Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 03 Αύγ 2019, 13:16

Η εξομολόγηση είναι απαραίτητη
Η υπακοή είναι σα το μυστήριο του βαπτίσματος


Με την υπακοή και μόνο,πολλοί αγίασαν
νομίζεις εύκολο είναι; Όχι
Έχει τύχει να μη κάνω κι αυτόματα τριπλασιάστηκε το πρόβλημα
Πήρα τηλ να το : λύσει:
Και φτου κι απ' την αρχη
Έχει εξουσία λύνει δένει ο εξομολογος

Αν κάνει λάθος φορτώνεται μια ψυχή με κίνδυνο να χάσει τη δική του

Αυτό που λες ίσως συμβαίνει, όμως προσωπικά ανάμεσα σε δεκαετίες που άλλαξα τεσσερις πνευματικούς....τα ίδια μου λέγαν
Είναι εκείνη τη στιγμή ο Χριστός μέσα στο εξομολογητηριο

Μη το ψάχνεις πολύ πρώτον
Δεύτερον δεν είναι δυνατόν να γίνεται ότι θέλουμε με την υπακοή έστω
Θα γίνει του Θεού, και με πολύ προσευχή και πίστη το δικό μας,αν είναι για καλό κι όχι όπως το φανταζόμαστε εμείς,όπως θα το κάνει ο Θεός

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Αύγ 2019, 14:17

bluerose έγραψε:
03 Αύγ 2019, 13:04
Σε καμμία περίπτωση δε πας πχ στο δικο
μου
Δεν επηρέαζεσε, ο δικός μου είναι για μυαλά σα τα δικά μου, άλλος για άλλους
Είναι ο πνευματικός οδηγός του καθένα

Σ όσους από μόνοι μου ζήτησαν να έρθουν κι είναι πολλοί, λίγοι έμειναν
Όπως κι εγώ όταν με πήγαν εκεί κόλλησα

Αυτή η προσευχή εισακουεται,είναι κάτι ωφέλιμο, απλά ζητάς να βρεις πνευματικό
Νομίζω βρήκα παπά για τον δικό μου τύπο

Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6764
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 03 Αύγ 2019, 14:36

Natasha έγραψε:
03 Αύγ 2019, 11:57
Γνωρίζετε πως θα γίνει η Κρίση μας;
Πώς θα κριθουμε στην Δευτερα Παρουσία;

Προσφατα ένας θεολόγος μου είπε ότι καλά θα ήταν να μας κρίνει ο Θεός, αλλά δεν θα γίνει ετσι, ΕΜΕΙΣ θα κρινουμε τους άλλους. Θα κριθουμε δηλ αναμεταξυ μας.

Προφανώς πιστευω ότι πρωτα θα μας φωτίσει το αγιο Πνευμα και ετσι θα δουμε πιο σωστά και με διαυγεια την συνείδηση-ψυχη-ζωη του αλλου και θα κρίνουμε.

Μετα ο καθένας θα "παει" εκεί που εκρινε ότι ανηκει με τους ομοίους του.

Πείτε την γνωμη σας και ότι γνωρίζετε σχετικό.


υγ. κανονίστε τί θα κρίνετε για μενα :8)
Δεν θα υπάρξει καμία τελική κρίση των ψυχών, απ' τον Θεό.
Κάθε κρίση ψυχών είναι προσωρινή, τελείται από δυνάμεις άλλες κατώτερες του Θεού,
σύμφωνα με την "ηθική" και τους "νόμους" αυτού του κόσμου.
Όμως, συλλήβδην και ο κόσμος αυτός και οι νόμοι κρίθηκαν και καταργήθηκαν την ώρα της
Σταύρωσης του Ιησού του Χριστού, για τον λόγο ότι ακριβώς οι νόμοι αυτοί καταδικασαν έναν απολύτως αθώο: Τον Ιησού Χριστό.
νῦν κρίσις ἐστὶ τοῦ κόσμου τούτου, νῦν ὁ ἄρχων τοῦ κόσμου τούτου ἐκβληθήσεται ἔξω·
κἀγὼ ἐὰν ὑψωθῶ ἐκ τῆς γῆς, πάντας ἑλκύσω πρὸς ἐμαυτόν
. {Ιωάν. 12/31-32}
και,
ὑμεῖς κατὰ τὴν σάρκα κρίνετε· ἐγὼ οὐ κρίνω οὐδένα. {Ιωάν. 8/15}
Επομένως, ούτε ο Θεός θα μας κρίνει, ούτε θα κριθούμε αναμεταξύ μας.
Και η σάρκα μας και η ψυχή μας είναι κτιστά, και πάνω εκεί οι αμαρτίες έχουν απόλυτη δύναμη και κυριαρχία.
Όμως είμαστε και κάτι άλλο: Είμαστε και Πνεύμα. Και στο Πνεύμα δεν μπορεί να επενεργήσει τίποτε το κτιστό.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Αύγ 2019, 14:44

Parrot έγραψε:
03 Αύγ 2019, 14:36
Natasha έγραψε:
03 Αύγ 2019, 11:57
Γνωρίζετε πως θα γίνει η Κρίση μας;
Πώς θα κριθουμε στην Δευτερα Παρουσία;

Προσφατα ένας θεολόγος μου είπε ότι καλά θα ήταν να μας κρίνει ο Θεός, αλλά δεν θα γίνει ετσι, ΕΜΕΙΣ θα κρινουμε τους άλλους. Θα κριθουμε δηλ αναμεταξυ μας.

Προφανώς πιστευω ότι πρωτα θα μας φωτίσει το αγιο Πνευμα και ετσι θα δουμε πιο σωστά και με διαυγεια την συνείδηση-ψυχη-ζωη του αλλου και θα κρίνουμε.

Μετα ο καθένας θα "παει" εκεί που εκρινε ότι ανηκει με τους ομοίους του.

Πείτε την γνωμη σας και ότι γνωρίζετε σχετικό.


υγ. κανονίστε τί θα κρίνετε για μενα :8)
Δεν θα υπάρξει καμία τελική κρίση των ψυχών, απ' τον Θεό.
Κάθε κρίση ψυχών είναι προσωρινή, τελείται από δυνάμεις άλλες κατώτερες του Θεού,
σύμφωνα με την "ηθική" και τους "νόμους" αυτού του κόσμου.
Όμως, συλλήβδην και ο κόσμος αυτός και οι νόμοι κρίθηκαν και καταργήθηκαν την ώρα της
Σταύρωσης του Ιησού του Χριστού, για τον λόγο ότι ακριβώς οι νόμοι αυτοί καταδικασαν έναν απολύτως αθώο: Τον Ιησού Χριστό.
νῦν κρίσις ἐστὶ τοῦ κόσμου τούτου, νῦν ὁ ἄρχων τοῦ κόσμου τούτου ἐκβληθήσεται ἔξω·
κἀγὼ ἐὰν ὑψωθῶ ἐκ τῆς γῆς, πάντας ἑλκύσω πρὸς ἐμαυτόν
. {Ιωάν. 12/31-32}
και,
ὑμεῖς κατὰ τὴν σάρκα κρίνετε· ἐγὼ οὐ κρίνω οὐδένα. {Ιωάν. 8/15}
Επομένως, ούτε ο Θεός θα μας κρίνει, ούτε θα κριθούμε αναμεταξύ μας.
Και η σάρκα μας και η ψυχή μας είναι κτιστά, και πάνω εκεί οι αμαρτίες έχουν απόλυτη δύναμη και κυριαρχία.
Όμως είμαστε και κάτι άλλο: Είμαστε και Πνεύμα. Και στο Πνεύμα δεν μπορεί να επενεργήσει τίποτε το κτιστό.
Την σαρκα (σωμα) μας την εδωσε ο Σαμαελακος και την ψυχή και το πνευμα ο Θεός. Τα δυο τελευταία θα επιστραφουν στον αποστολέα. Καλό είναι να επιστραφουν σε καλη κατασταση...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.


Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Αύγ 2019, 14:49

Καλό μου Παρταλι, μηπως πρεπει να το βαλεις στην Ψυχολογία, στο θεμα Μαρκετιγκ της Τρελας;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.


Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Αύγ 2019, 14:54

Παρταλι έγραψε:
03 Αύγ 2019, 14:51
οχι, στο σωστο ειναι
Καλά, οτι πεις.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 06 Αύγ 2019, 01:34

Ο Ιησούς ως Κριτής θα περνάει όλη τη ζωή των κρινόμενων από μπροστά τους και όπου διεπράχθησαν πονηρά έργα, λόγοι ή λογισμοί θα απολογούνται αυτοί γι αυτά καθόσον η πονηρία σε όλες τις εκφάνσεις της είναι αυτό που θα κολάσει τον άνθρωπο εφόσον δεχόμεθα ότι ο Θεός είναι αγαθός.
Βέβαια για να μην απογοητευθείτε, για όσα αμαρτήματα στ αλήθεια μετανόησε ο άνθρωπος θα συγχωρεθεί και επίσης για όσα δεν μετανόησε θα ληφθούν υπόψη οι ενάρετες πράξεις και όπου κλίνει η "ζυγαριά" μετά..
Ή πάνω στο φως ή κατω στη φωτιά.
Αυτά.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Kωστας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 19:34
Phorum.gr user: ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kωστας » 06 Αύγ 2019, 13:05

Natasha έγραψε:
03 Αύγ 2019, 14:44
Parrot έγραψε:
03 Αύγ 2019, 14:36
Natasha έγραψε:
03 Αύγ 2019, 11:57
Γνωρίζετε πως θα γίνει η Κρίση μας;
Πώς θα κριθουμε στην Δευτερα Παρουσία;

Προσφατα ένας θεολόγος μου είπε ότι καλά θα ήταν να μας κρίνει ο Θεός, αλλά δεν θα γίνει ετσι, ΕΜΕΙΣ θα κρινουμε τους άλλους. Θα κριθουμε δηλ αναμεταξυ μας.

Προφανώς πιστευω ότι πρωτα θα μας φωτίσει το αγιο Πνευμα και ετσι θα δουμε πιο σωστά και με διαυγεια την συνείδηση-ψυχη-ζωη του αλλου και θα κρίνουμε.

Μετα ο καθένας θα "παει" εκεί που εκρινε ότι ανηκει με τους ομοίους του.

Πείτε την γνωμη σας και ότι γνωρίζετε σχετικό.


υγ. κανονίστε τί θα κρίνετε για μενα :8)
Δεν θα υπάρξει καμία τελική κρίση των ψυχών, απ' τον Θεό.
Κάθε κρίση ψυχών είναι προσωρινή, τελείται από δυνάμεις άλλες κατώτερες του Θεού,
σύμφωνα με την "ηθική" και τους "νόμους" αυτού του κόσμου.
Όμως, συλλήβδην και ο κόσμος αυτός και οι νόμοι κρίθηκαν και καταργήθηκαν την ώρα της
Σταύρωσης του Ιησού του Χριστού, για τον λόγο ότι ακριβώς οι νόμοι αυτοί καταδικασαν έναν απολύτως αθώο: Τον Ιησού Χριστό.
νῦν κρίσις ἐστὶ τοῦ κόσμου τούτου, νῦν ὁ ἄρχων τοῦ κόσμου τούτου ἐκβληθήσεται ἔξω·
κἀγὼ ἐὰν ὑψωθῶ ἐκ τῆς γῆς, πάντας ἑλκύσω πρὸς ἐμαυτόν
. {Ιωάν. 12/31-32}
και,
ὑμεῖς κατὰ τὴν σάρκα κρίνετε· ἐγὼ οὐ κρίνω οὐδένα. {Ιωάν. 8/15}
Επομένως, ούτε ο Θεός θα μας κρίνει, ούτε θα κριθούμε αναμεταξύ μας.
Και η σάρκα μας και η ψυχή μας είναι κτιστά, και πάνω εκεί οι αμαρτίες έχουν απόλυτη δύναμη και κυριαρχία.
Όμως είμαστε και κάτι άλλο: Είμαστε και Πνεύμα. Και στο Πνεύμα δεν μπορεί να επενεργήσει τίποτε το κτιστό.
Την σαρκα (σωμα) μας την εδωσε ο Σαμαελακος και την ψυχή και το πνευμα ο Θεός. Τα δυο τελευταία θα επιστραφουν στον αποστολέα. Καλό είναι να επιστραφουν σε καλη κατασταση...
Ως προς αυτο που λες, γνωριζω οτι το υποστηριζει ο Λιακοπουλος αλλα υπαρχουν κειμενα που καταρριπτουν αυτον τον ισχυρισμο( την δημιουργια δηλαδη των σωματων απο τον Διαβολο).

Σου παραθετω αυτολεξει αρχικα απο Ερμη Τρισμεγιστο και επειτα απο Πλατωνα:
α) Τοτε αφου εστειλε και με προσκαλεσε, λεει ο Ερμης, ειπε: Ω ψυχη της Ψυχης μου και ιερε νου του δικου μου Νου....στειλε μου ολους τους θεους του ουρανου αμεσως... Και οταν τους ειπε δια την γεννεσιν των ανθρωπων συσκεφθηκαν εαν καποιος ειναι ικανος να προσφερει και σε αυτους που προκειται να γεννηθουν. Ο Ηλιος ελεγε, ''περισσοτερο θα λαμψω''....και ο Ζευς ελεγε οτι με κανεναν τροπο δεν θα πολεμησει το φυλο που θα γεννιοταν αλλα '' ηδη εχω γεννησει δια αυτους την τυχη, την ελπιδα και την ειρηνη''. Ο Αρης ελεγε οτι ειναι πατερας της αγωνιας , της οργης και της εριδος. Η Αφροδιτη δεν καθυστερησε αλλα ειπε '' Εγω Δεσποτα συνεζευξα δι 'αυτους τον ποθο , την ηδονη και τον γελωτα δια να μην υπομεινουν οι συγγενεις ψυχες την παρα πολυ σκληρη καταδικη και επιπλεον να μην τιμωρουνται.'' Ευχαριστιοταν ο Θεος οταν η Αφροδιτη τα ελεγε αυτα. Εγω δε, ειπε ο Ερμης, θα δημιουργησω και θα θεσω σε αυτους σοφια , σωφροσυνη, πειθω και αληθεια....και επιζητουσα ποια υλη επρεπε να χρησιμοποιησω και παρακαλουσα τον Μοναρχη. Και εκεινος προσταξε τις ψυχες να μου δωσουν το υπολλειμα του κραματος. Επλασα και ηταν ωραιο και ευχαριστιομουν βλεποντας το εργο μου και παρακαλεσα τον Μοναρχη να το δει. Εκεινος ειδε, χαρηκε και προσταξε τις ψυχες να εισελθουν στα σωματα. Οιψυχες τοτε οταν κατενοησαν οτι εγιναν αξιοκατακριτες, εγιναν σκληροτατες με τον εαυτο τους. ( Ερμου , Περικοπη απο την Ιερα βιβλο, 30)

β) Το χωριο του Πλατωνα που αναφερεται ρητα οτι το ανθρωπινο σωμα πλαστηκε απο αγγελους του Θεου (Ολυμπιους ή Ελ) ειναι το 43α του Τιμαιου.
https://repository.edulll.gr/edulll/ret ... imaeus.pdf Σου παραθετω και το λινκ ωστε να μην ψαχνεις.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 06 Αύγ 2019, 14:34

Natasha έγραψε:
03 Αύγ 2019, 14:49
Καλό μου Παρταλι, μηπως πρεπει να το βαλεις στην Ψυχολογία, στο θεμα Μαρκετιγκ της Τρελας;
"σχιζοφρένεια" , τώρα και για ...θρησκευτικό νήμα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 06 Αύγ 2019, 15:21, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 06 Αύγ 2019, 14:34

perseus έγραψε:
03 Αύγ 2019, 11:59
Αμα σας κρινω εγω τον ήπιατε...
:smt005::smt005::smt005:
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Αύγ 2019, 14:46

alexandroso έγραψε:
06 Αύγ 2019, 14:34
perseus έγραψε:
03 Αύγ 2019, 11:59
Αμα σας κρινω εγω τον ήπιατε...
:smt005::smt005::smt005:
Εγώ θα βάλω την γυναίκα του καθενός να τον ζαλίζει στον αιώνα τον άπαντα. Είναι δίκαιο πρέπει να γίνει πράξη. Γιατί πολύ με έχουν ζαλίσει οι γυναίκες των άλλων. Μακάριοι οι ανύμφευτοι. :smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 06 Αύγ 2019, 14:51

Παρακαλώ να γίνει βράδυ αν γίνεται με ζωντανή χαλαρή μουσική και με φωτισμό από κεράκια. ΕΥχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Αύγ 2019, 14:56

Antares έγραψε:
06 Αύγ 2019, 14:46
alexandroso έγραψε:
06 Αύγ 2019, 14:34
perseus έγραψε:
03 Αύγ 2019, 11:59
Αμα σας κρινω εγω τον ήπιατε...
:smt005::smt005::smt005:
Εγώ θα βάλω την γυναίκα του καθενός να τον ζαλίζει στον αιώνα τον άπαντα. Είναι δίκαιο πρέπει να γίνει πράξη. Γιατί πολύ με έχουν ζαλίσει οι γυναίκες των άλλων. Μακάριοι οι ανύμφευτοι. :smt005::smt005::smt005:
:smt005::smt005::smt005:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών