Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Μάιος 2019, 11:03

μίστερ μαξ έγραψε:
16 Μάιος 2019, 10:41
stavmanr έγραψε:
16 Μάιος 2019, 10:25
μίστερ μαξ έγραψε:
10 Μάιος 2019, 14:16


Στην επιστολή προς Γαλάτας έχει αρνητικο χαρακτηρισμό, όχι σήμερα. Καλή προσπάθεια να βγάλεις καθαρο τον Χριστιανισμο μεσω σχετικισμου, ομως α) ο σχετικισμος ειναι αντιθετος με τον αιωνια καλό θεό (αφου αρνιέται οτι το καλό ειναι εσαει καλό) και β)Ας ηταν τέλειος ο θεος να εβρησκε κατάλληλες λεξεις που δεν αλλάζουν.

Αυτό που προτείνεις πάντως, είναι μια ανθρωπο-κεντρική ερμηνεία της Π.Διαθήκης. Λουζερ.
Δεν αλλάζει ο Θεός τις λέξεις, αλλά ο άνθρωπος. Που δεν είναι τέλειος.
Κατά τη χριστιανική θεολογία:
"ἐὰν ταῖς γλώσσαις τῶν ἀνθρώπων λαλῶ καὶ τῶν ἀγγέλων, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, γέγονα χαλκὸς ἠχῶν ἢ κύμβαλον ἀλαλάζον."

Μτφ: "(ακόμη κι) αν μιλώ τις γλώσσες των ανθρώπων ή και των αγγέλων, αλλά δεν έχω αγάπη, μοιάζω με χαλκό που απλά ηχεί ή ένα κύμβαλο που φωνάζει μονότονα."

Παύλος Επιστολή Α:' προς Κορινθίους $13.1 "Ύμνος της Αγάπης"

Επομένως, δεν φταίνε οι λέξεις, αλλά η έλλειψη αγάπης προς το συνάνθρωπο και το Θεό, για τις παρανοήσεις των θεολογικών κειμένων.

Αυτό με τη σειρά του δείχνει, όχι σχετικισμό, αλλά το αντίθετο: απολυτότητα της πρόθεσης των ανθρώπων κατά την χρήση της γλώσσας.
Νταξει απολογιτή, σε πιστέψαμε. Για τα καλά ===> φταιει ο θεός, για τα κακά===> φταίει ο ανθρωπος. Οκ!
Για τα καλά και τα κακά φταίει ο άνθρωπος. Αυτό είναι το νόημα της χριστιανικής θεολογίας.

* Αν εγώ είμαι ...απολογητής, τότε εσύ βλέπεις τον εαυτό σου ως ...κατήγορο; :lol:
Βλέπεις, αυτό το περίεργο το συναντά κανείς μόνο με φονταμενταλιστές αθεϊστές: πιστεύουν ότι διενεργούν δημόσια δίκη κατά του χριστιανισμού. Δεν μπορούν να συζητήσουν απλά κι όμορφα, να ρωτήσουν, να μάθουν, να αναρωτηθούν κλπ.

Επαναλαμβάνω: όλοι εκφράζουν τις ιδέες και τα πιστεύω τους. Δεν υπάρχει κάποιος απολογούμενος ή κάποιος κατηγορούμενος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Μάιος 2019, 11:12

Antares έγραψε:
16 Μάιος 2019, 10:56
Εκτός από τις φυσικές καταστροφές, ατυχήματα, αλλά και εκεί έχει μεγάλη ευθύνη ο άνθρωπος γιατί έχει την δύναμη να λάβει μέτρα.
Μέσα σε έναν αιώνα που αναπτύχθηκαν οι επιστήμες, η ιατρική, η τεχνολογία έγινε πρώτα από όλα το αίσχος πάνω από την Ευρώπη και ρίχθηκαν δύο πυρηνικές βόμβες στην Ιαπωνία και συνεχίζεται σήμερα αλλού.
Η μεγάλη ευθύνη του ανθρώπου δεν είναι εξωτερικευτική. Είναι εσωτερική.
Δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις το πλήρες εύρος των συνεπειών σου στο περιβάλλον σου (συνανθρώπους κλπ) και δεν θα είσαι ποτέ σου σε τέτοια θέση να μπορείς να αντιληφθείς τις ευρύτερες ή βαθύτερες επιπτώσεις των επιλογών σου. Μπορείς όμως να κάνεις τα πάντα με αγάπη προς εκείνους.
Επομένως, για τη θεολογία μας, το κακό δεν κρίνεται από την πράξη, αλλά από την πρόθεση. Και δεν κρίνεται από εμάς, αλλά από το Θεό.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Μάιος 2019, 15:50

Aγάπη και προδέρμ για τα τέκνα του Σατανά; :lol:
Εγώ είμαι τηλεπαθητική και γνωρίζω τι πρόθεση έχει ο καθένας, τι έχει κάνει, τι κάνει και τι πρόκειται να κάνει. :003:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27027
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Μάιος 2019, 19:44

Antares έγραψε:
16 Μάιος 2019, 10:56
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Μάιος 2019, 10:41
Νταξει απολογιτή, σε πιστέψαμε. Για τα καλά ===> φταιει ο θεός, για τα κακά===> φταίει ο ανθρωπος. Οκ!
Kαι όμως έτσι είναι. Εκτός από τις φυσικές καταστροφές, ατυχήματα, αλλά και εκεί έχει μεγάλη ευθύνη ο άνθρωπος γιατί έχει την δύναμη να λάβει μέτρα.
Μέσα σε έναν αιώνα που αναπτύχθηκαν οι επιστήμες, η ιατρική, η τεχνολογία έγινε πρώτα από όλα το αίσχος πάνω από την Ευρώπη και ρίχθηκαν δύο πυρηνικές βόμβες στην Ιαπωνία και συνεχίζεται σήμερα αλλού.
Τα παράπονα σου στον δήμαρχο/θεό σου, που έφτιαξε ελαττωματικά δημιουργήματα!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27027
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Μάιος 2019, 19:47

Antares έγραψε:
16 Μάιος 2019, 15:50
Aγάπη και προδέρμ για τα τέκνα του Σατανά; :lol:
Εγώ είμαι τηλεπαθητική και γνωρίζω τι πρόθεση έχει ο καθένας, τι έχει κάνει, τι κάνει και τι πρόκειται να κάνει. :003:
Και τί κάθεσαι; Η αστυνομία θα σου έδινε προμήθεια για κάθε φόνο που θα τους αποκάλυπτες! :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11915
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 16 Μάιος 2019, 20:01

Antares έγραψε:
16 Μάιος 2019, 15:50
Εγώ είμαι τηλεπαθητική και γνωρίζω τι πρόθεση έχει ο καθένας, τι έχει κάνει, τι κάνει και τι πρόκειται να κάνει. :003:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Μάιος 2019, 01:02

Nandros έγραψε:
16 Μάιος 2019, 19:47
Antares έγραψε:
16 Μάιος 2019, 15:50
Aγάπη και προδέρμ για τα τέκνα του Σατανά; :lol:
Εγώ είμαι τηλεπαθητική και γνωρίζω τι πρόθεση έχει ο καθένας, τι έχει κάνει, τι κάνει και τι πρόκειται να κάνει. :003:
Και τί κάθεσαι; Η αστυνομία θα σου έδινε προμήθεια για κάθε φόνο που θα τους αποκάλυπτες! :g030:
.
Δεν είναι έτσι. Δεν υπάρχουν μόνο αυτοί οι φόνοι.
Nandros έγραψε:
16 Μάιος 2019, 19:44
Τα παράπονα σου στον δήμαρχο/θεό σου, που έφτιαξε ελαττωματικά δημιουργήματα!
Απ' ότι έχω διαβάσει δηλώνεις άθεος. Ούτε εγώ είμαι θρησκευόμενη, φυσικός είμαι, αλλά διαβάζω και κανέναν Πλάτωνα, γενικά φιλοσοφία, θεολογία, ιστορία, όσον αφορά τις αβραμαϊκές θρησκείες διαβάζω από περιέργεια, όσο να 'ναι αυτές οι θρησκείες χτύπησαν τον ελληνισμό θανάσιμα και βύθισαν όλα τα έθνη σε μεσαίωνες. Οι Έλληνες δεν έκαναν ποτέ τέτοια παράπονα.

Dead people μπορεί να βλέπουν οι δολοφόνοι, δεν έχω καμία σχέση. Ούτε το παιδάκι της ταινίας.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11915
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Μάιος 2019, 08:34

Antares έγραψε:
17 Μάιος 2019, 01:02
Dead people μπορεί να βλέπουν οι δολοφόνοι, δεν έχω καμία σχέση. Ούτε το παιδάκι της ταινίας.
Μέσα έπεσες :P
Χθες βράδυ δολοφόνησα ΑΣΥΣΤΟΛΩΣ 3 πιτόγυρα.
Το κρέας,οι πατάτες,η σως και το τζατζίκι δεν μπορούσαν να αντισταθούν στα δολοφονικά μου ένστικτα.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 17 Μάιος 2019, 09:34

™Antares" έγραψε:
...όσο να 'ναι αυτές οι θρησκείες (αβρααμικές;)χτύπησαν τον ελληνισμό θανάσιμα και βύθισαν όλα τα έθνη σε μεσαίωνες. Οι Έλληνες δεν έκαναν ποτέ τέτοια παράπονα.

/quote]
Αδύναμη σε επιχειρήματα άποψη. Υπάρχουν και πιο ενισχυμένες απόψεις δι' επιχειρημάτων αξιολόγων.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Μάιος 2019, 10:50

Nαι θα καθίσω να γράψω άποψη με επιχειρήματα εδώ λες και με πληρώνει κανένας ή δεν έχω έννοιες και δουλειές.
Ας γράψουν και ας μιλήσουν οι πατσαβούρες/οι που έχουν χρήμα, υγεία και άπλετο χρόνο, ξέρετε εσείς.
Όχι στο phorum βέβαια, γενικά, έτσι για να μην μπορούμε να δούμε, διαβάσουμε, τίποτα αξιόλογο.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Βιβλιο Εξοδου 34:14 + Επιστολή προς Γαλατες = Αμαρτωλός και απο Σαρκα ο Γιαχβέ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 17 Μάιος 2019, 12:36

™Antares" έγραψε:
...όσο να 'ναι αυτές οι θρησκείες (αβρααμικές;)χτύπησαν τον ελληνισμό θανάσιμα και βύθισαν όλα τα έθνη σε μεσαίωνες. Οι Έλληνες δεν έκαναν ποτέ τέτοια παράπονα.

/quote]
Αδύναμη σε επιχειρήματα άποψη. Υπάρχουν και πιο ενισχυμένες απόψεις δι' επιχειρημάτων αξιολόγων.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών