Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Δεκ 2019, 23:19

bluerose έγραψε:
07 Δεκ 2019, 23:11
Εγώ άλλαξα πεντε, από δέκα χρόνων
Τύπου εξομολογητες,δλ κάνω μια αμαρτία πάω το λέω φεύγω, άντε πάω άλλη μια
Στο προτελευταίο ο κατηχητής, πριν 14 χρόνια πήγα και με άγγιξε τη ψυχή. Με είπε ότι ήμουν χωρίς να πω πολλά
Πριν 7 χρονια πήρα ευχή να φύγω ..μου είπε να πας..κι αν δεν ησυχάσεις να πας κι αλλού
Το γιατί έφυγα; Τον αγαπώ απλά και τους δύο οκ
Πήγα για να επισκεφτώ το μοναστήρι κι είχα ένα θέμα.
Αυτό ήταν
Μετά πήγα είπα να φύγω,μετά τη κατήχηση,τότε την κάνανε επάνω στο γυναικονυτη τώρα δε χωραμε στην εκκλησία την κάνει κάτω.


Με αφησε

Εσένα δε ξέρω τι να σου πω
Δεν άλλαξα πνευματικούς . Ο πρώτος "εκοιμήθη" , έχω τον πατέρα ..τάδε απ' το 1995 και μετά.
Και τον Άγιο Παίσιο επισκέφτηκα το 1989 στη Σουρωτή ως φοιτητής . Ευλογία πήγα να πάρω , ούτε εξομολόγηση , ούτε προφητείες για την Πόλη κλπ κλπ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 07 Δεκ 2019, 23:26

Ο Άγιος Παΐσιος δεν ήταν ιερέας, δεν εξομολογουσε
Μήπως θες να αλλάξεις πνευματικό γιατί δεν αλλάζει η ζωή σου; Λάθος
Αλλάζεις πρώτα πνευματικά
Δεν προχωρας πνευματικά;
Εγώ δε βλέπεις; Από μωρό παιδί πάω και καμμιά προκοπή και δε το λέω έτσι. Όντος έτσι είναι
Και πατάει η άλλη μια προσευχή και εισακούστηκε. Που πήγε στα 60 ...μια φορά
Μου είπε ότι από τη καρδιά μου το είπα, είπε,ότι κοίταξα επάνω κτλ...όχι που δε θα τη ρωτούσα
Στο θέμα που ειχαμε στο κατηχητικό...περί προσευχής που ακούγεται αλλά δεν εισακουεται. Όλες ακουγονται

Αυτή ..έχει δυνατή πίστη, προλαβαίνει και να γνωρίσει τον Χριστό μέσα από το ευαγγελιο

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 08 Δεκ 2019, 00:12

Ειχα δυο εμπειριες στο.θεμα και θεωρω πως ηταν καλες εστω και με πλαγιο τροπο.
Την πρωτη περνουσα μια πολυ ασχημη φαση, η θλιψη με διελυε σε σημειο που δεν μπορουσα να κανω τιποτα,μονο να κοιμαμαι ηθελα. Μεσα στην φαση αυτη σκεφτηκα λογικα, ξυπνησε το ενστικτο αυτοσυντηρησης. Θα πηγαινα σε ψυχιατρο αλλα δεν ειχα τα λεφτα,ουτε πιστευα πως θα ηταν χρησιμο μακροχρονια να γινω ζομπι. Σκεφτηκα να παω λοιπον στην εκκλησια και να ζητησω να με διαβασουν,μπας και λειτουργησει σαν placebo στο υποσυνειδητο και νιωσω καλυτερα.
Ο παπας ειπε μια προσευχη αδιαφορα,δεν με ρωτησε τπτ και επειτα περιμενε,δινοντας μου την αισθηση πως ηθελε λεφτα για τον κοπο του.
Φυσικα του αφησα τογκα χαιρετοντας τον χαμογελαστα( ναι χαμογελασα!). Φευγοντας ενιωσα πως μονο εγω μπορουσα να με βοηθησω και αρχισα να πεταω σιγα σιγα την θλιψη!
Πιο μικρος ειχα παει για εξομολογηση ετσι για την φαση. Δεν ενιωθα κανα σοβαρο κριμα,θυμαμαι πως ειπα πως βουτηξα μερικες φορες παγωτα και περιοδικα. Ο παπας ηταν cool, δεν με ζαλισε,ειπε μια προσευχη.
Ενιωσα υπεροχα,γιατι ειπα ψιλοκαφριλες δυνατα.

Η εξομολογηση ειναι το πιο ενδιαφερον σκελος στο επαγγελμα ενος ιερεα,μαζι με τα φραγκα φυσικα.
Αν γινω παπας,που το σκεφτομαι για βιοπορισμο,θα δινω σε ολους αφεση χωρις να τους βασανιζω.

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 13 Απρ 2024, 22:18

Πήγε ένας γνωστός να εξομολογηθεί μετά από παρότρυνση πιστού φίλου του,μετά την 2η φορά ο ιερέας του ζήτησε να ανταλλάξουν viber για να έχουν πιο εύκολη επικοινωνία,ο γνωστός τον εμπιστεύτηκε και του έδωσε τον αριθμό του,μέσα σε 2 ημέρες άρχισαν να ομιλούν για διάφορα θέματα,μέχρι που ο πάτερ άρχισε να έχει περίεργη συμπεριφορά και να στέλνει περίεργα μηνύματα με υπονοούμενα.

Επειτα αυτός δεν ξαναπήγε πότε άλλου για εξομολόγηση,αφού του βγήκε ξινό και του την έπεσε εμμέσως ο πάτερ δια της πλαγιάς οδού.
:a108::p2: Αμήν.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11867
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Το ευλογημένο Μυστήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 13 Απρ 2024, 22:19

:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών