Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8591
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 06 Δεκ 2019, 21:21

απλά πάω κόντρα στους πολλούς διότι έχω δικές μου πνευματικές εμπειρίες που είναι διαφορετικές από τις χριστιανικές εμπειρίες...πχ θυμάμαι τον θάνατο από προηγούμενη ζωή....τι έγινε όταν έκανα την ουρανοδρομία μου σαν ψυχή κοντά στο Θεό...έχω δει σε εξωσωματική εμπειρία αυτό που αποκαλούν Νοητό Ήλιο και πολλά άλλα...σαν σούμα είναι διαφορετικά από τις Χριστιανικές εμπειρίες πχ στον Χριστιανισμό δεν υπάρχει ενθύμηση από προηγούμενη ζωή κτλ...

επίσης έχω διαφορετική οπτική σε διάφορα θέματα πχ στο θέμα της Θείας Δικαιοσύνης δεν βλέπω το θεό ως αναμοχλευτή της κακίας και της καλοσύνης και να αποδίδει δικαιοσύνη με πόνο και θάνατο από την στιγμή που για μένα ο Θεός έχει αρνηθεί τον θάνατο και την κακία και είναι μόνο φιλέσπλαχνος και ζωοδότης. Πιστεύω ότι ο Θεός δρα πάντα με καλοσύνη ακόμη και στο πιο αισχρό ανθρώπινο κακό. Η εκδίκηση είναι ανθρώπινη συμπεριφορά όχι του Θεού κατά την γνώμη μου.

Στην ερώτηση γιατί ζούμε μίζερες ζωές αφού ο Θεός είναι μόνο καλός απαντώ ότι ζούμε μια μίξη ενεργειών θείας καλοσύνης και ανθρώπινης κακίας διότι εμείς από εγωισμό βυθιζόμαστε στην θνητή φύση και επιλέγουμε λάθος πράξεις και ενέργειες...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 06 Δεκ 2019, 22:01

tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 21:21
απλά πάω κόντρα στους πολλούς διότι έχω δικές μου πνευματικές εμπειρίες που είναι διαφορετικές από τις χριστιανικές εμπειρίες...πχ θυμάμαι τον θάνατο από προηγούμενη ζωή....τι έγινε όταν έκανα την ουρανοδρομία μου σαν ψυχή κοντά στο Θεό...έχω δει σε εξωσωματική εμπειρία αυτό που αποκαλούν Νοητό Ήλιο και πολλά άλλα...σαν σούμα είναι διαφορετικά από τις Χριστιανικές εμπειρίες πχ στον Χριστιανισμό δεν υπάρχει ενθύμηση από προηγούμενη ζωή κτλ...
Στο χριστιανισμό υπάρχουν τα θαύματα όμως, που είναι από μια άποψη ενθύμηση της επόμενης ζωής.
Όλοι αυτοί που πιστεύουν, ίσως όχι όλοι, έχουν βιώσει το θαύμα που δικαιωματικά τους αναλογεί.
Το σημαντικό ειναι να είμαστε ικανοποιημένοι με αυτό που πιστεύουμε αφού κατά πάσα πιθανότητα θα λάβει ο καθένας αυτό που επιθυμεί, σ' ένα κομμάτι νέας γης και νέου ουρανού.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8591
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 06 Δεκ 2019, 22:12

opsimasmenos έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:01
tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 21:21
απλά πάω κόντρα στους πολλούς διότι έχω δικές μου πνευματικές εμπειρίες που είναι διαφορετικές από τις χριστιανικές εμπειρίες...πχ θυμάμαι τον θάνατο από προηγούμενη ζωή....τι έγινε όταν έκανα την ουρανοδρομία μου σαν ψυχή κοντά στο Θεό...έχω δει σε εξωσωματική εμπειρία αυτό που αποκαλούν Νοητό Ήλιο και πολλά άλλα...σαν σούμα είναι διαφορετικά από τις Χριστιανικές εμπειρίες πχ στον Χριστιανισμό δεν υπάρχει ενθύμηση από προηγούμενη ζωή κτλ...
Στο χριστιανισμό υπάρχουν τα θαύματα όμως, που είναι από μια άποψη ενθύμηση της επόμενης ζωής.
Όλοι αυτοί που πιστεύουν, ίσως όχι όλοι, έχουν βιώσει το θαύμα που δικαιωματικά τους αναλογεί.
Το σημαντικό ειναι να είμαστε ικανοποιημένοι με αυτό που πιστεύουμε αφού κατά πάσα πιθανότητα θα λάβει ο καθένας αυτό που επιθυμεί, σ' ένα κομμάτι νέας γης και νέου ουρανού.
εννοείς επόμενη ζωή την μετα θάνατο ζωή ... αυτό είναι μια από τις επιλογές που έχεις σαν ον. υπάρχουν και άλλες κατα με.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 06 Δεκ 2019, 22:28

tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:12
opsimasmenos έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:01
tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 21:21
απλά πάω κόντρα στους πολλούς διότι έχω δικές μου πνευματικές εμπειρίες που είναι διαφορετικές από τις χριστιανικές εμπειρίες...πχ θυμάμαι τον θάνατο από προηγούμενη ζωή....τι έγινε όταν έκανα την ουρανοδρομία μου σαν ψυχή κοντά στο Θεό...έχω δει σε εξωσωματική εμπειρία αυτό που αποκαλούν Νοητό Ήλιο και πολλά άλλα...σαν σούμα είναι διαφορετικά από τις Χριστιανικές εμπειρίες πχ στον Χριστιανισμό δεν υπάρχει ενθύμηση από προηγούμενη ζωή κτλ...
Στο χριστιανισμό υπάρχουν τα θαύματα όμως, που είναι από μια άποψη ενθύμηση της επόμενης ζωής.
Όλοι αυτοί που πιστεύουν, ίσως όχι όλοι, έχουν βιώσει το θαύμα που δικαιωματικά τους αναλογεί.
Το σημαντικό ειναι να είμαστε ικανοποιημένοι με αυτό που πιστεύουμε αφού κατά πάσα πιθανότητα θα λάβει ο καθένας αυτό που επιθυμεί, σ' ένα κομμάτι νέας γης και νέου ουρανού.
εννοείς επόμενη ζωή την μετα θάνατο ζωή ... αυτό είναι μια από τις επιλογές που έχεις σαν ον. υπάρχουν και άλλες κατα με.
Τα καλούδια της άλλης ζωής θα εξαλείψουν κάθε άλλη επιλογή-επιθυμία την ώρα εκείνη.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8591
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 06 Δεκ 2019, 22:31

opsimasmenos έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:28
tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:12
opsimasmenos έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:01

Στο χριστιανισμό υπάρχουν τα θαύματα όμως, που είναι από μια άποψη ενθύμηση της επόμενης ζωής.
Όλοι αυτοί που πιστεύουν, ίσως όχι όλοι, έχουν βιώσει το θαύμα που δικαιωματικά τους αναλογεί.
Το σημαντικό ειναι να είμαστε ικανοποιημένοι με αυτό που πιστεύουμε αφού κατά πάσα πιθανότητα θα λάβει ο καθένας αυτό που επιθυμεί, σ' ένα κομμάτι νέας γης και νέου ουρανού.
εννοείς επόμενη ζωή την μετα θάνατο ζωή ... αυτό είναι μια από τις επιλογές που έχεις σαν ον. υπάρχουν και άλλες κατα με.
Τα καλούδια της άλλης ζωής θα εξαλείψουν κάθε άλλη επιλογή-επιθυμία την ώρα εκείνη.
αυτό που έχω μάθει από τους Βουδδιστές είναι να απαρνούμαι τους ευτυχείς προορισμούς διότι είναι ένα άλλο πεδίο της κτίσης...στόχος είναι να βγεις από όλα αυτά αφήνωντας τα πίσω σου...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 06 Δεκ 2019, 22:38

tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:31
opsimasmenos έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:28
tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:12


εννοείς επόμενη ζωή την μετα θάνατο ζωή ... αυτό είναι μια από τις επιλογές που έχεις σαν ον. υπάρχουν και άλλες κατα με.
Τα καλούδια της άλλης ζωής θα εξαλείψουν κάθε άλλη επιλογή-επιθυμία την ώρα εκείνη.
αυτό που έχω μάθει από τους Βουδδιστές είναι να απαρνούμαι τους ευτυχείς προορισμούς διότι είναι ένα άλλο πεδίο της κτίσης...στόχος είναι να βγεις από όλα αυτά αφήνωντας τα πίσω σου...
Νόμιζα ότι η μετασαρκωση γίνεται για τα καλούδια αυτής της ζωής.
Πες μου λοιπόν γιατί επιλέγει κάποιος να ξανάρθει;

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8591
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 06 Δεκ 2019, 22:44

opsimasmenos έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:38
tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:31
opsimasmenos έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:28

Τα καλούδια της άλλης ζωής θα εξαλείψουν κάθε άλλη επιλογή-επιθυμία την ώρα εκείνη.
αυτό που έχω μάθει από τους Βουδδιστές είναι να απαρνούμαι τους ευτυχείς προορισμούς διότι είναι ένα άλλο πεδίο της κτίσης...στόχος είναι να βγεις από όλα αυτά αφήνωντας τα πίσω σου...
Νόμιζα ότι η μετασαρκωση γίνεται για τα καλούδια αυτής της ζωής.
Πες μου λοιπόν γιατί επιλέγει κάποιος να ξανάρθει;
οι λόγοι που μια ψυχή μπορεί να διαλέξει την μετενσάρκωση σε ανθρώπινο σώμα είναι διάφοροι...άλλοι νιώθουν ότι έχουν αφήσει ανεκπλήρωτες επιθυμίες που στην νέα ενσάρκωση θα προσπαθήσουν να εκπληρώσουν...άλλοι για να προστατεύσουν τους δικούς τους όπως νομίζουν...άλλοι γιατί νιώθουν υποχρεώσεις να τους βαρύνουν...άλλοι διότι στην ζωή τους δεν εξελίχθηκαν, δεν διδάχθηκαν ότι υπάρχει κάτι άλλο ώστε να στραφούν προς τα εκεί κτλ...όλα όμως υπάγονται στο ίδιο λόγο που είναι ο ανθρώπινος εγωισμός να ζητάμε ανθρώπινη ενσάρκωση και όχι την αποκοπή από τον κύκλο της ζωής-θανάτου...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Δεκ 2019, 23:07

tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:44
opsimasmenos έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:38
tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:31


αυτό που έχω μάθει από τους Βουδδιστές είναι να απαρνούμαι τους ευτυχείς προορισμούς διότι είναι ένα άλλο πεδίο της κτίσης...στόχος είναι να βγεις από όλα αυτά αφήνωντας τα πίσω σου...
Νόμιζα ότι η μετασαρκωση γίνεται για τα καλούδια αυτής της ζωής.
Πες μου λοιπόν γιατί επιλέγει κάποιος να ξανάρθει;
οι λόγοι που μια ψυχή μπορεί να διαλέξει την μετενσάρκωση σε ανθρώπινο σώμα είναι διάφοροι...άλλοι νιώθουν ότι έχουν αφήσει ανεκπλήρωτες επιθυμίες που στην νέα ενσάρκωση θα προσπαθήσουν να εκπληρώσουν...άλλοι για να προστατεύσουν τους δικούς τους όπως νομίζουν...άλλοι γιατί νιώθουν υποχρεώσεις να τους βαρύνουν...άλλοι διότι στην ζωή τους δεν εξελίχθηκαν, δεν διδάχθηκαν ότι υπάρχει κάτι άλλο ώστε να στραφούν προς τα εκεί κτλ...όλα όμως υπάγονται στο ίδιο λόγο που είναι ο ανθρώπινος εγωισμός να ζητάμε ανθρώπινη ενσάρκωση και όχι την αποκοπή από τον κύκλο της ζωής-θανάτου...

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 06 Δεκ 2019, 23:10

tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:44
opsimasmenos έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:38
tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 22:31


αυτό που έχω μάθει από τους Βουδδιστές είναι να απαρνούμαι τους ευτυχείς προορισμούς διότι είναι ένα άλλο πεδίο της κτίσης...στόχος είναι να βγεις από όλα αυτά αφήνωντας τα πίσω σου...
Νόμιζα ότι η μετασαρκωση γίνεται για τα καλούδια αυτής της ζωής.
Πες μου λοιπόν γιατί επιλέγει κάποιος να ξανάρθει;
οι λόγοι που μια ψυχή μπορεί να διαλέξει την μετενσάρκωση σε ανθρώπινο σώμα είναι διάφοροι...άλλοι νιώθουν ότι έχουν αφήσει ανεκπλήρωτες επιθυμίες που στην νέα ενσάρκωση θα προσπαθήσουν να εκπληρώσουν...άλλοι για να προστατεύσουν τους δικούς τους όπως νομίζουν...άλλοι γιατί νιώθουν υποχρεώσεις να τους βαρύνουν...άλλοι διότι στην ζωή τους δεν εξελίχθηκαν, δεν διδάχθηκαν ότι υπάρχει κάτι άλλο ώστε να στραφούν προς τα εκεί κτλ...όλα όμως υπάγονται στο ίδιο λόγο που είναι ο ανθρώπινος εγωισμός να ζητάμε ανθρώπινη ενσάρκωση και όχι την αποκοπή από τον κύκλο της ζωής-θανάτου...
Όσες φορές και να έρθουν δε θα εκπληρωσουν τις επιθυμίες τους (η πλειοψηφία) γιατί δεν εξαρτάται από αυτούς μόνο η εκπλήρωσή τους, αλλά και από το περιβάλλον.
Αυτός ο κύκλος ζωής θανάτου είναι βασανιστικος λοιπόν. Και αφορά τους περισσότερους, έτσι δεν είναι;
Το βρίσκεις δίκαιο από πλευράς Δημιουργίας; που τόσοι λίγοι έχουν βγει από αυτόν τον κύκλο;
Δε βρίσκεις πιο δίκαιο να αντιπαραβαλλει ο Θεός τη μία ζωή κάποιου και να παράξει μέσα στη σοφία Του το τελικό αποτέλεσμα των μετενσαρκωσεων του χωρίς αυτές να γίνουν, αφού είναι παντοδύναμος;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opsimasmenos την 06 Δεκ 2019, 23:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Δεκ 2019, 23:13

Δε θα μάθουμε και κάνουμε ποτέ όσα θέλουμε δε προλαβαίνουμε ποτέ
Ακολουθούν τα κυπαρίσσια

Δε τα λέω εγώ,ο κατηχητής τα λέει

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8591
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 06 Δεκ 2019, 23:30

opsimasmenos έγραψε:
06 Δεκ 2019, 23:10
Όσες φορές και να έρθουν δε θα εκπληρωσουν τις επιθυμίες τους (η πλειοψηφία) γιατί δεν εξαρτάται από αυτούς μόνο η εκπλήρωσή τους, αλλά και από το περιβάλλον.
Αυτός ο κύκλος ζωής θανάτου είναι βασανιστικος λοιπόν. Και αφορά τους περισσότερους, έτσι δεν είναι;
Σε αυτό το συμπέρασμα έχουν καταλήξει οι Βουδδιστές. Κατά αυτούς πρέπει να γίνουμε αναχωρητές από το κόσμο αυτό.
Υπόψιν ο Κόσμος αυτός κατά τους Βουδδιστές συμπεριλαμβάνει και τους ευτυχείς προορισμούς - Παράδεισους - που στον Βουδδισμό είναι πάνω από ένας.
Το βρίσκεις δίκαιο από πλευράς Δημιουργίας; που τόσοι λίγοι έχουν βγει από αυτόν τον κύκλο;
Πρώτον πρέπει να το ανακαλύψεις το τι συμβαίνει σε αυτόν τον κόσμο και να μετά να δεις τι θα κάνεις...
Αυτό το ερώτημα το είχε ο ιστορικός Βούδδας Σακυαμούνι που ασκήτεψε ερεύνησε το θέμα και κατέληξε ότι στόχος είναι η εγκατάληψη του κόσμου αυτού και την στιγμή του θανάτου επιθυμία για την αθάνατη ζωή και μόνο το οποίο ονόμασε Νιρβάνα.

Κατά τους Βουδδιστές δεν είναι λίγοι αυτοί που δέχτηκαν την διδασκαλία αυτή και μπήκαν στο Νιρβάνα.
Κατά την δικιά μου εμπειρία όταν είδα τον Νοητό Ήλιο είδα πλήθος από μικρά "φωτάκια" που σχημάτιζαν μια μεγάλη σειρά να πηγαίνουν προς το Φως αυτό και να ενώνονται μαζί του...υποθέτω ότι ήταν οι αγνές ψυχές που ενωνόταν με τον Θεό. Και δεν ήταν λίγες..

Πάντως αυτοί που δεν τα καταφέρνουν είναι στατιστικά πιο πολλοί αλλά είναι επιλογή τους.
Δε βρίσκεις πιο δίκαιο να αντιπαραβαλλει ο Θεός τη μία ζωή κάποιου και να παράξει μέσα στη σοφία Του το τελικό αποτέλεσμα των μετενσαρκωσεων του χωρίς αυτές να γίνουν, αφού είναι παντοδύναμος;
Αυτό θα καταργούσε την "επιθυμία" της ίδιας της ψυχής και δεν το κάνει...ο Θεός σε αφήνει ελεύθερο να ζήσεις όποια ζωή θέλεις.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 06 Δεκ 2019, 23:33

tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 21:21
απλά πάω κόντρα στους πολλούς διότι έχω δικές μου πνευματικές εμπειρίες που είναι διαφορετικές από τις χριστιανικές εμπειρίες...πχ θυμάμαι τον θάνατο από προηγούμενη ζωή....τι έγινε όταν έκανα την ουρανοδρομία μου σαν ψυχή κοντά στο Θεό...έχω δει σε εξωσωματική εμπειρία αυτό που αποκαλούν Νοητό Ήλιο και πολλά άλλα...σαν σούμα είναι διαφορετικά από τις Χριστιανικές εμπειρίες πχ στον Χριστιανισμό δεν υπάρχει ενθύμηση από προηγούμενη ζωή κτλ...

επίσης έχω διαφορετική οπτική σε διάφορα θέματα πχ στο θέμα της Θείας Δικαιοσύνης δεν βλέπω το θεό ως αναμοχλευτή της κακίας και της καλοσύνης και να αποδίδει δικαιοσύνη με πόνο και θάνατο από την στιγμή που για μένα ο Θεός έχει αρνηθεί τον θάνατο και την κακία και είναι μόνο φιλέσπλαχνος και ζωοδότης. Πιστεύω ότι ο Θεός δρα πάντα με καλοσύνη ακόμη και στο πιο αισχρό ανθρώπινο κακό. Η εκδίκηση είναι ανθρώπινη συμπεριφορά όχι του Θεού κατά την γνώμη μου
.

Στην ερώτηση γιατί ζούμε μίζερες ζωές αφού ο Θεός είναι μόνο καλός απαντώ ότι ζούμε μια μίξη ενεργειών θείας καλοσύνης και ανθρώπινης κακίας διότι εμείς από εγωισμό βυθιζόμαστε στην θνητή φύση και επιλέγουμε λάθος πράξεις και ενέργειες...
Κοίτα, καταλαβαίνω οτι έχεις τα δικά σου πιστεύω (λάθος από χριστιανική πλευρά αλλά τέλος πάντων) όμως οι ερμηνείες που κάνεις είναι λανθασμένες όσον αφορά την Ορθόδοξη Πίστη.

Για το θέμα όχι ακριβώς της μετενσάρκωσης αλλά γενικότερα της πορείας της ψυχής μετα θάνατον καθώς επίσης και τις λεγόμενες εξωσωματικές ή αστρικές εμπειρίες, έχει γράψει βιβλίο, το οποίο έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά, ο μακαριστός πατέρας Σεραφείμ Ρόουζ. Ο ίδιος είχε ζήσει καιρό μπλεγμένος με διάφορες φιλοσοφίες και ανατολικά ρεύματα νομίζω, κατέληξε στον Ορθόδοξο μοναχισμό. Το βιβλίο λέγεται "Η Ψυχή μετά το Θάνατο" και αναλύει τα θέματα μετά από έρευνα στους ορθόδοξους αγίους και Πατέρες και στην Αγία Γραφή, όπως επίσης και από περιγραφές τέτοιων εμπειριών και από ορθοδόξους και από αιρετικούς κτλ και κάνει μια αξιολόγηση και της γνησιότητος των περιστατικών αυτών καθεαυτών ως πνευματικές εμπειρίες (είτε προερχόμενες εκ Θεού είτε από πονηρά πνεύματα) καθώς επίσης και τις αναλύει μέσα από την Ορθόδοξη διδασκαλία και εμπειρία.

Αυτό που εγώ αδυνατώ να δεχθώ με τον Βουδισμό είναι το απρόσωπο που πρεσβεύει όσον αφορά την ύπαρξη: να ανακυκλώνεσαι ως πρόσωπο/πρόσωπα σε μια ατελείωτη σειρά ενσαρκώσεων για να καταλήγεις ως κάτι ασαφές (χάνεται κάθε έννοια προσώπου, βούλησης, επιθυμίας, επιλογής) σε ένα ωκεανό μιας λεγόμενης Νιρβάνας=αφασίας, δεν ξέρω, μου κάνει όντως για μεγάλη πλάνη και κάπως ματαιόδοξο και ανώφελο.
Εμένα δηλαδή προσωπικά, πώς με αφορά, πώς με αναπαύει, πώς με κατοχυρώνει ως Ον με όνομα και συνείδηση, στην παρούσα ζωή? Γιατί με αφορά τί θα κάνει στο μέλλον ένα Ον το οποίο ούτε το θυμάμαι ούτε το γνωρίζω ούτε μπορώ να σχετιστώ μαζί του με οποιονδήποτε τρόπο (όπου το Ον αυτό είναι θεωρητικά η Ψυχή Μου, έτσι)?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8591
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 06 Δεκ 2019, 23:38

Σουβλίτσα έγραψε:
06 Δεκ 2019, 23:33
tanipteros έγραψε:
06 Δεκ 2019, 21:21
απλά πάω κόντρα στους πολλούς διότι έχω δικές μου πνευματικές εμπειρίες που είναι διαφορετικές από τις χριστιανικές εμπειρίες...πχ θυμάμαι τον θάνατο από προηγούμενη ζωή....τι έγινε όταν έκανα την ουρανοδρομία μου σαν ψυχή κοντά στο Θεό...έχω δει σε εξωσωματική εμπειρία αυτό που αποκαλούν Νοητό Ήλιο και πολλά άλλα...σαν σούμα είναι διαφορετικά από τις Χριστιανικές εμπειρίες πχ στον Χριστιανισμό δεν υπάρχει ενθύμηση από προηγούμενη ζωή κτλ...

επίσης έχω διαφορετική οπτική σε διάφορα θέματα πχ στο θέμα της Θείας Δικαιοσύνης δεν βλέπω το θεό ως αναμοχλευτή της κακίας και της καλοσύνης και να αποδίδει δικαιοσύνη με πόνο και θάνατο από την στιγμή που για μένα ο Θεός έχει αρνηθεί τον θάνατο και την κακία και είναι μόνο φιλέσπλαχνος και ζωοδότης. Πιστεύω ότι ο Θεός δρα πάντα με καλοσύνη ακόμη και στο πιο αισχρό ανθρώπινο κακό. Η εκδίκηση είναι ανθρώπινη συμπεριφορά όχι του Θεού κατά την γνώμη μου
.

Στην ερώτηση γιατί ζούμε μίζερες ζωές αφού ο Θεός είναι μόνο καλός απαντώ ότι ζούμε μια μίξη ενεργειών θείας καλοσύνης και ανθρώπινης κακίας διότι εμείς από εγωισμό βυθιζόμαστε στην θνητή φύση και επιλέγουμε λάθος πράξεις και ενέργειες...
Κοίτα, καταλαβαίνω οτι έχεις τα δικά σου πιστεύω (λάθος από χριστιανική πλευρά αλλά τέλος πάντων) όμως οι ερμηνείες που κάνεις είναι λανθασμένες όσον αφορά την Ορθόδοξη Πίστη.

Για το θέμα όχι ακριβώς της μετενσάρκωσης αλλά γενικότερα της πορείας της ψυχής μετα θάνατον καθώς επίσης και τις λεγόμενες εξωσωματικές ή αστρικές εμπειρίες, έχει γράψει βιβλίο, το οποίο έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά, ο μακαριστός πατέρας Σεραφείμ Ρόουζ. Ο ίδιος είχε ζήσει καιρό μπλεγμένος με διάφορες φιλοσοφίες και ανατολικά ρεύματα νομίζω, κατέληξε στον Ορθόδοξο μοναχισμό. Το βιβλίο λέγεται "Η Ψυχή μετά το Θάνατο" και αναλύει τα θέματα μετά από έρευνα στους ορθόδοξους αγίους και Πατέρες και στην Αγία Γραφή, όπως επίσης και από περιγραφές τέτοιων εμπειριών και από ορθοδόξους και από αιρετικούς κτλ και κάνει μια αξιολόγηση και της γνησιότητος των περιστατικών αυτών καθεαυτών ως πνευματικές εμπειρίες (είτε προερχόμενες εκ Θεού είτε από πονηρά πνεύματα) καθώς επίσης και τις αναλύει μέσα από την Ορθόδοξη διδασκαλία και εμπειρία.

Αυτό που εγώ αδυνατώ να δεχθώ με τον Βουδισμό είναι το απρόσωπο που πρεσβεύει όσον αφορά την ύπαρξη: να ανακυκλώνεσαι ως πρόσωπο/πρόσωπα σε μια ατελείωτη σειρά ενσαρκώσεων για να καταλήγεις ως κάτι ασαφές (χάνεται κάθε έννοια προσώπου, βούλησης, επιθυμίας, επιλογής) σε ένα ωκεανό μιας λεγόμενης Νιρβάνας=αφασίας, δεν ξέρω, μου κάνει όντως για μεγάλη πλάνη και κάπως ματαιόδοξο και ανώφελο.
Εμένα δηλαδή προσωπικά, πώς με αφορά, πώς με αναπαύει, πώς με κατοχυρώνει ως Ον με όνομα και συνείδηση, στην παρούσα ζωή? Γιατί με αφορά τί θα κάνει στο μέλλον ένα Ον το οποίο ούτε το θυμάμαι ούτε το γνωρίζω ούτε μπορώ να σχετιστώ μαζί του με οποιονδήποτε τρόπο?
Η Νιρβάνα είναι η αθάνατη ζωή, η κατάργηση του θανάτου της Σαμσάρας...από τον θάνατο παλεύουν να απαλαγούν και οι Βουδδιστές.
Ως Ψυχή είσαι ένα μοναδικό ον τι εννοείς "ταυτότητα" θέλεις ένα όνομα όταν είσαι πνεύμα? Μπορεί και να χεις ... δεν ξέρω...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 06 Δεκ 2019, 23:53

Δεν μπορώ να καταλάβω (ή να δεχθώ) πώς εννοούν την Ψυχή οι Βουδιστές, τί είδους ύπαρξη είναι, ποιά ποιοτικά χαρακτηριστικά έχει και ποιά σχέση έχει αυτή η Ψυχή με την δική μου ζωή καθώς πρέπει και να μην την θυμάμαι και να την μοιράζομαι με διάφορες σε "χ" τον αριθμο υπάρξεις τις οποίες και αγνοώ και δεν αναγνωρίζω ούτε με αναγνωρίζουν.
Πχ, κάνω ένα λάθος σε αυτην την ζωη, μετενσαρκώνομαι σε καμια κατοσταριά ακόμη μέχρι να μάθει η "ψυχή" το λάθος και να αποβάλει το πάθος ή το πώς το λένε οι ΒΟυδισταί και να βγει από τον κύκλο των επαναλαμβανόμενων γεννήσεων. ΕΑΝ τα καταφέρει και αποδεσμευθεί. Εν τω μεταξύ, κάθε ενσάρκωση έχει πλήρη άγνοια της Ψυχής αυτής.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 06 Δεκ 2019, 23:56

Μοιάζει δηλαδή σαν η συγκεκριμένη-επι της γης-ύπαρξή μου να είναι ΑΠΛΩΣ ένα όχημα μέσα από το οποίο περιδιαβαινει ένα "ον" το οποίο εγώ=ως όχημα και αγνοώ και δεν μπορώ να ταυτιστώ. Με αυτήν την έννοια εγώ ως "Σουβλίτσα" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών