Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 17 Ιαν 2020, 01:08

Γάταρος έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:00
lonelyrider έγραψε:
17 Ιαν 2020, 00:52
Ένα που μου ρθε απευθείας είναι το "δικαιοσύνην μάθετε οι ενοικούντες επί της γης" του Ησαΐα κεφ. 26 στ.9 που ψάλλεται κιόλας το Πάσχα την Μεγάλη Εβδομάδα. Είναι δίκαιο λοιπόν εκτιμώ να προστατεύει κάποιος ανθρώπους στις παραπάνω καταστάσεις που ανέφερα. Έτσι το βλέπω εγώ.
Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με αυτό που είπε ο Ιησούς;
Ματθαίος 5:39
Εγώ όμως σας λέγω να μη καταληφθήτε από οργήν και εχθρότητα και να μη αντισταθήτε στον πονηρόν άνθρωπον αποδιδόντες κακόν αντί κακού, αλλά αν κανείς σε ραπίση στο δεξιόν μέρος του πρωσώπου σας, γύρισε με πραότητα και υποχωρητικότητα και το άλλο μέρος του προσώπου.
Το να γυρνάς το μάγουλο αφορά τις καθημερινές συναναστροφές με τους ανθρώπους και με αυτό θέλει να τονίσει το να είμαστε υποχωρητικοί (και ταπεινοί δηλαδή) ώστε να μην αλληλοτρωγόμαστε. Δεν αφορά να μπει ένας κακοποιός σπίτι σου να σκοτώσει εσένα και την οικογενειά σου και συ να πεις οκ δε τρέχει κάτι σκότωσέ μας.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Ιαν 2020, 01:15

lonelyrider έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:08
Το να γυρνάς το μάγουλο αφορά τις καθημερινές συναναστροφές με τους ανθρώπους και με αυτό θέλει να τονίσει το να είμαστε υποχωρητικοί (και ταπεινοί δηλαδή) ώστε να μην αλληλοτρωγόμαστε. Δεν αφορά να μπει ένας κακοποιός σπίτι σου να σκοτώσει εσένα και την οικογενειά σου και συ να πεις οκ δε τρέχει κάτι σκότωσέ μας.
Από πουθενά δεν προκύπτει αυτό που γράφεις. Το εδάφιο είναι τόσο ξεκάθαρο που δεν χωρούν ερμηνείες. Λες ότι δεν εννοεί αυτό που διαβάζουμε. Δηλαδή αν εννοούσε αυτό που διαβάζουμε πώς πιστεύεις ότι θα το έλεγε;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 17 Ιαν 2020, 01:16

Γάταρος έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:05
Ζαποτέκος έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:00
Δες τον Ιωάννη τον Πρόδρομο. Όταν τον επισκέφτηκαν οι στρατιώτες δεν τους είπε "μην πολεμάτε" , αλλά τους είπε να είναι ηθικοί.

Λουκ. 3,14 ἐπηρώτων δὲ αὐτὸν καὶ στρατευόμενοι λέγοντες· καὶ ἡμεῖς τί ποιήσομεν; καὶ εἶπε πρὸς αὐτούς· μηδένα συκοφαντήσητε μηδὲ διασείσητε, καὶ ἀρκεῖσθε τοῖς ὀψωνίοις ὑμῶν.
Λουκ. 3,14 Ερωτούσαν δε αυτόν και οι υπηρετούντες ως στρατιώται, λέγοντες· “και ημείς τι να κάμωμεν;” Και είπε προς αυτούς· “κανένα να μη συκοφαντήσετε, κανένα να μη εκφοβήσετε με απειλάς, δια να του αποσπάσετε χρήματα, και να αρκήσθε στον μισθόν σας”.
Ένας χριστιανός θα πρέπει ν' ακολουθήσει τον λόγο του Ιωάννη του Προδρόμου ή τον λόγο του Ιησού;
Γιατί , μήπως ο Ιησούς όταν συνάντησε τον εκατόνταρχο του είπε μην πολεμάς ή μην διατάζεις ή σταμάτα να είσαι στρατιωτικός ; :102:

Ενώ δε εισήλθεν ο Ιησούς εις την Καπερναούμ, τον επλησίασε με σεβασμόν ένας εκατόνταρχος παρακαλών αυτόν και λέγων· “Κυριε, ο δούλος μου είναι κατάκοιτος στο σπίτι μου παράλυτος και βασανίζεται από τρομερούς πόνους”. Και λέγει προς αυτόν ο Ιησούς· “εγώ θα έλθω και θα τον θεραπεύσω”. Ο εκατόνταρχος όμως απεκρίθη και είπε· Κυριε, δεν είμαι εγώ άξιος να εισέλθης συ, ο Παντοδύναμος, κάτω από την στέγην μου. Αλλά πες ένα μόνον λόγον και αμέσως θα θεραπευθή ο δούλος μου. Ημπορείς δε να διατάξης και η διαταγή σου θα γίνη έργον. Διότι και εγώ είμαι άνθρωπος, και ευρίσκομαι υπό την εξουσίαν των ανωτέρων μου, έχω δε υπό τας διαταγάς μου στρατιώτας και λέγω σε τούτον, πήγαινε και πηγαίνει, και στον άλλον, έλα και έρχεται, και στον δούλον μου κάμε τούτο και το κάμνει”. Ακούσας ο Ιησούς τα γεμάτα πίστιν αυτά λόγια εθαύμασε και είπεν εις αυτούς που τον ακολουθούσαν· “σας διαβεβαιώνω, ότι ούτε μεταξύ των Ισραηλιτών δεν εύρηκα τόσον μεγάλην πίστιν. Αληθινά δε σας λέγω ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δυσεως, από όλα τα μέρη της οικουμένης, θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθήσουν στο πνευματικόν δείπνον μαζή με τον Αβραάμ και τον Ισαάκ και τον Ιακώβ εις την βασιλείαν των ουρανών. Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών, (οι απόγονοι δηλαδή των πατριαρχών, που έχουν τας επαγγελίας του Θεού), θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν στο πυκνότατον σκότος του Αδου. Εκεί θα είναι ο κλαυθμός και το τρίξιμο των οδόντων”. Και είπεν ο Ιησούς στον εκατόνταρχον· “πήγαινε και όπως επίστευσες, ότι δηλαδή ημπορώ με ένα μου λόγον να θεραπεύσω τον δούλον σου, ας γίνη προς χάριν σου”. Και πράγματι εθεραπεύθη ο δούλος του αμέσως κατά την ώρα εκείνην.

http://users.sch.gr/aiasgr/Kainh_Diathi ... atontarxou
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Ιαν 2020, 01:27

Ζαποτέκος ο συγκεκριμένος εκατόνταρχος μπορεί να μην είχε πολεμήσει ποτέ του, όπως οι δικοί μας στρατιωτικοί.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 17 Ιαν 2020, 01:32

Γάταρος έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:15
lonelyrider έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:08
Το να γυρνάς το μάγουλο αφορά τις καθημερινές συναναστροφές με τους ανθρώπους και με αυτό θέλει να τονίσει το να είμαστε υποχωρητικοί (και ταπεινοί δηλαδή) ώστε να μην αλληλοτρωγόμαστε. Δεν αφορά να μπει ένας κακοποιός σπίτι σου να σκοτώσει εσένα και την οικογενειά σου και συ να πεις οκ δε τρέχει κάτι σκότωσέ μας.
Από πουθενά δεν προκύπτει αυτό που γράφεις. Το εδάφιο είναι τόσο ξεκάθαρο που δεν χωρούν ερμηνείες. Λες ότι δεν εννοεί αυτό που διαβάζουμε. Δηλαδή αν εννοούσε αυτό που διαβάζουμε πώς πιστεύεις ότι θα το έλεγε;
Η Θεολογία είναι συνδυαστική και εξαιρετικά πολύπλευρη επιστήμη. Αν απομονώσεις ένα εδάφιο και βάσει αυτού οδηγηθείς σε συμπεράσματα τότε θα πέσεις σε πλάνη μη πω αίρεση.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 17 Ιαν 2020, 01:35

Γάταρος έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:27
Ζαποτέκος ο συγκεκριμένος εκατόνταρχος μπορεί να μην είχε πολεμήσει ποτέ του, όπως οι δικοί μας στρατιωτικοί.
Νομίζω πως τότε - και ειδικά στην Ανατολή - πολεμούσαν. Δεν ήταν σαν τους σημερινούς δικούς μας που έχουν να πολεμήσουν απ' τον Πόλεμο της Κορέας . :lol: Τεσπα, λίγοι ήταν νομίζω οι χριστιανοί που είχαν πρόβλημα με την στράτευση και κατ' επέκταση με τον πόλεμο. Κάτι Λατίνοι πατέρες και μερικοί αιρετικοί. Εμείς δεν είναι τυχαίο που έχουμε πολλούς στρατιωτικούς αγίους : Άγιο Κορνήλιο , Άγιο Γεώργιο, Άγιο Μηνά, Άγιο Θεόδωρο, Τεσσαράκοντα Μάρτυρες κ.λπ. Ήμαστε στρατόκαυλοι ! :lol:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Ιαν 2020, 01:38

lonelyrider έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:32
Η Θεολογία είναι συνδυαστική και εξαιρετικά πολύπλευρη επιστήμη. Αν απομονώσεις ένα εδάφιο και βάσει αυτού οδηγηθείς σε συμπεράσματα τότε θα πέσεις σε πλάνη μη πω αίρεση.
Δηλαδή αν σκοτώσω κάποιον που μπήκε στο σπίτι μου για να βλάψει την οικογένειά μου και με βουτήξουν για να με πάνε στην κόλαση, τι θα τους πω; Ότι ο λόγος του Ιησού δεν ήταν ξεκάθαρος κι ότι μπερδεύτηκα με αυτά που είπαν κάποιοι άλλοι;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Ιαν 2020, 09:19

βιβλια που γραφτηκαν χιλια χρονια πριν απο αμορφωτους βοσκους, που δεν βγαζουν κανενα νοημα για τον σημερινο λογικο αναγνωστη.

ενας καλος σημερινος απατεωνας ομως, μπορει να "μεταφρασει" τις γραφες για να εξυπηρετησουν τον οποιονδηποτε σκοπο εχει, ειτε βιαιο, ειτε ειρηνικο, ειτε εθνικιστικο, ειτε οτιδηποτε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

User_601

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 17 Ιαν 2020, 09:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιαν 2020, 00:34
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
14 Ιαν 2020, 21:47
.

Χριστιανισμός καί Βία εβγαιναν μαζί βόλτα γιατί ήταν φιλενάδες..... :g030:

Εχουν καί θέση γιά τη βία.....οι βιαστές..... :fp:


.
NzRH6vV.jpg



.

Έχεις σαλτάρει τελείως, έτσι;
Παντα σαλταρισμενο δεν ητανε; :roll:

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 18 Ιαν 2020, 00:05

Γάταρος έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:38
lonelyrider έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:32
Η Θεολογία είναι συνδυαστική και εξαιρετικά πολύπλευρη επιστήμη. Αν απομονώσεις ένα εδάφιο και βάσει αυτού οδηγηθείς σε συμπεράσματα τότε θα πέσεις σε πλάνη μη πω αίρεση.
Δηλαδή αν σκοτώσω κάποιον που μπήκε στο σπίτι μου για να βλάψει την οικογένειά μου και με βουτήξουν για να με πάνε στην κόλαση, τι θα τους πω; Ότι ο λόγος του Ιησού δεν ήταν ξεκάθαρος κι ότι μπερδεύτηκα με αυτά που είπαν κάποιοι άλλοι;
Φίλε είναι εύλογη η απορία σου και εύγε που έχεις τη γνώση ότι κάποιους όντως τους βουτάνε οι δαίμονες για τη κόλαση.
Επέτρεψέ μου όμως να σου πω ότι επειδή ένα από τα πράματα που προκαλεί περισσότερο από κάθε άλλο την οργή του Θεού είναι το ανθρώπινο αίμα που άδικα χύνεται πάνω στη γη, τότε ο Κύριος κάποιον που πήγε να προστατεύσει γυναίκα και παιδιά ίσως τον αθωώσει.
Σε κάθε περίπτωση επιφυλάσσομαι.
Ποιος γνωρίζει να μας πει τα κρίματα του Θεού?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8628
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 21 Ιαν 2020, 19:50

Η εμφάνιση της χριστιανικής θρησκείας βασικά άλλαξε για πάντα τον κόσμο και διαφοροποίησε τις αντιλήψεις που επικρατούσαν στην αρχαιότητα. Πρότεινε γενικά έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης.

Το ποσό εφικτα είναι αυτά που πρότεινε ο Ιησούς στην πραγματική ζωή είναι αμφίβολο αλλά εισήγαγε έναν νέο τρόπο σκέψης και ένα νέο αξιακό σύστημα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών