Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 30 Απρ 2019, 23:01

Κουρκούας έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:59
Τα αδώνεια ήταν σημιτική θρησκεία που εισήχθη στην ελλάδα. Το αρχικό όνομα θα ήταν κάτι σαν Θαμμούζια.
Δηλαδή οι τραντΕλληνες υιοθετούσαν σημιτικους θεούς πολύ πριν την εμφάνιση του χριστιανισμού; :)
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 30 Απρ 2019, 23:14

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Απρ 2019, 23:01
Κουρκούας έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:59
Τα αδώνεια ήταν σημιτική θρησκεία που εισήχθη στην ελλάδα. Το αρχικό όνομα θα ήταν κάτι σαν Θαμμούζια.
Δηλαδή οι τραντΕλληνες υιοθετούσαν σημιτικους θεούς πολύ πριν την εμφάνιση του χριστιανισμού; :)
Η Αφροδίτη είναι η πιο κλασική περίπτωση που μου έρχεται στο νου. Στην περίοδο αντιγραφής 800-650 πΧ που την εποχή που οι σημίτες χτίζαν κρεμαστούς κήπους, εδώ τρώγαμε βελανίδια.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Μάιος 2019, 09:45

Ζαποτέκος έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:52
Και ο Σαμψών τον επικαλέστηκε :

Κριτές 16,28 καὶ ἔκλαυσε Σαμψὼν πρὸς Κύριον, καὶ εἶπεν· Ἀδωναϊὲ Κύριε, μνήσθητι δή μου νῦν καὶ ἐνίσχυσόν με ἔτι τὸ ἅπαξ τοῦτο, Θεέ, καὶ ἀνταποδώσω ἀνταπόδοσιν μίαν περὶ τῶν δύο ὀφθαλμῶν μου τοῖς ἀλλοφύλοις.

Ο Σαμψών μέσα εις την θλίψιν του συνησθάνθη το σφάλμα του, έκλαυσεν ενώπιον του Θεού και προσηυχήθη προς αυτόν λέγων· “Αδωναϊέ Κυριε, μνήσθητί μου και τώρα, ενίσχυσέ με μίαν ακόμη φοράν, Θεέ μου, δια να ανταποδώσω σκληράν τιμωρίαν κατά των Φιλισταίων οι οποίοι μου έβγαλαν τα δυο μου μάτια”.

And Samson called unto the LORD, and said: 'O Lord GOD, remember me, I pray Thee, and strengthen me, I pray Thee, only this once, O God, that I may be this once avenged of the Philistines for my two eyes.'


http://users.sch.gr/aiasgr/Palaia_Diathikh/Kritai/Kritai_kef.13-16.htm#kef.16B
http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt0716.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_God_in_Judaism#Adonai


Άλλη μια απόδειξη της ελληνικής καταγωγής του Σαμψών ! :smt005:

Ρουσφέτια που ζητούσε από τον Θεό του ο Σαμψών !!! :smt005:

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Μάιος 2019, 12:25

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Μάιος 2019, 09:45
Ρουσφέτια που ζητούσε από τον Θεό του ο Σαμψών !!! :smt005:
Γελάς φιλισταίε που βγάλατε τα μάτια του ανθρώπου ; :011: Σας κανόνισε όμως καλά :

καὶ εἶπε Σαμψών· ἀποθανέτω ψυχή μου μετὰ τῶν ἀλλοφύλων· καὶ ἐβάσταξεν ἐν ἰσχύϊ, καὶ ἔπεσεν ὁ οἶκος ἐπὶ τοὺς ἄρχοντας καὶ ἐπὶ πάντα τὸν λαὸν τὸν ἐν αὐτῷ· καὶ ἦσαν οἱ τεθνηκότες, οὓς ἐθανάτωσε Σαμψὼν ἐν τῷ θανάτῳ αὐτοῦ, πλείους ἢ οὓς ἐθανάτωσεν ἐν τῇ ζωῇ αὐτοῦ.

και είπε μεγαλοφώνως· “ας αποθάνω μαζή με τους αλλοφύλους”. Εκράτησε και συνεκλόνισε με δύναμιν τους στύλους και κατεκρημνίσθη όλον το οικοδόμημα επάνω στους άρχοντας και επάνω στον λαόν των Φιλισταίων που ευρίσκοντο εντός αυτού. Αυτοί τους οποίους εφόνευσεν ο Σαμψών εκεί κατά τον θάνατόν του ήσαν περισσότεροι από όσους είχε φονεύσει κατά το διάστημα της ζωής του.

:p060::p060::p060::p060::p060::p060:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Μάιος 2019, 20:34

Ζαποτέκος έγραψε:
01 Μάιος 2019, 12:25
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Μάιος 2019, 09:45
Ρουσφέτια που ζητούσε από τον Θεό του ο Σαμψών !!! :smt005:
Γελάς φιλισταίε που βγάλατε τα μάτια του ανθρώπου ; :011: Σας κανόνισε όμως καλά :

καὶ εἶπε Σαμψών· ἀποθανέτω ψυχή μου μετὰ τῶν ἀλλοφύλων· καὶ ἐβάσταξεν ἐν ἰσχύϊ, καὶ ἔπεσεν ὁ οἶκος ἐπὶ τοὺς ἄρχοντας καὶ ἐπὶ πάντα τὸν λαὸν τὸν ἐν αὐτῷ· καὶ ἦσαν οἱ τεθνηκότες, οὓς ἐθανάτωσε Σαμψὼν ἐν τῷ θανάτῳ αὐτοῦ, πλείους ἢ οὓς ἐθανάτωσεν ἐν τῇ ζωῇ αὐτοῦ.

και είπε μεγαλοφώνως· “ας αποθάνω μαζή με τους αλλοφύλους”. Εκράτησε και συνεκλόνισε με δύναμιν τους στύλους και κατεκρημνίσθη όλον το οικοδόμημα επάνω στους άρχοντας και επάνω στον λαόν των Φιλισταίων που ευρίσκοντο εντός αυτού. Αυτοί τους οποίους εφόνευσεν ο Σαμψών εκεί κατά τον θάνατόν του ήσαν περισσότεροι από όσους είχε φονεύσει κατά το διάστημα της ζωής του.

:p060::p060::p060::p060::p060::p060:
Εγώ είμαι Άθεος Αριστερός , δεν είμαι Φιλισταιος

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Μάιος 2019, 21:56

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Μάιος 2019, 20:34
Εγώ είμαι Άθεος Αριστερός , δεν είμαι Φιλισταιος
Άθεοι Αριστεροί ήταν και οι Φιλισταίοι. :smt096:evil:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 01 Μάιος 2019, 22:32

Natasha έγραψε:
28 Απρ 2019, 23:26


Οι Κήποι του Αδώνιδος (Επιτάφιος)


Οι κήποι του Αδώνιδος ήσαν πανέρια η γλάστρες γεμάτες χώμα μέσα στις οποίες έσπερναν και καλλιεργούσαν ειδικά για τα Αδώνεια, πολύτριχο και αλλά φυτά ταχέως αυξανόμενα, καθώς και σιτάρι, κριθάρι, μαρούλι, μάραθο και διάφορα είδη λουλουδιών που τα περιποιούντο επί 8 ημέρες, κατά κύριο λόγο η αποκλειστικά, οι γυναίκες.

Την ημέρα του «Αφανισμού» οι λατρευτές κυρίως γυναίκες με λυμμένα τα μαλλιά τους, ξυπόλητες και γυμνόστηθες, περιέφεραν με θρήνους και οδυρμούς τα ομοιώματα του Θεού και τους «Κήπους» στους δρόμους των πόλεων και κατόπιν τα οδηγούσαν στη θάλασσα (ή σε πηγές και ποτάμια σε άλλες πόλεις), τα έριχναν στα νερά και παρακαλούσαν να επιστρέψει ο Θεός από τον κάτω κόσμο.
Στα «Αδώνεια» προσφερόταν ως θυμίαμα μύρα, ενώ ψάλλονταν και ειδικά άσματα, τα λεγόμενα «Αδωνίδια», από τα οποία έχει διασωθεί ένα πολύ αξιόλογο δείγμα. Πρόκειται για τον «Επιτάφιον Αδώνιδος» του Βίωνος. Σε κάποια από τα ανά τόπους «Αδώνεια» γίνονταν και μυήσεις σε Μυστήρια του Θεού (Ο Λουκιανός διασώζει ότι οι μύστες θυσίαζαν πρόβατο και έπαιρναν μετάληψη).

https://www.inewsgr.com/116/ta-adoneia- ... llinon.htm
Είναι γνωστό ότι το στόλισμα και η περιφορά του Επιτάφιου τη Μεγάλη Παρασκευή πρόκειται στην ουσία για αντιγραφή ανάλογων πρακτικών από τη λατρεία του Άδωνι, άρα μιλάμε για ενσωμάτωση ειδωλολατρικού ελληνικού εθίμου σε χριστιανική γιορτή. Αυτό που είναι λιγότερο γνωστό είναι πως το συγκεκριμένο έθιμο που περιγράφεται πιο πάνω με τα φυτά ταχείας ανάπτυξης που φύτευαν λίγες μέρες πριν απ' τη γιορτή, τους λεγόμενους "Αδώνιδος Κήπους" έχει επιβιώσει κι αυτό, ενσωματωμένο στις λατρευτικές τελετές της Μεγάλη Παρασκευής και του Επιταφίου. Το έθιμο αυτό τηρείται ακόμη στις Σέρρες και σε ορισμένα χωριά της περιοχής, με τη διαφορά ότι σήμερα συχνά αντί για γλάστρα με φακές βγάζουν οποιοδήποτε άλλο φυτό.
http://www.serresparatiritis.gr/index.p ... le_id=8598
Εικόνα

Εικόνα
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 05 Μάιος 2019, 07:46

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:42
Natasha έγραψε:
28 Απρ 2019, 23:41
Να τοποθετηθεί παρακαλώ ο ΟΥΤΙΣ
Χριστός Ανέστη!

Τι θέλεις να μάθεις;
Είμαι σιγουρη ότι δεν πιστευεις ότι υπηρξαν πριν τον Χριστό οντότητες που σταυρώθηκαν και αναστήθηκαν. Ας το αφησουμε έτσι. Το ερώτημά μου είναι, ΠΩΣ μεταδίδονταν τότε η θεία ενέργεια στους ανθρώπους πριν τον Χριστό;
Η ιστορία της ανθρωπότητας παει πισω απο τον Χριστό περίπου 200.000 χρόνια. Έτσι μας λέει η επιστήμη σημερα. Είναι δυνατόν ο Θεός όοοολες αυτές τις αμέτρητες ψυχές που προϋπήρξαν να τις άφησε χωρίς έναν "μεσολαβητή" μέσω του οποίου δέχονταν την αγία ενέργεια και όταν πεθαιναν να πηγαίνανε στον Άδη και να ήταν καταδικασμένες;
Μου φαίνεται πολύ άδικο και σκληρό απο την μεριά του Θεού. Γιατί τα 2000 χρόνια είναι πολύ λίγα σε σχέση με τα 200.000 που προηγήθηκαν.
Εκτός και εάν πρίν απο τον Χριστό ΔΕΝ χρειάζονταν τρόπος ώστε να μεταδοθεί η θεία ενέργεια καθώς ήταν ελευθερη και χρειάστηκε μόνο όταν αποκαλυφτηκε ο Θεός στην γη και ενσαρκώθηκε.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 07 Μάιος 2019, 14:25

Natasha έγραψε:
05 Μάιος 2019, 07:46
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:42
Natasha έγραψε:
28 Απρ 2019, 23:41
Να τοποθετηθεί παρακαλώ ο ΟΥΤΙΣ
Χριστός Ανέστη!

Τι θέλεις να μάθεις;
Είμαι σιγουρη ότι δεν πιστευεις ότι υπηρξαν πριν τον Χριστό οντότητες που σταυρώθηκαν και αναστήθηκαν. Ας το αφησουμε έτσι. Το ερώτημά μου είναι, ΠΩΣ μεταδίδονταν τότε η θεία ενέργεια στους ανθρώπους πριν τον Χριστό;
Η ιστορία της ανθρωπότητας παει πισω απο τον Χριστό περίπου 200.000 χρόνια. Έτσι μας λέει η επιστήμη σημερα. Είναι δυνατόν ο Θεός όοοολες αυτές τις αμέτρητες ψυχές που προϋπήρξαν να τις άφησε χωρίς έναν "μεσολαβητή" μέσω του οποίου δέχονταν την αγία ενέργεια και όταν πεθαιναν να πηγαίνανε στον Άδη και να ήταν καταδικασμένες;
Μου φαίνεται πολύ άδικο και σκληρό απο την μεριά του Θεού. Γιατί τα 2000 χρόνια είναι πολύ λίγα σε σχέση με τα 200.000 που προηγήθηκαν.
Εκτός και εάν πρίν απο τον Χριστό ΔΕΝ χρειάζονταν τρόπος ώστε να μεταδοθεί η θεία ενέργεια καθώς ήταν ελευθερη και χρειάστηκε μόνο όταν αποκαλυφτηκε ο Θεός στην γη και ενσαρκώθηκε.
Ο Κύριος μετέβη μετά τον θάνατο Του στον Άδη, όπου και δίδαξε την Αλήθεια. Νομίζω ότι αυτό αρκεί ως απάντηση.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 07 Μάιος 2019, 14:30

όσοι δεν πίστευαν σε πρωπατορικό αμάρτημα δεν χρίζαν σωτηρίας....δεν υπήρχε καν θέμα σωτηρίας για αυτούς.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 07 Μάιος 2019, 14:35

tanipteros έγραψε:
07 Μάιος 2019, 14:30
όσοι δεν πίστευαν σε πρωπατορικό αμάρτημα δεν χρίζαν σωτηρίας....δεν υπήρχε καν θέμα σωτηρίας για αυτούς.
Το προπατορικό αμάρτημα αφορά ολόκληρη την ανθρωπότητα, διότι ολόκληρη η ανθρωπότητα βιώνει τις συνέπειες του.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 07 Μάιος 2019, 14:39

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
07 Μάιος 2019, 14:35
tanipteros έγραψε:
07 Μάιος 2019, 14:30
όσοι δεν πίστευαν σε πρωπατορικό αμάρτημα δεν χρίζαν σωτηρίας....δεν υπήρχε καν θέμα σωτηρίας για αυτούς.
Το προπατορικό αμάρτημα αφορά ολόκληρη την ανθρωπότητα, διότι ολόκληρη η ανθρωπότητα βιώνει τις συνέπειες του.
το πρωπατορικό αμάρτημα είναι ιδέα του Εβραϊσμού...γιατί να το γενικεύσουμε.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 07 Μάιος 2019, 14:48

Μα διότι "βιώνει τις συνέπειές του"
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
07 Μάιος 2019, 14:25
Natasha έγραψε:
05 Μάιος 2019, 07:46
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:42


Χριστός Ανέστη!

Τι θέλεις να μάθεις;
Είμαι σιγουρη ότι δεν πιστευεις ότι υπηρξαν πριν τον Χριστό οντότητες που σταυρώθηκαν και αναστήθηκαν. Ας το αφησουμε έτσι. Το ερώτημά μου είναι, ΠΩΣ μεταδίδονταν τότε η θεία ενέργεια στους ανθρώπους πριν τον Χριστό;
Η ιστορία της ανθρωπότητας παει πισω απο τον Χριστό περίπου 200.000 χρόνια. Έτσι μας λέει η επιστήμη σημερα. Είναι δυνατόν ο Θεός όοοολες αυτές τις αμέτρητες ψυχές που προϋπήρξαν να τις άφησε χωρίς έναν "μεσολαβητή" μέσω του οποίου δέχονταν την αγία ενέργεια και όταν πεθαιναν να πηγαίνανε στον Άδη και να ήταν καταδικασμένες;
Μου φαίνεται πολύ άδικο και σκληρό απο την μεριά του Θεού. Γιατί τα 2000 χρόνια είναι πολύ λίγα σε σχέση με τα 200.000 που προηγήθηκαν.
Εκτός και εάν πρίν απο τον Χριστό ΔΕΝ χρειάζονταν τρόπος ώστε να μεταδοθεί η θεία ενέργεια καθώς ήταν ελευθερη και χρειάστηκε μόνο όταν αποκαλυφτηκε ο Θεός στην γη και ενσαρκώθηκε.
Ο Κύριος μετέβη μετά τον θάνατο Του στον Άδη, όπου και δίδαξε την Αλήθεια. Νομίζω ότι αυτό αρκεί ως απάντηση.
Ακριβέστερα ούτως: "Α Πε. 3,18 ὅτι καὶ Χριστὸς ἅπαξ περὶ ἁμαρτιῶν ἔπαθε, δίκαιος ὑπὲρ ἀδίκων, ἵνα ἡμᾶς προσαγάγῃ τῷ Θεῷ, θανατωθεὶς μὲν σαρκί, ζωοποιηθεὶς δὲ πνεύματι· Α Πε. 3,19 ἐν ᾧ καὶ τοῖς ἐν φυλακῇ πνεύμασι πορευθεὶς ἐκήρυξεν,"
Οπότε, όλοι οι προ Χριστού χριστιανοί, όπως και οι δίκαιοι τής Παλαιάς διαθήκης, μέσα

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 08 Μάιος 2019, 21:13

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
07 Μάιος 2019, 14:25
Natasha έγραψε:
05 Μάιος 2019, 07:46
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
30 Απρ 2019, 22:42


Χριστός Ανέστη!

Τι θέλεις να μάθεις;
Είμαι σιγουρη ότι δεν πιστευεις ότι υπηρξαν πριν τον Χριστό οντότητες που σταυρώθηκαν και αναστήθηκαν. Ας το αφησουμε έτσι. Το ερώτημά μου είναι, ΠΩΣ μεταδίδονταν τότε η θεία ενέργεια στους ανθρώπους πριν τον Χριστό;
Η ιστορία της ανθρωπότητας παει πισω απο τον Χριστό περίπου 200.000 χρόνια. Έτσι μας λέει η επιστήμη σημερα. Είναι δυνατόν ο Θεός όοοολες αυτές τις αμέτρητες ψυχές που προϋπήρξαν να τις άφησε χωρίς έναν "μεσολαβητή" μέσω του οποίου δέχονταν την αγία ενέργεια και όταν πεθαιναν να πηγαίνανε στον Άδη και να ήταν καταδικασμένες;
Μου φαίνεται πολύ άδικο και σκληρό απο την μεριά του Θεού. Γιατί τα 2000 χρόνια είναι πολύ λίγα σε σχέση με τα 200.000 που προηγήθηκαν.
Εκτός και εάν πρίν απο τον Χριστό ΔΕΝ χρειάζονταν τρόπος ώστε να μεταδοθεί η θεία ενέργεια καθώς ήταν ελευθερη και χρειάστηκε μόνο όταν αποκαλυφτηκε ο Θεός στην γη και ενσαρκώθηκε.
Ο Κύριος μετέβη μετά τον θάνατο Του στον Άδη, όπου και δίδαξε την Αλήθεια. Νομίζω ότι αυτό αρκεί ως απάντηση.
Δηλαδή, στον Άδη πηγαιναν και οι κακές αλλά και οι καλές ψυχές; Όλες;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ότι ξέρουμε για τα Αδώνια - η Ελληνική Ανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 09 Μάιος 2019, 17:08

Στον Άδη;
Κατά την Παλαιά Διαθήκη, την Αρχαία Μυθολογία και τον αρχαίο Ελληνικό κόσμο απ' ότι γνωρίζω, ναι. Όλες

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών