XΡΙCTOC ANECTH

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: XΡΙCTOC ANECTH

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Απρ 2019, 22:53

tanipteros έγραψε:
28 Απρ 2019, 22:46
Natasha έγραψε:
28 Απρ 2019, 22:36
tanipteros έγραψε:
28 Απρ 2019, 00:28
Τα χρόνια πολλά μου στην bluerose και στη Natasha :smt023
Χρόνια πολλά και σε σένα. Δηλ εσύ για να έχουμε καλό ερώτημα, δεν θες να γίνεις ποτέ χριστιανός;
Ήμουν Ορθόδοξος αλλά δεν μπορώ να πάρω "πακέτο" όλα τα πιστεύω της Ορθοδοξίας, διαφωνώ σε ορισμένα και έτσι την εγκατέλειψα διότι δεν συμφωνώ σε μερικα πράγματα. Σε όσα συμφωνώ συμμετέχω αλλά με τον τρόπο μου.
Τα Μυστήρια δεν τα δέχεσαι άλλο; Πχ της Εξομολόγησης και της Θ. Κοινωνίας;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: XΡΙCTOC ANECTH

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 28 Απρ 2019, 23:04

Natasha έγραψε:
28 Απρ 2019, 22:53
tanipteros έγραψε:
28 Απρ 2019, 22:46
Natasha έγραψε:
28 Απρ 2019, 22:36


Χρόνια πολλά και σε σένα. Δηλ εσύ για να έχουμε καλό ερώτημα, δεν θες να γίνεις ποτέ χριστιανός;
Ήμουν Ορθόδοξος αλλά δεν μπορώ να πάρω "πακέτο" όλα τα πιστεύω της Ορθοδοξίας, διαφωνώ σε ορισμένα και έτσι την εγκατέλειψα διότι δεν συμφωνώ σε μερικα πράγματα. Σε όσα συμφωνώ συμμετέχω αλλά με τον τρόπο μου.
Τα Μυστήρια δεν τα δέχεσαι άλλο; Πχ της Εξομολόγησης και της Θ. Κοινωνίας;
Δεν δέχομαι για παράδειγμα το ότι "των εθνών οι Θεοί είναι δαίμονες"
Δεν δέχομαι την μοναδικότητα του Θεού. Υπάρχει το Εν που είναι μοναδικό αλλά μετά από Αυτό υπάρχουν και άλλοι Θεοί όπως οι Ολύμπιοι ή Ενάδες.
Δέχομαι την θεολογία του Πυθαγόρα και του Πρόκλου για παράδειγμα.
Δεν δέχομαι τους αναθεματισμούς την Κυριακή της Ορθοδοξίας
και αρκετά άλλα...

το κυριότερο δεν δέχομαι την υπερηφάνια που έχουν οι Χριστιανοί και το πώς αντιμετωπίζουν άλλες θρησκείες.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: XΡΙCTOC ANECTH

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 28 Απρ 2019, 23:10

Natasha έγραψε:
28 Απρ 2019, 22:53
tanipteros έγραψε:
28 Απρ 2019, 22:46
Natasha έγραψε:
28 Απρ 2019, 22:36


Χρόνια πολλά και σε σένα. Δηλ εσύ για να έχουμε καλό ερώτημα, δεν θες να γίνεις ποτέ χριστιανός;
Ήμουν Ορθόδοξος αλλά δεν μπορώ να πάρω "πακέτο" όλα τα πιστεύω της Ορθοδοξίας, διαφωνώ σε ορισμένα και έτσι την εγκατέλειψα διότι δεν συμφωνώ σε μερικα πράγματα. Σε όσα συμφωνώ συμμετέχω αλλά με τον τρόπο μου.
Τα Μυστήρια δεν τα δέχεσαι άλλο; Πχ της Εξομολόγησης και της Θ. Κοινωνίας;
Την εξομολόγηση την δέχομαι υπήρχε και στην αρχαιότητα πριν τα μυστήρια.
Η Θ.Κοινωνία για μένα, αν ισχύουν όσα λέει ο Άγιος Νήφων, είναι βάρβαρη διότι Άγγελος κατεβάζει στα χέρια του από τον ουρανό νήπιο το σφάζει το αίμα το χύνει στο ποτήριο κόβει τις σάρκες σε κομματάκια και τα τοποθετεί και αυτά στο ποτήριο. Το νήπιο αναστένεται και ο Άγγελος το ανεβάζει στους ουρανούς.

Για μένα αυτή η διαδικασία είναι βάρβαρη και δεν την δέχομαι.
Άσε που θυμίζει τον διαμελισμό του Διονύσου όπου ο Δίας κατακεραύνωσε τους Τιτάνες που τον έφαγαν.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: XΡΙCTOC ANECTH

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Απρ 2019, 23:14

tanipteros έγραψε:
28 Απρ 2019, 23:04
Natasha έγραψε:
28 Απρ 2019, 22:53
tanipteros έγραψε:
28 Απρ 2019, 22:46


Ήμουν Ορθόδοξος αλλά δεν μπορώ να πάρω "πακέτο" όλα τα πιστεύω της Ορθοδοξίας, διαφωνώ σε ορισμένα και έτσι την εγκατέλειψα διότι δεν συμφωνώ σε μερικα πράγματα. Σε όσα συμφωνώ συμμετέχω αλλά με τον τρόπο μου.
Τα Μυστήρια δεν τα δέχεσαι άλλο; Πχ της Εξομολόγησης και της Θ. Κοινωνίας;
Δεν δέχομαι για παράδειγμα το ότι "των εθνών οι Θεοί είναι δαίμονες"
Δεν δέχομαι την μοναδικότητα του Θεού. Υπάρχει το Εν που είναι μοναδικό αλλά μετά από Αυτό υπάρχουν και άλλοι Θεοί όπως οι Ολύμπιοι ή Ενάδες.
Δέχομαι την θεολογία του Πυθαγόρα και του Πρόκλου για παράδειγμα.
Δεν δέχομαι τους αναθεματισμούς την Κυριακή της Ορθοδοξίας
και αρκετά άλλα...

το κυριότερο δεν δέχομαι την υπερηφάνια που έχουν οι Χριστιανοί και το πώς αντιμετωπίζουν άλλες θρησκείες.
Εντάξει, δεν είναι εδώ το θέμα τέτοιο για να τα αναλύσουμε αυτά, αλλά σε μερικά που λες, έχεις δίκαιο!

Απλά σε ρωτησα για τα δυο βασικά μυστήρια, γιατί αυτή είναι η ουσία της πιστης μας, στα μυστήρια ΕΝΕΡΓΕΙ το άγιο Πνεύμα και με την βοήθεια του συμβαίνει ΑΛΛΑΓΗ στις καρδιές των ανθρώπων, αλλάζει ΟΛΟΣ ο άνθρωπος, μεταμορφώνεται. Το θεωρώ μάλιστα αυτό το μεγαλύτερο θαύμα του Θεού, να αλλάξει έναν πχ κακοποιό και να τον κάνει συνετό άνθρωπο και καλό! Τα θαύματα του σώματος δεν με πολυσυγκινουν, δεν τα θεωρώ σπουδαία.

Πάντως δεν είσαι μόνο εσύ, ακουω και άλλες περιπτώσεις χριστιανών που φευγουν απο την πιστη...Κρίμα. Αλλά εν μέρει σας δικαιολογώ. Στην εποχή μας ο κόσμος είναι πολύ πιο έξυπνος απο τα παλαιότερα χρόνια και αντί η εκκλησία να τους αντιμετωπίσει με εξυπνάδα ανάλογη, τους απωθεί...
Λες και ο Θεός φοβάται τους έξυπνους ανθρώπους...

Σου έυχομαι να επιστρέψεις και καλή φώτιση να έχεις.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: XΡΙCTOC ANECTH

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 28 Απρ 2019, 23:17

ευχαριστώ αλλά δεν επιστρέφω είναι θέμα καρδιάς....
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: XΡΙCTOC ANECTH

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 04 Μάιος 2019, 00:22

Σήμερα είναι η τελευταία μέρα της διακαινισίμου εβδομάδος. (θεωρείτε όλη η εβδομάδα από την Κυριακή του Πάσχα ως σήμερα σαν μία ημέρα).

ᾨδὴ Ϛ´. Ὁ Εἱρμός.

Κατῆλθες, ἐν τοῖς κατωτάτοις τῆς γῆς, καὶ συνέτριψας μοχλοὺς αἰωνίους, κατόχους πεπεδημένων Χριστέ, καὶ τριήμερος ὡς ἐκ κήτους Ἰωνᾶς, ἐξανέστης τοῦ τάφου.

Φυλάξας τὰ σήμαντρα σῷα Χριστέ, ἐξηγέρθης τοῦ τάφου, ὁ τὰς κλεῖς τῆς Παρθένου μὴ λυμηνάμενος ἐν τῷ τόκῳ σου, καὶ ἀνέῳξας ἡμῖν, Παραδείσου τὰς πύλας.

Σῶτέρ μου τὸ ζῶν τε καὶ ἄθυτον ἱερεῖον, ὡς Θεός, σεαυτὸν ἑκουσίως, προσαγαγὼν τῷ Πατρί, συνανέστησας, παγγενῆ τὸν Ἀδάμ, ἀναστὰς ἐκ τοῦ τάφου.


Ο Χριστός Ανέστη!

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: XΡΙCTOC ANECTH

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 05 Μάιος 2019, 22:24

tanipteros έγραψε:
28 Απρ 2019, 00:28
Τα χρόνια πολλά μου στην bluerose και στη Natasha :smt023
Α ευχαριστώ
Επισης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών