Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32109
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιαν 2020, 08:45

θεος δεν υπαρχει. η θρησκεια ειναι σαν την αστρολογια και τη χαρτομαντεια. απατη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 28 Ιαν 2020, 09:24

Χαοτικός έγραψε:
27 Ιαν 2020, 23:15
Αν υπάρχει Θεός είναι μεγάλη ξεφτίλα να αφήνει στην κυβέρνηση αυτά τα τσίρκουλα.
Αφού γνωρίζουμε ότι μακροθυμει
Αργεί, κι αυτό φαίνεται από την Παλαιά Διαθήκη
Αφήνει το κακό και το καλό κι ανάλογα πέφτει σκούπα μετά
Ένας που πιστεύει θα κάνει υπομονή, ένας που δεν πιστεύει θα συνεχίσει τα ίδια κι ένας που είναι ντεμί, θα γογγυσει
Τώρα,αν προλάβουμε να δούμε το αποτέλεσμα δε το ξέρουμε,μόνο ο Θεός το γνωρίζει. Όπως πάνε τα πράγματα όμως,δε χρειάζεται προορατικος γέροντας να μας πει,τα βλέπουμε και μόνοι μας σε τι κοινωνία ζούμε
Σύγκρινε 20 χρόνια πριν με το τώρα και δες πως ειμασταν σαν Ελβετία και πως είμαστε τώρα και επίσης δες τα λάθη του τότε ατομικά όχι ως κυβέρνηση που κάναμε και το αποτέλεσμα. Το ατομικά πάλι κολλάει με τη θρησκεία. Αφαιρέσαμε την εκκλησία τότε από τη ζωή μας, δεν λειτουργούσαμε με σύνεση που πρέπει υπό όλες τις συνθήκες να λειτουργούμε κτλ

User_601

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 28 Ιαν 2020, 09:54

Οχι αλλο καρβουνο.Οχι λιβανι...οχι πολιτικη.
Αλλου τα λιβανια κ σιγουρα αλλου τα κομματικα σας προββατα.Ειστε εκτος θεματος.

Κατα τα αλλα.,εχουν πλακα καποια ποστ που λενε για νομους της φυσικης που ειναι στανταρ κ ετσι ειναι κ δεν παραβιαζονται κλπ.Η ημιμαθεια ειπαμε..ειναι χειροτερη της αμαθειας.Ωρε..οι νομοι της φυσικης ισχυουν μονο εννοειται απο την μεγαλη εκρηξη κ μετα..δεδομενο επισης για τον συγκεκριμενο χωροχρονο...για το συγκεκριμενο συμπαν.Αν υπαρχουν κ αλλα συμπαντα,πραγμα που καθολου δεν αποκλειεται ,το πιο πιθανο να ισχυουν αλλοι νομοι.Επισης...εμεις που ειμαστε μεσα ατο συμπαν εχουμε εντελως διαστρεβλωμενη εικονα εστω κ αυτου του συμπαντος που προσπαθουμε να αντιληφθουμε.Η πραγματικη εικονα φαινεται μονο οταν βρισκεσαι εξω απο αυτο ,πραγμα το οποιοο δεν μπορουμε να πραγματοποιησουμε.Αρχιδια εικονα του συμπαντος εχουμε...επισης αρχιδια νομους της φυσικης.Πριν ξεστομισετε θεσφατα...δειτε κ κανενα ντοκιμαντερι. :lol:

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 28 Ιαν 2020, 09:57

Εσθήρ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 09:54
Οχι αλλο καρβουνο.Οχι λιβανι...οχι πολιτικη.
Αλλου τα λιβανια κ σιγουρα αλλου τα κομματικα σας προββατα.Ειστε εκτος θεματος.

Κατα τα αλλα.,εχουν πλακα καποια ποστ που λενε για νομους της φυσικης που ειναι στανταρ κ ετσι ειναι κ δεν παραβιαζονται κλπ.Η ημιμαθεια ειπαμε..ειναι χειροτερη της αμαθειας.Ωρε..οι νομοι της φυσικης ισχυουν μονο εννοειται απο την μεγαλη εκρηξη κ μετα..δεδομενο επισης για τον συγκεκριμενο χωροχρονο...για το συγκεκριμενο συμπαν.Αν υπαρχουν κ αλλα συμπαντα,πραγμα που καθολου δεν αποκλειεται ,το πιο πιθανο να ισχυουν αλλοι νομοι.Επισης...εμεις που ειμαστε μεσα ατο συμπαν εχουμε εντελως διαστρεβλωμενη εικονα εστω κ αυτου του συμπαντος που προσπαθουμε να αντιληφθουμε.Η πραγματικη εικονα φαινεται μονο οταν βρισκεσαι εξω απο αυτο ,πραγμα το οποιοο δεν μπορουμε να πραγματοποιησουμε.Αρχιδια εικονα του συμπαντος εχουμε...επισης αρχιδια νομους της φυσικης.Πριν ξεστομισετε θεσφατα...δειτε κ κανενα ντοκιμαντερι. :lol:
:smt023
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Ιαν 2020, 10:03

hellegennes έγραψε:
28 Ιαν 2020, 03:38
Μα δεν είναι σίγουρο ότι υπάρχει αυτό το πράγμα που λες. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος και ο πολιτισμός λειτουργούν με πολύ πιο σύνθετο τρόπο. Η δημιουργία θρησκειών μπορεί να είναι παράγωγο της μεταφυσικής αντίληψης, με τον ίδιο τρόπο που δεν υπάρχει άμεση αταβιστική εξήγηση για το ότι κάποιοι άνθρωποι βλέπουν τα εσώρουχα ως κάτι σέξι, αφού τα εσώρουχα είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα και δεν υπήρχαν στην φύση για να εξελιχθούμε να τα γουστάρουμε.
Και πάλι δεν εξηγείται γιατί υπάρχει η όποια "μεταφυσική αντίληψη" και ποια η φύση της. Απλά μεταφέρεις το ζήτημα από ένα επίπεδο σε ένα άλλο.

Όπως είχα γράψει και παλαιότερα, η ύπαρξη δεν είναι απαραίτητα υλική. Αυτά που νιώθεις, αυτά που φαντάζεσαι υπάρχουν. Αλλιώς είμαστε υποχρεωμένοι να γράφουμε ότι οι σκέψεις είναι ανύπαρκτες, όπως δηλαδή και οι ίδιες οι θεωρίες μας (επιστημονικές ή μη) που δεν υπάρχουν στον αισθητό κόσμο κι ανήκουν στο χώρο του νοερού, του φανταστικού. Ακόμα κι όσα διαβάζεις εδώ μέσα δεν αποτελούν υλικές αποτυπώσεις, αλλά ηλεκτρομαγνητικές κωδικοποιήσεις αποτελούμενες από 0 και 1 (άνοιγμα κλείσιμο ρεύματος) μίας φανταστικής οντότητας που είναι η νόηση δύο όντων που επικοινωνούν μέσω εκείνης.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 28 Ιαν 2020, 11:10

Εσθήρ έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:04
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
27 Ιαν 2020, 09:08
Εσθήρ έγραψε:
26 Ιαν 2020, 18:29

Μα δεν υπαρχει μονιμοτητα στο θανατο. Στον θανατο και στην ανυπαρξια , χρονος δεν υφισταται.
Σαφως και δεν χουμε αποδειξη για μεταθανατια ζωη,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.Επισης δεν εχουμε αποδειξη μη μεταθανατιας ζωης.Και δεν ειναι μονο η μεταθανατια ζωη
.Εγω δεν ειμαι σιγουρη οτι δεν κανουμε κυκλους ζωης.Εσυ εισαι σιγουρος οτι ΔΕΝ;Με ποιο σκεπτικο;Το οτι δεν βλεπουμε κατι δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.
Επισης αν ησουν σκουλικι θα ηξερες οτι υπαρχει ο πλανητης αρης και οι μαυρες τρυπες;
Ξερεις,η μεγαλομανια μας ,μας κανει να πιστευουμε οτι ειμαστε ότι πιο μεγαλο εχει να επιδειξει το συμπαν.Ειμαστε ομως; :p2:
Ο θάνατος είναι μόνιμη κατάσταση φίλη Εσθήρ. Αυτό εννοώ. Μόνιμη στο ότι δεν πρόκειται ποτέ να ξαναγυρίσουμε εκεί που ήμασταν ή να συνεχίσουμε για κάπου αλλού. Η ανυπαρξία είναι μόνιμη κατάσταση. Δεν υπάρχει επιστροφή.
Αν ήμουν σκουλήκι θα ήμουν ένα πλάσμα χωρίς συνείδηση του εαυτού του. Μα είμαι άνθρωπος. Δεν μπορώ ούτε να συγκρίνω τον εαυτό μου με ένα σκουλήκι. Θα ήταν σαν να συγκρίνω έναν άνθρωπο με έναν Θεό. Μην απατάσαι. Είμαστε το τελειότερο πλάσμα στον κόσμο. Εμείς ορίζουμε τον κόσμο. Εμείς δημιουργούμε και ξεχνούμε τους Θεούς. Δεν υπάρχει τίποτα σε όλο το απέραντο σύμπαν που να μας πλησιάζει.
Οταν λεω σκουλικι εννοω οτι δεν εχει τις σωματικες δυνατοτητες να αντιληφθει πραγματα περα απο τις δυνατοτητες του.Το ιδιο ανετα μπορει να συμβαινει και με εμας,Σαφως δεν μπορεις να αντιληφθεις αυτο που λεω διοτι νομιζεις οτι τα αντιλαμβανεσαι ΟΛΑ.Αποδειξη για αυτο δεν υπαρχει.Και δεν μπορει να υπαρξει.Διοτι αν ειχαμε αποδειξη θα το αντιλαμβανομασταν.
Εισαι απιστευτα αλαζονας και λυπαμαι,αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος για αυτο αγαπουλα. :smt018
Περα απο το συμπαν που αντιλαμβανομαστε ανετα μπορει αν υπαρχει ακτι αλλο που ουτε καν διαννοουμαστε,οπως και το σκουλικι και να γελαει και μαζι μας.Ειδικα με τους ξερολες. :lol:
Ξεκαβαλα λιγο και μαθε να σκεφτεσαι.Διοτι ετσι δεν προκειται να πας παραπερα απο οτι εισαι τωρα.Ταπεινη γνωμη μου.Αλλα η ιστορια αυτο δειχνει.Οποιος δεν ψαχνει , μενει στασιμος.Και ψαχνεις οταν αμφισβητεις και οχι οταν δεχεσαι δογματα και θεσφατα.Ή μόνο αυτα που βλεπεις.
Ολα αυτα που λες ειναι απλως θεσφατα ενος αλαζονα.Ουτε αποδειξη,ουτε ενδειξη ,ουτε τιποτα,οποτε με θεσφατα κουβεντα δεν μπορει να γινει.Εισαι δογματικος,Με γεια σου με χαρα σου,αλλα δεν μπορεις να κανεις συζητησεις ετσι. :wave:
Εκρηκτική και πανέμορφη Εσθήρ. Είσαι σκληρή σαν αφέντρα. Το σκουλήκι έχει περιορισμένες ικανότητες όντως. Σίγουρα σε κάποια ονειροφαντασία το σκουλήκι μιλάει και γελάει και παίζει μπάσκετ με άλλα σκουλήκια και δεν θα ήταν δύσκολο να πιστέψεις κάτι τέτοιο στην ωραία νιότη σου μα όπως λέει ο Εκκλησιαστής "κάποτε έρχεται η ώρα που αφήνουμε τα παιδιάστικα πράγματα στην άκρη". Ας επιλέξουμε σαν αφετηρία της συζήτησής μας αυτή την ενηλικίωση.

Αλαζονεία είναι να πιστεύεις σε επόμενες ζωές και να αυτοπροσδιορίζεσαι σαν αιώνιο πνεύμα που περιμένει από κάμπια να μεταμορφωθεί σε πεταλούδα. Δεν είναι λογικό να μου ζητάς αποδείξεις περί μη ύπαρξης ονειρικών κόσμων. Λογικό θα ήταν να μου έφερνες απτές αποδείξεις για την ύπαρξή τους. Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να σου ζητήσω να μου αποδείξεις ότι μια βάρκα δεν περιφέρεται γύρω από τον Άρη ενώ στην περίπτωση που δεν μπορείς να το κάνεις να ισχυριστώ ότι όντως κάποιος βγήκε για ψάρεμα εκεί.
Ξέρεις όμως ότι αυτό δεν γίνεται έτσι δεν είναι;

Eίναι σύνηθες να προσδίδουμε βαρύτητα σε μια μαζική ψευδαίσθηση και κατανοητό να θέλουμε να ζούμε για πάντα σε αυτή τη μορφή ή σε άλλη. Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η πίστη προσκρούει σε όλους τους φυσικούς νόμους. Αντιμέτωπη με την πραγματικότητα θα πρέπει κι εσύ, ωραία Εσθήρ, να επαναξιολογήσεις τη στάση σου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Ιαν 2020, 15:42

stargazer έγραψε:
27 Ιαν 2020, 19:44

Αυτό που λέω είναι ότι μπορεί η ψυχη να μείνει άφθαρτη, αλλά το εγώ πεθαίνει γιατί καθορίζεται από τα όρια της ύλης η οποία αποσυντιθεται. Αυτό που μένει είναι ίσως η "ουσία" αλλά δεν είσαι εσύ.
Η ψυχή έιναι αυτόνομη η είναι μέρος κάτι μεγαλύτερου;

Δεν έχω συναντήσει κανέναν αθάνατο :102:

Ενδιαφέροντα τα ερωτήματα που θέτεις περί κλωνοποίησης. Δεν έχουμε πειράματα όμως (ακόμα)
Κατά την διάρκεια της ζωής μας επίσης χάνονται μέρη του εγώ και μετασχηματίζονται σε κάτι άλλο. Είναι μια δυναμική διαδικασία όπως όλες στη φύση.
Ούτε εγώ έχω συναντήσει κανέναν αθάνατο. Έστω με την έννοια του εξωγήινου που αφού θα έχει φτάσει στο σημείο να κάνει διαγαλαξιακά ταξίδια θα βρίσκεται σε ανώτερο επίπεδο, επιστημονικό, τεχνολογικό.
Για μένα είναι αυτόνομη και ταυτόχρονα μέρος κάτι μεγαλύτερου. Εξάλλου και στην σωματική μας ύπαρξη το ίδιο συμβαίνει. Είμαστε μέρος ενός όλου, το οποίο ούτε αντιλαμβανόμαστε καν λόγω των περιορισμένων αισθήσεων.

User_601

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 28 Ιαν 2020, 16:07

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:10
Εσθήρ έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:04
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
27 Ιαν 2020, 09:08


Ο θάνατος είναι μόνιμη κατάσταση φίλη Εσθήρ. Αυτό εννοώ. Μόνιμη στο ότι δεν πρόκειται ποτέ να ξαναγυρίσουμε εκεί που ήμασταν ή να συνεχίσουμε για κάπου αλλού. Η ανυπαρξία είναι μόνιμη κατάσταση. Δεν υπάρχει επιστροφή.
Αν ήμουν σκουλήκι θα ήμουν ένα πλάσμα χωρίς συνείδηση του εαυτού του. Μα είμαι άνθρωπος. Δεν μπορώ ούτε να συγκρίνω τον εαυτό μου με ένα σκουλήκι. Θα ήταν σαν να συγκρίνω έναν άνθρωπο με έναν Θεό. Μην απατάσαι. Είμαστε το τελειότερο πλάσμα στον κόσμο. Εμείς ορίζουμε τον κόσμο. Εμείς δημιουργούμε και ξεχνούμε τους Θεούς. Δεν υπάρχει τίποτα σε όλο το απέραντο σύμπαν που να μας πλησιάζει.
Οταν λεω σκουλικι εννοω οτι δεν εχει τις σωματικες δυνατοτητες να αντιληφθει πραγματα περα απο τις δυνατοτητες του.Το ιδιο ανετα μπορει να συμβαινει και με εμας,Σαφως δεν μπορεις να αντιληφθεις αυτο που λεω διοτι νομιζεις οτι τα αντιλαμβανεσαι ΟΛΑ.Αποδειξη για αυτο δεν υπαρχει.Και δεν μπορει να υπαρξει.Διοτι αν ειχαμε αποδειξη θα το αντιλαμβανομασταν.
Εισαι απιστευτα αλαζονας και λυπαμαι,αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος για αυτο αγαπουλα. :smt018
Περα απο το συμπαν που αντιλαμβανομαστε ανετα μπορει αν υπαρχει ακτι αλλο που ουτε καν διαννοουμαστε,οπως και το σκουλικι και να γελαει και μαζι μας.Ειδικα με τους ξερολες. :lol:
Ξεκαβαλα λιγο και μαθε να σκεφτεσαι.Διοτι ετσι δεν προκειται να πας παραπερα απο οτι εισαι τωρα.Ταπεινη γνωμη μου.Αλλα η ιστορια αυτο δειχνει.Οποιος δεν ψαχνει , μενει στασιμος.Και ψαχνεις οταν αμφισβητεις και οχι οταν δεχεσαι δογματα και θεσφατα.Ή μόνο αυτα που βλεπεις.
Ολα αυτα που λες ειναι απλως θεσφατα ενος αλαζονα.Ουτε αποδειξη,ουτε ενδειξη ,ουτε τιποτα,οποτε με θεσφατα κουβεντα δεν μπορει να γινει.Εισαι δογματικος,Με γεια σου με χαρα σου,αλλα δεν μπορεις να κανεις συζητησεις ετσι. :wave:
Εκρηκτική και πανέμορφη Εσθήρ. Είσαι σκληρή σαν αφέντρα. Το σκουλήκι έχει περιορισμένες ικανότητες όντως. Σίγουρα σε κάποια ονειροφαντασία το σκουλήκι μιλάει και γελάει και παίζει μπάσκετ με άλλα σκουλήκια και δεν θα ήταν δύσκολο να πιστέψεις κάτι τέτοιο στην ωραία νιότη σου μα όπως λέει ο Εκκλησιαστής "κάποτε έρχεται η ώρα που αφήνουμε τα παιδιάστικα πράγματα στην άκρη". Ας επιλέξουμε σαν αφετηρία της συζήτησής μας αυτή την ενηλικίωση.

Αλαζονεία είναι να πιστεύεις σε επόμενες ζωές και να αυτοπροσδιορίζεσαι σαν αιώνιο πνεύμα που περιμένει από κάμπια να μεταμορφωθεί σε πεταλούδα. Δεν είναι λογικό να μου ζητάς αποδείξεις περί μη ύπαρξης ονειρικών κόσμων. Λογικό θα ήταν να μου έφερνες απτές αποδείξεις για την ύπαρξή τους. Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να σου ζητήσω να μου αποδείξεις ότι μια βάρκα δεν περιφέρεται γύρω από τον Άρη ενώ στην περίπτωση που δεν μπορείς να το κάνεις να ισχυριστώ ότι όντως κάποιος βγήκε για ψάρεμα εκεί.
Ξέρεις όμως ότι αυτό δεν γίνεται έτσι δεν είναι;

Eίναι σύνηθες να προσδίδουμε βαρύτητα σε μια μαζική ψευδαίσθηση και κατανοητό να θέλουμε να ζούμε για πάντα σε αυτή τη μορφή ή σε άλλη. Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η πίστη προσκρούει σε όλους τους φυσικούς νόμους. Αντιμέτωπη με την πραγματικότητα θα πρέπει κι εσύ, ωραία Εσθήρ, να επαναξιολογήσεις τη στάση σου.
Εχμ,μαλλον λαθος το καταλαβες.Και καλο θα ειναι να διαβαζεις και αλλες απαντησεις,οχι μονο τις παραθεσεις που σου κανουν ή κανεις εσυ.
Πουθενα δεν ειπα ουτε υποννοησα οτι ενα σκουλικι εδω,αλλου θα μας βλεπει και θα γελαει.Ειπα οπως ενα σκουλικι εδω δεν μπορει να αντιληφθει το συμπαν,ετσι και εμεις δεν μπορουμε να αντιληφθουμε τι υπαρχει περα απο αυτο που βλεπουμε.Το σκουλικι τουτεστιν δεν μπορει να αντιληφθει περα απο τις περιορισμενες δυνατοτητες του υποτυπωδες μυαλου του.Το ιδιο και εμεις,Εχουμε συγκεκριμενες δυνατοτητες,που μαλιστα καν δεν τις αξιοποιουμε στο μεγιστο.Περα απο αυτες τον κωλο μας κατω να χτυπαμε δεν μπορουμε να αντιληφθουμε.

Ειναι σαν να περιμενεις το σκουλικι να λυσει μαθηματικες εξισωσεις.Το ιδιο και εμεις.Ειναι αδυνατον να αντιληφθουμε οτιδηποτε εκτος απο αυτα που μας δινουν οι αισθησεις μας,αλλα ειναι σιγουρο οτι υπαρχουν απειρως περισσοτερα απο αυτα που βλεπουμε και αντιλαμβανομαστε ακομα και εμμεσα.Σκεψου το σκουλικι που επιμενει οτι ολα οσα βλεπει αυτα ειναι.Ερχεται ενα αλλο σκουλικι πιο προχω απο αυτο,πιο εξυπνο αλλα κυριως πιο ανυχτομυαλο και με μεγαλυτερη φαντασια,σκουλικι που αξιοποιει στο ΜΕΓΙΣΤΟ της δυνατοτητες εστω αυτου του υποτυπωδες μυαλου και του λεει:Ψιτ φιλε,,,,υπαρχει και κατι παραπανω απο αυτα που βλεπουμε....κατι αλλο.Το πρωτο σκουλικι το στενομυαλο ,σαφως θα τον περασει ειτε για τρελλο,ειτε για ονειροπαρμενο,ομως για πες,....ποιος εχει δικιο;Εμ.....το ανοιχτομυαλο σκουλικι βεβαια. :p2:
Ακριβως το ιδιο ισχυει και σε εμας.Εχουμε πολυ πεπερασμενες ικανοτητες που ουτε καν αυτες δεν αξιοποιουν οι περισσοτεροι στο μεγιστο και νομιζουν οι στενομυαλοι οτι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ .Εμ...δεν ειναι μονο αυτο.
Ακριβως αυτο ειπα εγω με το σκουλικι και οχι οτι το σκουλικι σε αλλη ζωη θα γινει πεταλουδα ή θα μας βλεπει και θα γελα.Αλλο πραγμα ειπα οτι θα γελα.

Ειπα δηλαδη οτι οι νομοι φυσικης που παπαγαλιζετε καποιοι,ισχυουν ΜΟΝΟ σε αυτον τον χωροχρονο και βεβαια απο την στιγμη της Μ. εκρηξης και μετα.Οχι πριν,επισης ουτε και σε αλλα συμπαντα,που επιστημονες λενε οτι υπαρχουν πολυ μεγαλες πιθανοτητες να ειναι ακομα και απειρα συμπαντα.Αυτοι εδω οι νομοι φυσικης δεν ισχυουν στα αλλα συμπαντα,Οποτε πατατα αυτα περι νομους φυσικης.Δεν ειναι ουτε κατα διαννοια καθολικοι.
Το σημαντικοτερο δε,εμεις που ζουμε μεσα στο συμπαν δεν μπορουμε με τιποτα να αντιληφθουμε πως ειναι το συμπαν πραγματικα ,και οχι μονο αυτο.Δεν γινεται εκ των πραγματων.Αυτο μπορει να το αντιληφθει μονο ενας παρατηρητης ΕΚΤΟΣ δικου μας συμπαντος.Ε..αυτος ειπα οτι θα ΓΕΛΑ με εμας,ΟΧΙ ΤΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙ σε μια αλλη ζωη.
Υπαχρουν επιστημονες και αρκετοι που υποστηριζουν πλεον το δυσδιαστατο συμπαν και μαλιστα σαν μεμβρανη.Πολλοι σε πληροφορω.
Την τυφλα μας λοιπον ξερουμε,οπως και την τυφλα μας απο νομους φυσικης.

Για δες τωρα ποιος πρεπει να ενηλικιωθει και ποιος πρεπει να επαναπροσδιορισει την σταση του.
Διοτι αγαπουλα εγω δηλωνω και ειμαι αγνωστικιστρια.Εγω δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι εχω κατασταλαξει.Δεν μπορω να αποκλεισω οτι μετα θανατον τιποτα δεν υφισταται,...παπαλα και τελος.Επισης οτι τυχαια δημιουργηθηκαμε και τιποτε δεν υπαρχει.Ομως με τιποτα δεν μπορω να αποκλεισω και το ενδεχομενο μιας ανωτερης διαννοιας(σε θρησκειες ειμαι καθετα αντιθετη),ενος Νου....ή μιας ενιαιας ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ...,χωρις σαφως να μπορω να το αναγνωρισω ΑΛΛΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ.Και μετα απο τον θανατο αυτου του σωματος να περναμε σε αλλη διασταση,ή σε αλλο συμπαν ή να ενωνομαστε με την συνειδηση του συμπαντος ή να κλανουμε συμπαντικα και τρεχα γυρευε, :lol:

Αντιθετα εσυ παπαγαλιζεις αυτο που λενε οσοι δεν χρησιμοποιουν ολες τις δυνατοτητες του εγκεφαλου τους,μια στειρα θεωρηση υλιστικη καθαρα που αν δεν βλεπει κατι σημαινει οτι δεν υπαρχει,ενω αυτο ξερουμε οτι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ...πχ δεν εχουμε καμια εικονα πως μπορει να ειναι αλλες διαστασεις ειναι ομως βεβαιο οτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ,και αρνησαι απλα να ΨΑΞΕΙΣ...διοτι εχεις βολευτει στο πολυ απλοικο,οτι φαμε,οτι πιουμε και οτι αρπαξει ο κωλος μας. :102:

Και βεβαια οταν μιλαω για τετοια θεματα παντα εγω προσπαθω να τα ερευνω μεσω της επιστημης και οχι μεσα απο χερουβειμ,ξερουβειμ....και λοιπες μαλακιες.Ψαχνε μεσω επιστημης,αλλα με ευρυ μυαλο και φαντασια.Η φαντασια και η περιεργεια παντα ηταν τα πιο σημαντικα συστατικα για τις ανακαλυψεις.Χωρις αυτα,ολα ειναι στασιμα.
Οποτε για δες ποιος πρεπει να ενηλικιωθει και να αναθεωρησει.Εγω ψαχνω....καθως ειναι δεδομενο οτι την τυφλα μας δεν ξερουμε,εσυ λες δογματικα και χωρις καμια αποδειξη,οκ....ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.Οτι πιο ανωριμο. :lol:

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 28 Ιαν 2020, 17:58

Εσθήρ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 16:07
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:10
Εσθήρ έγραψε:
27 Ιαν 2020, 16:04

Οταν λεω σκουλικι εννοω οτι δεν εχει τις σωματικες δυνατοτητες να αντιληφθει πραγματα περα απο τις δυνατοτητες του.Το ιδιο ανετα μπορει να συμβαινει και με εμας,Σαφως δεν μπορεις να αντιληφθεις αυτο που λεω διοτι νομιζεις οτι τα αντιλαμβανεσαι ΟΛΑ.Αποδειξη για αυτο δεν υπαρχει.Και δεν μπορει να υπαρξει.Διοτι αν ειχαμε αποδειξη θα το αντιλαμβανομασταν.
Εισαι απιστευτα αλαζονας και λυπαμαι,αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος για αυτο αγαπουλα. :smt018
Περα απο το συμπαν που αντιλαμβανομαστε ανετα μπορει αν υπαρχει ακτι αλλο που ουτε καν διαννοουμαστε,οπως και το σκουλικι και να γελαει και μαζι μας.Ειδικα με τους ξερολες. :lol:
Ξεκαβαλα λιγο και μαθε να σκεφτεσαι.Διοτι ετσι δεν προκειται να πας παραπερα απο οτι εισαι τωρα.Ταπεινη γνωμη μου.Αλλα η ιστορια αυτο δειχνει.Οποιος δεν ψαχνει , μενει στασιμος.Και ψαχνεις οταν αμφισβητεις και οχι οταν δεχεσαι δογματα και θεσφατα.Ή μόνο αυτα που βλεπεις.
Ολα αυτα που λες ειναι απλως θεσφατα ενος αλαζονα.Ουτε αποδειξη,ουτε ενδειξη ,ουτε τιποτα,οποτε με θεσφατα κουβεντα δεν μπορει να γινει.Εισαι δογματικος,Με γεια σου με χαρα σου,αλλα δεν μπορεις να κανεις συζητησεις ετσι. :wave:
Εκρηκτική και πανέμορφη Εσθήρ. Είσαι σκληρή σαν αφέντρα. Το σκουλήκι έχει περιορισμένες ικανότητες όντως. Σίγουρα σε κάποια ονειροφαντασία το σκουλήκι μιλάει και γελάει και παίζει μπάσκετ με άλλα σκουλήκια και δεν θα ήταν δύσκολο να πιστέψεις κάτι τέτοιο στην ωραία νιότη σου μα όπως λέει ο Εκκλησιαστής "κάποτε έρχεται η ώρα που αφήνουμε τα παιδιάστικα πράγματα στην άκρη". Ας επιλέξουμε σαν αφετηρία της συζήτησής μας αυτή την ενηλικίωση.

Αλαζονεία είναι να πιστεύεις σε επόμενες ζωές και να αυτοπροσδιορίζεσαι σαν αιώνιο πνεύμα που περιμένει από κάμπια να μεταμορφωθεί σε πεταλούδα. Δεν είναι λογικό να μου ζητάς αποδείξεις περί μη ύπαρξης ονειρικών κόσμων. Λογικό θα ήταν να μου έφερνες απτές αποδείξεις για την ύπαρξή τους. Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να σου ζητήσω να μου αποδείξεις ότι μια βάρκα δεν περιφέρεται γύρω από τον Άρη ενώ στην περίπτωση που δεν μπορείς να το κάνεις να ισχυριστώ ότι όντως κάποιος βγήκε για ψάρεμα εκεί.
Ξέρεις όμως ότι αυτό δεν γίνεται έτσι δεν είναι;

Eίναι σύνηθες να προσδίδουμε βαρύτητα σε μια μαζική ψευδαίσθηση και κατανοητό να θέλουμε να ζούμε για πάντα σε αυτή τη μορφή ή σε άλλη. Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η πίστη προσκρούει σε όλους τους φυσικούς νόμους. Αντιμέτωπη με την πραγματικότητα θα πρέπει κι εσύ, ωραία Εσθήρ, να επαναξιολογήσεις τη στάση σου.
Εχμ,μαλλον λαθος το καταλαβες.Και καλο θα ειναι να διαβαζεις και αλλες απαντησεις,οχι μονο τις παραθεσεις που σου κανουν ή κανεις εσυ.
Πουθενα δεν ειπα ουτε υποννοησα οτι ενα σκουλικι εδω,αλλου θα μας βλεπει και θα γελαει.Ειπα οπως ενα σκουλικι εδω δεν μπορει να αντιληφθει το συμπαν,ετσι και εμεις δεν μπορουμε να αντιληφθουμε τι υπαρχει περα απο αυτο που βλεπουμε.Το σκουλικι τουτεστιν δεν μπορει να αντιληφθει περα απο τις περιορισμενες δυνατοτητες του υποτυπωδες μυαλου του.Το ιδιο και εμεις,Εχουμε συγκεκριμενες δυνατοτητες,που μαλιστα καν δεν τις αξιοποιουμε στο μεγιστο.Περα απο αυτες τον κωλο μας κατω να χτυπαμε δεν μπορουμε να αντιληφθουμε.

Ειναι σαν να περιμενεις το σκουλικι να λυσει μαθηματικες εξισωσεις.Το ιδιο και εμεις.Ειναι αδυνατον να αντιληφθουμε οτιδηποτε εκτος απο αυτα που μας δινουν οι αισθησεις μας,αλλα ειναι σιγουρο οτι υπαρχουν απειρως περισσοτερα απο αυτα που βλεπουμε και αντιλαμβανομαστε ακομα και εμμεσα.Σκεψου το σκουλικι που επιμενει οτι ολα οσα βλεπει αυτα ειναι.Ερχεται ενα αλλο σκουλικι πιο προχω απο αυτο,πιο εξυπνο αλλα κυριως πιο ανυχτομυαλο και με μεγαλυτερη φαντασια,σκουλικι που αξιοποιει στο ΜΕΓΙΣΤΟ της δυνατοτητες εστω αυτου του υποτυπωδες μυαλου και του λεει:Ψιτ φιλε,,,,υπαρχει και κατι παραπανω απο αυτα που βλεπουμε....κατι αλλο.Το πρωτο σκουλικι το στενομυαλο ,σαφως θα τον περασει ειτε για τρελλο,ειτε για ονειροπαρμενο,ομως για πες,....ποιος εχει δικιο;Εμ.....το ανοιχτομυαλο σκουλικι βεβαια. :p2:
Ακριβως το ιδιο ισχυει και σε εμας.Εχουμε πολυ πεπερασμενες ικανοτητες που ουτε καν αυτες δεν αξιοποιουν οι περισσοτεροι στο μεγιστο και νομιζουν οι στενομυαλοι οτι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ .Εμ...δεν ειναι μονο αυτο.
Ακριβως αυτο ειπα εγω με το σκουλικι και οχι οτι το σκουλικι σε αλλη ζωη θα γινει πεταλουδα ή θα μας βλεπει και θα γελα.Αλλο πραγμα ειπα οτι θα γελα.

Ειπα δηλαδη οτι οι νομοι φυσικης που παπαγαλιζετε καποιοι,ισχυουν ΜΟΝΟ σε αυτον τον χωροχρονο και βεβαια απο την στιγμη της Μ. εκρηξης και μετα.Οχι πριν,επισης ουτε και σε αλλα συμπαντα,που επιστημονες λενε οτι υπαρχουν πολυ μεγαλες πιθανοτητες να ειναι ακομα και απειρα συμπαντα.Αυτοι εδω οι νομοι φυσικης δεν ισχυουν στα αλλα συμπαντα,Οποτε πατατα αυτα περι νομους φυσικης.Δεν ειναι ουτε κατα διαννοια καθολικοι.
Το σημαντικοτερο δε,εμεις που ζουμε μεσα στο συμπαν δεν μπορουμε με τιποτα να αντιληφθουμε πως ειναι το συμπαν πραγματικα ,και οχι μονο αυτο.Δεν γινεται εκ των πραγματων.Αυτο μπορει να το αντιληφθει μονο ενας παρατηρητης ΕΚΤΟΣ δικου μας συμπαντος.Ε..αυτος ειπα οτι θα ΓΕΛΑ με εμας,ΟΧΙ ΤΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙ σε μια αλλη ζωη.
Υπαχρουν επιστημονες και αρκετοι που υποστηριζουν πλεον το δυσδιαστατο συμπαν και μαλιστα σαν μεμβρανη.Πολλοι σε πληροφορω.
Την τυφλα μας λοιπον ξερουμε,οπως και την τυφλα μας απο νομους φυσικης.

Για δες τωρα ποιος πρεπει να ενηλικιωθει και ποιος πρεπει να επαναπροσδιορισει την σταση του.
Διοτι αγαπουλα εγω δηλωνω και ειμαι αγνωστικιστρια.Εγω δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι εχω κατασταλαξει.Δεν μπορω να αποκλεισω οτι μετα θανατον τιποτα δεν υφισταται,...παπαλα και τελος.Επισης οτι τυχαια δημιουργηθηκαμε και τιποτε δεν υπαρχει.Ομως με τιποτα δεν μπορω να αποκλεισω και το ενδεχομενο μιας ανωτερης διαννοιας(σε θρησκειες ειμαι καθετα αντιθετη),ενος Νου....ή μιας ενιαιας ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ...,χωρις σαφως να μπορω να το αναγνωρισω ΑΛΛΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ.Και μετα απο τον θανατο αυτου του σωματος να περναμε σε αλλη διασταση,ή σε αλλο συμπαν ή να ενωνομαστε με την συνειδηση του συμπαντος ή να κλανουμε συμπαντικα και τρεχα γυρευε, :lol:

Αντιθετα εσυ παπαγαλιζεις αυτο που λενε οσοι δεν χρησιμοποιουν ολες τις δυνατοτητες του εγκεφαλου τους,μια στειρα θεωρηση υλιστικη καθαρα που αν δεν βλεπει κατι σημαινει οτι δεν υπαρχει,ενω αυτο ξερουμε οτι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ...πχ δεν εχουμε καμια εικονα πως μπορει να ειναι αλλες διαστασεις ειναι ομως βεβαιο οτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ,και αρνησαι απλα να ΨΑΞΕΙΣ...διοτι εχεις βολευτει στο πολυ απλοικο,οτι φαμε,οτι πιουμε και οτι αρπαξει ο κωλος μας. :102:

Και βεβαια οταν μιλαω για τετοια θεματα παντα εγω προσπαθω να τα ερευνω μεσω της επιστημης και οχι μεσα απο χερουβειμ,ξερουβειμ....και λοιπες μαλακιες.Ψαχνε μεσω επιστημης,αλλα με ευρυ μυαλο και φαντασια.Η φαντασια και η περιεργεια παντα ηταν τα πιο σημαντικα συστατικα για τις ανακαλυψεις.Χωρις αυτα,ολα ειναι στασιμα.
Οποτε για δες ποιος πρεπει να ενηλικιωθει και να αναθεωρησει.Εγω ψαχνω....καθως ειναι δεδομενο οτι την τυφλα μας δεν ξερουμε,εσυ λες δογματικα και χωρις καμια αποδειξη,οκ....ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.Οτι πιο ανωριμο. :lol:
Φλογερή μου αμαζόνα με ερεθίζει σεξουαλικά όλη αυτή η επιθετικότητα. Πως θα προτιμούσες να ήσουν μεταμφιεσμένη και να τα λες όλα αυτά; Εγώ σε φαντάζομαι σαν λέαινα.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 28 Ιαν 2020, 18:25

Ρέ Εξαρχίδη μαζέψου, Εδώ ασχολούμαστε με τους μέγιστους προβληματισμούς του Ανθρώπου και εσύ ρέ ταλαίπωρε το ρίχνεις στο καμάκι ?
Αλλά από την αρχή το πήγες στην πλάκα γράφοντας παπαριές. Δεν με έχεις συνηθίσει σε τέτοιες συμπεριφορές και εκπλήσσομαι. Σε είχα για σοβαρό άτομο.
Για παρλαπίπες η φαντασία σου λειτουργεί σφαίρα.
Για σοβαρά θέματα είναι ανύπαρκτη.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8986
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 28 Ιαν 2020, 18:28

:smt005:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 28 Ιαν 2020, 18:45

Φίλη Εσθήρ είσαι σε καλό δρόμο για την γνώση.
Έχεις δίκιο για τα πολλαπλά Σύμπαντα. Υπάρχουν.
Απλούστατα στον πνευματισμό αποκαλούνται Ουράνιες σφαίρες, ή ανωτέρα επίπεδα.
Δεν είναι σε αποστάσεις το ένα από το άλλο, ούτε δίπλα. Ενυπάρχουν το ένα μέσα στο άλλο.
Στο καθένα από αυτά υπάρχουν άλλοι τελείος διαφορετικοί νομοι που ισχύουν. Η μονη ομως δυνατή
Μετάβαση από το ένα στο άλλο, γίνεται μέσω του θανάτου της οντότητας, ώστε να εναρμονιστεί η σύσταση του όντος στις ιδιότητες της επόμενης σφαίρας " Σύμπαν ".
Κατ' αυτό τον τρόπο εξελίσσετε ο πνευματικός άνθρωπος.
Από αυτό που ήταν σε ανώτερη μορφή ύπαρξης.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 28 Ιαν 2020, 19:28

Φίλη Εσθήρ ρίξε Μιά μάτια σε αυτά τα βιντεάκια:






Καθώς και σ' αυτό :

Νομίζω πως θα σε ενδιαφέρουν.
:smt017
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

User_601

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 28 Ιαν 2020, 20:31

relativer777 έγραψε:
28 Ιαν 2020, 19:28
Φίλη Εσθήρ ρίξε Μιά μάτια σε αυτά τα βιντεάκια:






Καθώς και σ' αυτό :

Νομίζω πως θα σε ενδιαφέρουν.
:smt017
Σε ευχαριστω πολυ για τα βιδεο.Δεν τα ειδα ακομα,αλλα ειμαι εξαιρετικα φειδωλη σε κατι τετοια,διοτι παιζουν πολλες απατες.Επισης δεν τα χρειαζομαι για να σκεφτομαι.
Και πιστευω οτι αυτα δεν κινηματογραφουνται,βασικα ειμαι σιγουρη για απατες.Οτι ειναι σε αλλη διασταση και ''παιζει''σε αλλους νομους ΔΕΝ γινεται να το βλεπουμε εδω,επομενως ουτε να το κινηματογραφουμε.Δεν με πειθουν,αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια για να καταννοω οτι βλεπουμε ελαχιστα πραγματα κα υπαρχουν απειρως περισσοτερα. :)

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Περί Θεού ο λόγος γενικά. Τί και πώς τον Αντιλαμβάνεται ο Άνθρωπος. Υπάρχει; Γνώμες και απόψεις.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Ιαν 2020, 20:37

Το 5ο το είχα δει στις ειδήσεις, αυτό με την μοτοσυκλέτα. Φαίνεται αυθόρμητο αλλά κανείς δεν ξέρει, μόνο αυτός που το τράβηξε.
Το 1ο είναι σίγουρα απάτη και φάρσα. :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών