Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7889
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Αύγ 2019, 12:26

Μπράβο. Απ' όλα έχετε. Δεν χρειάζεται να φτιάξουμε κάτι. Που να τα φανταστούμε άλλωστε.
Ο Θεός μιλάει καμιά φορά για να μας γλυτώσει από περιττό κόπο (όταν δεν τον αντέχουμε πια). Σε όποιον δεν αρέσει ξύδι ας είναι και εκλεκτό.

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 14 Αύγ 2019, 13:23

Natasha έγραψε:
13 Αύγ 2019, 15:14
Vassilis_1 έγραψε:
13 Αύγ 2019, 14:05
.............
Βασιλη μου, δεν με προσεξες τί σου είπα, αντιγραφω απο πιο πανω:

Όταν εχεις φωτισμο και το λες στον πνευματικό σου και αυτός ΣΥΜΦΩΝΕΙ και ξερεις ότι δεν είναι πλανεμένος και ότι με αυτό συμφωνεί και ενας άλλος πνευματικός, ε, τότε, δεν σε πειθει κατι αλλο περα απο το εσωτερικό σου φως!

Καταλαβαίνεις τί λεω;;;; Πηγα στον πνευματικό μου και μου είπε ότι ναι, ισχυει ο φωτισμός μου και πηγα μετα και σε ΔΕΥΤΕΡΟ πνευματικό και συμφωνησε ΚΑΙ αυτός!!!!!!!!

Τί να κανω;
Πολύ ευχαρίστως να σου πω.

Πήγαινε στην Μητρόπολη της περιοχής σου.

Πες στον Μητροπολίτη τους ισχυρισμούς σου.

Και για το ότι αμφισβητείς την Παλαιά Διαθήκη.

Μετά να γράψεις εδώ στη συζήτησή μας, αυτά που σου είπε ο Μητροπολίτης.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10292
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 14 Αύγ 2019, 13:54

jey_pap έγραψε:
14 Αύγ 2019, 11:29
Πάολο έγραψε:
14 Αύγ 2019, 07:45
Ο αριθμος των ψυχων ειναι σταθερος, ή απειρος ?
Που ειναι η εδρα των ψυχων ?
Η μετεμψυχωση γινεται τυχαια στο ανθρωπινο σωμα, ή απο πριν υπαρχει επιλογη ?
Η ψυχη ειναι ενεργεια ? Αν ναι, σε τι κατασταση μεταβαλεται, μετα τον θανατο του σωματος ?
Οι ανθρωποι, πριν τον χομο σαπιενς, ειχαν ψυχη ?

Καλημερα.
Βεβαίως και είχαν.
Η ψυχή των ζώων κλπ α-λόγων όντων είναι από ενέργεια. Η των δυνάμει ελλόγων όντων όχι.
Εννοείς ότι η ψυχή των ανθρώπων ειναι υλική;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;ρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Αύγ 2019, 15:44

jey_pap έγραψε:
14 Αύγ 2019, 07:30
Natasha έγραψε:
14 Αύγ 2019, 02:00
Kωστας έγραψε:
14 Αύγ 2019, 01:53

Ενταξει, αλλα νομιζω πως συμφωνεις οτι η Αποκαληψη ειναι ισχυροτερη απο καθε Αγιο και φυσικα απο τον Λιακοπουλο. Εαν οχι, τοτε αυτο ειναι ενα πολυ βασικο σημειο στο οποιο εχουμε διαφορετικες αποψεις. Συμφωνω στο οτι δεν γραφονται ολα στη Καινη Διαθηκη, αλλα σε ο,τι αφορα την Αποκαλυψη δεν αμφισβητω τιποτα, ειναι το μονο κειμενο που το δεχομαι απολυτα.

Αλλα και λογικα να σκεφτεις, οπως εγραψε και ενας αλλος φιλος, εαν μπορει να συγχωρεθει ο ιδιος ο Διαβολος , τοτε θα συγχωρεθουν και ολοι οι ανθρωποι , αρα δεν τιθεται θεμα απωλειας καμιας ψυχης, αρα ολη η Διδασκαλια του Χριστου δεν εχει νοημα.
Όχι, δεν συμφωνω, κανενα κείμενο δεν είναι ισχυρότερο κανενός αγίου που εχει αμεση επαφη και συνδεση με τον Θεό. Χωρια που ζουμε 2000 χρόνια μετα, έλεος, δεν είναι όλα ίδια σε θεμα γνωσεων, εχουν ανακαλυφθεί τόσα! Δεν πρεπει και η εκκλησία να αναθεωρησει κατι; Πολυ μονοκοματη είναι και σκουριασμένη.

Ναι, θα συγχωρεθουν όλοι οι άνθρωποι, όμως πρόσεξε κατι, οι πολυ κακοί (βλ Χίτλερ πχ) θα φερουν μεσα τους τα σημαδια της αμαρτίας, δηλ δεν θα εχουν επουλωθεί πληρως, όπως οι ανθρωποι που μετανόησαν και εξομολογηθηκαν. Μόνο την μνημη του κακου που εκαναν θα τους εξαφανίσει ο Θεός.
Αλλά όπως είπα, στο τελος τελος, ΌΛΟΙ θα γίνουν φως. Και θα επανελθουν ξανά στην ζωή μετα απο αγνωστο χρονικό διαστημα για να ζησουν τα ίδια και να κανουν τα ίδια. Αυτό λεει η Αιώνια Επιστροφή.
"Αποκατάσταση των πάντων". (Ωριγενισμός)
Ναι, θυμαμαι ότι ο Ωριγένης τα ελεγε αυτα, νομίζω και κάποιος αλλος πατερας εκκλησιαστικός, αλλά κοίτα κατι, μηπως δεν εννοουσαν ξαναγεννηση του κόσμου; Μήπως απλα λεγαν ότι όλα θα αποκατασταθουν χωρις όμως αλλη συνεχεια;
Η αιωνια επιστροφή λεει ότι ξανα και ξανα όλα ερχονται στην ζωη και όλος ο κόσμος και η δημιουργία ζει, πεθαίνει, κρίνεται και ξανα όλο αυτό απο την αρχη!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Αύγ 2019, 15:50

Vassilis_1 έγραψε:
14 Αύγ 2019, 13:23
Natasha έγραψε:
13 Αύγ 2019, 15:14
Vassilis_1 έγραψε:
13 Αύγ 2019, 14:05
.............
Βασιλη μου, δεν με προσεξες τί σου είπα, αντιγραφω απο πιο πανω:

Όταν εχεις φωτισμο και το λες στον πνευματικό σου και αυτός ΣΥΜΦΩΝΕΙ και ξερεις ότι δεν είναι πλανεμένος και ότι με αυτό συμφωνεί και ενας άλλος πνευματικός, ε, τότε, δεν σε πειθει κατι αλλο περα απο το εσωτερικό σου φως!

Καταλαβαίνεις τί λεω;;;; Πηγα στον πνευματικό μου και μου είπε ότι ναι, ισχυει ο φωτισμός μου και πηγα μετα και σε ΔΕΥΤΕΡΟ πνευματικό και συμφωνησε ΚΑΙ αυτός!!!!!!!!

Τί να κανω;
Πολύ ευχαρίστως να σου πω.

Πήγαινε στην Μητρόπολη της περιοχής σου.

Πες στον Μητροπολίτη τους ισχυρισμούς σου.

Και για το ότι αμφισβητείς την Παλαιά Διαθήκη.

Μετά να γράψεις εδώ στη συζήτησή μας, αυτά που σου είπε ο Μητροπολίτης.
Χμ, πολυ καλή σκεψη! Και μαλιστα εχω ηδη κανει αυτην την σκεψη και γω Βασίλη εδω και αρκετό καιρό και απλα το αναβαλω. Με χαλαει μια καπως κακη φημη του δεσποτη μας εδω που τον παρουσιαζει όχι και τόσο πνευματικό ανθρωπο, οποτε σκεφτόμουν να παω καλυτερα στον Θεολόγο των Σερρών πχ, που τον θαυμαζω για τον λόγο του και την σθεναρη του παρουσία και παρεμβαση στα θεολογικά θεματα αλλά και στα πατριωτικά.
Ναι, είναι κατι που θα ηθελα να κανω μια ωρα.
Και φυσικά, όταν το κανω, θα σας μεταφερω εδω την γνώμη του!
Να είσαι καλά.
:smt023
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

vlad
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 14 Αύγ 2019, 12:45

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vlad » 14 Αύγ 2019, 16:12

ένας θεολόγος με πληροφορίες από πάνω μου αποκάλυψε ότι η τελική κρίση των ψυχών θα γίνει στο τραγούδι και τη μαγειρική και ότι τα παιχνίδια στην τηλεόραση τώρσ τελευταία είναι για να μπούμε στο κλίμα.ο καιρός γαρ εγγύς

Dubček
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Αύγ 2019, 15:52

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dubček » 14 Αύγ 2019, 16:19

vlad έγραψε:
14 Αύγ 2019, 16:12
με πληροφορίες από πάνω
:p2:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Αύγ 2019, 16:19

vlad έγραψε:
14 Αύγ 2019, 16:12
ένας θεολόγος με πληροφορίες από πάνω μου αποκάλυψε ότι η τελική κρίση των ψυχών θα γίνει στο τραγούδι και τη μαγειρική και ότι τα παιχνίδια στην τηλεόραση τώρσ τελευταία είναι για να μπούμε στο κλίμα.ο καιρός γαρ εγγύς
Μην το γελας, θα μας ζητηθεί ο λόγος στην Κρίση αν και κατα ποσο αναπτυξαμε τα όποια χαρίσματα είχαμε! Αλλος πχ ωραία φωνη (τραγουδι ή και ψαλτικη), αλλος ομορφιά, άλλος αντίληψη μεγαλη, άλλος καλλιτεχνης και ικανός σε μία τεχνη, άλλος το ενα, αλλος το αλλο. Εχει σχεση η καλλιέργεια των χαρισμάτων με την αναπτυξη μας, την εξέλιξη, την ωρίμασνη και την διευρυνση της συνείδησης.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Dubček
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Αύγ 2019, 15:52

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dubček » 14 Αύγ 2019, 16:24

Natasha έγραψε:
14 Αύγ 2019, 16:19
vlad έγραψε:
14 Αύγ 2019, 16:12
ένας θεολόγος με πληροφορίες από πάνω μου αποκάλυψε ότι η τελική κρίση των ψυχών θα γίνει στο τραγούδι και τη μαγειρική και ότι τα παιχνίδια στην τηλεόραση τώρσ τελευταία είναι για να μπούμε στο κλίμα.ο καιρός γαρ εγγύς
Μην το γελας, θα μας ζητηθεί ο λόγος στην Κρίση αν και κατα ποσο αναπτυξαμε τα όποια χαρίσματα είχαμε! Αλλος πχ ωραία φωνη (τραγουδι ή και ψαλτικη), αλλος ομορφιά, άλλος αντίληψη μεγαλη, άλλος καλλιτεχνης και ικανός σε μία τεχνη, άλλος το ενα, αλλος το αλλο. Εχει σχεση η καλλιέργεια των χαρισμάτων με την αναπτυξη μας, την εξέλιξη, την ωρίμασνη και την διευρυνση της συνείδησης.
Οι ασκητές που κάθονταν επι χρόνια σε έναν στύλο ποια χαρίσματα τους ανεπτυξαν;

vlad
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 14 Αύγ 2019, 12:45

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vlad » 14 Αύγ 2019, 16:31

Natasha έγραψε:
14 Αύγ 2019, 16:19
Μην το γελας, θα μας ζητηθεί ο λόγος στην Κρίση αν και κατα ποσο αναπτυξαμε τα όποια χαρίσματα είχαμε! Αλλος πχ ωραία φωνη (τραγουδι ή και ψαλτικη), αλλος ομορφιά, άλλος αντίληψη μεγαλη, άλλος καλλιτεχνης και ικανός σε μία τεχνη, άλλος το ενα, αλλος το αλλο. Εχει σχεση η καλλιέργεια των χαρισμάτων με την αναπτυξη μας, την εξέλιξη, την ωρίμασνη και την διευρυνση της συνείδησης.
δεν το γελάω καθόλου.κάνω μαθήματα φωνητικής και έχω πλακωθεί και σφαιροποιώ τα πάντα.η αιωνιότητα είναι μεγάλη δεν είναι να παίζει κανείς

Dubček
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Αύγ 2019, 15:52

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dubček » 14 Αύγ 2019, 16:36

Ο Συμεών ο Στυλίτης ο Λέσβιος ανέβηκε σε στύλο στη Συρία το 423 και παρέμεινε εκεί μέχρι το θάνατό του 37 χρόνια αργότερα.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Αύγ 2019, 21:10

Juno έγραψε:
13 Αύγ 2019, 22:26
Cavaliere έγραψε:
13 Αύγ 2019, 19:04
Μα πώς γίνεται, επιμένω, κάθε αραχνιασμένο να γίνεται αρχαιογκαγκά;
Αυτό λέω και εγώ και απάντηση δεν παίρνω. Για πες μας εσύ που το ζεις κάθε μέρα. :popc:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 14 Αύγ 2019, 21:19

Gherschaagk έγραψε:
14 Αύγ 2019, 12:09
\

Όχι, ήθελα να γράψω πως για το ξαράχνιασμα έχω ένα ματσούκι που μπροστά έχει μια χνουδωτή μεγάλη μαλακή μπάλα που χωράει παντού και από πίσω ακολουθεί τηλεσκοπικό κοντάρι.

:p2:
Όχι ότι μου πέφτει και λόγος,αλλά αν πρόκειται για swiffer εγώ παίρνω όρκο ότι είναι σχεδιασμένο για ανικανοποίητες νοικοκυρές.
To τελευταίο κομμάτι (το μικρό,πάνω-πάνω) έχει πολύ "εργονομικό" σχήμα.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Αύγ 2019, 21:55

Dubček έγραψε:
14 Αύγ 2019, 16:36
Ο Συμεών ο Στυλίτης ο Λέσβιος ανέβηκε σε στύλο στη Συρία το 423 και παρέμεινε εκεί μέχρι το θάνατό του 37 χρόνια αργότερα.
Αυτά για να τα κανεις εχεις αλλο χαρισμα απο τον Θεό, πιο πνευματικό ας πουμε, φουλ αγιο Πνευμα μεσα σου και αισθανεσαι μετα την ασημαντότητα σου και αποζητας τρόπους να ικανοποιησεις τον Θεό, να Του προσφερεις ακόμα και τον πονο σου, όχι μόνο την αγαπη σου και καθως το κανεις αυτό, αναπαυεται τελεια η συνείδηση σου και η ψυχη σου. Είναι διαφορετικά χαρίσματα, δεν τα εχουν όλοι αυτα. Ο καθενας εφ ω εταχθη.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7889
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς θα γίνει η τελική Κρίση των ψυχών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Αύγ 2019, 22:36

Σε κάποια περίπτωση είχα δει στην περιοχή μου, στην επαρχία, μια μαύρη μερσέντες, τελευταίο μοντέλο, από το οποίο κατέβηκαν τρεις καλόγριες για να πάνε στο σούπερ μάρκετ.
Δεν είναι βέβαια η πρώτη φορά. Βλέπεις πολλές μαύρες μερσέντες με κληρικούς ή καλόγριες/καλόγερους. Της Ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι. Τι λέτε γι' αυτό;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών