Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26983
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Ιαν 2020, 18:26

Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Ιαν 2020, 10:56
Το ενδιαφέρον είναι ότι οι μόνοι που μπήκαν να κράξουν στο νήμα είναι κάτι προβληματικοί όπως ο τούρκις τζίχαντι τζον και ο διπολικός...

:g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 02 Ιαν 2020, 22:26

Σουβλίτσα έγραψε:
02 Ιαν 2020, 17:20
Northern Spirit έγραψε:
01 Ιαν 2020, 03:07
Σουβλίτσα έγραψε:
01 Ιαν 2020, 02:00
Πίθηκα, μπας και λες ένα κίτρινο βιβλιαράκι? Έφαγα φλασιά τώρα, είχα πέσει τυχαία στα χέρια μου ένα τέτοιο εκείνη την περίοδο, δεν ήξερα οτι είχε κυκλοφορήσει και τέτοια βιβλία με ημερομηνίες ο συγκεκριμένος
Αυτο εδω:
Πότε θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου μας
Κιτρινο νομιζω. Εχουνε περασει χρονια αλα το θυμαμαι γιατι η μητερα μου τοτε ητανε φαν του Μουλατσιωτη. Τον γνωριζε και προσωπικα και ειχαμε μαζεψει ολα του τα βιβλια, φυλλαδια ή οτι αλλο εγραφε τοτε.. :lol:
Αν παω Ελλαδα ειμαι σιγουρος οτι θα το βρω καπου στο σπιτι.
Μπα, νομίζω σε εκείνο έγραφε κάτι ένας ξένος (πεντηκοστιανός θα ήταν) ή αναφέρονταν και λεγόμενα κάποιου ξένου και είχε επιπλέον και κάτι του στυλ, εδώ θα βρείτε να υπάρχει το εξεξεξ κτλ. Μετά, ψάχναμε με κάτι πιτσιρίκια μετά να βρούμε τα εξάρια στο πεντοχίλιαρο (ή χιλιάρικο? λολ) αλλά δεν τα πολυκαταλαβαίναμε όλα αυτά ως παιδιά, εμείς θέλαμε το σασπενς.

Μου κάνει εντύπωση που το είχα δει, σε καλοκαιρινές διακοπές, από μία κυρία πολύ κοκέτα και ωραιοπαθή κτλ, όχι τυπικό δείγμα αυτού που κάποιοι θα έλεγαν "θεούσα". Εγώ τότε ως παιδί δεν τα κατείχα αυτά, όταν ρώτησα τη μαμά τί λέει αυτό το βιβλίο έβαλε τις φωνές του στυλ "αυτές είναι βλακείεεες! τί κάθεσαι και διαβάζειιις?!" (άμα έβλεπα βιβλίο έπρεπε να το ανοίξω οπωσδήποτε, χιχιχχι)

Φυσικά, και χωρίς να θέλω να ιεροκατηγορίσω, αυτά που περιγράφεις στο εν λόγω βιβλίο, είναι απαράδεκτα να τα γράφει και να τα κάνει ιερέας. Δεν κρίνουμε το πρόσωπό του τώρα ούτε την προσωπική του ζωή, μιλάμε για πράγματα τα οποία είναι απλώς ανεπίτρεπτα.
ΚΑι ο Μουλατσιωτης τα ιδια εγραφε...Ητανε η περιοδος της τρελλας με τα barcodes. Τιγκα στις αναλυσεις για το "χαραγμα του Θηριου" ητανε το βιβλιο και πολλες φωτογραφιες.

Το προβλημα με ολα αυτα τα βιβλια δεν ειναι τοσο οτι αναφερονται στο χαραγμα και στον Αντιχριστο. Πολλοι ακομη και αθεοι γραφουνε για το τελος του κοσμου.

Το προβλημα, στην περιπτωση μας ειναι οτι αυτοι οι συγγραφεις ειναι παραλληλα και πνευματικοι που εχουνε κοσμο που τους ακολουθει σαν τα προβατα.

Και οταν ο πνευματικος αυτος πιστευει η τουλαχιστον διαδιδει οτι ο Αντιχριστος και η Δευτερα Παρουσια ερχονται το συνδυαζουνε συνηθως και με σχετικες πρακτικες συμβουλες (πχ μην παιρνετε ταυτοτητες, μην αγοραζετε τροφιμα με bar code) και αλλα τετοια.Και η ζωη πολλων εγινε κολαση απο αυτες τις συμβουλες.

Εχω δει πολλα τρελλα εκει γυρω.
Θυμαμαι την περιπτωση ατομου πολυ θρησκου, με το οποιο ειχαμε σπουδασει μαζι νομικη, που καθαριζε σκαλες επειδη ο πανευματικος τους ειχε απαγορευσει να γινει δικηγορος..Ητανε, λεει, αμαρτια να βαζει ανθρωπους να ορκιζονται τσα δικαστηρια.

Με το δε θεμα του Αντιχριστου ειχα γνωρισει ζευγαρια που κυριολεκτικα ειχανε παρει τα βουνα γιατι καποιο πνευματικοι τους λεγανε οτι μονο στα βουνα θα σωθουνε..

Μιλαμε πολλη τρελλα. Χρησιμοποιοτυνε την ιδεα της υποακοης στον πνευματικο για να περασουνε οτιδηποτε πιστευουνε η γουσταρουνε.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18209
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 03 Ιαν 2020, 14:15

ισχυει σιγουρα αυτο που λες;μηπως σου το μετεφεραν λαθος;γιατι υπαρχει και ο ορκος στην τιμη.δεν χρειαζεται να ορκιζεσαι σε ευαγγελιο και σε καθε περιπτωση δεν τους αναγκαζει ο δικηγορος να ορκιζονται!δεν ειναι δουλεια του δικηγορου αυτη....

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Φεβ 2020, 23:49

Northern Spirit έγραψε:
02 Ιαν 2020, 22:26


Εχω δει πολλα τρελλα εκει γυρω.
Θυμαμαι την περιπτωση ατομου πολυ θρησκου, με το οποιο ειχαμε σπουδασει μαζι νομικη, που καθαριζε σκαλες επειδη ο πανευματικος τους ειχε απαγορευσει να γινει δικηγορος..Ητανε, λεει, αμαρτια να βαζει ανθρωπους να ορκιζονται τσα δικαστηρια.

Με το δε θεμα του Αντιχριστου ειχα γνωρισει ζευγαρια που κυριολεκτικα ειχανε παρει τα βουνα γιατι καποιο πνευματικοι τους λεγανε οτι μονο στα βουνα θα σωθουνε..

Μιλαμε πολλη τρελλα. Χρησιμοποιοτυνε την ιδεα της υποακοης στον πνευματικο για να περασουνε οτιδηποτε πιστευουνε η γουσταρουνε.


Δεν χρησιμοποιούν την ιδέα της υπακοής
Τι κέρδος έχουν αν σου πουν γίνε καθαριστής κι όχι δικηγόρος;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bluerose την 06 Φεβ 2020, 23:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 07 Φεβ 2020, 00:26

bluerose έγραψε:
06 Φεβ 2020, 23:49
Northern Spirit έγραψε:
02 Ιαν 2020, 22:26


Εχω δει πολλα τρελλα εκει γυρω.
Θυμαμαι την περιπτωση ατομου πολυ θρησκου, με το οποιο ειχαμε σπουδασει μαζι νομικη, που καθαριζε σκαλες επειδη ο πανευματικος τους ειχε απαγορευσει να γινει δικηγορος..Ητανε, λεει, αμαρτια να βαζει ανθρωπους να ορκιζονται τσα δικαστηρια.

Με το δε θεμα του Αντιχριστου ειχα γνωρισει ζευγαρια που κυριολεκτικα ειχανε παρει τα βουνα γιατι καποιο πνευματικοι τους λεγανε οτι μονο στα βουνα θα σωθουνε..

Μιλαμε πολλη τρελλα. Χρησιμοποιοτυνε την ιδεα της υποακοης στον πνευματικο για να περασουνε οτιδηποτε πιστευουνε η γουσταρουνε.


Δεν χρησιμοποιούν την ιδέα της υπακοής
Τι κέρδος έχουν αν σου πουν γίνε καθαριστής κι όχι δικηγόρος;
το κερδος οτι σε κρατανε στο μαντρι...Θελουνε προσωπικους οπαδους...Και για να τους διατηρουνε πρεπει να παρεμβαινουνε στη ζωη τους.

Τον συγκεκριμενο του εβαζε κανονα να εκκλησιαζεται τακτικα και κρατουσε απουσιες αν δεν ερχοταν στο συγκεκριμενο μοναστηρι.. :lol:

Επισης σου λεγανε οτι ειναι μεγαλη αμαρτια να αλλαξεις πνευματικο..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών