτοπο και λανθασμένο σαν ερώτηση και σκέψη. Γιατί;


Διότι παιδί μου, έχει καμιά ”μαγική ιδιότητα” η ημέρα του Μεγάλου Σαββάτου, να σβήνει αμαρτίες και να καθαρίζει τον άνθρωπο;
Σε τι θα σε ωφελήσει η Θεία Κοινωνία αν είσαι γεμάτος λάθη και πάθη ανεξομολόγητα;
Νομίζεις ότι θα σε αγιάσει; Θα ευλογηθείς τάχα;



Φωτιά θα βάλεις μέσα σου λέγει ο Απόστολος Παύλος των Εθνών…Φωτιά και αρρώστια! Ο Μέγας Βασίλειος λέγει ότι είναι ανάγκη να προστρέχουμε στους πνευματικούς για εξομολόγηση.
Ο καλός εξομολόγος είναι όργανο της Χάριτος του Θεού, είναι υπηρέτης και οικονόμος των Μυστηρίων του Θεού.
Καλύτερα εξομολόγηση χωρίς Θεία Κοινωνία, λόγω θανάσιμων αμαρτημάτων, παρά Θεία Κοινωνία χωρίς Εξομολόγηση και χωρίς προετοιμασία ψυχική. Αν δεν έχουμε ευλογία από τον πνευματικό, δεν πάμε για Θεία Κοινωνία.


Βεβαίως μεταβαίνουμε στην Εκκλησία, αλλά απέχουμε από την Θεία Κοινωνία.


Όταν θα έχουμε την ευχή και την ευλογία του εξομολόγου, τότε μάλιστα και θα κοινωνήσουμε των Αχράντων Μυστηρίων.
Κατ’ αυτόν τον τρόπο κινείται και φέρεται ο σωστός και ευσυνείδητος καλός Χριστιανός Ορθόδοξος, ο οποίος δεν κάνει ποτέ…του κεφαλιού του, δηλαδή όπως αυτός θέλει ή όπως άκουσε από δω κι από ‘κει.


Σε όλα απαιτείται σύνεση, σωφροσύνη και ταπείνωση.


Να ρωτάμε και να μαθαίνουμε, να μελετάμε και να ζητάμε οδηγίες και συμβουλές από καλούς ιερείς και πνευματικούς, και να ακολουθούμε με υπακοή και σεβασμό τα Άγια Μυστήρια της Αμωμήτου Ορθοδόξου Πίστεώς μας”.


Επειδή λοιπόν, είχα την μεγάλη ευλογία να ζήσω 8-9 χρόνια δίπλα στον ταπεινό Άγιο αυτόν Γέροντα της ερήμου, τον π. Σεραφείμ, κάπως έτσι θα σας απαντούσε στο λογισμό και ερώτημά σας. Εξάλλου έχουν ήδη γραφεί τόσα πολλά από τους Άγιους Θεοφόρους Πατέρες για το Κοσμοσωτήριο Μυστήριο της Μετάνοιας – Εξομολογήσεως που αν κανείς ανατρέξει και διαβάσει, θα δει ότι όλα είναι ξεκάθαρα, σαφή και χωρίς αμφιβολία καμία!


http://www.orthmad.gr/news/μπορώ-να-κοι ... ομολογηθεί


Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25244
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 26 Απρ 2019, 14:48

Δεν έχω εξομολογηθεί* ποτέ παρόλο που έχω δύο χρόνια Κατηχητικό στην πλάτη μου


* Σε παπάδες εννοώ. Σε κορίτσια έχω εξομολογηθεί τα πάντα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 26 Απρ 2019, 15:50

bluerose έγραψε:
26 Απρ 2019, 15:48
Σε λάθος φόρουμ γράφω
Μην πτοείσαι. Εγώ κοινωνούσα πάντα χωρίς να έχω εξομολογηθεί. 2-3 φορές πρέπει να έχω εξολογηθεί και τις 2 ήμουνα πιτσιρίκα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 26 Απρ 2019, 15:52

bluerose έγραψε:
26 Απρ 2019, 15:48
Σε λάθος φόρουμ γράφω
:lol:

Σιγά ρε συ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3738
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 26 Απρ 2019, 17:24

Δεν επιτρέπεται για κανέναν λόγο, ακόμα και αν είναι Ανάσταση να κοινωνήσει κάποιος χωρίς να έχει εξομολογηθεί και πάρει την άδεια από τον πνευματικό του. (ο οποίος μπορεί να δώσει οδηγία για νηστεία και εγκράτεια πριν τη Θεία Κοινωνία)
Όταν κάποιος κοινωνεί χωρίς τις παραπάνω προϋποθέσεις ρισκάρει να του συμβεί καμιά αναποδιά. Καμιά αρρώστια ή και τίποτα χειρότερο. Με τα Άγια των Αγίων δε παίζουμε. Καλύτερα να μην κοινωνήσεις παρά να κοινωνήσεις αναξίως. Την ευλογία μόνο και μόνο που πήγες Εκκλησία θα την πάρεις.

ΥΓ Για κάποιους που γράφουν σεξιστικές αρλούμπες στο νήμα να τους ενημερώσω ότι υπάρχει και η αντίστοιχη κατηγορία στο πχώρουμ.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)


Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4433
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 26 Απρ 2019, 18:09

καὶ πρῶτοι καὶ δεύτεροι τὸν μισθὸν ἀπολάβετε, πλούσιοι καὶ πένητες μετ᾽ ἀλλήλων χορεύσατε, ἐγκρατεῖς καὶ ῥᾴθυμοι τὴν ἡμέραν τιμήσατε, νηστεύσαντες καὶ μὴ νηστεύσαντες εὐφράνθητε σήμερον.
Το ερώτημα που γεννάται είναι αν κάποιος που δεν εξομολογείται είναι ράθυμος.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 26 Απρ 2019, 18:55

Αρκετοί το κάνουν.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 26 Απρ 2019, 21:40

Καλή ανάσταση!
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 1006
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 27 Απρ 2019, 03:59

bluerose έγραψε:
26 Απρ 2019, 15:48
Σε λάθος φόρουμ γράφω
Βρε bluerose έλα πίσω μη φεύγεις!!
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 27 Απρ 2019, 04:00

Ο καθένας κοινωνεί κατά τη συνείδησή του. Δεν κρίνω κανέναν.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 1006
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 27 Απρ 2019, 04:10

bluerose έγραψε:
26 Απρ 2019, 14:36
Φωτιά θα βάλεις μέσα σου λέγει ο Απόστολος Παύλος των Εθνών…Φωτιά και αρρώστια! Ο Μέγας Βασίλειος λέγει ότι είναι ανάγκη να προστρέχουμε στους πνευματικούς για εξομολόγηση.
Ο καλός εξομολόγος είναι όργανο της Χάριτος του Θεού, είναι υπηρέτης και οικονόμος των Μυστηρίων του Θεού.
Καλύτερα εξομολόγηση χωρίς Θεία Κοινωνία, λόγω θανάσιμων αμαρτημάτων, παρά Θεία Κοινωνία χωρίς Εξομολόγηση και χωρίς προετοιμασία ψυχική. Αν δεν έχουμε ευλογία από τον πνευματικό, δεν πάμε για Θεία Κοινωνία.


Βεβαίως μεταβαίνουμε στην Εκκλησία, αλλά απέχουμε από την Θεία Κοινωνία.


Όταν θα έχουμε την ευχή και την ευλογία του εξομολόγου, τότε μάλιστα και θα κοινωνήσουμε των Αχράντων Μυστηρίων.
Κατ’ αυτόν τον τρόπο κινείται και φέρεται ο σωστός και ευσυνείδητος καλός Χριστιανός Ορθόδοξος, ο οποίος δεν κάνει ποτέ…του κεφαλιού του, δηλαδή όπως αυτός θέλει ή όπως άκουσε από δω κι από ‘κει.


Σε όλα απαιτείται σύνεση, σωφροσύνη και ταπείνωση.


Να ρωτάμε και να μαθαίνουμε, να μελετάμε και να ζητάμε οδηγίες και συμβουλές από καλούς ιερείς και πνευματικούς, και να ακολουθούμε με υπακοή και σεβασμό τα Άγια Μυστήρια της Αμωμήτου Ορθοδόξου Πίστεώς μας”.


Επειδή λοιπόν, είχα την μεγάλη ευλογία να ζήσω 8-9 χρόνια δίπλα στον ταπεινό Άγιο αυτόν Γέροντα της ερήμου, τον π. Σεραφείμ, κάπως έτσι θα σας απαντούσε στο λογισμό και ερώτημά σας. Εξάλλου έχουν ήδη γραφεί τόσα πολλά από τους Άγιους Θεοφόρους Πατέρες για το Κοσμοσωτήριο Μυστήριο της Μετάνοιας – Εξομολογήσεως που αν κανείς ανατρέξει και διαβάσει, θα δει ότι όλα είναι ξεκάθαρα, σαφή και χωρίς αμφιβολία καμία![/i]

http://www.orthmad.gr/news/μπορώ-να-κοι ... ομολογηθεί
Πολύ όμορφο κείμενο. Βεβαίως και όταν πηγαίνουμε σαν Χριστιανοί να δεχθούμε Σώμα και Αίμα Χριστού οφείλουμε να έχουμε καθαρίσει σώμα, πνεύμα & ψυχή... Διαφορετικά είμαστε απροετοίμαστοι και βέβηλοι απέναντι στο Μυστήριο...
Εκτός αυτού δεν έχει και κανένα νόημα να προσπαθούμε να επιτύχουμε την Κοινωνία με τον Ιησού όταν στην πραγματικότητα αδιαφορούμε γι αυτή (καθώς έχουμε αδιαφορήσει να προετοιμαστούμε κατάλληλα)...
Δεν πρέπει να γίνεται συνήθεια το Μυστήριο. Πρέπει να το βιώνουμε πάντα με τον ίδιο σεβασμό, προσμονή και εσωτερική ειλικρινή χαρά, διαφορετικά δεν έχει νόημα, καλύτερα να μη συμμετάσχουμε καθόλου κιόλας σε αυτό!!
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Μπορώ να Κοινωνήσω το βράδυ Της Ανάστασης, έστω κι αν δεν έχω Εξομολογηθεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 27 Απρ 2019, 06:00

Cloud87 έγραψε:
26 Απρ 2019, 21:40
Καλή ανάσταση!
καλή επανάσταση
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών