Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Δεκ 2019, 09:17

Η μαγκιά είναι να έρθουν δύο Ίσις και να σου πουν αλαχ ή Χριστός. Εκεί μας θέλω
Σα τον Άγιο Ευγένιο που μαρτύρησε πχ έναντι Τσετσένων

Από δω κελαηδαμε

Γιατί θα γίνουν αυτά, αυτή κι αν είναι φάση. Για αυτό κόλλησα

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Δεκ 2019, 09:20

Να μπει ο χρήστης χαοτικός. Να περάσουμε τις 1000 σελίδες :003:
Γουρλιδικος αλλιώς το νήμα θα πήγαινε 2 σελιδες

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 02 Δεκ 2019, 10:17

bluerose έγραψε:
02 Δεκ 2019, 09:09
O I έγραψε:
02 Δεκ 2019, 05:41
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 21:49
Μπλουροζ ήσουν αλλιώς στο πχώρουμ παλιότερα; τι φάση παίχτηκε;
Πως ήταν;

Ο.Ι.
Το νήμα είναι για τα σοφά του Αγίου Παϊσίου, δεν είναι προσωπικό

Με την βοήθεια του Θεού όπως παλιότερα είμαι. Ή πιο σωστά πιο χειρότερη τώρα η άθλια

Καταλαβαινω τι θες να πεις,αλλά ποια ποιος είσαι; Δεν έχω κάνει γνωριμίες από εδω, δια ζώσης, κι ούτε με μυνήματα

Δε παίχτηκε φάση τώρα, από πολύ παλιά ήμουν έτσι για να λύσω την απορία

Ξέρω,έγραφα και χωρίς συντακτικό,ε και τώρα έτσι γράφω
-------
Ααααα εννοείς δεν έγραφα στη θρησκειολογία
Κάποιοι το κρατούν κρυφό το πιστεύω τους, εδώ κι εκεί κι αλλού,γιατί έξω δε το κρατούσα

Ε αγανακτισα να μη πω την άποψη μου; Που να τι πω; Στα κοινωνικά; Αλλάζουν. Στα πολιτικα; Αλλάζουν. Το μόνο που μένει ίδιο είναι ο Θεός
Μπλου δε ρώτησα εσένα
Εκτός από αυτό που ρωτάω, το μέλος που ρωτάω, θέλω να καταλάβω ποιος κλώνος από το παλιό(;) είναι ο/η "Γενιά της Αμαρτίας" που ξέρει ότι έγραφες(;) στο παλιό :roll:


Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Δεκ 2019, 10:19

Δε ξέρω

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Δεκ 2019, 10:48

Ωραία είστε εσείς. Εγώ Δευτέρα πρωί πρέπει να βρίσκομαι στην υπηρεσία για να κάνουν τα πειράματά τους οι αίσχιστοι εχθροί των Ελλήνων. Στο σπίτι μπορείς να κοιμηθείς ή να βγεις μια βόλτα ή να ασχοληθείς με κάτι δημιουργικό ή να πας πανεπιστήμιο (εξυπακούεται ότι πρέπει να υπάρχει επαρκές εισόδημα) και κάτι αποφεύγεις.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Δεκ 2019, 11:02

Ο κατηχητής μας λέει, ο κάθε άνθρωπος ο Θεός του έδωσε μια θέση σε αυτή την ζωή. Θα δώσει λόγο για το αν έκανε σωστά τη δουλειά του

Εγώ ήθελα τα αντίθετα, δεν ήθελα να κοιτάζω πεθερά. Συν όλα τα άλλα, δουλεύω άσχετες ώρες,πολλές φορές δε προλαβαινω,κι όσο πάω εκκλησία έχω και πειρασμούς. Δλ ειλικρινά...μου έχουν αλλάξει το σχέδιο πέντε φορές τη βδομάδα που περασε
Αυτό είναι επικινδυνο οικονομικά,γιατί μπορεί να γίνει μπέρδεμα και να φτιαχτεί άλλο σχέδιο. Τονίζω αυτό; Ξανατονιζω αυτό;

Άσχετα με αυτό, η θέση μου είναι καθαρά να κοιτάζω πεθερά. Την έβλεπα δύο φορές τον χρόνο. Δίπλα της μένουν άλλοι
Έπεσε το βάρος σ εμένα και πρέπει να το κάνω σωστά

Ακόμη κι αν κατεβάσω τη σόμπα της στο 1 πρέπει να ρωτήσω αλλά αυτή είναι δύσκολος χαρακτήρας κι έχει πειρασμό
Να τη κατεβάσω από μόνη θα μου πει ο Θεός την κρυώσεις. Καλύτερα να έλεγα δε μπορώ απ' την αρχή,αλλά ήρθαν έτσι τα πράγματα....

Ρωτάς πνευματικό κι ησυχάζεις


Το σχέδιο του Θεού, η θέση μας δλ όσο και να θέλουμε δεν θα γίνει αυτό που θέλαμε. Να κάνουμε σωστά ότι είμαστε,Ή αν γίνει εγωιστικά δεν.
Ευλογημενοι όσοι γίναν ότι σχεδίαζαν κι αυτοί. Ευχαριστώ να λένε και κυρίως να κάνουν σωστά τη δουλειά τους

Όλα για κάποιο λόγο γίνονται


Να πηγαίνεις σε εσπερινούς και κατήχηση και Κυριακή,υπάρχει τρόπος αν θέλεις.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Δεκ 2019, 11:11

bluerose έγραψε:
02 Δεκ 2019, 11:02

Το σχέδιο του Θεού, η θέση μας δλ όσο και να θέλουμε δεν θα γίνει αυτό που θέλαμε. Ή αν γίνει εγωιστικά δεν.
Ευλογημενοι όσοι γίναν ότι σχεδίαζαν κι αυτοί. Ευχαριστώ να λένε και κυρίως να κάνουν σωστά τη δουλειά τους

Όλα για κάποιο λόγο γίνονται
Εδώ που είμαι κάποτε έκαναν οι περισσότεροι σωστά την δουλειά τους για να χτίσουν για τις επόμενες γενιές και να ζήσουν και αυτοί. Υποθέτω θα άρεσε στους πολλούς. Τώρα όμως ήρθε η γενιά για να απαλλοτριώσει τα χτισμένα, να τα πουλήσει, να ωφεληθεί προσωπικά. Δεν θέλω να γράψω τι κάνουν. Εγκληματική συμμορία.
Όταν διαγνώσθηκα με καρκίνο νόμιζα ότι τελείωσε η θητεία μου. Ήλπιζα ότι με κάποιον τρόπο δεν θα υποχρεωθώ να ξαναπάω εκεί.
Συγγνώμη, θυμάμαι από παλαιότερα ότι έχεις επιχείρηση οπότε δεν ισχύουν ωράρια. Aλλά και αυτό είναι κάτι δικό σου. Εγώ έχω εγκλωβιστεί μέσα σε κάτι και το τι έχω ακούσει από τον απόπατο, δεν λέγεται. Έχουν φτιάξει και συνεχίζουν να φτιάχνουν ιστορίες για αγρίους, πλάνες, να εκμεταλλευτούν και από εκεί.

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 05 Δεκ 2019, 01:41

Σουβλίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2019, 00:12
opsimasmenos έγραψε:
01 Δεκ 2019, 00:04
tanipteros έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 23:58
αλλά όλη αυτή η συμπόνια χάνεται μπροστά στις πράξεις του Ιησού στην δευτέρα παρουσία που θα ρίξει τους άπιστους στην κόλαση...ή πιστεύετε σε Μένα ή σας παίρνει ο Διάολος κυριολεκτικά...αυτό εννοεί ως συμπόνια και ον αγάπης ο καλός μας Ιησούς..
Κάπου μέσα στην Γραφή λέει ο Ιησούς ο,τι δε θα σας κρίνω εγώ αλλά οι άνθρωποι που πίστεψαν σε μένα, κάπως έτσι. Θα ψάξω να το βρω.
Να σου πω, τις προάλλες διάβασα για τον παρακάτω ανάπηρο μοναχό, μόλις είδα αυτό το πρόσωπο στην φωτογραφία, είπα μεσα μου: "αυτός ο άνθρωπος θα με κρίνει εμένα, μην ψάχνω αλλού"

Εικόνα
https://www.ekklisiaonline.gr/agiornea/ ... achos-iov/
Καταλαβαίνω τι λες αλλά η άποψη μου είναι ότι θα κριθούμε από αυτούς που θα ανήκουν στην ίδια κατηγορία με μας. Και όταν λέω θα κριθούμε εννοώ ότι θα εξετάσουν αν μας θέλουν στην κοινότητα τους και αν μπορούμε να ενταχθουμε. Όπως κάποιος που θέλει να μονασει, τον δέχονται προσωρινά ως δόκιμο.
Οι μοναχοί θα αναπληρώσουν το αγγελικό τάγμα της πτώσης οπότε τα στάνταρ είναι υψηλά και αν ήταν να κριθούμε απ' αυτούς η φάπα θα πήγαινε σύννεφο.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 05 Δεκ 2019, 09:22

opsimasmenos έγραψε:
05 Δεκ 2019, 01:41
Σουβλίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2019, 00:12
opsimasmenos έγραψε:
01 Δεκ 2019, 00:04


Κάπου μέσα στην Γραφή λέει ο Ιησούς ο,τι δε θα σας κρίνω εγώ αλλά οι άνθρωποι που πίστεψαν σε μένα, κάπως έτσι. Θα ψάξω να το βρω.
Να σου πω, τις προάλλες διάβασα για τον παρακάτω ανάπηρο μοναχό, μόλις είδα αυτό το πρόσωπο στην φωτογραφία, είπα μεσα μου: "αυτός ο άνθρωπος θα με κρίνει εμένα, μην ψάχνω αλλού"

Εικόνα
https://www.ekklisiaonline.gr/agiornea/ ... achos-iov/
Καταλαβαίνω τι λες αλλά η άποψη μου είναι ότι θα κριθούμε από αυτούς που θα ανήκουν στην ίδια κατηγορία με μας. Και όταν λέω θα κριθούμε εννοώ ότι θα εξετάσουν αν μας θέλουν στην κοινότητα τους και αν μπορούμε να ενταχθουμε. Όπως κάποιος που θέλει να μονασει, τον δέχονται προσωρινά ως δόκιμο.
Οι μοναχοί θα αναπληρώσουν το αγγελικό τάγμα της πτώσης οπότε τα στάνταρ είναι υψηλά και αν ήταν να κριθούμε απ' αυτούς η φάπα θα πήγαινε σύννεφο.
Θα κριθουμε μόνο από τον Χριστό
Αλλιμονο αν μας έκρινε άνθρωπος

Αυτό που λες, για τη δεκτικοτητα μονο κοινότητας, ισχύει, εκεί μιλάς για Θεό,αν δεν συννενοησε πως; Από μόνος θα φυγεις. Η πόρτα είναι ανοιχτή όμως,χωρίς διακρίσεις

Οι μοναχοί είναι Άγιοι όλοι αυτοί, εκτός λίγων
Άγιος σημαίνει προσωπική εξέλιξη από το να νοιώσεις την χαρά του Θεού και την αλήθεια και γινεσε όλο και σοφοτερος, ως το διορατικό

Εμείς οι πρώιμοι λαϊκοί,το μόνο που πρέπει να μας νοιάζει είναι, όχι οι κοινές συνλειτουργιες με καθολικούς, όχι το αν είναι καλός ο ιερέας της ενορίας μας κτλ, τι είναι οι Ευαγγελιστές κτλ κτλ παρά μόνο να μαθαίνουμε για το Χριστο

O Χριστός θα μας κρίνει

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8560
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 05 Δεκ 2019, 20:57

Εγώ δεν πιστεύω σε αυτό το τρόπο απόδοσης Θείας δικαιοσύνης που περιγράφει ο Χριστιανισμός.
Κατά την γνώμη μου η Θεία δικαιοσύνη εφαρμόζεται πάνω μας σαν αντίκτυπο των πράξεων μας...
Αυτή η απόδοση δικαιοσύνης μπορεί να γίνει εν ζωή ή και σε επόμενη μετενσάρκωση...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 06 Δεκ 2019, 00:30

Ανοίξτε νήμα αν έχει κάποιο ενδιαφέρον να προσθέσουμε αναφορές της Καινής Διαθήκης που μιλάνε για συμβολή του ανθρώπου στην κρίση.
Κάτι που βρήκα με το που ξεκίνησα να διαβάζω και σίγουρα θα έχει και άλλα
Ματθ.ιβ' 41
ανδρες Νινευίται αναστήσονται εν τη κρίσει μετά της γενεάς ταύτης και κατακρινούσιν αυτήν, ότι μετενόησαν εις το κήρυγμα Ιωνά, και ιδού πλείον Ιωνά ώδε.
42 βασίλισσα νότου εγερθήσεται εν τη κρίσει μετά της γενεάς ταύτης και κατακρινεί αυτήν, ότι ήλθεν εκ των περάτων της γης ακούσαι την σοφίαν Σολομώνος, και ιδού πλείον Σολομώνος ώδε.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 06 Δεκ 2019, 18:14

Αυτό που ήθελα να εκφράσω είναι οτι αυτοί οι άνθρωποι (άγιοι άνθρωποι για εμένα ή να το πω καλύτερα άνθρωποι που πλησιάζουν από αυτήν την ζωή στην αγιότητα), άνθρωποι με μεγάλους Σταυρούς και με τέτοια πρόσωπα (αλήθεια, δεν μιλά μόνο του το πρόσωπο σε αυτήν την φωτογραφία?), με τέτοια στάση απέναντι στο μαρτύριό τους: καρτερία, δοξολογία, χαρά αληθινή, καλοσύνη, όλες αυτές τις αρετές, κρίνουν ή κρίνουν σε εισαγωγικά εαν θέλετε, εμένα, που όσο μεγάλο βάρος- η αλήθεια είναι-και αν έχω θα γογγύσω, θα τα βάλω με τον Θεό, θα γκρινιάζω, θα απογοητεύομαι, θα θα θα θα...Δηλαδή με κρίνει η δική τους στάση απέναντι στα πράγματα ήδη. Αισθάνομαι οτι αυτοί είναι η κρίση μου όσον αφορά τί μπορώ και τί δεν μπορώ, ΓΙΑΤΙ μπορώ ή δεν μπορώ. Αυτό το πράγμα το αισθάνθηκα πολύ άμεσα και βαθειά όταν είδα αυτήν την φωτογραφία και διάβασα την ιστορία του μοναχού Ιώβ (τί όνομα ε?)

Δεν λέω οτι δεν είναι ο Χριστός ο Θεός που είναι το Απόλυτο και το Όλον. Στην Δευτέρα Παρουσία θα έλθει "κρίναι ζώντες και νεκρούς". Ναι, θα έρθει μαζί με τους Αγίους του:

Θυμάμαι κάποτε να έχω διαβάσει κάτι από τα παρακάτω τώρα όμως μου δώθηκε η ευκαιρεία να ξαναψάξω, κι εφόσον το έθεσε και ο optimasmenos:

Απόστολος Παύλος στην επιστολή προς Κορινθίους:
Α Κορ. 6,1 Τολμᾷ τις ὑμῶν, πρᾶγμα ἔχων πρὸς τὸν ἕτερον, κρίνεσθαι ἐπὶ τῶν ἀδίκων καὶ οὐχὶ ἐπὶ τῶν ἁγίων;

Α Κορ. 6,1 Είπα, ότι οι πιστοί έχουν το δικαίωμα να κρίνουν τους αδελφούς. Και ερωτώ, λοιπόν· πως τολμά κάποιος από σας, όταν έχη διαφοράν και αντιδικίαν με άλλον αδελφόν, να υποβάλλη την διαφοράν αυτήν υπό την κρίσιν των αδίκων δικαστών, των ειδωλολατρών δηλαδή, που έχουν χαλαράν αντίληψιν περί δικαίου και δεν προσφεύγει εις την κρίσιν και διαιτησίαν των εμπείρων και εναρέτων αδελφών;

Α Κορ. 6,2 οὐκ οἴδατε ὅτι οἱ ἅγιοι τὸν κόσμον κρινοῦσι; καὶ εἰ ἐν ὑμῖν κρίνεται ὁ κόσμος, ἀνάξιοί ἐστε κριτηρίων ἐλαχίστων;

Α Κορ. 6,2 Δεν γνωρίζετε, ότι οι Χριστιανοί θα κρίνουν τους ανθρώπους, που ευρίσκονται μακράν από τον Χριστόν; Και εφ' όσον εν τω προσώπω σας και με κριτήριον την ιδικήν σας ζωήν κρίνεται και δικάζεται ο μακράν του Θεού κόσμος, σεις είσθε λοιπόν ανάξιοι και ανίκανοι να κάμετε κριτήρια και να εκφέρετε απόφασιν δι' υποθέσεις ελαχίστης σημασίας;

Α Κορ. 6,3 οὐκ οἴδατε ὅτι ἀγγέλους κρινοῦμεν; μήτι γε βιωτικά;

Α Κορ. 6,3 Δεν γνωρίζετε, ότι ημείς οι πιστοί θα δικάσωμεν και αυτούς άκομα τους πονηρούς αγγέλους, τον διάβολον και τα πονηρά πνεύματα; Και δεν είμεθα, λοιπόν, ικανοί να διακρίνωμεν και να αποδώσωμεν το δίκαιον εις υποθέσεις βιωτικάς;

Α Κορ. 6,4 βιωτικὰ μὲν οὖν κριτήρια ἐὰν ἔχητε, τοὺς ἐξουθενημένους ἐν τῇ ἐκκλησίᾳ τούτους καθίζετε.

Α Κορ. 6,4 Εάν, λοιπόν, έχετε τέτοιες βιωτικές διαφορές μεταξύ σας, βάζετε ως δικαστάς έστω και εκείνους, που θεωρούνται ως οι πλέον ελάχιστοι και ευτελείς μεταξύ σας, παρά τους σοφώτερους έστω εκ των εθνικών.

Α Κορ. 6,5 πρὸς ἐντροπὴν ὑμῖν λέγω. οὕτως οὐκ ἔνι ἐν ὑμῖν σοφὸς οὐδὲ εἷς ὃς δυνήσεται διακρῖναι ἀνὰ μέσον τοῦ ἀδελφοῦ αὐτοῦ,

Α Κορ. 6,5 Προς εντροπήν σας τα λέγω αυτά. Τοσον, λοιπόν, δεν ευρίσκεται μεταξύ σας ούτε ένας συνετός και λογικός άνθρωπος, που θα ημπορέση να κρίνη και αποφασίση δια διαφοράν, που υπάρχει μεταξύ του ενός αδελφού και του άλλου;

Α Κορ. 6,6 ἀλλὰ ἀδελφὸς μετὰ ἀδελφοῦ κρίνεται, καὶ τοῦτο ἐπὶ ἀπίστων;

Α Κορ. 6,6 Αλλά φθάνετε μέχρι του σημείου, ώστε αδελφός να έρχεται εις αντιδικίαν με άλλον αδελφόν εις δικαστήρια και μάλιστα εις δικαστήρια, που δικάζουν άπιστοι;

Άγιος Νικόλαος Βελιμίροβιτς:
...Τα παιδιά – πολύτιμες ύπαρξεις για το Θεό – μαζί με τους αγίους είναι στραμένα απόλυτα και ειλικρινά προς το Θεό… Τα παιδιά και οι άγιοι θα κρίνουν τον κόσμο.

Εμείς οι άλλοι είμαστε επαναστάτες….

Πρόσεχε, ψυχή μου, πρόσεχε και μην κάνεις λάθη.
https://www.vimaorthodoxias.gr/theologi ... anastates/
π. Νικολάι Ραγκόζιν: Οι άγιοι θα κρίνουν τον κόσμο

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σουβλίτσα την 06 Δεκ 2019, 18:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8560
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 06 Δεκ 2019, 18:18

έχετε μια εμμονή με την κρίση από ότι βλέπω μαζί με ένα σύνδρομο υπακοής...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 06 Δεκ 2019, 18:20

Ου γαμήσεις πατόκορφα το συν άνθρωπο σου και πάρεις όλη τη τράπουλα.
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 06 Δεκ 2019, 18:23

@ tanipteros Εσύ έχεις μια κρίση μόνιμης αντίρρησης και αντίδρασης :D
Σε καταλαβαίνω, κι εγώ τα έχω περάσει (και κατα καιρούς ακόμα ίσως μέσα μου τα περνάω αυτά πότε πότε)

Λέω παραπάνω πώς αισθάνθηκα εγώ μπροστά στην ζωή και την παρουσία ενός συγκεκριμένου ανθρώπου. Δεν έκανα λόγο για συμμόρφωση σε ηθικούς κανόνες και τήρηση εντολών κάποιου νόμου. Πολύ απλά ένοιωσα μια δική μου πολύ έντονη ανεπάρκεια ως ύπαρξη, ως ψυχή και μια βαθειά ντροπή μπροστά του. Και μεγάλη συγκίνηση. Και ταυτόγχρονα αναγνώρισα ένα ιδιαίτερο μεγαλείο σε αυτόν τον άνθρωπο, έχοντας κατα νου την πικρη διαπίστωση οτι μόνο ως διαπίστωση για κάποιον άλλο μπορώ να πλησιάσω αυτήν την κατάσταση και κατα τα λοιπά "κείμαι πολύ μακράν"
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών