Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Αύγ 2019, 10:05

Antares έγραψε:
14 Αύγ 2019, 22:36
Σε κάποια περίπτωση είχα δει στην περιοχή μου, στην επαρχία, μια μαύρη μερσέντες, τελευταίο μοντέλο, από το οποίο κατέβηκαν τρεις καλόγριες για να πάνε στο σούπερ μάρκετ.
Δεν είναι βέβαια η πρώτη φορά. Βλέπεις πολλές μαύρες μερσέντες με κληρικούς ή καλόγριες/καλόγερους. Της Ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι. Τι λέτε γι' αυτό;
μαλακια αυτοκινητο, και μαλακια χρωμα για το ελ καλοκαιρι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 21 Αύγ 2019, 10:11

νύχτα έγραψε:
21 Αύγ 2019, 09:03
O I έγραψε:
20 Αύγ 2019, 21:13
Και σε ρωτάω αν θες να μοιραστούμε δημόσια τις αστοχίες/αμαρτίες μας :D
ωμονντιέ, τί τσάλεντζ
:smt005:

Ζηλιάρα..

Να για να μη ζηλεύεις :vp20:

O.I.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Αύγ 2019, 10:14

Antares έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:56

Όχι μόνο μου επιτρέπεται να εκφράζω την άποψή μου από την Ορθόδοξη Εκκλησία, αλλά κανονικά θα έπρεπε να ήμουν εγώ (ναι το λέω και αυτό) και πολλοί άλλοι, σε θέσεις που έχει καταλάβει αυτός "ο λαός από άλλον πλανήτη" με την "ομορφιά" του και μόνο.
Γι' αυτόν τον λαό, όπως και ο συντάκτης του κειμένου και όλοι οι ομοιδεάτες, δεν θέλουμε ούτε να δουλεύουμε, ούτε να πεθαίνουμε. Ούτε να υπακούμε. Είναι λωποδύτες της χειρότερης υποστάθμης.
Οπότε πόλεμος.
εγω θελω να γινω χαλιφης στη θεση του χαλιφη. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Αύγ 2019, 10:15

Gherschaagk έγραψε:
20 Αύγ 2019, 21:14


Μέσα. :8)
shit just got real.

game on.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 21 Αύγ 2019, 10:20

:smt005:

Κι άλλος εγκάθετος :p6:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7901
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Αύγ 2019, 10:46

Ασέβαστος έγραψε:
21 Αύγ 2019, 10:14
Antares έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:56

Όχι μόνο μου επιτρέπεται να εκφράζω την άποψή μου από την Ορθόδοξη Εκκλησία, αλλά κανονικά θα έπρεπε να ήμουν εγώ (ναι το λέω και αυτό) και πολλοί άλλοι, σε θέσεις που έχει καταλάβει αυτός "ο λαός από άλλον πλανήτη" με την "ομορφιά" του και μόνο.
Γι' αυτόν τον λαό, όπως και ο συντάκτης του κειμένου και όλοι οι ομοιδεάτες, δεν θέλουμε ούτε να δουλεύουμε, ούτε να πεθαίνουμε. Ούτε να υπακούμε. Είναι λωποδύτες της χειρότερης υποστάθμης.
Οπότε πόλεμος.
εγω θελω να γινω χαλιφης στη θεση του χαλιφη. :102:
Άσε μας Ασέβαστε. Ψάξε να βρεις στην ιστορία ποιοι θέλουν να γίνονται χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη. Πως έγιναν και με ποια ολέθρια αποτελέσματα. Δες και τα ολέθρια αποτελέσματα για την Ελλάδα (μόνο πόλεμος δεν έχει γίνει ακόμη).
Δηλαδή αν αντικατασταθεί ο μονάρχης (που κάποια στιγμή το πολίτευμα θα εξελισσόταν παντού αναίμακτα) από το όνομα Rotshield είναι ένδειξη εξέλιξης και πολιτισμού για την Ευρώπη;

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10350
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 21 Αύγ 2019, 10:53

Vassilis_1 έγραψε:
20 Αύγ 2019, 16:49
ksk έγραψε:
19 Αύγ 2019, 14:49
Vassilis_1 έγραψε:
19 Αύγ 2019, 11:38


Το πήγα εκεί που το πήγε η Επιστήμη.
Αν και η επιστήμη δεν έχει καταφέρει ακόμη να υποδείξει κάποιον ουσιαστικό συσχετισμό,
Κάνεις λάθος για το ντέζα βου υπάρχει επιστημονική αναφορά:

https://www.lifo.gr/articles/science_articles/111288
Μόλις πρόσφατα οι επιστήμονες κατάφεραν να συσχετίσουν τα συχνά επεισόδια déjà vu με αγχώδεις διαταραχές, αλλά και διαταραχές προσωπικότητας, ακόμη και σχιζοφρένεια.
Σου επικολλησα απο το αρθρο το τα τελευταια κομματια που ειναι και το εν κατακλειδι μηπως και ριξεις μια δευτερη ματια και κατανοησεις καλυτερα...
1) το αρθρο ξεκιναειι λεγοντας
... και, ναι, μπορεί και να πρόκειται για κάποιο λάθος στην καρδιά του matrix
2)παραδεχεται οτι μπαινει σε αχαρτογραφητη περιοχη
3) στηριζεται σε βιωματα που λεν οτι ειχαν ασθενεις που πασχουν απο "ασθενειες" που εμπεριεχουν τετοια βιωματα φανταστικως...
Αν και η επιστήμη δεν έχει καταφέρει ακόμη να υποδείξει κάποιον ουσιαστικό συσχετισμό, ωστόσο, τα ιατρικά αρχεία βρίθουν από πληθώρα περιστατικών, όπου ασθενείς που στη συνέχεια παρουσίασαν επιληψία ή συμπτώματα εκδήλωσης άνοιας, ανέφεραν εμπειρίες déjà vu, πριν την εκδήλωση της ασθένειας τους...
4) οσον αφορα το πειραμα , εδω θα συμφωνησω μονο στο οτι "Αυτό που διαπιστώσαμε ήταν ότι δεν αντιδρούσαν τα κέντρα μνήμης του εγκεφάλου. "
Αυτο συμβαινει...
"Δυνητικά, μπορεί να θεωρηθεί και ως ένα δείγμα της προσπάθειας του ανθρώπινου εγκεφάλου όχι μόνο να αντιλαμβάνεται τα πάντα, αλλά να έχει και μία εξήγηση γι' αυτά. Έχουμε να κάνουμε με την υπερπροσπάθεια του εγκεφάλου να αφομοιώσει πληροφορίες, μέρη, καταστάσεις, ονόματα, πρόσωπα και είναι λογικό να συμβαίνει τέτοια 'τεχνικά' λάθη την ώρα της επεξεργασίας όλων αυτών των πληροφοριών", λέει.
Δυνητικα , μπορει να θεωρηθει....Μαλιστα ας τεκμηριωθει και εδω ειμαστε.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10350
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 21 Αύγ 2019, 10:55

Ασέβαστος έγραψε:
21 Αύγ 2019, 09:46
Natasha έγραψε:
12 Αύγ 2019, 19:32
Παρταλι έγραψε:
12 Αύγ 2019, 19:28
πιστευεις οτι εγω πχ που εχω κανει 6μιση φορες Σολομωνικη μπορω να σωθω?

υποψιν εχω κανει και σεξουαλικη μαγεια
Ναι, ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ. Πανε σε εναν καλό εξομολόγο και πεστου τί έκανες. Τωρα όμως. Σημερα. Όχι να το αναβαλεις. Κανε αυτην την αρχη και μετα ελα και πες μου τί είδες και τι ενιωσες. Αν δεν μπορείς να βρεις εναν καλό μονος σου, μπορώ αν θες, να σου προτείνω εγω εναν. Μετα βλέπεις αν αναπαυεσαι.
αν παω σημερα σε εξομολογο, μεχρι να του πω ολα οσα εχω κανει, θα εχει ερθει η δευτερη παρουσια. δεν προλαβαινω δηλαδη. καμμια αλλη επιλογη, εχουμε;
Ναι εναρμονισου με τις φυσικες ομορφιες :c020:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 21 Αύγ 2019, 13:23

O I έγραψε:
21 Αύγ 2019, 01:44
Natasha έγραψε:
20 Αύγ 2019, 14:53
jey_pap έγραψε:
20 Αύγ 2019, 14:49
Γιαλνταμπαώθ Σαμαέλ Νιέτ

Γιαχβέ Ντα.

Γιαλνταμπαώθ - Γιαχβέ - Σαμαέλ (μιχεδ) Νιέτ.
(Γνωστικά)
Μετα τον θανατό σας θα πεσει γερό σοκ για όλα αυτα. Εκτός απο το σοκ του βιώματος του θανατου.
Natasha έγραψε:
20 Αύγ 2019, 14:54
Εκτός κι αν το σοκ το περασετε εδω, όταν θα αντικρυσετε την αληθεια..
To "σας" τι σημαίνει Νατάσα;
Απέχεις του βιολογικού θανάτου και γνωρίζεις/βλέπεις/ζεις κάποια αλήθεια που εμάς των υπολοίπων μας διαφεύγει; :smt017

Ο.Ι.
Όχι βεβαια, δεν απεχω του θανατου, αλλά για εσας λεω που δεν πιστευετε σε Ελοχιμ, Ελ, Νεφελίμ, Πολεμαρχους κτλ. Όποιος πεθαίνει εκτός του σοκ που παθαίνει απο τον ίδιο τον θανατο, περναει στην διασταση της τελειας γνωσης και αληθειας, τα βλεπει όλα απο κει και λεει "κοίτα να δεις που όλα αυτα λοιπόν ηταν αληθεια...και γω που τα κοροϊδευα...". Οι νεκροί μας βλέπουν αγαπητε Ο Ι. Και ξερουν την κακομοιριά μας...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 21 Αύγ 2019, 14:17

Vassilis_1 έγραψε:
17 Αύγ 2019, 11:45

για το ντέζα βου υπάρχει επιστημονική αναφορά:

https://www.lifo.gr/articles/science_articles/111288
Μόλις πρόσφατα οι επιστήμονες κατάφεραν να συσχετίσουν τα συχνά επεισόδια déjà vu με αγχώδεις διαταραχές, αλλά και διαταραχές προσωπικότητας, ακόμη και σχιζοφρένεια.
ksk έγραψε:
21 Αύγ 2019, 10:53
τα ιατρικά αρχεία βρίθουν από πληθώρα περιστατικών, όπου ασθενείς που στη συνέχεια παρουσίασαν επιληψία ή συμπτώματα εκδήλωσης άνοιας, ανέφεραν εμπειρίες déjà vu, πριν την εκδήλωση της ασθένειας τους...
Θετικό και το τμήμα αυτό που παρέθεσες ksk. Βοηθάει να καταλάβουμε το κακό που προξενεί το ντέζα βου στον άνθρωπο.

Συμπέρασμα: Αν κάποιος έχει εμπειρίες ντέζα βου, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να μη δίνει ΚΑΜΙΑ σημασία σε αυτές τις εμπειρίες, να τις αποκρούει και να μη τις πιστεύει ΚΑΘΟΛΟΥ.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7901
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Αύγ 2019, 16:55

Πάντως σε ένα διήγημα που είχα ξεκινήσει να γράφω, περιγράφω έναν πλανήτη με πολύ εξελιγμένη τεχνολογία, διαφορετική όμως από αυτή της Γης, αφού αφήνει την φύση και τους κατοίκους εκεί σχεδόν ανεπηρέαστους.
Όταν τους βάζω να κάνουν ταξίδια στο σύμπαν, αγαπημένος τους σταθμός είναι ένας πλανήτης όπου δεν υπάρχει τεχνολογία, ηλεκτρισμός και τα παρόμοια. Οι κάτοικοι ζουν όπως στην αρχαία Ελλάδα ή σε άλλες περιοχές, χωρίς επιδρομές και πολέμους βέβαια, αφού έχουν επαφή με τους άλλους, γνωρίζουν τι τεχνολογίες υπάρχουν, είναι συνειδητά εκεί και όχι κάποιο είδος με νόηση που δεν μπορεί να διαφύγει του πλανήτη του. Φυσικά μπορεί να γίνει εκκένωση σε περίπτωση ανάγκης.
Μου κάνει εντύπωση που δεν μου αρέσει καθόλου η τεχνολογία που βασίζεται στον ηλεκτρισμό και την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.
Ή άλλη ή καθόλου.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 21 Αύγ 2019, 17:12

Antares έγραψε:
21 Αύγ 2019, 16:55
Πάντως σε ένα διήγημα που είχα ξεκινήσει να γράφω, περιγράφω έναν πλανήτη με πολύ εξελιγμένη τεχνολογία, διαφορετική όμως από αυτή της Γης, αφού αφήνει την φύση και τους κατοίκους εκεί σχεδόν ανεπηρέαστους.
Όταν τους βάζω να κάνουν ταξίδια στο σύμπαν, αγαπημένος τους σταθμός είναι ένας πλανήτης όπου δεν υπάρχει τεχνολογία, ηλεκτρισμός και τα παρόμοια. Οι κάτοικοι ζουν όπως στην αρχαία Ελλάδα ή σε άλλες περιοχές, χωρίς επιδρομές και πολέμους βέβαια, αφού έχουν επαφή με τους άλλους, γνωρίζουν τι τεχνολογίες υπάρχουν, είναι συνειδητά εκεί και όχι κάποιο είδος με νόηση που δεν μπορεί να διαφύγει του πλανήτη του. Φυσικά μπορεί να γίνει εκκένωση σε περίπτωση ανάγκης.
Μου κάνει εντύπωση που δεν μου αρέσει καθόλου η τεχνολογία που βασίζεται στον ηλεκτρισμό και την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.
Ή άλλη ή καθόλου.
Πολύ πρωτότυπη ιστορία και ιδιαίτερα ενδιαφέρον σενάριο!
Μακάρι να το ολοκληρώσεις και να εκδοθεί,θα είμαι από τους πρώτους που θα τ`αγοράσω.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7901
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Αύγ 2019, 17:16

waldorf έγραψε:
21 Αύγ 2019, 17:12
Πολύ πρωτότυπη ιστορία και ιδιαίτερα ενδιαφέρον σενάριο!
Μακάρι να το ολοκληρώσεις και να εκδοθεί,θα είμαι από τους πρώτους που θα τ`αγοράσω.
Ίσως το ολοκληρώσω, αν ξαναβρώ την ευχαρίστηση, το κουράγιο και τον χρόνο για να γράφω. Επίσης αν ζήσω. :003:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 21 Αύγ 2019, 17:25

Antares έγραψε:
21 Αύγ 2019, 16:55
Πάντως σε ένα διήγημα που είχα ξεκινήσει να γράφω, περιγράφω έναν πλανήτη με πολύ εξελιγμένη τεχνολογία, διαφορετική όμως από αυτή της Γης, αφού αφήνει την φύση και τους κατοίκους εκεί σχεδόν ανεπηρέαστους.
Όταν τους βάζω να κάνουν ταξίδια στο σύμπαν, αγαπημένος τους σταθμός είναι ένας πλανήτης όπου δεν υπάρχει τεχνολογία, ηλεκτρισμός και τα παρόμοια. Οι κάτοικοι ζουν όπως στην αρχαία Ελλάδα ή σε άλλες περιοχές, χωρίς επιδρομές και πολέμους βέβαια, αφού έχουν επαφή με τους άλλους, γνωρίζουν τι τεχνολογίες υπάρχουν, είναι συνειδητά εκεί και όχι κάποιο είδος με νόηση που δεν μπορεί να διαφύγει του πλανήτη του. Φυσικά μπορεί να γίνει εκκένωση σε περίπτωση ανάγκης.
Μου κάνει εντύπωση που δεν μου αρέσει καθόλου η τεχνολογία που βασίζεται στον ηλεκτρισμό και την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.
Ή άλλη ή καθόλου.
Να το δημοσιευσεις και εδω το διηγημα σου όταν με το καλό το τελειώσεις.

Ουτε εμενα μου αρεσει η τεχνολογία του ηλεκτρισμου, αλλά το ίντερνετ παει συννεφο. Ενταξει, απο αναγκη. Εχεις ακουστα την ενεργεια του αιθερα;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 21 Αύγ 2019, 17:28

Η ενέργεια του αιθέρα έχει τρομερό ενδιαφέρον. Εικάζεται ότι μέσω του αιθέρα οι τηλεπαθητικές δονήσεις ταξιδεύουν γρήγορα και με ασφάλεια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών