Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Ιαν 2020, 11:23

Ποιος θέλει να του ανάψω κεράκι;
Μια φορά ..πήγα εκεί..κι αναψε κερί ένας φίλος για κάποια.( Μόνο ένα επιτρέπετε,για όλους ένα) Εγώ σκέφτηκα άραγε Άγιε μας ακούς; Κι έρχεται και μου λέει μόλις είπα το κεράκι για τη τάδε έκανε μπαφ!! Και δεν ήταν και πολυ κοντά στην εκκλησία αυτός Απλά πίστευε. Πήγαινε να σβησει λέει ..και άναβε τέρμα και ξανά μια δυο φορές μπαφ.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Ιαν 2020, 11:26

Nero έγραψε:
01 Ιαν 2020, 11:29
Λεγεών έγραψε:
01 Ιαν 2020, 10:31
Nero έγραψε:
01 Ιαν 2020, 02:37


Παρεξήγησες. Δεν κακολόγησα. Το έμαθα ελεύθερος να ζω είναι ακόμα πιασάρικο. Δικαίως έγινε χιτ

btw ο τραγουδιστής, ο Παντελεήμωνας έχει αφήσει το σχήμα εδώ και χρόνια και πλέον παίζει κανονικά σε μεταλ μπάντα. Νομίζω τα είχε σπάσει με τον πατερ Μουλατσιώτη και τον έκραζε κάποτε στα κανάλια. Αν δεν κάνω λάθος τον κατηγορούσαν ότι τους έριξε στα δικαιώματα της μπάντας



Λεγεών
Άνοιξη του 2006, πρώτη χρονιά φοιτητής, πηγαίνω σε σπίτι φίλου συμφοιτητή και διασχίζω τον δρόμο όταν και βλέπω μια ακριβή Μερσεντές με φιμέ τζάμια να έρχεται από την άλλη μεριά του δρόμου, και να σταματάει μπροστά μου.

Το τζάμι από τη μεριά του συνοδηγού κατεβαίνει, και βλέπω την φάτσα του Μουλατσιώτη. ‘Γεια σας, ξέρετε μήπως που είναι η Αρχιεπισκοπή;’ Με ρωτάει. ‘Νομίζω κάπου εδώ πιο πίσω’ του λέω, δείχνοντας του τον δρόμο προς την κεντρική εκκλησία της πόλης (το καμπαναριό φαινόταν από εκεί που βρισκόμασταν), χωρίς να είμαι και βέβαιος εννοείται, διότι δεν με ενδιέφερε. Με ευχαριστεί, κατεβάζει το τζάμι και το αυτοκίνητο φεύγει.

Δεν υπάρχει ηθικό δίδαγμα στην ιστορία, απλά τη θυμήθηκα.
Περίμενα σχόλιο για τον τραγουδιστή κυρίως. ο Τύπος φαινόταν απο τότε ότι ήταν η ψυχή της μπάντας. :003: Βασικά είναι τόσο ταλαντούχος που υποψιάζομαι ότι δεν είναι ακριβώς όπως τα λέει στη συνέντευξη αλλά ο Μουλατσιώτης έπαιξε καμιά πουστιά τότε: έκανε κάστινγκ για 3-4 κανονικούς μουσικούς, τους έντυσε μοναχούς και παρίσταναν ότι ήταν του μοναστηριού όσο έπαιζαν στη μπάντα. Εξάλλου μόλις διαλύθηκε, ούτε ένας τους δεν έμεινε στο μοναστήρι

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Ιαν 2020, 11:29

Northern Spirit έγραψε:
01 Ιαν 2020, 16:08
Ελεύθεροι είμαστε, να πράττουμε το καλό αυτό θέλει
Αν πράττουμε το άσχημο δε το θέλει
Αυτό με τις επτά γενιές λύνεται μέσω εξομολόγησης. Η εξομολόγηση είναι μυστήριο. Να είσαι σίγουρος ότι λύνεται αρκεί να μην επαναλάβεις τα ίδια λάθη με το παππού σου
Απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει στο συνειδητό, θα πάει στο υποσυνείδητο. Τότε πρέπει να αδιαφορήσεις. Δε το συζητάς,το εξομολογήθηκε τέλος
Το υποσυνείδητο υπάρχει μετά τη πτώση. Πριν υπήρχε μόνο το συνειδητό
Ελεύθερος είσαι, η συνείδηση σου σου επιτρέπει κάτι άσχημο;[/i]
Με αυτη τη λογικη και ενα πουλι σε κλουβι ελευθερο ειναι. Μπορει να κινειται ελευθερα μεσα στο κλουβι.
Επισης οπως ειπα η αμαρτια του Αδαμ κραταει εκατονταδες ή και χιλιαδες γενιες και πιανει και ρτους απογονους. Τι γινεται; δεν ισχυουνε εδω οι 7 γενιες; :lol:

Δεν ισχύουν αν εξομολογηθεις,η εξομολόγηση καλύπτει και τους τριγύρω σου, αλλάζει το σχέδιο του Θεού γιατί αλλάζεις εσυ

Οσο για την συνειδηση ο ελευθερος βαζει τους δικους του περιορισμους στο βαθμο που αυτος επιθυμει. Ο μη ελευθερος, ο σκλαβος, αντιθετα εφαρμοζει περιορισμους που του βαζουνε αλλοι χωρις καμια δικη του επιλογη.

Μαντεψε με ποιον μοιαζει ο πιστος: με τον ελευθερο η τον σκλαβο;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Ιαν 2020, 11:54

lonelyrider έγραψε:
01 Ιαν 2020, 16:26
Northern Spirit έγραψε:
01 Ιαν 2020, 16:01
Μιλαμε για τον ιδιο Κυριο που αγαπαει "απεριοριστα" τον ανθρωπο; Αυτος θα ερθει σαν τον κλεφτη μεσα στη νυχτα ως δικαστης να κανει κριση;
Ο Κύριος είναι αγάπη αλλά είναι και δικαιοσύνη. Μακροθυμεί στην αμαρτία αλλά δεν την ξεχνάει. Βέβαια υπό προϋποθέσεις την συγχωρεί. Το ξαφνικό του ερχομού του έγκειται στο γεγονός ότι κανείς δε ξέρει πότε θα είναι.
Πάντως φαίνεται ξεκάθαρα η ύπαρξη του πειρασμικού πνεύματος που βάζει τους ανθρώπους ακόμη και να μισούν το Θεό (ώστε να ακυρώσουν του Θεού το αγαπήσεις Κύριον τον Θεόν σου) και από την άλλη η αγαθότητα του Θεού που δεν βάζει τους ανθρώπους να υβρίζουν τον διάολο παρότι του αξίζει.
Πάρτε παράδειγμα τις βλασφημίες των νεοΕλλήνων στα γήπεδα, στα καφέ κτλ κτλ.
Ωφέλιμα λόγια
Μακροθυμει
Μετά κι αν το καταλάβουμε, που ερχετε η ώρα της πληρωμής, και πάλι στα ίδια πέφτουμε ή τον υβριζουμε( Παναγία μου)

Δε το καταλαβαίνουμε είτε όταν είμαστε εν αμαρτία ούτε στο πλήρωμα. Μετά ακολουθεί άλλη δοκιμασία εκ Θεού ώσπου καταλάβουμε.

Είναι αυτό που λένε
Όλα εδώ πληρώνονται
Αργεί αλλά δε χαρίζει
Είναι τοοοσο φανερό μέσα στη Παλαιά κυρίως που εμφανιζόταν ως λογος

Οπότε, σ' αυτό το σημείο τολμώ να πω, τον μάθαμε τον Θεό
Αργεί. Και στα άσχημα και στα καλά

Και όλο να μη το έχετε κατά νου. Εμποδίζει την Χάρη.
Και θέλει κι οδηγό πνευματικο

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Ιαν 2020, 11:59

Northern Spirit έγραψε:
01 Ιαν 2020, 21:11
Exουμε επισης να κανουμε με θεο ακρως εκδικητικο και τιμωρητικο. Εδειξες μια φορα ανυπακοη; Θα υποφερεις για χιλιαδες χρονια.


Αχ Θεέ μου!
Βρε. Για αυτό ήρθε ο Χριστός. Για να έχουμε τη δυνατότητα να ξεπλύνουμε τα λάθη μας μέσω εξομολόγησης.




Επιπλεον ειχε επιτρεψει στον διαβολο, να κυκλοφορει ελευθερα μεσα στον παραδεισο χωρις να δωσει καν καποια προειδοποιηση στον Αδαμ και την Ευα που μολις ειχανε ερθει στον κοσμο και ακομη προσπαθουσανε να καταλαβουνε τι γινεται..Παρολα αυτα τους αφησε εκτεθειμενους στον "πανουργο οφη".

Επισης ο εξαπατηθης ανθρωπος τιμωρειται ενω ο διαβολος που τον παραπλανησε δηλαδη ο απατεωνας συνεχιζει να κυκλοφορει ελευθερος..

Γενικα μιλαμε για παραλογισμους..

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 02 Ιαν 2020, 12:02

bluerose έγραψε:
02 Ιαν 2020, 11:59
Northern Spirit έγραψε:
01 Ιαν 2020, 21:11
Exουμε επισης να κανουμε με θεο ακρως εκδικητικο και τιμωρητικο. Εδειξες μια φορα ανυπακοη; Θα υποφερεις για χιλιαδες χρονια.


Αχ Θεέ μου!
Βρε. Για αυτό ήρθε ο Χριστός. Για να έχουμε τη δυνατότητα να ξεπλύνουμε τα λάθη μας μέσω εξομολόγησης.




Επιπλεον ειχε επιτρεψει στον διαβολο, να κυκλοφορει ελευθερα μεσα στον παραδεισο χωρις να δωσει καν καποια προειδοποιηση στον Αδαμ και την Ευα που μολις ειχανε ερθει στον κοσμο και ακομη προσπαθουσανε να καταλαβουνε τι γινεται..Παρολα αυτα τους αφησε εκτεθειμενους στον "πανουργο οφη".

Επισης ο εξαπατηθης ανθρωπος τιμωρειται ενω ο διαβολος που τον παραπλανησε δηλαδη ο απατεωνας συνεχιζει να κυκλοφορει ελευθερος..

Γενικα μιλαμε για παραλογισμους..
Πώς ακριβως ξεπλυναμε τις αμαρτιδες μας μεσω εξομολογησης; Αφου το προπατορικο αμαρτημα ειναι ακομη εδω..Δεν ξεπλενεται αυτο απο οτι βλεπω.. :lol:
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 02 Ιαν 2020, 12:04

bluerose έγραψε:
02 Ιαν 2020, 10:56
Northern Spirit έγραψε:
01 Ιαν 2020, 21:11
Exουμε επισης να κανουμε με θεο ακρως εκδικητικο και τιμωρητικο. Εδειξες μια φορα ανυπακοη; Θα υποφερεις για χιλιαδες χρονια.

Επιπλεον ειχε επιτρεψει στον διαβολο, να κυκλοφορει ελευθερα μεσα στον παραδεισο χωρις να δωσει καν καποια προειδοποιηση στον Αδαμ και την Ευα που μολις ειχανε ερθει στον κοσμο και ακομη προσπαθουσανε να καταλαβουνε τι γινεται..Παρολα αυτα τους αφησε εκτεθειμενους στον "πανουργο οφη".

Επισης ο εξαπατηθης ανθρωπος τιμωρειται ενω ο διαβολος που τον παραπλανησε δηλαδη ο απατεωνας συνεχιζει να κυκλοφορει ελευθερος..

Γενικα μιλαμε για παραλογισμους..
Πωπω
Προχθές τα έλεγες κάπως αλλιώς
Τι ροή είναι αυτή;

Τους προειδοποιησε. Τους είπε να μη λάβουν από το καρπό της γνώσης του κακού
Αυτοί φαγανε τρικλοποδιά

Του επέτρεψε για να είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε. Όσο του επιτρέπουμε τόσο παίρνει δικαιώματα
Να μη τρώγαμε το μήλο. Υπήρχε τι δε καταλαβαίνεις;
Να διαβάσεις Παλαιά να αγαπήσεις το Θεό. Και μετά Καινή
Την εχω διαβασδει και την παλια διαθηκη και την καινη. Βεβαια μας λενε τωρα να μην διαβαζοθυμε και πολυ την παλια διαθηκη που παρουσιαζει τον θεο ως σφαγεα και εκδικητικο αλλα μονο την καινη.. :lol:

Η παλαια ειναι πιο κοντα στην αληθεια για το τι ειναι ο θεος μου φαινεται..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Ιαν 2020, 12:35

Northern Spirit έγραψε:
02 Ιαν 2020, 12:04
bluerose έγραψε:
02 Ιαν 2020, 10:56
Northern Spirit έγραψε:
01 Ιαν 2020, 21:11
Exουμε επισης να κανουμε με θεο ακρως εκδικητικο και τιμωρητικο. Εδειξες μια φορα ανυπακοη; Θα υποφερεις για χιλιαδες χρονια.

Επιπλεον ειχε επιτρεψει στον διαβολο, να κυκλοφορει ελευθερα μεσα στον παραδεισο χωρις να δωσει καν καποια προειδοποιηση στον Αδαμ και την Ευα που μολις ειχανε ερθει στον κοσμο και ακομη προσπαθουσανε να καταλαβουνε τι γινεται..Παρολα αυτα τους αφησε εκτεθειμενους στον "πανουργο οφη".

Επισης ο εξαπατηθης ανθρωπος τιμωρειται ενω ο διαβολος που τον παραπλανησε δηλαδη ο απατεωνας συνεχιζει να κυκλοφορει ελευθερος..

Γενικα μιλαμε για παραλογισμους..
Πωπω
Προχθές τα έλεγες κάπως αλλιώς
Τι ροή είναι αυτή;

Τους προειδοποιησε. Τους είπε να μη λάβουν από το καρπό της γνώσης του κακού
Αυτοί φαγανε τρικλοποδιά

Του επέτρεψε για να είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε. Όσο του επιτρέπουμε τόσο παίρνει δικαιώματα
Να μη τρώγαμε το μήλο. Υπήρχε τι δε καταλαβαίνεις;
Να διαβάσεις Παλαιά να αγαπήσεις το Θεό. Και μετά Καινή
Την εχω διαβασδει και την παλια διαθηκη και την καινη. Βεβαια μας λενε τωρα να μην διαβαζοθυμε και πολυ την παλια διαθηκη που παρουσιαζει τον θεο ως σφαγεα και εκδικητικο αλλα μονο την καινη.. :lol:

Η παλαια ειναι πιο κοντα στην αληθεια για το τι ειναι ο θεος μου φαινεται..

Μέσα από τη Καινή μας δείχνει την αγάπη
Πρακτικά, επίσης μας δίνει το μυστήριο της εξομολόγησης
Θα μου πεις γιατί δεν το έκανε πιο νωρίς.
Για να γίνουν όλες οι αμαρτίες να μην υπάρχει καμμία να μην λύνεται
Μακροθυμει μας περίμενε να δει τι αυγά θα κάνουμε
Ο Κύριος εμάς περιμένει, σ' αυτή τη βάση να κοιτάς την ελευθερία. Εκεί ήταν
Περίμενε...περίμενε...
Μετά ήρθε ο Χριστός

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Ιαν 2020, 12:37

bluerose έγραψε:
02 Ιαν 2020, 12:35
Northern Spirit έγραψε:
02 Ιαν 2020, 12:04
bluerose έγραψε:
02 Ιαν 2020, 10:56



bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Ιαν 2020, 12:39

Northern Spirit έγραψε:
02 Ιαν 2020, 12:04
Κι επειδή τον βλέπεις τιμωρό..ίσως καταγινεις να ζητάς συγνώμη...συγνώμη..

Σε αγαπω Χριστέ μου, αυτό να λες περισσότερο
Να θυμάσε. Φύλλο δε κουνιέται αν δε το επιτρέψει ο Κύριος

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Ιαν 2020, 12:53

Northern Spirit έγραψε:
02 Ιαν 2020, 12:02
bluerose έγραψε:
02 Ιαν 2020, 11:59
Northern Spirit έγραψε:
01 Ιαν 2020, 21:11
Exουμε επισης να κανουμε με θεο ακρως εκδικητικο και τιμωρητικο. Εδειξες μια φορα ανυπακοη; Θα υποφερεις για χιλιαδες χρονια.


Αχ Θεέ μου!
Βρε. Για αυτό ήρθε ο Χριστός. Για να έχουμε τη δυνατότητα να ξεπλύνουμε τα λάθη μας μέσω εξομολόγησης.




Επιπλεον ειχε επιτρεψει στον διαβολο, να κυκλοφορει ελευθερα μεσα στον παραδεισο χωρις να δωσει καν καποια προειδοποιηση στον Αδαμ και την Ευα που μολις ειχανε ερθει στον κοσμο και ακομη προσπαθουσανε να καταλαβουνε τι γινεται..Παρολα αυτα τους αφησε εκτεθειμενους στον "πανουργο οφη".

Επισης ο εξαπατηθης ανθρωπος τιμωρειται ενω ο διαβολος που τον παραπλανησε δηλαδη ο απατεωνας συνεχιζει να κυκλοφορει ελευθερος..

Γενικα μιλαμε για παραλογισμους..
Πώς ακριβως ξεπλυναμε τις αμαρτιδες μας μεσω εξομολογησης; Αφου το προπατορικο αμαρτημα ειναι ακομη εδω..Δεν ξεπλενεται αυτο απο οτι βλεπω.. :lol:
Για αυτό υπάρχει ο πόνος ενώ θα μπορούσαμε να ζουμε παραδεισένια
Αδύνατο να μετανοησουν όλος ο κόσμος βάση ελεύθερης βούλησης το προείδε κι έτσι αυτό υπάρχει το προπατορικό.
Αλλά τους πρώτους που βγάλε
από τον Άδη σύμφωνα με την εικόνα της Αναστάσεως ο Αδάμ κι η Εύα είναι. Ξαναγύρισαν πίσω στο παράδεισο



Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πας να τις πεις
Μετά σιγά σιγά εκκλησιαζομενος χαριτωνεσε
Μετά κι οι δοκιμασίες περνάν πιο ήπια. Να φοβάσε μόνο του Θεού τις δοκιμασίες. Αν είσαι όμως κοντά δε γράφει μέσα στη Καινή....ότι θα μας βοηθάει;;; Και θαύματα θα κάνει και κυρίως μέσω αποστολών του;;; Εκπροσώπων του δλ;;;
Έλα πρώτα κοντά και θα καταλάβεις
Αν είσαι βορινε μακριά...που είσαι...όταν κατέβεις βρες και μετά επικοινωνία τηλεφωνικά με τον πνευματικό σου. Όχι μόνο για αμαρτίες αλλά και για αποφάσεις σου.
Κι εμένα δε μου αρέσει στο χωριό αλλά βλέπει ωφεληθηκα από πριν το είδε
Μπα δε θα με αφήσει να πάω πόλη
Ήδη πήγα παραμονές και κοιτούσα τη φόραγαν και σκέφτομαι να πάω να κάνω και μακιγιάζ. Δεν είμαι τόσο δυνατή να έχω και μακιγιάζ και πίστη εγώ,άλλες είναι
Έτσι με θέλει κάθομαι ήσυχα ήσυχα τι να κάνω;
Αλλά χαίρομαι. Περίεργο.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Ιαν 2020, 15:02

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Ιαν 2020, 05:08
bluerose έγραψε:
01 Ιαν 2020, 05:05
Από το Θεό;

Εικόνες έχεις;

Πάρε αυτή την έχω σπίτι εγώ την ίδια,είναι πριν την αγιοκατάταξη του
Η δεύτερη είναι αγιογραφία από το μοναστήρι

[img]https://i.postimg.cc/hvBKwwFP/agio ... .jpg[/img]
Έχω την εικόνα του Αγίου Πορφύριου

Δε γίνεται όμως με προσευχή πρέπει εγώ να την αναζητήσω

Εικόνα

Όταν είσαι σαφής μπορείς να ζητήσεις
Αλλιώς σα βατός είναι οι προσευχές, λέει ο κατηχητης
Μπερδεμένες, πως να ενεργήσει;;


Ο Άγιος Πορφύριος έλεγε, το σωστότερο είναι να ζητάμε με κύριε ελέησον,ξέρει ο Θεός τις ανάγκες μας
Επίσης έλεγε να το ζητάτε και να το ξεχνάτε. Ψάξε,πάρε το πορτοκαλί βιβλίο του.


Εκτός αν είσαι σίγουρος και μπορείς να ζητήσεις κάτι, πως να το ζητησεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bluerose την 02 Ιαν 2020, 15:06, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Ιαν 2020, 15:07

Δε προλαβαινω να το δω πάω Σουρωτή
Χαιρετε

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Γέροντες της εποχής μας - Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 02 Ιαν 2020, 17:20

Northern Spirit έγραψε:
01 Ιαν 2020, 03:07
Σουβλίτσα έγραψε:
01 Ιαν 2020, 02:00
Πίθηκα, μπας και λες ένα κίτρινο βιβλιαράκι? Έφαγα φλασιά τώρα, είχα πέσει τυχαία στα χέρια μου ένα τέτοιο εκείνη την περίοδο, δεν ήξερα οτι είχε κυκλοφορήσει και τέτοια βιβλία με ημερομηνίες ο συγκεκριμένος
Αυτο εδω:
Πότε θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου μας
Κιτρινο νομιζω. Εχουνε περασει χρονια αλα το θυμαμαι γιατι η μητερα μου τοτε ητανε φαν του Μουλατσιωτη. Τον γνωριζε και προσωπικα και ειχαμε μαζεψει ολα του τα βιβλια, φυλλαδια ή οτι αλλο εγραφε τοτε.. :lol:
Αν παω Ελλαδα ειμαι σιγουρος οτι θα το βρω καπου στο σπιτι.
Μπα, νομίζω σε εκείνο έγραφε κάτι ένας ξένος (πεντηκοστιανός θα ήταν) ή αναφέρονταν και λεγόμενα κάποιου ξένου και είχε επιπλέον και κάτι του στυλ, εδώ θα βρείτε να υπάρχει το εξεξεξ κτλ. Μετά, ψάχναμε με κάτι πιτσιρίκια μετά να βρούμε τα εξάρια στο πεντοχίλιαρο (ή χιλιάρικο? λολ) αλλά δεν τα πολυκαταλαβαίναμε όλα αυτά ως παιδιά, εμείς θέλαμε το σασπενς.

Μου κάνει εντύπωση που το είχα δει, σε καλοκαιρινές διακοπές, από μία κυρία πολύ κοκέτα και ωραιοπαθή κτλ, όχι τυπικό δείγμα αυτού που κάποιοι θα έλεγαν "θεούσα". Εγώ τότε ως παιδί δεν τα κατείχα αυτά, όταν ρώτησα τη μαμά τί λέει αυτό το βιβλίο έβαλε τις φωνές του στυλ "αυτές είναι βλακείεεες! τί κάθεσαι και διαβάζειιις?!" (άμα έβλεπα βιβλίο έπρεπε να το ανοίξω οπωσδήποτε, χιχιχχι)

Φυσικά, και χωρίς να θέλω να ιεροκατηγορίσω, αυτά που περιγράφεις στο εν λόγω βιβλίο, είναι απαράδεκτα να τα γράφει και να τα κάνει ιερέας. Δεν κρίνουμε το πρόσωπό του τώρα ούτε την προσωπική του ζωή, μιλάμε για πράγματα τα οποία είναι απλώς ανεπίτρεπτα.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών