Γιατί επιτρέπει ο Θεός το κακό στον κόσμο; [Δίκαιος ει Κύριε, και ευθείαι αι κρίσεις σου]

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί επιτρέπει ο Θεός το κακό στον κόσμο; [Δίκαιος ει Κύριε, και ευθείαι αι κρίσεις σου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Δεκ 2019, 11:44

jey_pap έγραψε:
20 Δεκ 2019, 10:33
Απάντηση στην αμφισβήτηση περί Θεού στο βίντεο.
.....
ο Άγιος Γρηγέντιος Ταφαρ (19 Δεκεμβρίου)εκ Μεδιολάνων Ιταλίας (αρχές 6 ου αιώνα) επίσκοπος Αξώμης.
Ως Επίσκοπος άρχισε με τη βοήθεια του Χριστιανού βασιλιά της Αξώμης (σημερινή Αιθιοπία) Ελεσβαάν να διδάσκει, να κατηχεί και να βαπτίζει παρά τα μεγάλα εμπόδια που συναντούσε από φανατικούς Εβραίους. Ένας μάλιστα από τους πιο μορφωμένους Εβραίους ο Ερβάν, προκάλεσε σε μια δημόσια συζήτηση τον Άγιο Γρηγέντιο κι αφού δεν στάθηκε ικανό να υπερνικήσει το πείσμα του Εβραίου, εκείνος στο τέλος φώναξε: ''Γιατί ματαιοπονούμε με συζητήσεις; Αν αυτός ο Ιησούς, τον οποίο σταύρωσαν οι πρόγονοί μας, είναι ζωντανός και είναι Υιός του Θεού, να μου δείξεις και θα πιστέψω σ' αυτόν!''. Ο Άγιος Γρηγέντιος, προσευχήθηκε και κάλεσε τον Κύριο να εμφανισθεί. Η ολοφώτεινη εμφάνιση του Χριστού όχι μόνο τρόμαξε τους Εβραίους αλλά και τους τύφλωσε (βλέπε Πράξεις Αποστ. 9, 3 έως 8 απ'. Παύλου "πορεία για Δαμασκό"). Μετάνιωσαν κι μόνο όταν βαπτίσθηκαν, έλαβαν πάλι το φως τους. Ο Ερβάν τίμιος και ειλικρινής στη μεταστροφή του, εξελίχθηκε ένας θαυμάσιος κήρυκας της ορθοδόξου πίστεως και συνεργάτης του Αγίου Γρηγεντίου. Ο Άγιος Γρηγέντιος συνέχισε για χρόνια πολλά να ποιμαίνει θεαρέστως το ποίμνιό του και να θαυματουργεί μέχρι που κοιμήθηκε ειρηνικά και παρέδωσε το πνεύμα του στον Κύριο.
Μια οι Εβραίοι, μια οι χριστιανοί, μια οι μουσουλμάνοι, την τακτοποίησαν την χώρα έως σήμερα. Αντιθέτως όπου πήγαιναν οι Έλληνες οι χώρες άνθιζαν, παρά τις συκοφαντίες που διαδίδονται διαχρονικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί επιτρέπει ο Θεός το κακό στον κόσμο; [Δίκαιος ει Κύριε, και ευθείαι αι κρίσεις σου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2019, 14:30

GReaper έγραψε:
20 Δεκ 2019, 10:45
hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2019, 05:20
Οι υπότιτλοι έχουν ένα σημαντικό λάθος. Όποιος το βρει κερδίζει ένα ποίημα.
Escapade: a usually adventurous action that runs counter to approved or conventional conduct
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Escapades
Βασικά είναι το σημείο που λέει για την κοκκινοσκουφίτσα, που ο κακός λύκος έφαγε την γιαγιά της. Για το συγκεκριμένο σημείο λέει "which I didn't care for, by the way". Οι υπότιτλοι λένε «κάτι που δεν με νοιάζει» ενώ η σωστή μετάφραση είναι «σημείο (της ιστορίας) που δεν μου άρεσε».

Σε ποιο σημείο είναι αυτό που λες;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Γιατί επιτρέπει ο Θεός το κακό στον κόσμο; [Δίκαιος ει Κύριε, και ευθείαι αι κρίσεις σου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 20 Δεκ 2019, 17:58

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2019, 14:30
Σε ποιο σημείο είναι αυτό που λες;
2:42

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Γιατί επιτρέπει ο Θεός το κακό στον κόσμο; [Δίκαιος ει Κύριε, και ευθείαι αι κρίσεις σου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 20 Δεκ 2019, 18:02

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2019, 14:30
GReaper έγραψε:
20 Δεκ 2019, 10:45
hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2019, 05:20
Οι υπότιτλοι έχουν ένα σημαντικό λάθος. Όποιος το βρει κερδίζει ένα ποίημα.
Escapade: a usually adventurous action that runs counter to approved or conventional conduct
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Escapades
Βασικά είναι το σημείο που λέει για την κοκκινοσκουφίτσα, που ο κακός λύκος έφαγε την γιαγιά της. Για το συγκεκριμένο σημείο λέει "which I didn't care for, by the way". Οι υπότιτλοι λένε «κάτι που δεν με νοιάζει» ενώ η σωστή μετάφραση είναι «σημείο (της ιστορίας) που δεν μου άρεσε».

Σε ποιο σημείο είναι αυτό που λες;
Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό που λέει ακούγεται περισσότερο σαν "The Ice Capades"...
https://en.wikipedia.org/wiki/Ice_Capades

Ποιος ξέρει, μπορεί να εννοούσε και τα δύο ταυτόχρονα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί επιτρέπει ο Θεός το κακό στον κόσμο; [Δίκαιος ει Κύριε, και ευθείαι αι κρίσεις σου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2019, 22:32

Α, ice capades λέει. Και λέω πού το είπε το άλλο; Και μάλιστα πρόσεξα ότι το άφησαν αμετάφραστο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Γιατί επιτρέπει ο Θεός το κακό στον κόσμο; [Δίκαιος ει Κύριε, και ευθείαι αι κρίσεις σου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 28 Μαρ 2020, 09:14

"Τορπίλες" εκ των αδύτων
(και περί κορωνοϊού !!! εν έτει 1989 στο 32:40)
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γιατί επιτρέπει ο Θεός το κακό στον κόσμο; [Δίκαιος ει Κύριε, και ευθείαι αι κρίσεις σου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 28 Μαρ 2020, 09:53

jey_pap έγραψε:
28 Μαρ 2020, 09:14
"Τορπίλες" εκ των αδύτων
(και περί κορωνοϊού !!! στο 32:40)
:)


Τον Καντιώτη τον αποδεχόταν ο Άγιος Παΐσιος

Στο τομο Β

Εικόνα


Οι αμαρτίες μας επιτρέπουν το κακό

Κάνεις αναμάρτητος και πρώτη εγώ
Αλλά δεν υπάρχει μετάνοια

Εξ-ορια κι όχι Εν-ορια εν ορίων δλ..
Νομιμοποίηση να ζουν οι ομοφυλόφιλοι ως ζευγάρια
Νομιμοποίηση εκτρωσεων
Νομιμοποίηση κτηνοβασιας νομίζω σε Γερμανία


Κι όχι..δεν είμαι ρατσιστρια
Και ναι τους αγαπάω όλους δε φταίνε αυτοί, ο αντικειμενος φταίει που δε μπορεί να πειράξει το Θεό και πειράζει την Εικόνα του Θεού δλ τον άνθρωπο


Αλλά σύμφωνα με το νόμο του δημιουργού του κόσμου, αυτά δεν επιτρέπονται


Κι αυτά είναι μικρότερες αμαρτίες, έχουν μεγάλες ψυχές οι ομοφυλόφιλοι αλλά τις στρεψαν στο αντίθετο. Αυτοί κι Άγιοι θα μπορουσαν να γινουν
Αυτές με την εκτρώσεις τις κυρίευσε ο πανικος αντί να το γυρίσουν στη προσευχή κι εμπιστοσύνη στο Θεό
Μήπως έγινε καλύτερη η ζωή τους; Επειδή εμπόδιζε ένα παιδί ακόμη;Το υπογράφω οχι


Μετάνοια.......

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γιατί επιτρέπει ο Θεός το κακό στον κόσμο; [Δίκαιος ει Κύριε, και ευθείαι αι κρίσεις σου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 28 Μαρ 2020, 09:56

Και τώρα θα πουν. Γιατί μερικοί υποφέρουν χωρίς να έχουν πολλές αμαρτίες;;;; Κάθε άλλο


Σπάνια περίπτωση Ιώβ


Γιατί μερικοί ανεβαίνουν ενώ κάνουν κακό;;;


Σπάνια περίπτωση Φαραώ


Οι υπόλοιποι ανηκουν στο σύνολο
Φθόνος, πονηριά, δικαιολογία,αισχη, όχι εκκλησιασμός

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γιατί επιτρέπει ο Θεός το κακό στον κόσμο; [Δίκαιος ει Κύριε, και ευθείαι αι κρίσεις σου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 28 Μαρ 2020, 10:00

Άρχισα να κουράζομαι
Προτιμώ να προσευχηθώ


Αν απαντήσει αντίθετα κάποιος δε το δέχομαι δεν απαντώ,ας απαντήσουν άλλοι

Αν έχει απορίες κι η αχρηστιλα μου μπορεί να βοηθήσει ναι

Με ότι γνωριζω από κατηχήσεις δε τα λέω εγω

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών