Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Αύγ 2020, 14:12

:rofl::rofl::rofl:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Αύγ 2020, 14:22

under έγραψε:
20 Αύγ 2020, 14:03


Εσυ λες οτι το συμπαν δημιουργηθηκε απο το τιποτα.
Πολυ λογικο :lol:
εγω λεω δεν ξερω πως εγινε το συμπαν. πολυ λογικο.

εσυ λες το εκανε ενας παππουλης με μουσια, ο οποιος δημιουργηθηκε απο το τιποτα. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 20 Αύγ 2020, 14:32

Ασέβαστος έγραψε:
20 Αύγ 2020, 14:22
under έγραψε:
20 Αύγ 2020, 14:03


Εσυ λες οτι το συμπαν δημιουργηθηκε απο το τιποτα.
Πολυ λογικο :lol:
εγω λεω δεν ξερω πως εγινε το συμπαν. πολυ λογικο.

εσυ λες το εκανε ενας παππουλης με μουσια, ο οποιος δημιουργηθηκε απο το τιποτα. :102:
Δηλαδη αμφισβητεις την επιστημη που μιλαει για μια εκρηξη ενω δεν υπαρχει καν η εννοια του χωρου και του χρονου.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Αύγ 2020, 14:36

under έγραψε:
20 Αύγ 2020, 14:32

Δηλαδη αμφισβητεις την επιστημη που μιλαει για μια εκρηξη ενω δεν υπαρχει καν η εννοια του χωρου και του χρονου.
δεν την αμφισβητω. απλως δεν την κατανοω. δεν εχω την επιστημονικη επαρκεια να καταλαβω.

εμπιστευομαι αυτο που λεει η επιστημη, επειδη οτι αλλο εχει τυχει να πει η επιστημη ειναι στη συντριπτικη πλειονοτητα του σωστο (σε αντιθεση με τις θρησκειες) απλως δεν το καταλαβαινω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 20 Αύγ 2020, 15:26

Ασέβαστος έγραψε:
20 Αύγ 2020, 14:36
under έγραψε:
20 Αύγ 2020, 14:32

Δηλαδη αμφισβητεις την επιστημη που μιλαει για μια εκρηξη ενω δεν υπαρχει καν η εννοια του χωρου και του χρονου.
δεν την αμφισβητω. απλως δεν την κατανοω. δεν εχω την επιστημονικη επαρκεια να καταλαβω.

εμπιστευομαι αυτο που λεει η επιστημη, επειδη οτι αλλο εχει τυχει να πει η επιστημη ειναι στη συντριπτικη πλειονοτητα του σωστο (σε αντιθεση με τις θρησκειες) απλως δεν το καταλαβαινω.
Ε η επιστημη λεει οτι απο το πουθενα (δεν εννοουμε το πουθενα οπως το φανταζομαστε σημερα),μεσα στο απολυτο τιποτα εγινε μια εκρηξη και δημιουργηθηκε το συμπαν.
Περιγραφη που ταιραζει απολυτα θα ελεγα με τον ισχυρισμο της θρησκειας.
Την θρησκεια εξηγει το πως και το γιατι την χλευαζεις ενω αντιθετα ως δηθεν ορθολογιστης δεχεσαι αν και δεν καταλαβαινεις την περιγραφη της επιστημης.
Ποιος ειναι ο παραλογος εδω ;
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 20 Αύγ 2020, 15:51

είμαστε στο σημείο που ο άντερ εξηγεί με λογικά επιχειρήματα πως ένα πάνσοφο υπέρτατο ον δημιούργησε πριν δισεκατομύρια χρόνια ένα αχανές σύμπαν και έβαλε πριν από ένα συμπαντικό δευτερόλεπτο πάνω σε μια υπομικροατομοσκατούλα αυτού του σύμπαντος κάτι πλασματάκια για να τους δώσει ηλίθιους κανόνες που πρέπει να ακολουθούν

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Αύγ 2020, 17:22

under έγραψε:
20 Αύγ 2020, 15:26


Ε η επιστημη λεει οτι απο το πουθενα (δεν εννοουμε το πουθενα οπως το φανταζομαστε σημερα),μεσα στο απολυτο τιποτα εγινε μια εκρηξη και δημιουργηθηκε το συμπαν.
Περιγραφη που ταιραζει απολυτα θα ελεγα με τον ισχυρισμο της θρησκειας.
Την θρησκεια εξηγει το πως και το γιατι την χλευαζεις ενω αντιθετα ως δηθεν ορθολογιστης δεχεσαι αν και δεν καταλαβαινεις την περιγραφη της επιστημης.
Ποιος ειναι ο παραλογος εδω ;
ε;
ναι, ταιριαζει απολυτα αμα εισαι πανω στο βαπορι απ την περσια και εχεις καταναλωσει ολο το φορτιο.

σε καθε αλλη περιπτωση, δεν ταιριαζει απολυτως καθολου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 20 Αύγ 2020, 17:30

Ασέβαστος έγραψε:
20 Αύγ 2020, 17:22
under έγραψε:
20 Αύγ 2020, 15:26


Ε η επιστημη λεει οτι απο το πουθενα (δεν εννοουμε το πουθενα οπως το φανταζομαστε σημερα),μεσα στο απολυτο τιποτα εγινε μια εκρηξη και δημιουργηθηκε το συμπαν.
Περιγραφη που ταιραζει απολυτα θα ελεγα με τον ισχυρισμο της θρησκειας.
Την θρησκεια εξηγει το πως και το γιατι την χλευαζεις ενω αντιθετα ως δηθεν ορθολογιστης δεχεσαι αν και δεν καταλαβαινεις την περιγραφη της επιστημης.
Ποιος ειναι ο παραλογος εδω ;
ε;
ναι, ταιριαζει απολυτα αμα εισαι πανω στο βαπορι απ την περσια και εχεις καταναλωσει ολο το φορτιο.

σε καθε αλλη περιπτωση, δεν ταιριαζει απολυτως καθολου.
Οταν σε ρωτησα να μου πεις αν συμφωνεις με τον ισχυρισμο της επιστημης μου ειπες οτι δεν ξερεις.
Και υστερα απ ολα αυτα συνεχιζεις να κατηγορεις τους αλλους ως παραλογους.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4923
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 20 Αύγ 2020, 17:49

The Rebel έγραψε:
18 Αύγ 2020, 20:32
Στύγιος έγραψε:
18 Αύγ 2020, 13:54
Ασέβαστος έγραψε:
18 Αύγ 2020, 13:46


επειδη πεθαναν.

τι να ψαξουμε; μηπως ειχαν φαει κανα σουβλακι μεγαλη παρασκευη και τους το κρατουσε μανιατικο ο θεος;

Αυτή είναι η ουσία του θαύματος. Ή το δέχεσαι ή το απαξιώνεις . Αποδείξεις τύπου CSI , μην ψάχνετε....
Παναγιά Μου!!!


κριμα παντως που δεν κανει το ματακι των ιλλουμινατι α λα lady gaga οπου ειναι ακριβως πανω απο το κεφαλι της σε ολη τη διαρκεια του βιντεο..

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Αύγ 2020, 18:41

under έγραψε:
20 Αύγ 2020, 17:30

Οταν σε ρωτησα να μου πεις αν συμφωνεις με τον ισχυρισμο της επιστημης μου ειπες οτι δεν ξερεις.
Και υστερα απ ολα αυτα συνεχιζεις να κατηγορεις τους αλλους ως παραλογους.
αυτο δεν βγαζει νοημα, ξαναπροσπαθησε.

φυσικα και λεω παραλογους οσους λενε οτι ξερουν ενω δεν.

τι το παραλογο εχει το οτι δεν ξερω;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 20 Αύγ 2020, 18:44

Γυναίκα είναι η Παναγία , πόσους να κουβαλήσει; Διάλεξε την ελαφρύτερη 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 20 Αύγ 2020, 18:47

Ασέβαστος έγραψε:
20 Αύγ 2020, 18:41
under έγραψε:
20 Αύγ 2020, 17:30

Οταν σε ρωτησα να μου πεις αν συμφωνεις με τον ισχυρισμο της επιστημης μου ειπες οτι δεν ξερεις.
Και υστερα απ ολα αυτα συνεχιζεις να κατηγορεις τους αλλους ως παραλογους.
αυτο δεν βγαζει νοημα, ξαναπροσπαθησε.

φυσικα και λεω παραλογους οσους λενε οτι ξερουν ενω δεν.

τι το παραλογο εχει το οτι δεν ξερω;
Εσυ λες οτι εισαι ορθολογιστης.Αλλα τελικα οπως βλεπω δεν σε πειθει ουτε η θεωρια του bing bang.
Με λιγα λογια δεν εχεις καποιο λογικο "πατημα" για να επιβεβαιωσεις τον ορθολογισμο σου.
Απλα κατηγορεις ως παραλογους τους αλλους.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Αύγ 2020, 19:04

under έγραψε:
20 Αύγ 2020, 18:47


Εσυ λες οτι εισαι ορθολογιστης.Αλλα τελικα οπως βλεπω δεν σε πειθει ουτε η θεωρια του bing bang.
Με λιγα λογια δεν εχεις καποιο λογικο "πατημα" για να επιβεβαιωσεις τον ορθολογισμο σου.
Απλα κατηγορεις ως παραλογους τους αλλους.

δεν με πειθει στο βαθμο που δεν εχω την ικανοτητα να την επιβεβαιωσω. αρκουμαι στο τι λενε οι ειδικοι, αφηνωντας ενα πολυ μικρο παραθυρο να ειναι λαθος.τις θρησκευτικες κοτσανες ολοι, απο 10 χρονω και πανω, εχουν τη δυνατοτητα να τις διαψευσουν.

αναλογικα, οταν ο γιατρος μου πει να παρω ενα φαρμακο για να γινω καλα, δεν καταλαβαινω τι ακριβως κανει το φαρμακο και με ποιο μηχανισμο θα με βοηθησει, αλλα εμπιστευομαι τον ειδικο, αφηνωντας και μια μικρη πιθανοτητα να κανει λαθος, ανθρωπος ειναι κι αυτος.

οταν ο ομοιοπαθητικος μου πει να παρω νερακι, ο σαμανος να πιω αιμα καρακαξας, και ο παπας να προσευχηθω για να γινω καλα, εχω την επαρκεια να καταλαβω οτι λενε μαλακιες, και κραζω αναλογα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 20 Αύγ 2020, 19:09

Ασέβαστος έγραψε:
20 Αύγ 2020, 19:04
δεν με πειθει στο βαθμο που δεν εχω την ικανοτητα να την επιβεβαιωσω. αρκουμαι στο τι λενε οι ειδικοι, αφηνωντας ενα πολυ μικρο παραθυρο να ειναι λαθος.τις θρησκευτικες κοτσανες ολοι, απο 10 χρονω και πανω, εχουν τη δυνατοτητα να τις διαψευσουν.

αναλογικα, οταν ο γιατρος μου πει να παρω ενα φαρμακο για να γινω καλα, δεν καταλαβαινω τι ακριβως κανει το φαρμακο και με ποιο μηχανισμο θα με βοηθησει, αλλα εμπιστευομαι τον ειδικο, αφηνωντας και μια μικρη πιθανοτητα να κανει λαθος, ανθρωπος ειναι κι αυτος.

οταν ο ομοιοπαθητικος μου πει να παρω νερακι, ο σαμανος να πιω αιμα καρακαξας, και ο παπας να προσευχηθω για να γινω καλα, εχω την επαρκεια να καταλαβω οτι λενε μαλακιες, και κραζω αναλογα.
Ο γιατρος ομως ειναι σε θεση να σου εξηγησει ακριβως τι κανει το εμβολιο.
Εν προκειμενω ο αστροφυσικος σου περιγραφει οτι απο το πουθενα και το τιποτα δημιουργηθηκε ο κοσμος.
Δεν σου εξηγει πως γινεται απο το τιποτα να δημιουργειται χωρος,χρονος,υλη.
Εσυ λες οτι δεν το καταλαβαινεις αλλα μαλλον το πιστευεις (αν και δεν εισαι και τοσο σιγουρος).
Αλλα επιμενεις οτι η παραλογη ειναι η Πλεξιδα επειδη μιλησε για θαυμα.
Κατι δεν παει καλα με τον ορθολογισμο σου.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Αύγ 2020, 19:22

under έγραψε:
20 Αύγ 2020, 19:09


Ο γιατρος ομως ειναι σε θεση να σου εξηγησει ακριβως τι κανει το εμβολιο.
για να μου το εξηγησει, πιθανον θα χρειαστει μια 5ετια, να βγαλω την ιατρικη.

παρομοιως, μπορει και ο αστροφυσικος να μου εξηγησει με τροπο που να καταλαβω. θα εχει καποια λογικη εξηγηση, η μπορει απλα να πει οτι η επιστημη εχει φτασει να ανακαλυψει τι συμβαινει απο το μπιγκ μπανκ και μετα, πριν, απλως δεν ξερει.

υπαρχουν ακομη πραγματα που δεν γνωριζει η επιστημη, το παλευει ομως.

απο την αλλη, το οτι ολες οι γνωστες θρησκειες λενε μαλακιες, ειναι δεδομενο, αποδεδειγμενο, τελειωμενη υποθεση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών