Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 14 Ιαν 2020, 21:50

.
images (2).jpeg
images (2).jpeg (7.4 KiB) Προβλήθηκε 342 φορές

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Ιαν 2020, 21:52

taliban έγραψε:
13 Ιαν 2020, 19:31
Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
13 Ιαν 2020, 19:23
Γάταρος έγραψε:
13 Ιαν 2020, 05:31
Το γεγονός ότι σε αυτή τη διαίρεση υπάρχει το στοιχείο του πασιφισμού, μπορεί σε μια πολεμική σύρραξη να δημιουργήσει εσωτερικές αντιστάσεις σε αυτούς που θα έπρεπε να καταφύγουν στη βία για να σώσουν τις ζωές τους, όπως π.χ. σ' εκείνους που ενώ γινόταν η πολιορκία της Κωνσταντινούπολης επέλεξαν να κλειστούν στα μοναστήρια αντί να πολεμήσουν τους εισβολείς.
Τι μας λέει;
Σας προδώσαμε σαν Έθνος για να σώσουμε την τσέπη μας.
''ήταν θέλημα θεού(=τσέπης) η πόλη να τουρκέψει''.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 16 Ιαν 2020, 21:50

Για το θέμα της βίας στο χριστιανισμό ισχύει το "όποιο χέρι σηκώνεται βίαια θα πέσει συντετριμμένο". Ο Ιησούς στο ναό ξέσπασε κατά αντικειμένων και όχι ανθρώπων γιατί οι τελευταίοι χρησιμοποιούσαν το ναό του Θεού για να κονομάνε και κατά μία ερμηνεία κλέβανε κιόλας.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

User_601

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 16 Ιαν 2020, 21:54

Μιλαει το φασισταριο που απλα επειδη το ναζιστικο κομμα του δεν δεχεται και ειναι εναντια στον χριστιανισμο,καθοτι το θεωρει εβραικο θρησκευμα....μας τα κανει τσουρεκια και μας το παιζει ανθρωπιστης,Ποιος; ΤΟ ΝΑΣΙΖΤΑΚΙ. :smt005:
Λιγη αυτογνωσια δεν βλαφτει αγαπουλα.
Για πες μας λιγο για τον ναζισμο,φασισμο και κυριως ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΒΙΑ,ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΥΛΕΤΙΣΜΟ ΑΓΑΠΟΥΛΑ.Για πες;;
Και εγω δεν πιστευω σε θρησκειες ναι;Αλλα το θρασσος σου δεν εχει ορια. :romance-hearteyes:

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 16 Ιαν 2020, 22:01

Εσθήρ έγραψε:
16 Ιαν 2020, 21:54
Μιλαει το φασισταριο που απλα επειδη το ναζιστικο κομμα του δεν δεχεται και ειναι εναντια στον χριστιανισμο,καθοτι το θεωρει εβραικο θρησκευμα....μας τα κανει τσουρεκια και μας το παιζει ανθρωπιστης,Ποιος; ΤΟ ΝΑΣΙΖΤΑΚΙ. :smt005:
Λιγη αυτογνωσια δεν βλαφτει αγαπουλα.
Για πες μας λιγο για τον ναζισμο,φασισμο και κυριως ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΒΙΑ,ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΥΛΕΤΙΣΜΟ ΑΓΑΠΟΥΛΑ.Για πες;;
Και εγω δεν πιστευω σε θρησκειες ναι;Αλλα το θρασσος σου δεν εχει ορια. :romance-hearteyes:
Ο Γαταρος τρια πραγματα μπορει να ειναι.

Ειτε κοινος συριζαυγιτης ειτε τρολακι ειτε απλα μπουφος.

Ακομη θυμαμαι αυτο που ειχε πει οτι θα ηθελε να καταγεται απο ταγματΑΛΗΤΕΣ...

Τσο και λο στα φασισταρια!
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2760
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 16 Ιαν 2020, 23:42

lonelyrider έγραψε:
16 Ιαν 2020, 21:50
Για το θέμα της βίας στο χριστιανισμό ισχύει το "όποιο χέρι σηκώνεται βίαια θα πέσει συντετριμμένο". Ο Ιησούς στο ναό ξέσπασε κατά αντικειμένων και όχι ανθρώπων γιατί οι τελευταίοι χρησιμοποιούσαν το ναό του Θεού για να κονομάνε και κατά μία ερμηνεία κλέβανε κιόλας.
Δηλαδή στα σοβαρά πιστεύεις πως δεκάδες έμποροι κάθονταν και κοιτούσαν απαθείς ή ότι δεν βοηθησαν οι μαθητές και οι ακόλουθοι; Οι εντολές μη βίας είναι για τους ιεράρχες και μοναχούς. Αλλιώς είναι μία θρησκεία θεοπάλαβη.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2760
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 16 Ιαν 2020, 23:52

Εσθήρ έγραψε:
16 Ιαν 2020, 21:54
Μιλαει το φασισταριο που απλα επειδη το ναζιστικο κομμα του δεν δεχεται και ειναι εναντια στον χριστιανισμο,καθοτι το θεωρει εβραικο θρησκευμα....μας τα κανει τσουρεκια και μας το παιζει ανθρωπιστης,Ποιος; ΤΟ ΝΑΣΙΖΤΑΚΙ. :smt005:
Λιγη αυτογνωσια δεν βλαφτει αγαπουλα.
Για πες μας λιγο για τον ναζισμο,φασισμο και κυριως ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΒΙΑ,ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΥΛΕΤΙΣΜΟ ΑΓΑΠΟΥΛΑ.Για πες;;
Και εγω δεν πιστευω σε θρησκειες ναι;Αλλα το θρασσος σου δεν εχει ορια. :romance-hearteyes:
Με πολύ μεγαλύτερη ευκολία βρίσκεις αποσπάσματα κατά του φιλελευθερισμού και αριστεράς στην Αγία Γραφή παρά κατά του εθνικισμού. Πολύ πιο εύκολα "αποδεικνύεις¨" ασύμβατο το χριστιανισμό με φιλελευθερισμό και αριστερά παρα με σύγχρονο εθνικισμό. Για τους ξένους τι λέει; μη τους σφάζεται όπως έκαναν όλοι τότε και οι αρχαίοι Έλληνες, μην τους πουλάτε για σκλάβους, βοηθάτε τους λίγο μην ψοφήσουν όταν γυρνοβολάνε περαστικοί συνήθως από το χωριό σας. Δε νομίζω ένας σύγχρονος εθνικιστής να έχει άλλη άποψη. Για την αριστερά είναι σε πάμπολλα χωρία κατά έκτρωσης, ομοφυλοφιλίας, πορνείας, έκλυσης ηθών, υπερ της ατομικής ιδιοκτησίας. Κατά του φιλελευθερισμου΄δεν το συζητάω, το δικαίωμα του ((( εμπόρου))) να πουλάει ότι σαπίλα ηθική και υλική σίγουρα κατακρίνεται συνεχώς. το αποκορύφωμα η σκηνή στον ναό. Ακόμα κατάκριση του πλουτισμού με κάθε μέσο και σκοπό και αδιαφορία για τους αδύναμους γείτονες και συμπατριώτες.
Πολύ πιο συμβατός ο σοσιαλιστικός εθνικισμός με τον χριστιανισμό παρά με φιλελευθερισμό και γενικότερη αριστερά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Ιαν 2020, 00:31

περαστικος έγραψε:
16 Ιαν 2020, 22:01
Τσο και λο στα φασισταρια!
Στην Ελλάδα τσο και λο τρώνε τα κομμουνισταριά, από το Γράμμο μέχρι σήμερα, τρεχάλα οι δωσίλογοι της κατοχής. Βλέπεις, δεν είμαστε όλοι χριστιανοί ώστε να γυρίζουμε και το άλλο μάγουλο.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιαν 2020, 00:34

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
14 Ιαν 2020, 21:47
.

Χριστιανισμός καί Βία εβγαιναν μαζί βόλτα γιατί ήταν φιλενάδες..... :g030:

Εχουν καί θέση γιά τη βία.....οι βιαστές..... :fp:


.
NzRH6vV.jpg



.

Έχεις σαλτάρει τελείως, έτσι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 17 Ιαν 2020, 00:40

Dorian έγραψε:
16 Ιαν 2020, 23:42
lonelyrider έγραψε:
16 Ιαν 2020, 21:50
Για το θέμα της βίας στο χριστιανισμό ισχύει το "όποιο χέρι σηκώνεται βίαια θα πέσει συντετριμμένο". Ο Ιησούς στο ναό ξέσπασε κατά αντικειμένων και όχι ανθρώπων γιατί οι τελευταίοι χρησιμοποιούσαν το ναό του Θεού για να κονομάνε και κατά μία ερμηνεία κλέβανε κιόλας.
Δηλαδή στα σοβαρά πιστεύεις πως δεκάδες έμποροι κάθονταν και κοιτούσαν απαθείς ή ότι δεν βοηθησαν οι μαθητές και οι ακόλουθοι; Οι εντολές μη βίας είναι για τους ιεράρχες και μοναχούς. Αλλιώς είναι μία θρησκεία θεοπάλαβη.
Ο Ιησούς δεν άπλωσε χέρι πάνω σε άνθρωπο. Ξεκάθαρα.
Επίσης μου λέει ο λογισμός μου ότι η βία δικαιολογείται κάπως στο χριστιανισμό όταν μία χώρα προστατεύει τον εαυτό της από εισβολείς, ένας οικογενειάρχης προστατεύει την οικογενεια του από κλέφτες που μπαίνουν σπίτι να κλεψουν και ίσως να σκοτώσουν, ένας αστυνομικός εξουδετερώνει έναν επικίνδυνο κακοποιό κ.ο.κ.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Ιαν 2020, 00:45

lonelyrider έγραψε:
17 Ιαν 2020, 00:40
Ο Ιησούς δεν άπλωσε χέρι πάνω σε άνθρωπο. Ξεκάθαρα.
Επίσης μου λέει ο λογισμός μου ότι η βία δικαιολογείται κάπως στο χριστιανισμό όταν μία χώρα προστατεύει τον εαυτό της από εισβολείς, ένας οικογενειάρχης προστατεύει την οικογενεια του από κλέφτες που μπαίνουν σπίτι να κλεψουν και ίσως να σκοτώσουν, ένας αστυνομικός εξουδετερώνει έναν επικίνδυνο κακοποιό κ.ο.κ.
Mπορείς να μου παραθέσεις το εδάφιο που κάνει τον λογισμό σου να σου πει ότι η βία δικαιολογείται στις περιπτώσεις που αναφέρεις;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 17 Ιαν 2020, 00:52

Γάταρος έγραψε:
17 Ιαν 2020, 00:45
lonelyrider έγραψε:
17 Ιαν 2020, 00:40
Ο Ιησούς δεν άπλωσε χέρι πάνω σε άνθρωπο. Ξεκάθαρα.
Επίσης μου λέει ο λογισμός μου ότι η βία δικαιολογείται κάπως στο χριστιανισμό όταν μία χώρα προστατεύει τον εαυτό της από εισβολείς, ένας οικογενειάρχης προστατεύει την οικογενεια του από κλέφτες που μπαίνουν σπίτι να κλεψουν και ίσως να σκοτώσουν, ένας αστυνομικός εξουδετερώνει έναν επικίνδυνο κακοποιό κ.ο.κ.
Mπορείς να μου παραθέσεις το εδάφιο που κάνει τον λογισμό σου να σου πει ότι η βία δικαιολογείται στις περιπτώσεις που αναφέρεις;
Ένα που μου ρθε απευθείας είναι το "δικαιοσύνην μάθετε οι ενοικούντες επί της γης" του Ησαΐα κεφ. 26 στ.9 που ψάλλεται κιόλας το Πάσχα την Μεγάλη Εβδομάδα. Είναι δίκαιο λοιπόν εκτιμώ να προστατεύει κάποιος ανθρώπους στις παραπάνω καταστάσεις που ανέφερα. Έτσι το βλέπω εγώ.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Ιαν 2020, 01:00

lonelyrider έγραψε:
17 Ιαν 2020, 00:52
Ένα που μου ρθε απευθείας είναι το "δικαιοσύνην μάθετε οι ενοικούντες επί της γης" του Ησαΐα κεφ. 26 στ.9 που ψάλλεται κιόλας το Πάσχα την Μεγάλη Εβδομάδα. Είναι δίκαιο λοιπόν εκτιμώ να προστατεύει κάποιος ανθρώπους στις παραπάνω καταστάσεις που ανέφερα. Έτσι το βλέπω εγώ.
Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με αυτό που είπε ο Ιησούς;
Ματθαίος 5:39
Εγώ όμως σας λέγω να μη καταληφθήτε από οργήν και εχθρότητα και να μη αντισταθήτε στον πονηρόν άνθρωπον αποδιδόντες κακόν αντί κακού, αλλά αν κανείς σε ραπίση στο δεξιόν μέρος του πρωσώπου σας, γύρισε με πραότητα και υποχωρητικότητα και το άλλο μέρος του προσώπου.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 17 Ιαν 2020, 01:00

Γάταρος έγραψε:
17 Ιαν 2020, 00:45
lonelyrider έγραψε:
17 Ιαν 2020, 00:40
Ο Ιησούς δεν άπλωσε χέρι πάνω σε άνθρωπο. Ξεκάθαρα.
Επίσης μου λέει ο λογισμός μου ότι η βία δικαιολογείται κάπως στο χριστιανισμό όταν μία χώρα προστατεύει τον εαυτό της από εισβολείς, ένας οικογενειάρχης προστατεύει την οικογενεια του από κλέφτες που μπαίνουν σπίτι να κλεψουν και ίσως να σκοτώσουν, ένας αστυνομικός εξουδετερώνει έναν επικίνδυνο κακοποιό κ.ο.κ.
Mπορείς να μου παραθέσεις το εδάφιο που κάνει τον λογισμό σου να σου πει ότι η βία δικαιολογείται στις περιπτώσεις που αναφέρεις;
Δες τον Ιωάννη τον Πρόδρομο. Όταν τον επισκέφτηκαν οι στρατιώτες δεν τους είπε "μην πολεμάτε" , αλλά τους είπε να είναι ηθικοί.

Λουκ. 3,14 ἐπηρώτων δὲ αὐτὸν καὶ στρατευόμενοι λέγοντες· καὶ ἡμεῖς τί ποιήσομεν; καὶ εἶπε πρὸς αὐτούς· μηδένα συκοφαντήσητε μηδὲ διασείσητε, καὶ ἀρκεῖσθε τοῖς ὀψωνίοις ὑμῶν.
Λουκ. 3,14 Ερωτούσαν δε αυτόν και οι υπηρετούντες ως στρατιώται, λέγοντες· “και ημείς τι να κάμωμεν;” Και είπε προς αυτούς· “κανένα να μη συκοφαντήσετε, κανένα να μη εκφοβήσετε με απειλάς, δια να του αποσπάσετε χρήματα, και να αρκήσθε στον μισθόν σας”.


Ταυτόχρονα ο άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος όπως και ο Ιησούς ήταν κατά του σωβινισμού και των φυλετισμών .

Λουκ. 3,8 ποιήσατε οὖν καρποὺς ἀξίους τῆς μετανοίας, καὶ μὴ ἄρξησθε λέγειν ἐν ἑαυτοῖς, πατέρα ἔχομεν τὸν Ἀβραάμ· λέγω γὰρ ὑμῖν ὅτι δύναται ὁ Θεὸς ἐκ τῶν λίθων τούτων ἐγεῖραι τέκνα τῷ Ἀβραάμ.
Λουκ. 3,8 Εάν με την καρδιά σας δέχεσθε ειλικρινώς το βάπτισμα της μετανοίας και θέλετε να σωθήτε από την οργήν, κάμετε έργα αγαθά, άξια και σύμφωνα με την μετάνοιάν σας. Και μην αρχίσετε να λέγετε μεταξύ σας με αλαζονείαν· Εχομεν πατέρα τον Αβραάμ. Διότι σας λέγω τούτο, ότι ημπορεί ο Θεός και από τους λίθους αυτούς να αναδείξη τέκνα στον Αβραάμ.


------------------------------------------------------

Λουκ. 4,25 ἐπ᾿ ἀληθείας δὲ λέγω ὑμῖν πολλαὶ χῆραι ἦσαν ἐν ταῖς ἡμέραις Ἠλιοὺ ἐν τῷ Ἰσραήλ, ὅτε ἐκλείσθη ὁ οὐρανὸς ἐπὶ ἔτη τρία καὶ μῆνας ἕξ, ὡς ἐγένετο λιμὸς μέγας ἐπὶ πᾶσαν τὴν γῆν,
Λουκ. 4,25 Σας υπενθυμίζω δε και αυτήν την αλήθειαν, ότι πολλαί χήραι εζούσαν μεταξύ του Ισραηλιτικού λαού κατά την εποχήν του Ηλιού, όταν εκλείσθη ο ουρανός και δεν έβρεξε επί τρία έτη και εξ μήνας, τότε που απλώθηκε μεγάλη πείνα εις όλην την χώραν της Παλαιστίνης.
Λουκ. 4,26 καὶ πρὸς οὐδεμίαν αὐτῶν ἐπέμφθη Ἠλίας εἰ μὴ εἰς Σάρεπτα τῆς Σιδωνίας πρὸς γυναῖκα χήραν.
Λουκ. 4,26 Και εις καμμίαν από τας πτωχάς χήρας των Ιουδαίων δεν εστάλη από τον Θεόν ο Ηλίας, ει μη μόνον εις τα Σαρεπτα της Σιδωνίας προς κάποιαν άγνωστον και άσημον χήραν γυναίκα.
Λουκ. 4,27 καὶ πολλοὶ λεπροὶ ἦσαν ἐπὶ Ἐλισαίου τοῦ προφήτου ἐν τῷ Ἰσραήλ, καὶ οὐδεὶς αὐτῶν ἐκαθαρίσθη εἰ μὴ Νεεμὰν ὁ Σύρος.
Λουκ. 4,27 Και πολλοί λεπροί ήσαν κατά την εποχήν του προφήτου Ελισαίου στο ισραηλιτικόν έθνος και κανείς από αυτούς δεν εθεραπεύθη, ει μη μόνον ο Νεεμάν, που κατήγετο από την Συρίαν”.
Λουκ. 4,28 καὶ ἐπλήσθησαν πάντες θυμοῦ ἐν τῇ συναγωγῇ ἀκούοντες ταῦτα,
Λουκ. 4,28 Και όλοι μέσα εις την συναγωγήν, όταν ήκουσα αυτά, κατελήφθησαν από ασυγκράτητον οργήν (διότι ενόμισαν ότι ο Κυριος τους θέτει εις κατωτέραν θέσιν από τους ειδωλολάτρας).
Λουκ. 4,29 καὶ ἀναστάντες ἐξέβαλον αὐτὸν ἔξω τῆς πόλεως καὶ ἤγαγον αὐτὸν ἕως ὀφρύος τοῦ ὄρους, ἐφ᾿ οὗ ἡ πόλις αὐτῶν ᾠκοδόμητο, εἰς τὸ κατακρημνίσαι αὐτόν.
Λουκ. 4,29 Εσηκώθησαν, τον ήρπασαν και τον έβγαλαν έξω από την πόλιν, τον έφεραν έως το χείλος ενός κρημνού του όρους, επάνω στο οποίον είχεν οικοδομηθή η πόλις των, με τον σκοπόν να τον κρημνίσουν κάτω.
Λουκ. 4,30 αὐτὸς δὲ διελθὼν διὰ μέσου αὐτῶν ἐπορεύετο.
Λουκ. 4,30 Αυτός όμως επέρασε ανάμεσα από αυτούς κατά ένα τρόπον θαυμαστόν και έφυγε.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο χριστιανισμός απέναντι στη βία, τον εθνικισμό και τον φυλετισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Ιαν 2020, 01:05

Ζαποτέκος έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:00
Δες τον Ιωάννη τον Πρόδρομο. Όταν τον επισκέφτηκαν οι στρατιώτες δεν τους είπε "μην πολεμάτε" , αλλά τους είπε να είναι ηθικοί.

Λουκ. 3,14 ἐπηρώτων δὲ αὐτὸν καὶ στρατευόμενοι λέγοντες· καὶ ἡμεῖς τί ποιήσομεν; καὶ εἶπε πρὸς αὐτούς· μηδένα συκοφαντήσητε μηδὲ διασείσητε, καὶ ἀρκεῖσθε τοῖς ὀψωνίοις ὑμῶν.
Λουκ. 3,14 Ερωτούσαν δε αυτόν και οι υπηρετούντες ως στρατιώται, λέγοντες· “και ημείς τι να κάμωμεν;” Και είπε προς αυτούς· “κανένα να μη συκοφαντήσετε, κανένα να μη εκφοβήσετε με απειλάς, δια να του αποσπάσετε χρήματα, και να αρκήσθε στον μισθόν σας”.
Ένας χριστιανός θα πρέπει ν' ακολουθήσει τον λόγο του Ιωάννη του Προδρόμου ή τον λόγο του Ιησού;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών