Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2019, 13:52

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 13:42
Η εξυπναδα της χρονιας
Πως το σκεφτηκες;
Σε 2 δέκατα του δευτερολέπτου. Οι έξυπνοι άνθρωποι δεν χρειάζονται χρόνο για να ταπώσουν διαφημιστές γερμανικών αλυσίδων, που εξ ορισμού δεν είναι ιδιαίτερα ευφυείς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2019, 13:54

Kauldron έγραψε:
17 Μάιος 2019, 13:48
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2019, 13:39
Kauldron έγραψε:
16 Μάιος 2019, 15:28
Θα 'θελα να βλεπα τον μαξουλίνο αν ήταν σ' ελικόπτερο που πέφτει αν θα 'λεγε "Θεε μου" ή οχι. Έχουν πλάκα οι "άθεοι".
Εγώ το λέω συχνά. Όπως το «ο Χριστός και η Παναγία». Είναι μια έκφραση του λόγου. Και «μα τον θεό» λέω, αλλά δεν ορκίζομαι στ' αλήθεια στον θεό ούτε εννοώ πως ό,τι ακολουθεί την φράση αυτή ορκίζομαι να το κάνω.

Φαντάζομαι εσύ όταν λες «θα τον γαμήσω τον μαλάκα», εννοείς ότι θα του κατεβάσεις τα σώβρακα και θα του χώσεις έναν πούτσο.
Εκείνη την ώρα το εννοείς ενδεχομένως, έστω και στιγμιαία.
Κι εκείνη την ώρα, ενδεχομένως να το εννοώ κι εγώ. Γιατί σου φαίνεται παράξενο?
Εκείνην την ώρα δηλαδή έχεις ομοφυλοφιλικές τάσεις. Αν εσένα δεν σου φαίνεται παράξενο, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48511
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 17 Μάιος 2019, 13:59

Εκείνην την ώρα δηλαδή έχεις ομοφυλοφιλικές τάσεις. Αν εσένα δεν σου φαίνεται παράξενο, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
Ένας τρόπος να το δείς είναι αυτός, αλλά ένας άλλος τρόπος να το δείς είναι οτι σύμφωνα με τα δεδομένα της κοινωνίας μας (καλώς ή κακώς) ο παθητικός ομοφυλόφιλος είναι αυτός που εξευτελίζεται. Συνεπώς με το να δηλώνεις οτι θα εμπλακείς σε σχέση στην οποία εσύ θα είσαι ο ενεργητικός και ο άλλος ο παθητικός, ουσιαστικά δηλώνεις την πρόθεσή σου να εξευτελίσεις τον "αντίπαλό" σου.
Και η κλασική βέβαια απάντηση είναι "θα μου κλάσεις τ' αρχίδια", δηλαδή ο άλλος απαντά δηλώνοντας οτι ναι μεν η σχέση θα υπάρξει, αλλά θα είναι εκείνος που θα λειτουργήσει ως ενεργητικός και εσύ ως παθητικός.
Ενδιαφέρον έχει η απειλή, όταν προέρχεται από γυναίκα (το είχε πάθει κάποιος που ξέρω, και επρόκειτο για μιλφ, η οποία του είπε "θα σε πληρώσω, αλλά θα σε γαμήσω".).
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2019, 14:07

Ομοφυλόφιλος είσαι και στην μία και στην άλλη περίπτωση. Εκτός αν εννοείς «θα σου χώσω ένα παλούκι στον κώλο», αλλά τότε θα έλεγες «θα σου χώσω ένα παλούκι στον κώλο», όχι «θα σε γαμήσω».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 17 Μάιος 2019, 14:17

Ω τι συμπτωσις. Μόλις πριν μια ώρα διάβαζα (ξανά) στο ρεντιτ τις ιστορίες 3 γυναικών (κεπκε, σαβιτσκαγια και μια γιουγκοσλαβα) που επιβίωσαν από ελεύθερες πτώσεις αεροπλάνων που διαλύθηκαν στον αέρα. Από ύψος δεκάδων χιλιάδων ποδών.

Ακόμα και αν όντως σου παρουσιάζεται κάποια οντοτητα/θεότητα και σωζει μόνο εσένα, το τακτ είναι να ΜΗΝ αναφέρεις ποτέ και σε κανέναν τίποτα.
Ο λόγος; Είναι ασέβεια προς τους άλλους νεκρούς.
Δεν γίνεται να είσαι sole survivor σε ατύχημα με 156 νεκρούς και να επικαλείσαι ευσπλαχνία Θεού στη σωτηρία σου. Είναι απλά θέμα τύχης. Πχ πάρτε ένα κιβώτιο μεγάλο γεματο ποτήρια και αδειάστε τα στο πατωμα. Καποιο/α δεν θα σπασουν. Ε, αυτό συνέβη και με τους εν λόγω επιβάτες.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48511
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 17 Μάιος 2019, 14:25

hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2019, 14:07
Ομοφυλόφιλος είσαι και στην μία και στην άλλη περίπτωση. Εκτός αν εννοείς «θα σου χώσω ένα παλούκι στον κώλο», αλλά τότε θα έλεγες «θα σου χώσω ένα παλούκι στον κώλο», όχι «θα σε γαμήσω».
Και η χρήση αντικειμένων είναι ένα είδος σεξ, οπότε αν γίνεται μεταξύ ατόμων ίδιου φύλου μετρά ως ομοφυλοφιλική σχέση. Δεν κατάλαβες, δε διαφωνώ οτι είσαι ομοφυλόφιλος και στις δυο περιπτώσεις, εγώ απλά κατέδειξα τη διαφορά (όπως τη βλέπει η κοινωνία), μεταξύ του ενεργητικού και του παθητικού.
Κοινωνικές συμβάσεις είναι αυτές, δεν τις έφτιαξα εγώ.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2019, 15:15

Σεξ είναι η χρήση αντικειμένων όταν γίνεται για το σεξ. Αν χώσεις ένα παλούκι σε κάποιον, μπορεί να το κάνεις ως πράξη βίας. Αλλά για να του ρίξεις πούτσο, πρέπει να σου σηκωθεί πρώτα. Κι αυτό σε κάνει γκέι. Το ένα μπορεί να είναι απλώς πράξη βίας, πέρα από σεξ, το άλλο όμως συνεπάγεται σεξουαλική ορμή.-
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6741
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 17 Μάιος 2019, 15:22

Beria έγραψε:
16 Μάιος 2019, 15:38
Drexler έγραψε:
16 Μάιος 2019, 15:25
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Μάιος 2019, 15:17
:str8jack::str8jack::str8jack:
Πιστεψε για να σωθεις.

Εικόνα
Στη Χούντα, η Χριστιανική Δημοκρατία είχε κίνημα Νεολαίας που λεγόταν Χ.Α.Ρ.Α. (Χριστιανική Αντίσταση, Ριζοσπαστική Αλλαγή), με αναρχοχριστιανική κατεύθυνση.

Στο Κατηχητικό που πήγα το 1973 (υποχρεωτικά, αλλιώς δεν μπορούσαμε να δώσουμε εξετάσεις από Δημοτικό προς Γυμνάσιο!) οι δυο κατηχητές μας συνελήφθησαν στο Πολυτεχνείο :003:
Αυτά να τα βλέπουν μερικοί που λένε ότι όλοι στην Εκκλησία είναι σκοταδιστές.Βέβαια διαφωνώ με την υποχρεωτική κατήχηση γιατί αυτά με το στανιό δεν γίνονται. Αν και η Εκκλησία κανονικά δεν θα έπρεπε κατά την γνώμη να ανακατεύεται με τα πολιτικά. Ο ρόλος της είναι να κηρύξει το Ευαγγέλιο.

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 17 Μάιος 2019, 15:45

    Όταν ήμουν 13 ετών, αποφάσισα να διασχίσω την οδό Σκουφά χωρίς να κοιτάξω.
    Τη στιγμή που περνούσα, περνούσε κι ένα αυτοκίνητο.
    Καθώς με πέταξε στον αέρα, σκέφτηκα: "Φτου γ**ώ την Π*****α μου, τι έκανα ο μαλάκας!"
    Για τιμωρία μου, έσπασα τον αριστερό καρπό μου και παραλίγο να χάσω το μάτι μου (φόραγα γυαλιά).

    Από τότε, κάτι άλλαξε ριζικά μέσα μου.
    Κοιτάζω πάντα πριν διασχίσω δρόμο.
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      blackpaint
      Δημοσιεύσεις: 9596
      Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

      Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 17 Μάιος 2019, 15:45

      Kauldron έγραψε:
      17 Μάιος 2019, 13:59
      Εκείνην την ώρα δηλαδή έχεις ομοφυλοφιλικές τάσεις. Αν εσένα δεν σου φαίνεται παράξενο, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
      Ένας τρόπος να το δείς είναι αυτός, αλλά ένας άλλος τρόπος να το δείς είναι οτι σύμφωνα με τα δεδομένα της κοινωνίας μας (καλώς ή κακώς) ο παθητικός ομοφυλόφιλος είναι αυτός που εξευτελίζεται. Συνεπώς με το να δηλώνεις οτι θα εμπλακείς σε σχέση στην οποία εσύ θα είσαι ο ενεργητικός και ο άλλος ο παθητικός, ουσιαστικά δηλώνεις την πρόθεσή σου να εξευτελίσεις τον "αντίπαλό" σου.
      Και η κλασική βέβαια απάντηση είναι "θα μου κλάσεις τ' αρχίδια", δηλαδή ο άλλος απαντά δηλώνοντας οτι ναι μεν η σχέση θα υπάρξει, αλλά θα είναι εκείνος που θα λειτουργήσει ως ενεργητικός και εσύ ως παθητικός.
      Ενδιαφέρον έχει η απειλή, όταν προέρχεται από γυναίκα (το είχε πάθει κάποιος που ξέρω, και επρόκειτο για μιλφ, η οποία του είπε "θα σε πληρώσω, αλλά θα σε γαμήσω".).
      που σε βρισκω, που σε χανω, παλι γι αλλαξοκωλιες μιλας.

      Άβαταρ μέλους
      Beria
      Συντονιστής
      Δημοσιεύσεις: 25139
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

      Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Μάιος 2019, 15:46

      Saliveros έγραψε:
      17 Μάιος 2019, 15:45
        Όταν ήμουν 13 ετών, αποφάσισα να διασχίσω την οδό Σκουφά χωρίς να κοιτάξω.
        Τη στιγμή που περνούσα, περνούσε κι ένα αυτοκίνητο.
        Καθώς με πέταξε στον αέρα, σκέφτηκα: "Φτου γ**ώ την Π*****α μου, τι έκανα ο μαλάκας!"
        Για τιμωρία μου, έσπασα τον αριστερό καρπό μου και παραλίγο να χάσω το μάτι μου (φόραγα γυαλιά).

        Από τότε, κάτι άλλαξε ριζικά μέσα μου.
        Κοιτάζω πάντα πριν διασχίσω δρόμο.
        Κεκροπία ονομαζόταν τότε η πόλις;
        gassim έγραψε:
        07 Σεπ 2021, 14:12
        Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

        Άβαταρ μέλους
        blackpaint
        Δημοσιεύσεις: 9596
        Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

        Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 17 Μάιος 2019, 15:55

        Beria έγραψε:
        17 Μάιος 2019, 15:46
        Saliveros έγραψε:
        17 Μάιος 2019, 15:45
          Όταν ήμουν 13 ετών, αποφάσισα να διασχίσω την οδό Σκουφά χωρίς να κοιτάξω.
          Τη στιγμή που περνούσα, περνούσε κι ένα αυτοκίνητο.
          Καθώς με πέταξε στον αέρα, σκέφτηκα: "Φτου γ**ώ την Π*****α μου, τι έκανα ο μαλάκας!"
          Για τιμωρία μου, έσπασα τον αριστερό καρπό μου και παραλίγο να χάσω το μάτι μου (φόραγα γυαλιά).

          Από τότε, κάτι άλλαξε ριζικά μέσα μου.
          Κοιτάζω πάντα πριν διασχίσω δρόμο.
          Κεκροπία ονομαζόταν τότε η πόλις;
          Ηταν αυτονομη πολιτεια το Κολωνακι στην αρχαιοτητα;

          Άβαταρ μέλους
          blackpaint
          Δημοσιεύσεις: 9596
          Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

          Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 17 Μάιος 2019, 15:56

          tanipteros έγραψε:
          16 Μάιος 2019, 23:34
          πώς τα καταφέρατε και μπλέξατε την Παναγία με την πολιτική.....μυστήριο πράμα...!
          οι θρησκειες ειναι μαζικες πολιτικες τεχνολογιες.

          Άβαταρ μέλους
          Kauldron
          Δημοσιεύσεις: 48511
          Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

          Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 17 Μάιος 2019, 16:23

          blackpaint έγραψε:
          17 Μάιος 2019, 15:45
          Kauldron έγραψε:
          17 Μάιος 2019, 13:59
          Εκείνην την ώρα δηλαδή έχεις ομοφυλοφιλικές τάσεις. Αν εσένα δεν σου φαίνεται παράξενο, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
          Ένας τρόπος να το δείς είναι αυτός, αλλά ένας άλλος τρόπος να το δείς είναι οτι σύμφωνα με τα δεδομένα της κοινωνίας μας (καλώς ή κακώς) ο παθητικός ομοφυλόφιλος είναι αυτός που εξευτελίζεται. Συνεπώς με το να δηλώνεις οτι θα εμπλακείς σε σχέση στην οποία εσύ θα είσαι ο ενεργητικός και ο άλλος ο παθητικός, ουσιαστικά δηλώνεις την πρόθεσή σου να εξευτελίσεις τον "αντίπαλό" σου.
          Και η κλασική βέβαια απάντηση είναι "θα μου κλάσεις τ' αρχίδια", δηλαδή ο άλλος απαντά δηλώνοντας οτι ναι μεν η σχέση θα υπάρξει, αλλά θα είναι εκείνος που θα λειτουργήσει ως ενεργητικός και εσύ ως παθητικός.
          Ενδιαφέρον έχει η απειλή, όταν προέρχεται από γυναίκα (το είχε πάθει κάποιος που ξέρω, και επρόκειτο για μιλφ, η οποία του είπε "θα σε πληρώσω, αλλά θα σε γαμήσω".).
          που σε βρισκω, που σε χανω, παλι γι αλλαξοκωλιες μιλας.
          Λαϊκή απαίτηση.
          Kappa έγραψε:
          04 Φεβ 2024, 15:56
          Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

          pussycat
          Δημοσιεύσεις: 341
          Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

          Re: Αρχιλοχίας Πλεξίδα - Είδα την Παναγία και με έβγαλε από το ελικόπτερο που διαλύθηκε

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 17 Μάιος 2019, 17:12

          Τα μπερδέψατε, θαύμα ήταν που έπεσε το ελικόφτερο και σκοτώθηκαν οι άλλοι, που σώθηκε η μπλεξίδα δεν ήτανε, αυτή την πάτησε!

          Απάντηση


          • Παραπλήσια Θέματα
            Απαντήσεις
            Προβολές
            Τελευταία δημοσίευση

          Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

          Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών