Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 07 Ιουν 2019, 23:32

1451 έγραψε:
07 Ιουν 2019, 17:19
Κάπου γράφτηκε ότι ο Σωκράτης ήταν μονοθεϊστής :o
Στην "απολογία Σωράτους"
«αλλά γαρ ήδη ώρα απιέναι, εμοί μεν αποθανουμένω, υμίν δε βιωσομένοις- οπότεροι δε ημών έρχονται επί άμεινον πράγμα, άδηλον παντί πλην ώ τω θεώ». (Mα τώρα πλέον είναι ώρα να φύγουμε, εγώ να πεθάνω κι εσείς να ζήσετε. Ποιοι από μας πηγαίνουν στο καλύτερο, δεν το γνωρίζει κανείς παρά μόνο ο θεός!.)
Πηγή
κι εδώ
Χωρὶς δὲ τῆς δόξης, ὦ ἄνδρες, οὐδὲ δίκαιόν μοι δοκεῖ
[35c] εἶναι δεῖσθαι τοῦ δικαστοῦ οὐδὲ δεόμενον ἀποφεύγειν, ἀλλὰ
διδάσκειν καὶ πείθειν. οὐ γὰρ ἐπὶ τούτῳ κάθηται ὁ δικα-
στής, ἐπὶ τῷ καταχαρίζεσθαι τὰ δίκαια, ἀλλ’ ἐπὶ τῷ κρίνειν
ταῦτα· καὶ ὀμώμοκεν οὐ χαριεῖσθαι οἷς ἂν δοκῇ αὐτῷ, ἀλλὰ
δικάσειν κατὰ τοὺς νόμους. οὔκουν χρὴ οὔτε ἡμᾶς ἐθίζειν
ὑμᾶς ἐπιορκεῖν οὔθ’ ὑμᾶς ἐθίζεσθαι· οὐδέτεροι γὰρ ἂν ἡμῶν
εὐσεβοῖεν. μὴ οὖν ἀξιοῦτέ με, ὦ ἄνδρες Ἀθηναῖοι, τοιαῦτα
δεῖν πρὸς ὑμᾶς πράττειν ἃ μήτε ἡγοῦμαι καλὰ εἶναι μήτε
[35d] δίκαια μήτε ὅσια, ἄλλως τε μέντοι νὴ Δία πάντως καὶ ἀσε-
βείας φεύγοντα ὑπὸ Μελήτου τουτουΐ. σαφῶς γὰρ ἄν, εἰ
πείθοιμι ὑμᾶς καὶ τῷ δεῖσθαι βιαζοίμην ὀμωμοκότας, θεοὺς
ἂν διδάσκοιμι μὴ ἡγεῖσθαι ὑμᾶς εἶναι, καὶ ἀτεχνῶς ἀπολο-
γούμενος κατηγοροίην ἂν ἐμαυτοῦ ὡς θεοὺς οὐ νομίζω. ἀλλὰ
πολλοῦ δεῖ οὕτως ἔχειν· νομίζω τε γάρ, ὦ ἄνδρες Ἀθηναῖοι,
ὡς οὐδεὶς τῶν ἐμῶν κατηγόρων, καὶ ὑμῖν ἐπιτρέπω καὶ τῷ θεῷ
κρῖναι περὶ ἐμοῦ
ὅπῃ μέλλει ἐμοί τε ἄριστα εἶναι καὶ ὑμῖν.

Μετάφραση:
Μτφρ. Ν.Ε. Τζιράκης. 2002. Πλάτωνος Απολογία Σωκράτους. Εισαγωγή, μετάφραση, σχόλια. Αθήνα: Πατάκης.

Αλλά, άνδρες, πέρα από τη φήμη, δεν μου φαίνεται πως είναι δίκαιο να παρακαλεί κανένας τον δικαστή και παρακαλώντας τον να αθωώνεται, αλλά να του εξηγεί και να τον πείθει. Γιατί ο δικαστής δεν κάθεται γι' αυτό τον σκοπό στην έδρα, για να απονέμει τη δικαιοσύνη κάνοντας χάρη, αλλά για να κρίνει σύμφωνα με τους νόμους. Και μάλιστα δεν έχει ορκιστεί ότι θα κάνει χάρη σε όποιον τυχόν του αρέσει, αλλά ότι θα δικάζει σύμφωνα με τους νόμους. Επομένως μήτε εμείς πρέπει να σας εθίζουμε να γίνεστε παραβάτες του όρκου σας [επίορκοι] μήτε εσείς να συνηθίζετε. Γιατί ούτε εμείς ούτε εσείς θα πράτταμε σύμφωνα με τη θέληση των θεών. Μην έχετε λοιπόν την αξίωση από μένα, άνδρες Αθηναίοι, ότι πρέπει να πράττω ενώπιόν σας τέτοια, τα οποία κρίνω ότι δεν είναι ούτε καλά ούτε δίκαια ούτε ευσεβή, αφού εξάλλου, μα τον Δία, κατηγορούμαι από αυτόν εδώ τον Μέλητο για ασέβεια. Γιατί προφανώς, αν προσπαθήσω να σας πείσω και σας παρασύρω με τις παρακλήσεις μου, αν και έχετε δώσει όρκο, θα σας δίδασκα να μην πιστεύετε ότι υπάρχουν θεοί και με την απολογία μου θα κατηγορούσα τον εαυτό μου ότι δεν πιστεύω στους θεούς. Άλλα κάθε άλλο παρά αυτό συμβαίνει. Γιατί και στους θεούς πιστεύω, άνδρες Αθηναίοι, όσο κανένας κατήγορός μου, και αναθέτω σ' εσάς και στον θεό να κρίνετε για μένα όπως πρόκειται να είναι το καλύτερο και για μένα και για σας.

Πηγή
Πληρέστερη μελέτη εδώ

Υπάρχουν βέβαια και αρκετές ιστοσελίδες Αρχαιολατρών/Νεοειδωλολατρών που προσπαθούν να τα αναιρέσουν

Περί ορέξεως... :roll:

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Αύγ 2019, 13:33

Ο Χριστός πιθανότατα είναι ο ενσαρκωμένος Θεός (όλων των θρησκειών, ο ένας και δημιουργός).
Για να δείξει σε όλους τους ανθρώπους ποιοι είναι οι υπηρέτες του Σατανά (του κακού εν γένει) μόνο ο ίδιος ο Θεός θα έπρεπε να το κάνει και γι' αυτό ενσαρκώθηκε σε αυτή την περιοχή και όχι στην Ελλάδα.
Ο Γιαχβέ ίσως είναι ο Δίας, λειτουργός του Θεού, αυτό το όνομα με παραλλαγές εμφανίζεται σε όλες τις θρησκείες του κόσμου.
Οι διδασκαλίες τους παραποιήθηκαν, αντιστράφηκε το νόημά τους , ώστε να χρησιμοποιηθούν για την εξαπάτηση των ανθρώπων και την υποδούλωσή τους στον Σατανά. Ποτέ ο Δίας δεν θα ζητούσε ανθρωποθυσίες ή άλλα πράγματα όπως περιγράφονται στην Παλαιά Διαθήκη και ποτέ η διδασκαλία του Χριστού δεν θα υιοθετούσε την αμυντική στάση ή ακόμη και την στάση της αγάπης απέναντι στον εχθρό προς τον οποίο υπήρξε κατακεραυνωτικός. Με αυτό τον τρόπο επικρατεί ο Σατανάς ή όποιο άλλο όνομα του έδωσαν (Βάαλ π.χ.) ως σήμερα ακόμη και στις χριστιανικές χώρες.
Στους Έλληνες δεν υπήρχε καμία ανάγκη να πάει κανείς, ήταν ήδη εκεί και οι Έλληνες προχωρούσαν σωστά.
Αν δεν είχαν παραποιηθεί αυτές οι διδασκαλίες , δεν είχαν παρεισφρήσει ξένα στοιχεία από το ξεκίνημά τους σχεδόν δεν θα επικρατούσε ανά τους αιώνες το "κακό". Αυτό δείχνει και πόσο δυνατό είναι, έτσι που μόνο θεός ή θεοί θα μπορέσουν να το αντιμετωπίσουν ξανά και φυσικά ο ίδιος ο δημιουργός.
Είμαι αιρετική;

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4191
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 09 Αύγ 2019, 14:14

Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Ιουν 2019, 00:50
Ώπα! Τι είναι το ΙCA; Και αυτός ο Γουναράς, έχει κάποια σχέση με τα γουναράδικα του Βελουχιώτη;
ICA
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4191
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 09 Αύγ 2019, 14:17

Antares έγραψε:
09 Αύγ 2019, 13:33
Ο Χριστός πιθανότατα είναι ο ενσαρκωμένος Θεός (όλων των θρησκειών, ο ένας και δημιουργός).
Για να δείξει σε όλους τους ανθρώπους ποιοι είναι οι υπηρέτες του Σατανά (του κακού εν γένει) μόνο ο ίδιος ο Θεός θα έπρεπε να το κάνει και γι' αυτό ενσαρκώθηκε σε αυτή την περιοχή και όχι στην Ελλάδα.
Ο Γιαχβέ ίσως είναι ο Δίας, λειτουργός του Θεού, αυτό το όνομα με παραλλαγές εμφανίζεται σε όλες τις θρησκείες του κόσμου.
Οι διδασκαλίες τους παραποιήθηκαν, αντιστράφηκε το νόημά τους , ώστε να χρησιμοποιηθούν για την εξαπάτηση των ανθρώπων και την υποδούλωσή τους στον Σατανά. Ποτέ ο Δίας δεν θα ζητούσε ανθρωποθυσίες ή άλλα πράγματα όπως περιγράφονται στην Παλαιά Διαθήκη και ποτέ η διδασκαλία του Χριστού δεν θα υιοθετούσε την αμυντική στάση ή ακόμη και την στάση της αγάπης απέναντι στον εχθρό προς τον οποίο υπήρξε κατακεραυνωτικός. Με αυτό τον τρόπο επικρατεί ο Σατανάς ή όποιο άλλο όνομα του έδωσαν (Βάαλ π.χ.) ως σήμερα ακόμη και στις χριστιανικές χώρες.
Στους Έλληνες δεν υπήρχε καμία ανάγκη να πάει κανείς, ήταν ήδη εκεί και οι Έλληνες προχωρούσαν σωστά.
Αν δεν είχαν παραποιηθεί αυτές οι διδασκαλίες , δεν είχαν παρεισφρήσει ξένα στοιχεία από το ξεκίνημά τους σχεδόν δεν θα επικρατούσε ανά τους αιώνες το "κακό". Αυτό δείχνει και πόσο δυνατό είναι, έτσι που μόνο θεός ή θεοί θα μπορέσουν να το αντιμετωπίσουν ξανά και φυσικά ο ίδιος ο δημιουργός.
Είμαι αιρετική;
Φουλ.
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Αύγ 2019, 14:28

ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:17

Φουλ.
Το ήξερα. :003:
Μόνο που δεν ανήκω σε συγκεκριμένη αίρεση. Δεν μ' αρέσει καμία.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 09 Αύγ 2019, 17:04

Antares έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:28
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:17

Φουλ.
Το ήξερα. :003:
Μόνο που δεν ανήκω σε συγκεκριμένη αίρεση. Δεν μ' αρέσει καμία.
Είσαι μόνη σου μια αίρεση.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Αύγ 2019, 17:17

Λεγεών έγραψε:
09 Αύγ 2019, 17:04
Antares έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:28
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:17

Φουλ.
Το ήξερα. :003:
Μόνο που δεν ανήκω σε συγκεκριμένη αίρεση. Δεν μ' αρέσει καμία.
Είσαι μόνη σου μια αίρεση.
Ναι, αλλά εξηγήστε μας λίγα για το θέμα, πως το βλέπετε εσείς;
Νομίζω υπάρχει και ένα παρόμοιο θέμα αλλά δεν το βρήκα.
Αυτό είναι Ο Ιησούς Χριστός είναι ο αποκαλυπτόμενος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 09 Αύγ 2019, 17:39

.
Η διαφορά είναι ότι ο Γιαχβέ λέει απλά αφού..... τότε θά πεθάνεις.....

Ο Τζίζ μιλάει γιά Κρίσεις καί Κολάσεις καί Ξεκωλάσεις Αιώνιες......

Ποιός σεναριογράφος φαίνεται Δικαιότερος ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Αύγ 2019, 17:56

Δεν δέχομαι άκριτα σαν πραγματικό ότι γράφηκε, αντιγράφηκε, μεταφράστηκε , χρόνια ή αιώνες αργότερα.
Εκείνο που ήθελα να ξεκαθαρίσω, τουλάχιστον στον εαυτό μου, είναι η μη καταδίκη ενός ολόκληρου λαού γιατί υπήρξαν και υπάρχουν φωτεινά πνεύματα ανάμεσά τους ή εντελώς αθώοι που χειραγωγούνται, εκβιάζονται ή δολοφονούνται. Αυτοί πιθανόν έχουν άλλο θεό. Πιθανόν να έχουμε τον ίδιο.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 09 Ιούλ 2020, 21:54

User_601 έγραψε:
13 Μάιος 2019, 21:33
Εβαλε ο ''σχετικος'' τζου...τον ΘΕΟΛΟΓΟ,ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ,ΜΟΡΦΩΜΕΝΟ λιακοπουλο;Ως τι;Ως ειδημων;
Ενδεικτικο για την μορφωση σου και τις πηγες σου τζου!Τιποτε αλλο.Ολα εσυ τα ειπες! :smt005:
Καλή σου εσπέραν.
Είπα πολλά περισσότερα από ότι νομίζεις, μονολεκτικά.
Το τζού το έβαλα ως ένδειξη μή σοβαρότητας του λιακόπουλου.
Δέν με πειράζει η άποψή σου που με χαρακτηρίζεις, αμόρφωτο. Οι πηγές μου είναι η διδασκαλία του Χριστού, όπως αυτή είναι γραμμένη στο Ευαγγέλιο.
Είμαι απλά ένας μελετητής των γραφών και τίποτα περισσότερο. Εγώ τί να ελεγα δηλαδή ?
Ο Χριστός τα έχει πεί όλα.
Το ότι δεν είναι το ίδιο πρόσωπο ο Χριστός και Ο Ιεχωβά, το ξεκαθαρίζει σε πολλά σημεία του Ευαγελίου, ότι δεν ήρθε στην γή με δική του πρωτοβουλία, αλλά ότι τον έστειλε ο πατέρας του.
Και ότι ήρθε, διότι είναι πάντα υπάκουος στον πατέρα του, Τί άλλο θα μπορούσα να γράψω για τις δηλώσεις Λιακόπουλου ? Τίποτε απολύτως. Αυτό έκανα, έγραψα απλά: τζού !
Κάποιες φορές λει Κάποιος πολλά περισσότερα με την σιωπή, παρά με την ακατάσχετη φλυαρία.
Όσο για την μόρφωση Λιακόπουλου, ένας φυσικός είναι που δεν ολοκλήρωσε ποτέ τις σπουδές του.
Και τώρα ρώτα με πως το ξέρω για να σου απαντήσω από συζητήσεις με τον ίδιον. Ξέρω ότι θα κάνεις πολλές ερωτήσεις, που δεν θα απαντήσω, διότι δεν
Καταφέρομαι πότε κατά Συναδέλφων.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8439
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 10 Ιούλ 2020, 02:18

Ο Ιησούς είναι Υιός του Γιαχβέ. ( tanipteros @ Ζευς->Ιεύς->Ιευώ->Ιεχοβά->Γιαχβέ )
Όπως ο Πυθαγόρας Υίός του Απόλλωνα.
Όπως ο Ηρακλής Υίός του Διός.
κτλ
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 10 Ιούλ 2020, 02:40

Στην Ελλάδα πουλάει η απαγκίστρωση του Ιησού και της Καινής Διαθήκης γενικότερα από την αφήγηση και τους χαρακτήρες της Παλαιάς Διαθήκης άσχετα αν με αυστηρούς ορθόδοξους όρους είναι λάθος τέτοιος διαχωρισμός. Ο Λιακό ξέρει να κάνει μπίζνες εκμεταλλευόμενος την εβραιοφοβία πολλών Ελλήνων χριστιανών. Δεν είναι ο μόνος που το επιχειρεί. Και άλλοι ψευτο-διανοούμενοι τύπου Πλεύρη το έχουν επιχειρήσει.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 10 Ιούλ 2020, 07:54

Jimmy81 έγραψε:
10 Ιούλ 2020, 02:40
Στην Ελλάδα πουλάει η απαγκίστρωση του Ιησού και της Καινής Διαθήκης γενικότερα από την αφήγηση και τους χαρακτήρες της Παλαιάς Διαθήκης άσχετα αν με αυστηρούς ορθόδοξους όρους είναι λάθος τέτοιος διαχωρισμός. Ο Λιακό ξέρει να κάνει μπίζνες εκμεταλλευόμενος την εβραιοφοβία πολλών Ελλήνων χριστιανών. Δεν είναι ο μόνος που το επιχειρεί. Και άλλοι ψευτο-διανοούμενοι τύπου Πλεύρη το έχουν επιχειρήσει.
Ο Λιακόπουλος είναι συγγραφέας και μάλιστα επιτυχημένος, διότι έχει αντιληφθεί το κλίμα των καιρών και προσφέρει μυθιστορήματα στους αναγνώστες.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Ιούλ 2020, 10:54

Antares έγραψε:
02 Ιουν 2019, 17:47
Όταν κάνω τον σταυρό μου αισθάνομαι ότι επικαλούμαι την Αρχή, όχι έναν Θεό ή Άγγελο ή Άγιο στην χριστιανική θρησκεία.
Το "Εν Αρχή ήν ο Λόγος" πως το ερμηνεύεις;

Προσωπικώς, βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα τη διττή έννοια και στις δύο λέξεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η κυρια διαφορα του Χριστου απο τον Γιαχβε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Ιούλ 2020, 11:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιούλ 2020, 10:54
Antares έγραψε:
02 Ιουν 2019, 17:47
Όταν κάνω τον σταυρό μου αισθάνομαι ότι επικαλούμαι την Αρχή, όχι έναν Θεό ή Άγγελο ή Άγιο στην χριστιανική θρησκεία.
Το "Εν Αρχή ήν ο Λόγος" πως το ερμηνεύεις;

Προσωπικώς, βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα τη διττή έννοια και στις δύο λέξεις.
Tώρα που το θυμήθηκες δεν ερμηνεύω τίποτε από αυτά. Οδηγήθηκα στον αρχαίο ελληνικό κόσμο, εκεί ανήκω (δεν έγινα δωδεκαθείστρια βέβαια).
Ας πούμε Ολύμπιος μου είπε ότι είμαι Ολύμπια. :003: Οπότε να μου λείπει η πλέμπα, την οποία βέβαια έχω υποστεί και υφίσταμαι ακόμη, αλλά υπάρχει λόγος. Ο χριστιανισμός είναι για την πλέμπα που δεν έχει βέβαια ξεφύγει από την εγκληματική και πορνοειδή φύση της αλλά προσπαθεί. Ο ιουδαισμός είναι φύσει εγκληματικός.
Από ακαδημαικό ενδιαφέρον ίσως ασχοληθώ, δεν ζούμε για πάντα, πάντως μου ειπώθηκε ότι ο θάνατος Ολυμπίου είναι ειρηνικός όπως αρμόζει. :003:
Δυστυχώς σ' αυτόν τον κόσμο δρα το κακό, μια ζωή προσπαθούμε να ζήσουμε ειρηνικά, με αξιοπρέπεια, με προκοπή, αλλά το κακό επιτίθεται αδιακρίτως και ας μην έχεις κάνει τίποτα. Για τα ψεύτικα μεγαλεία δεν ενδιαφέρομαι. Σε καμία θεική δύναμη δεν μπορεί να κρυφτεί τίποτα, ούτε φυσικά περιμένει να μάθει από σένα τι έργα έχεις κάνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών