Τί είναι οι αγρυπνίες

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 02 Δεκ 2019, 22:57

Feindflug έγραψε:
02 Δεκ 2019, 22:55

Η (αν)ορθογραφία σου πάλι, τύπε, μας τρέπει σε φυγή!
Καλο ειναι αυτο για να αποκαθαρθειτε.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 02 Δεκ 2019, 22:59

lonelyrider έγραψε:
02 Δεκ 2019, 22:56


Ωραίο κούρεμα.
Ειχα κι αυτο.

Εικόνα
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 02 Δεκ 2019, 23:04

Οι αγρυπνίες είναι όταν ξυπνάει η κόρη μου 15 φορές μέσα στη νύχτα γιατί ονειρεύεται ότι την κυνηγάνε πειρατές, ξωτικά και δεινόσαυροι και εγώ το πρωί πρέπει να πάω στη δουλειά...
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 02 Δεκ 2019, 23:09

Drexler έγραψε:
02 Δεκ 2019, 22:59
lonelyrider έγραψε:
02 Δεκ 2019, 22:56


Ωραίο κούρεμα.
Ειχα κι αυτο.

Εικόνα
Τα έκοψες γιατί είχες ψείρες?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 02 Δεκ 2019, 23:12

lonelyrider έγραψε:
02 Δεκ 2019, 23:09


Τα έκοψες γιατί είχες ψείρες?
Κρυβε λογια.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 02 Δεκ 2019, 23:18

Drexler έγραψε:
02 Δεκ 2019, 23:12
lonelyrider έγραψε:
02 Δεκ 2019, 23:09


Τα έκοψες γιατί είχες ψείρες?
Κρυβε λογια.
:sal7:
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 02 Δεκ 2019, 23:56

bluerose έγραψε:
02 Δεκ 2019, 19:18
Στύγιος έγραψε:
02 Δεκ 2019, 18:50
bluerose έγραψε:
02 Δεκ 2019, 18:33
Εσύ βρίζεις τη Παναγίτσα με την υπογραφή σου.


Πρώτα θα περάσεις από τον παπα- τάδε της κατήχησης.

Μετά και γκουρμέ,θα βάλω το Στέλιο να κάνει σπανακόπιτα.(νηστίσιμη) Αυτός βαριέται να έρχεται να διακονεί και μας φτιάχνει διαφορα

Εσύ φταις.
"Μη δίδετε τα άγια τοις κυσί" ,κακώς ,κάκιστα που άνοιξες νήμα.
Έχω πάρει ευλογία, δεν το άνοιξα για όσους δεν ενδιαφέρονται



Ας πάνε σε άλλα νηματα
Σε κάθε περίπτωση, μαζί με την ευλογία χρειάζεται και η προσωπική διάκριση.
Εσύ γνωρίζεις το πχόρουμ και όχι ο πνευματικός σου
εσύ ξέρεις τι γίνεται εδώ.
Προφανώς για να το άνοιξες, θα γνωρίζεις την αντιμετώπιση και της έκβασης :102:
SpoilerShow
Πάντως μέχρι εδώ ο Στύγιος έπεσε μέσα :a108:

Για το θέμα τού νήματος
Περιληπτικά
Οι αγρυπνίες σε ναούς έχουν καθιερωθεί από την Εκκλησία ως εκκοσμίκευση των αγρυπνιών που τελούσαν οι ασκητές κατά μόνας στα κελιά τους με τη μονολόγιστο ευχή. Γενικά κατά τη διάρκεια του 24ωρου έλεγαν τους ψαλμούς ανά τακτά διαστήματα τής ημέρας και της νύχτας (μετάνοιες, περισυλλογή τού νου κλπ), τη μελέτη Παλαιάς και Καινής και το εργόχειρο. Έκαναν και κοινές αγρυπνίες στο Κυριακό (κεντρικός ναός Σκήτης) με τον ίδιο τρόπο (πλην εργοχείρου) με συγκεκριμένα αναγνώσματα από Παλαιά Διαθήκη (Ψαλμούς, Ωδές, προφητείες, Ευαγγελικές περικοπές, επιστολές κ.α. που κατέληγε στήν Θεία Ευχαριστία) που εμπλουτίστηκαν αργότερα κατά τούς Βυζαντινούς χρόνους.
Οι αγρυπνίες όπως τις ξέρουμε σήμερα θεσπίστηκαν κατά την Βυζαντινή αυτοκρατορία και την καθιέρωση τής Χριστιανικής πίστης ως επίσημης τού Κράτους. Μελοποιήθηκαν κανόνες (ιερές ακολουθίες) και θεσπίστηκε τυπικό που περιλαμβάνει το "επτάκις τής ημέρας ήνεσά Σε" δηλαδή: Εσπερινός (το απόδειπνο είναι μέρος τού Εσπερινού μετά τού δείπνου), Μεσονυκτικό, Όρθρος, 1η- 3η - 6η ώρες και Ενάτη (η ημέρα κατά το εκκλησιαστικό τυπικό ξεκινάει από τον Εσπερινό). Η Θεία Λειτουργία είναι Μυστήριο και δεν περιλαμβάνεται στον κανόνα αλλά τον επιστεγάζει με την παρουσία του ίδιου τού Χριστού στο Μυστήριο εν μέσω των πιστών και Κοινωνείται.

Σε όλες τις περιπτώσεις, είτε πρόκειται για καθημερινή ακολουθία είτε για αγρυπνία με τους ανωτέρω τρόπους, είτε οι πολύωρες αγρυπνίες (εκτενέστερη προσευχή που επικαλείται τη βοήθεια τού τιμώμενου προσώπου κατά την ημέρα που τελείται), όλα είναι προσευχή ανάλογη τής πνευματικής κατάστασης, της ψυχοσωματικής δύναμης εκάστου, ο τόπος τέλεσης και άλλοι παράγοντες. Η διάρκεια μιας αγρυπνίας συνήθως είναι 6-8 ώρες και ξεκινάει με απόδειπνο, Μεγάλο Εσπερινό κλπ και τελειώνει με τη Θεία Λειτουργία.



Γενικά
Το να ανοίγεις τέτοια νήματα στο πχόρουμ βασικό είναι να έχεις τη διάκριση να προβλέπεις αν θα επιφέρουν την ωφέλεια που (προφανώς) επιδιώκεις ή τον χλευασμό της πίστης σου και ανάλογα να πράττεις.
Στο συγκεκριμένο οι αντιπαραθέσεις δείχνουν ότι έγινε το 2ο

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11636
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 03 Δεκ 2019, 09:10

Μετανάστρια έγραψε:
02 Δεκ 2019, 23:04
Οι αγρυπνίες είναι όταν ξυπνάει η κόρη μου 15 φορές μέσα στη νύχτα γιατί ονειρεύεται ότι την κυνηγάνε πειρατές, ξωτικά και δεινόσαυροι και εγώ το πρωί πρέπει να πάω στη δουλειά...
:smt023

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 03 Δεκ 2019, 09:33

Κόκκορας έγραψε:
02 Δεκ 2019, 21:40
η εξομολογηση ,η ευλογια απο εναν φωτισμενο πνευματικο

ολα αυτα εχουν ως σκοπο τους αφενος την καθαρση του ανθρωπου απ τις αμαρτιες με στοχο τελικα την θεωση(που προυποθετει αγωνα) και την καθοδηγηση του...
στο τελος τελος δηλαδη την συντριβη της πνευματικης αρρωστειας που ειναι η επαρση,ο εγωισμος,η οιηση δηλαδη....αυτη ειναι η βλακεια του ανθρωπου που τον χωριζει απο την πηγη της ζωης .

και λαθος να εχει ο πνευματικος σε ενα θεμα και μονο που εριξες τον εγωισμο σου και αποδεχτηκες την αποψη του αλλου ,αυτου δε που φοραει το πετραχειλι,εχει ευλογια απο τον Θεο...
βεβαια χρειαζεται διακριση,διοτι π.χ στο αγιο ορος η υπακοη στον πνευματικο ειναι μεχρι θανατο,αλλα στον κοσμο δεν ειναι ετσι.
και φυσικα η επιλογη ενος σωστου πνευματικου ειναι σημαντικη για την πνευματικη προοδο του ανθρωπου.
Κι αν παλεύεις την έπαρση και τον εγωισμό κι αποδέχεσαι τη γνώμη του άλλου, μακρυά απ' την Εκκλησία και την θρησκεία;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 03 Δεκ 2019, 10:04

O I έγραψε:
02 Δεκ 2019, 23:56
bluerose έγραψε:
02 Δεκ 2019, 19:18
Στύγιος έγραψε:
02 Δεκ 2019, 18:50



Εσύ φταις.
"Μη δίδετε τα άγια τοις κυσί" ,κακώς ,κάκιστα που άνοιξες νήμα.
Έχω πάρει ευλογία, δεν το άνοιξα για όσους δεν ενδιαφέρονται



Ας πάνε σε άλλα νηματα
Σε κάθε περίπτωση, μαζί με την ευλογία χρειάζεται και η προσωπική διάκριση.
Εσύ γνωρίζεις το πχόρουμ και όχι ο πνευματικός σου
εσύ ξέρεις τι γίνεται εδώ.
Προφανώς για να το άνοιξες, θα γνωρίζεις την αντιμετώπιση και της έκβασης :102:
SpoilerShow
Πάντως μέχρι εδώ ο Στύγιος έπεσε μέσα :a108:

Για το θέμα τού νήματος
Περιληπτικά
Οι αγρυπνίες σε ναούς έχουν καθιερωθεί από την Εκκλησία ως εκκοσμίκευση των αγρυπνιών που τελούσαν οι ασκητές κατά μόνας στα κελιά τους με τη μονολόγιστο ευχή. Γενικά κατά τη διάρκεια του 24ωρου έλεγαν τους ψαλμούς ανά τακτά διαστήματα τής ημέρας και της νύχτας (μετάνοιες, περισυλλογή τού νου κλπ), τη μελέτη Παλαιάς και Καινής και το εργόχειρο. Έκαναν και κοινές αγρυπνίες στο Κυριακό (κεντρικός ναός Σκήτης) με τον ίδιο τρόπο (πλην εργοχείρου) με συγκεκριμένα αναγνώσματα από Παλαιά Διαθήκη (Ψαλμούς, Ωδές, προφητείες, Ευαγγελικές περικοπές, επιστολές κ.α. που κατέληγε στήν Θεία Ευχαριστία) που εμπλουτίστηκαν αργότερα κατά τούς Βυζαντινούς χρόνους.
Οι αγρυπνίες όπως τις ξέρουμε σήμερα θεσπίστηκαν κατά την Βυζαντινή αυτοκρατορία και την καθιέρωση τής Χριστιανικής πίστης ως επίσημης τού Κράτους. Μελοποιήθηκαν κανόνες (ιερές ακολουθίες) και θεσπίστηκε τυπικό που περιλαμβάνει το "επτάκις τής ημέρας ήνεσά Σε" δηλαδή: Εσπερινός (το απόδειπνο είναι μέρος τού Εσπερινού μετά τού δείπνου), Μεσονυκτικό, Όρθρος, 1η- 3η - 6η ώρες και Ενάτη (η ημέρα κατά το εκκλησιαστικό τυπικό ξεκινάει από τον Εσπερινό). Η Θεία Λειτουργία είναι Μυστήριο και δεν περιλαμβάνεται στον κανόνα αλλά τον επιστεγάζει με την παρουσία του ίδιου τού Χριστού στο Μυστήριο εν μέσω των πιστών και Κοινωνείται.

Σε όλες τις περιπτώσεις, είτε πρόκειται για καθημερινή ακολουθία είτε για αγρυπνία με τους ανωτέρω τρόπους, είτε οι πολύωρες αγρυπνίες (εκτενέστερη προσευχή που επικαλείται τη βοήθεια τού τιμώμενου προσώπου κατά την ημέρα που τελείται), όλα είναι προσευχή ανάλογη τής πνευματικής κατάστασης, της ψυχοσωματικής δύναμης εκάστου, ο τόπος τέλεσης και άλλοι παράγοντες. Η διάρκεια μιας αγρυπνίας συνήθως είναι 6-8 ώρες και ξεκινάει με απόδειπνο, Μεγάλο Εσπερινό κλπ και τελειώνει με τη Θεία Λειτουργία.



Γενικά
Το να ανοίγεις τέτοια νήματα στο πχόρουμ βασικό είναι να έχεις τη διάκριση να προβλέπεις αν θα επιφέρουν την ωφέλεια που (προφανώς) επιδιώκεις ή τον χλευασμό της πίστης σου και ανάλογα να πράττεις.
Στο συγκεκριμένο οι αντιπαραθέσεις δείχνουν ότι έγινε το 2ο

:wave:

Ο.Ι.
Πολύ σωστή παρατήρηση, ευχαριστώ, άσχετα αν πάντα έτσι γίνεται με τέτοια νήματα
Ο πνευματικός κοιτάζει τη πρόοδο του παιδιού του,του πνευματικού
Άρα η ευλογία του ήταν πάλι, εύστοχη από όλες τις πλευρές

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 03 Δεκ 2019, 14:28

Ίφιδα έγραψε:
03 Δεκ 2019, 09:33
Κόκκορας έγραψε:
02 Δεκ 2019, 21:40
η εξομολογηση ,η ευλογια απο εναν φωτισμενο πνευματικο

ολα αυτα εχουν ως σκοπο τους αφενος την καθαρση του ανθρωπου απ τις αμαρτιες με στοχο τελικα την θεωση(που προυποθετει αγωνα) και την καθοδηγηση του...
στο τελος τελος δηλαδη την συντριβη της πνευματικης αρρωστειας που ειναι η επαρση,ο εγωισμος,η οιηση δηλαδη....αυτη ειναι η βλακεια του ανθρωπου που τον χωριζει απο την πηγη της ζωης .

και λαθος να εχει ο πνευματικος σε ενα θεμα και μονο που εριξες τον εγωισμο σου και αποδεχτηκες την αποψη του αλλου ,αυτου δε που φοραει το πετραχειλι,εχει ευλογια απο τον Θεο...
βεβαια χρειαζεται διακριση,διοτι π.χ στο αγιο ορος η υπακοη στον πνευματικο ειναι μεχρι θανατο,αλλα στον κοσμο δεν ειναι ετσι.
και φυσικα η επιλογη ενος σωστου πνευματικου ειναι σημαντικη για την πνευματικη προοδο του ανθρωπου.
Κι αν παλεύεις την έπαρση και τον εγωισμό κι αποδέχεσαι τη γνώμη του άλλου, μακρυά απ' την Εκκλησία και την θρησκεία;

http://www.oodegr.com/oode/orthod/prakt ... akoh_1.htm

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 03 Δεκ 2019, 15:01

πολυ πολυ ενδιαφερον το παραπανω link για το θεμα

παρεμπιπτοντως ακουγα μια ομιλια,πολυ ωραια!δεν ηξερα που να την επικολησω την βαζω εδω


bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 03 Δεκ 2019, 16:54

Κόκκορας έγραψε:
03 Δεκ 2019, 14:28
Ίφιδα έγραψε:
03 Δεκ 2019, 09:33
Κόκκορας έγραψε:
02 Δεκ 2019, 21:40
η εξομολογηση ,η ευλογια απο εναν φωτισμενο πνευματικο

ολα αυτα εχουν ως σκοπο τους αφενος την καθαρση του ανθρωπου απ τις αμαρτιες με στοχο τελικα την θεωση(που προυποθετει αγωνα) και την καθοδηγηση του...
στο τελος τελος δηλαδη την συντριβη της πνευματικης αρρωστειας που ειναι η επαρση,ο εγωισμος,η οιηση δηλαδη....αυτη ειναι η βλακεια του ανθρωπου που τον χωριζει απο την πηγη της ζωης .

και λαθος να εχει ο πνευματικος σε ενα θεμα και μονο που εριξες τον εγωισμο σου και αποδεχτηκες την αποψη του αλλου ,αυτου δε που φοραει το πετραχειλι,εχει ευλογια απο τον Θεο...
βεβαια χρειαζεται διακριση,διοτι π.χ στο αγιο ορος η υπακοη στον πνευματικο ειναι μεχρι θανατο,αλλα στον κοσμο δεν ειναι ετσι.
και φυσικα η επιλογη ενος σωστου πνευματικου ειναι σημαντικη για την πνευματικη προοδο του ανθρωπου.
Κι αν παλεύεις την έπαρση και τον εγωισμό κι αποδέχεσαι τη γνώμη του άλλου, μακρυά απ' την Εκκλησία και την θρησκεία;

http://www.oodegr.com/oode/orthod/prakt ... akoh_1.htm
Θα το ρωτήσω σήμερα ως γενική όμως απάντηση σε κατήχηση


Ως άξονα ξέρω, περιστρεφομαστε γύρω από τον Χριστό,τι θα έκανε σ αντίστοιχη περίπτωση;;;

Δε ξερω

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 04 Δεκ 2019, 22:02

bluerose έγραψε:
03 Δεκ 2019, 10:04
O I έγραψε:
02 Δεκ 2019, 23:56
bluerose έγραψε:
02 Δεκ 2019, 19:18


Έχω πάρει ευλογία, δεν το άνοιξα για όσους δεν ενδιαφέρονται



Ας πάνε σε άλλα νηματα
Σε κάθε περίπτωση, μαζί με την ευλογία χρειάζεται και η προσωπική διάκριση.
Εσύ γνωρίζεις το πχόρουμ και όχι ο πνευματικός σου
εσύ ξέρεις τι γίνεται εδώ.
Προφανώς για να το άνοιξες, θα γνωρίζεις την αντιμετώπιση και της έκβασης :102:
SpoilerShow
Πάντως μέχρι εδώ ο Στύγιος έπεσε μέσα :a108:

Για το θέμα τού νήματος
Περιληπτικά
Οι αγρυπνίες σε ναούς έχουν καθιερωθεί από την Εκκλησία ως εκκοσμίκευση των αγρυπνιών που τελούσαν οι ασκητές κατά μόνας στα κελιά τους με τη μονολόγιστο ευχή. Γενικά κατά τη διάρκεια του 24ωρου έλεγαν τους ψαλμούς ανά τακτά διαστήματα τής ημέρας και της νύχτας (μετάνοιες, περισυλλογή τού νου κλπ), τη μελέτη Παλαιάς και Καινής και το εργόχειρο. Έκαναν και κοινές αγρυπνίες στο Κυριακό (κεντρικός ναός Σκήτης) με τον ίδιο τρόπο (πλην εργοχείρου) με συγκεκριμένα αναγνώσματα από Παλαιά Διαθήκη (Ψαλμούς, Ωδές, προφητείες, Ευαγγελικές περικοπές, επιστολές κ.α. που κατέληγε στήν Θεία Ευχαριστία) που εμπλουτίστηκαν αργότερα κατά τούς Βυζαντινούς χρόνους.
Οι αγρυπνίες όπως τις ξέρουμε σήμερα θεσπίστηκαν κατά την Βυζαντινή αυτοκρατορία και την καθιέρωση τής Χριστιανικής πίστης ως επίσημης τού Κράτους. Μελοποιήθηκαν κανόνες (ιερές ακολουθίες) και θεσπίστηκε τυπικό που περιλαμβάνει το "επτάκις τής ημέρας ήνεσά Σε" δηλαδή: Εσπερινός (το απόδειπνο είναι μέρος τού Εσπερινού μετά τού δείπνου), Μεσονυκτικό, Όρθρος, 1η- 3η - 6η ώρες και Ενάτη (η ημέρα κατά το εκκλησιαστικό τυπικό ξεκινάει από τον Εσπερινό). Η Θεία Λειτουργία είναι Μυστήριο και δεν περιλαμβάνεται στον κανόνα αλλά τον επιστεγάζει με την παρουσία του ίδιου τού Χριστού στο Μυστήριο εν μέσω των πιστών και Κοινωνείται.

Σε όλες τις περιπτώσεις, είτε πρόκειται για καθημερινή ακολουθία είτε για αγρυπνία με τους ανωτέρω τρόπους, είτε οι πολύωρες αγρυπνίες (εκτενέστερη προσευχή που επικαλείται τη βοήθεια τού τιμώμενου προσώπου κατά την ημέρα που τελείται), όλα είναι προσευχή ανάλογη τής πνευματικής κατάστασης, της ψυχοσωματικής δύναμης εκάστου, ο τόπος τέλεσης και άλλοι παράγοντες. Η διάρκεια μιας αγρυπνίας συνήθως είναι 6-8 ώρες και ξεκινάει με απόδειπνο, Μεγάλο Εσπερινό κλπ και τελειώνει με τη Θεία Λειτουργία.



Γενικά
Το να ανοίγεις τέτοια νήματα στο πχόρουμ βασικό είναι να έχεις τη διάκριση να προβλέπεις αν θα επιφέρουν την ωφέλεια που (προφανώς) επιδιώκεις ή τον χλευασμό της πίστης σου και ανάλογα να πράττεις.
Στο συγκεκριμένο οι αντιπαραθέσεις δείχνουν ότι έγινε το 2ο

:wave:

Ο.Ι.
Πολύ σωστή παρατήρηση, ευχαριστώ, άσχετα αν πάντα έτσι γίνεται με τέτοια νήματα
Ο πνευματικός κοιτάζει τη πρόοδο του παιδιού του,του πνευματικού
Άρα η ευλογία του ήταν πάλι, εύστοχη από όλες τις πλευρές
Θα σου πω και πάλι την άποψη μου για το "Έχω πάρει ευλογία".

Βασικά πρέπει να τεθεί στη σωστή βάση η διάκριση στο τι σημαίνει "Έχω πάρει ευλογία" από το τι σημαίνει "Το κάνω για υπακοή".

Πήρα ευλογία σημαίνει ότι έχω μια επιθυμία, ένα λογισμό για κάτι που θέλω να κάνω και πάω στον πνευματικό να το θέσω στην κρίση του, αν έχει ευλογία να πράξω αυτό ή εκείνο που εγώ θέλω και προβληματίζομαι. Στην περίπτωσή μας εδώ αν έχει ή δεν έχει ευλογία να κάνεις αυτό που εσύ θέλεις.
Κάνω υπακοή σημαίνει ότι έχω ένα πρόβλημα και το παρουσιάζω στον πνευματικό χωρίς να επιδιώκω τα θέλω μου και σε ότι με συμβούλεψε ο πνευματικός να κάνω, το κάνω όσο κι αν αντιδρώ ή χαίρομαι μέσα μου.
Η διάκριση εδώ βρίσκεται στο ότι στην πρώτη περίπτωση ζητώ να κάνω κάτι που εγώ θέλω, επιθυμώ κλπ ενώ στη δεύτερη το αφήνω τελείως στην κρίση του για το εκάστοτε πρόβλημα που αντιμετωπίζω κι ότι μου πει κάνω.


Εν κατακλείδι, όταν κάποιος λέει "Έχω πάρει ευλογία" σημαίνει "Ζήτησα να το κάνω", άρα δεν μου επιτάχθηκε ως υπακοή, δηλαδή ότι "πρέπει να το κάνω ούτως ή άλλως" (αφού επιδιώκεις τον τρόπο τής τελείας υπακοής).
Η διάκριση από μέρους σου, που σου είπα στην αρχή, έχει να κάνει μ' αυτό. Εφόσον ζήτησες και πήρες ευλογία οφείλεις να ζυγίσεις τα συν και τα πλην. Ο πνευματικός σίγουρα είναι ανεύθυνος γι' αυτό. Σε οικονομεί (και στα "θέλω" σου) με διάκριση και αγάπη.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Τί είναι οι αγρυπνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 04 Δεκ 2019, 22:35

τα λόγια σου πάνε ζίγκι-ζάγκα από σοφία-αγάπη αδελφέ Οι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών