Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Αύγ 2019, 22:43

waldorf έγραψε:
14 Αύγ 2019, 21:19
Gherschaagk έγραψε:
14 Αύγ 2019, 12:09
\

Όχι, ήθελα να γράψω πως για το ξαράχνιασμα έχω ένα ματσούκι που μπροστά έχει μια χνουδωτή μεγάλη μαλακή μπάλα που χωράει παντού και από πίσω ακολουθεί τηλεσκοπικό κοντάρι.

:p2:
Όχι ότι μου πέφτει και λόγος,αλλά αν πρόκειται για swiffer εγώ παίρνω όρκο ότι είναι σχεδιασμένο για ανικανοποίητες νοικοκυρές.
To τελευταίο κομμάτι (το μικρό,πάνω-πάνω) έχει πολύ "εργονομικό" σχήμα.
Εκτός από αυτά, υπάρχουν και οι δονητές φυσικά, αν δεν έχεις δεχθεί στην ζωή σου μονόπετρο και δεν σε έχει κάνει θεά κάποιος άνδρας, δεν δικαιούσαι να ομιλείς. Μετά δικαιούσαι να ομιλείς παντού και πάντα και επί παντός επιστητού.
Τα είχαμε εμείς αυτά στην Ελλάδα; Δεν νομίζω. Τουλάχιστον όχι στον δημόσιο χώρο και επί παντός επιστητού. Αν τάραζε η Ξανθίππη τον Σωκράτη μόνο αυτός το υπέμενε. Σωκράτη ήρωα. Για κάποιο διάστημα δεν τα είχαμε και στην νεότερη ιστορία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 14 Αύγ 2019, 23:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Αύγ 2019, 22:52

Antares έγραψε:
14 Αύγ 2019, 22:36
Σε κάποια περίπτωση είχα δει στην περιοχή μου, στην επαρχία, μια μαύρη μερσέντες, τελευταίο μοντέλο, από το οποίο κατέβηκαν τρεις καλόγριες για να πάνε στο σούπερ μάρκετ.
Δεν είναι βέβαια η πρώτη φορά. Βλέπεις πολλές μαύρες μερσέντες με κληρικούς ή καλόγριες/καλόγερους. Της Ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι. Τι λέτε γι' αυτό;
Εχεις δίκαιο, καποιες φορες μας προκαλουν και μας σκανδαλίζουν και αυτοί. Μερσεντες σε καιρό κρίσης... :e040: Και μην ξεχνας ότι ειπωθηκε για τους κληρικους ότι στα εσχατα χρόνια θα γίνουν οι χειρότεροι όλων.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;ρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 15 Αύγ 2019, 00:40

Natasha έγραψε:
14 Αύγ 2019, 15:44
jey_pap έγραψε:
14 Αύγ 2019, 07:30
Natasha έγραψε:
14 Αύγ 2019, 02:00


Όχι, δεν συμφωνω, κανενα κείμενο δεν είναι ισχυρότερο κανενός αγίου που εχει αμεση επαφη και συνδεση με τον Θεό. Χωρια που ζουμε 2000 χρόνια μετα, έλεος, δεν είναι όλα ίδια σε θεμα γνωσεων, εχουν ανακαλυφθεί τόσα! Δεν πρεπει και η εκκλησία να αναθεωρησει κατι; Πολυ μονοκοματη είναι και σκουριασμένη.

Ναι, θα συγχωρεθουν όλοι οι άνθρωποι, όμως πρόσεξε κατι, οι πολυ κακοί (βλ Χίτλερ πχ) θα φερουν μεσα τους τα σημαδια της αμαρτίας, δηλ δεν θα εχουν επουλωθεί πληρως, όπως οι ανθρωποι που μετανόησαν και εξομολογηθηκαν. Μόνο την μνημη του κακου που εκαναν θα τους εξαφανίσει ο Θεός.
Αλλά όπως είπα, στο τελος τελος, ΌΛΟΙ θα γίνουν φως. Και θα επανελθουν ξανά στην ζωή μετα απο αγνωστο χρονικό διαστημα για να ζησουν τα ίδια και να κανουν τα ίδια. Αυτό λεει η Αιώνια Επιστροφή.
"Αποκατάσταση των πάντων". (Ωριγενισμός)
Ναι, θυμαμαι ότι ο Ωριγένης τα ελεγε αυτα, νομίζω και κάποιος αλλος πατερας εκκλησιαστικός, αλλά κοίτα κατι, μηπως δεν εννοουσαν ξαναγεννηση του κόσμου; Μήπως απλα λεγαν ότι όλα θα αποκατασταθουν χωρις όμως αλλη συνεχεια;
Η αιωνια επιστροφή λεει ότι ξανα και ξανα όλα ερχονται στην ζωη και όλος ο κόσμος και η δημιουργία ζει, πεθαίνει, κρίνεται και ξανα όλο αυτό απο την αρχη!
θα ξανάρθω, μ’ αυτόν τον ήλιο, μ’ αυτή την γη, όχι για μια νέα ζωή ή για μια καλύτερη ζωή ή για μια ζωή όμοια με τούτη, αλλά γι’ αυτή την ίδια τη ζωή, ταυτόσημη μέσα στα πιο μεγάλα όπως και στα πιο μικρά πράγματα, και θα διδάξω, για μιάν ακόμη φορά, την Αιώνια Επιστροφή!»
Zαρατούστρα
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 15 Αύγ 2019, 15:34

Vassilis_1 έγραψε:
13 Αύγ 2019, 13:23
Natasha έγραψε:
12 Αύγ 2019, 19:09

Αν όλοι μας οι εαυτοι και οι ζωές μας
Natasha έγραψε:
12 Αύγ 2019, 19:09

Πολυ θα ηθελα μια απαντηση εδω.
Πολύ ευχαρίστως.

Δεν υπάρχουν πολλοί εαυτοί μας ούτε πολλές ζωές μας.

Ένας εαυτός μας υπάρχει και μία ζωή μας υπάρχει.

Αυτό αποσαφηνίζεται από τον Απόστολο Παύλο ως εξής:
Εβρ. 9,27 καὶ καθ᾿ ὅσον ἀπόκειται τοῖς ἀνθρώποις ἅπαξ ἀποθανεῖν, μετὰ δὲ τοῦτο κρίσις
Αποσαφηνίζεται και από το Χριστό ως εξής:
«Τὶ γὰρ ὠφελεῖται ἄνθρωπος ἐὰν τὸν κόσμον ὅλον κερδήσῃ, τὴν δὲ ψυχὴν αὑτοῦ ζημιωθῇ;» [Ματθ. ιστ’ 26]
Σαφέστατα εδώ ο Χριστός δεν αφήνει περιθώρια ύπαρξης άλλης ζωής, παρόμοιας με αυτή που ζούμε τώρα.
Natasha έγραψε:
03 Αύγ 2019, 11:57

Πώς θα κριθουμε στην Δευτερα Παρουσία;
Ιδού:
(Ματθ. κε΄ 31 – 46)
Εἶπεν ὁ Κύριος• όταν ἔλθῃ ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου ἐν τῇ δόξῃ αὐτοῦ καὶ πάντες οἱ ἅγιοι ἄγγελοι μετ᾿ αὐτοῦ, τότε καθίσει ἐπὶ θρόνου δόξης αὐτοῦ, καὶ συναχθήσεται ἔμπροσθεν αὐτοῦ πάντα τὰ ἔθνη, καὶ ἀφοριεῖ αὐτοὺς ἀπ᾿ἀλλήλων ὥσπερ ὁ ποιμὴν ἀφορίζει τὰ πρόβατα ἀπὸ τῶν ἐρίφων, καὶ στήσει τὰ μὲν πρόβατα ἐκ δεξιῶν αὐτοῦ, τὰ δὲἐρίφια ἐξ εὐωνύμων.
Τότε ἐρεῖ ὁ βασιλεὺς τοῖς ἐκ δεξιῶν αὐτοῦ• δεῦτε οἱ εὐλογημένοι τοῦ πατρός μου, κληρονομήσατε τὴν ἡτοιμασμένην ὑμῖν βασιλείαν ἀπὸ καταβολῆς κόσμου. Ἐπείνασα γάρ, καὶ ἐδώκατέ μοι φαγεῖν, ἐδίψησα, καὶ ἐποτίσατέ με, ξένος ἤμην, καὶ συνηγάγετέ με, γυμνός, καὶ περιεβάλετέ με, ἠσθένησα, καὶ ἐπεσκέψασθέ με, ἐν φυλακῇ ἤμην, καὶ ἤλθετε πρός με.
Τότε ἀποκριθήσονται αὐτῷ οἱ δίκαιοι λέγοντες• κύριε, πότε σε εἴδομεν πεινῶντα καὶ ἐθρέψαμεν, ἢ διψῶντα καὶ ἐποτίσαμεν; Πότε δέ σε εἴδομεν ξένον καὶ συνηγάγομεν, ἢ γυμνὸν καὶ περιεβάλομεν; Πότε δέ σε εἴδομεν ἀσθενῆ ἢ ἐν φυλακῇ, καὶ ἤλθομεν πρός σε;
Καὶ ἀποκριθεὶς ὁ βασιλεὺς ἐρεῖ αὐτοῖς• ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἐφ᾿ὅσον ἐποιήσατε ἑνὶ τούτων τῶν ἀδελφῶν μου τῶν ἐλαχίστων, ἐμοὶ ἐποιήσατε.
Τότε ἐρεῖ καὶ τοῖς ἐξ εὐωνύμων• πορεύεσθε ἀπ᾿ἐμοῦ οἱ κατηραμένοι εἰς τὸ πῦρ τὸ αἰώνιον τὸ ἡτοιμασμένον τῷ διαβόλῳ καὶ τοῖς ἀγγέλοις αὐτοῦ. Ἐπείνασα γάρ, καὶ οὐκ ἐδώκατέ μοι φαγεῖν, ἐδίψησα, καὶ οὐκ ἐποτίσατέ με, ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με, γυμνός, καὶ οὐ περιεβάλετέ με, ἀσθενὴς καὶ ἐν φυλακῇ, καὶ οὐκ ἐπεσκέψασθέ με.
Τότε ἀποκριθήσονται αὐτῷ καὶ αὐτοὶ λέγοντες• κύριε, πότε σε εἴδομεν πεινῶντα ἢ διψῶντα ἢ ξένον ἢ γυμνὸν ἢ ἀσθενῆ ἢ ἐν φυλακῇ, καὶ οὐ διηκονήσαμέν σοι;
Τότε ἀποκριθήσεται αὐτοῖς λέγων• ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἐφ᾿ὅσον οὐκ ἐποιήσατε ἑνὶ τούτων τῶν ἐλαχίστων, οὐδὲ ἐμοὶ ἐποιήσατε.
Καὶ ἀπελεύσονται οὗτοι εἰς κόλασιν αἰώνιον, οἱ δὲ δίκαιοι εἰς ζωὴν αἰώνιον.
Απόδοση σε απλή γλώσσα:
Εἶπε ὁ Κύριος:
«Ὅταν θα ἔλθῃ ὁ Υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου μὲ ὅλην του τὴν δόξαν καὶ ὅλοι οἱ ἄγγελοι μαζί του, τότε θὰ καθήσῃ εἰς τὸν θρόνον τῆς δόξης του καὶ θὰ μαζευθοῦν ἐνώπιόν του ὅλα τὰ ἔθνη καὶ θὰ χωρίσῃ τοὺς μὲν ἀπὸ τοὺς δέ, ὅπως ὁ βοσκὸς χωρίζει τὰ πρόβατα ἀπὸ τὰ κατσίκια, καὶ θα τοποθετήσῃ τὰ μὲν πρόβατα πρὸς τὰ δεξιά του, τὰ δὲ κατσίκια πρὸς τὰ ἀριστερά του.
Τότε θὰ πῇ ὁ βασιλεὺς εἰς ἐκείνους, ποὺ θὰ εἶναι πρὸς τὰ δεξιά, «Ἐλᾶτε οἱ εὐλογημένοι τοῦ Πατέρα μου, κληρονομῆστε τὴν βασιλείαν, ἡ ὁποία εἶναι ἐτοιμασμένη γιὰ σᾶς ἀπὸ τὸν καιρὸν τῆς δημιουργίας τοῦ κόσμου. Διότι ἐπείνασα καὶ μοῦ ἐδώκατε νὰ φάγω, ἐδίψασα καὶ μ’ ἐποτίσατε, ξἐνος ἤμουνα καὶ μ’ ἐπήρατε εἰς τὸ σπίτι, γυμνὸς ἤμουνα καὶ μ’ ἐνδύσατε, ἀρρώστησα καὶ μ’ ἐπισκεφθήκατε, εἰς τὴν φυλακὴν ἤμουνα καὶ ἤλθατε σ’ ἐμέ».
Τότε θὰ τοῦ ἀποκριθοῦν οἱ δίκαιοι καὶ θὰ ποῦν, «Κύριε, πότε σὲ εἴδαμε νὰ πεινᾷς καὶ σ’ ἐθρέψαμε ἢ νὰ διψᾷς καὶ σ’ ἐποτίσαμε; Πότε δὲ σὲ εἴδαμε ξένον καὶ σ’ ἐπήραμε εἰς τὸ σπίτι ἢ γυμνὸν καὶ σ’ ἐνδύσαμε; Πότε σὲ εἴδαμε ἄρρωστον ἢ φυλακισμένον καὶ ἤλθαμε σ’ἐσέ;».
Ὁ βασιλεὺς θὰ ἀπαντήσῃ καὶ θὰ τοὺς πῇ, «Ἀλήθεια σᾶς λέγω, ὅ,τι ἐκάνατε εἰς ἕνα ἀπὸ τούτους τοὺς ἀσήμαντους ἀδεφλοὺς μου, σ’ ἐμὲ τὸ ἐκάνατε».
Τότε θὰ πῇ σ’ ἐκείνους, ποὺ θὰ εἶναι πρὸς τὰ ἀριστερά, «Φύγετε ἀπ’ ἐμέ, καταραμένοι, στὴν αἰώνια φωτιά, ποὺ ἔχει ἐτοιμασθῆ διὰ τὸν διάβολον καὶ τοὺς ἀγγέλους του, διότι ἐπείνασα καὶ δὲν μοῦ ἐδώκατε νὰ φάγω, ἐδίψασα καὶ δὲν μ’ ἐποτίσατε, ξένος ἤμουνα καὶ δὲν μ’ ἐπήρατε εἰς τὸ σπίτι, γυμνὸς ἤμουνα καὶ δὲν μ’ ἐνδύσατε, ἀσθενὴς ἤμουνα καὶ φυλακισμένος καὶ δὲν μ’ ἐπισκεφθήκατε».
Τότε θὰ ἀποκριθοῦν καὶ αὐτοὶ καὶ θὰ ποῦν, «Κύριε, πότε σὲ εἴδαμε νὰ πεινᾷς ἢ νὰ διψὰς καὶ νὰ εἶσαι ξένος ἢ γυμνὸς ἢ ἀσθενὴς ἢ φυλακισμένος καὶ δὲν σὲ ὑπηρετήσαμε;»
Τότε θὰ ἀποκριθῇ εἰς αὐτοὺς καὶ θὰ πῇ, «Ἀλήθεια σᾶς λέγω, ὅ,τι δὲν ἐκάνατε εἰς ἕνα ἀπὸ τοὺς ἀσήμαντους τούτους, οὔτε εἰς ἐμὲ ἐκάνατε».
Καὶ αὐτοὶ θὰ μεταβοῦν εἰς κόλασιν αἰώνιον, οἱ δὲ δίκαιοι εἰς ζωὴν αἰώνιον»
Εδώ μας λέει σαφέστατα ο Χριστός, ο δημιουργός της ζωής και των πάντων, ότι θα κριθούμε βάσει των έργων μας στη μοναδική ζωή μας εδώ στη γή.

Με απλά ελληνικά εσύ Natasha, είναι σαν να λες:

Χριστέ, δεν τα ξέρεις καλά! Ή λες ψέματα!
Σύμφωνα με το φωτισμό που έχω, η ζωή μας εδώ στη γή, δεν είναι η μοναδική!

Επίσης σαφέστατα ο Χριστός μας λέει ότι η κόλαση θα είναι αιώνια και χωρίς τέλος. «Μαρ. 44, ὅπου ὁ σκώληξ αὐτῶν οὐ τελευτᾷ καὶ τὸ πῦρ οὐ σβέννυται.»

Με απλά ελληνικά εσύ Natasha, είναι σαν να λες:

Χριστέ, δεν τα ξέρεις καλά! Ή λες ψέματα!
Σύμφωνα με το φωτισμό που έχω, η κόλαση δεν θα είναι αιώνια, αλλά θα έχει τέλος!

Natasha, πρόσεξε σε παρακαλώ και το κάτω χωρίο:
Β΄ κορ, 14. καὶ οὐ θαυμαστὸν· αὐτὸς γὰρ ὁ σατανᾶς μετασχηματίζεται εἰς ἄγγελον φωτός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vassilis_1 την 15 Αύγ 2019, 15:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 15 Αύγ 2019, 15:37

Natasha έγραψε:
14 Αύγ 2019, 15:50
Vassilis_1 έγραψε:
14 Αύγ 2019, 13:23

Πήγαινε στην Μητρόπολη της περιοχής σου.

Πες στον Μητροπολίτη τους ισχυρισμούς σου.

Και για το ότι αμφισβητείς την Παλαιά Διαθήκη.

Μετά να γράψεις εδώ στη συζήτησή μας, αυτά που σου είπε ο Μητροπολίτης.
Χμ, πολυ καλή σκεψη! Και μαλιστα εχω ηδη κανει αυτην την σκεψη και γω Βασίλη εδω και αρκετό καιρό και απλα το αναβαλω.
Να μη το αναβάλεις. Πήγαινε σε παρακαλώ συντομότατα στον Μητροπολίτη της περιοχής σου.
Σ’ αυτόν και μόνο.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 15 Αύγ 2019, 15:38

Vassilis_1 έγραψε:
15 Αύγ 2019, 15:34
Vassilis_1 έγραψε:
13 Αύγ 2019, 13:23
Natasha έγραψε:
12 Αύγ 2019, 19:09

Αν όλοι μας οι εαυτοι και οι ζωές μας
Natasha έγραψε:
12 Αύγ 2019, 19:09

Πολυ θα ηθελα μια απαντηση εδω.
Πολύ ευχαρίστως.

Δεν υπάρχουν πολλοί εαυτοί μας ούτε πολλές ζωές μας.

Ένας εαυτός μας υπάρχει και μία ζωή μας υπάρχει.

Αυτό αποσαφηνίζεται από τον Απόστολο Παύλο ως εξής:
Εβρ. 9,27 καὶ καθ᾿ ὅσον ἀπόκειται τοῖς ἀνθρώποις ἅπαξ ἀποθανεῖν, μετὰ δὲ τοῦτο κρίσις
Αποσαφηνίζεται και από το Χριστό ως εξής:
«Τὶ γὰρ ὠφελεῖται ἄνθρωπος ἐὰν τὸν κόσμον ὅλον κερδήσῃ, τὴν δὲ ψυχὴν αὑτοῦ ζημιωθῇ;» [Ματθ. ιστ’ 26]
Σαφέστατα εδώ ο Χριστός δεν αφήνει περιθώρια ύπαρξης άλλης ζωής, παρόμοιας με αυτή που ζούμε τώρα.
Natasha έγραψε:
03 Αύγ 2019, 11:57

Πώς θα κριθουμε στην Δευτερα Παρουσία;
Ιδού:
(Ματθ. κε΄ 31 – 46)
Εἶπεν ὁ Κύριος• όταν ἔλθῃ ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου ἐν τῇ δόξῃ αὐτοῦ καὶ πάντες οἱ ἅγιοι ἄγγελοι μετ᾿ αὐτοῦ, τότε καθίσει ἐπὶ θρόνου δόξης αὐτοῦ, καὶ συναχθήσεται ἔμπροσθεν αὐτοῦ πάντα τὰ ἔθνη, καὶ ἀφοριεῖ αὐτοὺς ἀπ᾿ἀλλήλων ὥσπερ ὁ ποιμὴν ἀφορίζει τὰ πρόβατα ἀπὸ τῶν ἐρίφων, καὶ στήσει τὰ μὲν πρόβατα ἐκ δεξιῶν αὐτοῦ, τὰ δὲἐρίφια ἐξ εὐωνύμων.
Τότε ἐρεῖ ὁ βασιλεὺς τοῖς ἐκ δεξιῶν αὐτοῦ• δεῦτε οἱ εὐλογημένοι τοῦ πατρός μου, κληρονομήσατε τὴν ἡτοιμασμένην ὑμῖν βασιλείαν ἀπὸ καταβολῆς κόσμου. Ἐπείνασα γάρ, καὶ ἐδώκατέ μοι φαγεῖν, ἐδίψησα, καὶ ἐποτίσατέ με, ξένος ἤμην, καὶ συνηγάγετέ με, γυμνός, καὶ περιεβάλετέ με, ἠσθένησα, καὶ ἐπεσκέψασθέ με, ἐν φυλακῇ ἤμην, καὶ ἤλθετε πρός με.
Τότε ἀποκριθήσονται αὐτῷ οἱ δίκαιοι λέγοντες• κύριε, πότε σε εἴδομεν πεινῶντα καὶ ἐθρέψαμεν, ἢ διψῶντα καὶ ἐποτίσαμεν; Πότε δέ σε εἴδομεν ξένον καὶ συνηγάγομεν, ἢ γυμνὸν καὶ περιεβάλομεν; Πότε δέ σε εἴδομεν ἀσθενῆ ἢ ἐν φυλακῇ, καὶ ἤλθομεν πρός σε;
Καὶ ἀποκριθεὶς ὁ βασιλεὺς ἐρεῖ αὐτοῖς• ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἐφ᾿ὅσον ἐποιήσατε ἑνὶ τούτων τῶν ἀδελφῶν μου τῶν ἐλαχίστων, ἐμοὶ ἐποιήσατε.
Τότε ἐρεῖ καὶ τοῖς ἐξ εὐωνύμων• πορεύεσθε ἀπ᾿ἐμοῦ οἱ κατηραμένοι εἰς τὸ πῦρ τὸ αἰώνιον τὸ ἡτοιμασμένον τῷ διαβόλῳ καὶ τοῖς ἀγγέλοις αὐτοῦ. Ἐπείνασα γάρ, καὶ οὐκ ἐδώκατέ μοι φαγεῖν, ἐδίψησα, καὶ οὐκ ἐποτίσατέ με, ξένος ἤμην, καὶ οὐ συνηγάγετέ με, γυμνός, καὶ οὐ περιεβάλετέ με, ἀσθενὴς καὶ ἐν φυλακῇ, καὶ οὐκ ἐπεσκέψασθέ με.
Τότε ἀποκριθήσονται αὐτῷ καὶ αὐτοὶ λέγοντες• κύριε, πότε σε εἴδομεν πεινῶντα ἢ διψῶντα ἢ ξένον ἢ γυμνὸν ἢ ἀσθενῆ ἢ ἐν φυλακῇ, καὶ οὐ διηκονήσαμέν σοι;
Τότε ἀποκριθήσεται αὐτοῖς λέγων• ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἐφ᾿ὅσον οὐκ ἐποιήσατε ἑνὶ τούτων τῶν ἐλαχίστων, οὐδὲ ἐμοὶ ἐποιήσατε.
Καὶ ἀπελεύσονται οὗτοι εἰς κόλασιν αἰώνιον, οἱ δὲ δίκαιοι εἰς ζωὴν αἰώνιον.
Απόδοση σε απλή γλώσσα:
Εἶπε ὁ Κύριος:
«Ὅταν θα ἔλθῃ ὁ Υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου μὲ ὅλην του τὴν δόξαν καὶ ὅλοι οἱ ἄγγελοι μαζί του, τότε θὰ καθήσῃ εἰς τὸν θρόνον τῆς δόξης του καὶ θὰ μαζευθοῦν ἐνώπιόν του ὅλα τὰ ἔθνη καὶ θὰ χωρίσῃ τοὺς μὲν ἀπὸ τοὺς δέ, ὅπως ὁ βοσκὸς χωρίζει τὰ πρόβατα ἀπὸ τὰ κατσίκια, καὶ θα τοποθετήσῃ τὰ μὲν πρόβατα πρὸς τὰ δεξιά του, τὰ δὲ κατσίκια πρὸς τὰ ἀριστερά του.
Τότε θὰ πῇ ὁ βασιλεὺς εἰς ἐκείνους, ποὺ θὰ εἶναι πρὸς τὰ δεξιά, «Ἐλᾶτε οἱ εὐλογημένοι τοῦ Πατέρα μου, κληρονομῆστε τὴν βασιλείαν, ἡ ὁποία εἶναι ἐτοιμασμένη γιὰ σᾶς ἀπὸ τὸν καιρὸν τῆς δημιουργίας τοῦ κόσμου. Διότι ἐπείνασα καὶ μοῦ ἐδώκατε νὰ φάγω, ἐδίψασα καὶ μ’ ἐποτίσατε, ξἐνος ἤμουνα καὶ μ’ ἐπήρατε εἰς τὸ σπίτι, γυμνὸς ἤμουνα καὶ μ’ ἐνδύσατε, ἀρρώστησα καὶ μ’ ἐπισκεφθήκατε, εἰς τὴν φυλακὴν ἤμουνα καὶ ἤλθατε σ’ ἐμέ».
Τότε θὰ τοῦ ἀποκριθοῦν οἱ δίκαιοι καὶ θὰ ποῦν, «Κύριε, πότε σὲ εἴδαμε νὰ πεινᾷς καὶ σ’ ἐθρέψαμε ἢ νὰ διψᾷς καὶ σ’ ἐποτίσαμε; Πότε δὲ σὲ εἴδαμε ξένον καὶ σ’ ἐπήραμε εἰς τὸ σπίτι ἢ γυμνὸν καὶ σ’ ἐνδύσαμε; Πότε σὲ εἴδαμε ἄρρωστον ἢ φυλακισμένον καὶ ἤλθαμε σ’ἐσέ;».
Ὁ βασιλεὺς θὰ ἀπαντήσῃ καὶ θὰ τοὺς πῇ, «Ἀλήθεια σᾶς λέγω, ὅ,τι ἐκάνατε εἰς ἕνα ἀπὸ τούτους τοὺς ἀσήμαντους ἀδεφλοὺς μου, σ’ ἐμὲ τὸ ἐκάνατε».
Τότε θὰ πῇ σ’ ἐκείνους, ποὺ θὰ εἶναι πρὸς τὰ ἀριστερά, «Φύγετε ἀπ’ ἐμέ, καταραμένοι, στὴν αἰώνια φωτιά, ποὺ ἔχει ἐτοιμασθῆ διὰ τὸν διάβολον καὶ τοὺς ἀγγέλους του, διότι ἐπείνασα καὶ δὲν μοῦ ἐδώκατε νὰ φάγω, ἐδίψασα καὶ δὲν μ’ ἐποτίσατε, ξένος ἤμουνα καὶ δὲν μ’ ἐπήρατε εἰς τὸ σπίτι, γυμνὸς ἤμουνα καὶ δὲν μ’ ἐνδύσατε, ἀσθενὴς ἤμουνα καὶ φυλακισμένος καὶ δὲν μ’ ἐπισκεφθήκατε».
Τότε θὰ ἀποκριθοῦν καὶ αὐτοὶ καὶ θὰ ποῦν, «Κύριε, πότε σὲ εἴδαμε νὰ πεινᾷς ἢ νὰ διψὰς καὶ νὰ εἶσαι ξένος ἢ γυμνὸς ἢ ἀσθενὴς ἢ φυλακισμένος καὶ δὲν σὲ ὑπηρετήσαμε;»
Τότε θὰ ἀποκριθῇ εἰς αὐτοὺς καὶ θὰ πῇ, «Ἀλήθεια σᾶς λέγω, ὅ,τι δὲν ἐκάνατε εἰς ἕνα ἀπὸ τοὺς ἀσήμαντους τούτους, οὔτε εἰς ἐμὲ ἐκάνατε».
Καὶ αὐτοὶ θὰ μεταβοῦν εἰς κόλασιν αἰώνιον, οἱ δὲ δίκαιοι εἰς ζωὴν αἰώνιον»
Εδώ μας λέει σαφέστατα ο Χριστός, ο δημιουργός της ζωής και των πάντων, ότι θα κριθούμε βάσει των έργων μας στη μοναδική ζωή μας εδώ στη γή.

Με απλά ελληνικά εσύ Natasha, είναι σαν να λες:

Χριστέ, δεν τα ξέρεις καλά! Ή λες ψέματα!
Σύμφωνα με το φωτισμό που έχω, η ζωή μας εδώ στη γή, δεν είναι η μοναδική!

Επίσης σαφέστατα ο Χριστός μας λέει ότι η κόλαση θα είναι αιώνια και χωρίς τέλος. «Μαρ. 44, ὅπου ὁ σκώληξ αὐτῶν οὐ τελευτᾷ καὶ τὸ πῦρ οὐ σβέννυται.»

Με απλά ελληνικά εσύ Natasha, είναι σαν να λες:

Χριστέ, δεν τα ξέρεις καλά! Ή λες ψέματα!
Σύμφωνα με το φωτισμό που έχω, η κόλαση δεν θα είναι αιώνια!

Natasha, πρόσεξε σε παρακαλώ και το κάτω χωρίο:
Β΄ κορ, 14. καὶ οὐ θαυμαστὸν· αὐτὸς γὰρ ὁ σατανᾶς μετασχηματίζεται εἰς ἄγγελον φωτός.
Και πως εξηγείται φίλε μου όταν πολλοί από εμάς έχουν μνήμες από προηγούμενες ζωές τους; Αποκλείεις να έχουμε ζήσει πολλές ζωές αλλά να έχουμε μια μόνο ψυχή;

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8781
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 15 Αύγ 2019, 15:44

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Αύγ 2019, 15:38
Και πως εξηγείται φίλε μου όταν πολλοί από εμάς έχουν μνήμες από προηγούμενες ζωές τους; Αποκλείεις να έχουμε ζήσει πολλές ζωές αλλά να έχουμε μια μόνο ψυχή;
Βλακείες.
Δεν υπάρχουν "μνήμες από προηγούμενες ζωές", απλώς παιχνίδια του εγκεφαλου.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 15 Αύγ 2019, 16:00

Philip Mortimer έγραψε:
15 Αύγ 2019, 15:44
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Αύγ 2019, 15:38
Και πως εξηγείται φίλε μου όταν πολλοί από εμάς έχουν μνήμες από προηγούμενες ζωές τους; Αποκλείεις να έχουμε ζήσει πολλές ζωές αλλά να έχουμε μια μόνο ψυχή;
Βλακείες.
Δεν υπάρχουν "μνήμες από προηγούμενες ζωές", απλώς παιχνίδια του εγκεφαλου.
Αγαπητέ μου, αν κάνετε μια ερώτηση στα ίντερνετ θα σας παρουσιάσουν δεκάδες ιστορίες από ανθρώπους που θυμήθηκαν τις περασμένες ζωές τους. Προσωπικά μετά από ύπνωση που έλαβε χώρα στην Κάτω Τούμπα Θεσσαλονίκης τον Ιανουάριο του '88 θυμήθηκα περασμένη ζωή μου όπου ήμουν γνωστός γιατρός του Λονδίνου τι αρχές του 18ου αιώνα και για όσο διήρκησε η ύπνωση μιλούσα άπταιστα αγγλικά και είχα ιατρικές γνώσεις αφαίμαξης άρρωστου αίματος με βδέλλες.

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 15 Αύγ 2019, 16:04

Philip Mortimer έγραψε:
15 Αύγ 2019, 15:44

Δεν υπάρχουν "μνήμες από προηγούμενες ζωές", απλώς παιχνίδια του εγκεφαλου.
Εύστοχη απάντηση!

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Αύγ 2019, 21:55

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Αύγ 2019, 16:00
Philip Mortimer έγραψε:
15 Αύγ 2019, 15:44
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Αύγ 2019, 15:38
Και πως εξηγείται φίλε μου όταν πολλοί από εμάς έχουν μνήμες από προηγούμενες ζωές τους; Αποκλείεις να έχουμε ζήσει πολλές ζωές αλλά να έχουμε μια μόνο ψυχή;
Βλακείες.
Δεν υπάρχουν "μνήμες από προηγούμενες ζωές", απλώς παιχνίδια του εγκεφαλου.
Αγαπητέ μου, αν κάνετε μια ερώτηση στα ίντερνετ θα σας παρουσιάσουν δεκάδες ιστορίες από ανθρώπους που θυμήθηκαν τις περασμένες ζωές τους. Προσωπικά μετά από ύπνωση που έλαβε χώρα στην Κάτω Τούμπα Θεσσαλονίκης τον Ιανουάριο του '88 θυμήθηκα περασμένη ζωή μου όπου ήμουν γνωστός γιατρός του Λονδίνου τι αρχές του 18ου αιώνα και για όσο διήρκησε η ύπνωση μιλούσα άπταιστα αγγλικά και είχα ιατρικές γνώσεις αφαίμαξης άρρωστου αίματος με βδέλλες.

Αυτό που λες με την υπνωση Πορφυριε δεν το εχω ψαξει, μπορέι και να αληθευει. Αν ισχυει, τότε ΟΝΤΩΣ κατι ζησαμε πριν και ερχεται στην μνημη.

Το deja vu μήπως είναι αισθηση μνημης της ίδιας ζωης που εχουμε ξαναζησει;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 15 Αύγ 2019, 22:20

waldorf έγραψε:
14 Αύγ 2019, 21:19
Gherschaagk έγραψε:
14 Αύγ 2019, 12:09
\

Όχι, ήθελα να γράψω πως για το ξαράχνιασμα έχω ένα ματσούκι που μπροστά έχει μια χνουδωτή μεγάλη μαλακή μπάλα που χωράει παντού και από πίσω ακολουθεί τηλεσκοπικό κοντάρι.

:p2:
Όχι ότι μου πέφτει και λόγος,αλλά αν πρόκειται για swiffer εγώ παίρνω όρκο ότι είναι σχεδιασμένο για ανικανοποίητες νοικοκυρές.
To τελευταίο κομμάτι (το μικρό,πάνω-πάνω) έχει πολύ "εργονομικό" σχήμα.
:o

:smt005::smt005::smt005:

Ρε έλεος πια!!!

Δεν είχε πάει ποτέ το μυαλό μου όμως. :102:
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Αύγ 2019, 11:05

Natasha έγραψε:
15 Αύγ 2019, 21:55
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Αύγ 2019, 16:00
Philip Mortimer έγραψε:
15 Αύγ 2019, 15:44


Βλακείες.
Δεν υπάρχουν "μνήμες από προηγούμενες ζωές", απλώς παιχνίδια του εγκεφαλου.
Αγαπητέ μου, αν κάνετε μια ερώτηση στα ίντερνετ θα σας παρουσιάσουν δεκάδες ιστορίες από ανθρώπους που θυμήθηκαν τις περασμένες ζωές τους. Προσωπικά μετά από ύπνωση που έλαβε χώρα στην Κάτω Τούμπα Θεσσαλονίκης τον Ιανουάριο του '88 θυμήθηκα περασμένη ζωή μου όπου ήμουν γνωστός γιατρός του Λονδίνου τι αρχές του 18ου αιώνα και για όσο διήρκησε η ύπνωση μιλούσα άπταιστα αγγλικά και είχα ιατρικές γνώσεις αφαίμαξης άρρωστου αίματος με βδέλλες.

Αυτό που λες με την υπνωση Πορφυριε δεν το εχω ψαξει, μπορέι και να αληθευει. Αν ισχυει, τότε ΟΝΤΩΣ κατι ζησαμε πριν και ερχεται στην μνημη.

Το deja vu μήπως είναι αισθηση μνημης της ίδιας ζωης που εχουμε ξαναζησει;
Είναι σίγουρο ότι με κάποιο τρόπο συνδέονται οι περασμένες ζωές μας με το ντέζα βου. Εγώ έχω πολύ συχνά ντέζα βου και προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή είμαι πολύ αισθαντικό άτομο πιάνω συμπαντικά σήματα από τις προηγούμενες ζωές μου που περιφέρονται στον αιθέρα. Αυτό που είναι παράξενο είναι η αίσθηση ότι αυτό που νιώθω όχι μόνο το έχω ξαναζήσει αλλά το ζω παράλληλα με κάποιον άλλον σωσία μου που ζει κάπου σε ένα σύμπαν παράλληλο με το δικό μας και εκείνη τη στιγμή κάνει και εκείνος την ίδια σκέψη.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 16 Αύγ 2019, 11:25

Εψόφισε όμως.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 16 Αύγ 2019, 13:57

https://www.lifo.gr/articles/science_articles/111288
Μόλις πρόσφατα οι επιστήμονες κατάφεραν να συσχετίσουν τα συχνά επεισόδια déjà vu με αγχώδεις διαταραχές, αλλά και διαταραχές προσωπικότητας, ακόμη και σχιζοφρένεια.
Πάολο έγραψε:
14 Αύγ 2019, 07:45

Οι ανθρωποι, πριν τον χομο σαπιενς, ειχαν ψυχη ?
Οι άνθρωποι φίλε Πάολο, από την αρχή, της από το Θεό δημιουργίας τους, είχαν ψυχή.

Η αναφορά σου βέβαια παραπέμπει στην εξελικτική θεωρία.

Καλά! Είναι λογικό άνθρωπος που ζει στον 21ο αιώνα να δέχεται την εξελικτική θεωρία; Αυτή τη θεωρία τη σκαρφίστηκε το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου»: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=8 ... ostcount=4
= η «επιστήμη», η οποία καταρρίφθηκε πανεύκολα.
Πως; Πρόσεξε.

Για να μιλάμε για αποδείξεις σχετικά τη θεωρία της εξέλιξης που σκαρφίστηκε η «επιστήμη», η οποία σε κατευθύνει, πρέπει να αποδειχθεί πρώτα το αν ξέρει να χρονολογεί.

Η «επιστήμη» στην προσπάθειά της να προσδιορίσει την ηλικία του σύμπαντος εξέφραζε ποικιλία
χρονολογικών ασυναρτησιών: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=8 ... ostcount=2

Αν η «επιστήμη» είχε σε απόλυτη εκτίμηση τα είδη χρονομέτρησης που χρησιμοποιούσε, δια των οποίων π.χ. αποφάνθηκε ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΗ.

Η «επιστήμη», λόγω των χρονολογικών ασυναρτησιών που εξέφραζε, ως ήταν φυσικό αυτοπαγιδεύθηκε, με συνέπεια να αναγκασθεί τελικά να αυτοκαταργηθεί, καθώς αναγνώρισε ότι ΟΛΑ τα είδη χρονομέτρησης που χρησιμοποιούσε είναι εντελώς άχρηστα.

Αυτό σημαίνει ότι η ίδια η «επιστήμη» απέρριψε τις θεωρίες της, περί παρέλευσης εκατομμυρίων και δισεκατομμυρίων ετών.

Επίσης σημαίνει ότι το ίδιο το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη» απέρριψε τις θεωρίες της, περί Big Bang, εξέλιξης και δεινόσαυρων μιάς και τις συνδύαζε με την παρέλευση εκατομμυρίων και δισεκατομμυρίων ετών.

Επιστέγασμα:

Δεν κάνει λάθη η Επιστήμη όταν εξάγει αποδεικτικά συμπεράσματα: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=8 ... ostcount=3

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 16 Αύγ 2019, 22:31

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Αύγ 2019, 11:05
Natasha έγραψε:
15 Αύγ 2019, 21:55
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Αύγ 2019, 16:00


Αγαπητέ μου, αν κάνετε μια ερώτηση στα ίντερνετ θα σας παρουσιάσουν δεκάδες ιστορίες από ανθρώπους που θυμήθηκαν τις περασμένες ζωές τους. Προσωπικά μετά από ύπνωση που έλαβε χώρα στην Κάτω Τούμπα Θεσσαλονίκης τον Ιανουάριο του '88 θυμήθηκα περασμένη ζωή μου όπου ήμουν γνωστός γιατρός του Λονδίνου τι αρχές του 18ου αιώνα και για όσο διήρκησε η ύπνωση μιλούσα άπταιστα αγγλικά και είχα ιατρικές γνώσεις αφαίμαξης άρρωστου αίματος με βδέλλες.

Αυτό που λες με την υπνωση Πορφυριε δεν το εχω ψαξει, μπορέι και να αληθευει. Αν ισχυει, τότε ΟΝΤΩΣ κατι ζησαμε πριν και ερχεται στην μνημη.

Το deja vu μήπως είναι αισθηση μνημης της ίδιας ζωης που εχουμε ξαναζησει;
Είναι σίγουρο ότι με κάποιο τρόπο συνδέονται οι περασμένες ζωές μας με το ντέζα βου. Εγώ έχω πολύ συχνά ντέζα βου και προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή είμαι πολύ αισθαντικό άτομο πιάνω συμπαντικά σήματα από τις προηγούμενες ζωές μου που περιφέρονται στον αιθέρα. Αυτό που είναι παράξενο είναι η αίσθηση ότι αυτό που νιώθω όχι μόνο το έχω ξαναζήσει αλλά το ζω παράλληλα με κάποιον άλλον σωσία μου που ζει κάπου σε ένα σύμπαν παράλληλο με το δικό μας και εκείνη τη στιγμή κάνει και εκείνος την ίδια σκέψη.
:romance-hearteyes:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών