ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3626
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 04 Ιούλ 2019, 01:31

Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 00:37
Το ξαναγράφω και σε σένα Ο Ι: δεν έχω καμία πρεμουρα για τον Βελόπουλο, απλώς αναρωτιέμαι για την πρεμουρα του Μητσοτάκη να βάλει στόχο όπως είπε να μην μπει στην Βουλή ο Βελόπουλος. Νομίζω ΚΑΙ η Χρυσή Αυγή. Γιατί αραγε τόσος πολεμος;
Kauldron έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 01:04
Ο Κούλης δε θέλει να χάσει την αυτοδυναμία (που όσο πιο πολλά κόμματα μπούν τόσο πιο δύσκολο γίνεται να την πιάσει), η ΧΑ δε θέλει να χάσει τους ψηφοφόρους και τα ποσοστά. Το συμφέρον τους κοιτάνε και οι 2.
δεν είναι μόνο η αυτοδυναμία, η οποία θεωρώ ότι έχει έτσι κι αλλιώς κλειδώσει. η νδ θέλει να απαλλαχθεί μια και καλή από την πίεση στα δεξιά της.
άμα υπάρχουν κόμματα δεξιότερα της στη βουλή θα έχει να φοβάται σοβαρές διαρροές όταν εφαρμόσει τα δικά της "προοδευτικά" που επιμελώς κουκουλώνει προς το παρόν.

δεν είναι τυχαίο που έχει αφηνιάσει να μείνουν εκτός βουλής η χα και ο βελόπουλος, ενώ σπρώχνει τον ακροαριστερό βαρουφάκη για να μπει.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 04 Ιούλ 2019, 12:00

Σουβλίτσα έγραψε:
04 Ιούλ 2019, 01:08
Αρχικά, μιας και έκανες αναφορά, να επισημάνω οτι εγώ είμαι η τελευταία που θα κάνει λόγο για άξιο ή ανάξιο αρχιεπίσκοπο, ιερέα κτλ, δηλαδή αυτό μου είναι ιδιαιτέρως δύσκολο, αρχικά και κυρίως λόγω συνειδήσεως, να το πράξω :)
Απο κει και πέρα, είναι πολλά τα θέματα που ανοίγονται σε μια τέτοια συζήτηση και κάθε περίπτωση χρειάζεται ένα ξεχωριστό νήμα. Και πάλι εγώ δεν είμαι το καταλληλότερο πρόσωπο να εκφέρω την πιο συγκεκριμένη και τεκμηριωμένη άποψη. Μιλάω με βάση την χριστιανική ορθόδοξη συνείδηση (αυτή που υπαγορεύεται από το Ευαγγέλιο και τους Πατέρες) και όσα, λιγότερα ή περισσότερα παρατηρώ, ακούω και πέφτουν στην αντίληψή μου.
Είναι γεγονός πάντως οτι το τοπίο στα εκκλησιαστικά θέματα αυτούς τους καιρούς είναι λίγο άνω κάτω να το πω? Θα το πω μιας και προσωπικά δέχομαι σκανδαλισμό από διάφορες πλευρές και δεν νομίζω οτι οφείλεται σε δική μου προσωπική κακή προαίρεση (εκτός των δικών μου προσωπικών αδυναμιών και αστοχιών οι οποίες υπάρχουν σε μέγιστο βαθμό! :) )

Σε κάθε περίπτωση, σκέφτομαι οτι όταν ο λαός πάσχει όπως πάσχουμε εμείς σε όλα τα επίπεδα δεν μπορεί να έχουμε τη απαίτηση από τον Θεό να μας χαρίζει τους καλύτερους άρχοντες-γενικότερα. Κατα τον λαό και οι άρχοντες που λέει και ο Άγιος.

Πάντως, μια τελευταία δική μου παρατήρηση, ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ για να μην παρεξηγηθώ: δεν μπορεί η Εκκλησία να συμπορεύεται ούτε με το πνεύμα του κόσμου ούτε να κάνει κινήσεις που πρωτίστως υπαγορεύονται από καθαρά πολιτικές σκοπιμότητες, ακόμα και αν πρόκειται για αυτό που λέμε νέτα σκέτα "εθνικό συμφέρον". Η γλώσσα της Εκκλησίας μιλάει την Αλήθεια και μόνο αυτή και είναι είτε ναι ναι είτε ου ου.
Έτσι ακριβώς Σουβλίτσα πράξε κατά συνείδηση.

Για το Ουκρανικό ζήτημα η επιστολή τού Πατριάρχη είναι κατατοπιστική για όσους μπορούν να τη διαβάσουν όπως και οι λόγοι που επικαλείται.

Η Εκκλησία είναι γνωστό ότι σε δύσκολους καιρούς που πέρναγε το Ελληνικό Έθνος μπλέχτηκε ενεργά στον Αγώνα για την απελευθέρωσή του.
Το ίδιο κάνει και τώρα και διαχρονικά εκ της θέσεώς της στο κοινωνικό γίγνεσθαι για θέματα που την αφορούν.
Το ζητούμενο είναι να το κάνει με διάκριση (και το κάνει) όσο το δυνατόν στην εποχή της πληροφόρησης/παραπληροφόρησης που ζούμε.

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48031
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 04 Ιούλ 2019, 22:29

metaxoskolikas έγραψε:
04 Ιούλ 2019, 01:31
Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 00:37
Το ξαναγράφω και σε σένα Ο Ι: δεν έχω καμία πρεμουρα για τον Βελόπουλο, απλώς αναρωτιέμαι για την πρεμουρα του Μητσοτάκη να βάλει στόχο όπως είπε να μην μπει στην Βουλή ο Βελόπουλος. Νομίζω ΚΑΙ η Χρυσή Αυγή. Γιατί αραγε τόσος πολεμος;
Kauldron έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 01:04
Ο Κούλης δε θέλει να χάσει την αυτοδυναμία (που όσο πιο πολλά κόμματα μπούν τόσο πιο δύσκολο γίνεται να την πιάσει), η ΧΑ δε θέλει να χάσει τους ψηφοφόρους και τα ποσοστά. Το συμφέρον τους κοιτάνε και οι 2.
δεν είναι μόνο η αυτοδυναμία, η οποία θεωρώ ότι έχει έτσι κι αλλιώς κλειδώσει. η νδ θέλει να απαλλαχθεί μια και καλή από την πίεση στα δεξιά της.
άμα υπάρχουν κόμματα δεξιότερα της στη βουλή θα έχει να φοβάται σοβαρές διαρροές όταν εφαρμόσει τα δικά της "προοδευτικά" που επιμελώς κουκουλώνει προς το παρόν.

δεν είναι τυχαίο που έχει αφηνιάσει να μείνουν εκτός βουλής η χα και ο βελόπουλος, ενώ σπρώχνει τον ακροαριστερό βαρουφάκη για να μπει.
Σωστό.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 06 Ιούλ 2019, 15:54

Ο Βελόπουλος θα μπορούσε να το παίξει υπερασπιστής του ΠΑΟΚ... αν το πρωτάθλημα πάει σε μονομαχία ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ και ο Μητσοτάκης θέλει να το δώσει στο Μαρινάκη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών