Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Σεπ 2019, 20:39

Νατάσα έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:01

Οι Ελληνες στα εσχατα χρόνια θα εχουν και παλι πρωταγωνιστικό ρόλο λογω του υψηλου αισθηματος δικαίου που εχουν μεσα τους και της αίσθησης της υψηλης αποστολής τους: είπαμε, θα αποτελεσουν το στρατευμα του Πολεμαρχου (144.000 αντρες ελληνες) που θα κανουν τον γυρο του κόσμου και θα "καθαρίσουν" την ανθρωποτητα απο την λαιλαπα των νεφελίμ. Λιγο το χεις;

Παντα ετσι δεν καναμε; Καθαρίζαμε τον κόσμο απο την βρωμια...
Και αντί ο κόσμος ολος να μας τιμαει ως απελευθερωτές του, βαλθηκαν καποιοι να μας εξοντωσουν. Αμ δε! Δεν θα τους περασει, γιατί είμαστε γεννα θεών, γεννημενοι να νικαμε με δικαιο και ατσαλι που λεει και ο Δημοσθένης. :g030:

Μου αρεσει ΠΟΛΥ που είσαι περηφανη που είσαι ελληνίδα Ανταρες. :g094:
Αυτή η βρωμιά είναι που δεν μ' αρέσει. Κόπρος του Αυγεία. Ποιος άλλος θα ήταν ικανός να την καθαρίσει;
Όσον αφορά το DNA μου δεν γνωρίζω πολλά πράγματα φυσικά, πάντως ως τους προπαππούδες και τις προγιαγιάδες φαίνεται ότι κατάγομαι από γηγενείς. Σημασία έχει όμως που ανήκει η ψυχή μας και το πνεύμα μας. Εξάλλου έχω γράψει, οπότε παραδέχομαι, ότι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων βρίσκονται παντού στον κόσμο, ιδιαιτέρως στην Ευρώπη.
Τώρα το να βρεθώ κάπου στο εξωτερικό και να πω ότι είμαι Ελληνίδα καθόλου δεν με πειράζει, μου αρέσει κιόλας. Οι ανιψιές μου αν και μεγάλωσαν στη Γερμανία και πηγαίνουν στο γερμανικό σχολείο το τονίζουν και καμαρώνουν. Όταν βρέθηκα σε γερμανικό πανεπιστήμιο μου άρεσε και εμένα να το λέω και να καμαρώνω, γιατί οι Γερμανοί είναι περισσότερο αρχαιολάτρες από εμάς. Θα έλεγα ότι εκεί δρουν δύο τάσεις και η καλή (των Ολυμπίων θα λέγαμε και αυτό φαίνεται στις πόλεις, στην παιδεία, στην τήρηση των νόμων, στην αρχοντιά) και η κακή (όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό, το απόλυτο κακό), ενώ σε εμάς τείνει να μείνει μόνο η κακή πια (της κακής ρυμοτομίας, της αμάθειας, της ανομίας, της γυφτιάς με μέρος του απόλυτου κακού).

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Σεπ 2019, 20:43

Kωστας έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:00
Δεν μπορω να γνωρίζω τον τωρινο ρολο των Ολυμπιων ως προς την γηινη ανθρωποτητα. Αυτό που πιστευω όμως είναι ότι οι ''αρμοδιοτητες'' τους που αφορουν την εποπτεια και την συμβολή στην εξελιξη των ανθρωπων εχουν μειωθεί κατά πολύ μετα τον Ερχομο και την Ανασταση του Ιησου. Και αυτό το δικαιολογω σκεπτόμενος ότι εφόσον η ανθρωποτητα ''γνωρισε'' τον Έναν Θεο ειναι λογικο οι ανθρωποι να επικεντρώνονται στον Ιησου παρα στους Ολύμπιους(που στην ουσια και αυτοι σε Αυτόν ανηκουν). Καπως ετσι το σκεπτομαι εγω, αλλα εννοείται δεν μπορω να είμαι σιγουρος. Όλα αυτά που λεω βεβαια προϋποθέτουν πιστη στον Ιησου ως ενσαρκωση του Ιδιου του Πατερα Θεου.

Οσο για τις παραποιήσεις που λες, πραγματι εγιναν παρα πολλες, ισως ακομα και στα Ευαγγελια. Ωστόσο, επειδή δεν ειμαστε και μονοι στο Συμπαν, πιστευω πως η Θεια Προνοια δεν θα αφηνε ποτε να φθασουν λανθασμένες πληροφοριες σε εμας από ένα κειμενο που γραφτηκε από μαθητη του Χριστου οι οποιες αφορουν το ζητημα της Αιωνιας Σωτηριας ή Καταδίκης της Ψυχης. Άλλα κειμενα περι Σωτηριας ή ερμηνείες μπορει να ειναι ψευδη αλλα αυτά δεν προερχονται από μαθητη του Χριστου.

Και κατι ακομα οσον αφορα τις αποκαλύψεις που λες ότι ειχες. Εγω δεν σε αμφισβητω προς Θεου, αλλα να ξερεις ότι παντα πρεπει να ελεγχουμε τις παρουσίες που μας εμφανίζονται στα ονειρα μας. Μπορει να ειναι κατι αρνητικο παρουσιαζομενο ως θετικο.
Συμφωνώ με αυτά, αν και βρίσκομαι ακόμη στην έρευνα. Εκείνο που ξέρω για τον εαυτό μου είναι ότι δεν υπήρξα ποτέ αυτά για τα οποία συκοφαντούμαι και "τιμωρούμαι" θα έλεγα, αλλά αντιθέτως υπήρξα και εγώ τουλάχιστον υπάρχω ακόμη θύμα, όπως και τόσοι άλλοι αθώοι άνθρωποι.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 10 Σεπ 2019, 20:46

wooded glade έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:29
Οπωσδήποτε δεν μιλάμε για κρίση των ψυχών, αλλά για ανακοίνωση της κρίσεως των ψυχών.
Όλα είναι καταγεγραμμένα και θα γίνει ένα database query.
Εξακολουθώ να εκφράζω απορίες για ωρισμένους.
Ο Αδόλφος π.χ. θα πει "μα εγώ που έφτιαξα τόσους αυτοκινητόδρομους ;" και θα υποβάλει ένσταση.
Οι Bonnie and Clyde, Cat Balou αντιθέτως δεν θα εκφέρουν αντιρρήσεις.
O Μπελογιάννης δεν θα πάει στην κόλαση, αντίθετα οι ζαίοι θα πάνε όλοι.
Δεν θα γίνει συζητηση εκείνη την ωρα αγαπητε, ουτε καμια κουβεντα, είτε με τον Θεο, είτε με τις αλλες ψυχές. Θα φωτιστουμε ετσι και με τετοιον τρόπο, ώστε να δουμε και να "ζυγίσουμε" τον εαυτο΄μας, αν γερνουμε προς το φως του Θεου και του Χριστου, ή αν "παταμε" περισσότερο στο κακό που ανηκει στον διαβολο και στο σκότος. Ετσι θα κρίνουμε και τις αλλες ψυχές. Και όπως το είπε και η bluerose, αυτοματως θα "παμε" στον χωρο με τους όμοιους μας. Μονες οι ψυχες δηλ θα πανε εκεί που τις αρμόζει.

Ο Χιτλερ αν τελικά δεν είχε ιχνος καλοσυνης μεσα του και όπως φανηκε δεν εδειξε ουτε ενα δείγμα αγαπης, ΗΔΗ βουτηχτηκε στην κολαση (στο σκοτος) και την ωρα της Κρίσης δεν θα μπορεσει να αντιταξει τίποτα όπως το λες.

Σκέψου πχ αν καμια φορα βρεθηκες σε εναν ανωτερό σου, πχ εναν στρατηγό, ο οποιος όμως ηταν αμεμπτος απο καθε κακό και διαφθορα, είχες εκείνη την ωρα την δυναμη να του πεις τίποτε; Ή ένιωθες μεσα σου τον απολυτο σεβασμό και το δεος και όλη την αξία του να σε κρίνει μεσα απο το βλεμμα του;

Καπως ετσι θα είναι και στην Κρίση.

Μια ασχετη ερωτηση, γιατί πολλες φορές εκφραζεσαι στα αγγλικα; Σου είναι πιο ευκολο; Μενεις μηπως Αγγλία;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Kωστας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 19:34
Phorum.gr user: ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kωστας » 10 Σεπ 2019, 20:50

Antares έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:43
Kωστας έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:00
Δεν μπορω να γνωρίζω τον τωρινο ρολο των Ολυμπιων ως προς την γηινη ανθρωποτητα. Αυτό που πιστευω όμως είναι ότι οι ''αρμοδιοτητες'' τους που αφορουν την εποπτεια και την συμβολή στην εξελιξη των ανθρωπων εχουν μειωθεί κατά πολύ μετα τον Ερχομο και την Ανασταση του Ιησου. Και αυτό το δικαιολογω σκεπτόμενος ότι εφόσον η ανθρωποτητα ''γνωρισε'' τον Έναν Θεο ειναι λογικο οι ανθρωποι να επικεντρώνονται στον Ιησου παρα στους Ολύμπιους(που στην ουσια και αυτοι σε Αυτόν ανηκουν). Καπως ετσι το σκεπτομαι εγω, αλλα εννοείται δεν μπορω να είμαι σιγουρος. Όλα αυτά που λεω βεβαια προϋποθέτουν πιστη στον Ιησου ως ενσαρκωση του Ιδιου του Πατερα Θεου.

Οσο για τις παραποιήσεις που λες, πραγματι εγιναν παρα πολλες, ισως ακομα και στα Ευαγγελια. Ωστόσο, επειδή δεν ειμαστε και μονοι στο Συμπαν, πιστευω πως η Θεια Προνοια δεν θα αφηνε ποτε να φθασουν λανθασμένες πληροφοριες σε εμας από ένα κειμενο που γραφτηκε από μαθητη του Χριστου οι οποιες αφορουν το ζητημα της Αιωνιας Σωτηριας ή Καταδίκης της Ψυχης. Άλλα κειμενα περι Σωτηριας ή ερμηνείες μπορει να ειναι ψευδη αλλα αυτά δεν προερχονται από μαθητη του Χριστου.

Και κατι ακομα οσον αφορα τις αποκαλύψεις που λες ότι ειχες. Εγω δεν σε αμφισβητω προς Θεου, αλλα να ξερεις ότι παντα πρεπει να ελεγχουμε τις παρουσίες που μας εμφανίζονται στα ονειρα μας. Μπορει να ειναι κατι αρνητικο παρουσιαζομενο ως θετικο.
Συμφωνώ με αυτά, αν και βρίσκομαι ακόμη στην έρευνα. Εκείνο που ξέρω για τον εαυτό μου είναι ότι δεν υπήρξα ποτέ αυτά για τα οποία συκοφαντούμαι και "τιμωρούμαι" θα έλεγα, αλλά αντιθέτως υπήρξα και εγώ τουλάχιστον υπάρχω ακόμη θύμα, όπως και τόσοι άλλοι αθώοι άνθρωποι.
Χαιρομαι που συμφωνεις.
Φιλικη συμβουλη: Παντα να ζητας φωτιση από τον Χριστο να σε καθοδηγει στις ερευνες σου.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 10 Σεπ 2019, 20:54

Antares έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:39
Νατάσα έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:01

Οι Ελληνες στα εσχατα χρόνια θα εχουν και παλι πρωταγωνιστικό ρόλο λογω του υψηλου αισθηματος δικαίου που εχουν μεσα τους και της αίσθησης της υψηλης αποστολής τους: είπαμε, θα αποτελεσουν το στρατευμα του Πολεμαρχου (144.000 αντρες ελληνες) που θα κανουν τον γυρο του κόσμου και θα "καθαρίσουν" την ανθρωποτητα απο την λαιλαπα των νεφελίμ. Λιγο το χεις;

Παντα ετσι δεν καναμε; Καθαρίζαμε τον κόσμο απο την βρωμια...
Και αντί ο κόσμος ολος να μας τιμαει ως απελευθερωτές του, βαλθηκαν καποιοι να μας εξοντωσουν. Αμ δε! Δεν θα τους περασει, γιατί είμαστε γεννα θεών, γεννημενοι να νικαμε με δικαιο και ατσαλι που λεει και ο Δημοσθένης. :g030:

Μου αρεσει ΠΟΛΥ που είσαι περηφανη που είσαι ελληνίδα Ανταρες. :g094:
Αυτή η βρωμιά είναι που δεν μ' αρέσει. Κόπρος του Αυγεία. Ποιος άλλος θα ήταν ικανός να την καθαρίσει;
Όσον αφορά το DNA μου δεν γνωρίζω πολλά πράγματα φυσικά, πάντως ως τους προπαππούδες και τις προγιαγιάδες φαίνεται ότι κατάγομαι από γηγενείς. Σημασία έχει όμως που ανήκει η ψυχή μας και το πνεύμα μας. Εξάλλου έχω γράψει, οπότε παραδέχομαι, ότι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων βρίσκονται παντού στον κόσμο, ιδιαιτέρως στην Ευρώπη.
Τώρα το να βρεθώ κάπου στο εξωτερικό και να πω ότι είμαι Ελληνίδα καθόλου δεν με πειράζει, μου αρέσει κιόλας. Οι ανιψιές μου αν και μεγάλωσαν στη Γερμανία και πηγαίνουν στο γερμανικό σχολείο το τονίζουν και καμαρώνουν. Όταν βρέθηκα σε γερμανικό πανεπιστήμιο μου άρεσε και εμένα να το λέω και να καμαρώνω, γιατί οι Γερμανοί είναι περισσότερο αρχαιολάτρες από εμάς. Θα έλεγα ότι εκεί δρουν δύο τάσεις και η καλή (των Ολυμπίων θα λέγαμε και αυτό φαίνεται στις πόλεις, στην παιδεία, στην τήρηση των νόμων, στην αρχοντιά) και η κακή (όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό, το απόλυτο κακό), ενώ σε εμάς τείνει να μείνει μόνο η κακή πια (της κακής ρυμοτομίας, της αμάθειας, της ανομίας, της γυφτιάς με μέρος του απόλυτου κακού).
Πολλες φορες μου αρεσει να σε διαβαζω!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 10 Σεπ 2019, 20:56

Νατάσα έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:46
wooded glade έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:29
Οπωσδήποτε δεν μιλάμε για κρίση των ψυχών, αλλά για ανακοίνωση της κρίσεως των ψυχών.
Όλα είναι καταγεγραμμένα και θα γίνει ένα database query.
Εξακολουθώ να εκφράζω απορίες για ωρισμένους.
Ο Αδόλφος π.χ. θα πει "μα εγώ που έφτιαξα τόσους αυτοκινητόδρομους ;" και θα υποβάλει ένσταση.
Οι Bonnie and Clyde, Cat Balou αντιθέτως δεν θα εκφέρουν αντιρρήσεις.
O Μπελογιάννης δεν θα πάει στην κόλαση, αντίθετα οι ζαίοι θα πάνε όλοι.
Δεν θα γίνει συζητηση εκείνη την ωρα αγαπητε, ουτε καμια κουβεντα, είτε με τον Θεο, είτε με τις αλλες ψυχές. Θα φωτιστουμε ετσι και με τετοιον τρόπο, ώστε να δουμε και να "ζυγίσουμε" τον εαυτο΄μας, αν γερνουμε προς το φως του Θεου και του Χριστου, ή αν "παταμε" περισσότερο στο κακό που ανηκει στον διαβολο και στο σκότος. Ετσι θα κρίνουμε και τις αλλες ψυχές. Και όπως το είπε και η bluerose, αυτοματως θα "παμε" στον χωρο με τους όμοιους μας. Μονες οι ψυχες δηλ θα πανε εκεί που τις αρμόζει.

Ο Χιτλερ αν τελικά δεν είχε ιχνος καλοσυνης μεσα του και όπως φανηκε δεν εδειξε ουτε ενα δείγμα αγαπης, ΗΔΗ βουτηχτηκε στην κολαση (στο σκοτος) και την ωρα της Κρίσης δεν θα μπορεσει να αντιταξει τίποτα όπως το λες.

Σκέψου πχ αν καμια φορα βρεθηκες σε εναν ανωτερό σου, πχ εναν στρατηγό, ο οποιος όμως ηταν αμεμπτος απο καθε κακό και διαφθορα, είχες εκείνη την ωρα την δυναμη να του πεις τίποτε; Ή ένιωθες μεσα σου τον απολυτο σεβασμό και το δεος και όλη την αξία του να σε κρίνει μεσα απο το βλεμμα του;

Καπως ετσι θα είναι και στην Κρίση.

Μια ασχετη ερωτηση, γιατί πολλες φορές εκφραζεσαι στα αγγλικα; Σου είναι πιο ευκολο; Μενεις μηπως Αγγλία;
Εξαρτάται, υπάρχουν τεχνικοί όροι που είναι στ' Αγγλικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 10 Σεπ 2019, 21:10

Parrot έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:19
Στο θέμα του χαράγματος: δεν χωρούν ερμηνείες πέραν απ' τα όρια που θέτει η ίδια η Αποκάλυψη του Ιωάννη,
η οποία λέει ότι το χάραγμα θα είναι είτε το όνομα του θηρίου είτε ο αριθμός του ονόματος του θηρίου.
Και λέει αμέσως στη συνέχεια ότι όποιος έχει σοφία ας λογαριάσει τον αριθμό του θηρίου,
γιατί αυτός είναι αριθμός ανθρώπου, και είναι ο 666.
Ερώτηση: Τϊ σημαίνει ο αριθμός "666" και γιατί είναι αριθμός ανθρώπου;
Βάζω δύσκολα, ε; :p2:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 10 Σεπ 2019, 21:15

Parrot έγραψε:
10 Σεπ 2019, 21:10
Parrot έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:19
Στο θέμα του χαράγματος: δεν χωρούν ερμηνείες πέραν απ' τα όρια που θέτει η ίδια η Αποκάλυψη του Ιωάννη,
η οποία λέει ότι το χάραγμα θα είναι είτε το όνομα του θηρίου είτε ο αριθμός του ονόματος του θηρίου.
Και λέει αμέσως στη συνέχεια ότι όποιος έχει σοφία ας λογαριάσει τον αριθμό του θηρίου,
γιατί αυτός είναι αριθμός ανθρώπου, και είναι ο 666.
Ερώτηση: Τϊ σημαίνει ο αριθμός "666" και γιατί είναι αριθμός ανθρώπου;
Βάζω δύσκολα, ε; :p2:
Ε, δεν ξερουμε ακόμα ποιος είναι ο αντίχριστος, μην προτρεχεις. Θα φανεί όταν θα εμφανιστεί δημόσια και τότε θα καταλαβουμε και τί βγαίνει απο το ονομα του. Οι πιστοί και οι φωτισμένοι θα τον καταλαβουν. Οι υπολοιποι θα νομίσουν ότι προκειται για εναν πολιτικό που εχει πολυ καλες προθεσεις. Ετσι λενε οι προφητείες σχετικά.

Οταν θα εμφανιστεί δηλ θα εννοησουμε πληρως πιστευω.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 11 Σεπ 2019, 00:39

:102:
Parrot έγραψε:
10 Σεπ 2019, 21:10
Parrot έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:19
Στο θέμα του χαράγματος: δεν χωρούν ερμηνείες πέραν απ' τα όρια που θέτει η ίδια η Αποκάλυψη του Ιωάννη,
η οποία λέει ότι το χάραγμα θα είναι είτε το όνομα του θηρίου είτε ο αριθμός του ονόματος του θηρίου.
Και λέει αμέσως στη συνέχεια ότι όποιος έχει σοφία ας λογαριάσει τον αριθμό του θηρίου,
γιατί αυτός είναι αριθμός ανθρώπου, και είναι ο 666.
Ερώτηση: Τϊ σημαίνει ο αριθμός "666" και γιατί είναι αριθμός ανθρώπου;
Βάζω δύσκολα, ε; :p2:
Στη γλώσσα μηχανής το 6 = 0110. Οι υποστηρικτές του αριθμού μας έλεγαν παλιά ότι δουλεύουν καλύτερα με αυτόν τον αριθμό οι υπολογιστές.
Ειναι παιχνιδι μεταξύ δύο καταστάσεων, της αλήθειας και του ψεματος που κάνει τον εικονικό πολιτισμό μας.
Τόσα χρόνια πριν, δεν είχε καμία ερμηνεία η γνώση αυτή για τους ανθρωπους αλλά σε μας έχει και το σημαντικό είναι, ότι είναι αριθμός ανθρώπου που σημαίνει ότι σαν ανθρώπινο έργο που είναι, μπορουμε να το καταργήσουμε αν υπάρχει διάθεση και αν..., και φυσικά αν... αλλά τελικά δεν. Κινούμαστε κατά πως λέει η ιστορία άμοιροι άβουλοι και ωραίοι.
Μπορεί ίσως και μάλλον και σίγουρα ναι, να υπάρξει τελικά αντίσταση από κάποιες χώρες, μετά από τόσους αιματηρούς χριστιανικούς αγώνες, αφού.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 11 Σεπ 2019, 00:47

opsimasmenos έγραψε:
11 Σεπ 2019, 00:39
Στη γλώσσα μηχανής το 6 = 0110. Οι υποστηρικτές του αριθμού μας έλεγαν παλιά ότι δουλεύουν καλύτερα με αυτόν τον αριθμό οι υπολογιστές.
Ειναι παιχνιδι μεταξύ δύο καταστάσεων, της αλήθειας και του ψεματος που κάνει τον εικονικό πολιτισμό μας.
Τόσα χρόνια πριν, δεν είχε καμία ερμηνεία η γνώση αυτή για τους ανθρωπους αλλά σε μας έχει και το σημαντικό είναι, ότι είναι αριθμός ανθρώπου που σημαίνει ότι σαν ανθρώπινο έργο που είναι, μπορουμε να το καταργήσουμε αν υπάρχει διάθεση και αν..., και φυσικά αν... αλλά τελικά δεν. Κινούμαστε κατά πως λέει η ιστορία άμοιροι άβουλοι και ωραίοι.
Μπορεί ίσως και μάλλον και σίγουρα ναι, να υπάρξει τελικά αντίσταση από κάποιες χώρες, μετά από τόσους αιματηρούς χριστιανικούς αγώνες, αφού.
Άρα ορθώς ερμηνεύεται χάραγμα = τσιπ στο χέρι (ή μετωπο) για διευκόλυνση συναλλαγών.

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 11 Σεπ 2019, 00:58

Parrot έγραψε:
11 Σεπ 2019, 00:47
opsimasmenos έγραψε:
11 Σεπ 2019, 00:39
Στη γλώσσα μηχανής το 6 = 0110. Οι υποστηρικτές του αριθμού μας έλεγαν παλιά ότι δουλεύουν καλύτερα με αυτόν τον αριθμό οι υπολογιστές.
Ειναι παιχνιδι μεταξύ δύο καταστάσεων, της αλήθειας και του ψεματος που κάνει τον εικονικό πολιτισμό μας.
Τόσα χρόνια πριν, δεν είχε καμία ερμηνεία η γνώση αυτή για τους ανθρωπους αλλά σε μας έχει και το σημαντικό είναι, ότι είναι αριθμός ανθρώπου που σημαίνει ότι σαν ανθρώπινο έργο που είναι, μπορουμε να το καταργήσουμε αν υπάρχει διάθεση και αν..., και φυσικά αν... αλλά τελικά δεν. Κινούμαστε κατά πως λέει η ιστορία άμοιροι άβουλοι και ωραίοι.
Μπορεί ίσως και μάλλον και σίγουρα ναι, να υπάρξει τελικά αντίσταση από κάποιες χώρες, μετά από τόσους αιματηρούς χριστιανικούς αγώνες, αφού.
Άρα ορθώς ερμηνεύεται χάραγμα = τσιπ στο χέρι (ή μετωπο) για διευκόλυνση συναλλαγών.
Μα, όλα γίνονται για το χρήμα και την εξουσία μέσω αυτού.
Πάρα πολλές οι παραβολές του Χριστού για το χρήμα.
Ποιανού την κεφάλα έχει το νόμισμα;
Του Καίσαρα.
Ε τότε δώστε το στον Καίσαρα.

Είναι σα να σου λέει, αποκτήστε αυτονομία, ελευθερία, εξουσία, φτιάχνοντας δικιά σας οίκονομια, ή τουλάχιστον μια αυταρκη εταιρεία, να έχετε να τρώτε το λιγότερο για να μην πάρετε τα βουνά και περιμένετε το μάνα εξ ουρανου.
Κάπου λέει ότι μας εξαγόρασε ο Χριστός με τη θυσία του άπαξ.
Και ο άλλος θέλει να κάνει το ίδιο με το χάραγμα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 11 Σεπ 2019, 01:38

Νατάσα έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:32
O I έγραψε:
10 Σεπ 2019, 01:02
Νατάσα έγραψε:
03 Σεπ 2019, 12:00
ΟΛΑ θα συνυπολογιστουν στην Κρίση, τα λογια, οι κουβεντες για την γνωση, η λαχταρα που είχε κανείς για να γνωρίσει ή η περιφρονηση και η απαξία, η προσπαθεια να φωτίσει τους αλλους, όλα, μα όλα!
Εδω σου λεει ακόμα και μια τρίχα που πεφτει απο τα μαλλια μας δεν είναι τυχαίο γεγονός, ποσο μαλλον τα πιο σοβαρα θεματα που συνεβησαν στην ζωή μας και στον κόσμο μας.
Οπότε και η διαστρέβλωση της διδασκαλίας του Χριστού που εκφράζεται στο Ευαγγέλιο που διαβάζεις για την τρίχα, είναι πιο βαρύ αμάρτημα όπως λένε και οι απόστολοι :roll:

Και... σε κάποιον άλλο πρέπει να το πεις αυτό που λες στον/στην Juno :8)

Ο.Ι.
ΔΕΝ είναι διαστρεβλωση, είναι ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ του τί συμβαίνει με τον Θεό, τον Χριστο, τον διαβολο, τον κόσμο όλο και τις ψυχες ολες.

Σου ξαναλέω ότι ο Δημοσθένης ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΙ την γνωση και ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΙ όλες τις σκοτεινές δυναμεις! Όχι μονο τον διαβολο, αλλά και τους νεφελίμ και τον Μη Οντα.
Και πρόσεξε, τους ξεσκεπαζει γιατί τους ξερει και τους ξερει με τα ονοματα τους! Το να ξερεις τον εχθρό σου πληρως και να γνωρίζεις ΚΑΙ το ονομα του, αυτό είναι του Θεου φωτισμός.
Και ΔΕΝ το κανει κανείς αλλος ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ στην εποχή μας τουλαχιστον.
Αν βρεις κανεναν να το κανει αυτο (να ξερει δηλ τα ονοματα όχι μονο των δυναμεων του φωτός, αλλά και του σκότους με ακρίβεια και να τα λεει και να τα ομολογεί δημόσια), ΠΕΣΤΟ ΜΟΥ να τον παραδεχτώ και αυτον.
Δεν υπαρχει όμως.
Και φυσικά δεν υπάρχει βρε Νατάσα αφού είναι φαντασία τού Λιακό :lol:

Πιστεύεις δηλαδή ότι ο Θεός δεν επέλεξε τους αποστόλους να τα αποκαλύψει αυτά και να μας τα μεταδώσουν ως ασφαλή πηγή, αλλά επέλεξε τον Λιακό που θα γεννιόταν μετά 1900-τόσα χρόνια για να συμπληρώσει τη διδασκαλία Του και πρέπει να γίνει αυτό πιστευτό επειδή ο ίδιος ο Λιακό και εσύ ισχυρίζεστε ότι τον φώτισε :lol:

Άντε, καλά.. :D

:smt039

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 11 Σεπ 2019, 01:43

Parrot έγραψε:
11 Σεπ 2019, 00:47
opsimasmenos έγραψε:
11 Σεπ 2019, 00:39
Στη γλώσσα μηχανής το 6 = 0110. Οι υποστηρικτές του αριθμού μας έλεγαν παλιά ότι δουλεύουν καλύτερα με αυτόν τον αριθμό οι υπολογιστές.
Ειναι παιχνιδι μεταξύ δύο καταστάσεων, της αλήθειας και του ψεματος που κάνει τον εικονικό πολιτισμό μας.
Τόσα χρόνια πριν, δεν είχε καμία ερμηνεία η γνώση αυτή για τους ανθρωπους αλλά σε μας έχει και το σημαντικό είναι, ότι είναι αριθμός ανθρώπου που σημαίνει ότι σαν ανθρώπινο έργο που είναι, μπορουμε να το καταργήσουμε αν υπάρχει διάθεση και αν..., και φυσικά αν... αλλά τελικά δεν. Κινούμαστε κατά πως λέει η ιστορία άμοιροι άβουλοι και ωραίοι.
Μπορεί ίσως και μάλλον και σίγουρα ναι, να υπάρξει τελικά αντίσταση από κάποιες χώρες, μετά από τόσους αιματηρούς χριστιανικούς αγώνες, αφού.
Άρα ορθώς ερμηνεύεται χάραγμα = τσιπ στο χέρι (ή μετωπο) για διευκόλυνση συναλλαγών.
Το ότι το εργαλείο πίεσής του Αντί είναι η οικονομία, η υγεία και γενικά η "ελευθερία" κίνησης στον κόσμο υπό την προϋπόθεση σφράγισμα, είναι προφανές.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 11 Σεπ 2019, 01:52

Kωστας έγραψε:
10 Σεπ 2019, 15:34
O I έγραψε:
10 Σεπ 2019, 10:20
Η φυγή στα βουνά και φυσικά είναι νίκη μιας και θέλει κότσια για να αντισταθεί κάποιος στις προσταγές τού "θηρίου" που όπως φαίνεται όσοι δεν συμφωνούν μαζί του δεν θα έχουν πρόσβαση στα αγαθά πρώτης ανάγκης και σε ότι χρειάζεται για να κατοικεί κάποιος στην κοινωνία. Ότι ακριβως συμβαίνει ήδη με ΑΜΚΑ, ΑΦΜ κλπ, που δεν είναι χάραγμα φυσικά αλλά προετοιμασία.

______________________________
Kωστας έγραψε:
10 Σεπ 2019, 02:08


Ειναι λιγοι αυτοι που θα ακουσουν το καλεσμα του Χριστου για Σωτηρια. Η συντριπτικη πλειοψηφια θα ακολουθησει τον Αντιχριστο. Οποτε η επιστροφη του Χριστου επι της Γης για να παρει τους ''εκλεκτους'' θα αφορα μικρο αριθμο ατομων-ψυχων.
Δηλαδή λες ότι "η επιστροφη του Χριστου επι της Γης για να παρει τους ''εκλεκτους'' θα αφορα μικρο αριθμο ατομων-ψυχων".
Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι τους υπόλοιπους θα τους αφήσει εδώ μιας και θα επιστρέψει για να πάρει όσους θα πιστεύουν τότε που θα γίνει αυτό.

Κάτι τέτοιο; :smt017

Ο.Ι.
Tους υπολοιπους θα τους αφησει διοτι θα εχουν λαβει το Χαραγμα. Ληψη Χαραγματος στο χερι ή στο μετωπο= Αρνηση του Χριστου, Απωλεια του Χρισματος που λαβαμε στη Βαπτιση μας και κατ'ουσιαν ομολογουμε δια ελευθερας βουλησεως οτι ανηκουμε εις το σωμα του Εωσφωρου και οχι εις το σωμα του Χριστου. Αρνηση Χαραγματος= το ακριβως αντιθετο απο το προηγουμενο.

Επαναλαμβανω ομως οτι αυτοι που δεν θα λαβουν το Χαραγμα( οι εκλεκτοι) θα ειναι λιγοι. Οι περισσοτεροι , λογω της πεινας και της ανεχειας που θα επικρατει τοτε, θα επιλεξουν να χαραχτουν με ανταλλαγμα λιγο φαγητο.
Η άποψη ότι θα αφήσει εδώ κάποιους δεν είναι Ορθόδοξη αλλά των χιλιαστών κ.α.
Η δευτέρα παρουσία, η κρίση και η συντέλεια τού αιώνος κατά την Ορθόδοξη πίστη που αντλεί από το Ευαγγέλιο είναι κάτι που θα γίνει εν ριπή οφθαλμού και αφορά ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ανθρωπότητα και όχι μόνο όσους πιστεύουν. Δηλαδή λέει ότι δεν θα μείνει κανένας εδώ.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Kωστας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 19:34
Phorum.gr user: ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kωστας » 11 Σεπ 2019, 13:13

O I έγραψε:
11 Σεπ 2019, 01:52
Kωστας έγραψε:
10 Σεπ 2019, 15:34
O I έγραψε:
10 Σεπ 2019, 10:20
Η φυγή στα βουνά και φυσικά είναι νίκη μιας και θέλει κότσια για να αντισταθεί κάποιος στις προσταγές τού "θηρίου" που όπως φαίνεται όσοι δεν συμφωνούν μαζί του δεν θα έχουν πρόσβαση στα αγαθά πρώτης ανάγκης και σε ότι χρειάζεται για να κατοικεί κάποιος στην κοινωνία. Ότι ακριβως συμβαίνει ήδη με ΑΜΚΑ, ΑΦΜ κλπ, που δεν είναι χάραγμα φυσικά αλλά προετοιμασία.

______________________________


Δηλαδή λες ότι "η επιστροφη του Χριστου επι της Γης για να παρει τους ''εκλεκτους'' θα αφορα μικρο αριθμο ατομων-ψυχων".
Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι τους υπόλοιπους θα τους αφήσει εδώ μιας και θα επιστρέψει για να πάρει όσους θα πιστεύουν τότε που θα γίνει αυτό.

Κάτι τέτοιο; :smt017

Ο.Ι.
Tους υπολοιπους θα τους αφησει διοτι θα εχουν λαβει το Χαραγμα. Ληψη Χαραγματος στο χερι ή στο μετωπο= Αρνηση του Χριστου, Απωλεια του Χρισματος που λαβαμε στη Βαπτιση μας και κατ'ουσιαν ομολογουμε δια ελευθερας βουλησεως οτι ανηκουμε εις το σωμα του Εωσφωρου και οχι εις το σωμα του Χριστου. Αρνηση Χαραγματος= το ακριβως αντιθετο απο το προηγουμενο.

Επαναλαμβανω ομως οτι αυτοι που δεν θα λαβουν το Χαραγμα( οι εκλεκτοι) θα ειναι λιγοι. Οι περισσοτεροι , λογω της πεινας και της ανεχειας που θα επικρατει τοτε, θα επιλεξουν να χαραχτουν με ανταλλαγμα λιγο φαγητο.
Η άποψη ότι θα αφήσει εδώ κάποιους δεν είναι Ορθόδοξη αλλά των χιλιαστών κ.α.
Η δευτέρα παρουσία, η κρίση και η συντέλεια τού αιώνος κατά την Ορθόδοξη πίστη που αντλεί από το Ευαγγέλιο είναι κάτι που θα γίνει εν ριπή οφθαλμού και αφορά ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ανθρωπότητα και όχι μόνο όσους πιστεύουν. Δηλαδή λέει ότι δεν θα μείνει κανένας εδώ.

Ο.Ι.
Κορ. 15,50 Με αυτό δε που σας λέγω, αδελφοί, εννοώ ότι η σάρκα και το αίμα, το σαρκικόν δηλαδή και φθαρτόν σώμα μας δεν ημπορεί, όπως είναι σήμερα, να κληρονομήση την βασιλείαν του Θεού, ούτε και η φθορά κληρονομεί ποτέ την αφθαρσίαν

Α Κορ. 15,51 Ιδού σας φανερώνω μίαν μυστηριώδη και άγνωστον αλήθειαν· όλοι μεν δεν θα αποθάνωμεν, όλοι όμως, νεκροί και ζώντες, όταν έλθη ο Χριστός, θα αλλάξωμεν σώμα και κατάστασιν.

Α Κορ. 15,52 Και θα γίνη αυτό ακαριαίως, ώσπου να ανοιγοκλείση το βλέφαρον, όταν θα ηχήση η τελευταία σάλπιξ του ουρανού· διότι τότε θα σαλπίση ο άγγελος και οι νεκροί θα αναστηθούν άφθαρτοι. Οσοι δε τότε ζώμεν θα υποστώμεν αμέσως ριζικήν αλλαγήν

Α Κορ. 15,53 Διότι πρέπει αυτό το φθαρτόν σώμα να ενδυθή αφθαρσίαν και το θνητόν τούτο σώμα να ενδυθή αθανασίαν.

Eδω λεει οτι αυτοι που θα κληρωνομησουν την Βασιλεια του Θεου (Ανασταση) θα πρεπει να λαβουν αφθαρτα σωματα. Αυτο θα γινει ακαριαια οταν θα ηχησει η τελευταια σαλπιγγα του ουρανου.

Στην Αποκαλυψη ομως, στο κεφαλαιο 16 φερ'ειπειν, που ειναι αρκετα μετα την 7 σαλπιγγα, λεει: Και άκουσα μεγάλη φωνή από το ναό να λέει
στους επτά αγγέλους. Πηγαίνετε και ξεχύνετε τις
επτά φιάλες, του θυμού του Θεού στη γη.
16-2 Και έφυγε ο πρώτος και έχυσε τη φιάλη του
στη γη. Και έγινε έλκος κακό και οδυνηρό επάνω
στους ανθρώπους που έχουν το χάραγμα του
θηρίου και που προσκυνούν την εικόνα του
.

Γενικοτερα, αναφερονται οτι θα γινουν στη Γη γεγονοτα τοσο φρικτα που δεν ειναι δυνατον οι πιστοι (οσοι δεν λαβουν το Χαραγμα) να βιωσουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών